Akademia e Shkencave dhe Indeksi h

Artan BoriciShekulliVlerësimi i veprimtarisë shkencore të punonjësve akademikë, ka qenë dhe mbetet një objekt i rëndësishëm pune për komisionet e përzgjedhjes së këtyre punonjësve në institucionet e arsimit të lartë dhe të shkencës anembanë botës.Tradicionalisht, vlerësimi më i përhapur dhe dominues i një kërkuesi shkencor, ka qenë numri total i botimeve shkencore. Me të drejtë lind pyetja ne

1 Komente

OK, e lexova tekstin me vemendje. Vlen te ndalemi mbi te.

Shoh se qenka nje artikull i rimarre, dhe jo i vete Selfmaderadios. Megjithate, nese deshiron, SMR mund te me sqaroje ne ca pika te paqarta :

Lexova ne artikull kete fjali :

"Sipas tij, një shkencëtar ka indeks h, në rast se h botime prej totalit të tij të botimeve, ka së paku h citime, ndërsa pjesa e mbetur e botimeve, ka së shumti h citime."

Nese e kam marre vesh mire, nese dikush ka botuar 5 vepra, dhe nese 3 prej tyre jane cituar TRE here, dhe dy te tjerat nga NJE here, atehere ai ka nje indeks 3. Apo jo ?

OK. Pashe gjithashtu se citimet duhet te vinin nga jashte dhe brenda vendit (me korigjoni ku ta kem gabim). Mirepo, me sa di une, CITIMI ne shkrimet shqipe ngelet nje nder pikat me te dobeta. Nga c'kam lexuar (pak por mjaftueshem), rrallekush merr mundimin te citoje fjalet e dikujt, apo vepren e dikujt me autor, titull, vit dhe shtepi botimi. A do te thote kjo qe akademiket tane "vidhen" dhe "shperdorohen" nga shkrimet shqipe ? Mos ndoshta ata kane, ne te vertete, nje indeks me te madh por qe nuk del ne dukje nga varferia e citimeve ne shkrimet shqipe ?

Dhe e fundit, pashe ne fund nje si tip mbyllje : autori mendon qe reformimi i Akademise ka deshtuar. OK, une nuk e di mire c'eshte bere atje, por a mund te thoshte Borici sesi mund te behej ndryshe ?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).