SHBA, drite jeshile per reformen e Obames

Ec aty jevgu jone, kjo eshte reforme historike30 milione persona me teper ne Shtetet e Bashkuara mund te kene mbulim te shpenzimeve mjekesore.

Reforma shendetesore ne Shtetet e Bashkuara e kerkuar nga presidenti Barack Obama dhe e kundershtuar fort nga republikanet, mori driten jeshile nga Senati.

Demokratet e Senatit votuan per te bllokuar debatin mbi reformen. Keshtu tekstit i duheshin 60 vota, ndaj 58 'pro'-ve te demokrateve, iu shtuan edhe dy te senatoreve te pavarur, kundrejt 39 'kunder' te republikaneve te pranishem ne salle.

Pas 25 ditesh debati, plani Obama qe do te kushtoje miliarda dollare ne harkun e 10 viteve te ardhshem mori rruge.

Top Channel

8 Komente

Gjithë ajo zallamahi, dhe benefitet do duan vite të hyjnë në fuqi. Për më tepër iu desh dhe të "blenin" nja dy senatorë.

The nonpartisan Congressional Budget Office estimates the legislation would reduce the budget deficit by $132 billion over the next decade, through a combination of tax increases on the health-care sector and spending cuts, which largely fall on Medicare payments to health-care providers.

http://online.wsj.com/article/SB12616531...

 

Qe kur ky paska qene programi i Obames?

Programi i Obames me sa mbaj medn gjate fushates ka qene sigurime per te gjithe falas dhe kur them per te gjithe e kam fjalen per te gjithe perfshi edhe atyre qe duan te bejne aborte

Stari i politkes amerikane te "Change" u kthye ne nje politikan " as usual" qindravjecare amerikane

Programi i Obames u kthye e u sterkthye, i shkruajt e rishkruajt  deirsa perfundoj ne nje program qe per tu aprovuar duhet te shkonte deri tek shkelja e kushtetutes ( sipas akuzave te republikaneve) duke blere senatoret me favore per zonat e tyre elektorale.

Perfundoj ne nje mish mash ligj qe asksh nuk e di sa do te kushtoj dhe  se kush do te perfitoj nga ky ligj

Top chanel ben mire te ndjeke politiken amerikane para se te shkruaj per te se te dish anglisht nuk do te thote se mund te shkruash per politken amerikane

Diskutime lesh me qime moj Fatime. smiley Mos me thoni qe u habitet kaq shume qe Obama eshte politikan, ndaj e humbet pyllin per pemen. lol

Per Ameriken kjo eshte nje nga reformat me te medha sociale, me apo pa public option. Niveli i injorances se rednecksave dhe i kontrollit te kongresit amerikan nga korporatat e ben akoma me historike kete reforme, gjera te cilat ne vende te tjera perendimore jane normale. Kushedi sa njerez jane perpjekur te bejne kete gje, perfshi te dy Klintonat, dhe kane deshtuar.

Politika s'eshte ideale, eshte praktike. Me mire te besh dicka qofte dhe dicka qe s'ka gjithe ato qe do ti, sesa mos besh asgje.

E di cdo me thene 30 milione njerez qe s'kishin siguracione shendetsore ti kene? Sikur vetem kjo, po dhe ndryshimet e tjera, si p.sh. qe siguracioni s'te mohon dot mbulimin kur ke pasur semundje paraprakisht.

Xhibi, historike eshte vertet nga ana e pompozitetit mediatiko-politik - por po t'i shohesh detajet (pemen dmth) del qe pylli eshte nje vrime ne uje. Shume zhurme per pak gje.

Nje pjese e 30 milionshit jane njerez qe vertet s'e perballojne dot financiarisht. Nje pjese jane qe s'e perballojne dot dhe nuk kane nevoje per insurance (sepse jane te shendetshem). Nje pjese jane emigrantet ilegale. Cdokush, me ligj, ka te drejte per sherbime urgjence, falas. Duhet te shohesh se kush del tamam i fituar nga keto projekt-ligjet e Shtepise dhe Senatit: kompanite e sigurimeve sepse shteti detyron me ligj keta 30 miljonet te blejne sigurimin shendetsor - me njefare ndihme monetare nga shteti. Ama ne fund, kompanive te sigurimit u shtohen klientet - pra edhe fitimet.

Reforma e vertete do mbulonte jo vetem detyrimin e 30 miljoncit per te blere sigurime, por edhe reforme e sistemit shendetsor, mjekeve, ligjeve qe lejojne avokatet te hedhin ne gjyq mjeket per qindra milione dollare, kompanive qe prodhojne barnat shendetsore dhe menyren e marketing te tyre, etj. etj.

Aspekte te reformes jane me vend.  Sidomos ajo e fundit per mohim paraprakisht.  Por per kete, do kishte mjaftuar nje ligj ta zeme, edhe jo 2000 faqe corbe shpejt e shpejt qe Santa ta vinte poshte pemes smiley.

Te pakten dy aspekte te reformes jane kunder kushtetutes.  Nuk mund te vendosesh amendamente "fire-proof" ne nje ligj, pa votuar Senati per ndryshim rregulli:

It shall not be in order in the Senate or the House of Representatives to consider any bill, resolution, amendment, or conference report that would repeal or otherwise change this subsection.

WAIVER.—This paragraph may be waived or suspended in the Senate only by the affirmative vote of three-fifths of the Members, duly chosen and sworn.

Me kryesorja akoma, nuk mund te urdherosh njerezit te blejne nje produkt privat.  Dhe aq me pak, t'u vesh gjobe nqs se s'e blejne.  Presidenti e krahasoi me sikuracion makine.  Por eshte krahasim ne hava sepse njerezit qe s'kane makine nuk paguajne sikuracion. 

Per te mos folur pastaj me problemet qe lindin me Nebraska Purchase.

Nqs nuk ka public option qe t'i beje rivalitet cmimit te kompanive te siguracioneve, nqs nuk ka price-ceiling per keto kompani, atehere s'ka asnje garanti qe keto kompani do ulin cmimet.  Dhe nqs kjo reforme eshte kaq "historike" (e jo histerike) perse nuk hyn ne fuqi tani, por ne 2014? 

Dhe je i pasinqerte kur thua qe jane vetem 'redneck-sat" apo lobying ne kongres qe jane kunder reformes se Senatit.  Nqs Howard Dean dhe e majta e tij, nje e majte qe ne fund te fundit ishte boshti i elektoratit te Obames konsiderohen rednecks, atehere definitely there is something very wrong with this bill.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).