Të qenit tiranas

Të rrimë shtrembër e të flasim drejt: të qenët tiranas do të thotë që jo vetëm të sheshës pordhë, por edhe të t'i blejnë me qejf ato. Të buzëqeshin gocat konviktore nëpër party dhe të gjujnë çunat e gjatë, me fakultete dhe me komplekse nga rrethet. Të qenët tiranas të vesh me një shtëllungë "coolness"-i kudo që shkon, që ndryshe do të të duhej punë ta kishe fituar. Të qenët tiranas, (ose të prezantuarit si tironc, se ndryshe s'quhet) të lejon që të flasësh me njerëz që ndryshe do të të klasifikonin një klasë më poshtë në shoqëri dhe që do të të flisnin me pikatore.

Të qenët tiranas të jep një status të cilin e duan shumë veta me ose pa pahir, prandaj pas çdo prezantimi me shqiptarë, linja e prejardhjes tënde do të ndahet më katërsh e pastaj më tetsh derisa bashkëfolësi të gjejë ose një cen në biografi ose të bindet se "pedigria" jote është më e pastër se e tija.

Të qenët tiranas do të thotë të mos jesh nga Kamza, Vora, Bathorja, Alliasi, Qyteti studenti, Kombinati dhe disa herë edhe Ali Demi. Duhet të kesh lindur në Tiranë, mundësisht nga prindër që edhe ata kanë lindur në Tiranë. Duhet të mos flasësh për kushërinjtë nga Petrela, Peza, Fieri, Bilishti, Tropoja, Puka, Fushë-Kruja, Lushnja, ose Peqini. Lejohet përmendja e farefisit nga Elbasani, Dibra, Korça, Shkodra, Vlora, (hajt mo) edhe Durrësi. Përmendja e Beratit, Përmetit, Sarandës, Lezhës, Çamërisë dhe Krujës kanë efekt neutral. Nëse nuk kam përmendur krahina të tjera këtu, do të thotë se ato nuk egzistojnë në hartën gjeografike të prejardhjes së tiranasve. 

Të qenët tiranas do të thotë të dish të orientohesh qoftë me Vorrin e Bomit, qoftë me vilën e Havarrve, qoftë me Kristalin. Të qenët tiranas do të thotë që e di që Sqepi ka qenë aty ku u bë Rogneri më pas dhe pastaj lëvizi mbrapa Arteve. Të qenët tiranas do të thotë ta kesh njohur Parkun Rinia para se të ndërtohej e të shkatërrohej Santa Luçia për t'i lenë vendin Tajvanit. Të qenët tiranas do të thotë të dish të gjitha rrugicat në pëllëmbë të dorës dhe të mos humbësh kur dikush të thotë "Shifna ke Hoxha Tahsini ose ke Shkolla Kuqe".

Të qenët tiranas do të thotë të dish kur ta shkëmbesh"a"-në me "o" (i.e. "Asmon&quotsmiley, të hash "ë"-të atje ku duhet, si edhe të kuptosh ndryshimin ndërmjet "ç'kemi" dhe "ç'kina". Të qenët tiranas do të thotë që fjalët "lal" "rrusho" "çun flori" "llakum" "katnar" të të rrëshqasin nga goja pa u përtypur. Të qenët tiranas do të thotë që gjyshen ta kesh thirrur "ije" e gjyshin "tate".

Të qenët tiranas do të thotë ta dish pse Blloku e ka atë emër, dhe faktin që xhiroja ka dalë nga moda andej nga 1990. Të qenët tiranas do të thotë ta kërcesh Napolonin duke i ardhur rrotull partnerit, dhe jo dorë për dore me të dhe valltarët e tjerë. Të qenët tiranas do të thotë t'i dish komplet fjalët e "lake bubulakes" dhe jo t'ia bësh "nër, nër nër" nëpër dhëmbë kur këngëtari shqyen bulçitë. Të qenit tiranas do të thotë të hedhësh lekë me shumicë, vetëm atëhere kur kërcen nusja me dhëndrrin, jo kur kërcejnë plakat e lagjes.

Mund të kesh lindur tiranas, mund të bëhesh tiranas, mund të jesh tiranas aktualisht, mund të jesh tiranas me korrespondence. Nuk mund të jesh tiranas kur përpiqesh më shumë se ç'duhet, kur mohon rrënjët e tua ose kur mërzitesh me të tjerët. Tiransit e vërtetë janë të njohur për mosqejfprishje, pilaf, raki, valle e këngë. Ata ofrojnë miqësi shpejt dhe e respektojnë mikun, ata shtrojnë "bukë e kryp e zemër" dhe i duan fëmijët e tyre në çdo aspekt, pa i rënduar me ambicje elbasanllie, fiksime korçare, xhentil-llëk shkodran, ndërgjegjësim lab, zjarr tropojan ose mprehtësi dibrane. Ata i mësojnë djemtë të kenë zanat e të bëhen burra të mirë, të dashur me fëmijët e gratë e tyre, ata i mësojnë vajzat të jenë të urta e t'ia dinë shtëpisë pa u bërë rrogoza për burrat e tyre, gjithashtu t'i duan fëmijët, vjehrrit e vjehrrat kunetërit, kushërinjtë e komshinjtë që u hyjnë e dalin.

 Të qenët tiranas do të thotë të jesh qytetar i ndërgjegjshëm e i respektueshëm i këtij qyteti, që i do rrugicat e veta dhe pastërtinë e qytetit të tij, që nuk e vret trunin për gjë n'bot përveç mbarëvajtjes së familjes së vet dhe qejfit pas punës së lodhshme por të ndershme që kryen.  Të tjerat ua le politikanëve dhe njerëzve që dinë të bëjnë para me "tiransllëkun" e tyre. 

293 Komente

Blete, shkrimi 5 yje ( se ku vajti ajo shenja)

Te tjerat jane biseda jointelektuale, pa tregues empiriko-sociologjik smiley

Tirona pervec 4 dyndjeve te medha qe do ti them me poshte,

ka pas si trung te krijimit te saj perreth perrojit te Lanes ata qe quhen dhe sot katundaret e tirones aty te rreth 800-1000 familje.

Tani flasim per 4 dyndjet drejt prroit te lanes ne vite;

  1. Dyndja e Dibraneve ne vitet e luftes se pare ballkanike.
  2. Dyndjet e vllaho-ortodokseve (ose sic quhen rendom ne tiran llaci-faci) ne fillim te viteve 20.
  3. Dyndjet e trimave partizan me shumice nga jugu ne vitet 45-50.
  4. Dyndjet e demokracise me shumice nga veriu mbas 92.

Pra per mua termi tironc i vjeter s'ka kuptim, se te gjithe o jane te ardhur, ose jane bij te ardhurish!!!

Turli esapi domethene.

I don't drink coffee I take tea my dear
I like my toast done on one side
And you can hear it in my accent when I talk
Im in Tirana a moloch.

See me walking down Fifth Avenue
A walking cane here at my side
I take it everywhere I walk
Im in Tirana a moloch.

I'm an alien I'm a legal alien
Im in Tirana a moloch.
I'm an alien I'm a legal alien
Im in Tirana a moloch.

If, "Manners maketh man" as someone said
Then he's the hero of the day
It takes a man to suffer ignorance and smile
Be yourself no matter what they say

I'm an alien I'm a legal alien
Im in Tirana a moloch.
I'm an alien I'm a legal alien
Im in Tirana a moloch.

Modesty, propriety can lead to notoriety
You could end up as the only one
Gentleness, sobriety are rare in this society
At night a candle's brighter than the sun

Takes more than combat gear to make a man
Takes more than a license for a gun
Confront your enemies, avoid them when you can
A gentleman will walk but never run

If, "Manners maketh man" as someone said
Then he's the hero of the day
It takes a man to suffer ignorance and smile
Be yourself no matter what they say

I'm an alien I'm a legal alien
Im in Tirana a moloch.
I'm an alien I'm a legal alien
Im in Tirana a moloch.

 

 

Përshtatje më të mira të kësaj kongës cipër janë të mirëpritshme. smiley

 

nderkohe qe une e lexoja e ti e shkruaje apo anasjellas, klikoja me mend gjithe folderat e tiranasve, tiransave apo tironcave, kudo si ata ndodheshin neper kujtimet e mia. artikull yll bote. e ke qarur komplet.

Te qenit tiranas nuk do te thote te kerkosh origjinen tek formuesit ose themeluesit e qytetit.

Te qenit tianas do te thote te jesh banues te pakten 3 brezash ne kryeqytet. Do te thote te kesh bere nje jete shoqerore dhe familjare ne kryeqytet, ku ka mbisunduar toleranca dhe kerkimi i te bukures. Do te thote qe kur ke shkuar ne emigracion te te thone "nuk ka mundesi te jesh shqiptar" pamevaresisht se ti nuk ke qejf ta nderrosh as emrin, as fene, as kulturen por vetem di te integrohesh me me shpejtesi se tjetri.

Te jesh Tiranas do te thote qe te kesh nje prone ne kryeqyetet te trasheguar prej te pareve, qe ke ditur ta transformosh ose ta futesh ne eficense kohore.

Te jesh tiranas do te thote te mos dish te besh dasi veri-jug por t`i shofesh nderkohe me percmim ata qe duan te tregojne qe qyteti i tyre eshte me i miri, megjithe qe kane dashur prej vitesh te vinin ne Tirane e nuk merrnin dot nje pasaportizim te cilin ua privonte regjimi, me keq se sot perendimi vizat.

Ka dhe plot te tjera qe duken menjehere edhe kur shkruan ne blog, forum apo facebook.

Perfytyrimi im per tironset, pa u bo ala tironc:

Femna te bukura me arome fergese dhe  nallane te Migjenit ne plazhin e kingave ne Vloresmiley

 

Tironcit e vjeter paten fatin e madh qe Tirana u be kryeqytet jo per meriten e tyre sesa per pozicionin gjeografik.Te mos ishte bere kryeqytet do ishte katun si puna e Kavajes tani apo edhe me keq se nuk do kalonte edhe asnje rruge kryesore nga Tirana.

Hahahaha!

Per zotin katunare do ishim!

Kjo puna e rruges kryesore eshte shume e vertete!

M'ka pas tregu baba jem: kur eshte vendosur per ate hekurudhen Tirane-Durres, , nje nga dilemat  me te medhaja ishte nese hekurudha do kaloje nga Shijaku!

Ekonomikisht, i binte me shtrenjte, por perfitimi ishte i qarte: Nje qytet, ne ate kohe po aq i madh sa Kavaja, ndoshta sa Kruja, do lidhej me hekurudhe. Ne vend te dy, do ishin tre qytete te lidhur me hekurudhe!  

Fatkeqesisht, u zgjodh versioni qe anashkaloi (per s'largu fare) Shijakun. Rezultati eshte qe pas 50 vjetesh, Shijaku konsiderohet katund, dhe Rrogozhina qytet! smiley

50 vjet me perpara Shijaku ishte ne te njejten lige me Tiranen, Durresin, Kavajen, Krujen etj!

 

Biles edhe konga thonte:

 

Jalla car percjell Durrsi lal

I pret Shijaku

Jalla nuk di goca lal

Oh se c'osht meraku! smiley

Vallahi mrroklle sdu me bo pergjithsime se kam edhe grune gjys tironse por kur isha ne universitet si spashe nje tirons denbabaden mo jahu ne shkolle.

Jo me boj pergjithsime sa t'dush ti, une nuk e kisha fare me t'keq ate punen e katunareve!

As hatri asi gjo nuk me ngeli se mo fort se i du katunaret e Shqipnise se Mesme nuk du as Skenderbeun nuk du! smiley 

Thjeshte po dojsha me vone ne dukje se si ca vendime keshtu apo ashtu me noi zyre, apo me noi bythe rrapi (si puna e Ahmet Zogut ne Ndroq) shkakton pasoja disproporcionale per subjeket e ketij vendimi!

Shijaksit e shkrete psh, u bone katunare "by the book", kurse Kavajsit u bone qytetare!

Pastaj they sorted it out ke Shkami!  smiley

 

e di ate historine e Shkamit te Kavajes dhe malit te Robit ti mrroklle?

Ma ka tregu nje durrsak po se mbaj mend tani

Nuk e mbaj mend mire po ne vija te trasha eshte kshu:

Ishte njoni qe vajti ne maje te asaj kodres qe quhet mali i Robit dhe e boni te veten ( e privatizoi me nje llaf) edhe i shkonin kavajsit si matrapaza qe ishin me e largu qe andej e ai slevizte nga veni .Ketu nderhyjne durrsaket, si babaxhane qe kan qne gjithmone dhe i thone kavajsve ,po ca ziheni kot edhe ju hajt se kena ne nje si puna e kesaj kodres e po ju a japim juve dhe i dhane shkembin e Kavajes.

 E ka thene dhe haxhi qamili:

Sa te kem shijakun une nuk pys per frengun

Une jam kaq krenar mrroklle qe jam prej Shijaku, saqe nuk i kam pasur asnjehere zili Tiranasit apo Tironcit, kur isha ne fakultet mi sillnin zorret te goja (jo te gjithe), gjith pordh e thone shqip! E megjithate Tirana eshte Tirana senza si e senza ma.........

Ashtu sic edhe duhet te jesh enea! smiley

Une Shijakun e solla si ilustrim te asaj (per te dyten here) qe nje vendim (zhvendosja e hekurudhes) ose vendosja e Kryeqytetit, ndikon si jetet e robve edhe "klasifikimin" e tyre! smiley

Te pershendes! smiley

Mah.

Bleten zakonisht e lexoj me kenaqesi por ky shkrime seç me la nje shije te hidhur. Kuptohetmi, pershkrimi ne vetvete eshte i bere shume mire, por s'me pelqen sepse jane te njejtet fjale qe perdorin injorantet/racistet/tironcit pa pike turpi/ kur sulmojne gjithe te tjeret. Ka nga keta me te cilet una kam folur  qe jane me keq se nazistet.

shume interesant si artikull. i pershkruan ata vertet ashtu sic jane: hipokrita, bythlepires. Per tironcit e vjeter flas.

hmmm

Une kam nderruar shume pune ne TR ne 12 vjet qe jam ketu dhe asnjehere s'kam pasur kolege tiranas.

Jetoj ne Tirane por nuk i njoh.

Mos ke qene ne Tropoje dhe te kane genjyer te kane thene je ne Tirane.smiley

Tani mos te ngaterrojme Tiranen me tiransit.  Tirana eshte e vertete qe eshte bere kozmopolite ky kryqezohen jo vetem shqiptaret e gjithe trojeve por edhe te huajt e botes. Ndersa tiransit jane si ajo perla e rralle qe duhet te dish ku ti gjesh. Personalisht, ne 14 vjet qe kam jetuar ne Tirane mund te them pa ndrojtje se jane nje popull shume dashamires, bujar, te sjellshem, te qete qe nuk trazohen me punet e te tjereve. I ngre kapelen tiranesve te vjeter.

Nuk e di pse kam po kam pershtypjen se Tiransit e vjeter ngjajne shume me Turqit, jane te embel, te folurin gjuhen e kane po ashtu te embel babaxhane, muziken e kane me motive orientale Turke, ndonjehere s'e kane me motive vetem por direkt te kopjuar si psh kjo kenga ketu poshte qe me pelqen aq shume si ne shqip edhe ne turqisht.

Osman Aga

http://www.youtube.com/watch?v=3tcBPP0q-d8

 

Nuk eshte "zotesi" te jesh tirans, ashtu si nuk eshte te jesh vlonjat, apo shkodran. Eshte rastesi. Nuk duhet te lavderohesh pse je tirans, sepse historia nuk te jep asgje per t'u mburrur, madje edhe Tiranen qe njihej deri ne 1990 e kane "ndertuar" nje matjan dhe nje gjirokastrit si dhe 1 milione deri ne 2 milione skllever (tiranen e sotme e kane bere bashkarisht, tropojane e shqiptare te tjere smiley ) Mgjth tiransit njihen per njerez te bute, te qejfit e te lezetit

......Do te thote qe kur ke shkuar ne emigracion te te thone "nuk ka mundesi te jesh shqiptar" pamevaresisht se ti nuk ke qejf ta nderrosh as emrin, as fene, as kulturen por vetem di te integrohesh me me shpejtesi se tjetri.

....ne pergjithsi kjo eshte mese e vertet....

 

une vet jam dy breza tirons...po tironsit e vertet jane njerezit me zemer te mire si rralle ne shqipri....kjo mbase ndodh qe dhe universitetet skane shume tironsa!!!!...

...te jesh tironc eshte shonc, te dush te bohesh ske asnje... shonc...

blete, edhe ketu te sheshi i peshqve: me ke knaq. keto tema 'sociale' jane shume me ngrohte tek blogu yt, mgjs mund te kene ndonje efekt emancipues edhe ketu.

keshtu larg e larg sic e shikoj une, tirana sot eshte shume me ndryshe nga tirana e koheve te pashaportizimit, keshtu qe njerezit do te mbajne qendrime te ndryshme ne varesi te kohes qe kane formuar pershtypjen me te forte per tiranen. nga ana tjeter, jane tironsat e vjeter, jo ata te egrit e pashaportizimit, ata qe ne i romantizojme sa na do qejfi dhe qe ua shijojme dialektin, po fajin e ka saraci qe merret me pune me te mdhoja e s'na begenis, apo nje jakamon. shyqyr na ka begenis mrroku smiley

nje gjys-poeme e gjys-ese e mire per tiranen eshte 'kulla e sahatit', te cilen e kam rekomanduar gjithandej, mgjs mund te mos jem dakort me ca 'perfundime' te saj.

ndersa une si jotironse qe jam them se pas kaq vjetesh ketu ndjehem si ne shtepine time, shtepi qe do ta shoh me mall edhe nese transferohem ne nje shtepi me te madhe. tirana ka treguar nje aftesi mahnitese mikpritjeje si qender rrjeti social, mgjs as infrastruktura dhe as elitat e saj nuk kane arritur ta shfrytezojne kete aftesi dhe gjithe keto energji per ta rilindur qytetin.

hurbinek, me vjen keq per komentin e barazise nepermjet frengjishtes, sado qe mund te jete zgjidhje praktike.

shyqyr na ka begenis mrroku Smile

Ca thashe une i shkreti? smiley

 

P.S.

Ku mund ta lexojme kete "Kullen e Sahatit"?

jo mo, shyqyr qe je shfaq, se ketu i bejme gjithmone hesapet pa hanxhine (kurse bleta i mcefi gjurmet).

per kullen s'e di, une ne panairin e librit ketu e pashe, ne te kundert nga dora ne dore smiley

Kullen e Sahatit te A. Vehbiut, trop? E pashe dhe une, ishte nje nga ata libra qe me ngeli merak qe s'i mora dot.

Hic nuk po i jap dum, which is very beffiting, me qe jemi ke tema e Tironsave! smiley

Begenis juve? Shyqyr qe u shfaqa?

 

P.S.

Kartoni me poshte eshte per mu qe po ja nxjerr lezetin shakase, po me ter' men' dojsha me dit! smiley

Helm qe do dali ke kjo tema, nuk ka bo vaki!

Ipni, qitnie longun e pelinit! 

 

Ke te forta dhe ti me shprehjet e tua tironce. smiley

Ne fakt disa gjejne shkak te stili i shkrimit. Por nuk duhet ta keqkuptojne. Nuk besoj se Bleta e shkruajti per te thene qe tiransit jane me te mire se te tjeret, thjesht si tiranse qe eshte vete e beri pak me 'romantik' te themi. Dhe duhet vene ne dukje qe ishte shkrim spontan i Bletes tek tema tjeter, nuk eshte se e kishte menduar qe do ti bente lapidar tironcave duke i ngritur mbi te tjeret. Une te pakten keshtu e gjykova shkrimin.

Nashti, meqe e hapa dhe ate temen, qellimi s'ishte aspak grices. Ishte ne fakt per te vene ne dukje anen kompleksive te "tironcllekut" per ata qe e perdorin si identifikim profesioni, sikur eshte doktorature, tip "ti je inxhinier, ti tjetri je punetor, kurse une jam tironc" smiley Ndaj mora nismen nga ajo reklama qe thoshte "kompani tiranase", qe mbase pa dashje e percillte kete fryme, si p.sh. Blendi pa dashje mbase ose nga emocionet tha tek ai emisioni me Ypin kur po prezantonte veten "Une jam nje tiranas, si gjithe te tjeret". smiley Ne vend te tij une do kisha bere ku e ku me shume gafa dhe emocionlleqe, e sigurt lol, no big deal, po gjithsesi, ne nje qafe del dhe ajo, dmth me identifikimin si tiranas se pari pastaj si dicka tjeter qe eshte me personale per njeriun. smiley

Having said that, e ve ne dukje qe personalisht tiranasit qe kam njohur me kane lene pergjithesisht pershtypje te mira, bile me te mira se shumica e njerzve nga shume rrethe/zona/qytete te tjera. Secili ka komplekset e veta, dhe pakicen me komplekse te theksuara, dhe tiranasit ne kete rast kane tironcat smiley po kjo s'do te thote qe te qisim pelinin kur thote Mrokelluesi dhe te pergjithesojme te gjithe me kete pakice.

Keshtu qe mos u zini. smiley

Dhe sidomos kur jeton ca kohe ne emigrim dhe i shikon keto ndryshimet dhe komplekset nga "jashte" e kupton se sa minimale jane ndryshimet ne krahasim me ngjasimet, dhe sa ironike njekohesisht keto emertimet dhe paragjykimet nga nje zone/qytet ne tjetren. smiley

A ka Tiranas ne Tirane?Se ketu eshte bere sikur kane ambasadat gjithe kombet e bashkuara!!!!

 Osht fatkeqsi e jona qe karakteristikat tona rajonale dalluese nuk i shohim si pjese te nje thesari qe zoterojme te gjith se bashku; qe me shume na bashkon se sa na ndan. 

Une propozoj qe ne ket teme buallenjve ti lejohet vetem ka i buallik per te thon.

 

Ata ofrojnë miqësi shpejt dhe e respektojnë mikun, ata shtrojnë "bukë e kryp e zemër" dhe i duan fëmijët e tyre në çdo aspekt, pa i rënduar me ambicje elbasanllie, fiksime korçare, xhentil-llëk shkodran, ndërgjegjësim lab, zjarr tropojan ose mprehtësi dibrane

Nashti pak do gricemi sepse Blete na ka gric ngapak  smiley

Karakterizimin  me  permbledhes te tipareve te tironsve  per mua e jep shprehja  e thene ketu ne PPU:

"tirans nuk behesh, tirans lind"

 

më falni për zhdukjen por ky amerikani këtu nuk do t'ia dijë fare që më duhet të marr pjesë këtu. i thashë, more më ler se ka vajtur gjaku deri në gju dhe duhet të mbroj prejardhjen por më pa çuditshëm dhe ma ktheu: "pse sa të paguan ajo? ke zënë punë të dytë? do ta lesh këtë këtu?" dhe unë rashë squk.

një sqarim i vogël, unë nuk jam tiranase vetëm jam lindur e rritur atje, ashtu si edhe prindërit e mi. më është bërë kaq lëmsh kjo puna e origjinës sa jap tërë historikun e familjes sa herë më pyesin, dhe ndal aty kur ata fillojnë e humbin vëmendjen (dmth në 10 sekondat e para të bisedës).

të thuash që je nga Tirana, të thonë që nuk është e vërtetë se nuk the që je nga Tirona. të thuash që je nga Vlora, do të fillojnë me shakarat e flamurit e të gomoneve, dhe të duhet të pranosh e skuqur se ke qenë vetëm për dy javë me pushime kur ishe 12 vjeç. shto pastaj jetesat në qytetet e tjera të Shqipërisë dhe bashkëbiseduesit ndiejnë nevojë urgjente për aspirina.

mendoj se duhet shplarë helmi që është grumbulluar e vazhdon të grumbullohet për shkak të prejardhjeve e të kaluarave tona. nuk mendoj se duhet kërkuar falje sepse vjen nga kjo ose ajo krahinë, qytet apo fshat, apo sepse ke jetuar këtu apo aty. paragjykimet janë e do të vazhdojnë gjithmonë. thjesht duhet parë nëse janë të vlefshme (si psh të qenët tiranas shumëzohet me të qenët cool) ose të dëmshme (kur nënvlerëson dikë sepse nuk vjen nga lagjja jote, dhe njëqind vjet më vonë të kujtohet emri vetëm sepse dikur e ke nënvlerësuar këtë njeri).

