A rrezikojmë një regjim “alla Putin”?

Në shkrimet para këtyre zgjedhjeve kam shprehur mëse një herë idenë se Shqipëria po rrezikon të shkojë drejt një regjimi “alla Putin”. E them këtë në kuptimin e konsolidimit të një mazhorance të fortë që kontrollon interesat kryesore të vendit, prandaj edhe politikën, duke pasur përballë një opozitë të dobët dhe të pafuqishme për të bërë opozicion dhe rotacion. Kam qenë i mendimit se cilido të

12 Komente

po te fitonte rama do rrezikonim nje regjim putesk

Une them Lubonje qe eshte pikerisht sjellja e Rames qe coi ne pasojat e krijimit te nje regjimi "alla Putin" por me mire nje regjim "alla Putin" sesa "alla Rama".

Tani dole o Lubonja te flasesh per kete rrezik?

Perse nuk fole atehere kur duhej folur,por flet sot qe nuk ka asnje vlere?

Biles edhe ketu tek peshku kemi fol pikerisht per kete teme kohe me pare se te na vije ti me kete artikullin tend ndricues.

 

Çdo të thotë qëndrimi apo ikja e tij nga PS në raport me rrezikun e regjimit “alla Putin”. Këtë temë po e le ta trajtoj në shkrimin pasardhës.

Ose ndryshe Stay tuned for previews from the next episode of "desperate analysts".

Po ca dreq pushteti ala- Putin rrezikokemi ne Shqiperi mer aman ne kushtet kur qeveria e ardheshme parashikohet te jete e cifligosur dhe e ndare te pakten per periudhen fillestare (1-2 vjet). Me i hajrit do ishte nje krahasim me periudhen e oligarkeve ne Rusi ne vitet e Jeltsin sesa me periudhen Putin.

 

Me thone te drejten ka shume munci t'dali nji rregjim jo aq alla-putin po te pakten 'putanesk'. Ekonomia tashme eshte privatizuar pothuajse e gjithe ne duart e oligarkeve, te cilet vendosit si per Kaqolin edhe per Vuqidolin. Kur Kaqoli t'kujtohet me i rras mren rob si Rrezart Taci per 'evazion fiskal' atehere rrezikohet putinizmi. Der atehere do vazhdojme te kemi putanizem.

 "alla Putin"!!! Ku ma gjen.Tani edhe per kater vjet keni "alla mutin".

do të thoja se ky rrezik buron nga vetë struktura e ekonomisë sonë që dikton edhe politikën.

Me te verte e kete o mik ?

Me pas thua dhe kjo pa lidhje me kete qe ke thene me pare

...thuhet se partitë tona politike kanë ardhur gjithnjë e më shumë duke i shëmbëllyer njëra tjetrës. Vërtet kanë mbetur disa ndryshime, që kanë të bëjnë me prejardhjen e militantëve (ku kam parasysh jo vetëm atë klasore, por edhe atë gjeografike), por gjykoj se kjo ka ardhur duke u zbehur në favor të atyre grupimeve brenda partive që kanë qenë edhe mbështetja kryesore e tyre në fushatat elektorale dhe .....

Ku e ka kjo lidhjen ne te njejten pike ( Se pari) nikimin e ekonomise ne politke?

Kaq lexova Me fal por nuk e lexoj dot me tuje

Sa per pyetjen

KU MA GJEN TE BEHET NJE RREGJIM ALLA PUTIN PO KUSH TA BEJ BERISHA? APO RAMA? APO META?

COME ONE TE BESH RREGJIM ALLA PUTIN DO TOPE NUK BEHET ME FJALE DHE VJEDHJE.

 nje regjilm alla putin behet kur njerezia jane terresisht mbas nje lideri te vetem. ne rusi putinin e dun t'gjithe, t'gjitha klasat e te gjitha shtresat. perveç disa disidenteve te perjetshem ruse qe jetojne ne europe.

ne shqiperi zgjedhjet e fundit treguan, qe jemi 50/50. pra jemi larg nje sistemi autoritar alla putin.

gjithashtu te ndertosh nje sistem te tille duhen "koqe" (thone francezet), dmth duhet notuar ne ujera te tjera nga ato te europes plake. gje qe shqiperia nuk e ben dot.

ne shqiperi jane te gjithe proeuropiane megjithese ishkomuniste. ne shqiperi nuk ka mendim te pavarur (ose si me thene lartesi mendimi). t'gjithe i bin fyllit ne te njejten brime. fylli yn ne fakt ka veç nje brime et kitarja veç dy tela. lol

Hajde analist, hajde - ky eshte ai me i miri ne Shqiperi, imagjino te tjeret..

Dy gjera doja te thoja; se pari, do bente mire, qe ne fillim, te shpjegonte se cfare eshte regjimi 'alla putin' e para e punes. Une ketu ne Angli se kam degjuar ndonjehere si term, dhe as ne Rusi nuk njihet nje regjim i vecante me te njejtin emer. Ky  flet sikur putinin dhe regjimin alla putin shqiptaret ta kene mesuar qe ne klase te pare.

se dyti, Rusia dhe Shqiperia jane aq larg ne kushtet economike, sociale dhe politike, sa qe eshte e pamundur, ne fakt eshte cmenduri qe biles te te shkoje ne mendje per nje second, le pastaj te shkruash keto 'romane' te besh krahasime te tilla.

Kjo eshte nje nder analizat e shumta amatoreske qe po behen cdo dite ne shqiperi. Shqiperia s'mund te kete nje regjim "alla Putin" sepse sado e konsoliduar te jete mazhoranca ajo nuk ka mbeshtetjen e shqipetareve. Ne jemi popull i pabindur dhe mbeshtetjen tone nuk ja japim askujt, aq me teper atyre qe i kemi zgjedhur.

Po ashtu, kemi media te lire, kemi kritere dhe kerkesa te cilat duhen plotesuar dhe nuk mundemi te shkojme mbrapa edhe sikur te duam ne per te perqafuar regjime te tilla.

Nuk e di, por mua ky Lubonja jo vetem qe me duket shqiptaro-fobik, por eshte nje njeri i kompleksuar, ndoshta edhe me te meta serioze i cili nuk e kuptoj se ku e gjen mbeshtetjen per te pushtuar ekranet e televizioneve, ai por edhe ata gjoja analistet e tjere duhet ta shpjegojne kush i mbeshtet qe te fundosin fjalen e lire ne Shqiperi, e cila eshte perkufizuar tek vetem disa analiste.

Tek ky artikull ai ka thene dicka qe ka mesuar nga te tjere domosdo, por e ka thene shume vone, dhe e ka thene sa per lare veten e tij, qe ne te ardhmen te thote , e shikoni , ua thash une.

E pash ne debat per Skenderbeun ku thoshte se Skenderbeu eshte mit sepse nuk erdhi ne Shqiperi nga patriotizmi por sepse mori hak per vrasjen e te atit, athua hakmarrja per babane a vrare nga armiqte e vendit tend, te hiqka te drejten per te qene patriot? Shikoni pra se cfar llogjike perdorin keta pseudo-analiste qe kan pushtuar hapesirat informative publike shqipetare.

 une nuk e lexova shkrimin por desha me thon me nderhyrjen time, qe nje regjim te tille ku ta gjesh ta besh. i vetmi kusht duhet qe udheheqesi te jet INTELIGJENT e me shije te rafinum. duhet pra nje diktator i zgjut. 

putini nuk duket i ketij lloji, kashtu kot me pas frike ose diskutu per te.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).