Buke misri

Sot po ju sjell ketu nje recete buke misri mes shume recetave te tjera qe egzistojne.Mua me terhoqi shija e kesaj ndaj vendosa ta ndaj me ju.
Per te pergatitur buke misri ne shtepi ju duhen:
2 filxhane caji miell
2 filxhane caji miell misri
1 filxhan caji kos
1/2 filxhan caji vaj
2 veze
1 filxhan caj uje te gazuar
1/2 luge [...]

27 Komente

hangsh bukën e amël moj gocë e të rujtë zoti !!!

smiley

Buke kollomoq smiley

E qante nena, si shume te tjera.  (Pa uje te gazum me duket lol, s'i kishim te stani i nenes.)

Enka, une te falenderoj si gjithmone per kujtimet qe me ngjall me keto recetat e tua smiley

I thone kallamoq oj ti cuc..    smiley

Nga gjys-anet e mia, i thone kollomoq dhe çikë, djalo smiley

qashtu qashtu

ori ju qika nga amerika  :

smiley

C'ka kini allahile smiley s'po mundna nji dakik me fol  smiley

hiq,

thjesht asht ka na kruhet kurrizi per sherr smiley

smiley

Bujrum çiko, a po kujto se s'jam ka muj? smiley

PS: Tushe, pagu ti sonte smiley

po po

ca do pish ?

Ca te dush Tushe, vetem do e kthejme me fund smiley

PS: Cfare shkon me buk kollomoq qe t'jemi brenda temes?  E mos thuj t'amel smiley 

he he

i qik buke kallamoqi, ca koqe ullinj, do qepe te njoma, nai spec djegs, i grusht gjize ose fergese me gjize, ene damixhanin e rakise ne mes smiley

ene jina m'rregull

Ja gzuar Tushe smiley Dolline e ngreme per t'zonjen e odes, dhe per qejfin tone smiley.

Kur e ben, e ben  tamam si gru me namuz smiley

ja te pacim moj bije.

per shendetin tend dhe te gjithe atyre si i duam dhe sna duan smiley

smiley

qekeni shtru ronshemsmiley

heheheh si the ti Tushe per ata qe si duam e sna duansmiley

ahahahah

ncuq ncuq

per shendetin e atyre si i duam (qe i duam dmth) dhe qe sna duan smiley

 

Tushe, mire qe e sqarove, t'kam rixha, se desh ma ngece rakine ne fyt e me dogje gurmazin smiley

Enke, mezene dhe buken e hengrem, rakine e pime, ndonje kshu pas darke do na nxjerresh? smiley

kur te duash rrushismiley

 

ja gezuar

qenka per mu kjo me lart me duket oj tushe...   smiley

po zemra ime ,

per ty eshte

smiley

Vetem "zemra ime" dhe "per ty eshte" lexoj o tushe, se tjerat s`dalin, ka vetem bardhesi tek psotimi yt.  Nejse, ta kisha dite qe me do kaq fort do kisha ndryshu mendim qe heret.  

Mire qe u ktheve ne baze se na i thave syte smiley

Gezuar oj shoqeni! smiley

Flm o Enka, problemi eshte se as receta nuk te shpeton nga ajo ndjesia se buka do te te ngece ne fyt... kur mendon se sa omgj eshte gruri apo misri (flas per Shqiperine, te tjeret te flene rehat).

nejse, keto jane spekullime shkencore, se ndoshta omgj-te te bejne mire per shendetin - e ku i dihet - ndoshta dhe  te pavdekshem.

Ho mi Tushe ku je ti? Nuk shtyhet peshku me të njojtat gjellë. Pse vetëm sa shtrohet tavolina dukesh knej? I themi Enit të gatuj më shpesh. smiley

 

po kohet e fundit vetem gjellet e enit hahen.

te tjerat te bejne te vjellesh smiley

ju befshin mire gjellet e mija o trimasmiley

ju kam xhan.

Ça ku Enka... çupat i hëngrën të gjitha. Unë vetëm majën e pirunit ngula, me lejen e tushes smiley

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).