 

Blete, me fal per nderhyrjen se pa dashje perforcove nje drejtim qe donim ta largonim. Pervec qe mesuam se ne origjine nuk je tironse, pjesa tjeter per mua ishte e tepert.

Po te jete per origjina, askujt s duhet ti vije turp sepse nuk ka asgje te turpshme nga do qe te kesh/kem lindur rastesisht. Kto dallimet dhe paragjykimet krahinore jane nga do, edhe ne vende tme te qyteteruara , nga Franca e deri aty ne USA.

Dallimet krahinore, vecorite e dialektit, temperamentit , kultures, historise , s ka nevoj ta perserisim, jane larmitet dhe se bashku perbejne pasurine , diversitetin enje etniteti. Noli ka shkruar dicka per kete, duke portretizuar vlonjatin, skrapaline, krutanin, kavajsin, permetarin etj.

Personalisht i kam urryer qysh ne vitet kur isha student ato gerr verret gjysem me shaka gjysem seriozisht per perkatesite krahinore/vendlindjen.

As vete nuk jam tirons, por me pelqen e mu ka lezetu me kalimin e viteve qe jam tiranas.

Ne tablon tende pak idilike ke harru ca detaje tipike tironse: rrugicat e shtepive te paqta me qerpic, lul te bukra ka tirona (tani beton ) Fitnete Rexhen dhe Xon Zyberin, Kullen e Sahatit, Dajtin emblematik, rrugen e Barikadave (dikur) Pazarin e ri, Kodrat e Liqenit e cfare me tjeter ??

Po, dhe Skenderbeun, piken e takimit per gjith "katundarine" shqipatere qe nuk e njef tironen, sidomos ket metropolitanen.

 Ja kshu, pra mo smiley

Shkrimi me beri ta lexoja me buze ne gaz, ndoshta nga shprehja/rreshti e/i pare. Ndonse kam lindur ne Tirane (per tu shprehur them; n'tiron) nga prinder te ardhur aty, gjithmon e kam ndier veten tironc, dhe shprehja e artikull-shkrueses, se;  

"....Të qenët tiranas do të thotë të mos jesh nga Kamza, Vora, Bathorja, Alliasi, Qyteti studenti, Kombinati dhe disa herë edhe Ali Demi. Duhet të kesh lindur në Tiranë, mundësisht nga prindër që edhe ata kanë lindur në Tiranë..."

mua me duket pa vend, se te gjithe ne femijet, te rinjte, e ndjenim veten njesoj si ata me prinder te lindur aty, dhe nuk vihej re ndonje ndryshim, perveç ndonje fjale te huazuar nga prinderit.

Une mund te them se keto vite ne emigracion, na bene neve tironsve te flasim tamam gjuhen zyrtare, dhe ti shkeputemi pakez dialektit tirons, qe ne femijeri e rini e perdornim si gjuhe komunikimi, kuptohet jo aq t'theksume sa tironsit denbabaden.  

të thuash që je nga Tirana, të thonë që nuk është e vërtetë se nuk the që je nga Tirona. të thuash që je nga FR, do të fillojnë me shakarat e malos e te laluceve, dhe të duhet të pranosh e skuqur se ke qenë vetëm për dy javë me pushime kur ishe 12 vjeç. shto pastaj jetesat në qytetet e tjera të Shqipërisë dhe bashkëbiseduesit ndiejnë nevojë urgjente për aspirina

Blete, kam bere vetem nje ndryshim te vockel, sa per te tjerat, as une s'e di nga jam, por nuk arrij ta kuptoj fare kete pune. Se kur ishim te vegjel, dhe leviznim neper qytete te tjera - na thoshin ik o laluc, kur u kthyem ne Fr- na thoshin ik o malok, ( e te mendosh qe babai na denonte po te flisnim dialektin e qytetit ku ishim, se ne duhej te ishim shembull, se ishim femije ushtarakesh dhe jabanxhinj)  tani qe jam ne TR - i kepus nje "jam laluce" e ec matane.

blete paske bere namin smiley

Ode to Tirana ne proze.  Sipas ligjit 123456, neni 789 te lirise artistike, te falen ca ekzagjirime smiley.

I llajkd dhe spirit ov it smiley.

kur jeshem ushtar te atij poplli, (kjo ushtrija behej ne Plepa, Durres) dhe vinin ushtaret e rinj, pyetjet e para ishin "nga je ti," "ke njeh aty," etj etj.

Mbajmend nje ush i ri (rrul, si i thojshin atehere) u pergjigj: "Jam nga fshatrat e Lushnjes!"

"Nga sa fshatra je ti, moreeeee," ja pat njeri aty per aty.

 

ha...ha..ha.. paska qene "laluc" gjithperfshires.

Blete e paske more shume seriozisht.

Nje pyetje pak jashte teme, por jo shume:

Adrian Klosi ka pas nje artikull para ca vitesh per fenomenin e adoptimit te te folmit "tirons" nga te ardhurit e pas L2B, megjithese keta te fundit ishin numerikisht me te shumte, dhe gjeografikisht, relativisht kompakte, pra pa ndonje nevoje te madhe per te mos u dukur "i ardhur"

Ky fenomen ndodhte, ne menyre paradoksale, ne te njejten kohe me ndertimin e sterotipit te tironsit babaxhan, i cike te avashte nga trute, me brekushe dhe me tespije! smiley

A di njeri ku mund ta gjej kete artikull?

Tekju! smiley

 

Ore mo po e ngaterroni kete termin tirons me njeriun e ri socialist ju qe u mundua te krijohej me pompozitet ne kohen e qoftlargut!!!

Po i shkruaja një shokut tim që kam shumë vite pa e parë, edhe smë njifte tha, se i shkruaja kshu si "tironçe". Dialekti është i veçantë, nuk e di se çfarë thoshte Klosi, po për mua çelësi qëndron te shkurtimi i fjalëve. + që është dialekt shumë karakterizues. Dmth i përgjigjet një arketip i caktuar.

Nëse do flisja psh për kulturën tiranse që përfshin gatimin, muzikën, apo tironcit me brekushe, mua më gjen shumë larg përshtatjes me të. Si të thuash, me tabanin. Muzika psh e Shqipërisë së Mesme, nuk me vjen fare për shpirt, sikur ça të du të bOj unë... Po ka dhe një diçka tjetër... nëse vendos krahasimisht tironcit me antitironcit, përfundimisht do zgjidhja të parët.

Çelësi për mua, është te pozitiviteti i të qënit diçka.

Tashi qe hyme ne epoken e internetit ne jemi te gjith Tironas!  smiley

hahaha tata e pa pame hall qomoli.

Cik me para se me ardh Zogu a Italioni n'Tiron:

http://i648.photobucket.com/albums/uu208/Mondushi/TreguiTiranes.jpg?t=1260825664

http://i648.photobucket.com/albums/uu208/Mondushi/Tirane1913.jpg?t=1260825739

 

http://i648.photobucket.com/albums/uu208/Mondushi/Tirana1912.jpg?t=1260825795

 

http://i648.photobucket.com/albums/uu208/Mondushi/Rrugicaetiranes1913.jpg?t=1260825847

http://i648.photobucket.com/albums/uu208/Mondushi/pazarinetirane1916.png?t=1260825902

 

http://i648.photobucket.com/albums/uu208/Mondushi/PazariiTiranes1920.jpg?t=1260825960

s'do mend, Tirana eshte zemergjere; nuk te ben te ndihesh i huaj. smiley

 

 

Si fillim i here duhet me ju kujtu qi per t'qen tirons duhet me qen ne tifoz me Tironen. Ja ne i pershnetje per t'gjith tifozat e Tiones edhe respektin mo t'modh per gjith tironcit e vjeter.

 

Tani t'folim paster si i thojn llafit. Tirona osht zemergjon e i prano t'gjith jo se jon e kon qen shum t'mire e xhymerta tiorncit po se Tirona osht e te gjithve ne e asnjonit. Per ata qe s'jon dakort po u them vetem te menojn sikur te shpallet Baldushku neser kryeqytet, menoni se nuk kon per te qen te mire e te pritun baldushkaret, a baldushknit, a cere dreqin i thojn atyne???

Shume shume i bukur ky shkrim.

Po mua me pelqen akoma te them se jam korcar, i rritur buze liqenit ne Pogradec smiley aty ca metra larg Lasgushit smiley Dhe nuk e nderroj me asgje ne bote.

Madje se si me duken ca gjera tipike te ketyre specieve ne zhdukje qe i kujton me nostalgji bleta ketu smiley psh, se si me tingellon ajo fergesa, me shije te mire shume, po pak si fshatare kur mendoj si "korcar" apo kur e krahasoj me taven e koranit qe muslimanet e pogradecit e bejne me mire se te krishteret atje smiley E perdorin qepen shume, por u ka shije tek tava e peshkut.

Keto rrugicat qe po zhduken ne Tirane, prape nuk i ndjej shume e nuk me dhembin me shume se ato kalldremet ne korce, ne njefare menyre dhe ato ne zhdukje e siper.

E kuptoj kete qejfllek te tiranasve dhe e admiroj, e ndihem shume afer shpirtit te tyre, po te them te drejten, nuk e krahasoj dot me veren e shtepise apo me rakine qe pinte im gjysh para se ti binte mandolines e para se te kendonte me tim gjyshe smiley

Keshtuqe perfundimisht do doja me gjithe shpirt qe pasardhesit e mi te ndjenin mall per korcen, per mollet, peshkun, per malin e thate e per gjolin me shume smiley

 

Të rrimë shtrembër e të flasim drejt: të qenët tiranas do të thotë që jo vetëm të sheshës pordhë, por edhe të t'i blejnë me qejf ato.

 

Te rrime drejt e te flasim drejt smiley, dikur ndoshta, po jo me !

 

Ke te drejte klajdo u bo ca kohe qe kena mesu si Ramadan Kafsha.

"Das feine/wilde Volk hinterm Semmering"!

ps ta kom llafin komplekse ka kudo mer. varet nga cila ane (e Semmeringut) shef.

 

Hmm, më duket se jam nga Tirana por jo Tiranas

E madhe Blete ( E modhe do te kisha thone un si Tirons jo shume i vjetr)

Nje pesce e ke nga une ( si tirons jo shume i vjeter do te kisha thon " I pesce e ke ka une oj goce e lales)

Fale transferimeve te munizmit i kam jetur te dy botet; ate te Tironcit tangerliks dhe te provincialit me komplekse.

Me bukur nuk mund ti pershkuaj.

 

 Bravo Blete. Shume yje dhe e ke qa shkrimin. Per mendimin tim, tirons eshte cdo njeri qe kur eshte larg, e merr malli vec per Tironen. smiley

PF ene ti mo.... Tirons jabanxhi je smiley 

 Po mer daje, po une u linda dhe u bona 40 vjec m'Tiron, dhe e vetmja gja qe maj men osht' vec Tirona mo! Une kam kalu edhe testin per te dale ne kome nga Shkolla e Kuqe deri tek Medreseja duke kalu vetem neper rrugica dhe me te cikme Shpin e Partise.

Isoj si puna ime ne ti smiley

Se tani mu kujtu Si Tironc Jabanxhi une mendoj se jam i vetmi qi di rrugen ma te shkurter prej Pazarit t'ri ( Legata Polake tek shkolla e kuqe ) tek Shkolla Mihal Grameno, pallatet poshte kaldajs t'qytetit stundeti.

Kam pyt Tironca dem babadem e refugjat cecene e asnjoni nuk e dinte rrugn qe disha une. Pr izet minuta me biciklete smiley

Kot fare ky, aty mer ka ATSH-ja ose ka Pedagogjikja i ke ra, ke kalu Lanen e masnej o ka shkolla e baletit o ka xhamia i minut larg osht smiley

 Ajo esht e gjitha zon e re mer Toko. Une per shembull jam shty deri tek Ansambli i Ushtrise, po kurre nuk jam shty me tutje se nuk kisha aresye. Une e kam pas Shpine tek Berryli, dhe nga ana e tjeter e Lanes kishte vetem fusha te mbjella me grure dhe miser. Ecja kunder Lanes per te dale tek Fusha e Dibraneve quhej si ndermarrja me e madhe eksploruese nga kalamojt e lagjes.

mu m'ka cu puna perdit ka kopshi botanik & selit e vogel per nja i vit

 Eh ca parajse ka qene ai kopshti botanik. Sidomos kur celnin mimozat...

Une flas ne vitet '70 kur Mahmuti akoma kishte bacen e tij me misra e domate poshte pallatit smiley

Une kam pas nejt me gjysherit tek rrugica perballe legates polake por shpin e re ( dhurate e partise ne vitet 70&nbspsmiley e kam pas tek  ato pallatet poshte kaldajes  qytetit studentit Shkollen e kam bo tek Shkolla e Kuqe dhe ma vone ke Fan Noli . Te djelave shkoja ne shtepi, Te honave  duheshe  me shku me biciklete ka shqija tek shkolla Mihal Grameno ke shpija e gjysherve . Lejsha bicikelen aty dhe shkoja ne shkolle.  

 Paske qene komshi me Derhemt.

E, c'ke ti?Na pelqen. Na zhvillon mendjen. 

sikur te ishin po kaq te pasuruar "femijet e demokracise": shtepi - bllok - shtepi (ndonjehere edhe shkolla ose afer shtepise, ose prape ne bllok). Bejne nje vit ose dy shkolle ketu dhe shikojne disa rruge me shume nga tirana, pastaj ikin e nuk kthehen me. Ose ikin direkt me te mbaruar gjimnazin. As atje nuk jetojne dot plotesisht e as ketu nuk kane arsye aq te forta per tu kthyer persa kohe qe ky qytet per te cilin ju ka marre malli, nuk i perket me askujt. Ndoshta vetem juve qe e keni jetuar para 90 smiley

 

Po Tirona ka qen stacioni i funit atbot. Me jetu ne Tiron ka pas qen enderr e shume njerzve. Kur them shume, SHUME.

Dhe ja ku po ta them, une kam pa shume zona urbane te magjishme, pjese me klas, jete e histori e karakter, psh ne Viene apo edhe ne NYC (se Atlanta nuk ka karakter) - por asnjona nuk me ka dhon magjine e pjeseve te caktume te Tiranes, psh te rruges anes RTV, apo disa pjese te Tiranes se Re perfshi kodrat e liqenit.

Emo te kuptoj drejt.

tani m'mendo mu qe jetoja at ender dhe qe ma hoqen ne moshen 15 vjecare  duke m'e cu ( familjen) diku tjeter ( province).... smiley

I am sorry, Tom! Really.

E kom dit at gjo.

Thanks Emo Me dhimbje vella me dhimbje ha ha ha smiley

Por  ama isha me fat Korca ishte nje province qe me mesoj shume gjera qe kurre ne Tirane nuk do ti mesoja dot. Por te kaloje nga Bidellsat e Rolin Stonsat tek Bzuqet greke, seranatat korcare apo Drajkot e Lepat  jugosllave  nuk ishte gje e lehte per nje 15 vjecar

 Kurse mua gjoja me prekese e asaj kohe ka qene solidariteti i cifteve qe shkonin nga liqeni. Kam rastis dy-tre here rob qe i lejshin dashnoret ne stol dhe shkonin te ziheshin per njonin qe e ngacmun ke stoli tjeter pa e njoft fare. Kur them te zime, d.m.th qe ai tjetri ngelte i shtrime atje pa shenje jete, ose po te ishte i zgjute merrte vrapin posht dhe e bojte qinshin zero

Jo jo Tironso,

Shkoja ke Rruga Qema Stafa drejt shkolles se Kuqe, kthehesha para se te arije ke shkolla e kuqe aty ku para disa vjeteve ( nuk e di a asht akoma) ishte ADA dhe dilja tek rrugica ku ka pas shpine konti Ferra. Prej aty ishte nji rruge e tatepjete shume e pjeret qe te nxirte tek Lana prej aty tek Ali Demi. Kthehesah tek rrugica e pare sapo kaloje Kinema Ali Demin majas dhe duke ndjekur ate rrugice dilje tek rruga qe te conte tek Shkolla Mihal Grameno. Ishte shume shkurt smiley

 Ti do me thone tek rrugica e Farmacise 5 (Rruga Beqir Luga, pa shaka) tek shtepia e kont Ferres, dilshe tek kinkaleria e Fiqos ne te djathte dhe zbrisje poshte tek rrugica e ATSH per te Kinema Ali Demi smiley

Po PF. E sakte. Nuk mu kujtua Farmacia per momentin

Nuk di a do dali ndonjehere sociolog dhe antropolog aq i madh sa te analizoje si duhet nderfaqen (interface) e nderveprimin midis femijve/te rinjve nga familje vendase dhe te ardhura ne periudhen 50-90; krijimin e te folmes se re qe bazohej ne dialektin tirons, por qe nuk ishte 100% tironse (gjuha qe flisja vete me shoqnin perjashta shpis - brenda saj kishte gjuhe tjeter... weird, but true), e folme qe ngjizej njesoj me apo pa pranine e elementit vendas aty.

Magjia tironse nuk shpjegohet; ajo ndjehet. Nuk vertetohet, por BESOHET! Nuk komentohet, por "kontemplohet".

Per hir te shoqnive te vjetra, respekte fisit Tafaj nese ka naj perfaqsus qe lexo Peshkun. Nderim familjeve den baba den qytetare tironse per gjithcka qe injktun pa kuptu nder ne! Nuk e kuptojshim dikur privilegjin. Po me mir von se kurr!

 

une te kuptoj shume mire, po nuk di pse me ben te ndihem pak, fare fare pak i revoltuar, ose me mire njecike si i lene menjane me pa te drejte (se fjala revolte ska shume lidhje ketu). Mund te jete se ndoshta eshte ende heret per mua te heq dore nga dozat e provincializmit smiley, po prape ndersa me duket e vertete kjo qe thua, ne te njejten kohe me duket edhe e padrejte.  E padrejte se kam pershtypjen qe kjo magjia qe as shpjegohet, por ndihet, qe as vertetohet, por besohet, e keshtu me rradhe, eshte magjia e femijerise dhe nostalgjia e kohes dhe e viteve qe kalojne. Dhe ne vend te dallimeve nga nje qytet ne tjetrin, apo nga tirana - jashte saj, kjo magjia ka me shume te perbashketa. E njejta magji qe kane ndjere te gjithe femijet e te gjithe shqiptaret teksa rriteshin ne ambjentet e tyre.  Nuk kam fol me njeri, po jam i sigurt qe po kaq qytetarisht te paster dhe "magjike" ndiheshin psh dhe ata femijet e viteve 70-80 ne qytetin e Peshkopise smiley nje super qytet edhe i paster dhe i kulturuar, ne krahasim me shume qytete te tjera.  Po vlonjatet psh smiley ?

Eshte pertej asaj; dmth jo vetem ajo. Eshte pikerisht efekti "interface". Ky ishte shume me i madh ne Tirane se gjetke pasi aty vinin nga gjithandej dhe "perplaseshin shume faqe". Realitet shkumbezues, si me thene. Mbaj mend ne mehallen time: kishte lumjane (kane mbajt dele kta dhe "lokja" gjithnji, pa perjashtim thurte triko), gollobordas (nji nga gocat kishte emrin Tanusha, e kupton apo jo, Krajli te pragu shpis, por Halil s'kishte), nga Korca, jevgj - dia mbiemra, nje familje nga Tepelena, disa familje nga Kolonja (keta ishin me te kulturumit). Diversitet!!! (nje nga bazat e fuqise amerikane, sepse kur nuk ka antagonizem, diversiteti pjell sinergji).

"Ky koni ko', o konekon si ky koni ko'."

Shqipe me dy koka

 

.......Vecse pas ikjes së madhe, të gjitha ikjet e tjera ishin prozaike; me anije, me viza, me pashaporta fallco, me eskursione, me aplikime, me ftesa, të njohurit dhe miqtë filluan të zhdukeshin mengadalë. Nga Tirana vecanërisht, por edhe nga rrethet kryesore, brenda pesë a gjashtë-vjetëve të parë të hapjes, u zhduk thuajse i gjithë brezi i njëzet deri tridhjetvjecarëve. Të takoje një shok a shoqe të gjimnazit a universitetit pas 95 ishte nje ngjarje e rrallë, peë të cilen ja vlente të lije cdo punë që kishe në dorë, e pasi të uleshe në kafen më të afert ti harxhoje nja dy a tre ore duke pirë e duke bërë muhabet për kohet e shkuara. E pastaj zbarkuan “cecenet”. Dhe kur batuta “na myten tironcit” nuk bënte më njeri për të qeshur as tek “Fideli”, e kuptuam se Tirana nuk ishte më vëndi të cilit i përkisnim. Tiranën tonë të madhe e kishin ngrëne kioskat e vogla.......

 Faleminderit Toko qe e solle.

 Ehe, po punojm Emo, po s'kena pas kohe me punu! smiley

une besoj se nostalgjia per ate qe ka kaluar eshte ndjenje e bukur dhe nje nder me fisniket. Kur shnderrohet ne diskriminim apo ne "racizem" apo lokalizem, atehere s'eshte me nostalgji. nuk di cfare eshte, po cfaredo te jete nuk eshte e bukur, fare. Ndoshta ske arrit te behesh tiranas deri ne fund smiley

 

 Klajdo, edhe pak racizem nuk te bo keq, nigjo plakun. Gjyshja ime, kavajse e vjeter me ka pas thon gjithmone: "Cuno, ene qeten (macen) qe fut m'shpi, zgjidhe prej soji"

 

smiley

m'shtive mall per qeten  time smiley

Eshte nje tregim qe me ka mbetur ne mendje E kerkova pak tek peshku dhe mu kujtua titulli Shume i bukur

Do t'me kishte pelqyer te lindja ne ndonje qytet me det afer, ose edhe ne Cesi... Ja:

http://www.bellaumbria.net/Terni/Cesi.htm

Fundja, meqe s'me pyeti njeri ku doja te lindja, shpresoj te pakten te mund te zgjedh vendin ku do te vdes. smiley

P. S. Tirana qe kujtoj dhe per te cilen kam nostalgji une ka mbaruar ne 1997 - "vrima e zeze e ermeneutikes" kur flitet per Shqiperine.

 Finistererre, po qe se me lejohet, cfare mature ke qene ke Ismaili?

Mbaj mend gjyshen e nje shokut tone, i cili si i "fort" Brrake qe ishte, kishte adaptuar ate t`ecmen duke u lekund (i forte medemek) dhe gjyshja i therret ndersa po dilnim nga Aborri per jashte: "....eroooo! Qeeeeqja me cuno, pse ecke tu u tun` ti me? Ec me drejt se do biiiish."

kam qesh me ze ...sidomos me ate eee tek qeeeqjaa

@ Pf, s'besoj te jemi pare. Sipas llogarive kur ti ishe te Ismaili dhe vdiste J. Lennon smiley une isha ne fillore.

Kam ca gjera qe i mbaj mend si ne mjergull nga Tirana e femijerise: Pazarin e vjeter, lulishten ku sot eshte Piramida, Mapon perballe shtepise se Ismailit dhe turbullt fare ndertesat qe ishin perpara se te ndertohej Muzeu Kombetar.

Me kujtohen edhe rrugicat qe te shpinin nga rr. Hoxha Tahsin te Shkolla e Kuqe, qe jane ende, por sikur s'jane me po ato smiley , si edhe geshtenjat e egra te Rruga e Elbasanit (rr. Labinoti). Ah po, edhe parku i vjeter i lodrave dhe pasticeria ...

