Angli, vellezerit shqiptare martojne bashke femijet

Angli, vellezerit shqiptare martojne bashke femijet

 

Angli, vellezerit shqiptare martojne bashke femijet

Dy vellezer shqiptare emigrante ne Londer jane denuar me 6 vite burg ne total pasi ilegalisht martuan femijet e tyre me njeri-tjetrin.

Kujtim Llleshi i njohur ne Angli me emrin Resmi Lleshi i tha policise, se per te shpetuar vajzen 12 vjecare nga gjetja e nje dashuri te papershtatshem dhe jo mysliman, ra dakort me villain, Rexhep Lleshin, ta martonte ate me djalin e tij.

Martesa mes dy kusherinjve te pare ndodhi me 25 mars 2008 ne shtepine e Rexhep Llleshit, pasi sipas tyre ata kishin pyetur nje imam i cili i kishte thene se kjo martese sipas fese islame eshte e lejueshme. Pasi kane kryer lutjen e marteses, te dy vellerzerit sebashku me nenen e djalit 16 vjec, i kane inkurajuar ata te kryejne marredhenie seksuale. Te nesermen ne mengjes nena e djalit ka kontrolluar carcafet per gjetjen e shenjave te gjakut.

Mosgjetjen e shenjave te gjakut, ia ka treguar bashkeshortit Rexhep Lleshi, i cili e ka rikthyer mbesen e tij tek i vellai duke i thene se ajo nuk ishte e virgjer dhe e ndershme. E tronditur nga ajo qe kishte ndodhur nje nate me pare, 12 vjecarja ia ka treguar ngjarjen nenes se saj e cila ishte divorcuar prej Kujtim Lleshit, i cili ishte martuar perseri dhe kishte 7 femije.

Menjehere nena e vajzes e ka denocuar ngjarjen ne polici dhe me pas kjo martese ilegale eshte hetuar nga skuadra e krimeve seksuale. Gjate procesit gjyqesor ne te cilin viktima mes loteve gjeti kurajon te deshmonte, dy vellezerit nuk i kane pranuar akuzat, pasi sipas tyre, ata nuk kishin kryer ndonje krim.

Gjykatesi Robert Fraiser Morrison duke lexuar masen e denimit me nga tre vjet burg per dy vellezerit, tha se kjo ngjarje ishte nje incident i papelqyeshem dhe se ne Britanine e Madhe e madhe, inicimi i marredhenies seksuale te nje vajze 12 vjecare perben krim te denueshem me burg.

Kujtim Lleshi i ka bertitur gjykatesit pse ai e denoi duke iu drejtuar me fjalet: “Une s’jam kriminel, doja te mbroja vajzen time”. Ai ka rezistuar per disa minuta qe te mos shoqerohej nga gardianet drejt qelive te gjykates. Eshte dashur perdorimi forces nga pese gardiane duke e terhequr ate zvarre per ne qeli.
 

131 Komente

 çmenduria nuk ka brira. Megjithse martesa te tilla, n'mes kushurinjve te pare, bejne dhe disa raca ne Turqi, Afganistan, Iran, Siri e rrotull tyre, ne ate rajon.

Keta jane denuar mesa shihet per detyrimin qe i kane bere nje te miture (12 vjece) per te kryer marredhenie seksuale, jo per martesen ndermjet kushurinjeve te pare, pasi nje dicka e tille ka ekzistuar edhe vete ne Angli, nuk besoj qe ka ligj aktualisht qe e ndalon dicka te tille, por personat duhet te jene mbi 16 vjec.

Mire e ka nordiku, pse te zmadhohet ky lajm ku nuk jepet edhe burimi?

Ky Vlonjati qe ka sjelle kete te na jape edhe burimin.

Me nje fjale veliupress!   smiley

ai i ben keto lajme ai. E njeh dikush me shume kete person se ky me duket se ka inat te madh me shqiptaret?

C'do me thene "ky me duket se ka inat te madh me shqiptaret"? Po pse, Veliu i ben keto gjera? Ai eshte gazetar. E kuptoj qe jeni mesuar qe ne Shqiperi nuk ka me gazetare qe raportojne, po vetem anal-ista. E mire a e keqe, ajo qe ndodh duhet raportuar. Nuk vritet lajmedhenesi - kane thene te paret.

ej, ti ben si i zgjut po ne fakt nuk di gje. Lajme te tilla raportohen me profesionalizem ku perfshihet edhe nje kujdes i madh dhe ky Veliu nuk i raporton ne kuptimin e mirefillte, thjesht i perkthen nga gazetat qe i gjen ne Angli dhe i con ne mediat shqiptare. Ky quhet raportim? Raportim eshte qe nje ngjarje te ndiqet nga fillimi ne fund, te jepen ato qe kane thene te dy palet, te sqarohet mire denimi dhe shkaku dhe jo thjesht nje "lajm" i keq per shqiptaret qe ky Veliu i ka per zemer.

une sbej si i zgjut, dhe jam koshenti i jozgjutsise sime

te raportosh nje lajm me profesionalizem do te thote te dish te flsesh gjuhen shqiper e arabi veliu shqipen e ka mesuar me korispondence

veliu (me v te vogel, se aq pak vlen) per mua eshte vetem nje pseudo gazetaruc nga ata qe do avash avash do eliminohen, pasi dhe nje beb 5 vjec nga shqiperia mund te futet ne internet, lexoje median inglese e ti perktheje ato, mundesisht me pas do ti "reportoje" ne nje shqipe me te besuseshme sesa e ketij mecit

tejk it izi EdviniDonCilieten09

 qekan gjet dhe dy hallka te humbura qe na lidhin me kafshet.

Imagjinoni traumen e goces se shkrete! smiley

Ky vllaji tre vjet burg hajt se burgu per burrat eshte! Ti po e bon edhe per allahun, kshu qe ne rregull je!

Edhe, nuk i ka shku mendja, qe noshta cuni nuk do me kry marrdhenje seksuale me gocen e xhajes qe eshte edhe pre-pubertet, po i ka shku mendja qe eshte jo e virgjer!
 

Edhe keto te Top Channel me emer dhe mbiemer! E shiko gjithe Puka, nuk ka mo vend n'ate krahine per ato kalamoj t'shkrete!

Mrrok, kjo nuk esht vetem e perbindshme (ku ma gje!!!). Kjo eshte aq e rralle, sa mbiemri per ket nuk ka lind ala. Eshte nje perzjerje e te shemtumes, te ultes, te egres (ne kuptimin e zhvillimit civil), shpellores, te perbindshmes dhe te neveritshmes, sipas kesaj rradhe ne perqindje te miksit.

Martesat mrena fisit kane ndodh edhe ne jug (gjinokasterlit psh per mos me da pasurine) - deri ketu s'ka rrufe; rrufeja fillon me mbrapa, te carcafet, te 12 vjecarlliku, te komploti... pt`huuu!!!...

