Ati i Shenjte përgëzon Kryepeshkopin e Shqipërisë për ringjalljen shpirtërore.

Vatikan, 4 Dhjetor, 2009 / 10:42 am (CNA)
 

Ndërkohe që shiu vazhdonte te binte rrëmbyeshëm jashtë në sheshin e Shën Pjetrit, Benedikti i XVI priti ketë mëngjes në Vatikan me Hirësinë e tij Kryepeshkopin e Shqipërisë, Anastasin. Papa përgëzoi Kishën Ortodokse dhe kontributin personal te klerikut për mbajtjen gjallë të flakës së besimit dhe për marrëdhëniet vëllazërore me Katolikët. Në fjalën e tij Papa theksoi “dëshmitë e mrekullueshme dhe të pamohueshme në gjurmët e para te historisë, letërsisë dhe arteve” të lënë nga paraardhësit tone të Krishterë në kulturën e Shqipërisë. Bibla, ai theksoi, arriti në rajon që në kohët Apostolike.
“Akoma më e rëndësishme ndërmjet dëshmive është sigurisht për tu zbuluar në vetë jetën”, tha Papa Benedikt, kundrejt faktit që Krishterimi mbijetoi në Shqipëri pavarësisht përballjes “me regjimin shtypës dhe armiqësor” të shekullit te kaluar.
Papa çmoi aktivitetin misionar të Anastasit në rindërtimin e vendeve te kultit, në formimin e klerikëve dhe punën kateketike qe po ndërmerret tashme, një lëvizje rilindje të cilën (ai) e ka përshkruar ne mënyre të drejte si Ngjallja (Resurrection).
Papa gjithashtu reflektoi mbi aftësinë e Kishës Ortodokse te Shqipërisë “në pjesëmarrjet e dobishme në debatin teologjik ndërkombëtar ndërmjet Katolikeve dhe Ortodokseve” që nga koha e rënies së regjimit.
“Angazhimi i juaj në ketë drejtim pasqyron shkëlqyeshme marrëdhëniet vëllazërore që ekzistojnë ndërmjet Katolikeve dhe Ortodokseve në vendin tuaj dhe u jep frymëzim te gjithë Shqiptareve, duke treguar se si është e mundur për të gjithë të Krishterët të jetojnë në harmoni.”
Benedikti XVI përmendi iniciativën re të Kishës Shqiptare për të përmirësuar dhe mbarëvajtjen e marrëdhënieve ndër-fetare. “Këto janë përpjekje të arritura për të nxitur mirëkuptimin dypalësh dhe bashkëpunimin konkret, jo vetëm ndërmjet Katolikeve dhe Ortodokseve, por edhe ndërmjet te Krishterëve, Myslimaneve, dhe Bektashinjve.”

“Unë përgëzohem me Hirësinë Tuaj dhe me te gjithë popullin Shqiptar në ketë ringjallje shpirtërore.”

26 Komente

Amin. Lavdi Ringjallesit(Anastasit)te kishes orthodhokse shqiptare. Zoti qofte ne te,me te dhe bashkim te shpejte. 

Me ke do bashkoheni mo, apo me janon ne varr!!!

Aty mbaheni mendjen se do ringjalleni!!!

 Audienca qe Papa Benedikti XVI i rezervoi Hiresise se tij Anastasit tregon vleresimin qe i ben Vatikani bashkepunimit ndermjet besimtareve katolike dhe atyre ortodokse dhe ne pergjithesi klimes se mirekuptimit fetar ne Shqiperi, e cila eshte nje vlere e spikatur e popullit shqiptar. 

 

 

Titulli eshte i pasakte.

Nuk ka "Ati i Shenjte" mbi toke. Papa nuk eshte i tille. Papa nuk eshte as Zoti, as Jezusi. Vetem keta te dy gezojne vetine e emertimit "ati i shenjte", madje per Jezusin, "ati i shenjte" eshte Zoti, por ne baze te hipostazes, Jezusi eshte edhe Ati edhe i Biri, madje dhe Shpirti i Shenjte (three in one).

Papa mund te thirret "Notre Sainteté" (Shenjteria Jone), por deri ketu, jo me tej.

Andaj, merrni masa sa s'jemi ngritur ne protesta te hapim kutite e... postimeve te peshkut.

_________

Per te tjerat, s'me intereson fare ç'thote Papa, aq me teper kur flet per Popin. Popi - Papa, dy kapitene ekipesh trushkulurish. 