Dhe shtepite e gjysherve, me bace me peme dhe lule smiley  

 

Ha, ha, nuk e kisha tek parja jo. Desha te te pyesja dicka nese kishe qene vetem pak vite me pas, por nuk ka rendesi. Shpresoj qe Ismaili te kete qene po aq i bukur per ty sa c'ka qene per ne.

PF, pas kaq vitesh e them me siguri qe ka qene periudha me problematike e jetes sime. Ne nje ane adoleshenca dhe rritja, n'anen tjeter ambjenti, se ja, meqe ra llafi, shume shpesh tiransit ishin me provinciale se provincialet. Kishim nja dy shtriga ne klase qe te kontrollonin edhe gjatesine e fundit poshte perpareses. Pastaj edhe dashurite adoleshente s'di pse kane qene me vuajtje te medha smiley

Kujdestare: Xhuli e Historise. Zysh letersie: Sonja. 

ps. Ah se harrova: beje pyetjen! Ndoshta edhe te ndihmoj.

 Ha, Sonja, zysha me e tallur. E kishim kujdestare dhe erdhi tek Ismaili tamam ate vit qe filluam ne vitin e pare.

Per mua Ismaili (matura 81) ka qene periudha me e bukur. Dhe shoqeria e gjimnazit na ka lidhur e na mban edhe sot e kesaj dite, packa se jemi larguar. Askush nuk mundi te zinte shoke te rinj ne universitet qe ta tejkalonte ate miqesi qe kishim. Mbase kjo ka qen pjesa me me fat e marredhenieve tona shoqerore. Per brezin tone Ismaili qendron akoma si emri i nje klubi te padepertueshem dhe te paharrueshem.

Jo, jo, vertet nje dhjetevjecar me vone pothuaj. Po Lydra, ishte qe atehere? smiley

 Jo, jo. Si shume emer dekadent me duket. Emrat me moderne te profesoreve ate kohe ishin Meti dhe Monda. smiley

Lidra ishte/eshte e shoqja e Mejdanit. Edhe Xhuli e kishte emrin Zhuljeta Drenesku smiley

 Zyshen tone te historise e e therrisnim nga mbiemri. Fici. Emrin s'ia mban mend njeri. Shprehja me e madhe qe kishte ishte "Tuj u rrit, tuj u corodit" Ishte shkodrane grup fare!

PF, Ficin e kam njohur dhe une. Mbiemrin e ka Drishti. Ka qene gruaja e pare qe me ka lyer thonjte me manikyr, isha kalama fare, shkoja tek tezja, qe e kishte komshije. Sa e bukur qe me dukej asokohe ajo, me ato floket e zeza me onde, vishej dhe shume klas! Pale kur fliste me gjeste dhe me ate aksentin e amel shkodran... e admiroja jashte mase! grua shume energjike dhe me humor!

Fici me ka lene fiksimin se iliret ishin te gjithe bionda me floke kacurrela dhe ia merrnin ne kthese komshinjve smiley...e kemi dash pa mase ficin, vertet.

Lydren e kam pas zysh kujdestare, mbahej per shume e rrepte, por kishte dicka, nje tip krenarie qe me pelqente. E kisha mire se jepte lenden time te preferuar, por s'kam per ta harruar "Te marrin nga nje flete....!"...brrrr.

Desha me kujtu Lumen, zyshen e letersise. Nuk e di a ka ndonje ismails ketu qe e ka arrit, po Lumja me verte qe beri me shume se detyren ne ate kohe. S'kam per ta harru kur na mblodhi nje here 2 klasa mature  bashke, ishte bo xhind se kishte degju qe ca nga kosovaret qe na kishin sjelle gjate luftes ishin rekrutu per te shku prape (ne fakt ishte nga javet e fundit ne ate kohe), dhe na mbajti nje goxha fjalim mbi konceptin e "mishit per top". Pergjithesisht, e mbaj mend si te veshtire adoleshencen, dhe keto zyshat konstruktive nuk ishin shume, po kane lujt nje fare roli qe mos beheshim fare fare cinike. Se kur vinte puna ke prindi, mund edhe te diskutohej 9-ta ne gjeografi, dhe ruajtja e moralit te larte te goces brenda kufijve te rrepte te shtreses shoqerore ku perket, po per anomarlitetin e gjerave jashte mureve te shtepise dhe perdorimin e bon sense-it perballe absurdit te koheve, nuk para flitej. Mirepo, ajo per te cilen nuk flitet, prape se prape ekziston.

 

 

 

finisterre paskena qen ne te njejten shkoll.

Per t'u bashkuar per here te pare me Pinderin po rikujtoj ate qe Petro Marko thonte per fshatin e tij: "ai eshte fshati me i bukur ne bote". Rralle mund te gjenden njerez qe nuk kane nostalgji dhe nuk flasin mire per kasollet ose keshtjellat ku jane lere e rritur. Por kush e njeh pak Tiranen te shtrire ne kohe e kupton qe ky shkrim i ben temena Tiranes qe u ngjiz ne komunizem. Pikerisht ketu ka burimin edhe ai "lokalizmi", pse jo edhe racizmi qe vihet re ne shkrim. Qytetet e medha dhe me tradite kane aftesi te obsorbojne prurjet qe vijne por cuditerisht ketu perjashtohen Kamza, Bathorja, Alliasi apo Vora etj. Ketu koncepti i qytetit kerkohet te ngushtohet qellimisht vetem ne ate pjese ku njerezit kishin nje dhe vetem nje te perbashket, u sollen aty nga komunizmi (ende vazhdoni ta mbani Kombinatin si fshat te Tiranes ee?). Tironasit e vjeter permenden thjesht per statistike. Gjithsesi lavderimi me prejardhjen apo vendlindjen nuk eshte se ka peshe te madhe sot, tek e fundit askush nuk e zgjedh ate. Sot qytetaria varet tek individi sa eshte i afte ta marre ate dhe praktikoje, nderkohe qe nuk mund ta quaj kurrsesi me fat nje person qe ka lindur ne nje qytet te madh apo kryeqytet dhe kapitalin me te madh ka qendrimin ne bordura duke ngrene fara dhe kullotur syte. Metropoli apo qyteti i madh dhe i zhvilluar se pari ndryshon nga provinca pikerisht se i ofron shume mundesi banorit te saj, ndryshe nga ai banori i provinces. Eshte turp qe dikush te lavderohet se di "shkollen e kuqe" dhe nuk ka qene njehere te vetme ne teater. Nuk ka arritur te mesoje apo te pakten te kete provuar te mesoje nje instrument muzikor. Biblioteken e njeh vetem si objekt per t'u orientuar dhe me shume jo etj. Gjithsesi metropolin e zhvillojne ata qe vijne nga provinca. Absolutisht po. Jane shume ambicioze, ndryshe nga ata qe hane fara dhe po paten fatin te kene leke, pijne dhe ndonje kafe.

Speaker, asokohe ne teater te shpinin me zor. Edhe ne kinema, opera dhe biblioteke. Si edhe ne fshat per aksion. smiley

Opo leri keto perralla se po zbardh tani se nuk te conte askush ne opera dhe teater me zor. Nuk besoj qe ke qene kooperativiste ti qe ju dergonin orkester qe luante muzike simfonike.

Teatri, kinemaja, biblioteka, muzika, etj.etj. shikohen sa kane farketur karakterin e individit.

Shiko se nuk tallem! Nga vinin ne rresht dy nga dy dhe na conin.

Mbaj mend qe aso kohe si kinema apo edhe per shfaqje funksiononte edhe Pallati i Pioniereve (sot salla e Mileniumit). Aty kemi pare me shkollen 8-vjecare psh baletin "Halili dhe Hajria".

Po te kishe ndonje prirje te shpinin ne kurse jashteshkollore. Une vete kam ndjekur nja dy te ketilla.

Hmmm, per ironi nena Parti ia bente yzmetin te ardhmes.

Aha paske qene ne pallat te pionerit. Bravo!

Epo me falet, meqe askush s'e ka nisur disidencen e vet ne moshen 10-vjecare smiley

Hajt naten te gjitheve smiley

 Ore Spiker. Une nuk e di se cfare katuni ke jetu ti, por ne na conte gjimnazi me detyrim cdo simester ne nje ose dy shfaqje Teatri dhe nje ose dy shfaqje opere. Gjithashtu ishin me plan mesimor vajtja ne galerine e arteve dhe muzeumeve. 

Biblioteka ishte pjese e pandare e brezit tone, se libra zor se gjeje ne librari. Pervec kesaj ka qene vendi ideal per t'u takuar para se te shkoje te ktheje ndonje gote ponc apo te haje nje parfe siper tek Pallati i kultures. Dhe po. Teatri, kinemaja, biblioteka, muzika etj na e kane farketuar karakterin se u mesuam qe heret se cfare te pelqenim e cfare te urrenim. Mitingjet ishin gje mjaft e rralle asaj kohe dhe argetimet me terheqje arkivolash ne bulevard nuk kishin filluar akoma.

 

Puna e shfaqjeve ne pallat te pionerit ka qene si puna e aksioneve, dmth. asgje qe linte shenje per mire tek individi. Pune e detyruar. Partia edhe klases punetore dhe kooperativiste per t'i argetuar ju dergonte me raste orkester qe luante muzike simfonike.

Soji jot e di ku dallohet qe ka qene dhe do te mbetet fshatar? Qytetet e medha ku bashkohen dhe perzihen shume mentalitete, tradita, kultura etj., i ndihmojne njerezit qe rriten ne ambiente te tilla te jene mendjehapur, ta pranojne te rene, te ndryshmen, ose se paku ta respektojne ate. Ndersa ti je nje person ksenofob, me urrejtje te madhe, sikur ke dale sot nga shpella ku ke jetuar me bisha ta ngjashme.

Sa per krahasime personale me mua ti nuk e ben dot. Une tipat si ti i kam studijuar ne universitetet e perendimit, ti ke mbaruar nje cope shkolle pas ushtrie dhe pa shkeputje nga puna ne kohe te komunizmit.

 O Spiqer. Une shkollen e Enverit as e kam dash, e as me ka nxjerre ne drite. Une punioja redaktor e gazetar neper gazeta si Zeri i Rinise e Drita vetem ne saje te talentit, dhe zyren kur beja Universitetin e kisha tek Komiteti qendror ku ishte edhe Redaksia e Zerit te Rinise. smiley Sikur ti te arrish te besh 1/100 e jetes qe kam bere une, te kesh pare ngjarje e te kesh takuar njerez sa 1/1000 ime, nuk do ishe kaq idiot dhe i indoktrinuar sac je pas Saliut. Kur flet ti per mendjehapje dhe shpellari, me ze shurra nga te qeshurit. Ti mbaju fort pas Shkolles se plepave dhe punes ne ambasada sa te jete Sala ne pushtet, se ato shkollat ku me paske studju mu, nuk jane per ca tipa si puna jote mor loqe, qe edhe ketu ne nje ambjent virtual ku perpiqesh ta ruash anonimitetin me sa te mundesh, dallohesh nga te tjeret se varesh ne mes si bole dashi.

Ik se s'dua ta prish lezetin e kesaj teme duke u marre me ca te seres tende!

Gjithsesi metropolin e zhvillojne ata qe vijne nga provinca. Absolutisht po......

e moj Monda me kete shprehje nuk te mbushet mendja qe Saliu e lexon PPU smiley

Rri qe rri e nxjerr nga nje budallallek . Po mire mor Tellall , po me partizanet qe erdhen pas clirimit me komandant Enverin ( Saliun e Pare ) pse ke inat ? A tru peshk a tru peshk .

Nostalgji per Komunizmin ????

 Jo or rrot jo . Se ne Tirane ishin te strehuar te gjithe ata qe ishin ne Ambasada , te gjithe ata qe punonin ne Tregetine e Jashtme etje etj.

Ndersa ne Vucidol te Saliut vetem Sqeper kishte .

Nje Korcar i vjeter thonte : Te gjith vilajetet te mirka jane . Po per te jetuar me mire jetohet ne Tirane.

O rryp ...smiley je qe je dhe leshon nga nje . Po se mos vetem nje . Po me mire qe vjen e qe je se pa ty nuk do kishte lezet prurja smiley

Eh mer Idris, une nuk di c'lexon KM-ja (ka thene qe "hobi jem jane librat dhe kuajt" ppu-ne vallai s'e ka permend smiley) por di te them kete:  qe vlonjati eshte kap kot me parisien-in, kur tha qe "mos u merzit se do ta bejme Parisin si Vlora" smiley.

Nuk e di si t'ua ve ymnin ketyre epiteteve dhe metaforave te peshqve per Tironen, Idris, por po e permbledh me nje llaf: bOlta qenka me e embol se balta ne TirOn, ama mjalta eshte ku eshte smiley.

Kjo per konviktoret eshte e njejte edhe per Shkodren apo qytetet e tjera qe kane konvikte, mbase jo ne shkallen qe eshte ne Tirane por prapeseprape.

 

Do apo s'do qe nga arrdhja e komunizmit ne pushtet ato qe kane jetuar ne Tirane kane patur perparesite e tyre krahasuar me ato te qyteteve te tjera. Tani normale qe sot ajo eshte e perzier nga te ardhur vitet e fundit, por nje klase e vecante Tiranesish qe kane jetuar atje sepaku 50 vitet e fundit kane nivel me te larte arsimi se te ne qytetet e tjera, kane patur mundesi shume me te shumta se qytetaret e tjere qofte ne kohen e komunizmit qofte ne vitet e demokracise. Per cdo gje Tirana ka patur per te ofruar me shume pa lene pas ketu jeten kulturore, artistike, sportive, apo te nates.

 

Ne Shqiperi per te jetuar si ne vendet e tjera te zhvilluara te botes eshte Tirana. Gjithsesi nuk po them qe eshte parajse, por eshte dicka me shume se qytetet e tjera te vendit kjo eshte e padiskutueshme.

Po te jete per ate pune Shkodra por edhe Korca per qytetari dhe tradita e lene kilometra prapa Tiranen.

Kjo na ishte nje here se tani elita e Shkodres sepaku ka shkuar ne Tirane ne pergjithesi. Besoj se ketu nuk po flitet ne kontekstin historik se per ate normale qe shkodres as qe behet fjale t'ia kaloje ndonje qytet tjeter, por behet fjale per tani.

 

 

FLM Blete .

E ke bere si Haxhi Maqellara nje kengetar dibran qe mikepritjen tironce e ka falenderu me nje kenge , qe titullohet Faleminderit moj Tirane.

Po e quaj kete shkrim te Bletes nje falenderimit te gjithe shqipetareve qe erdhen te jetojne ne Tirane dhe nuk pyten toka kujt eshte ( su thane gje), nuk ditet me respektu njeri ( su thane gje), serisht tironcit jane zemer mire nuk prishen qef me njeri si dje si sot, kerkuan vetem pakez respekt qe nuk e moren ..

Te jesh tironc nuk o zanat, as pashaporte por VLERE .

 

PS.se di kush me lart kerkoj nje shkrim nga A.Klosi por besoj se behet fjal per ket me posht.

Dialekti si strehë dhe si rezistencë nën shembullin e Tironces - Nga Ardian Klos

Gjuha jeton përmes dialekteve, që janë limfa e jetës së saj. Kjo e vërtetë megjithatë shpesh harrohet dhe dialektet shihen si një shfaqje „historike“ dhe e tepërt, që njeriut modern nuk i duhet. Sidomos në kohën tonë të globalizimit dhe masmediave dialektet shumëkund janë në tkurrje dhe shuarje të plotë. Në rast se, në globin tonë çdo dy javë shuhet një gjuhë, sikundër e nxirrte një studim amerikan i para disa muajve, dialektet mund që ndoshta treten dita-ditës.E prapëseprapë askush nuk mund të thotë se ka rënë kambana e dialekteve ose të folmeve të veçanta dhe se njeriu modern nuk do t’i rikthehet edhe në këtë pikë asaj çka i kanë lënë trashëgim shekujt. Në shtjellimet e mëposhtme dukuria do të vrojtohet në shembullin konkret të dialektit të Tiranës: Si ka jetuar e mbijetuar ai, ç’e ardhme e pret vallë? Në hartën dialektore të Shqipërisë Tirana me fshatrat e saj bën pjesë në të folmet e gegërishtes jugperëndimore, dmth. në një zonë që përfshin ç’përmbledh trekëndëshi Durrës-Elbasan-bregdet. Por edhe brenda kësaj zone Tirana ka veçantitë e saj gjuhësore, të cilat këtu nuk është vendi t’i rendisim me hollësi, por megjithatë ndoshta për t’i cekur ato më kryesoret, ato që japin tingëllimin e vërtetë ‚tironas’.Ashtu si shumica e dialekteve të gegërishtes edhe e folmja e Tiranës ka zanore të gjata, të mesme e të shkurtra, ka zanore hundore, i asimilon tingujt mb, nd, ngj në m, n, nj (mâjta, nava, njita etj.), grupin va e bën vo (voj, vorr, votër), përdor infinitin e tipit me shku, me punu, formën e pakryer të foljeve e ndërton me sh: merrsha, bojsha etj. Këtyre do t’i shtonim disa veçori, që janë tipike ‚tironçe’: Zanorja a e theksuar bëhet ô: dhônri, fullônza, kom mor, moca, kurse a-ja e patheksuar shpesh del si o: gamori, damotja, aborri (Kur ishim fëmijë tregonim edhe këtë anekdotë: Mësuesi tironas u thotë nxënësve: „Sot, të dashun nxonës, do morim gërmën O. Përsrisni bashkë me mu: As-mo-ni-„ – fjala ishte për Osmanin); diftongjet ue, ye, ie zakonisht janë tkurrur në u:, y:, i:, duke u zgjatur këto zanore: gru, ftu, kryt, t’lyn, mill, qill, dill. Zanorja ë kur është e patheksuar shumë shpesh nuk dëgjohet: kpuc, knet, shnet, gzim, klysh etj. Fjalët me burim turk theksohen në rrokjen e parafundit: páre, káfe, xháde, budállë, bakllávë, ndërsa disa fjalë të tjera e marrin theksin në fund: kaqí, aqí, gadí etj.Ndoshta edhe këto pak karakteristika mjaftojnë për të krijuar përfytyrimin e së folmes origjinale tironase, ku dallon në radhë të parë hundorësia dhe ndërrimet zanore që përmendëm. Përfytyroni që një fjali e gjuhës letrare si: „Ku t’i fshihem babait se më hëngri macja bakllavanë“ në tironçe do të tingëllonte: „Ku me iu mçef babs se m’hôngri moca bakllavën“ dhe e keni marrë aromën e veçantë të këtij dialekti. Është interesante të vihet re, sidomos me kalimin e tingullit hundor â në ô, se tironçja afron më shumë pikërisht me skajin tjetër të të folmeve gege, me kosovarishten.Por flasim gjithmonë për hartën dialektore të Shqipërisë dhe një gjendje që mbizotëronte në Tiranën para 1944-s. Deri në atë kohë, në dekadat e para të shtetit shqiptar, e folmja tironase u zgjerua dhe u bë mbisunduese në kryeqytetin e ri të Shqipërisë; kjo për dy arsye: mënjanë u zgjerua jeta tregtare dhe ajo e zanatçinjve, sidomos me Pazarin e Vjetër; së dyti, gjuhë zyrtare e Shqipërisë ishte vendosur që në vitin 1918, me Komisinë Letrare të Shkodrës gegërishtja jugore, konkretisht elbasanishtja, që duke mos qenë larg tironçes ndihmoi që kjo e folme të mos humbte asgjë nga karakteri i saj i mirëfilltë.Natyrisht që vendosja e pushtetit komunist mbas 1944-s do të ndryshonte shumë gjëra në të folmet e Tiranës, sikurse ndryshoi në gjuhën zyrtare të saj dhe të gjithë Shqipërisë. Dihet se toskërishtja u bë menjëherë mbisunduese, ngaqë edhe shumica e brigadave partizane dhe e udhëheqësve komunistë vinin prej Jugut të Shqipërisë. Në vitin 1972 gjuhë standarde e Shqipërisë u vendos toskërishtja me disa ndryshime të vogla njësuese, duke u ndaluar njëkohësisht shkrimi dhe përdorimi publik i varianteve gege. Në Tiranë erdhën e u vendosën shumë familje nga gjithë Shqipëria, por kryesisht nga qytetet dhe fshatrat e jugut, si të zonës së Vlorës, Gjirokastrës, Korçës etj. Nga ana tjetër armiqësimi me Jugosllavinë dhe izolimi gjithmonë e më i madh i Shqipërisë bënë që Tirana të mos ketë më asnjë lloj komunikimi me Kosovën dhe Maqedoninë, ku dhe ishte përqëndruar popullata më e madhe që fliste dialekte të ngjashme me ato të zonës së Tiranës. Të gjithë këta faktorë bënë që të ndryshojnë katëcipërisht raportet dialektore dhe raporti i së folmes vendase me gjuhën zyrtare në kryeqytet.Mirëpo gjuha dhe dialektet e saj janë njësi të qëndrueshme dhe njëkohësisht kryeneçe. Nuk e mbaj mend tani se kush njeri i shquar e ka thënë: gjuha është si një shtëpi, një strehë e jona. Aty ndihemi mirë, brenda saj lëvizim lirshëm, ndiejmë, përçojmë e shijojmë të gjitha nuancat e jetës. Kjo është dhe arsyeja që edhe në vendet më të qytetëruara, megjithë zhvillimin marramendës informatik-masmedial, dialektet vijojnë të ruhen krahas gjuhëve zyrtare. Merrni edhe vetëm shembullin e Zvicrës, ku ‚Schwitzerdutsch’ ka gati statusin e një dialekti kombëtar. Kur studjoja në vitet ’80 univesitetin e Insbrukut në Austri më dukej në fillim gati e pabesueshme që një pjesë e studentëve përdornin në seminare të folurën tiroleze. Më ngjante ky dialekt disi i pagdhendur dhe fshatar, me tingujt e tij grykorë, sikur nuk ishte i aftë të përçonte dije shkencore. Por dalëngadalë dëgjova që e përdornin edhe një pjesë e profesorëve dhe kuptova se ai dialekt ishte jo vetëm shtëpi dhe strehë për gjithë ata djem e vajza të reja, si dhe për shkencëtarë të një rangu botëror, por edhe njëfarë rezistence ndaj hegjemonisë së gjuhës së madhe gjermane, ashtu siç flitet nga stacionet ZDF e ARD ose shkruhet nga „Frankfurter Allgemeine Zeitung“ dhe „Der Spiegel“.Në mënyrë të pandërgjegjshme, por këmbëngulëse dhe depërtuese, gjatë gjithë periudhës së diktaturës tironçja përbëri mënyrën kryesore të mbijetesës së shpirtit tironas, të gjithë atyre shtresave artizanësh, zanatçinjsh, tregtarësh, kafexhinjsh a kopshtarësh, që nuk pranonin të asfiksoheshin dhe vdisnin nën peshën e aparatit, i cili kërkonte „krijimin e njeriut të ri“ - ashtu siç u shkatërrua dhe vdiq Pazari i tyre i Vjetër ose rruga e Barrikadave. Tironçja vazhdonte të flitej jo vetëm te Pazari i Ri dhe në kafenetë tironase, te “Tymi”, te „Derri“ e te “Postiqja”, jo vetëm në dy stadiumet dhe te Pallati i Sportit, por ajo flitej edhe nëpër takime, në bulevard dhe lulishtet e mëdha të kryeqytetit, ku njerëzit haheshin për sport ose vinin baste fshehurazi. Tironçja flitej jo vetëm nga tironasit denbabaden (me pus dhe carac në oborr), por për çudi edhe nga shumë të rinj, prindët e të cilëve vinin prej qyteteve të Jugut ose Veriut të Shqipërisë. Tironçe flisnin pikësëpari gati të gjithë tifozët e „17 Nëntorit“, që ishte ekipi më i mirë i kryeqytetit dhe i Shqipërisë, edhe pse „lart“ nuk e donin shumë (të gjithë udhëheqësit e atëhershëm ishin ose me „Partizanin“ ose me „Dinamon) dhe nuk linin rast pa e dëmtuar, duke i marrë nganjëherë lojtarët e mirë për ekipet e „tyre“ ose duke mos i lënë të dalin jashtë shtetit futbollistët „me biografi të keqe“. Mirëpo me biografi jo të mirë ishin shumica e atyre futbollistëve, për arsye se vinin nga familjet e zanatçinjve ose tregtarëve jokomunistë tironas: e pra shihet se si rreth klubit „17 Nëntori“ erdh e u mbodh njëfarë rezistence e heshtur, ku tifozllëku kundër ekipeve të Ushtrisë Popullore ose Sigurimit të Shtetit ishte po aq i rëndësishëm sa edhe kryerja e këtij tifozllëku në dialektin më të skajshëm tironas. Megjithatë, për hir të së vërtetës, duhet thënë se tiranasit kanë qenë e janë në përgjithësi një popull i butë, që shohin pikësëpari kopshtin e tyre, rakinë që duhet ta nxjerrin sa më të mirë dhe muhabetin e shtruar. Nuk ishin pra, bie fjala, aq kokëfortë e kryengritës sa shkodranët, banorët e një qyteti me histori shumë më të vjetër e që ishte goditur kulturalisht në një mënyrë shumë më të tmerrshme sesa Tirana.Ndërkohë kishte marrë hov gjuha letrare, nëpërmjet shtypit, botimeve, radios e më vonë televizionit. Me shtimin e shkollave të mesme dhe studentëve universitarë, u rëndua ana tjetër e peshores gjuhësore, duke u krijuar, krahas ngjyrimeve lokale që vinin prej zonash të tjera, një gjuhë standarde gjithmonë e me më neutrale nga ana dialektore, një proces që ndodh thuajse në të gjitha vendet që hyjnë në rrugën e qytetërimit. Vetëm se ky mbisundim i „gjuhës së kulturuar“ bëri që tironçja ta ndjejë veten gjithmonë e më të zmbrapsur e të diskriminuar, si zhargon i një rruge „pa nivel“. Në publik ajo s’përdorej asnjëherë, e shumta në ndonjë skeç estrade dhe te komedia e mrekullueshme „Prefekti“, që krijonin të gjitha së bashku idenë e një gjuhe të njerëzve të pakënduar. Natyrisht që kjo gjë u vinte për mbarë udhëheqësve dhe personazheve të tjerë që bënin politikën gjuhësore-kulturore në Shqipëri; ata kishin arritur të degradonin në gjuhë estrade edhe variante me një histori shumë më të madhe shkrimi, siç ishte shkodranishtja, e jo më të shqetësoheshin për margjinalizimin e tironçes.Karakteristikë e gjithë zhvillimeve demografike-kulturore, ku hyjnë edhe zhvillimet gjuhësore, në Shqipërinë e pas vitit 90 është gjendja e pakontrolluar, shpesh anarqike. Këto zhvillime përfshinë në radhë të parë Tiranën, ku erdhën e u vendosën banorë të shumtë, sidomos nga Verilindja e Shqipërisë, por edhe nga zonat e Jugut, që shpërnguleshin herë-herë si fshatra ose fise të tëra në rrethinat e kryeqytetit. Në pikëpamje gjuhësore kjo bëri që dikotomisë tradicionale gjuhë e kulturës-tironçe, kryeqytetit t’i shtoheshin një numër dialektesh ose gjysmë-dialektesh; nga ana tjetër fuqizimi i masmediave ka bërë që shqipja standarde, me gjithë gabimet e shumta dhe vërshimin e fjalëve të huaja nga italishtja dhe anglishtja, të depërtojë përherë e më thellë në masat e banorëve që thuajse janë trefishuar në vetëm dymbëdhjetë vjet. Tingëllimi i veçantë tironas prapëseprapë nuk ka humbur. Ndoshta në brumin e vet më origjinal atë mund ta dëgjosh vetëm nga njerëz të moshuar që vijnë kryesisht prej fshatrash përreth. Por – dhe kjo është e habitshme – tironçen vazhdojnë ta bëjnë të vetën edhe të rinj që vijnë prej trevash të tjera të Shqipërisë, sidomos nëpër kantieret e ndërtimit, në dyqanet e kafenetë e shumta që u hapën prej 1991-shit e këndej.Me sa duket është një tharm i fortë që s’ka për të vdekur asnjëherë. Aq më shumë kur njerëzit ta kuptojnë dalëngadalë se përdorimi i një dialekti nuk tregon as prapambetje e as injorancë, por mbart jetë dhe ngrohtësi njerëzore si shumëpak tjetër gjë e kësaj bote.