Ky eshte nje atentat qe i behet species sone, kjo prek gjith antaret e species, goditja eshte specifike ne ket kuptim.

 

Nuk kisha degjuar ndonjehere hera e pare Sad

Nuk e kuptoj c'kane dashur deri ne Angli!? Se kush do t'i kishte denuar keta te marret po ta kishin bere kete pune ne Shqiperi? smiley Me nje llaf kur duan te jetojne akoma si kafshet, pse largohen? Femijet e shkrete ! smiley

jo 3 vjet po 13 duhet ti kish dhene. edhe martesat e aferta ne kusherinje qe jane bere dikur jane te gabuara pasi rritet ne menyre eksponenciale mundesia per pasardhes me handikape e cfaredolloj difektesh midis njerzve me lidhje gjaku. Te pakten kaq gje duhet tua mesojne ne shkolle 8 vjecare ketyre mbetjeve fanatike mesjetare.

....kta jan psikopate mer jahuuu...

po tani, pse u supozua qe vajza nuk ishte e virgjer dhe jo djali impotent...apo injorant ne ket drejtim ?!!!

 

Vetem ta sqarojme: Sipas Kanunit te Leke Dukagjinit. martesa ishte e lejuar vetem tek brezi i shtate. Prandaj bie poshte hipoteza e mbetjeve fanatike mesjetare ose e ndonje tradite eventuale ne zonat e veriut. E njejta vlen edhe per Kosoven. Prandaj mbetet me i drejte konstatimi i autorit te tekstit qe i quan fanatike te rinje. Tani, edhe ay epitet eshte shume i dyshimte me thene te drejten nese ata shqiptaro-anglezet e thojne se e kishin bere nga frika qe femijet do te lidheshin me te huaj. Dhe cfare mbetet? Po mbetet ajo per cfare edhe u denuan autoret e krimit: shtyrja ne marredhenje martesore dhe seksuale te minoreneve (12 vjevare?!). Nuk e degjoi gjykatesi fare per arsyetimet dhe i futi ne vrime. Por mbetet edhe ajo qe e permendi nje komentator se per ato familje nuk ka me ardhemri ne krahinen e tyre nga ku i kane rrenjet. E turperuan veten dhe pasardhesit e tyre dhe gjithe fisin dhe na goditi edhe neve si komb apo jo? po edhe si qenje njerezore gjithashtu ne fund te fundit.

Ktyne robve u ka hup busulla. Ne nje gjyq divorci ne Kanada, gjykatsja e pyeti katnaren "Pse don me e divorcu burrin?". Pergjigjja: "Po se nuk me len me pas dashnor".

Varini nga i gur ne qafe ktyne(mgjs mu m'dhimset guri)

Vetem ta sqarojme: Sipas Kanunit te Leke Dukagjinit.

E ku e di ky Lleshi qe ka Kanun mer jahu?

Germoni ca me teper(kaq mund te germoja 'cached' ne google:

WOODGREEN COURT

NEXHMIE LLESHI

OLSION LLESHI

RESMI (KUJTIM) LLESHI

REXHEP HONUZ LLESHI, Trial (Part Heard) - Resume - 10:25. Court 6, T20090148, MICHELLE MARIA SMITH

Cfareeeeeeeeee.................???????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

“Une s’jam kriminel, doja te mbroja vajzen time”.

Pse vetem 3 vjet burg?! 

Arkipeshkopi i Canterbury-t mbase thellohet ca me teper ne aplikimin e Sharias paralelisht me ligjin britanik.  (Interpretime te Sharias lejojne martesen ne moshen e pubertetit, adoptuar ne disa vende, si psh, Jemen, qe ne moshen 9-vjecare.  Gjithashtu lejohet martesa me kusherinj te pare.)  Ne kete aspekt, i ati i te bijes, trushpelare nga imami i lagjes, mund te ngjiret e te kerkoje te shfajesohet qe s'eshte kriminel.   

Por cfare me cudit me teper, eshte denimi nga drejtesia angleze me vetem 3 vjet burgim. 

 Turp i Zotit. Keto njerez duhen kthyer prape tek shpellat nga kane ardhur. Kur s'u edukuan edhe ne Angli, dmth qe jane rast pa shprese. Nejse, ishalla dalin te virgjer nga burgu.

Dhe mos haroni se keta jane shqiptare smiley

Duket sikur keta jane mesjetaret e fundit, por neper shqiperi ma ha mendja qe duhet te kete shume njerez me mentalitet te ngjashem neper krahina te thella , ndoshta jo kaq ekstremist, por njesoj mbytese.

Nje ngjarje e lidhursmiley Ku jane lymat ktu mer, t'na thon aplikim i gabuar i haditheve qe Sheh Albani i paskesh studju per 40 vjet.

E lexova qe m'sabah kete lajm ne BBC News.  Megjithese ne princip jam kunder, nuk e di a duhet ta gjykoj veten ashper qe ne kete rast them "hallall" denimi ...

 Qafir, se c'kom nji bindje une qe keto jane shqiptare te Maqedonise.

S'besoj te kete shqiptar maqedonie qe ja ven emrin cunit "Olsion"

Mbiemri Lleshi eshte mbiemer katolik, dhe keta jan padyshim ose katolik, ose te konvertuar ne Angli, nga ata qe strehoi shteti anglez neper xhamiat e evgjiteve te londres, ku disa prej tyre u trushplan pa kthim mbrapa. Fajin kryesor per kete shpurre fanatikesh shqiptar ne Angli e ka edhe vete shteti anglez qe i strehoi emigrantet shqiptar ne xhamia evgjitesh. Nga mbiemri them se jan ose mirditor ose malsor katolik me origjine.

E rendesishme eshte qe jane shqipetare dhe biles prej shqipnie. Per te tjerat vari lesht.  

Qafir

kam lexuar edhe nje te forte tjeter me kta pakistanezt, ne nje fshat andej nga Karaci nje djal perdhunon nje vajze te fshatit, dhe ngrihet paria e fshatit, dhe medemek sipas ligjit islamik, denojne kete djalin qe kishte perdhunuar me perdhunim te motres te vet. E motra e te akuzuarit do te perdhunohej nga kater a pese burra te fshatit, qe ishin vete keta qe dhane denimin. E motra ishte 14-16 vjec ne mos gabohem. Ja kesaj i them drejtesi une.

Nje gje me habit tek kjo histori, qe si ka mundesi qe ai hoxha evgjit i zones i paska thene ketij neandertalit qe eshte ok ta martosh vajzen me djalin e  xhaxhait te vet, dhe nuk i ka thene qe me mire ta kontrollonte vet ai hoxh evgjiti vajzen a eshte e virgjer apo jo. I paska ik nje rast i mir nga duart kot.

Te jemi serioz tani, cfar lloj kafshe mund te detyroje djalin te perdhunoje vajzen e te vellait??? Dhe cfar lloj neandertali dyshon ne virgjerine e nje vajze 12 vjecare vetem sepse ata dy femije, qe jan kushurinj , biles mund ti quash edhe vella e moter sipas tradites shqiptare ( kushrinj te pare)  nuk kan dash e nuk kan ditur te bejne seks?