I dashur Hurbinek,

Mbase nuk është vendi im për të korrigjuar ty, (un për vete jam mysliman), por artikulli u përkthye (sigurisht me shume gabime), nga Catholic News Agency e cila veçanërisht përdor cilësimin Ati i Shenjt.

Titulli ne origjinal: “Holy Father rejoices with Archbishop of Albania in spiritual renewal”

Hurbi. Ti ndoshta nuk je katalik, por nuk ka nevoje te jesh i tille per te ditur qe ai titull mbahet me prepotence nga papet e Romes ketu e 1600 vjet me rradhe!

Teologjikisht, biblikisht, ti ke te drejte, pjeserisht, se dhe "shenjteria", si titull eshte makaber fare, per te mos thene satanik!

Nuk e prisja kete lloj nderhyrje per titullin ne fakt, se je njeri i "lexuar"... smiley

Ja, behen bashke nazisti me shovinistin gjenocidal dhe i mburren njeri-tjetrit, masturbohen in ekstasis se kush ka bere me shume per Shqiperine.

Sikur keta te dy te ishin ne oqean, dhe sikur 361 miljone km2 oqean te mos ishin uje, por m*t, kur takohen keta te dy do ishin gjeja me e dhjere fare by a million miles.

Kryepeshkopi për mendimin tim është një akademik i nderuar i cili përfaqëson denjësisht Kishën Autoqefale Shqiptare.

 

Fakti qe ai mban hapur një dialog konstruktiv me Vatikanin pasqyron jo vetëm marrëdhëniet vëllazërore qe ekzistojnë te ortodokseve dhe katolikeve ne Shqipëri por edhe Autonominë e plote te kësaj kishe.

 Afrimi me Vatikanin është psh në kontrast te plote me qëndrimin e kishave ortodokse te vendeve fqinje si Greqi e Serbia te cilat e konsiderojnë afrimin me Selinë e Shenjtë shume te rrezikshëm.

Fakti qe ai mban hapur një dialog konstruktiv me Vatikanin ....

 

Per c'fare kane "dialoguar" keta, qe na paskan edhe nje "dialog konstruktiv" ?? Di ndonje gje ?

E verteta eshte qe as njeri (papa) e as tjetri (anastasi) nuk jan perfaqesues te popullit katolik dhe ortodoks shqipetar respektivisht.  Per mendimin tim thenia e Vaso Pashes, se feja e shqipetarit eshte shqipetaria keqinterpretohet vazhdimisht, dhe keqkuptohet kryekeput nga te huajt. Ajo shprehje nuk duhet kuptuar si nje sllogan nacionalist, por si nje e vertete e pamuhueshme, fakt i pamohueshem konkret, historik dhe aktual. Nuk ka dyshim fare qe feja e shqipetarit eshte shqipetaria, fare, kush nuk e beson kete nuk e njeh as shqipetarin, as shqipetarine.

Ortodokset shqiptare psh, jan eskluzivisht shqipetar, ata nuk kan asnje te perbashket socio-kulturore ose shpirterore me ortodokset e tjere te kombesive te tjera, sic kan ata me njeri-tjetrin, ne kete aspekt feja e tyre eshte shqipetaria. E njejta gje vlene dhe per myslimanet shqipetar,  (megjithese kohet e fundit eshte pare nje tendence nga nje grup i vogel per shkeputje nga shqipetaria dhe bashkim vlerash socikulturore, zakonore e shpirterore me kombesi e raca te ndryshme, qe sidoqofte do te deshtoje sepse eshte nje bashkim artificial)  te cilet ne myslimanizmin e tyre jan eskluzivisht shqipetar, pra ne kete aspekt edhe per ta feja eshte shqipetaria.

Dhe pa pike dyshimi qe katoliket shqipetar jan eskluzivisht shqipetar, qe pervecse nominimit katolik nuk i lidh asnjegje me katoliket e  kombesive te tjera, pra jan thellesisht shqipetar ne aspektin sociokulturor, ne zakone e doke. Ne kete aspekt pra edhe per ata feja e shqipetarit eshte shqipetaria.

Te lutem a ma sqaron se ca dmth Shqipetaria? Ku bazohet kjo fe, eshte monoteiste, politeiste, apo ateiste. Cila eshte doktrina e saj dhe cilat jane objektet e saj te kultit?

Kete s'e kam pasur kurre te qarte. Faleminderit paraprakisht.