 

KRYETARET E BASHKIVE QE DREJTUAN TIRANEN DERI NE VITET 40-TE.

 

Pak histori
Qazim Mulleti lindi në vitin 1895 në një familje tiranase. Pasi mbaroi Zosimenë në Janinë, kreu studimet e larta ushtarake në Gallatasaraj, Stamboll (Turqi), ku u dekorua me medalje ari, për të vijuar më pas dy vitet e fundit të studimeve në Vjenë. Fare i ri ai ka shoqëruar patriotët e njohur në ngritjen e flamurit në Tiranë më 1912, ndërsa pak kohë më vonë u vu në krye të rinisë fanoliste. Qazim Mulleti ka qenë një ndër katër adjutantët e Princ Vidit. Më 1919-1920 tiranasi u bë komandant i forcave vullnetare në luftën kundër serbëve. Si delegat i zgjedhur në Kongresin e Lushnjës për 4 vjet ka qenë deputet në Parlament. Në vitin 1924-1925 emërohet si prefekt i Matit. Pas Revolucionit të Qershorit dhe rimarjes së pushtetit nga Zogu bashkë me 500 vullnetarë Qazim Mulleti ikën në Vlorë, Bari, Zarë të Kroacisë për t'u vendosur në Vjenë. Në vitin 1931 bashkë me Ndokë Gjeloshin dhe Aziz Çamin i bëjnë atentat mbretit Zog në Operën e Vjenës. Dënohet nga gjykata për këtë vepër me 6 muaj burg, ndërsa shokët e tij me burg të rëndë, duke u shpallur non grata në Austri. Qazimi shpërngulet në Francë ku bashkë me të vëllain hapin një hotel-restorant, duke u bërë njëkohësisht kryetar i shoqatës së emigrantëve jashtë shtetit. Në muajin korrik të vitit 1939 disa muaj pas largimit të mbretit Zog, Qazim Mulleti kthehet nga emigrimi, ndërsa në Durrës e presin me dhjetëra njerëz të njohur. Menjëherë merr postin e kryetarit të Bashkisë së Tiranës. Qazim Mulleti ka qenë njohës i 9 gjuhëve të huaja. Në kohën e qëndrimit në Austri, Qazimit i pëlqente ta kalonte kohën duke bërë patinazh në akull, ndërsa pasionet e tij më të mëdha kanë qenë gjuetia dhe mbledhja e relikeve.

Bashkia e Tiranës
Thuajse të gjithë qytetarët e kryeqytetit e pranuan me dëshirë zgjedhjen e një tiranasi në postin e kryetarit të bashkisë. Sekretar personal i tij ishte Mehmet Rushiti, ndërsa nënkryetar Halil Mëniku, që drejtoi më pas kryeqytetin përkatësisht në vitet 1943-1944. Shumë plane të nisura në kohën e Zogut si: godina e korpusit universitar, kolonadat apo sot Muzeu i Arkeologjisë, Akademia e Arteve ku në atë kohë u vendos edhe opera, Kryeministria dhe hotel "Dajti" morën drejtim në kohën e kryebashkiakut Mulleti. Por reliket e punës së tij të cilat ekzistojnë edhe sot, janë banjot publike nën tokë. Sipas nipit të Qazim Mulletit, Tanush Mulleti, me të marrë postin e drejtuesit të Tiranës ai nisi vendosjen e çezmave publike në rrugica, si dhe ndërtimin e banjave publike në disa pika të rëndësishme të qytetit, duke zgjidhur njëkohësisht problemin e kanalizimeve nëntokësore. Një tjetër sipërmarrje e vështirë e kryebashkiakut ka qenë heqja e varrezave brenda qytetit. Për të zgjidhur këtë situatë të vështirë ai e nisi nga vetja. "Ne kena pas afër xhamisë te pazari i ri varrezat e shpisë. Por duke dasht me bo i reformë e me i çu varrezat mo larg qendrës, Qazimi e nisi nga vorrezat tona e në ven të tyne ma pas u ndërtu markata e Pazarit të Ri", rrefen Tanush Mulleti. Karrocat me kuaj që në atë kohë mbizotëronin, nuk u lejuan të shkelnin në qendër të Tiranës, duke i dhënë kështu qytetit të viteve '40 një pamje më të pranueshme. Në kohën kur Bashkia drejtohej nga Qazim Mulleti u ndërtuan dhe furrat e para elektrike të bukës në kryeqytet.

Lejet e ndërtimit
Mbase tani tingëllon si e çuditshme një leje e tillë ndërtimi. Një rregullore e veçantë ndërtimi që ruhet edhe sot si model në arkivat e Institutit të ndërtimit. Veç kushteve apo kondicioneve urbanistike, pra, distancat e shtëpisë së re nga të tjerat, hapësirës së gjelbër përreth, tri firmave -projektuesi, inxhinjeri zbatues dhe sipërmarrësi- Qazim Mulleti vuri në rregulloren e lejeve që gjithësecili që kërkonte të bënte shtëpi, të deklaronte se nga i kishte përfituar të ardhurat për këtë investim. Po në atë kohë ai ndërtoi shtëpinë e tij, ndërsa deklaroi se paratë i kishte përfituar nga shitja e tokave në afërsi të Pallatit të Brigadave sot. Një gjë që kujtohet edhe sot nga të moshuarit kryeqytetas ka qenë vendosja e një rendi absolut ku si shprehje përdoret ende që "Qazimi e runte Tironën me dy polic". Detyrat më të rëndësishme bënë që Qazim Mulleti ta linte detyrën e kryebashkiakut për të shkuar si komisar i jashtëzakonshëm në luftë për ruajtjen e kufijve verilindorë, Kosovë e Dibër të Madhe. Në vitin 1942 merr një plagosje dhe kthehet në Tiranë, ndërsa dy vjet më vonë, pra, në 1944, emërohet prefekt i Tiranës.

Makina e shtetit
Gjatë qëndrimit në Austri Qazim Mulleti u fejua me Hajrien, martesë e cila solli lindjen e të vetmit trashëgimtar të tij, Reshidit. Me ardhjen e regjimit komunist në Tiranë, në tetor të vitit 1944 Qazim Mulleti shkon në Shkodër nga ku arratiset për në Austri. Vendndodhja e tij pas disa muajsh qëndrimi në këtë vend u bë Italia deri në 1956 ku edhe vdiq. Me një grup miqsh Qazim Mulleti merr makinën që ia kishin caktuar si prefekt, si dhe automjetin e tij privat për t'i çuar në Shkodër, ku tashmë ishte gati plani i arratisjes. Njerëzit që e përcollën, si dhe shoferi i tij morën një amanet: "Makina e prefekturës të kthehej në institucion". E kështu automjetin e tij privat e la në Shkodër, ndërsa atë të punës e ktheu prapa. Gjatë arratisë Qazimi nuk mundi të marrë familjen e tij me vete me shpresë se do të kthehet. Kështu, pas forcimit të diktaturës komuniste gruaja e tij, Hajria dhe i biri u internuan në Tepelenë. Hajrie Mulleti vdiq në vitin në 1980 në Savër në internim, ndërsa i biri jeton në Tiranë me idenë për ta varrosur të ëmën që e rriti në varrezat publike të kryeqytetit.

Ja çfarë është bërë deri në vitin '39 !?
Secili nga kryetarët e bashkisë deri në vitin 1939 ka dhënë një kontribut të rëndësishëm për ndërtimin e qytetit. Më 1912 u ngrit streha e parë vorfnore në Tiranë. Pas Luftës së Parë Botërore kryeqyteti ndjehu nevojën për një organizim të ri. Me ndrihmën e kryebashkiakut të asaj kohe, Ismail Ndroqit, u ndërtua spitali civil, si dhe u sigurua prania e Kryqit të Kuq, i cili furnizoi popullatën me ndihma ushqimore. Në vitet '20 në Tiranë nisën hartimet e planeve të para rregulluese, si dhe u rrit numri i shkollave. Po kështu, një hapësirë e madhe iu dha ndërtimit të punishteve të zejtarisë, të cilat përbënin burimin kryesor të jetesës në Tiranë. Në fillim të viteve '30 kryeqyteti i vendit mori një pamje më të plotë. Nisi ndërtimi i sheshit "Skënderbej", Rruga e Kavajës, Zogu I, si dhe shumë rrugë kryesore që lidheshin me sheshin e parë modern.

Ku ka qenë Bashkia e parë dhe themeluesi i saj ?
Më 1912 kur në Tiranë u ngrit flamuri i pavarësisë, u hodhën edhe themelet e para të institucionit të bashkisë. Të gjitha godinat e institucioneve kanë qenë të vendosura rreth ish-Bibliotekës së vjetër kombëtare që ndodhet përballë Parlamentit të sotëm, ndërsa godina e bashkisë ndodhej pikërisht në lulishten e Namazgjasë. Por nga kjo godinë nuk ka mbetur më asnjë shenjë. Kryetari i parë i bashkisë u zgjodh një prej drejtuesve klerikë në Tiranë, Zyber Hallulli, i cili njihet si themeluesi i shtëpisë së jetimëve, e cila sot mban emrin e tij. Gjatë kohës së ndërtimit të ministrive dhe sheshit "Skënderbej" u ngrit edhe godina e re e Bashkisë së Tiranës, e cila ndodhej në vendin ku sot është ngritur Muzeu Historik Kombëtar. Shumica e drejtuesve të bashkisë kanë qeverisur nga godina gjigante mbi të cilën ishte shënuar "Bashkija". Ka qenë viti 1981 kur institucionit kryesor iu vunë blloqe të mëdha dinamiti, duke e rrëzuar. Që prej asaj kohe bashkia u shpërngul në godinën e sotme, pra në vazhdën e ministrive të ndërtuara në kohën e Zogut.

Ja kryetarët e Bashkisë para Mulletit

1912-1914
Zyber Hallulli - është i pari kryetar bashkie në Tiranë. Në kohën që ai drejtonte institucionin ka ndritur të parën jetimore që sot ka marrë emrin e tij

1915-1916
Servet Libohova ka drejtuar për një vit Bashkinë e Tiranë, ndërsa është e vështirë gjetja e biografisë së tij

1917-1922
Ismail Ndroqi është njohur si organizator i institucioneve sociale, strehat vorfnore dhe ndërmjetësi kryesor për praninë e Kryqit të Kuq në Tiranë

1922-1923
Ali Begeja në kohën që drejtonte Tiranën i dha një hov të madh zhvillimit të arsimit, tregut të lirë dhe punishteve të zejtarisë

1923-1924
Ali Dërhemi ka qenë nënkryetar bashkie, por që në vitin 1923 mori rolin e drejtuesit të këtij institucioni

1924-Beqir Rusi

1924-Xhemal Kondi

1925-1927
Fuat Toptani, para se të drejtonte Bashkinë e Tiranës ka qenë senator i Durrësit në vitin 1915

1927-1928
Izet Dibra

1928-1930
Rasim Kalakulla

1930-1933
Rexhep Jella, i diplomuar për jurisprudencë në Kembrixh, ka qenë një prej njerëzve që i kanë dhënë impuls të madh zhvillimit të qytetit, duke e nisur me të parin shesh modern në Tiranë, sheshin "Skënderbej"

1933-1935
Abedin Nepravishta ka qenë në shumicën e jetës së tij drejtues i prefekturave. Pas këtyre detyrave drejton Bankën Kombëtare dhe në vitin 1933 merr postin e kryebashkiakut. 1933-1935 dhe 1937-1939

1936
Qemal Butka, arkitekt, pas detyrës së kryebashkiakut iu rikthye profesionit të tij

 

Tironc -mer- jahu!

Falemnerit shume per artikullin!

Une e lypa! smiley

Rrofsh!

 

PO ju pershne sme nja dy bejte te Sefer Dajes smiley

 

Qe Tirona veç tironsa,
U mbush plot me tiranas
Drek e Darkë, mjes e mromje
Ul e ngre, hanë vetëm pras

U shkul në Tironë, veriu dhe jugu
Thonë:-Kimi ardhë për t’ju mësu
U kënoqën çunat e Tironës
Se plot goca na keni pru   smiley

PF je i modh .

Spaiker une dhe shume moshatare te mi ne ato vite kam qene antar biblioteke qe 9  vjec or mik , ka pas biblioteka lagjesh perpara qe se ke haberin fare, kishte ambjente per te rinjte  etj etj .
Per nje bilete teatri behej nami mer shoku po andej nga vjen ti teater eshte fjale e pakuptimte.
 

 Sefer Dajes i erdhi njihere nji brigadier nga keto te komunales qe sa kishte zbrit m"Tirone, edhe filloi me i bo llafe se halet ishin pis, edhe si duhet te mirembaheshin. Dhe Sefer Daja ja boni bejten ne ven

Prej katunit paske ardhe

m'Tirone paske zon ne ven

kaptinen paske mu si dardhe

dashke me na dhon ne men

Ka nonji qe e njef Kishen e sh. prokopit me prift brenda ?

Po patat e priftit qe i vidhte Çeçai  me motivin se hanë m... e priftit smiley

Filmin e parë të çfaqur tek ish Kinema AGIMI e përkthente  Vera Ngjela ( mamaja e Spartakut në atë kohë zv. ministre ) nga Rusishtja brënda në sallë me zë të lartë dhe ne kalamojat nigjonim me urra partizonët smiley .Këtë ta lexojë mirë ai   Tellalli që thotë nostalgji për Komunizmin , kur shikon se në duar të kujt ka rënë Shqipëria!

Aty perballe shkolles PN Luarasi kanë pas qene vetëm ca shtëpi italone ( janë dhe sot ) dhe pjesa tjetër pas ish postës 8 ka qenë KULLOTË për dhën e dhi. Në 59 kur u hap shkolla P.N.LUARASI ne nëpër shkollë rrinim me papuçe qeleshe , jo me këpucë . E kush flet per Fushen e Punes ku sterviteshin ekipet me ne ze te futbollit , per lanen qe kishte shtrat aty ku sot eshte Ekspozita "Shqipria sot "( ose ish smiley ) dhe ku Mixha ka ndare prona per "ish pronare" smiley

E sa gjëra sa gjëra janë ndryshe . Por Tirane eshte emer nostalgjik ne kuptimin e Mrekullise dhe jo te Mixhizmit - Tellallist! Kuptohet nr. banorëve ka shumë rëndësi dhe kështu në këtë gjendje që është sot unë përsëris mendimin e vjetër

Emri TIRANË nuk i takon Bathores , Kodrës Priftit , Breg-Lumit etj .... ose një nga gjetjet e bukura mund të jetë emri i Tiranës si MIMOZA , por me të njëjtat kufij dhe teresisht qyteti le te quhet TIRANE .

Një krahasim në se ja vlen : - si NY me qytetet e tjerë . Sado që i thonë Manhatan , tek ameriqënët e vjetër njihet shkurtimisht i NY CITY ose shkurt "po shkoj ne Siti "

 

Ka nonji qe e njef Kishen e sh. prokopit me prift brenda ?

Po patat e priftit qe i vidhte Çeçai  me motivin se hanë m... e prifti

Idris, kot me t'pyt, meqe permende Shen Prokopin!

A di gjo, pse i kane pas thone Kodrat e Ali Beut atyre kodrave ku pastaj u be Parku i Liqenit?

E kuptoj qe arsyeja e dukshme eshte sepse kane qene te Ali Beut, por po vrisja mendjen, mbase di dicka me shume?

Falemnerit shume! smiley

 

Shkrim i bukur.. Por ajo qe quhet Tironc eshte bashkimi i vlerave me te mira te qyteteve shqiptare. Ne te shkuaren si edhe sot njerezit me te afte , me te zgjuar dhe me te edukuar vendosin te jetojne ne Tirane. Vendosin te rrisin femijet ne tirane dhe krijojne ate qe quhet QYTET.Padyshim qe edhe vendosja e administrates shteterore ne tirane ndihmon shume.

Kjo shpjegon edhe faktin perse dallimi i Tiranes me rrethet eshte kaq i thelle.

Ajo qe me trishton me shume eshte se kjo difference e Tiranes me rrethet nuk ka shenja se po ngushtohet, por me shume po zgjerohet.

P.s. por sidoqofte me qytetin tim nuk do ta krahasoja kurre. smiley

 

Te qenit ""TIRONS"""do te thote te perfaqsohesh me identitetin e ""KLYSHIT TURKUT"""....!!!! Po te shohesh trungjet familjare (mbiemrat) nuk jane autoktone po pjelle e perandorise osmane...ato qe dhe sot e kesaj dite varin neper mure pemet gjenekologjike tuke-arabe...

ps. Asimilimi i ka bere shume mire ""TIRONSVE""" ..!!!

Po te shohesh trungjet familjare (mbiemrat) nuk jane autoktone po pjelle e perandorise osmane

Shumica derrmuese e tironsave e kane origjinen nga katundet rrotull, Petrele, Ndroq, Preze, Peze, Vrap, Mner, Bruz, Priske, Shengjergj (e gjithe Malesia e Tiranes ne pergjithesi).

Kjo puna e turkut eshte pese me hic!

Turqit kerkojini neper qytete qe kane qene qendra administrative ne kohe te turkut, jo ne Tirone!

 

 nji gjo se kuptoj une, pse kta turqit, dmth kta me mbiemer turku, te pakten ata qe kam njoft une, jane esmere e krejt sy e vetlla.

dmth si turq fare smiley

Po normal ka pas turq ne Shqipni mer Bed, se kane nejte 500 vjet ato!

Por numrat e tyre jane krejt te neglizhueshem ne popullsi!

Ti duhet ta dish qe ne Elbason ka rob me mbiemrin Arapi, dhe vertet ashtu jane, kaleshe, ezmere, buza na! smiley

Po ca do me thone kjo qe ne Elbason ka minoritet afrikan?

Krejt te neglizhueshem si statistike.

Por si histori njerezore, individuale, me vlere te madhe, mendoj une!

 

P.S.

Kjo puna e "turqve ne Shqipni te Mesme" si edhe "greket ne Jug", qe mos harrojme "Malazezet ne Malsi" mua me ben vertet te qesh! Kur paskeshin qene kaq shume, ku dreqin e msune shqipen?  Ca nevoje kishin me msu shqip i here?

Me u bo edhe shqiptare! Se ne e dime te gjithe, qe t'u bojshe shqiptar n'ate vaft, nuk pagunte mire!

Sidomos po t'ishe turk, ose grek! smiley

Marrina!

po italjonet mi bedrije pse jon gjithe ezmera??? nuk po them psh sicilia se e paska pushtu arabi... po roma psh

kena qene pjese e tre perandorive qe shtriheshin n lindje... gjith bota osht perzi m kto tre perandori... ene ktu m irlonde dublinallit i th'resin katnareve rednecks... se mo shum kuqa ene bjonda ka m katun sesa m qytet

Te lumte dora qe e ke shkruajtur!

 

lake, lake

lake bubulake

lalen tat-o

o çe bone marake

sa interesante, artikull qe nis me pordhe dhe perfundon me pordhe....dihet qe e keqja ngelet me shume ne kujtese se e mira dhe une po kujtoj tashme qe ne te mesmen, kur ne konkuronim neper fondacione si  sorosi  e me radhe, cuditerisht fitonin vetem tiransit, te vjeter a te rinj nuk e di, por dhe me pas ne fakultet merrje nje dhjete me shume djerse , kurse ai miku tirans e merrte pa dit as ngjyren e kapakut te librit,shtoji kesaj dhe faktin qe vinte nja 30 min me vonese, merr medaljen e arte dhe ne pune merret ai debili tirans se ka dit ti nxjerr gjithe shpuren e miqve nga fundi i dheut,....blete perpiqu nje here te shkruash edhe per keto, se jane realitet i hidhur ,te qenit tirans me teper une e shof si fatkeqesi, sepse jeton tere kohes nen hijen e e asaj cka ti nuk je,pra troc me thene je tere kohes hidhu pirdhu.