O zot o zot, cfar lloj njerezish!

Disa mendojnë se duhet të kesh licensë për të pasur fëmijë, raste të tilla më shtyjnë t'i bashkohem asaj ideje.

Kete teori e hodhi nje mjek-psikolog ne suedi i cili i ishte referuar po ketyre njgarjeve nga vllezerit avganistanas te cilet martohen me cunat e xhajes e ku di une . Hapi nje debat te madh ne media dhe cilesuan shume kontroversial megjithate une jam i ketij mendimi njerzit duhet te paisen me patente per prodhim ose mbajteje femijesh

valla'i po e bone ate gjo per 50 vjet europa ngel me 100000 banore

turp, turp, turp e faqja e zeze,

po ua bejne mendjen rrumpalle keto shkollat  neper vendet islamike, se kete gje shqiptari nuk e ka patur zakon asnjehere

 

Bobo ca emri ti vesh ksaj.Kta plehra duhet te digjen dhe zjarrin t u'a kallish ke mjekrra

 mos u beni me katolik se papa o njerez. 

po shikoj se ajo qe ju do t' u benit ketyre per te shpetuar moralin tuaj, eshte me keq sesa ajo qe ata u bene femijeve te tyre per ti shpetuar po ashtu nga e keqja, ose per te pasur te paster moralin e tyre. 

nuk po shihni SE SILLENI NJESOJ !

Nuk do me hante shume palla nqs do ishin pakistanez apo ndonje lloj evgjiti plako, por jan shqiptar, dhe s'ben qe shqiptari te detyroje dy femij, kushurinj te pare te bejne seks! S'ka moral ketu hic! Ky eshte nje akt i denueshem, biles jam i sigurte qe ne familje te tilla me kontroll absolut nga te tille te semure mendor ka edhe pedofili e dukuri te tjera jashte-njerezore.

nuk e kam rastesore ate punen e mjekrres.Nuk eshte qeshtje morali ktu.Keta po na sjellin adetet e pakistanezve,ptuuuu

Kam pershtypjen se kjo histori do te kete qene pak a shume keshtu:

Vellai qe kishte goce i kishtenje shume te majme parash borxh vellait qe kishte djale. Meqenese ky i fundit po ja kerkonte parate pothuajse perdite, dhe vellai borxhli nuk kishte mundesi per ti paguar, vendosi ti shese vajzen e tij 12 vjecare. Ky tjetri duke qene se nuk po merte parate pranoj te merte vajzen e vellait ne kembim te borxhit. Pastaj me vone dicka do te kete ndodhur brenda familjes se djalit, e cila e ka detyruar babain e djalit ti thote vellait qe malli nuk ishte i cilesise ekstra ashtu sic e kishin edhe parashikuar ne kontrate.

Pra, si perfundim, mos u indinjoni shume o peshq se per keta lloj njerezish (nese mund ti quajme njerez) femra eshte thjesht nje mall per tu tregetuar.

Duhet shume pune per te hequr kete mentalitet/koncept nga shqipetaret, pasi jane rreth 70 % e popullsise mashkullore.

 qe malli nuk ishte i cilesise ekstra ashtu sic e kishin edhe parashikuar ne kontrate.

ne fakt kjo PIKE, i fal, mendoj une. 

imagjino nje goce 12 vjeç qe nuk eshte e virgjer. qe mund te jete ashtushur me zezak ose ndonje te vjeter. 

vetem sikur ta mendosh, patjeter qe do t'ja japesh vellait tend, per ta shpetuar nga "kurvelliku" (ose nje jete me strese) sikur ky te jete i vetmi shpetim. 

e keqja e ketyre eshte qe jetojne ne Skoci (vend i harruar dhe i mjere) si Shqiptare. 

shpresoj qe heqja e vizave tipave te tille te mjere, do t'u mundesoje ardhjen definitive ne shqiperi, ose te pakten sa per te martuar kalamajte.

Po a ka kurvllik e stres me te madh se ti japesh vellait motren more bythq.. o njeri i degjeneruar. Po jan femij o shkerdhate njeri, o fosil! Pse te shkon ajo mendja jote perverse qe nje 12 vjecare nuk eshte e virgjer po nuk te shkon tek me normalja, qe kushuriri i pare ska dash ta bej me te motren, ose duke qene femij te dy as kan dit. Po si u dalloka virgjeria tek nje femer more fosil, te gjitha femrat sipas mendjes tende neandertaliste na qenkan fizikisht njesoj? ptu race e poshter.

 mor pallosh, mor katnar dhe zgjebs mundohu ta kapesh fjalen time. une nuk po justifikoj po mundohem vetem te HEDH DRITE mbi ngjarjen. nuk mbaj qendrim moral pra. sepse mendoj se e verteta qendron permbi moralin, ose te miren dhe te keqen.

ps: dhe te kam then mos me ec prapa (pa kundragaz), se veç pordhet leshoj nga pas. ere te qelbet dhe zhurme ka. smiley

ps2 : ndersa ty finisterre ta kam thene me duket njehere, qe patjeter (pres koken po te jet ndryshe) je femer e SHEMTUAR. nga ato qe nuk ta ngrehin dhe lakuriq dmth. haha

"ndersa ty finisterre ta kam thene me duket njehere, qe patjeter (pres koken po te jet ndryshe) je femer e SHEMTUAR. nga ato qe nuk ta ngrehin dhe lakuriq dmth. haha..."

Po te isha ne vendin tend s'do luaja kaq shume me koken smiley

Se c'Hajdar eshte Hajdari pa koke?! smiley

Ik ere, kungull, te dhjefsha te verteten. Rob pa gjak je qe nuk mbake qendrim moral ne kete rast?

Keta mjekrosha nuk jane me shqiptare, nuk kane me asnje lloj ndjesie shqiptare; keta jane talebane dhe turp per ate gazetar ne angli qe sjell te tilla lajme, qe na felliq.

Kur mendoj se cfare iu ka bere Enver Hoxha ketyre bastardeve, per here te pare po i kthehem sot duke thene: te lumte ajo dore! si na le????

@Hajdar, imagjinata me goca 12 vjeçare jo të virgjëra që fëlliqin racën e çuan këtë kafshën më lart në burg. A thua është mendim i mirë ta pranosh në sy të kaq dëshmitarëve që të punon edhe ty truri për pornografi fëmijësh?