Une  kam shpjeguar shume mire me lart, lexoje edhe njeher te lutem, nuk behet fjale per fe. Shqipetaria ne thenien e Pashko Vases, qe jam perpjekur ta shpjegoj me siper nuk konsiderohet si fe, keqkuptohet, dhe keqinterpretohet si e tille.

Ta shpjegova qe fete ne popullin shqipetar kan nje karakter eskluzivisht shqipetar.

Te marr disa shembuj banal, (te lutem mos mi cito sepse jan shembuj banal, dhe te tille ka me qindra ne cdo aspekt te jetes, prandaj nuk do te ja vlente te zgjateshim ne to, vetem te nxjerrim thelbin prej tyre)

Muslimanet ne bote kan ne shumice derrmuese nje strukture sociokulturore, zakonore etj shume te ngjashme, gati te njejte, e cila jo vetem nuk eshte njesoj me ate te shqipetarevet, por shpesh bie ndesh me te. Psh nje shqipetar musliman nuk martohet kurre me kushuriren e vet. Per te mos folur per shume aspekte te tjera te jetes.

Nje shembull shume i mire per ortodokset shqipetare  eshte fakti se nuk e konsiderojne veten vellezer te ruseve grekeve e serbeve, apo cdo lloj race, sllavi e evgjiti qe njeh bota vetem se jan ortodoks. Po te shohesh popujt e tjere ortodoks, greket psh, konsiderojne popull vella edhe nje popull tjeter me te cilin nuk i lidh asnje gje pervec se nominimit fetar. E shembuj te tjere qe ka plot.

Katoliket shqipetar nuk mund te jen me ndryshe nga katoliket e tjere ne bote persa i perket aspektit sociokulturor e zakonor.

Shume mire psh mund te thuhej qe FEJA E SHQIPETARIT ESHTE NE SHQIPETARI, por une preferoj ate te Pashko Vases qe feja e shqipetarit eshte shqipetaria, "eshte shqipetaria", ploteson shume bukur parathenien "feja e shqipetarit".

Besoj u qartesova disi.

Faleminderit dhe ty.

Faleminderit per pergjigjen dhe per sqarimin qe me Shqiptari nuk nenkupton fe, ne kuptimin e vertete te fjales. Kjo i sqaron shume gjerat.

Sa i perket shembujve qe dhe me siper, me duhet te te korrigjoj sepse eshte gabim i madh te thuash qe martesa me kusherinjte eshte zakon qe ka te beje me fene. Keto jane pjese e kultures qe ne disa vende ka ezistuar si fenomen shume kohe para se te shpallej feja. Cdo vend musliman ka zakonet e tij qe jane pjese e kultures se vendit, zakone te cilat feja nuk ka arritur t'i crrenjose dot. Edhe ne nje zone te jugut te Shqiperise ka ekzistuar zakoni i marteses brenda fisit per te ruajtur pasurine. E vetmja gje e perbashket qe kane vendet muslimane me njeri tjetrin jane rregullat fetare. Kaq. Kultura eshte shume shume e ndryshme nga njeri vend ne tjetrin, sic eshe ndodh ne te gjitha vendet e botes, pavaresisht perkatesise fetare. Fakti qe vendet muslimane jane perqendruar ne nje kontinent pak larg tonit, na ben edhe t'i fusim ne nje kallep te gjithe, por po te shetisesh ca andej, do shohesh sa shume do fyhet iraniani po ta quash turk.

Sa i perket shqiptareve ortodokse, fakti qe ata nuk e konsiderojne veten vellezer me bashkefetaret jobashkekombas ka me teper te beje me historine, si dhe me faktin qe shqiptaret kane probleme dashurie edhe me vete bashkefetaret e vet bashkekombas (kjo eshte edhe arsyeja qe e detyroi P.Vasen te bente ate thirrje te fuqishme). 

Sa i perket shembujve qe dhe me siper, me duhet te te korrigjoj sepse eshte gabim i madh te thuash qe martesa me kusherinjte eshte zakon qe ka te beje me fene. Keto jane pjese e kultures qe ne disa vende ka ezistuar si fenomen shume kohe para se te shpallej feja. Cdo vend musliman ka zakonet e tij qe jane pjese e kultures se vendit, zakone te cilat feja nuk ka arritur t'i crrenjose dot. Edhe ne nje zone te jugut te Shqiperise ka ekzistuar zakoni i marteses brenda fisit per te ruajtur pasurine. E vetmja gje e perbashket qe kane vendet muslimane me njeri tjetrin jane rregullat fetare. Kaq. Kultura eshte shume shume e ndryshme nga njeri vend ne tjetrin, sic eshe ndodh ne te gjitha vendet e botes, pavaresisht perkatesise fetare. Fakti qe vendet muslimane jane perqendruar ne nje kontinent pak larg tonit, na ben edhe t'i fusim ne nje kallep te gjithe, por po te shetisesh ca andej, do shohesh sa shume do fyhet iraniani po ta quash turk.