Kaltrina ia ke fut kot po kot fare. Me sa di une (qe kam konkurruar vete per une tek Sorosi si tironse qe isha) ai vend e kishte zakon te merrte 300 veta ne intervista, te bente 30 40 teste, te te conte deri ne finale dhe pastaj te merrte ne pune dike qe nuk ishte dukur askund me pare. Ne rastin tim, punen e fitoi nje konviktore nga Fieri qe une personalisht nuk e kisha pare ne asnje nga etapat e intervistimeve dhe provimeve te pafundme.sa per fakultetin, mund te te them qe kishe dy rruge per te marre notat per popullin e thjeshte ose duke plasur trute ne shenime, se s'ishte libra, ose me pantallona neper kembe. Shqiperia gjithnje ka pasur dy standarte dhe kur jeton aty ben si gjithe te tjeret se ndryshe mbetesh pa buke. Komenti im merret pikerisht me keqkuptimet, paaragjykimet dhe reagimit ndaj te qenit tiranas. Per te tjerat nuk te flas dot.

blete, me sa duket dhe nga pergjigja jote edhe aq kot nuk ja paskam fut, kam pershtypjen se kemi te njejte ide por e shprehim ne menyra te ndryshme.une kam gjysmen e gotes bosh dhe ti ke gjysmen e gotes plot, reagoj sepse shoh qe dhe sot e kesaj dite vashdon i njeti refren dhe per kete me vjen keq.

 

I bukur shkrimi! Po te dija te shkruaja, me te njejten nostalgji une do pershkruaja Vloren smiley. Me duket shume normale qe nje njeri qe lindet dhe jeton femijerine ne Tirane te shprehet keshtu.

hajde ndahemi me grupe sipas origjines dhe shkrujme secili resume-ne per katundet tona.

dhe ne fund do kemi nji enciklopedi qe do tu sherbeje brezave per reference

smiley 

Une kam lindur ne Vaun te Dejes apo ne Va te Dejes sic i thonin vendasit. Babai kishte lindur ne Corovode, por punonte me maune ne ndertimin e hidrocentralit, ndersa nena ne Malind e punonte si edukatore kopshti.

Mbaj mend zhumen e makinave qe ecnin mbi rruget me zhavorr. Ne vere ngrihej pluhur, ne dimer balte. Shtepia jone ishte prej derrase me nje vrime per te nxjerre tubin e sobes. Banjot i kishim perjashta. Nje kuti po prej derrase me porten me kompesate ku ishin shkruar lloj-lloj gjerash. Aty kam lexuar : Nuk durohet ma kjo jete qeni. (Ju e shikoni te shkruar bukur, por ne te vertete ishte shkruar me laps me nje shkrim te deformuar si shkrimi i nje femije qe nuk shkon mire me mesime). Ne dimer, era frynte nga kater anet. Per pushimet e vitit te ri shkonim ne mencen e punetorve ku pinim caj me gota prej alumini. Dyshemeja me balte, tym, shume tym duhani, lageshtire dhe koka te lodhura e te parruara. Nuk e di pse ju tregoj te gjitha keto ? …

 cba, kam jetuar nja tre muaj ne Va te Dejes, dimrin e 85-ses. Kam bere edhe vitin e ri aty dhe pershkrimi yt eshte super realist. Scary. E vetmja gje qe me kujtohet si eksperience "pozitive" ka qene nje nate qe u beme kaq dhoge me nje kombinim te rastesishem pijesh me ngjyre tek menca, sa kur dolem jashte nuk pyesnim per eren e janarit dhe temperaturen qe ishte nja -12C.

Kriminale te lejoje njerezit te jetonin ne te atilla kondita, por fatkeqesisht ashtu jetonte pjesa me e madhe e Shqiperise.

 Ka qene dhe nje tip me mjekerr. Me nje hunde si zhgabe. Nuk i thonin gje per mjekrren sepse thuhej se ishte i cmendur, por pershperitej se ishte i sigurimit. Nuk e di a te ka qelluar ta shohesh se zakonisht i ngjitej "te huajve", dmth atyre qe vinin nga Tirana. Nuk me kujtohet emri.

Nikolini nga Tropoja.

 Bravo! Do te rrojsh me shume.

 Well, te them te drejten, kam qene ushtar dhe kam bere tre muaj sherbim ate dimer tek reparti siper rruges. "Rozafa" me duket se quhej. Benim sherbim tek parku i Makinave te Ushtrise buze rruges, Tuneli dhe tek Divizioni. Ka qene dimer sketerre i ftohte dhe ne flinim ne sherbim mbi karrocerine e makinave te ushtrise, mbeshtjelle me ca kapota qe ishin holluar si flet cigareje nga perdorimi. Me kujtohet qe une dhe nje shoku im hengrem qellimisht nje kuti me mish derri te prishur qe te helmoheshim dhe na cuan per dy jave ne spital ushtarak ne Tirane. Ha,ha,ha, me ze gazi tani kur e kujtoj, por jeta atje ishte vertet e veshtire dhe vertet na vinte keq per ata njerez qe ishin te detyruar te jetonin atje.

Mbase e ke pase dhe teper te haje ne mence . Mbase dhe si shume te paskan dhene llamarina per te bere kasolle . Mbase kushedi e gjen se ku e kishe vc-ne.  Mbase kushedi duhet te pyesesh a hanin buke me pare Vadejsit .....dhe mbi te gjitha ... a ka pas ndonjehere Va Deje ?

Nje shofer ne ate kohe kur ne Malind e Corovode merrnin 1500 leke ne pesembedhjete dite , pra atje ne va-Dell merrte nje shofer 45 mije lek ne 15 ditesh. Dhe me qe di shkrim e kendim e paske va -Delli :

 DUHET TE KISHE LEXUAR SE TEMA OSE PRURJA ESHTE PER TIRANEN 

Qerret po ka pase po qe andej kane ardhe me morra ne Tirane dhe u jane fshire qurrat shekullore nga hundet , i kane fut edhe ne banja per tu lare zhulin mijevjecar..... 

Tani mund ti fshijne kollaj qurrat me menge  te xhaketes . Si gjithnje mbase gjejne dhe shami por po te hapen kutite qe  jane ne TIRANE megjithse eshte votuar edhe ne Qerrrrrrrrr-et.

 Ju me thoni se : DUHET TE KISHE LEXUAR SE TEMA OSE PRURJA ESHTE PER TIRANEN

Mos kujtoni se jam jasht teme. Deje tironcit i therrasin Mahmudese. Keshtu dhe Vau i Dejes (Mahmudese)

Megjithate ju jeni me e kulturuar se une dhe mund te keni te drejte. Ceshtje të ngaterruara. Shum t'ngatrrume - tha Deja.

cba-ne  e kam fiksuar per here te pare, kur u shpreh te tema ku shahej ornela vorpsi, moj je ajo?smiley

 

Me vjen keq qe do te zhgenjej, por nuk jam ajo. Se pari me duhet qe te nderroj seks, se dyti me duhet qe te me vij doresh per te shkruar, se treti, do te rreagoja ne te njejten menyre per cilin do qofte kur shoh se ligesia mbulohet me cipe intelektuale.

mu kujtu ne nji konge tjeter...

 

lake mi bubulake lales eee

je goc e tirones eeee!

 

nuk ka tirons qe ska pa kapaket e librave, po te mos shifte te libirt te provimit e sigurt qe kishte qen gjith noten tu pa nonji tjeter, nonji kapak te verdhe psh.

une jam tironse.

jo, jo cba,  e thash kete pasi mua me pelqeu shume reagimi yt

Faleminderit Flo.

Me kujton nje kolege ketu ne pune qe quhet Florance e qe therrasim Flo-Flo.

Duhet me e ndryshu pak perkufizimin e tironcit besoj sepse

po qe vetem ashtu pyetja me mend do ishte: Sa Tironca ka ne Tirane?

dhe ç'ngel të jenë per kta të tjerët??

pranohen dhe te huajt ne tironcllik apo jo

xhib, eshte ceshtje pikveshtrimi.

eshte edhe religion i hapet (si "universal church&quotsmiley, por edhe shoqni e myllme fare, ku s'bo dot xhap, si illuminati. Pun t'fella xhib. Jo per n'mjes.

ah edhe nji: jo gjithnji rrokada (a - o) shkon.

Thena "damote", por nuk thena axhok (kjo osht "axhak&quotsmiley.

Kjo osht te kursi 101 per rrulat!

"pranohen dhe te huajt ne tironcllik apo jo"

xhibo po me ata qe nuk duan te futen te ky sekti si veproni ju

i kapni e i fusni me zor?

amon ere, mos u fusni - "ju te tjeret, ngrohuni ne diell" tha ay.

  se mos e merr tepke seriozishtamente...

...

...

 Xhibo. ka nji batute te thene ne New York. Njoni qe thoshte ne tavoline. "Nigjoni mer cuna! Ju mund te boheni njujorkez, kanadez, anglez, italion, gjermon e car te doni, vec tironsa nuk boheni dot!

lol

Te pakten shpresoj tja kene thene ndonje shqiptari kete dhe jo te huaji/amerikani. smiley Imagjino te kete qene tape ky tironci dhe ti thoshte ndonje te huaji kete, dhe ai qe pyeste "What does tironc mean?" Ndferkohe, krejt per koincidence te fatit, Bleta te ishte duke dale nga restoranti, e degjon kete te huajin dhe me nje qendrim edukatoreje dhe pa buzeqesheje ja thote keto llafet e shkrimit me siper ne anglisht, tek e tek e tek e tek, pastaj hedh floket anash me nje te tundur te kokes dhe iken  pa thene as mireupafshim as ndonje llaf tjeter. smiley

 

P.S. Trendafile, qe mos bej dy komente kot ... Hunteri dje beri nje insinuate per ty, tha trendafilja e Peshkut me ngjet me nje femer qe ne pune ishte shefe dhe teper e ashper me nenpunesit, kurse ne privatllek ishte komplet tjeter. Thjesht ta permenda se mbase s'e ke lexuar, nqs do te besh sherr me Hunterin.

Prape ju keto me budalleqet e buduareve te para 50 vjeteve ku mamkat provinciale ishin ne kerkim te xhirove te darkes qe ofronte Tirana e varfer, ne nje Shqiperi te varfer? Glamour-i i pabukesve. Puh, c'katnarllek mentaliteti; katnarllek femrash beqare e meshkujsh plot komplekse me si rrugedalje te vetme"Asmon Agen".

Ti rosake, rri e rri dhe e nxjerr nga nje te vertete te madhe.

Edhe tek ne, ne Qerret, benim xhiro ne darke, jo po te na shesin dengla ata te Lufit ne, ik mer anej.

Nganjehere, Rosak, kur shoh ç'llomotisin keshtu lart e poshte, me mbushet mendja se ne nuk kemi kryeqytet fare. Ne kemi vetem ca vendbanime. Lekbibaj apo Tirane apo Corovode, who cares, vendbanime jane. Se per kulture, aha ! ketu ka mbajte njeçike thate. Kape njerin e bjeri tjetrit, nuk hy n'ngjynah me askend.

 Prape ju keto me budalliqet e buduareve te para 50 vjeteve ku mamkat provinciale ishin ne kerkim te xhirove te darkes qe ofronte Tirana e varfer,

Viva la mamma

Mos e ndrysho hiç videon se m'pelqeu ajo tjetra me teper. M'jane bere syte kapuç 36h pa gjume edhe kam arritur ne nje status alternimi ADHD-je dhe  inaktiviteti total.

O Xhib, o ydh(-ll), po se ke kuptu ça donte t'thoshte ai mer? Ai donte te rrafte gjoksin qe ka njoh shefen jashte pune. Pune meshkujsh, nje dreq se merr vesh c'ju levrin ne ate koke. Mgjth ty flm qe je kaq vigjilent edhe s'le njeri t'me shaje. smiley

 

 Ha,ha. Ishte gabim shtypi nga nje muhabet me dike tjeter.

Pune meshkujsh, nje dreq se merr vesh c'ju levrin ne ate koke.

 

 

 

testosteroni goce

 

 

pu pu pu sa inot paske pas me tironcat mer jau...   m thuj mu kush t ka merzit t shkoj ta kap i here per veshi...

Une kam nostalgji per qytetin tim...(qytetet pa det me duken qytete pa shpirt), dhe per dhimbjen.....dhe per "luften" qe me eshte dashur te bej....tani punoj ne kete qytetin e "tironcve" .....shpresoj qe dikur dikur  te kem mjaftueshem leke dhe kohe qe te kthehem serish atje...

mua ai postimi i cba -se m'u duk satire ndaj disa postimeve te tjera me lart , po mbese edhe gabohem

 Flo, nuk eshte satire. Pershkrimi im perputhet me realitetin. Kam dhe deshmitare apo shahit sic i thone disa tiranas te vjeter (kjo e fundit per te mos dale nga tema). Lexo rreagimin e PF ne lidhje me ate qe shkruajta me lart.

Jane si komentuesit e ...disidentiteve . Megjithate va-Dell nuk ka ekzistuar. Ka shembuj Plot . Psh Qerreti dhe qerretasit qe dine gjuhe te huaja , megjithse nuk jane rrit ne sera .Keshtu ironia kuptohet me mire sidomos kur flasin per Tiranen dhe Hunjte. 

Gjithsesi nderhyrje e kulturuar juaja flo. Nuk mbetet pa gjurme smiley 

ok sorry cba keshtu m'u duk

idris faleminderit smiley

@la_rosee: nji ngacmim cilesor bordure eshte si defrim/lavdi koloseumi. eshte si latinishtja. S'do e nigjosh mo te folme nga rob te gjalle. Lavdine e ka te garantume. Perjetesine te sigurume. Urbi et orbi smiley

ps. ah te kishe nje miligram njohje (ka thene njeri nje here ktu te peshku per tjeter muhabet). m'vje keq kur shof robt te vujn nga "missed opportunities".

qe mbyllja e pjeses "Nji katunar nuk flirton"

Ca vajza kaluan përsëri atypari.
- Edhe bar do ha, - iu drejtua Nini asaj më simpatikes, - por ty nuk të tradhëtoj….
Vajza qeshi. – Pse s’thua që do filloke dietë, - i tha. – Tu dashka në fakt!
- Falemnderit, baby!
- Për çfarë?
- Që më dhe më shumë se tre rrokje.
- S’kam kohë të flas shkurt, ka thënë Lenini – përfundoi në ikje vajza.
Ninit i shkuan buzët vesh më vesh. Ndezi cigaren e rradhës.
- Duhet me lexu Stalinin, JC. Ai duhet të jetë ulërimë për fraza hyrëse.

jane njerez budallenj qe nuk kane lindur ne TR dhe qe jane shume te kompleksuar" qe fillojn bojn si Tironsa hapen bythesh dhe hedhin poshte kushurinjte e pare te tyre qe mund te jene akoma ne fshatin apo qytetin ku ky i lartpermenduri ka lindur.

Besoj qe ky artikull i dedikohet mese miri ketij rangu njerzish.

 

Pastaj nuk ka lidheje nqs je nga TR, DR, VL etc te gjithe e duan qytetin e vet. (ashtu sic do Tironsi venin e vet dhe eshte krenar per kete)

Shko ne Vlore dhe do shohesh plot vete qe jane krenar qe jane nga VL dhe e rrafin gjoksin fort, gjithashtu dhe Durresi, Shkodra etc. (flas per njerez me karakter gjithmone).

 

 

Me sa di une, nje pjese e mire e <<tiransave te vjeter>>,e kane prejardhjen nga Irani.Para disa vitesh,Alban Dudushi tek Top Chanel ka bere nje emision per  Tiranen dhe kishte ftuar tirans te vjeter.Me sa me kujtohet,nje nga te ftuarit,me mbiemrin Turdiu,tha qe jo vetem familja e tij por dhe shume familje te tjera te njohjtura ne Tirane, e kane prejardhjen nga Persia pra Irani.Ai permendi shume emra natyrisht.Bile dhe emri Tirane vjen nga Teheran.Por kete te fundit me te degjuar e kam,nuk jam shume i sigurt.

Barleti flet per Tirana Major dhe Tirana Minor!

Kjo (qe ka pasur dy toponime Tirana) korroborohet edhe nga Greqishtja, e cila Tiranes i thote 'Tiranat-shumes"

Po ashtu ai (Barleti) flet per Skenderbeun qe i merr ne reviste ushtaret e tij ne Fushen e Tiranes! smiley

Vendbanimi ka marre emrin e vendit gjeografik!

turdiu jon familje sheheleresh, dmth jon te sekteve shia'... domethone identifikoheshin me persine qe ishte perandori m vete nga turqia synnije. zakonisht sheheleret studjojshin ne persi per shum vjet ene kshu qe kishin nostalgji per at perandori... nuk perjashtohet as mundsia qe shehu fillestar qe hapi teqen mun t ket qene pers... po teqja zakonisht kishte lidhje me nji esnofllik t caktum qe ishin katunare tirone dhe qe mo vone masi kto katunare u bojshin myslimone e trashigojshin shehllikun brez mas brezi...

tashi un nuk e di se ca deshen me thone ato kllapat, po zakonisht kur jon familje sheheleresh ose dervishash ose sufijsh, domethone qe jon me verte familje e vjeter, se jon vendos m tirone ne fazat e para te perhapjes se islamit ne shqipni... ishin pikerisht kto shehelere sufij dhe shia' qe shkune katun m katun per t perhap fene... kurse sunnijte e medhhbeve vijn mo vone si kategori dhe kon t bojne n pergjithsi me administraten ose ushtrine policine etj etj dmth anej ka sheklli 17 18...

kurse teherani osht shum i ri si qytet qe tirona ta ket more emrin prej tij bohet fjale po per ate perjudhe... nja2-300 vjet...tirona osht permen shum mo heret...

ka nji eksod bektashinjsh qe i ke degdisi sulltoni ne shqipni per denim... ka shkrujt orhan pamuku per ket gjo... po ato jon shpernda ne gjithe shqipnine...mo shume biles neper jug ose neper malsi... po kto kon qene nji pakice aq e vogel ne numer sa qe jon t pakonsiderushem etnikisht... po kon qene shum influencjale ngaqe zakonisht zejshin pozicjone kyce ne administrate, ene tarikatet i kishin shum sekrete... megjithate turdte nuk jone bektashinj... as bektashite nuk jon ene aq perse... kshu qe ai turdiu qe ke pa tina osht thjesht nostalgjik ene perkujto tregimet e shehelerve per persine per isfahanin per teheranin qe u planifiku per tu ndertu simas pershkrimit te xhennetit etj etj...

e megjithate bo vaki qe turdite mun t jen ene roncem perse ku i dihet...

un pershemull di  per prejardhje perse mahen kubatet psh qe kon dhone ene kon more me turdite... si per karshillik ndaj turdive... po prap mo shume bohet llaf per perkufizime fetare sesa etnike, etnike mun t ken qene minimalisht fillestare dmthone shehu qe e ka kthy filon klan ne myslimone, masanej shehu merte ene nuse n familje ene bohej tradite familjare... kshu ka qene koha at'here... sunnijte e qujshin veten turq shiatet e qujshin veten perse ortodokset e qujshin veten greke katoliket o venedikas o austrohungareze o malazeze...

ron'si per mu ka fakti qe turdite jon familje e mirenjoftme ne tirone mahen nga t gjithe per njerez t zgjute sic mahen stermost per t gjate psh... do jete veshtire me rastis me noi turdi qe nuk ka per t qene inteligjent dmth... meqe i ke permen kshu si per muhabet me thonjza a me kllapa a ku di une se c'are

zonja blete

"komplimenti"....je nje historian/e shume e "zonja".

N.q.s  e di kush ja transat e verterte do te isha shum dakord me ty por e shikoj qe nuk ja ke haberin fare sepse tiransat e vertete per mendimin tim dhe jam shum dakord me ty nuk jane ata qe nenvizoje ti (bathore-kamez) etj , por nuk jane as ata qe ka sjelle sistemi komunist mbas vitit  1944.

Dhe sa per dijeni te disa  komentuesve nuk ndiej ndonje krenari te prezantohem si tiranas dhe as qe me shkon mendja fare...jam krenar qe jam SHQIPTAR DHE TROPOJAN.

Mendoj qe ka ardhur koha qe te pastroheni nga keto idee dhe dallime krahinore , Shqiperia dhe Tirana tani eshte e te gjitheve nga diferenca e 19 vjeteve me pare kur komunistet e kishin mbushur Tiranen me kelyshet e tyre !!!

ka ardhur koha qe te pastroheni nga keto idee dhe dallime krahinore

Tropoja, diversiteti eshte nje pasuri e jona. Ka vende ne kete bote qe enderrojne t'a kene dhe nuk e kane.

Amerika krenohet me diversitetin e vet. Nuk shuhet dot dallimi qe po flasim. Dallimi nderkaq duhet celebruar si potencial per gjera te mira. Mos i ngaterroni gjerat. Gjithnji me pervojen e USA-s: ketu denohet racizmi (roncem fare), por festohet fakti qe "jemi te ndryshem". As une nuk e kam kap pernjehere kete, por ja qe keshtu eshte.

Imagjino nje festival gjirokastre ku ti bihej nje avazi per 7 dite rresht.

Te jesh tropojan eshte po aq krenari sa me qen skraparlli ose tirons.

Nderkaq mbaji kuajt; kur thua "komunistet e kishin mbushur Tiranen me kelyshet e tyre !!!" je duke ngjall vec urrejtje, dhe vetemse tregon qe nuk e njef popullin e kryeqytetit te para 19 vjeteve. Ja sa per kunderargument: ajo levizja e dhjetorit qe u fol ketu po te mos kishte mbeshtetjen masive te "kelysheve" qe na paskshin mush Tiranen, nuk do bente dot asgje fare. Nuk mushej qyteti studenti me konviktor vetem, qe brohorisnin Salen me pardesy te bardhe, or tropojan!!! Njerzit lane punet e gjithca kishin per t'i perkrah. Po ti mbase nuk i di kto gjona. Eshte e vertete absolute qe komunistet privilegjun njerzit e tyne (paj Zotin, kush sistem nuk e ben kte!!! pfff  mos na hapni barkun), ama njerzit e privilegjum nuk ishin populli i kryeqytetit, por vec nje "grimce" ose "pjesez" e tij - ktu veje emrin si te dush.

Amon mer mos flisni qesim!!!

Ka vende ne kete bote qe enderrojne t'a kene dhe nuk e kane.

Cili vend eshte ai? 

rumania. gana. mongolia. USA ne pjesen suburbane.

ps. keto vende nuk jan shpreh najher hapur per ket gjo smiley

ps. keto vende nuk jan shpreh najher hapur per ket gjo Big Grin

C'i kane bo vetes.  T'i prezantojme me ppu-n thua ti? smiley.

ps: e ke gabim po te thom, si per Rumanine, si per Mongoline, si per Ganen, si per suburbet juesiane smiley.  Une thashe se mos do sillje ndonje vend nje-mehall-or si fjale vje, Monaco, apo San Marino smiley.  Pa po paten dy?! Dajvers e shku dajversit smiley.

Deshiron debat serioz per ket? Dmth ke interes me dit vertet mendimin tim, ku dhe si e bazoj?

Fusha eshte e gjitha tendja smiley

PS: Megjithese I hope s'do jete e tipit maj dajversiti iz beter dhen jors smiley.

Diversiteti eshte i matshem Monde. Eshte statistik (kjo jo ne kuptimin e statistikes si shkence, por si tregues i popullates - pra eshte statistik si ne rastin e treguesit t-student apo Chi-square etc). Nje mase e tij eshte koeficienti i variacionit, dmth gjendet distanca statistikore nga nje linje baze (psh shqipja zyrtare) e gjithe dialekteve qe ekzistojne dhe mbi te percaktohet devianca (e ngjashme me devijimin standard). Tjeter: behet krahasim midis dendurise se njesive te konsideruara si te njetrajtshme ne studim (e folme, veshje, art) per siperfaqe dhe per capita. Nga sa e njof une kete dynja, nuk di te kem pare te tille ndryshueshmeri gjetke si ne shqiperi (nuk flas per vendet e Ballkanit se nuk i njof).