 

 artikulli nuk thote qe ishte imagjinate, por thote qe sikur (pas provave qe bene prinderit) ajo vajza te ishte e pa prishur (e cila shpuri dhe ne prishje te marteses), sot ne (ose policia angleze) nuk do ishim ne dijeni te ngjarjes HIÇ.

kjo do te thote qe ngjarje te tilla ka sa te duash, e martesa te tilla ka sa te duash*. vetem se ne nuk jemi ne korrent.

ndersa, meqenese ju siç po shoh po merremi me mua dhe jo me ngjarjen, po ju shpjegoj dhe njehere kendveshtrimin tim mbi kete pune. 

ju denoni me DHUNE, njerez te cilet po me dhune detyrojne femijet e tyre te zbatojne RREGULLA TE CAKTUARA MORALE. 

pra, morali i juaj ndaj tyre eshte po i dhunshem, si i tyre ndaj femijve te tyre.

por juaji eshte dhe me i EGER dhe i PAJUSTIFIKUAR. 

sepse ndersa ata e bejne per "te miren" e femijve te tyre, te cilen e gjykojne nepermjet paragjykime qe kane mbi boten, ju ushtroni dhune per te miren e perbashket (pra dhe timen) nepermjet paragjykimeve tuaja qe keni per boten.

prandaj une "protestoj", ose jam kundra jush, sepse do te deshiroja qe me mire dhe ju, te merreni me ate te femijeve tuaj sesa edhe me te miren time, per te cilen okupohem vete.

ne fakt dyshoj tek aftesia juaj e te kuptuarit te gjerave dhe bile kjo me shtyn qe per te miren time te preokupohem vete.

 

* martesa ndermjet kusherinjve te pare, nuk konsiderohet krim. keto ndodhnin tek ne deri pas çlirimit, por edhe ne bote. lexoni balzakun tek komedia humane. 

Fjale me vend dhe me llogjike, por kujt tja thuashe.

E si qeka e pajustifikuar dhuna kunder dhunes. Pse u ktheve e shave ate qe te shau? E pajustifikume ishte dhuna jote.

Mbiemri Lleshi eshte mbiemer katolik, dhe keta jan padyshim ose katolik

Kom qene vete ne nje fshat te Peshkopise, ku te gjithe e kishin mbiemrin LLeshi, LLeshaj, dhe ishin myslymon denbabaden. Ishte viti 93...periudhe revolucionare e mu mu dukte se kisha shku n'Anadoll!

Interpretimi im: ata i jane shkeputur komunitetit shqiptar dhe i jane bashkengjitur komunitetit pakistanez.

Kurse une kam taku disa katolik Lezheje ne Amerike, dhe e theme me siguri qe pa dyshim do benin dicka te tille. Kam takuar dhe Grek qe po ashtu do ishin gati te benin dicka te tille.  Arsyet e kesaj ngjarjeje nuk jane tek muslimanizmi, por varferia dhe mosintegrimi i nje pjese te madhe te shoqerise emigrante. Kur keta imigrant kane probleme familiare te tipit shoqeria i ka rrembyer trute femijes time, atehere mundohen te mbyllen me vendime ekstreme si ky.  Pershembull, shiko Ttmsoia, ja ta kishte femijen me ndonje "Evgjite" dhe imagjino se c'do bente.

Dicka e tille ralle ndodhe ne shqiperi se 1. nuk jane aq te mbyllur nga shoqeria si keta nga shoqeria angleze, 2. me e veshtire te te rrembehen trute ne fshat ku te terre njesoje dhe 3. nuk kane te njejten nevoje si jashte qe ti shikojne femijet si krahe pune qe duhen mbajtur mbrenda grupit.

Pershembull, shiko Ttmsoia, ja ta kishte femijen me ndonje "Evgjite" dhe imagjino se c'do bente.

Ste mora vesh ku e kishe llafin, apo ja fute ashtu kot!

C'rendesi ka se ke njoft ti edhe katolik Lezhe qe qene gati ta bejne kete gje, apo se ke njoft edhe Grek, apo se martesat midis kushurinjve kan egzistuare dhe ne perendim.

Po pastaj, kujt i plasi?

Fakt eshte qe keta fosil, detyruan dy femije te martohen, dhe te kryejne marredhenie seksuale naten e marteses, pra detyruan dy kushurinje te pare, qe ne shoqerine shqiptare konsiderohen moter e vella, te kryejne marredhenie seksuale, dhe te martohen. Kaq mjafton qe mua te me hap zorret e barkut, dhe cdo njeriu me dy lek tru kaq gje i mjafton te kuptoje se kemi te bejme me mendje perverse, me njerez te semure mendor.

Dhe askush nuk ju a sulmoi islamin juve, por eshte fakt qe keta pocaqinj njerez jan zakonisht mysliman dhe perdorin fene si arsye per aktet e tyre c'njerezore. Dhe ne rastin konkret kemi te bejme me nje idiot qe fene e rradhit si arsye kryesore per kete vendim kafsheror, megjithese ska te bej fare me fene.

Dhe ti po te ishe vertet, por ama vertete fetar, dhe vertet te respektoje islamin, do e dije shume mire qe mbi 90% te myslimaneve ne bote nuk kan te drejte ti thone vetes mysliman, apo te perdorin islamin per propagande, dhe nuk do vije ketu te na shisje pordhe me teorira te kota duke bere avokatine (gjoja e ben bukur, me anesore keshtu) e ktyre akteve c'njerezore.

 

Dhe ne fund fare, imagjino te detyrosh vajzen tate 12 vjecare te martohet e te kryeje marredhenie seksuale me djalin e vllaut tat. Edhe sikur ajo vajze te kete mendjen e nje 25-vjecareje e te jete kryekurva e qytetit nje akt i tille eshte i papranueshem, jo vetem se eshte i forcuar, por sepse ne rradhe te pare, FARE FARE NE RRADHE TE PARE, ASKUSH NUK ESHTE PROTEKTOR I VIRGJERISE TE DIKUJT TJETER, FIKSOJENI KETE GJE O FOSIL, ASKUSH NUK ESHTE PROTEKTOR I VIRGJERISE TE DIKUJT TJETER, AS ME LIGJ, AS ME RELIGJON, AS ME KANUN, AS ME LLOGJIKE.

Kur njerezit do shkojne te japin llogari perpara zotit per mekatet ne kete bote, do shkojne te japin llogari tek etek, e vetem per bythen e  tyre, nuk ka bere zoti askend protektor te shenjterise te dikujt tjeter.

 Ndale vrullin o trim, se nuk jane te gjitha gjerat ashtu.

Para Zotit do jap dhe une llogari per cdo fjale qe te kam thene apo qe s'te kam thene kur ka qene e nevojshme te thuhet. Prindi nuk ka sesi te mos mbaje pergjegjesi per ndyresite qe ben mbi femijet e vet. Dhe poashtu si thua qe do mbaje secili pergjegjesi per sumen e vet, ashtu do mbajne pergjegjesi edhe per kete kafsheri qe kane bere keta shtazet ketu. Sepse, fundi i fundit, eshte suma e tyre shtazeria qe kane kryer mbi ate vajze. Pavaresisht se e demtuara kryesore ne kete makabritet eshte ajo foshnje; pergjegjesi kane keta sa cke me te.

.......................

