Amatorizmakademizmi


Ne pritje te universitetit kozmik ne Shqiperi po kenaqemi me ate Planetar, UFO, Kristal, etj etj. Duke dale krejtesisht jasht asaj ane qe tashme eshte komentuar pafund, me te drejte dhe kjo, dua te kap nje ane tjeter, pikerisht mungesen totale te marketingut me sakte vizionit qofte dhe zgjedhjen e emrave te ketyre universiteteve. Konkretisht gara per te dhene nje emer sa me te madh po i ben emertimet e ketyre universiteteve me shume se qesharake. Maratona per te vene emrin me te shkelqyer me te madherishem behet njeherazi nje gare krejtesisht amatoreske per ata qe duan te nxjerrin liderat e se ardhmes apo biznesmenet avangardiste.
Marrim emrin Kristal dhe kristalizimii i se ardhmes, çfare nocioni akademik fshihet pas ketij emertimi? Çfare historie ? Çfare simbolizon ? Meç kritere eshte zgjedhur ky emer ? Me gjithe respektin per keta akademike qe tanime po punojne njeherazi ne disa universitete nga njeri universitet i emertuar kaq çuditshem tek tjetri serish gjej vend te them se pikerisht ne keto univ peshku duket se qelbet nga koka. Patjeter ketu verejme nje mungese te thelle profesiobalizmi, nje mungese te thelle mendimi apo reflektimi pikerisht nga biznesmenet e ketyre universiteteve perkatese.Ne fakt nese ndonjeri nga keta univ do te nxirrte studente marketingu do ishte shume interesante te mesoje se keta jane punesuar diku. Kjo per vete faktin se ky lloj profesioni nuk futet shume nen ombrellen epuneve qe mund te gjinden me te njohur siq ndodh rendom ne vendin tone, vecanerisht ne administraten shteterore te tejngjyrosur.
UFO si emer me ka bere gjithnje per te qeshur. Nuk e kam kuptuar se me ç'llogjike ne bote mr gjithe kombinimet e mundshme te inicialeve te menduara nga vete biznesmeni ne fjale serish nga pikpamja e marketingut kombinimi nderkombetarisht i njohur i ketyre tre germave te ben te mendosh per alienet apo objektet fluturuese te paidentifikuara. Te rrezikosh me emra te tille ne nje vend tjeter Europian do te thoshte mbase falimentim i parashikuar por patjeter qe ne vendin e paradokseve nuk ndodh keshtu.
Por universiteti qe me ka habitur ishte universiteti Planetar, po mundohesha te futem nen lekuren e atij qe e ka menduar kete emer dhe sado qe mendohem pervec asaj manise siperfaqesore qe zgjedh pikerisht emra te shkelqyeshem e pa permbajtje nuk gjeta tjeter. Keshtu pra ne Shqiperi mund te studiosh dhe pse jo te gjesh pune ne Hene .. ndryshe nuk do e kuptoja nje emertim te tille.

6 Komente

 po keto gocat ne foto perfaqesojne universitetin UFO?

Ke harruar Universitetin Mesdhetar... kur e degjova ne fillim, thashe se do te pergatiste skafiste... smiley

prit goce prit, mos u nxito se ti ikspllein une ca gjona se je e vogel :

1. Kristal - Ka lidhje me 'traditen' nqs mund te quhet keshtu, duke qene se para shume vitesh, ka ekzistuar (ekziston akoma) kolegji 'kristal' , shkolle fillore, kopesht, 8 vjecare, e pastaj me duket dhe gjimnaz. Dhe per nje kopesht kalamajsh apo shkolle fillore, emri "kristal" is not so bad smiley Tani, target grupi qe synon ky universitet, mund te jene ish-kalamaqet qe kane bo kopshtin, filloren, 8 vjecaren ke kristali, por dhe ato qe ja kane nigju emrin. Pra si te thuash KRISTAL eshte nje faresoj brand...

2. UFO - Edhe ky ka lidhje te vjetra me shkollen dentare, duke qene se aty u fokusua si fillim, duke u bere e para shkolle e larte qe nxirrte dentiste. E meqe klinika e pare e famshme quhej UFO, per te ruajtur 'fan'-sat e ketij brand-i besoj se u vazhdua dhe me shkollen. Tani, pse ufo do thuash ti ?  lol, sepse logoja e klinikes ka qene nje si tip unaze e ufove apo objekteve flutures dhe brenda ne vend qe te ishte bosh ishte futur nje dhemb

3. Per universitetin planetar, sdi cte te them. Mbase e kane lidhur me koken e madhe dhe te shtremet te Luan Memushit.

4. Mesdhetar ? - Po Cac Angjeli osht i cik si nga jugu mi, mbase pranej..

P.S. S'ngeli ish minsiter, e ish zv minister i Nanos pa bo universitet smiley

5. Ke harru universitetin "Vitrinat" smiley

6. Kam nigju dhe nje tjeter me nje emer te forte fare, por sme vjen ndermend tani

Bedrije, ky universiteti "Vitrina" nuk e di pse me lidhet me ca vitrina te kuqe andej nga Amsterdami... smiley

ato ne amsterdam sjane vitrina mi, jane penxhere smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).