Tani PSE ndodh ky diversitet?

Diversiteti eshte rrjedhoje e kerkeses se grupit per identitet, qe nder ne eshte ekstremisht e theksuar (shif psh PPU dhe shkruj smiley  ), si dhe e izolimit ne pikpamje te shkembimeve dhe kontakteve me rrethinen "tjeter". Kete te fundit e kam pare ne Austri - zona alpine, ku diversiteti ne fakt eshte goxha i theksuar. Sa me pak te levizin njerzit, aq me pak eshte i ndikuar formimi i tyre si popullate nga faktore te tjere dhe aq me shume e marrin ne dore kete formim faktore te brendshem, qe detyrimisht cojne ne zhvillime diverse (cdo grup ne hesap te tijin). A nuk te ka bere pershtypje qe edhe gjuha ndryshon fshat me fshat ne shqiperi? Nga ku vjen edhe shprehja e njohur "fshat e tabiat". Me kete doja me thene qe diversiteti yne nuk se eshte veti "pellazge"; eshte i kushtezuar, de ne fakt aq i kushtezuar, saqe une do habitesha po te mos ishim kaq diverse.

Tani mqse eshte nje realitet qe e njohim te dy, pse mendon qe pjesa suburbane e US eshte diverse? Ti mos prit qe Teksasi te jete njesoj me New Hampshire (jane nje bote larg), ama udheto me ore dhe do gjesh para teje te njejtin avaz redneck, ain't it? Rruspa e globalizmit at work! Ford assembly line na siguron levizjen, ligjet na sigurojne lirine, let's get with it, tha smiley  (Chuck Berry smiley)

Sa inat i kam statistikat une si shkence pa shpirt smiley.  Psh, llogarit ajo statistika qe psh ne nje suburb te NY nuk njihet fare Blue Moon si birre, dhe nja 20 milje down the road, e pijne goxha?  Jo, nuk llugarit gje smiley

Diversiteti mund te jete i trajtave te ndryshme, varet nga kushte historike, sociale, ekonomike etj, por gjithesesi eshte diversitet.  Ky i yni eshte ndryshe ta zeme nga ai US, por kjo s'do te thote qe s'ka diversitet ne US sepse s'eshte si i yni.  Per peshqit qe jetojne ne Europe, psh, mund ta kene fare te lehte te sjellin shembuj tipik te diversitetit ne vendet perkatese (gatimi, dialekti etj.)  Ne Ballkan eshte akoma me e lehte t'i identifikosh.

Gana apo vende afrikane qe kufinjte iu vune sipas Evropit?  Pune akoma me qyl per ata/ato qe merren me ate pune.   

Just saying, globalizimi ka bere te tijin per mire a keq.  Por tabiatet ekzistojne smiley

Kjo tema nisi si reflektim pak ironik dhe nostalgjik per tiranen, traditen dhe ate se si percptohej dikur nje tiranas  por mori kaq vrull dhe krijoi terren edhe per xhelozira boshe dhe vjellje vreri . Po kush tha qe cdo banor i tiranes qenka automatikisht nje intelektual dhe qenie njerzore e perkryer dhe e kunderta per ata qe u perkasin qyteteve apo katundeve te tjera te ketij cop vendi?

ca mendje te meta, yryshin e batutave dhe nje lloj veneracioni qe ka cdo qytetar per kryeytetin e moren megjithmend si licence per te nxjerre dhembet e krimbur te nulizimit dhe demonizimit te jotiransve sikurse, disa nga kta te fundit, jane gati te urrejne cdo tiranas vetem se eshte tiranas. Kshu llaf pas llafi e batut pas batute, logjika iken ne hale dhe merret vesh pastaj se c ere mbajne fjalet e ndertuar me kete logjike.Ja del tjetri dhe rastesine e te lindurit jotiranas e konverton ne vrer kunder "kelyshve" komuniste qe mbushen tiranen.Po me kete logjike leshi te tjere ndertojne perceptime me baze barcoletash ose pervojash personale per vlonjate, tropojane, korcare, lushjare e kshu me radhe.

Nganjiher te treguarit prudent dhe me i krishtere se sa duhet s qenka gje. Nganjehere ktyre qe fjalet nuk i nxjerrin nga goja por nga nje pjese tjeter e trupit,duhet me u a kthy me te njejten monedhe. Ktyre duhet me u thene se cdo berr varet ne kembet e tij, qe do te thote per ata qe s dine mire shqipen zyrtare, cdo njeri vleresohet nga ajo cfare eshte vete ai dhe  as nga vendlindja, as gjyshi  dhe as nga honore te tjera qe mund tu kete bere tribuja dikur.

 shum here eshte lakuar edhe ktu ne ppu se tiranen e msyu jugu pas lufte. Po pse nuk thone edhe tjetren se qindra te rinj te shkolluar kaluan vite te tera jete ne veri si mesues, agronome, inxhiniere, mjeke ?

Un e thash qe kur u hap kjo teme se do te degjeneroje ne zenka dhe kar shilleqe krahinore. Ti Emo thua diversitet. Po ku do me ja dit nje fare mileti per diversitet kur mendja u punon vetem per pervesitet.

 

Qe te fleje mendjen gjindja, ose te mbyllet tema, ose te shkruaj secili nga nje "te qenit x-konak-ian" me nje doze Heidegger-iane mundesisht (in the spirit of philosopher-dashni qe kena te peshku) edhe jena te gjithe rehat, e na gjen plaku i vitriut ne harmoni te plote.   

 tironsit (purot) nuk jane qytetare (dmth ata jane ose ishin po aq provinciale sa tropoja ose tepelena sot), ndersa tiranasit po. artikulli i ngaterron ose nuk arrin dot t'i ndaje te dy keta grupe.

ne fakt artikulli flet per tiranasit e brezit te trete (lindur 80-tat e mbrapa), domethene ata qe nuk i njohin tironsit e vertete, e as nuk jane te tille ne asgje.

Ne kohen kur Tirana ishte nje qytet i thjeshte dhe i paster nuk kishte ndasi,krahinash ne kuptimin e ofendimit,pasi Tirana i krijua dhe u shtua nga shume njerez te ardhur,si njerez nga te gjitha krahinat.Tirana ishte nje "melting pot"....por gjendja e ndasive po kthehet si ne kohen e Fan Nolit,ne ate kohe ku tribalizmi ishte me i theksuar!Puna po shkon keq sepse e tille eshte dhe politika e mendje shkurteve,sa jugun e quan komunist dhe veriun demokrat,keto  jane pislliqe..

Dikur,dikur,dikur,Noli shkroi nja dy reshta ashtu kot...te jete e vertete kjo qe shkroi Noli gati 100 vjet me perpara..

Fan Stiljan Noli

ZGJIDH E MERR

A te duhen luftetare,
gjithe botes t'i vene zjarr,
do arratine te marre,
merr nja 10 Kosovare.

A te duhen sharlatane,
qe te lepihen ne cdo sahane,
qe te percajne vatane,
ke sa te duash Tropojane.

A do male me debore,
trime te forte e malesore,
fort bujare e burrerore,
shko ne Kukes i ke ne dore.

Njerez te zgjuar me lezet,
qe i gjen ne cdo ane,
qe te bejne hallve e salep,
keta jane mjeshtrat Dibrane.

A do njerez pa ahengje,
Per tryeze e per kuvende,
burra e gra kercejne me loder,
keta i gjen vec ne Shkoder.

A do trima mirditore,
kapardisur kudo vene,
pa i zene gjumi mos flene,
per tre Mirditore bejne bene.

Keta Matjane burra te zote,
qe dikur kane bere barote,
se i njeh gjithe vendi mbare,
jane te afte per xhandare.

A te duhen genjeshtare,
matrapaz e kokethare,
qe reren ta sheshin per fare,
merr Krutane se je i lare.

Do dembele per Stamboll,
mos u lodh te bezdisesh dynjane,
Ne Tirane rresht tabore,
vetem te zgjasesh nje dore.

Po qejfli a te duhen,
qe me jevga dine te kruhen,
zonja qe pjellin cdo vit,
vetem Elbasani rrit.

Do per pune nje Korcare,
i ke bujq, i ke ushtare,
te gjithe bashke vene ne are,
koke e kembe si ke te share.

Do ministra Kolonjare,
se mbahen burra me mend,
duan kudo te jene te pare,
ne mexhlic e ne kuvend.

Hall i madh me Skraparllinjte,
ka rrezik te hedh trute,
dy ministra le te rrine,
se na duhen dhe pa trute.

Do budallenj qe vec hane,
hajvan me dy kembe,
pasuri s'dine te vene,
merr shetit gjith Myzeqene.

A do te urte njerezit te rrine,
ne komande ta kesh ushtrine,
ne trabajte te kesh njerezine,
merr te gjithe Laberine.

O te gjore harruam Vloren,
se kjo pune lahet me gjak,
dy shirit e nje madalje,
kesaj gjeje i ve kapak.

Do te hash e te besh qejf,
sofra shtruar si per mbret,
pasterti e per hyzmet,
te tille gjen vec ne Permet.

A do te ruash florine,
katandine dhe shtepine,
me dy qofte mbush sinine,
ec e merr Gjirokastrine.

__________________
 

 

 

 ai i ka rene pikes. nuk ke çfare shton me. 

ps: kuptohet qe ka edhe perjashtime. dmth qe ka edhe gjirokastrite qe nuk jane kurnace, krutane qe jane te zgjuar ose tironca qe jane punetore, lab qe s'jane kriminele, etj.

por pergjithesisht karakteristikat e shqiptareve jane aty te numeruara me perpikmeri. 

 

O simpatik.C'do te thuash me ''lab qe s'jane kriminele''. Domethene,sipas teje,shumica e leberve jane kriminele.Nga e nxjerr gjithe kete perfundim ti,se une nga vjersha e Nolit per sa u perket leberve tjeter gje kuptoj.

sa per vjershen e nolit nonjoni kush ta kete fiksim mun ta mori ta boje tub ene ta fusi m...kosh t plenave... me respekt per nolin m pergjithsi po kaihere noli i thurte lavde ose i hudhte balte robve simas fushates politike... mme i fjale nuk osht se jena tu lexu kuron qe me i presje lu kuptimi ene dalin sekte fetare qe bojn kerdine nja dyqin vjet... per kriminela ose sumtekeleka ose trima ose t nershem ose fryksa krahinat s kon t bojn shume me  thon te drejten...

Artan, ta kishe postuar me pare, kur filluan gerr verret kush je ti e kush jam une se shume u ngrit pazari. Une e permenda kete poezi te Nolit qysh dje dhe paralajmerova qe ktu do dilnin trimat, ne kete qafe aq te lakmuar per kacafytje idiote.

paska plas tironsi modh knej mer jahu ...

sa me kalu i buzqeshje tirons eshte ai qe nuk ka pranu me shku n koprative

e per rrjedhoje nuk e ha pataten ...

pu pu pu paska plas puna vullnetare knej ene me detyrim Tongue

shifnaTongue

O Tirona jone, Tirona heroike....

 

Tirona ne zemrat tona,

jeton oret e vona

etj

Emo, kam një lëndë statistikë urbane për të dhënë në Shkurt, e meqë jemi në peshk e nëse ke qejf, bëjmë një model statistikor mbi antitironcit?

Se këtu, unë dalloj tre grupe kryesore. Tironcit, jo tironcit dhe antitironcit. Më të veçantë gjej grupin e fundit, dhe dua të di, parametrat mbi të cilët është ndërtuar ky grup.

Kështu psh me një sy të shpejtë, mendoj se duhen marrë parasysh:

- lidhja e këtij grupi me Tiranën (emotive, fizike)

- vendi i lindjes të grupit në fjalë.

- niveli i edukimit.

- grupmosha.

kush mund të shtojë ndonjë gjë tjetër?

 

-ekspozimi ndaj temave rreth të qenurit Tirons (edhe mua si Tiranas më janë bërë bajat&eumlsmiley

A ka mundesi te me studiosh pak, zoti J. ?

Une jam anti-tirons, ashtu siç jam anti-korçar, anti-shkodran, anti-kuksian, anti-vlonjat, e s'po permend me tej fshatrat si anti-skraparas apo anti-tepelenas.

Jam dhe anti-tank gjithashtu.

Pse jam kaq anti-, kjo eshte pyetja. Jam anti- sepse nuk jam pro-.

Me nje fjale, jam per shkrirje totale te pro-ve dhe anti-ve. Jam per nje zhveshje totale lakuriqore para kuvendit te zonjave, zonjushave dhe zoterinjve.

Jam per nje radiografi te plote e cila te jete paraprake ndaj çdo marrje fjale.

Mirepo ketu, ne kete kuvend (epshu !), te gjithe vijne te veshur : xhupa, peliçe, feshfeshe, etj. asnje nuk deshiron te paraqitet lakuriq. Te gjithe levdohen me petkat qe ua ka blere tjeterkush.

Une u linda, u rrita, dhe vdiqa e shkova, por ende nuk kam pare nje njeri me nje xhufke tiranse, pulle vlonjate, nishan korçar apo damke shkodre. Por kam pare hunj e trapa e teveqela e fodulla e piskuriqe e palaço e funderrina e llum, pa asnje tabele rrugore me ndonje shenje persiper.

Ku futem une, zoti J. ?

Unë nuk mund të të them ku futesh. Të futesh ku një herë?

Do të të pyes (nëse je i interesuar) dhe mund të të them pas përgjigjes, se sa ndajnë të njëjtat karakteristika me ty dhe cilat janë këto karakteristika.

Predikimi moral psh përjashtohet nga karakteristikat.

Tani ti nëse je i interesuar, mund të bësh vërejtje mbi parametrat, se e gjithë çështja aty përmblidhet: te vendosja e parametrave sa më objektive për studimin.

ej aristotelo muhabeti jot o i thjeshte... ti nuk ke pas sukses m tirone... nuk osht per  tu merzit... bo vaki aqe m france ke per ta thy dynjone n mes... duhet vetem kohe shuuuum kohe... e ke parasysh guri, sizifi...masanej fillo shiu, bohet lluce, hop koma me gjith gur prap m qerret... e kshu sa mo shum frengjisht plako dhe fillon flutughon flutughon me gjith gughin tend qeghetas kur hop... si ikarusi ksaj rradhe... prap m qerret... heres tjeter e bo nryshe... i ti hyp kalit, mal t zi, mriz t zanes, kroaci slloveni itali... ze me ne fund ne fghance, paghi o qytet i bekuagh... pghite pghite skendeghbene... gjithe neghva tughfulluagh... shkon te tghembe san tghopene...

make yer peace with qerret plako... ene gughin e sizifit, thuji ati qe ta ka dhone, ta shtije m sume deri n moje te olimpit...

@dori, po me duket se e ka fjalen per model statistikor djali, jo per teme te re te Peshku.

Pyetje injorante per J. : A s'perben problem fakti qe kampioni (keshtu quhet dynjaja nga e cila nxirren te dhenat per ndertimin e modelit, ne kete rast Peshqit?) eshte i paragjykuar nga fakti qe jemi te gjithe te regjistruar te Peshku?

@Hurbi, ti je vetem "nje". Ne statistika s'te ve kush ne refene.

Ti hyn te grupi "Pergjigje te tjera" ne fund te tabeles qe publikohet dhe qe perbejne zakonisht 0,08% te kampionit te personave te pyetur smiley

Edhe unë për atë punë e kisha

Ah, tani e mora vesh, e fute ne listen e gjerave qe duhen marre parasysh. Keshtu? smiley

Po,

... atëherë, në rast se marrim për objekt studimi vetëm anëtarët e peshkut dhe nxjerrim këtë përfundim: anëtarët e peshkut që janë antitironca kanë këto, këto karakteristika, jemi jashtë paragjykimit se flasim për qark të mbyllur. Në rast se duam që këtë përfundim ta përcjellim në realitet, atëherë duhet studiuar përsëri se sa përkon realiteti i peshkut me botën jashtë.

Duhen studime të tjera mbi këtë përqasje të fundit. Zakonisht këto japin një koefiçent psh realiteti i peshkut përkon 0.8 me realitetin jashtë.

Tjetër e dhënë që siguron daljen jashtë paragjykimit të kampionit në fjalë, është madhësia e tij. Sa më shumë njerëz të pyeten, aq më reale rezultatet. Nëse pyesim 30 vetë psh, kjo është masë e kënaqshme për të nxjerrë rezultat real.

(Emoja mund të më korrigjojë për çdo gjë, meqë është i zanatit, unë e kam vetëm lëndë simestri)

 

Diversiteti - me mire te themi ndryshimet, pasi diversitet eshte me shume se kaq - ne ballkan eshte i njohur por problemi eshte se nuk ka vlejtur per dicka, bile i ka fryre zjarrit te luftes. Europianet kur duan te shprehin dicka qe coptohet, ndahet etj. perdorin termin balkanizim. Megjithese nuk eshte se jemi edhe aq shume te ndryshem, kemi shume ngjashmeri me komshinjte. Keshtu eshte kjo puna e "diversitetit" ne Shqiperi e me gjere ne ballkan qe na e tregojne ata qe edhe pse nuk dine flasin. Diversitet do te thote ta pranosh dhe ta respektosh Tjetrin qe ndryshon nga ti ne nje apo me shume komponente te caktuar. Diversitet ka Amerika p.sh.. Diversitet mund te gjendet edhe ne ndonje vend europian ndoshta, kurse ne Shqiperi ka thjesht krahinarizma te semura dhe ofendime reciproke, kjo e fryre dhe institucionalizuar gjate komunizmit ndaj "malokeve" qe perfshihej gjithe veriu i vendit. Edhe tema ne fjale, tironasit e vjeter, tiranasit e bere te tille pas '45 dhe ata jotiranasit, eshte debat perjashtues dhe jo manifestim i diversitetit. Per kete shkak perjashtohen nga "qyteti" ca njerez qe jo per fajin e tyre kane ardhur ne Tirane pas shembjes se komunizmit.

ulu n'vend  4 !

tyja duhet te ta ndalojne postimin jashte temave politike. ne politike kostumi i komisarit (ose emisarit) pulitik te zbukuron. 

si puna policeve ose oficerave, qe me uniforme ngjajn me te bukur sesa me kostum civil, po ashtu dhe ti. mos dil nga llogorja politike kur te postosh, se çpersonalizohesh dhe e humbet vleren.

ket e kam si keshille me nje fjale dhe jo qortim.

Mire ju thote Dori. E kuptuam nga disa qe te qenit tironc eshte kushtetute (si te qenit Tushe) dhe privilegj gjakbluor, si dhe nga te tjeret qe te qenit tironc eshte kancer ose ndonje semundje tjeter e pasherueshme.

Tani MJAFT! me, give it a rest. Kapni ndonje karem a teme tjeter se cdo gje ka nje fund, nje cikel natyral, pastaj del nga lezeti. Hurbi p.sh. ka kapur kete:

Jam dhe anti-tank gjithashtu.

smiley

 

 Jam dhe anti-tnak gjithashtu....

Tironsshe anti-tank quhen topat pa zbythje smiley

Megjithse nga kalibri s'duhet te jete posht 100mmm perndryshe ...gezoju si gezhoje-topje .

Te qenit tiranas - vazhdimi sipas meje,

Do te thote te jesh copa e budalles dhe dembelit, qe trurin e ke te sheshte dhe te nxe vesh thashetheme. Nuk je i zoti per asgje, por fryhesh sikur je me i zgjuari. Praktikisht je nje dembel stambolli, por shansi ta ka sjelle te jetosh ne vendin qe me shume te ofron mundesi aktualisht ne Shqiperi. Po gjithsesi ato mundesi i shfrytezojne me mire "provincialet".

Cool - ndoshta, per ata / ato qe jane konviktore te vitit te pare. Po qe se te bie rasti te zesh muhabet me ndokend qe ka me shume se nje vit qe jeton ne Tirane, bashkebiseduesi yt do ta kuptoje pse Tirana eshte nje vend kaq i lakmueshem. Arsyeja eshte e thjeshte: kur njerez kaq pa vlere si ti jetojne mesatarisht mire, me siguri qe "provinciali" qe vlen dicka, mund te jetoje me mire se ti.

Do te thote te jesh njeri qe i ke bere lanet cdo lloj lidhje me te afermit, per arsyen e thjeshte se jetojne ne ato "skuta" te Shqiperise te cilat jane te demshme po t'i perfshish ne CV-ne tende, sepse "tironsit" e tjere si puna jote mund te te ngjisin epitete te rrezikshme si "malok", "laluc" etj.

Do te thote qe gjithe siperfaqa e planetit Toke, sipas trurit tend te sheshte kufizohet nga unaza e vogel e Tiranes, sepse aty qarkullojne te gjitha thashethemet e botes qe ti njeh. Pertej saj ti nuk shkon dot.

Tirana eshte ajo qe eshte per arsyen e thjeshte, qe tironsit jane pjesa me e parendesishme e saj. Tironsit mesatare jane populli qe konsumon rakine, makiaton dhe thashethemet e perditshme, nderkohe qe gjerat e rendesishme i kane ne dore "provincialet". Pa "provincialet", Tirona do ishte po aq atraktive sa Islamabadi.

qenke gold prej verteti ti goldman smiley

une do vazhdoja;

te jesh tirans do te thote te paraqitesh pa dokument neper institucione shteterore, pasi per te kompleksuar nenpunesit e atjeshem; shpesh me origjine "te dyshimte", te mjafton vetem shprehja "tironc mer jahu"

tironcit e vertete nuk dalin kurre jashte tirane, psh: ata kepin e rodonit e dine se ndodhet ne greqi...

tironcit  e vertete nuk i ke kurre per  debate "te larta", intelektuale, te sterholluara, ata gjithmone e nderpresin ate me ndonje shprehje; ku di gjo une mer...

e megjithate, pertej te gjitha ketyre qe thash,  tiransit mbeten simpatike dhe te kendshem ne ate llojin e tyre , per menyren pa kokecarje me te cilen e jetojne jeten, e mbi te gjitha; per butesine dhe zemren e mire...

 

S`ka gje me te mjere dhe njekohesisht qesharake sesa kur dikujt i eshte mbushur mendja qe ka monopolin e se vertetes dhe zoteron hierarkine e inteligjences, ate majen fare, te gjithen per vete. E mjere dhe qesharake, gjer ne momentin sa eshte thjesht shprehje e atavizmit mendor te ndonjerit dhe ne fakt shprehje e kompleksit te inferioritetit.

Shume nga komentet ketu, keto dy me lart perfshire, tregojne qe ndokush ka mbetur, pavaresisht mijevjecarit te trete, dhe iluminizmit qe duhej t`u kishte metuar edukimi, individ i veckel ne shpirt,  meskin ne interesa,  i ngushte nga mendja, karfosur ne eren e shpifur te pordheve qe ben ngado qe shkon.

 

 

uh se harova

te qenit tiranas eshte dhe patolgji e rende mendore

Ti mund te pispillosesh duke vjelle vrer sa te duash, zonjusheze, por s'ben gje tjeter vecse verteton, gjer ne lodhje, ate qe thashe me lart.

Kam pershtypjen se jeni duke u rrasur ne keqkuptime te kota.

Losttext,

Mundohu te shohesh pak me tej kesaj shprehje "te qenit tiranas eshte nje patologji mendore" (le te jete e thene kalimthi : edhe une besoj se eshte nje patologji, ashtu siç eshte dhe "te qenit qerrata", siç jam une nga Qerreti).