Te jesh myslyman i vertete, eshte e pamundur, te pakten jo per sa kohe qe je njeri. Eshte pak a shume si te jesh komunist, idhtar dhe zbatues i idealizmit utopik; ama, edhe me e veshtire se kaq; sepse ne cdo lloj feje te madhe te botes, njeriu gjykohet dhe mban pergjegjesi edhe per mendimet negative; madje edhe shperblehet per mendimet pozitive. Pra, nese ne komunizem eshte vetem vepra qe vlen dhe gjykohet, ne fe, eshte vepra dhe shpirti. Me nje fjale, ne kete bote, nuk ka myslymane, kembes t'ja jape kush te doje qe mendon ndryshe. Ardhja e Krishtit, kryqezimi dhe ringjallja e tij eshte vertetuesi kryesor qe nuk ka. Njesoj, per te njejtat aresye pse nuk ka myslymane, per te njejtat aresye Krishti "shfuqizoi" Ligjin (qe paksa te tjetersuar, myslymanet jane te DETYRUAR t'i binden, ose i pret ferri) dhe e ringjalli ate qe te quhet i zbatuar; perndryshe nuk do mbetej asnje cifut qe te shihte dyert e parajses. Dhe kur kjo vlen per cifutet e robetuar nga ligji, poashtu do te vleje 1000 here me shume per arabet leckamane te pashkolluar dhe te pagdhendur, si dhe paganet e evropes dhe botes moderne; idhtare te 1001 feve roberuese nga me te ndryshmet dhe nga me mizoret.

..............................

cfare me ben pershtypje ne gjithe kete mesele ketu, eshte lenienca, dora e lehte qe tregon gjykatesi. Ata njerez, minimumi, duheshin denuar per pedofili, perdhunim te mituri, perdhunim femre, kryerje aktesh te turpshme dhe te papranueshme per shoqerine Angleze, dhe ne fund te denimit, te deboheshin per bythe nga Anglia. Dhe gjeja tjeter qe me ben pershtypje me keta parazite te qelbur eshte fakti qe jane ne Angli more aman... Pse nuk e thyejne qafen andej nga Pakistanerat apo bota arabe, dhe andej le te behen edhe me kafshe sesa jane! C'mut kerkojne ne nje bote te ketille mor aman! E kupton ti qe jo vetem qe e kane bere neverine, por as nuk vret fare ndergjegjja hic, as nuk arrijne ta kuptojne neverine dhe ndyresine qe kane bere; -  e shkojne  i bertasin gjykatesit mor aman!!!!!!!! E sheh ti ca behet apo jo??? Prandaj i quajta parazite, se tamam, vetem parazite jane ato qelbesira. Po nga ana tjeter, mire ja bejne, me kembe le ta shkelin Angline gjithe diten, se e kane fajin vete keta qe per t'u treguar njerez, meshirojne dhe tregojne njerezillek me lloj soj felliqesirash qe ketij shteti dhe shoqerie, jo vetem nuk kane, por as kane per te patur kurre asnje gje per t'i ofruar ne jete te jeteve...

Me te vertete qe nuk me dalin fjalet e duhura nga goja... nuk kam fjale per t'u shprehur per kesi kafshesh!

 "Po nga ana tjeter, mire ja bejne, me kembe le ta shkelin Angline gjithe diten, se e kane fajin vete keta qe per t'u treguar njerez, meshirojne dhe tregojne njerezillek me lloj soj felliqesirash qe ketij shteti dhe shoqerie"

e ke fry icik ket punen e mirsise Angleze smiley Mu me duket se o pjese e kultures perandorake, kjo puna e te pranumit dmth. 

A di gje se cbehet andej nga ish qytet zombi, si Bradfordi pshemell? Mesa pash une, po mos te ishte per pakistanezet ajo zone do ishte myk.. smiley 

E kunderta eshte e vertete. Bradfordi ka qene nje qytet tipik anglez dhe eshte kthyer ne nje qytet ku asnje i bardhe nuk ka deshire te jetoj. Ne Angli njerezit flasin me derogativa per ate qytet, sepse ka zona te tera me evgjit, ku skalon dot nje i bardhe, dhe nje femer e bardhe duhet te kaloj me furgon policie. Aq keq ishte situata sa plasen perleshje masive ne ate qytet para disa vitesh, nje nga arsyet ishte se evgjite me pantallona poshte bythes ngacmonin vajza ne shkolla fillore. Gjith ato zona qe jetojne me lemoshen e shtetit anglez, dhe nxjerrin kamikaze qe hedhin ne ere qytetare anglez. Pra Bradfordi eshte myk me ata, jo pa ata, sepse pa ata do te ishte nje qytet i vogel dhe i qete.

bradfordi was a fucken kip... anglezet qe jetojshin n bradford ishin robt mo t frykshem n europe... problemet e bradfordit jon nje shembull i gjalle i nji politike te keqe krijimi getosh... qe ishin aty qy para se t vijshin pakistanezet... white trash ghettos... good old tory politics i shtoi ene elementin racial mrena duke sjelle pakistanez dhe duke kriju nje geto mrena getos... kjo nuk osht vetem n bradford osht gjithanej neper UK... rezultati osht qe cdo geto ene subgeto ka bandat e veta perkatse... t zite nuk kalojne ka lagjja e t bardhve t bardhet s kalojne ka lagjja e t zive... asnjoni s kalo nga lagjet e pakistonve... lene masanej nga lagjja e bangladeshit... n oldham n mancester u bo e njejta gjo si n bradford... sa her qe ka pas protesta t mdhoja kon qene polica ato qe i kon provoku protestat... te dyja rastet ene n bradford ene n oldham ishin t provokume nga policat qe rrafen adoleshenta per sherre mes bandash ne menyre te njianshme...

 

megjithate tema ishte per dy vllezer shqiptare qe kon ra mrene per i krim qe kon kry n angli... kujt i rruhet se si e meno nonjoni ktu m peshk se si duhen denu ose s duhen denu... gjykata angleze nuk varet nga llafet e miletit apo nga njenjat personale... ato qameti mun ti japin maksimumin e denimit nonjonit qe ja mer menja po mo shum se maksimumi nuk t jep njeri, ... kur t bosh noi krim her tjeter ene t jesh shqiptar plus myslimon me mjeker pyte bythen mire, ky osht mesazhi...

 

Jakamon, mund te jem gabim, por kam pare nja dy here, qe sikur ke bere avokatine e te zinjve. (ketu per pakistanest, e diku tjeter per somalez). Se mos ndoshta je keqkuptuar, une nuk jam racist, ne asnje lloj menyre, te jete e qarte kjo. Per Bradfordin,  ka qene si ka qene, pakistanezet qe punojne taksixhinj atje e te tjeret qe rrojne me taksat e popullit, nuk eshte se e kan ndrit Bradfordin, kurse ata te bardhet, jan si jan, jan ne vend te tyre mor vlla, dhe kan jeten e tyre, dhe kan shume te drejte te revoltohen, te pakten me c'kam vete me syte e mij.

ps. Per Bradfordin kerko ne internet se ka histori dhe kulture pak me teper nga c'mendon ti, mos i gjyko vetem nga nje shtrese e varfer e lene mbas dore.

