Albanian Business Networking – Boston

Te frymezuar nga disa iniciativa te tjera rreth krijimit te networkeve profesionale ne Tirane, NYC e gjetke, vendosem te krijonim dicka te tille ne Boston.   Pra para disa ditesh krijuam ne Facebook grupin “Albanian Business Networking – Boston.”
Njohjet profesionale jane te rendesishmesishme, si per ata qe jane akoma ne bankat e shkolles edhe per ata [...]

21 Komente

Shpresoj qe te organizoni dicka me interesante se kjo qe ka organizuar APEN...hajdeni o burra mblidhuni ne nje pub...stupidity

 Pse, do cingie ne networking events ti? 

se harrova smiley

 ato me pra qe kercejne...hajde neser se mbase ka APENI gjojna interesante, pervec etiketave me emra dhe birrave me paret e tuja.

Jam skeptik, sikur te ishte organizuar me mire dhe ndoshta me i fokusuar.....

dhe ky si grupim, s'ka nje websit nje informacion mbi organizatoret, nje fare strukture...etj,etj

anyway, u vafte mbare organizatoreve...veni nai video ne youtube, lol

Nqs grupimi do marri jete apo jo, kjo varet nga nr i atyre qe jane te interesuar te regjistrohen edhe te marrin pjese ne evenimente te ndryshme. 

Po u vendos me u bo dicka, do mundohemi qe ta organizojme ne nje menyre ku pjesmarresit te jene me te interesuar te marrin informacion karriere sesa te pin birra e t'bejn muhabete baresh.   ...kuptohet, mund t'kete edhe nga ata qe do vin me bo gallat, e me von video ne youtube per ty me pa -- ca me bo?

Hej, gjergjo, kuptoje i cik ironine e punes se videos...

Une e shpreha qe jam skeptik per keto lloj takimesh qe behen ne pub...me interesante do jete te takosh anetaret e business club ne ndonje gjimnaz. Prandaj dhe shpreha mendimin tim qe shpresoj qe juve ne boston ta beni dhe me ndryshe, paksa me formal, me nje axhende, me nje prezantim, ndoshta te ftohet dhe nje apo dy biznesmena apo profesionista shqiptar ne zonen tuaj te thone dicka interesante ne lidhje me biznesin...

 duket aktivitet interesant. Si vajti?

Gjergj, dicka te ngjashme po perpiqen te bejne edhe me Albanian Business Network ne Linkedin.

E kam par ate Albanian Business Network.  Kan organizu nai gjo deri tani?

Kane takimin e pare me date 9 prill. Mbase hidhem nje cope here te shoh se c'behet smiley

amon,

dhe ktu ke kjo ne 9 prill do u sulkan nga peshkataret smiley   smiley

Dhe kafen e mjesit na e xute ne fyt ti llukan megjithe ato leshgjatet te cilet te fusin ne mes smiley

hik er cun, cer doni ka lagjja muve juve ???

Po pse mi, tek zyra e Mjaft-it gjete me e pas lagjen ti? smiley

Ku dhemd dhembi aty shkon gjuha. smiley

ku di une mer.

ju jeni shpernda si fara keqe gjithanej neper tirane smiley

hihih

Un e njoh ate vajzen qe e ka hedhur kete ide, eshte nje australiane shume simpatike,  dhe jam e ftuar njekohesisht, besoj se do shkoj

jo flm,

kam fobi nga grumbullimet e me shume se 5 njerezve ne te njejtin vend smiley

 

Llukan, m'pelqeu ideja e ABN per nje "business lunch" ..e ben me formale.  Rrezik bejme edhe ne te njejten gje -- ndonje menu "fixed price."

noshka

e kuptova se cfare po thoje -- pergjigja ime nuk kishte per qellim me t'u kundervu, po ket t'keqe ka pergjigja me shkrim se mungon intonacioni i duhur.

Ke te drejte kur thua qe gjera te tilla shpesh kthehen ne "bar hangouts" pa lidhje fare.  Ideja e ftimit te profesionisteve shqiptar eshte ide fantastike ne fakt.  Per fat te keq jam i ri n'Boston edhe pak shqiptar njof -- prandaj shpresojm qe fillimisht t'krijohet nje baze njerezish t'interesuar edhe pastaj mund t'filloj t'organizojm takime.

Prandaj edhe i thash Llukanit me siper qe m'pelqen ideja e "business lunch" sepse i ben gjerat disi me formale edhe serioze, sesa birra neper PUBe.

E ka interneti mungesen e intonacionit..agreed. 

Sa per menyren e organizimit, nuk kane rendesi idete specifike, po doja te shprehja se eshte e rendesishme qe te behej takimi/mbledhja me interesant dhe per pjesemarresit dhe jo vetem per organizatoret, sepse shpesh here kto grupe degjenerojne ne aktivitete per legjitimizimin e organizatoreve dhe ne humbje kohe totale te shume (ne mos shumices) pjesemarresve...

hajt me fat

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).