 

Edhe tu luta te mos ma citoje shembullin.....

Nejse, nuk di te kete zone ne shqiperi qe paska lejuar martesen brenda fisit, mund te jesh pak me specifik ketu te lutem, megjithate s'besoj te jete lejuar martesa me kushurinj te pare, apo jo.

Sa per popujt musliman, ashtu sic te thash jane shume te ngjashem jo vetem ne ritet fetare, por edhe ne strukturen socio-kulturore, qe nga myslimanet ne Indonezi e deri ne Somali, pra pa ndryshim kombetar sic ke thene ti me siper, dhe kultura dhe zakonet jan shume te ngjashme dhe ekstermisht te lidhura, ose me mire te them te influencuara, biles te filluara nga feja, perpara fese ne shume nga ato vende nuk ka egzistuar ndonje strukture socio-kulturore. Ngjashmeria jo-fetare eshte aq e madhe, sa le mos ti futemi fare atij muhabeti. Irani qe ke cituar ti, ka nje ndryshim se eshte vend shiit, dhe vend me nje strukture sociokulturore te lashte, pra me nje tradite te hershme,para-fetare. Megjithate eshte perseri shume i ngjashem me vendet arabe. Shume fare, duke filluar qe nga normat e ligjet e perditshme. Shqipetaret ne anen tjeter historikisht kan qene shume tipik shqipetar ne fene e tyre, une kaq desha te thosha.

ps.  martesat me kushurira te para e te dyta jan shume te perhapura tek muslimanet qe nga india ne somali, pa ndryshim etnie e kombi, kur te duash verifikoje kete. (Turqia ben pak ndryshim sepse pati nje ndryshim themelor nga reformat e ataturkut, dhe nga influenca e popujve ballkanik ne perberjen e saj, pra ka nje ndryshim racor me muslimanet lindor te tjere, megjithese martesat brenda fisit edhe atje vazhdojne te jene te perhapura).

(megjithese kohet e fundit eshte pare nje tendence nga nje grup i vogel per shkeputje nga shqipetaria dhe bashkim vlerash socikulturore, zakonore e shpirterore me kombesi e raca te ndryshme, qe sidoqofte do te deshtoje sepse eshte nje bashkim artificial) 

Per te qene "fair", mund t'i permendesh qe te tre komunitetet. Absolutisht qe nuk jane me mire ortodokset, bile dhe katoliket nuk i shpetojne dot kesaj. Per te qene "fair". Mos ua ngjit te gjitha myslymaneve; se ke ortodokse me kuintale qe bejne te njejten gje. Qe e konsiderojne veten vellezer me greket. Jo se ka gje te keqe ne kete, absolutisht; e keqja qendron se kete gje ata e shprehin vetem per faktin se greket jane ortodokse! Dhe po te duash, shiko kreun e kishes se tyre; qe eshte grek puro, qe supozimisht, kisha ortodokse shqiptare ne statut duhet te jete "autoqefale"; pra, qe te kete "kreun" e vet. Dhe nuk me duket se jane dhe aq te shumte ata ortodokse qe e kundershtojne kryesimin e KOASH nga nje grek. Te jemi te sinqerte fare. Bile, dhe shumica derrmuese; mbi 90% e "shqiptareve" qe deklarohen per greke ne jug-juglindje te Shqiperise, jane ortodokse! Nese kete ti nuk e quan konformizem, nuk e di se cfare mund te jete tjeter. Sesa shqitpari ka ajo feja e tyre, eshte material i nje teme tjeter.

Fundi i fundit, greket nuk jane aq te ndryshem nga ne kulturalisht apo mendesisht, kemi dhene me shume sesa kemi marre prej tyre, keshtuqe edhe mund te thuash qe jane nje pjese "harrame" e popullit tone; nje ekstenshen njefaresoj... ndersa bota arabo-islamike, vertet qe eshte shume e ndryshme nga jona; prandaj edhe ata 2-3 apo 10 000 shqiptare qe "konformohen" ne islamin arab-nacionalist, bien ne sy aq kollaj; duke filluar nga cdo detaj krejtesisht i parendesishem. Po kurrsesi kjo nuk dmth qe ata qenkan te vetmit. Te pakten, une nuk kam degjuar per ndonje shqiptar qe te marre pension nga Turqia apo Arabia qe te vetedeklarohet si arab, apo turk, qe te sajohet nje fare minoriteti ketu. + numbers.