Ndiqe mire fjaline : "te qenit tiranas". Behet fjale per "te qenurit" dhe jo per "qenien" (po te rimarrim terminologjine e Kodres diku tjeter). Shkurt, nuk eshte tiranasi apo korçari apo kuksiani nje i semure mendor, por eshte semundje mendore qe fakti i vendlindjes apo i vendbanimit ne Tirane, Korçe, Kukes, perdoret si "thelbi i qenies se dikujt". Kjo eshte patologjia e vertete, nga e cila vuan nje pjese e mire e peshkut, me ne krye emigrantin si ideologu i veteshpallur i kesaj "fryme mistike".

Hurbinek,

flm per didaktizmin e hapur dhe paternalizmin e nenkuptuar; te siguroj qe nuk ishin te nevojshme, por e pranoj e te jap te drejte per c`ka thua.

Kunder asaj gjeje dhe reagova, sepse keta folesit me lart, me paragjykimin per ta marre si te mireqene "thelbin e qenies se dikujt," e kthejne ate thelb ne terren vo(r)mitory per komplekset e tyre. Nese do rritemi ndonjehere si shoqeri intelektualisht dhe pa paragjykime, kete sigurisht nuk do e mberrijme duke pozuar si gjeli maje plehut. Eshte e vetmja fushe ne marrdheniet shoqerore ku s`para ka vend per "misticizem," e as per brockullizem.

Kam bindjen se diskutimi ishte ne lidhje me "te qenit tiranas" dhe une shkrova vazhdimin sipas opinionit tim modest.

Nese do rritemi ndonjehere si shoqeri intelektualisht dhe pa paragjykime, kete sigurisht nuk do e mberrijme duke pozuar si gjeli maje plehut. Eshte e vetmja fushe ne marrdheniet shoqerore ku s`para ka vend per "misticizem," e as per brockullizem.

Kjo menyre te menduari kolektiviste me duket e papershtatshme. "Ne" si koncept nuk do me thene "cfare mendoj une se ju duhet te mendoni" por, gjithmone ne vleresimin tim, "cfare une dhe ti mund te kemi te perbashket, nqs kemi, pa cenuar individualitetin e ndokujt", perndryshe s'ka "Ne".

Gjerat merren ne kontekst, dhe jo pse ashtu na e ka qejfi mua ose ty ose tjetrit. Nuk ka asgje kolektiviste ne ate qe thashe; kolektivizmi do nenkuptonte njefare dhune. Kur flasim per shoqerine, meqe ajo eshte nje, totale, i referohemi vetes tone. Kjo s`do te thote qe perjashtova a priori individualitetin e ndokujt, qofte sharlatan, paragjykues, hajvan i radhes, perplot me veten, apo dhurate e zotit mbi dhe.

Komentet e tua ishin shume te shemtuara,  plot paragjykime e pergjithesime. Me duket mendjelehtesi te flasesh ne ate menyre, e pastaj te hidhesh perpjete ne emer te "individualizmit" kur ke shtrojen e percmimit ndaj bashkekombasve para syve.

per me tej, lexo me lart nje koment te gjate nga spiritus; i ka rene me koke per komentet qe do ngjallte kjo teme.

 

Lost,

Te respektoj per forcen e argumentit. Nga menyra se si e shkruan shqipen duket qe je "tirons" i natyralizuar. Mua kjo me kujton historine e grekerve, me greke ekstremiste jane shqiptaret qe u bene greke kur shkuan atje, sesa ata qe linden te tille.

Sa i perket si ndjehem une per bashkekombasit e mi, eshte krejt e kunderta e percmimit, kete e mendoj dhe e shpreh sa here qe me jepet rasti. Dhe perkatesine time kombetare e konsideroj nje vlere timen shume te rendesishme perball cdo te huaji.

Po kur nje ose me shume bashkekombas kompleksin e tyre te infrioritetit mundohen ta projektojne mbi te tjeret bashkekombas, me cfaredo lloj sebepi, sidomos krahinor, kam arsye te revoltohem.

Une ndjenjen time te perkatesise e kam ne 3 nivele: familje, qytet dhe komb. Per secilen nga te treja, une nuk mund te jem tolerant ndaj percmimit apo paragjykimit te ndokujt.

goldman,

C`ka te beje se c`jam une? A e kupton qe ne cdo fjali qe thua, te nxjerrin koken paragjykimet qe ke? (jam tironc puro, nese kjo te ben te ndihesh me i sqaruar). Nga menyra si flet, nje e dy, ti bie ne kundershti` me veten e ato qe thua. Te lutem merr mundimin t`i rezistosh deshires per te thene ndonje gje ne (ato momentet  e shpeshta mes shqiptaresh kur edhe Noli do ja kishte zili Konices).

Me te mira.

 

Nqs koha ta lejon, do te me ndihmoje se tepermi nese do te listoje kundertheniet e mia.

Sa i perket deshires time per te thene ose shprehur... me fal po per cfare hyjne njerezit ne keto forume, per t'u shprehur sa here e gjykojne se kane dicka per te thene, apo jo? Nqs te bezdis ajo cfare shkruaj une, ose ma kundershto, ose lexo ndonje gje tjeter.

Hurbinek, mqse me ke permend, nje pytje: pse thone "when in Rome, do as Romans do".

Mos projekto konfuzionin ne trute e tua tek te tjeret. Per kete ta kisha edhe me pare, kur te thoja qe ti e nderton oponentin me duart e tua, i fut nje dru te mire me pervoje, dhe pastaj i fut nje vere france me celebru fitoren. Qe solli pastaj edhe Mr. Bean-in me dhuraten e vetecuar per Kershendella...

 

Falemnderit Flo. Ia dedikoj kryeministrit tone (qe s'eshte tirons-shyqyr zotit), dhe qe po i ben zbor tironsit gjatosh.

 

zoteri L. !

une nuk kam nevoje te pispillosem, se shyqyr zotit m'ka saju fort mire e  bukur natyra meme dhe imagjino... pa qene nga tirana fare

po ti shfryu se mbase te liron

 

Miss F. !

si edhe here te tjera, po ja mshon hatllave.

ik futi naj reticence tani.

 

Zemergjeresia jone ju ka bere qe te ndiheni dhe ju Tironca,se perndryshe do ishit duke la leveret me noj perru anej nga "laluceria".

Zemergjeresia, hahaha.

Une jam zemergjere me tironsit "miku im", jo ata me mua. Kur ndokush padashje me quan dhe mua "tirons", e marr per ofendim. Pergjithesisht njerezit e kesaj specie i kam nen urdhera.

"Laluceria"... nuk dua te bej histori, po me sa di une ca "laluce" e shpallen Tiranen kryeqytet, dhe ca "maloke" e mbrojten me pas qe mos ta merrte serbi (edhe pse per ju tironsit nuk do kishte ndonje rendesi se kush e merrte, per juve edhe Turqia do ishte OK)

Brad & goldman, shum jangllish e keni mor. Pranej shko sopata shtremet. Konceptet bo si sallat mikse. Fut pirunin ene ca s'qit qe aty smiley

se kshu, bo me e marr si origjin, tirons jane gjithe fshatrat e tiranes, me priske e me babrru, me zallherr, zalldreq, ndroq, vore e kashar. mu me vje se te gjithe qe shkrujn e din mire fare qe nuk bohet per origjin ky muhabet. se po t'jet per origjin, nuk ka TE MIRE vs. TE KEQ, nuk ka krahasim, ka vetem "te ndryshem", si na ka bo Zoti. Secili ne rriskull t'vet. Ene t'gjith bashk te bukur.

Gjynof qe kto tema degradohen ksisoji. Po ene naj prtishmeri tjeter nuk ka pse me pas. Kshu ndodh gjithnji. Kujtoj nji tem te vjeter qe "maloket po rindertojn tiranen", e njejta corbe edhe aty.

Robt nuk dun me e pranu qe per arsye qe nuk varen prej tyne hic, tirana u bo nji lloj sinonimi per kulturen dhe qytetrimin dekadat e funit. e drejt e padrejt osht tjeter mesele, por u bo.  kjo pjese infiltro padashje ne emrin aq ambig "tirons". shume obskur bohet pastaj ai muhabet prej atyhit. secili muziken e vet. nga cdo gurmaz, nga nji avaz.

Emigrant, i njejti avaz me ty. Ty te duhet nje Descartes i forte, e ke parasysh ç'thoshte ai ? Shembini qe nga themelet sigurite tuaja, dhe pastaj rindertoni pak nga pak sigurite e reja, me trurin tuaj, me dyshimet dhe logjiken tuaj.

Ti nisesh nga parakushte te zbritura me dekret te Zotit. Nuk behet keshtu. Vetem neper varreza, kur hyn naten, te duket sikur dheu nxjerr avull, mbase fryma e te vdekurve. Sepse pastaj, ne mes te qytetit, ky avull nuk eshte as fryme mistike, as fryme te paresh tane qe trashegim na e lane Tironen, por eshte thjesht smog gjate dites, dhe mjegull gjate nates. Mos i ngaterro dukurite natyrore me dukurite paranormale. Ka shume gjase qe ti pelqen shume filmin Highlander, me ate burrin me shpata qe fluturon nga shekulli ne shekull.

Tirona nuk u be as sinonim, as antonim. U be siç ishte. Dhe ishte siç u be. Asgje me shume.

Edhe po te pranojme qe Tirona ia kalonte dhe Parisit, kjo nuk sjell asgje, absolutisht asgje ne curriculumin tend. Se kam frike qe kur prezantohesh per pune, ne CV-ne tende shkruan dhe "jam tirons". Zhvishu, zhvishu, njehere e mire nga bishtat - tirons, statistitikor, çlirohu nga te dhenat fizike - bjond, zeshkan, i madh, i vogel, kokepagure, kokeapollon, etj. etj.

Lakuriqesia eshte vetia nr° 1 e intelektualit te mirefillte. Nuk e ke vene re qe keta te fundit i shkruajne letrat e tyre pa mbathje pas menderes ? Te gjithe nudo shkruajne, intelektualet e kam fjalen. Pastaj keta me rroba veshur, keta jane ata te genjeshtertit, demagoget, udheheqesit e turmave, te popullaces.

smiley

mire.

ps tirana ia kalonte parisit ne ate qe ky i fundit nuk ndikonte dot per asgje te ne. Rrezet i nderpriteshin aty nga hani i hotit. ose te shkomi kavajes.

edhe nje te vogel paris qe kishim (korca) e mbuluan me jorganin e pervojes se kooperatives se plases me te grunjtat e te unjtat (mos e ngaterro me haxhi plasen, tjeter gje ky).

Emigrant,

Po te ftoj ta lexosh edhe njehere shkrimin e Bletes, dhe te kuptosh qe koncepti "live and let live" nuk duket gjekundi.

Goldman, pershendetje. Une nuk e di sa i njeh ti idete dhe shkrimet e meparshme te autores, po ne ketu kemi nja 2 a me shume vjet qe e lexojme shoku-shokun, dhe gjeja e fundit qe une do mendoja per Bleten si autore do ishte miligrami me i kurrfarte i racizmit, krahinarizmit apo tribalizmit edhe ne nenndergjegjen e saj.

Me fal nqse ti e ke gjithashtu kete njohje. Nqse jo, te rekomandoj kete. Eshte jo e gjate. smiley

Cool - ndoshta, per ata / ato qe jane konviktore te vitit te pare.

Po me kujton shqipot vitin e pare kur dalin jashte vendit: iu versulen rraces superiore te femrave autoktone dhe me e bukura eshte qe 'reklamohen' me konkuisten sikur te kishin perkrah prima donnen e vendit dhe jo nje krijese margjinale. Dhe jo, ncukkkkk,...s'po pohoj fare qe ky trend kufizohet vetem ne vitin e pare, ka individe qe komplekset e inferioritetit s'i humbasin kurre, aq me teper ne reklamimin e dashnores te huaj.

@J: nuk t'a kisha pa komentin e ores 11:55, Jul.

Tani varet se mbi cfare hipotezash (assumptions) do e ndertosh modelin. Ne mendimin tim eshte qe grupi "antitirons" duhet te kete disa faktore latente (te padukshem) qe mund t'i grupojme ne nje superset konceptual: kompleks inferioriteti. E shenojme me KF, ket. OK. Tani keto reagimet qe shikohen ketu jane ato qe quhen "manifest variables". Keto mund ti kuantifikojme ne forme shkalle, psh nga 1 ne 10, ta zeme, ku 1 eshte "slightly antitirons" dhe 10 "antitirons i terbum" per shembull. Ose e ben binomial (po, jo); keto varen nga modeluesi, prandaj themi qe statistika eshte sa shkence dhe art (kur vjen puna te modelimi) plus filozofi. Te mos harrojme qe statisticienet me te medhenj (une nderoj Fisherin si kryezot, por kjo eshte thjesht zgjedhje personale) kane qene edhe filozofe ne menyren e tyre, pasi nuk eshte lehte te thjeshtosh realitetin ne nje model dhe te merresh me gabimin si te tille. Nejse. Tani vete KF ushqehet nga te tjere variabla-shkaqe, qe mund te jene ose latente (dmth nuk kemi info per ta dhe nuk gjenden ne datasets), ose manifest variables. Psh, KF mund te ushqehet nga pervoja te kaluara shoqerore ose puro vetjake, padrejtesira te llojeve nga me te ndryshmet, perkatesi politike, botkuptime gjithfarsh te marra si pasoje e edukimit, anetaresive/afiliimeve te ndryshme, brainwashing etc. plus qe KF mund te ushqehet edhe nga interesa te castit, te kete pra nje gjeneze shume pragmatiste ne thelb.

Ky "setting" me lart kerkon metoda specifike te vleresimit (estimation); nuk bejne pune ketu supozimet baze te modeleve te pergjithshem te linearizuar (GLM) ose edhe jo te linerizuar; problemi me i madh eshte ai i nderlidhjes midis gabimit ne parashikim dhe "manifest variables" qe kane ne vetevehte komponente te rastesishem.

Ne software-n me ne ze ne US per keto pune, SAS, kjo analize behet me proceduren CALIS, ose me procedurat MODEL/SYSLIN/NLMIXED (ne modulet STAT dhe ETS, perkatesisht). Shume i mire eshte edhe programi AMOS i SPSS-it dhe Lisrel. Une kam punuar intesivisht me dy te parat (SAS dhe SPSS), dhe vetem perciptas me Lisrel.

Anyway!

Emigrant, ja nje pyetje si shoku-shokut :

Vertet i beson keto budalliqe qe shkruan ne lidhje me perendine statistike per shpjegimin e ca gjerave qe s'kane as themel ku te rrijne ?

Nganjehere them me vete : eh mire, ja dhe emigranti kerkon te beje shaka, fundja njeri eshte dhe ai, por pastaj sikur zmbrapsem dhe them : jo, jo, duket teper serioz per te bere shaka.

A s'mi thua nja dy fjale, edhe ti si shoku-shokut ?

Hurbinek, te kam thene, per budallallekun nuk ka mbire ende bar. smiley

Nuk pretendoj qe nuk mund te jene budallalliqe ato qe thashe. Une vete i besoj ato qe them. Me keto pune qe kam parashtru me siper une bej ate qe quhet "day job". Me keto pune une jetoj, Hurbinek. Ka nje industri billion-dollareshe ketu ne US qe merret me keto gjera. Kompani te supermedha paguajne top-dollars (nga ku del edhe paga ime) per keto "budalliqe"; e bejne kete prej nja 2-3 dekadash. Qe do te thote se ja kane pare hajrin, kupton? Kjo industri thote qe cdo gje bazojeni jo ne pandehma (si te Hurbinekut ne ket rast), por mbi taban te forte sasior dhe sa me larg emocioneve gjithfaresh.

Kam nje bindje qe ti nuk ke haber nga keto gjera. Sidoqofte, guximi yt per te kundershtuar ne domene ku ti nuk ke haber nuk me cudit me.

U mundova te jem sa me shume "si shoku-shokut" sic e kerkove, se shoku yt une nuk jam. Ti nuk do rrije kurre ne nje tavoline me mua, po te ishim ne Tirane. Ashtu si edhe ti nuk do me pranoje ne tryezen tende. Nuk eshte fyrje kjo, te lutem mos me keqkupto; jane pune afiniteti, kupton?

Nqse ti vertet mendon qe mund te debatosh edhe ketu, je i mirseardhur, por shume do me habisje.

 

Shume bukur.

Problemi eshte se ke nje prirje gati "karnavale" per ta rrasur statistiken dhe ne sasine e makaronave qe hengra sonte. Dhe pikellimi im nuk eshte dhe aq per statistiken (kalimthi : po edhe une dikur merrja vesh goxha per kete Statistiken, por ja qe ne katunaret-provinciale i harrojme shpejt gjerat thelbesore te jetes), por eshte per fushat ku e rras ti. Ne rradhe te pare, duhet te shtrohesh e te mendosh : ç'problem kemi perpara ?

Sepse kam frike se statistika jote ketu sillet si mulli bosh. Kur vete problemi "to be or not to be tironc", eshte nje palo-problem ose, ne gjuhe shkencore, nje "shperndarje e rralluar idesh qe te rrine ne kembe", atehere ç'djallin vjen statistika te fuse hundet gjithandej ?

Por te kuptoj shume mire. Ne tere ate "energji" te harxhuar ketu per te ngritur qenesi (entities) te paqena, me hije te paforma ne mur qe na tmerrojne naten, e pamundur qe te mos shkosh duke thyer, perdite e me shume, caqet e "guximit" tend sypatrembur.

______

Per biseden ne tavoline, jam plotesisht dakort me mendimin tend. Kur flet sakte, flet sakte dhe s'e luan topi. As ne kushtoren e kushtoreve nuk e perfytyroj nje mundesi bisede tavolinore. Falemnderit qe e vure ne dukje.

Bukur mire. Dmth nuk e ke statistik problemin, por c'pune ka statistika ne keto gjera, pse i fut ajo hundet gjithkund. Kjo, Hurbinek, eshte nje lemi ku ti me siguri absolute, nuk ke lexuar asnje rresht. Pyet ndonje te informuar nese mund te beje nje studim/artikull shoqeror me baze sasiore shkak-efekti dhe t'a botoje ate ne revista serioze pa futur vertetimin statistikor te asaj qe thote. A ia pranon njeri pra hipotezat gjithfaresh.

Tek makaronat e tua mund te futen lloj lloj salcrash e djathrash, por statistika nuk pranon te zbrese atje. Ajo i degdis ato ne nocionin e gabimit (epsilon) - atje jane makaronat e tua, nqse do t'a dish pikerisht se ku jane.

Sa per ate qe thua se ceshtjet e koncepteve "tironc" "katunar" "malok" etj jane probleme fantazme, qe nuk ekzistojne etj etj, a nuk te duket se moria e komenteve ketu (autorja e nisi ket thjesht si nje koment me vete, imagjino) tregon pikerisht te kunderten e asaj qe pohon ti? A nuk e kupton se te shikuarit tutje nuk zgjidh asgje? A nuk e kupton qe edhe neqofshin "genjeshtra" keto, jane te atilla "genjeshtra" qe kane nje berthame te vertete, prandaj jetojne gjate? Asnje koncept nuk mund te jetoje nqse nuk ka nje baze reale/materiale atje perjashta! Qasja ime eshte ajo qe po, e kemi nje big problem, nje pjese jo e vogel e popullit shqiptar eshte pak e civilizuar, duhet te ngrejme nivelin e edukim-qytetrim-kultures, qe koncepte/stereotipe te tilla si katunar apo malok te shuhen! Ato nuk shuhen me urdher te Peshkut. Me mendesine e stigmatizimit dhe te shikimit tutje, edhe pas 10 vjetesh po te ekzistoje ky blog, prape 200+ komente do kesh per konceptin "katunar".

Emigrant,

Fakti qe ka 223 postime mbi katunaret dhe tironcit, nuk verteton asgje. Keshtu duhet te arsyetoje nje njeri vertet me mend ne koke. Neser mund te kete 2 230. Por as kjo nuk verteton gje. Paranoja, fiksimi ose obsesioni jane semundje patologjike qe i trajton psikiatria. Ti si burre i mençur qe je, me gjera statistikore dhe me miliona dallare qe vertit neper duar, nuk mund t'i japesh te drejten vetes te zbresesh ne llumra semundjesh mendore. Se atehere me duhet te mendoj qe nuk je aq higjienik, dhe se e pelqen ndotjen.

Nuk ka genjeshtra ku te kete diçka te vertete. Asnjehere. Prandaj te them ty qe ti çalon shume ne ca perqafime iderash krejtesisht te hedhshme poshte.

Genjeshtrat ku ka te verteta jane nje terren i mire vetem per popullacen, per ate qe shkon si sardelet e ndjekura nga peshkaqeni. Me popullacen, nje intelektual i mirefillte, nuk pajtohet kurre. Eshte mjerimi i mendjes, popullaca.

Une e kam nje menyre shpetimi per ty : te ndryshosh referencat. Te heqesh dore njehere e mire nga ca referenca qofte tradicionale te tipit "perjetim" (te tuat dhe te tjereve para teje), qofte moderne te tipit shkencor apo filozofik.

Nje studim te mire te popullaces mund ta gjesh tek Hannah Arendt, psh. Ose dhe tek Jean-Paul Sartre. Keto jane lexime qe te shkepusin nga lidhjet skllaverore (po, po, pikerisht skllaverore !) qe te mundojne ty qe prej shume kohesh. Ti nuk arrin te shkeputesh mbi keto lidhje roberuese te tipit vendlindje, vendbanim, anekdota, qyfyre, gallata shokesh, frymash mistike eksklusive per tironsa, etj.

Nuk ben perpjete sa kohe qe te jane ngaterruar kembet ketu, qofte ne letersi, qofte ne mendim intelektual. Per mua, ky eshte varri qe e ke zgjedhur vete me duart e tua. Me vjen keq per kesi vetevarrimesh. Mbase meriton me teper.

Gjithashtu, te keshilloj, nese me lejohet, nje ese te Karl Popper me titull "Per nje teori racionaliste te tradites". Them se do te te jete shume i vlefshem.

Kjo eshte pak a shume.

smiley

e di sa lehte i merr gjerat ti? dhe mire e ben, xhanem. eshte fitore e sigurt; sepse ti edhe oponentin e nderton me duart e tua, edhe pastaj krisem. Me kujton Mr. bean qe i coi vetes nje dhurate per Vit te Ri, hapi deren, pa kartonin poshte pemes, u surprizua dhe e hapi me padurim per te pare c'kishte brenda smiley

Hej, ngaqe nuk t'a dua kurre te keqen ne rrafsh strikt privat (mos e dhente Zoti! dhe per asnji tjeter ne fakt), uroj qe keto qasje t'i kesh vetem ne kembime komentesh virtuale.

Emo, unë e mora si të mirëqenë grupin e përcaktimit të antitironsave. Dmth studiohet KY grup i përcaktuar më parë, prej vetë pohimit.

Atëherë mbi këtë bazë, me statistikë, kërkoj të cilësohen tiparet që do përbëjnë arketipin. Të dalë një rezultat i tillë dmth: x% e antitironsave kanë y mendim politik. z% janë të lindur në zonën f. etj. Sipas këtyre përfundimeve sasiore, përfundimet cilësore dmth faktori KF e të tjera, dalin vetë.

Megjithëse modeli që ke ti në mendje, mbase është larg prej dijeve të mia mbi fushën. Por ama bie dakort se do një intuitë prej filozofi për tu marrë me këtë punë... Vështirësia është te gjetja e parametrave "that count".

 

Ajo qe kerkon ti Jul, eshte nje model segmentimi; keshtu quhet. Ka dy lloje segmentimesh si processe. Njera behet mbi baze te karakteristikabve (shenoi keto me matricen X dhe bej nje cluster analysis); kjo nuk eshte shume inteligjente ne fakt. Nuk eshte shume appealing te krijosh grupe mbi baze peraferie ne X. Tjetri segmentim behet ne baze te koeficenteve perkates te X (ky eshte vektori B qe i pergjigjet dimensionit te X me siper). Eshte ne te vertete nje "behavioral segmentation"; per mua shume inteligjent dhe "cool".

Me thene te drejten edhe ketu ne US kjo menyre segmentimi eshte dicka e re dhe ne 90% te rasteve (nuk du me thon 100%) te shofin duke ferkuar syte kur ua shpjegon.

