After rain freshness

© Eni Turkeshi Photographyi like the rain but especially love how everything looks after it stops.it looks like everything is different after it.especially love the after rain freshness.love the colors, love how the ground smells and how fresh air surrounds me...everything seems so clear and refreshing.so uncomplicated and plain.it reminds me of the unforgettable Pink Floyd`s `High Hopes`

97 Komente

na freskove mi nuse smiley

bukur fresku.

5*

ishte per Enin mor.

nuk besoj se eni ka bibiluk smiley

jo, jo. Eni nuk duhet të ketë.

kujtova se ju drejtove kaçamillit.  smiley

njashtu thom dhe une smiley

une sjam prej shkodret mer ...

 

uh shyqyr smiley

uh lene lene, me kyt kangen ma rremben zemren fare smiley

 

hihihi

turqini perzier me ramanticizem smiley

my fav smiley

Cast i vecante, En, sidomos sot qe filloi dita me shi. E di, mua me pelqen shume dhe aroma qe leshon toka, dheu, kur ze shiu, pas nje zhegu te gjate vere. smiley

Enka, love the idea, sidomos tani qe po na mbyt shiu ketej ka ca dite, mezi presim "the after rain" smiley

Tushe, gjes, mirdita smiley

rrofsh monde,

apo sa shkon sot rakija me ket fresklluk se qe duke na myt vapa.

apo c'me qite ene mallin e lagjes ku me ka rene koka me xhunga smiley

Kokrra mishi mishi mu be

une dje bera fasule, per te mbyll sezonin e fresllikut.

edhe nja dy turshi... qe tu befsha more fresllik! smiley 

qeke kërrnoq fare , tu bofshin gjak e dhjamë low fat smiley

Po La_rosses qe i rane jarget curg per i tas groshe, e ti sja dhe qe sja dhe smiley

eh,

ka ca gjera qe jane priceless, per te tjerat... mastercard. smiley

 

te djelen provova japraket e pare smiley dhe te hene bbq.. si per koincidence provova edhe vodken e re me bacon smiley good stuff per marine e gjakosme..

drunk's rating: pesh yje..

eh japaraku eshte ne mes te sezonit knej, se tashti jane te njoma gjethet e rrushit.

qeke rrumullos mire chene.

inshalla ashtu te shkon gjithe behari smiley

para 3-4 javesh i bona krasitjen e pare mone.. dhe i lash ato pak gjethe qe ngelen te bonin punen e te ushqenin rrusht.. te rejat japrak..

ti falmners per urimin, po duhet me qen esell ne diten e zgjedhjeve plus edhe noi dite para dasmash..

hey, seriozisht, a rritet rrushi jone anej ka ameriqia ?

a ja vlen me sjelle nai kalem e me e mjelle anej ?

Po mi, sheh rrushi rrushte dhe piqet smiley

PS: ehhhh moj enka, c'na pjell perhere belaja ne keto qoshet e tua ... smiley

he mi shejtan se e kisha seriozisht smiley

Shif rrushe, ameriqenia eshte e madhe smiley, ka vend per shume gjona, dhe nga ato tonat lol.  Po cfare rritet ne Arizona psh, s'para rritet ne NY, kshu qe edhe varet ku ndodhesh smiley 

PS: chene, ty dhe bletes iu paska gjet belaja me ketrat smiley

He mi Monda, ca i duan ketrat e s'i gjejne dot, cave ua jep Zoti sa per sherr smiley

Po folu mi Aida folu.  Apo s'pash nje te bukur dje afer shpise, si shpirt i vockel ishte smiley.

Pertoj shume me bredh me aparat n'dore lol, po ta kisha verdalle, do e kisha shkrep e sjell ketu ne pellgace per inat te bletes dhe te chenes, e per qejfin tone smiley.