Ajo qe them une, eshte qe ata nuk jan protektor te shenjterise dhe virgjerise te vajzes. Kaq. Secili pergjigjet per mekatet e veta. Me ke keqkuptuar aty lart me duket. Nuk e kuptoj se me c'te drejte dikush perdor fene per te roberuar dike tjeter. Ky eshte paradoks. Padyshim qe kan kryer nje mekat e persa i perket anes fetare kan per te lare hesape per kete kafsheri qe i kan bere ketyre dy femijeve, ku praktikisht u kan q.r jeten dhe femijerine, qe ua ka dhuruar zoti.

TT, ata nuk jane mbrojtes, por duhet te kishin qene. Kafsheria qe te irriton ty dhe mua ne kete rast ka lidhje direkte me ate deshtim. Kane deshtuar koke e kembe si prinder. Kane deshtuar si qytetare (te qyteteruar), Kane deshtuar edhe ne Islam - se te pakten, minimumi, minimumi, jane treguar rraciste te qelbur (mire apo keq, s'ka rendesi; kane kryer kafsheri, dhe kjo na vret) 

nga ana tjeter, cdo fe eshte roberuese. "bej mos bej", ky eshte fillimi dhe zinxhiret. Pastaj, te jemi te ndergjegjshem, nuk ka fe sot ne bote me CV fisnike o TT. S'ka fe qe te mos kete "KAFSHERI" dhe "cnjerezi" lart e poshte gjate gjithe historise dhe gjate gjithe bilancit te saj. Te themi te verteten tani.

si mer pdorr cdo fe qeka robnu'se se t thote boj mos boj??? pse di noi gjo ti qe s t thote boj mos boj??? hehehe c m knoq ti mu ere...

me qen myslimon osht e veshtire vetem per ato qe s jon myslimon pdorro... ene mu m duket shum e veshtire me qen jomyslimon pershemull, konfuzjon i modh m duket valla'i, nuk e kuptoj dot se si munet robi mos me qen myslimon... po kshu jon 'da kto pune... as nuk do me thone qe kur je myslimon ose bohesh myslimon automatikisht bohesh meleq ene s bo gjynofe... pranej ka qeveri mer pdorr qe kur gjynofet jon t mdhoja ene t dukshme qeveria t mer ene t fut m garrene... per kshu t mcefta masanej ke per tu pergjigj mo mrapa ke qeveria kopetente me i llaf... n angli futesh mrene per aq sa munet me t denu qeveria angleze ose per aq sa ja mer men'ja ligjvonsave anglez... osht shum e thjeshte mer pdorr s ka noi filozofi t modhe ktu...

Jakamono, me fal qe po nderhy ketu, por kot per muhabet, sa mysliman njeh ti? Se une nuk kam takuar asnje mysliman deri me sot, mund te kete, por une s'kam takuar asnje. Ne krahun tjeter kam takuar njerez qe mund te them jan te krishtere, ose cifut. Ne kete aspekt jam dakort me ZT. Mos te keqkuptohemi, njerez qe i thone vetes musliman ka nja dy miliarde e kusur ne kete toke, ashtu sic ka edhe te krishtere etj, por ama sa ka vertete sipas rregullave qe ju ka caktuar perendia? Ti sa ke njoft?

ti je mysliman? kjo qeka fe persmari, si t'bohem edhe un? a funksiono both ways apo m'duhen bole?

H.B ku e pe ti ne artikull se sipas mjekeve vajza nuk u gjend e virgjer? (meqe te pelqen te flasesh me fakte). Une gjeta vetem kete:

 "inicimi i marredhenies seksuale te nje vajze 12 vjecare perben krim te denueshem me burg."

 Shpresoj te kem kuptuar mire qe me "inicim" ka dashur te thote: "nxitje".

 Arsyetimi jot eshte i pranueshem, nese gjen ku thote qe vajza ka kryer marredhenie me dike (te zi , te vjeter quaje si te duash ti). Patjeter qe s'mund te marresh parasysh vetem fjalet e atyre qe s'kane gjetur njolla ne çarçafe.

 H.B ku e pe ti ne artikull

natyrisht duke perdor trunin. (nuk duhet me shume se 50 grame tru, pak me shume se nje harabel pra, per me zgjidh kete gje-a-gjezen ketu) smiley

i cili me thote se : sikur mos te kish pasur akt seksual midis atyre te dy te rinjve, nuk kishin sesi t'i denonin ne baze te atij ligjit qe citon vete artikulli.

pra gjykata qe i denoi duhet patjeter ta kete kontrolluar me nje doktor ate cucën, per te pasur prova te pakundershtueshme. ndryshe ajo duhej te ishte mbeshtetur ne ndonje ligj tjeter.

ndoshta ne ndonjerin, nga ato moralet e tjere, qe rreshton finisterra me poshte. 

kjo do te thote qe ti mund ta pyesesh ate se mund te jete me ne korrent se une qe bazohem vetem tek ato qe lexoj TEK ARTIKULLI, sa i perket ketij rastit ketu. lol

ps: per te mos qare me mire me qesh.

 Dmth kush ka tru duhet ta perdore me patjeter si ti? smiley Se meqe behet fjale per interpretim ti s'ke te drejten absolute. Gjykata ka denuar ne baze te pranimit te te dy prinderve qe i kane shtyre te kryejne marredhenie seksuale. Kaq thote artikulli.

  Ti aludon qe prindi e dinte qe kjo s'ishte e virgjer dhe qe prindi ka dashur ta martoje per te mbuluar kete gje. Madje ti aludon qe e ka humbur virgjerine me zezak   ose te vjeter ( po pse ore, ça ke midis dashurise se dy adoleshenteve normale dhe sikur te ishte keshtu?). Kjo s'eshte te ndjekesh logjiken po te kesh fantazi.

 Po te ndjekesh me pas logjiken e ke mire ti, po puna eshte si arrite te keto smiley. Nuk te shkoi hiç ne mend qe mbase kjo goca ka qene natyrshem jo e virgjer?

 Dmth kush ka tru duhet ta perdore me patjeter si ti?

per ta gjet gje a gjezen PO. ndryshe fjasim dokrra pa lidhje. jeta eshte arithmetike olimbi - thuhej ne nje pjese teatri shqiptar.