Po te duash te jemi realiste, po realiste fare, dhe te mos ma marre njeri per keq kete qe do them: Ortodokset jane forca me reaksionare e popullit shqiptar sot per sot. (kuptohet, jo te gjithe, madje dua te besoj se keta qe permenda, jane ne te vertete nje pakicë, po një pakice nga 700 000 ortodoksë shqiptarë, nuk i dihet cfare permasash mund te kete.

Une fola mbi kuptimin asaj shprehjes te famshme te Vaso Pashes, gjendja aktuale pastaj eshte tjeter gje. Por me duket se ben gabim kur thua se ortodokset i konsiderojne greket per popull vella, per te qene fair, kjo nuk eshte e vertete. Shume prej tyre vetdeklarohen grek jo per nga shtysa fetare, se per ate pune ke aq musliman shqipetare te deklaruar si grek, sa ke ortodoks, ne mos me shume musliman, por per nga situata e veshtire ekonomike ne te cilen ndodhen, dhe ne mungesen totale te nje shteti shqipetar qe tu mbroj te drejtat dhe dinjitetin e tyre.

Qe te hidhemi pastaj ne nje teme tjeter, ashtu sic the edhe vete, greket ne nje fare menyre, duam apo nuk duam i kemi popullin me te perafert ne bote, si per nga gjaku ashtu edhe per nga mendesia.

Dhe mos ja hidh jug-lindjes ate te deklarimit grek ortodoks, se per ate pune te gjith emigrantet nga shqiperia e mesme e veriore ne greqi te njejten gje kan bere, jan deklaruar vorioepirote.

Ndryshe puna pastaj kur kemi te bejme me nje fe, kulture e tradite te sjell me dhune, e te imponuar nder shekuj me shume menyra, dhe se fundmi te infiltruar perseri me shume menyra.

 

Nuk e kam te qarte se si shprehja e famshme e Pashko Vases ka perfunduar te interpretohet si ftese per ateizem dhe ne kete kontekst, me behet edhe me e paqarte se cfare ka dashur te thote ai me fjalen "shqiptaria".

Nese imagjinojme se Shqiperia do ishte nje vend 100% katolik, a mendoni se P.Vasa do kishte shkruar: "Dhe mos shikoni kishat a mos shkoni fare neper kisha se feja e shqiptarit asht shqiptaria"? Nuk besoj dhe nuk ka kuptim. Sic e kuptoj une dhe jo vetem une, mesazhi qe P.Vasa ka dashur t'i percjelle shqiptareve qe kane 3 fe dhe nje shpirt te frikshem lokalist dhe deshire per t'u dalluar nga tjetri, eshte qe ne rradhe te pare duhet te shohim ato gjera qe na bashkojne, duhet te kujtohemi qe jemi nje komb, te gjithe te nje gjaku, jemi shqiptare, pastaj secili te besoje cfare te doje.

Vargjet e tij jane shume te lehta per t'u kuptuar edhe ne kontekstin e sotem shoqeror, ku shohim se si shqiptaret kane gjetur edhe ca arsye me shume (pervec fese) per t'u share, urryer dhe distancuar nga njeri tjetri. Madje, feja nuk eshte me faktor dhe jam i sigurte qe po te jetonte sot P. Vasa, do thoshte: "Dhe mos shikoni perkatesite politike, se ne fund te fundit jeni shqiptare".

Thenia e Pashko Vases/ Vaso Pashes( edhe emri eshte ne dy versione)ka te beje me kohen kur ai e tha kete. Sot ai eshte nul. Nuk vlen fare.

Ajo thenie lindi ne kohen kur po rilindej dhe po cilesoheshin vendet/shtetet ne baza nacional-fetare. Shqiperia si rezultat i asaj historie qe dihet ndodhej e ndare ne tre fe, te cilat rrezikonin ta ndanin ate edhe ne tre shtete me bashkengjitje nacional-fetare. Ai shikonte gjithashtu qe goditja me e madhe do ti jepej asaj katolike si minorance ne kufij te dy kombeve me te fuqishem, atij sllavo ortodoks dhe atij greko ortodoks ku mbeshtetja per muslimanet ishte e garantuar prej Turqise.