Ca t'ju them, mi Monda... vec te marr ca boce pishe e t'ju gjuj kaptines...  smiley Po na i sill ca foto, na i sill... smiley

smiley

Ku ka mo pisha ne Tirone mi, qe dashke dhe boce. I ka pre Edi te gjitha per ti bo pallat hihihiihii

Vec po na gjujte me bocet e Edit  smiley

ket rrezik ta ngjyejne me portokalli. smiley

 

 monde po deshe te dergoj ca nga ata qe kam var ne gardh smiley 

na sill mer nai bisht knej ta varim ke bufeja smiley

 pervec 2 zagarve tedesk jam armatos edhe me pushke me paleta smiley te babzit mer..

ti qeke mire, se paske vetem ketra qe te sulmojne smiley

shi shi si tallet kjo smiley

po ngjo ktu, une i bona vete ca lidhje, me shiun, ketrat etj.

Chene ne alaske nuk rro, se i del e tepro siberia.

Per west coast e pyeta.

Dhe qe s'rron ne shkretetire dhe ket ma merrte menja smiley

oj kjo smiley

 

Nga ato lidhje vallai veshtire te besh ketej, se eshte cmend moti koheve te fundit ene cfare s'po ben vaki lol.  Either way, ketej nga une, rritet dhe behet marshallah, ene tuj tuj mos ta ha m'sysh smiley.  Nga nje burri i nje shoqes sime e di, se une s'ia them per ksi gjonash lol.

chene, ndonje labrador apo beagle hajde de, po me zagaret teutone (my fav "big dog" category) gjete me bo lufte me ketrat? smiley

nderro bileten monde, pas zgjedhjeve zgje mo rrush rrugve.. smiley  o bo i gjithi raki..

 une i kom sjell gati te gjitha mone ndac me far e ndac pa fare.. po une jam i parimit se rrushi po svujti nuk rritet.. pinoti pshemell rritet ne menyren me fantastike, do kohe te poshter ( qe spo na mungo keto dite) dhe sa me pak ushqim.. krasitje te dhunshme qe te japi sa me pak rrush por sa me cilsor..

ca srritet ketu mer, fiq sheg, kumlla molle, te kisha kohe do hapja noi dyqan fruta-zarzavatesh.. kom hy ne hasmeri me ketrat

 

hallall,

se mos je ne west coast ti mer dreq qe te piqen te gjtiha smiley

 

 jo jam ne east mone smiley  se kisha mendu noihere qe do kisha ket lloj rendimenti dhe cilsie..

 ah the after rain, 

si sot ne mengjes.. ajer i paster por akoma i renduar, pellgje uji dhe makina te aksidentuara kudo.. hate it..

chene, te pakten paska pushuar nga anet tuaja. 

Ndersa ketu, rain+pellgace+dynja qe jane me vonese per ne pune+s'kane parasysh speed limit under weather conditions = desh me moren n'qafe qe m'sabah lol.

 

une jam early bird smiley

kapa nje dritare armpushimi me shiun dhe u versula smiley po tall trapin perendia me ne..29 Maj, njerzit me xhupa dhe cadra..

 

monda dhe aida ishalla bëfshi krushqi me ketra se tjetër s'kam c'them. kur t'ju hyjnë nëpër shtëpi do ta shihni sa të mirë janë.

këtu po bie një shi i zi dhe pa karakter që do vetëm kaba me violinë dhe kamzhik ;p

Vec po na gjujte me bocet e Edit  Tongue

S'mban me vendi me lart.

 monde po deshe te dergoj ca nga ata qe kam var ne gardh smiley

iiiiiiii, do te te leshoj zagaret e PETA's smiley.  Gjahtar mizor, cruel cruel cruel smiley

monda dhe aida ishalla bëfshi krushqi me ketra se tjetër s'kam c'them. kur t'ju hyjnë nëpër shtëpi do ta shihni sa të mirë janë.

Blete, investo ne "window screens" e pastaj do bec krushqi ene tine, me dashni bile, jo me mbleseri smiley

këtu po bie një shi i zi dhe pa karakter që do vetëm kaba me violinë dhe kamzhik ;p

Prandaj po llafosem une ketu te tema e "after shiut" se mbase na pushon lol.

 

po kisha mi kisha "mesh screens" po i kishte hapur mizerja dhe kish hyrë për muj mjalti bashkë me "gani bobin" i gjetëm të dy varur majë perdeve.

dje na msynë patat e na zunë kopshtin e pallatit. më thashethemexhie femra nuk kam pa. ka lujt menç gjithe Jersey.