Ti aludon qe prindi e dinte qe kjo s'ishte e virgjer dhe qe prindi ka dashur ta martoje per te mbuluar kete gje.

kete po e thua ti, jo une. une i permbahem artikullit, ta theksova me duket. atje thuhet qe mungesa e virgjerise se vajzes ishte shkaku qe prishi martesen.  

mbi kete pike, tani mund te aludojme sa te duam, une apo ti ose te tjere. 

pershembull sesi e mori vesh familja e dhenderit qe nusja nuk ishte e virgjer. por artikulli edhe ne kete pike nuk na len mundesi aludimi sepse ai thote "qe pasi nuk pa njolla gjaku ne çarçafe" nena e djalit, lajmeron te shoqin qe goca nuk gjendej e virgjer. ky ja kthen ate te vellait

tani pershembull fjalen mund ta marrin te tere aluduesat : a jane njollat e gjakut, shenje e sigurte ? po djali ose dhenderi a ishte i afte per seks ? a e pyeti mamaja ose babai ate, se a e beri ate punen ? a te ngrihet nga kusherira e pare qe eshte gati si moter ? apo njeriu eshte maqine dhe nuk pyet, sa te shohe pak trup lakuriq dhe fap i ngrihet delli ? a eshte djali i pjekur menderisht ? a merr ai pjese neper forumet e diskutimit ne internet ? a viziton ai faqe seksi ? a e donte ai vajzen per nuse ? pse nuk i shkoi mendja te perdorte boje te kuqe per çarçafet ? po babai i goces pse nuk nguli kembe qe goca e tij ishte e virgjer ? si e pronoi ai pa bere ze perseri ne shtepi ? a e dinte ai kete dhe kerkonte dhe a ishte pikerisht ky shkak qe kerkoi t'ja fuste familjes se vellait ? bile te behej shkaktar i tere ngjarjes ? etj, etj.

siç mund ta shikosh dhe vete zonjushe (apo zonje) tani (dhe jo me pare) mund te aludojme deri ne vdekje, mjafton te kemi fantazi dhe qejf. smiley

bile mjafton vetem ky rast per te shpjeguar nepermjet aludimit ose jo, te gjithe shoqerine njerezore qe prej fillimeve te saj, pra qe pertej majmunit. 

me respekt e nderuar, pseudonimi tend me intrigon. smiley

 

"ne fakt kjo PIKE, i fal, mendoj une. 

imagjino nje goce 12 vjeç qe nuk eshte e virgjer. qe mund te jete ashtushur me zezak ose ndonje te vjeter. 

vetem sikur ta mendosh, patjeter qe do t'ja japesh vellait tend, per ta shpetuar nga "kurvelliku" (ose nje jete me strese) sikur ky te jete i vetmi shpetim. "

 Jo , keto me siper i imagjinove ti per te sqaruar veten, ndryshe une s'do fantazoja kontradikten sa per te shkruar kunder teje .

 S'mund te them te njejten gje per pseudonimin tend smiley

hm, not necessarily, some love cn be good

 

 heh pikerisht ne po kete pike ta solla perseri muhabetin. 

megjithese per ta shtjelluar me mire edhe nga ana sociollogjike (jo vetem nga ajo psikollogjike te cilen u mundova ta trajtoj çeshtjen une), duhen lexuar pikat qe aq mire renditi muhametali-u, i cili dhe pati zgjuarsine ta fuse diskutimin ne shinat e duhura. 

 

ps: ndersa sa per pseudonimin tim, asfare intrigues, them qe : burrit mos i shih gunen po punen. smiley

hajdar, nuk lahet numri 2 me numrin 1.

imagjinata e sëmurë e prindit që vajza do të rritej e do ta fëlliqte racën e tij inçestuale të pastër me të huaj, e detyroi atë ta martonte aq herët me një kushëri. nuk justifikohet kjo as me qëllimet e mira (rruga për në ferr është e shtruar me qëllimet e mira të shpirtrave që e popullojnë at&eumlsmiley; as me faktin se ashtu bëjnë të gjithë shokët e këtij të sëmuri nga trutë.

ata prindër nuk bënë prova por kryen një krim për të cilin duhet, dhe po përgjigjen shpresoj jo vetëm në këtë botë por edhe në atë tjetrën.

për veliupress dhe cilësinë e përkthimit të artikullit nuk kam fjalë.

 

Ore. dhe mbrenda komunitetit te tyre esktremist ata ne turp do jene. Leje njehere jashte atij mikrokozmi ne shoqerine angelze si do trajtohen. C'eshtja eshte ama ta kuptojme kete ngjarje, because there is more than what meets the eye. E lehte eshte te thuashe qe jane neandertal, dhe keshtu mund te jene, shpresoje te jene*, por mendoje se ka dhe arsye te tjera. Nje gje eshte e sigur, ata vepronin duke menduar, kjo tregon qe ka disa arsye shoqerore per tu analizuar.

personalisht, nuk e dis e c'te them. eshte plasje vlerash mbi te gjitha. dmth nuk po denohet per mendimin tim interkursi, sepse 16 me 12, jane te dy ne moshe te mitur kshtu qe nuk denohen. plus qe, fakti se carcafet qene te paster dmth se asgje s'eshte kryer midis tyre. kshtu qe, cfare po denohet? nxitja e interkursit qe nuk ndodhi? fakti se do te martoheshin 2 kushurinj? e padenueshme, vete gjeniu i shekullit te kaluar (einstein) u martua me kushuriren e vete. aman o njerez, mire e ka hajdari nga njera ane... degjojme gjera te tilla edhe reagojme duke thene "E tmerrshme..." por shihni nje here verdalle se, mund te akuzohet muslimanizmi me shume gjera por me perversitet e degjenerim seksual? i dont think so.

imagjinata e sëmurë e prindit që vajza do të rritej e do ta fëlliqte racën e tij inçestuale të pastër me të huaj, e detyroi atë ta martonte aq herët me një kushëri. nuk justifikohet kjo as me qëllimet e mira (rruga për në ferr është e shtruar me qëllimet e mira të shpirtrave që e popullojnë at&eumlsmiley; as me faktin se ashtu bëjnë të gjithë shokët e këtij të sëmuri nga trutë.

Ndoshta eshte pune te "huaji" por artikulli thote specifikisht qe s'donin "te papershtatshem dhe jo myslyman." 

Faktori i mos-integrimit, permendur psh nga muhametali ndoshta eshte nje aspekt, por ne kete rast kemi te bejme me integrim ne nje grup tjeter.  Ngado ta kthesh aty shkohet serish.  Sipas disa te dhenave, 55% e pakistanezeve britanik jane martuar me kusherinj te pare.  Martesa qe jane mese te zakonshme ne Azine e Jugut dhe vende te Lindjes se Mesme.  (Abdullah Gul eshte i martuar me kusheriren e pare.)

Ne kete rast te pakten ne Angli, nxitja e minorenes per marredhenie seksuale perben krim (ndoshta dhe mosha e marteses, s'jam e sigurt per kete.)  Martesa nder kusherinj te pare ne Angli nuk eshte ilegale.  Bile perkundrazi, sidomos ne familjet aristokrate e ato mbreterore ka qene shume e zakonshme (to keep it in the family of course.)  Lista eshte e gjate, por psh mbreteresha Viktoria u martua me kusheri te pare.  Emra te tjere te famshem, Darwin, Einstein etj.  Ne US ne disa shtete eshte legale (perfshi NY, NJ) ne disa shtete jo, ndersa ne pese a gjashte, e lejuar me stipulime te vecanta.  Megjithate, ne pergjithesi nuk eshte Norme.  