   Mbi clusters kam njohuri. Kam pasur një temë të vockël përkthimi mbi industrinë e transportit në US mbi bazë clusters dhe disa parametrave gjeografikë dhe cilësorë si shpërndarja e industrisë së prodhimit, nëpunësve civilë, kufijve gjeografikë midis zonave të caktuara. Këto të ilustruara më pas me programin ArcGIS.

  Ajo tjetra pastaj, me vektorë, duhet të jetë, më korrigjo për termin se e di greqisht: multicriterial analysis. Këto ne i përdorim për të vlerësuar nga disa projekte, atë më të përshtatshmin. Është pjesë e asaj që quhet system analysis. Normal që ky model është më i bukur, sepse ndërthur parametra të matshëm në njësi të ndryshme (monetare dhe cilësore) që i vendos pastaj sipas shkallës së përparësisë.

Po këtë modelin e fundit, unë nuk di ta "përkthej" në gjuhë statistike.

 

 

 

E di per ca thu. por kjo eshte tjeter gjo.

ja me dy llafe (nga tema kemi dale qe kemi dale, c'boni).

Te themi qe analizohet propensiteti i nje popullate per te blere Mercedes benz. E mir, dihet qe sa me shume $ bo, aq me i mundshem je si bleres mecedesi. OK deri ktu, kjo te con ne nje segmentim psh mbi baze te ardhurat. Psh deri ne 100K $ ne vit, 100-200K dhe 200+.

Mirpo ca ndodh tani. Nje pjese e popullates mund te jete ne North Dakota, ku vvetem truck bejne pune. Kta o vlla, sado pare qe te kene, nuk dun S500. S'ju hy ne pune. Atehere ca bohet? Analizohet popullata ne menyre te atille, qe te dalin subpopulations such as coefficientet e te ardhurave (b, beta) te jene sa me te ndryshem nga njeri tjetri. Pra, dalin dy grupe, ne te cilet ndryshimi prej te themi 1000$ ne vit e rrit me x ose y % the likelihood to purchase a mercedes. So, segemntimin e ben ne baze te beta-ve te ndryshme. Ne kete menyre mund te kesh dy individe qe bejne njesoj $, te themi 200,000 USD a year, por ata perkasin ne different clusters. Dhe kjo eshte me afer realitetit. Sepse segmnentimi mbi te ardhura eshte descriptive. Ai mbi ndikimin e te ardhurave on purchase likelihood eshte "behavioral". Dhe eshte kjo e dyta qe na intereson. ne duam te dime si sillen njerzit, jo c'kane ata.

Eshte subjekt shume interesant, Jul.

Në fakt, më duket se është e njëjta llogjikë, por e aplikuar në shkenca të ndryshme. 

 

Eshte subjekt shume interesant, Jul.

Shumë. Jashtë mase intriguese. Të gjitha temat që kanë të bëjnë me decision making, managing etj, më tërheqin jashtë mase.

Emo, ja t'i shtojmë dhe ca kripë...

ai modeli i parë, segmental, për gjetjen e arketipit se cili do të blinte S500, mund të vlente psh, për krijimin e një video reklame në rang kombëtar. Programi do të nxirrte e zëmë dikë në një grupmoshë të caktuar, në një ambjent të caktuar, mbase me një/disa profesion/e të caktuar, duke ngarë një mercedes.

Modeli i dytë që sugjeron ti, i sjelljes së predispozuar mbi shpërndarjen gjeografike, mund të ishte deçiziv për të vendosur mbi dendësinë e pikave të shitjes së Mercedesit. (Dakota do kishte pak distributorë mercedesash, New York më shum&eumlsmiley.

uuuuuuu ... në atë modelin tënd madje, mund të shtosh edhe prejardhjen e blerësve. Zonat me % të madhe hebrenjsh, do kishin pak distributorë smiley.

Janë klas mer Emo këto tema. smiley

Ok, deri ne nje pike ju ndoqa, pastaj e humba fillin... smiley Vajta lexova edhe c'thuhej per statistiken joparametrike dhe testin e Fisher-it. Ka ndonje liber (jo shume te veshtire) mbi kete pune, meqe ana konceptuale e kesaj gjese me intereson? Flm.

muhabeti eshte i gjithi parametrik ketu, Fin. fatkeqsisht.

Ai Fisheri e ka ne tjeter gje madheshtine: tek maximum likelihood estimation; debat i madh me Pearson-in e Ordinary Least Squares.

Nuk ka fushe te shkences me histori me mahnitese se historia e statistikes. ka njerez qe kane mbrojtur PhD vetem me studimin e kesaj historie. Eshte bere tradite kjo tani. Gjithe nerv. Cdo emer i test-statistics ka nje histori. Ne kohet  tona eshte aq intrigues debati i Heckman (nobelist ky) mbi self-selection problem.

persa i perket Fisherit ne fusha te tjera, shiko key words "Fisher & eugenics".

ok, flm, do t'perpiqem te kuptoj ndonje gje. Shpresoj !!!

ah, ti do liber. OK. Nuk eshte i thjeshte, por shiko kapitujt e pare te Jeffrey Wooldridge. Econometry.

Nje mrekulli, jo liber.

Nuk e di sa njohuri ke, dhe për më shumë nuk e di a më lejohet sugjerimi për libër, Fini.

Po gjithsesi për konceptet bazë fillimisht, ka një seri shumë të njohur librash mbi shkencat ekzakte të McGraw Hill, e gjen nën titullin "Statistikë dhe probabilitete". Kjo është si busull që tregon veriun për mua.

Natyrisht qe mund te sugjerosh smiley Pyetja ishte per te dy. Keshtu qe te falenderoj.

Sa njohuri kam me pyet. Nuk e di! Di vetem qe kam nje lloj prirjeje per te ndjekur arsyetime te gjata dhe per te gjetur nje logjike te perbashket ne nje seri te dhenash smiley . Di dhe qe kam qene mjaft mire ne shkencat e natyres dhe qe modelet konceptuale me terheqin pa mase. Ndoshta si fillim mjafton. Shpresoj!

hahahahahahahahaha....aaaaa...m ke dhi m ke dhi...a ka noi liber jo shum te veshtire mbi ket pune...

fuck me finisterre cer i paske bo vetes

Emigrant falemnderit. Shkrim i bukur.

Kam shume kuriozitet te dij se cfare e shtyu Bleten te shkruaje kete blog. Jo per gje, por me duket anakronik, hipernostaligjik, dhe pakez naiv. What's the point, sic thone amerikanet.   

Shota

ps: meqe ra fjala, xhiro ka filluar--te pakten--qe ne fund te viteve '80. Them te pakten sepse kujtimet e para qe kam une jane nga 1988, por mund te kete qene dhe me perpara dhe thjesht nuk me kujtohet.

 shume me perpara lale, ta garantoj smiley

Kur nisi xhiroja ne TR? Thjesht per kuriozitet. Me te degjuar e kam qe ne Korce ka filluar dekada me perpara, nga ku doli dhe kenga "Bulevardi i Korces, ka cupa pa mase... etj etj". Sa per Tiranen, me kujtohet kur ecja per dore me prinderit kur isha 6-7 vjec, ne bulevard ku ne vend te makinave kishte turma njerezish...

Kur ka filluar xhiroja?

Per te qene brenda se " vertetes" ne Shkoder ne fillim te viteve '50 ka qene, po kam te dhena jo te sigurta ,  edhe ne kohe te mbretit Zog.

xhiroja e Shkodres, xhiroja me skenike qe mund te behet. Njerez te veshur si per skene!!! overkill! kostume te shtrenjta, kravata ekstravagante. Si ne asnje vend tjeter te Shqiperise.

Kishte dicka demode ne tere ate butafori, por sidoqofte sqima kullonte mbi trotuare!

Eh, Shkodra....

Ku do çiftezohen njerezit-sipas teje-qe s'kane mundesira pub-i, vend pune,pa arsimin e larte,...? Xhirot kane pase perhere funksionin e tyre. Si puna e vajtjes te beqarit ne pub ne perendim o Emo; lahen e lepihen flokesh, llustrohen, vishen me rrobat qe pelqejne me teper ne gardarobe dhe krijojne nje rrjet shoqeror sa me te gjere, duke rritur mundesine e çiftezimit. smiley

ene me fraza hyrse ne xhep te msume permenc ne kurset "si te flirtojme" me 50$ ora smiley

 

mir e ke. na moren m'qaf, qafirat. me te thatin dhe i njomi...

Finisterre,

Edhe kjo me poshte me duket shume interesante. Mbase edhe emigranti, me J. dhe K. dhe L. dhe M. mund ta pelqejne dhe ta kopjojne me dore ne nje leter-hajmali.

__________

Në titullin e kësaj konference, theksi duhet vënë mbi fjalën « për » : unë nuk kam aspak ndërmend të parashtroj këtu ndonjë gjë që të ngjajë me një teori të përfunduar. Unë dëshiroj t’ju paraqes, duke e ilustruar, tipin e çështjeve ndaj së cilave duhet të përgjigjet një teori e traditës dhe do t’ju jap ravijëzimin e disa ideve që do të mund të ndihmonin për hartimin e kësaj teorie. Do të doja të them në hyrje sesi jam interesuar unë ndaj këtij problemi dhe përse e gjykoj të rëndësishëm ; dhe do të ngre këtu para jush disa mënyra për t’iu qasur atij.>>

Unë jam një racionalist i një tipi të veçantë. Nuk e di nëse racionalizmi im do t’ju duket i pranueshëm, por kjo është çka do të dalë më poshtë. Unë interesohem nga mjaft afër mbi metodat që përdorin shkencat. Pasi kam studiuar gjatë njëfarë kohe metodat e shkencave të natyrës, kam menduar se do të ishte interesante të studioja dhe ato të shkencave shoqërore. Është kështu kjo që unë  e gjej veten të ndeshur për herë të parë me problemin e traditës. Në lëmet e politologjisë, të teorisë së shoqërisë, etj., antiracionalistët pretendojnë rëndom se asnjë teori racionale, çfarëdo qoftë ajo, nuk lejon për t’iu qasur këtij problemi të traditës. Qëndrimi i tyre është për ta marrë traditën si një të dhënë të thjeshtë : kjo e dhënë do të duhej pranuar pa mundur t’i bëhet një analizë racionale ; tradita do të luante një rol të rëndësishëm në gjirin e shoqërive, por peshën e saj nuk do të mund ta vlerësonim kurrë përveçse duke e pranuar si të tillë. Përkrahësi më i shquar i kësaj rryme antiracionaliste është Edmund Burke. Siç e dini dhe ju, ai ka sulmuar idetë e Revolucionit Francez, dhe kritika më e përshtatshme që ai ka bërë aty është analiza e tij që tregon rëndësinë e kësaj fuqie iracionale që ne e quajmë « traditë ». Jam duke përmendur Edmund Burke, sepse çmoj se nga kampi racionalist, askush nuk i është përgjigjur me të vërtetë. Përkundrazi, racionalistët kanë prirje për ta shpërfillur kritikën e tij dhe për ta përforcuar qëndrimin e tyre antitradicionalist pa e futur veten nëpër diskutime. Është diçka e pamohueshme që ka një armiqësi tradicionale në raportet ndërmjet racionalizmit dhe tradicionalizmit. Racionalistët parapëlqejnë zakonisht qëndrimin që i bën ata të thonë : « Tradita nuk më intereson. Unë dua t’i gjykoj të gjitha gjërat sipas vlerës së tyre të mirëfilltë ; dua të vë në pah cilësitë dhe të metat e çdo gjëje, dhe këtë dua ta bëj në pavarësi të plotë nga një traditë e çfarëdoshme. Unë dua t’ia besoj gjykimin tim vetëm mendjes sime dhe jo mendjes së njerëzve që jetonin shumë kohë përpara meje. » [...]

Karl Popper.

tironcit e vertete nuk dalin kurre jashte tirane, psh: ata kepin e rodonit e dine se ndodhet ne greqi...

Hehehe! smiley

Kjo thuhet edhe per Manhatalinjte! smiley

 

mroklle hi

sikur te ishin te gjithe "tironsit" si ty man

 

O Floje, se i thashe edhe Bletes! smiley

Fakti qe robt i japin kaq shume thought ketij muhabeti eshte problematik! Si ato tironsat qe vijne me nje "chip on their shoulder" ashtu edhe ato jo-tironsat qe behen "defensive" kot na si koti!smiley

Se ai zot e di,qe ka shume nga te dyja krahet!

Une per vete kam shoqni nga gjithe Shqipnia! Dhe tironslliku as nuk me shkon ne mendje as edhe nje moment! As per mire, as per keq! Biles e gjej te sikletshme kur robt e ngrejne kete pune si shenje afiniteti - shprehja "cun tirons, cun per s'mari" me ngre nervat!

Por...robi ka te drejte te jete nostalgjik, per rrugicat e veta, per katunaret e vet, per ijen, per hardichin e vet, pra ka te drejte me qene nostalgjik per cfare i do qejfi, pa pas nevoje me i kerku falje njeriu!

Njerzilliku duhet me qene ne plan te pare! smiley

 

P.S.

Kur te kthehem ne Shqipni, nuk besoj se do kem qejf me rrojt ne Tirone!

Po t'citojme Yogin e famshem: That place is so crowded, nobody goes there anymore! smiley

 

mroklle komenti im me lart  nuk ishte aspak fyes, une madje kam folur mire per ta...

eshte tjeter pune  qe zoterine e humbur atje me lart e kane derguar me mision te provokoje pas  cdo postimi qe bej une

me skuthlleqe nuk merrem une dhe as qe me nevojiten perforcime sic bejne ca biba ketu kur nuk perballojne dot debatin

 

Nuk mendova se ishte fyes! Te pakten une nuk e ndjeva veten te fyer! smiley

As nuk e kam ndjek muhabetin, me thone te drejten.

Po komenti jot per Kepin e Rodonit m'boni me qesh!

Gjithesesi, une si shume te tjere, jam partizan i madh i diversitetit! Jo ne sensin e tironsit qe do me shku ne katun per me bo fotografia, por diversitet real, me lezet!  

Diversitet paralel, sic ka qene para "pashaportizimeve" qe une besoj se eshte burimi i gjithe ketij muhabeti  aspak t'rehashtem "ne dhe ju" smiley

 

Let's all of us be a good sport! smiley

 

blete je si rob zoti... e kom thone perhere...

 

shifni ktu cuna goca... nga t gjithe tironcit qe njof un jom, bo vaki, mo tironci nga t gjithe... etnikish a idealisht a si t dush me e more... ca ka dash me thone kjo per mu???

tu u rrit s deshte me thone asigjo. ka i here deshte me thone abuzim n shkolle se ju tekte noi zyshe me u talle me dialektin... sa isha i vogel s bojsha llafe se m vite turp... masanej mo vone i kom thone mos na caj shum trapin e kshu me rradhe...

ene sot me m pyt car dmth me qene tironc per mu, nuk di me ta thone me siguri... tironcat jon lloj lloj... kom dyshim qe ka lidhje me konget e fitnete rexhes, hafsa zyberit, kasem hallunit, deri diku myslym leles ene kon lidhje me i manjetofon t vjeter me bobina t mdhoja me shirit qe e ka ble plaku kur ka hik n aussssstro-hungari... aty osht e rregjistrume ene ija tu i ra dajres ene tu knu ca konge, me zonin e vet te trashe, po t omel, tu u perpjek, me m vu n gjume... qeleshja ene kapelja e republikes e tates qe un se kom taku as i here se o nis para se t vijsha un... ene fakti qe sa here kthehej ka puna tata e merte kapelen e republikes ene e shkelte me kome kurse ija ja merte ene ja rregullote prape... fustanella e gjate poshte gjunit e bab/babgjyshit qe u hoq nga perdorimi n kohe te luftes me serbet ene me princ vidin per tu ndrru me brekushet qe ishin mo luftarake... shpata me doreze sermi e coptume komplet, e i bab gjyshi hala mo t vjeter gojdhana luftnash me austrine fushata n armeni n egjypt n krete... pusi ke shpia qe e germoi plaku i dite ene gjeti i cope tjegell t vjeter fare qe ishte pjese e nji tubacjoni uji bajagi t lashte qe dyshohet se shkote deri ke burimi n mol t dajtit... ca fotgrafi t ca herojve t luftes qe kon qene atentatore bashk me kanon tafilin ene me dy myslymat po qe masanej i futi enveri m burg megjithse ene kur kon vdek prap kumunista kon qene... dhe ca vllezer te tjere te po ktyne qe kon qene, tu fillu nga zogista deri ke balli kombtar ene deri ke partia fashiste... fakti qe megjithse kto t funit ishin antare te partise fashiste, kon mcef cifute ne shpi...

fakti qe cdo gjo e rondsishme per shqipnine qy nga 1912 e knej e ka pas zanafillen m tirone po meritat per kte i mer vlora ose hala mo cudi shkodra me mirditen, fakti qe t vetmit qe luftune per shqipnine ishin pikerisht kto katunaret e tirones, po per trima hiqen tropojonet, qe i mundi serbi me bythe, fakti qe sot trimnia rendom konfuzohet me hajdutllikun ene dredhjen e bishtit simas interesit... fakti qe po mos kishte qene pikerisht per zemergjonsine e tirones shqipnia sot do ishte 'da m tri pjese... fakti qe pak veta ktu e njofin historine jo se nuk i kon lexu librat po se nuk i le e rrafmja e gjoksit me e kuptu historine drejt...

 

ja kshu... jon kto gjona, ca t vogla ca t mdhoja, ca qe i themi e ca qe s ke kujt me ja thone se i kon veshet ene syte ene zemren te bukosme m bojn mu me qene tironc... faktikisht kshu lloj gjonash un i ndaj me shqiptare te tjere prej verteti dhe tirona nuk ka ekskluzivitetin e t gjithe ktyne... vetem tirona e ka pas koncentratin pak mo t modh...

per mo teper tirona ka pranu dhe do pranoje gjithmone njerez nga mare shqipnia qe nuk fluturojne me pras kur i thone llafit... nuk ka nevoje me qene supermene qe me cliru dynjone me tre levizje, boll qe t jene njerez koherente qe mos t rrine tu rraf gjoksin per t mirat qe i kon pru tirones... t mirat nuk i ka mohu noihere tirona... vecem qe zakonisht t mirat kon ene vetine e t shoqerumit me modesti, si tirona...

kurse per supermenat qe kon qef fluturimin tirona s ka ven... levizja osht e lire, kush do vje m tirone sot vetem qe s nihen rehat ene gjithmone i qello me taku tironca jo t hajrit... robi gjithmon afrohet me t ngjashmit e vet...

 

 

ma boni hallall per ket luften ene paqen mo siper dhe koncentratin e nervave po s kom as kohe as durim me shkrujte me karar ene me t bute...

 

 

 

blete hallall ta bofte zoti m ka pelqy ky postimi

 

vetem durrsaket neve nuk i kena inot... durrsaket n fakt jon mo t ngjashmit me tironcit vetem nervat ti hypin mo shume se tironcit...

 

Edhe kjo me poshte me duket shume interesante. Mbase edhe emigranti, me J. dhe K. dhe L. dhe M. mund ta pelqejne dhe ta kopjojne me dore ne nje leter-hajmali....  ve ne vemendje Huri !!!!!

Kam nje percaktim qe Huri duhet ta ngule mire dhe te mos te ndryshoje KURREEEEEEE mga tradita e tij e kultivuar  vetem per perkthim .

Ne cdo rast qe ben perqasje ose rekomandime sikur i kupton ato qe perkthen duhet te lexoje mire.

Popper mund te jete tek ata me forme prizmi....dmth me maje  pa bythe

Nej pjese jemi tek katrori me ........me bythe pa maje

Nje mase ketu si ndozot ti ne cdo rast jane , piramide kokposhte ....

as bythe as maje

 

Edhe kjo me poshte me duket shume interesante. Mbase edhe emigranti, me J. dhe K. dhe L. dhe M. mund ta pelqejne dhe ta kopjojne me dore ne nje leter-hajmali....  ve ne vemendje Huri !!!!!

Dresha te beja dhe nje pejetej  per ta mbajtur ne mendje ne se ke vend : 

Me pak fjale ti jep mendime me copra te lexuarash , pa kuptuar perse i jep dhe te pershkenditeshme nga c' lexon per te riprodhuar fragmente fare pa kuptim e kurdohere te palidhura me prurjet 

 Vetm njehere kur erdhe si xyz , ke ardhe me mendimin tend me nje tregim per Haxhi Qamilin ,dhe tu desh 100 komente per te na shpjeguar se cfare kishe thene ne 20 rreshta.

Me shume se dhurata qe z. Bean per vete z. Bean ose dhe shqip " sh Zylo i pelqen te shkruaje esse "ty nuk mund te te kuptash asgje .

falenderoj finesteren , mjaft tolerante dhe shume njerezore ,qe e mba gjalle po ne nje menyre qe te mos ta ndieje veten jashte konceptit "te qenit TIRANAS" per te mos qene nje malok gollogung. 

RROFTE ALIDEMI DHE CUNAT E BRRYLIT

si si qe kjo?

po ti rrofsh ene me mbar t'u boft er cun!

Idriz!

U bera antar i Peshkut vetem qe te te them se je shume i sakte per Kishen e Shen Prokopit , per fushen e punes ku stervitej Tirona ,per lanen qe kalonte ku eshte ekspozita sot mu prane Gjykates dhe pothuajse ne oborrin e shkolles Vasil Shanto te asaj kohe(pas gjykates),ku gjyshi i Ueda El Sajed -Emrushi zezak-kishte baraken e elektropompes qe merte uje nga lana dhe vadiste ekonomine e ushtrise -ku eshte unaza sot.

Megjithate mqs qe fjala per tironcit une jam i mendit qe jan njerez te bute,mikprites dhe kane bashkjetuar shum mire me te ardhurit.Un vete jam gjysem tiranas(vetem nga nena) ndersa nga baba jam nga Dibra e Madhe.Babai ka ardhur ne Tirane 7vjec, pas luftes se pare dhe me tregonte shpesh per mikpritjen e tiranasve dhe ndihmen qe i kishin dhene familjes se tij.

Prandaj mendoj qe mendime me te sakta japin ata qe kan jetuar me gjate me tiranasit ne tirane.

Një sqarim i shpejtë: ky komenti më sipër nuk reflekton kurrsesi mbi shkrimin, i cili është aq i hollë e i këndshëm, sa më bëri t'i dhuroj një buzëqeshje monitorit. Komenti u shkon ca te mjerëve që s'qenë në gjendje ta kuptojnë "Të qenët tiranas" për atë që thotë, e, për më tepër, e kufizojnë veten me vendin nga vijnë, apo mbiemrin që mbajne, duke i futur vetes siklete superioriteti/inferioriteti. Diku do të thonin "get a life".

ai "blete" qe ka shkrujt ket gjo as ja paska haberin TIRONES MRETNESH, me gjtih men ca llafe te dialektit ton duhet te dalin ka shpirti, ose siç thot ky te rreshqasin prej goje vetvetiu, po amon ska pas ene sdo ket kurr TIRONAS qe te mohoj miqt ene farefisin siç thot ky, qofshin ka katunet apo ka rrethet, qeter kush moho farefisin e vet ene mohojn deri ene origjinen e vet. "TE QENET TIRANAS" NUK TE JEP ASI STATUS, TE JEP VEC PERCMIMIN E NJI POPULLI KRENAR, NE TE KUNDERT, "TE QENIT TIRONAS" OSE TE SILLESH ME MENYREN TIRONASE TE TE JETUARIT TE JETES TE JEP SHUM PERPARESI DHE MBI TE GJITHA TE JEP STATUSIN MO TE NOLT QE NJI PERSON MUNT TE MORI NE JETEN E VET, TE JEP STATUSIN E TE RRESPEKTUMIT KA POPLLI TIRONAS, KA TE GJITH ATO ESNOF ZENGJIN ENE XHYMERTA QE DIN TA DALLOJN "TIRANASIN" KA TIRONASI QYSH NE CERE

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).