Hihihihihi smiley

Patat llafosen e bojn sherr per vit ne Jersy mi goce, s'jeni msu?  Apo hera e pare nga mehalla juj lol. 

Shpija juj qenka catering hall per filizat e dashnise smiley

PS: Blete, te kam hedh nje sygjerim andej nga tema e grave ne pulitik, hudhi nje sy smiley

Blete, afer kopshtit zoologjik e ke shtepine ti? smiley Se pata, ketra... pah sa zili te paskam! smiley

tuk- tuk. tuk- tuk.

erdhem tek ty,

o hallemadhja jone shekullore,

se punet nuk shkojne mirë.

se punët shkojnë keq.

moti është i lig.

bie shi.

propagandë zgjedhore.

tuk- tuk tuk- tuk.

ketrat na mërzisin.

politikanët trapin na e çajnë.

ku të shkojmë nukë kemi,

coqe leku n'xhep nuk kemi

dhe te thjeshte trokasim këtu

tuk- tuk, tuk- tuk

dhe enka rrinte pa gjume.

( vijon )

 

hahahhahahaha, lanet femij.  Perfundimisht, ma hoqen vizen ne pune smiley

tuk tuk, tuk tuk,

vij nga NATO(!!!!! ooops...), Varshava, nga traktat' i Versajes,

jom daja, jom nipi, jom cuni i xhajes...

dhe lokja kryet menjan,

dhe enka synin filxhan...

Shpija juj qenka catering hall per filizat e dashnise Big Grin

hihihi , ja shif bleten, eshte nje nder kta filiza smiley e omel si vete dashnija smiley

O Monde , po rrumpalla shqiptare te len pa pune mi, mos na shif ne ti, se ne jena vari lesht,dembelhone e gjalle.  po vrej punen

 e thot noiher noi gjo me men kjo druq.. smiley

He mi ti, mos na i nxirr gjithe te palarat ne shesh, se ka dite qe dhe ne punojme... smiley

Moj gru anti-memedhetare smiley.  Bleten e ka bo mjalti shqiptar mi gru smiley, tani perfitojne edhe ketrat amrikan smiley.

rrushe, na ka msu ky ven me multitask, po te qeshmet me ze s'para dhe dine t'i kaperdijne smiley

PS: Zotohem para kolektivit, nuk klikoj me ne linket e ET n'orar pune smiley

per multitasking neve te memedheut, na merrni te keqen juve.

e kam me tere mend smiley

sidomos kur nje nga tasks eshte "lloqe kavaje"

smiley

bleta osht bo shkurre,

(jo me tanga po me poture)

eT emigrant, ju lumshin dockat plagjiturake. smiley

mos e rruj hic !

je 1 !

smiley

botero- 29 Maj 2009 - 2:37pm

 

bleta osht bo shkurre,

(jo me tanga po me poture)

smiley

ju falenderoj te gjithve per komenetet jeni shume te mire.

me vjen mire qe ju paska fresku kjo fotosmiley

 

Enka, kuzhina dhe aparati yt jane ilac smiley

Ja, shkrujta une ketu, si me bo anti-rain Indian Dance.  Pushoi shiu smiley

Enka, duhet te te falenderojme ne ty, per gjithe gjerat e bukura qe na ben te mos i harrojme... Ti je nder delfinet e bute ne kete akuarium peshkaqenesh... smiley

vej kusine tashti ene na baj nai gja te mire se sharrum smiley

u lodhem, gjithe kto komente

hihihi

lol

deizi vura nje teme te vjeter pak me poshte smiley

have a look

 

aida smileyuc

Enka, me kane pelqyer gjithnje fotot e tua, por kesaj radhe ma ke prishur qejfin. Si moj nxjerr ne foto, keta kerminj te mallkuar qe s'me lane lule ne kopesht? Apo s'ka rene nje shi keto dite qe vetem i shton keta dreqer.

