5 këngë mbi dashurinë

Fillojmë këtë rubrikë mujore me 5 këngë dashurie sipas nesh. Jo më të bukurat, por ato më përfaqsuese për momentin.

nga Sogladyouremine
1. The Beach Boys - God Only Knows
Jo vetëm një nga këngët më frymëzuese të dashurisë por të të gjithe pop-it, God only knows është një këngë e sinqertë e asaj se si nji [...]

6 Komente

I sigurt.

Kam pasur te njejtin diskutim shume here me shume miq. Ceshtja eshte qe historia  e kesaj kenge s'merret vesh. Thone qe Brel e kendoi mbas "periudhes amerikane" por nuk e rregjistroi.

Nga ana tjeter shpesh Llama ka kenduar kenget e Brelit.

 

Ec e merre vesh.

 

the ramones dhe reamonn jane te ndryshem. nuk mudn te ngaterrohen

Dreq, s'e kisha pare.

Kjo po qe eshte komplet kryekeput e pafalshme. Ma ngaterru ca çerra gjermon me Ramones...Lapsus.

Me pelqeu shpjegimi se sperse e kishe perfshire Space Oddity si nje kenge dashurie. Gjithmone e kam pare si kenge per drogen dhe nuk i kisha kushtuar vemendjen e duhur ketij vargu per te shoqen.

1. The White Stripes - Jolene

www.youtube.com/watch

I cannot compete with you jolene
and he talks about you in his sleep
and there is nothing I can do to keep
from crying when he calls your name, jolene
jolene jolene jolene jolene

2.Fausto Leali- Non credere( kengen e Mines)

www.youtube.com/watch

no no no.....
ascoltami...
tu per lui sei un giocattolo..
il capriccio di un attimo, che per me tu sei la vita..
se lui ti amasse .. io .. se lui ti amasse..io.. saprei soffrire e anche morire pensando a te..ù
ma non ti amo..no..lui non ti ama..no...
e io non voglio vderti morire..morire per lui!

3.Charles Aznavour- La bohème

www.youtube.com/watch

Je vous parle d'un temps
Que les moins de vingt ans
Ne peuvent pas connaître
Montmartre en ce temps-là
Accrochait ses lilas
Jusque sous nos fenêtres
Et si l'humble garni
Qui nous servait de nid
Ne payait pas de mine
C'est là qu'on s'est connu
Moi qui criait famine
Et toi qui posais nue

4. Jacques Brel - Marieke

www.youtube.com/watch

Ay Marieke, Marieke
Je t'aimais tant
Entre les tours

 

(...)

Ay Marieke, Marieke
Le ciel flamand
Couleur des tours

5. Céline Dion - If that's what it takes

www.youtube.com/watch

When the storm rises up, when the shadows descend
Ev'ry beat of my heart, ev'ry day without end
I will stand like a rock, I will bend till I break
Till there's no more to give, if that's what it takes
I will risk everything, I will fight, I will bleed
I will lay down my life, if that's what you need
Ev'ry second I live, that's the promise I make
Baby, that's what I'll give, if that's what it takes

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).