Pra zgjidhja me e mire per shpetimin kombetar ishte bashkimi pa patur si qellim idene komb-fe por kryesisht kombetarizmen qe ishte gjuha, kultura e trasheguar me doke e zakone.

Sot mbas 130 vjeteve qe ai shkroi kondicionet per te ngatarruar fene me kombin jane mese arkaike dhe ngaterrojne me shume se sa zgjidhin. Kushtetutat e shtetve si dhe ligjet  buruese prej tyre kane predominance mbi fete, te cilat i kane syte tek shteti laik me teper se te komandojne ate. Aq me teper ne Shqiperi ku feja ka ngrene nje goditje perj Hoxhes qe kerkon edhe nja 50 vjet te tjera ta marri vehten, ku ka dhe aq nderhyrje si perreth dhe po aq nga larg.

Kushtetutat e shtetve si dhe ligjet  buruese prej tyre kane predominance mbi fete

ar ju shuer?

 

http://formaementis.files.wordpress.com/2009/10/pminister_of_greece_george_papandreou_taking_his_oath_of_office_2009oct06.jpg

Martesat brenda fisit jane bere edhe ne Europen Perendimore, sidomos perbrenda aristokracise. 

E drejta zakonore nder shqiptaret ka qene e tille qe i ndalonte.  (ceruleuss, ne cilen zone te Jugut kane qene legjitime keto martesa?  Se nuk e kam hasur me pare kete fenomen ne Shqiperi.)  Ne te vetmin rajon qe di une, qe ekziston apo ka ekzistuar deri vone eshte nder shqiptaret e Maqedonise (apo ne nje pjese te tyre.)

Martesat brenda fisit jane bere edhe ne Europen Perendimore, sidomos perbrenda aristokracise. 

Nuk e kuptoj perse kapeni mbas kesaj, nuk eshte fare pjese e debatit, ishte vetem nje shembull per te treguar ngjashmerine midis vendeve muslimane, dhe shembuj te tille mund te sjell me dhjetra, ne fakt cdo aspekt i jetes ne ato vende eshte i ngjashem.

Sa per martesat qe jane bere ne europen perendimore. Nuk flasim a jane bere dikur, po flas qe ne vendet myslimane vazhdon te ndodh kjo krushqi, edhe midis kushurinjve te pare, por le te mos kapemi mbas nje shembulli e te degjenerojme biseden. Ajo qe desha une te thosha eshte qe vendet me popullsi muslimane kan cdo aspekt te jetes te ngjashem, jo vetem ritet fetare, kurse popullsia myslimane shqipetare, nuk ka te ngjashme me ata asnjegje, aspekt sociokulturor jo e jo, por edhe ritet fetare tek myslimanet shqipetare egzistojne vetem tek nje pjese shume e vogel e tyre.

Dikur eshte te pakten deri ne shekullin e 19. 

Nejse, ta kam llafin qe ka ekzistuar, por e solla si shembull per te vene me shume ne pah vecorine e te drejtes zakonore ne Shqiperi smiley.

Edhe po pastaj se paskan egzistuar? Nuk te marr vesh, une nuk i gjykova vendet myslimane per ate gje, por vura ne pah nje fenomen qe s'egziston tek ne. Megjithate ka nje ndryshim, ne perndim kan ndodhur, por nuk do te thote qe kan qene te perhapura apo fenomen social gjeresisht i pranueshem. Prandaj ska kuptim fare nderhyrja qe kan ndodhur edhe ne perendim, se psh, kujt i plasi se kan ndodh edhe ne perendim? Po flisnim per vendet muslimane dhe une solla nje shembull te nje fenomeni qe egziston ne te gjitha vendet muslimane por jo ne Shqiperi, kaq. Pa per te egzistuar ka egzistuar edhe ne Shqiperi besoj, se njerez prej mishi e gjaku jemi dhe ne, ca ska ne kete jete, por qe skemi te tilla zakone ta kam llafin.

Nje demagog i perendimit pershendet demagogun e lindjes per tentativat e tija per shpelarje truri te Shqiptareve te RSH-se...

P. Vasa, do thoshte: "Dhe mos shikoni perkatesite politike, se ne fund te fundit jeni shqiptare".

Pashki i  vorfen do thoshte:

 

Mos lini ment nder politike,

por banjuni pak

shqyptare skeptike! smiley

Besa Kokedhima do thonte:

Vajz e keqe s'jam

Djalin tend e kam

A do behemi shoqe si me pare

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).