Barbie - perfaqesuese e identitetit modern femeror?

barbie-copy

Lexova nje citat nga Richard Dickson - Zv. Presidenti i Marketingut per firmen Mattel, qe prodhon kulullat Barbie - i cili thote: “Per shume gra, eksperienca e pare me moden dhe bukurine femerore vjen nga femijerija kur luanin me kukulla Barbie.  Sot kjo fantazi vazhdon me produktet e reja qe kemi nxjerr ne treg, te cilat i bejne te mundur grave te gjejne nje copez te femijris se tyre.  Barbie perfaqeson aspiraten dhe frymezon vajzat te eksplorojne nje bote te tere me mundesi.”

Per ato femra qe kane luajtur me Barbie:  ..vertet eshte kjo kukull plastike “aspirate dhe frymezim?”

Kete Mars, Barbie ka 50 vjetorin e krijimit.  Fakti qe ka jetuar kaq gjate tregon qe marka eshte e fuqishme dhe ka arritur te rinovoj veten vazhdimisht

Cfare mendoni: Do te vazhdoj te jetoj ky produkt, apo brezat e rinj — teper teknolog e me vemendje teper te shkurter — do e degdisin kete marke neper humnerat e historise si shume te tjera para saj?

p.s: Fotografija e mesiperme eshte pjese e nje reklame nga bashkpunimi midis Barbie edhe firmes se trukeve te tualetit MAC.  Bashkpunimi quhej “Barbie by MAC” — ideja ishte qe vazjat gjimnaziste te kene mundesi te behen si Barbie.

1 Komente

"...cicat nga Richard Dickson"

shok me cica?? smiley smiley

p.s. - Dear Santa this year i want a Barbie with Action Man.

- don't u know that Barbie comes with Ken

-No she fakes it with ken, she cumms with Action Man

 

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).