Big brother dhe servilizmi nderkombetar

Big Brother dhe servilizmi nderkombetarArtan Pine Imazhet televizive mbi tubimin triumfues dhe delirues ne Tirane me lane te shokuar. Mijera njerez qe luteshin dhe kryenin ritualet dhe ceremonialet e shumepritura me rastin e hyrjes ne organizaten nderkombetare ushtarake me te madhe ne bote. Sikur pamjet te ishin marre nga lart, ne menyre qe fizonomia kaukazike e brohotitesve te mos dallohej, do

2 Komente

Shqiperia mua me duket si ai femija i dobet, i ligur e i pafuqishem, qe kur e merr per te luajtur ne skuadren e vet ai i forti i lagjes, nuk u beson dot vesheve e syve, ngazellehet... hidhet perpjete... e perplas duart....

dhe eshte kaq e trishte e gjithe kjo...

gjate gjithe kesaj kohe qe kemi pritur per t'u futur ne Nato nuk kemi patur kohe ose nuk na ka pyetur njeri nese e duam me te vertete kete gje...

nuk e kam zakon te ve nota, madje i shoh me skepticizem shkrimet me nota maskimale por ketij po i jap nje pese te merituar... (nese arrij, se nuk marr shume vesh nga keto piket)

nje nga analizat e vetme te artikuluara qarte, ne menyre europiane, e jo ne menyre kinezo-koreane si shumica e analistopolitikaneve tane.

Bravo

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).