As levozhgat e vezeve as tasat me birre nuk funksionuan, s'me lane gjethe e lule pa ngrene malukatet. (I hengren te tera, te bera e te pabera, lane tere kopshtin pa lule, perifrazim nga cufo)

Ujk, hajt tani, mos e bej tragjike... Pastaj, ai kermilli qe ka nxjerre Enka duhet te jete kusheri i larget, po i larget fare, ama me ata kermillat e kopshtit tend... smiley 

Pale, i paske dendur dhe me birra, hhahaha... nje gllenke ti, nje gllenke kermillat... smiley

 

Ai kermilli i Enkes eshte "escargot" aida smiley.  Meqe tha dhe Tushja, enke pervish menget e na bej nje pjate escargot smiley

PS: Tushe, ne s'eshte cupke, hallall ia befte Zoti hobet smiley

goooood (lexoje me o jo me a) ca me ke bo...edhe 2 ore gjer sa te vi dreka... i pjate kermillash te gatum francezce..edhe thjehst te skuq si refuzoj..

Mos gjec asi keter me fotografu!!!

iiiiii che schiffo!  S'i ha dot kermillat. Po ketrat mos m'i luj, please  smiley

 

Po kermijte s'i ha as une aida, ama me escargots lepij gishtat smiley

goooood (lexoje me o jo me a) ca me ke bo...edhe 2 ore gjer sa te vi dreka... i pjate kermillash te gatum francezce..edhe thjehst te skuq si refuzoj..

Mos gjec asi keter me fotografu!!!

cfare te bera une, mer.  Enka na mblodhi smiley.  Edhe, iiiiii mos i co dem.  Te taves, me vaj dhe me hudher smiley

 

PS: Mos gjec gjo t'gjall me shti n'ta smiley

po qofte me mish ketri kishte ?

 se maj men a u ngopa, a u piva ne ate pike.. smuna me provu me tej smiley 

T'u shpelafshin zorret e barkut jarabi me kocimare cfare paske hudh n'stomak smiley

Edhe let me guess, it tasted like chicken smiley

Se ketu, cdo gje jo te natyrshme qe han dynjaja (si mish krokodili ne Louisiana) si mish pule u duket smiley.

 hahaa sa kohe kisha pa e nigju 'kocimare' smiley 

mu me duket me shume si lepur smiley mbaj mend qe nje anglez ka thene "it tastes like chicken when chicken used to taste like chicken" smiley 

epo helbete si t'bredhesh skutave te amrikes me honger mish ketri, iriqi, ene nje mori qeniesh te tjera jo te konsumueshme, largohesh nga humble origins e mishit te qengjit, gecit, ene kocimares smiley.  Ene kaq sa mba mend teper e ke smiley

Rabit stew, yammm smiley

PS: Gjetc vertete belane me ate pjaten qe vure me lart, se s'kam ku t'i gjej tani lol.

 po iriqte cte kane bere xhanem? e ka mishin si te kalit smiley 

Mos thuj qe ske honger mish kali e gomari se ca vite jete do ti kesh heq ne shqiperi pas 90s.. smiley do kesh provu mish qeni e macje bashk.. hihihih

"mjau stew, yammm" smiley 

PS: Tushe, ne s'eshte cupke, hallall ia befte Zoti hobet

Lere, lere, Aida, gjithe ajo birre iku per lesh, ua hoha te gjithen tasave dhe vete piva nje gote vere per shendetin e luleve, por nuk funksionoi. 

Ne ka njeri ide se si ti zhduk te mallkuarit, i pres me kenaqesi.

 

Aha, kete lufte e ke te humbur o Ujk... Mbaj mend qe te shtepia e vjeter cfare nuk provuam per ti hequr qafe: levozhga vezesh, levozhga druri (s'e di cfare lloji, po ideja ishte qe era do i mbante larg kerminjte), u mbollen rozmarina (prape me kete idene e eres...), u rrethua lulishtja me nje 'mur' te ulet bakri, qe meqe nuk funksionoi u pasua nga rrethimi i cdo rrenje lulesh... prape pa rezultat;  per ca kohe sperkatej oborri cdo mengjes me kripe (me te njejten ide si ajo levozhga e drurit), po fqinjet filluan te na shikonin me dyshim se iu duk se po benim magji. Kur e moren vesh hallin na dhane ne ndihme djalin 4 vjecar qe vinte cdo mengjes heret dhe mblidhte kerminjte (qe pastaj futeshin ne kavanoza e nje zot e di c'fund benin... dhe na dyshonin ne per magji, hm!) Kjo e fundit funksionoi disi, te pakten shpetova nga propozimi per te futur ca gjarperinj ne oborr qe te hanin kerminjte... Zgjidhja me e mire: jo me lule, vetem bar, dhe sperkate me aq pesticide sa te mbajne larg edhe kerminjte e komshiut!

