1973 - The dark side of the moon

Le te flasim per Zoterat e muzikes, me pretendim te shpjegojme sadopak mbi Pink Floyd, duke e pasur parasysh qe eshte nje histori teper e madhe per ne, per nje artikull, por te bindur  qe eshte nje histori qe duhet treguar, qofte edhe ne menyre siperfaqesore.
Le te kthehemi pak mbrapa ne kohe.
Ne 1973 ne Paris [...]

10 Komente

Interesante. Tani qe shoh dhe shpjegimet e tua do t'i degjoj dhe njehere keto kenge, por jo te gjitha kenget e Pink Floyd me pelqejne.

Kur degjojne kete dore krijuesish, nje nga pyetjet me te pergjithshme ne komentet qe lene njerezia, eshte kjo: si shpjegohet qe sot nuk ka me grupe te tille?

Albume te tilla mendoj qe jane nje "must", sic eshte e tille simfonia e 5-te, dhe per nje shqiptar, edhe rapsodia hungareze.

Shume shume flm per prurjen! Respekte per ty qe e solle dhe veneracion per MAESTROT e pavdekshem!!!

Ka edhe sot, besoj, grupe, natyrisht, jo kaq te medhenj e te thelle, por qe ne nje menyre tjeter i afrohen. Mendoj per Arcade Fire, per the Mars Volta, per Lanegan e per shume te tjere.

Por nje album i tille, ashti si, s'e di, si The velvet underground apo si London Calling etj etj, veshtire te realizohen perseri. Shfaqen ne forma te tjera, besoj, dhe kur kjo ndodh duhet ti dallojme, ti ndajme profetet e vertete nga ata fallco.

Rrofsh Emigrant.

flm qe e solle ketu kete informacion interesant .

Pink floyd jane nga grupet me te mir qe do ekzistojne ndonjehere .

Jo vetem muzik e mire por filozofi e mirefillte .

Nuk pashe te artikulli tu permendete Hey You eshte me e arrira mendoj.

Nejse nuk degjohet me te njejten deshir si Time po eshte fort e bukur.

Hey you, nuk eshte te Dark side. Eshte te The wall, nese s'gaboj, ndaj nuk flasim. Edhe pse, nje recension edhe per Wall s'do ishte ide e keqe.

There is no dark side of the moon really,

matter of fact it's all dark

Flm per kete prurje! Deri me sot albumi ka shitur me shume se 40 milion kopje.

Si mendoni doni qe ata te bashkohen perseri per te kenduar apo jo?

Dave Gilmour ka thene qe ishte sikur te flije me ish gruan, kur ata u bashkuan ne Live 8 ne 2005.

...jane disa gjera qe po y thyen nuk ngjiten me....dhe po u ngjite, i bie vlera....disa gjera sidomos ne muzike, nuk perseriten dot pasi edhe po u perseritennuk te japin the same feelings...

..vetem pak muaj me pare pashe ne koncert "think floyd"...u zhgenjeva...

...jane disa gjera qe po y thyen nuk ngjiten me....dhe po u ngjite, i bie vlera....disa gjera sidomos ne muzike, nuk perseriten dot pasi edhe po u perseritennuk te japin the same feelings...

..vetem pak muaj me pare pashe ne koncert "think floyd"...u zhgenjeva...

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).