Çemen

Kjo lloj salce e quajtur çemen ne Turqi eshte shume popullore dhe preferohet te perdoret megjeseve ndonese eshte aq e shijshme sa ju siguroj se mund ta kollofisni shume lehte ne cdo kohe
Per pergatitjen e saj ju duhen :
3 thelpinj hudhre
4 luge vaj ulliri
2 luge limon
2 luge pluhur kumin (ne anglisht cumin ose fenugreek)
2 [...]

15 Komente

Enke, 5 yje vetem se ke lene aparatin (me sherr) dhe ke marre garuzhden smiley.

PS: Se vallai, me gjithe dashnine per ty dhe kuzhinen tende nuk qelbnim dynjane me hudhra qe m'sabah smiley.

Enka, shume e shijshme duket, por hudhra qi me mjes mi rrusho smiley

p.s. a bohet me e honger si snack ne masdite? smiley

 

Gonxhe, tha qe kollofitet ne cdo kohe, po na prishi midene me idene e sabahut smiley.  Anadolli hesapi, ia falim smiley.

Me paska shpetuar xhane, se une e lexova per mengjes smiley

 

Po si te kollofitesh hot dogs verdalle neper Central Park, helbete, e ke fjet mendjen per kete vakt, ke hallin e mengjesit smiley

PS: Nga kuzhina e enkes te ka mbet merak te porositesh ndonje gje?  T'ia coj vete porosine personalisht?  Se m'ka premtu adresen, dhe do bej raportim live gjate gatimit smiley.

 

lol, c'kullufitje hot dog-u moj xhane? smiley s'di se kur ka qene hera e fundit qe i kam ngrene, edhe te garantoj s'ka qene ne Central Park smiley

p.s. edhe sikur te dua si provoj dot, se Enka eshte shume larg, so po u takove me specialisten e recetave, provo ndonje gje edhe per mua smiley

lol smiley

ne fakt une e kam provuar vete goca dhe mund te them se shija e hudhres nuk ndihet fare sepse  embysin erezat smiley

Enka, faleminderit. Me duket e shijshme, do ta provoj. 

Persa i perket hudhres, po te pertypni gjethe majdanozi, iken fare era e saj.

Tani po iki, para se te vije Miss Deizi e te me nxjerre me shkelma nga guzhina, se ka per te pastruar bishtaja. smiley

cimin ose fenugreek nuk ka emer ne shqip per te eshte nje lloj ereze qe perdoret edhe ne gjellerat me mish shume.ngjak pak por shume pak me rigonin.

e di yllo e di smiley po vete emri cumin ngjan shume me terminologji porno dhe thashe po bej nje shaka smiley

hahahha smiley

isha fort e lodhme sot nga puna qe ta mersha vesh shakane e holle smiley

Si gjithmon te shijon me llojshmerine e te ngrenave smiley Por ne pergatitjen e saj te natarro pak... Psh nje gje e vogel ???? Ke luget hyjne : ..e kafes , e gjelles ( disa dimensionshe ) dhe Garuzhdja ( po ashtu disa dimensionshe).... Sa garuzhde vaj ullini ti hudhim ???? S'po them per hudhren e Malit te Renzit qe nje thelp ja kalo dhe nje QEPE ..... Me shume shije per JU ! smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).