 bli kikirika te lire te paperpunuar dhe vendosi rreth e perqark pemeve/luleve qe do te mbrosh.. per qef gjuji me bb gun..

se pse me duket femer mu ky ujku, nuk e di....

 

Miss Deizi, sipas teje ne meshkujt nuk duhet te gatuajme, te hame, te vishemi, te kujdesemi per veten. Kush do t'i beje keto per ne, kur ne jetojme vetem? Takeaway do te hame ne? Pse eshte kaq e veshtire te kesh hobe e te merresh me gjera te bukura?

Jam shume i fyer, nuk bej dot as multitasking tani smiley, ne djall puna per nje gjysem ore...

 

jo re m'rafte pika.

mos me keqkupto. Po ja ai kujdesi madh per lulet, per guzhinen ku di une.

Por dhe menyra e te folurit, reagimet e buta, ku di une aman.

smiley  Une kam pas perdor i barcalete me tren ktu, qe nenkuptonte qe gjinia smerret vesh ne peshk smiley

Pa merak, mua 99% e peshkut me ka ditur mashkull, dhe biles nje pjese e madhe prape ashtu me mendon, pavaresisht se nuk e japin veten smiley

its ok smiley

 

E bertitura, ashtu si e shtyra, nuk jane shenje e te fortit. Pastaj, c'te merzitesh ne nje blog, kur nuk ua sheh as fytyrat njerezve, ndryshon puna ne telefon a kur e ke tjetrin para syve.

Femrat shqiptare dhe e duan mashkullin te ndihmoje ne shtepi dhe hedhin vickla kur e gjejne te tille. Go figure.

Aida, per hekur nuk ia them fare (kali i kuq e ka nje huq), por faleminderit zot, per pastrimin kimik, corapet nuk kane nevoje per hekur (apo i hekurosni ju)

'Minchia' Desi...

Ti i do nga ata qe mbajne ere djerse dhe raki?!

Qeni qe leh, nuk kafshon!

Shumica e atyre qe bejne si te forte jane vecse homoseksuale te ndrydhur qe sillen ne kete menyre per te mposhtur natyren e tyre.

Mos u bej merak se ti "kundermon" ere femer nga cdo shkronje smiley

Po ti qenke djale per t'u pire ne kupe, more, se merr vesh dhe nga kopshtaria... Per te hekurosur di? smiley

pupu i nxorri ktehtrat aida smiley hhhihihhi

ndersa mua ky ujku (per aq pak sa e kam ndjekur ) me ngjan djalke  per se mbari... elegant  dhe xhentil ...

 

ujk uroj te shpetosh sa me shpejt nga ky qeder smiley

te tjeret : hahaha po si ore xhanem e kthyet dhe kete ne teme per ushqimin te medhenj jeni smiley

sa i perket kermijve nuk kam gatuar ndonjehere me to por mund t`ju sugjeroj nje teme te vjeter timen , `makarona me fruta deti` smiley

http://yummania.wordpress.com/2007/07/05...

Escargot avec pomme de terre....Pjata ime e preferuar parigine....Kermij me patate..me nje fjale....  smileyPo mendoja çfare e beri kermillin te dale nga guaska e vet,njomeshtia e gjethes apo ndjenja e freskellekut?'ç'stimuj vepruan mbi te?A jane te aplikueshem keta stimuj edhe per racen humane...  smileyTe dale nga guaska ....sepse ka avaze Janina ...nuk eshte kaq thjesht....   smiley

En, fotoja shume klas. Kermilli eshte magjepsur pas se blertes se gjethes edhe s'ka ndermend qe te iki qe aty smiley

 

ishte pikerisht ashtu kur e kapa e dashur smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).