Kjo per nga ana ligjore. 

Persa i perket Shqiperise, nuk e di nese ligji e ndalon apo e lejon nje martese te tille.  Por tradita shqiptare, e drejta zakonore e ndalon specifikisht, katerciperisht.  (Une per here te pare e kam degjuar ketu ne peshk qe psh eshte praktikuar ne Gjirokaster.  Nqs eshte e vertete, eshte Perjashtim dhe jo Norme.) 

Pra, nisur nga kjo, ne shoqerine shqiptare ky fenomen eshte i huaj.  Ndaj reagimi virtual apo real ndaj ketij lajmi eshte i jystifikuar.  Kur shton dhe faktin qe kemi te bejme me minorene, te nxitur/detyruar te konsumojne kete akt, atehere edhe 100 here me i jystifikuar. 

Intregrim apo jo ne shoqerine angleze i "prinderve" ne fjale eshte ceshtje anesore, kryesorja eshte zgjedhja per integrimi/identifikim me nje grup tjeter.

O twintip, se s'i pres k'to arsyetime nga ty une! C'hyn kusherira-jokusherira ketu? :O 

1. Ne vendet perendimore, me ligj, prinderit nuk mund te vendosin qe femijet te martohen pa deshiren e tyre.

2. Prinderit kane detyruar dy te mitur te kryejne marredhenie seksuale mes tyre.

3. Vajza eshte demtuar psikologjikisht gjate gjithe zhvillimit te ngjarjeve.

4. Femijet kane karten e tyre te te drejtave. Jane te mbrojtur me ligj nderkombetar.

Tani, keta tanet kujtojne se jane akoma qemoti, kur prinderit vendosnin per femijet sepse morali i shoqerise ishte qe "femijet jane prone e prinderve". Te kujtohet ty ajo shprehja e tmerrshme "te kam bere koken"?

Ketu myslimane e te krishtere s'ka te beje fare...

ne shoqerine shqiptare ky fenomen eshte i huaj.

Ne shoqerine e Tiranes, se ne Lleshaj ku isha une ishte Waziristan e shkuar Waziristanitsmiley Ne qytetesit, ndoshta duhet te ndergjegjesohemi qe nga 3.5 milioneshi qe jeton ne Shqiperi ndoshta 1 milion jane ne fakt prej Waziristani.

Ah edhe dicka tjeter. Ne fshatin Lleshaj ku bujta 1 jave ne vitin 93 (si adoleshent), i zoti i shpis kur pa qe po luaja me vajzen e tij te vogel (ndoshta 7 vjec) me ofroi vajzen per grua kur te arrinte pubertetin.

E c'lodheni kot me analiza te tipit "keta s'jane shqiptare", "po imitojne pakistanezet" etj. Keta jane trecerek kafshe, vetem te folurit i ndan nga kafsha. Keta duhen exterminuar me ndonje ilac minjsh a ku di une. Jane kafshe te rrezikshme sepse infektojne edhe pjellat a tyre.

Finisterre, femijet NUK u martuan aktualisht. Nese jane kryer mardhenie seksuale nuk i dihet.. provat tregojne se jo. demtimi psikologjik jam dakord se duhet denuar por ti ktu e tregon anesine tende gjinore kur thua vajza, e jo dy femite.

mbaj mend para ca kohesh ktu ne angli, nje pedofil ishte kapur prej mamase se nje te miture 6-7 vjece kur ky po luante.. prekte a dicka e tille seksualisht me femine, edhe e cuan ne gjyq.. gjyqtari e degjoi ceshtjen edhe i tha pedofilit, "duhet ti blesh nje biciklete vogelueshes ti shperblesh demin psikologjik..." kurse kta mesojme se jane denuar 3 vjet secili... edhe duhet patur parasysh qellimi i te denuarve ne te dyja rastet... rasti i pedofilit eshte nje predatori seksuale e nje te miture... rasti i ktyre eshte se jane te ndjeshem ndaj degjenerimit seksual te botes perendimore e kerkojne te mbrojne femite e tyre prej ktij degjenerimi. kjo pra, Finisterre, me ben mua te dyshoj se ktu nuk po denohet thjesht demi psikologjik i shkaktuar ndaj femive, por denohen vlerat e huaja. per mua eshte politike.

ç'farè nuk dègjon.... kur dègjoj pleqtè qè thonè se u prish bota,mè vjen pèr tè qeshur...po hajde e mos u jep tè drejtè po deshe...u bè realiteti i gjèrave si nè filma...njerzia po humbet ndenjèn me kèto lajme muti!!!

Jo, jo nuk qe pune anesie gjinore, thjesht sepse vajza eshte me e vogla nga te dy, por besoj se edhe mosha e djalit eshte marre parasysh.

Tani kete punen e pedofilit qe thua ti. Ai denimi qe i kane dhene, te siguroj qe ka qene i tille meqe s'ka qene e mundur te vertetohej katerciperisht fakti qe vajza eshte molestuar me gjithe mend. Ti besoj e di qe ne ate moshe femijet jane te prirur te fantazojne dhe edhe prinderve te tyre s'u zihet shume bese, se megjithe keto qe po ndodhin jane vetiu te terrorizuar e paranoike.

Ndoshta eshte ashtu sic thua ti: gjueti shtrigash.

Problemi eshte menyra e konceptimit te pushtetit qe ka prindi mbi femijen. Une prindi, meqe jam prindi vendos:

1. ti nuk mund te zgjedhesh partnerin tend seksual

2. ti do t'martohesh me tet kusheri

3. perpara se te martohesh do t'i provosh qe je e virgjer

4. po te mos jesh e virgjer do te te kthejne ne shtepi

5. ti nuk mund te na turperosh emrin e te na shprishesh racen

Ketu vetem fisheku ne paje mungonte dhe ishte mbyllur puna. E perseris: ndoshta eshte gjueti shtrigash, por keta ketu u kane dhene nje alamet preteksti per kete gjueti.

e gjeta lajmin. qenka me i vjeter se cmendoja. me c'shkruhet Fini, ky paska qene pedofil me vite, edhe e ka pranuar se e ka molestuar te mituren.

une s'po them se kjo qe kane bere keta eshte e justifikueshme, por me ben pershtypje reagimi ekstremist i atyre qe kerkojne ti hedhin ne burg per gjithe jeten, ose qe mendojne se 3 vjet jane shume pak, ose se kta duhen vrare. eshte e qarte se kta nuk denojne krimin... ashtu sic do ta denonin tek nje race tjeter, por ndihen te turperuar se jane shqiptare dhe i denojne kta per demin qe u eshte kryer ktyre, jo femive.

http://www.dailymail.co.uk/news/article-...

 

Twin, ky lajmi ka dale ne gazete pikerisht sepse konsiderohet e habitshme qe nje pedofil te denohet me "dhurim biciklete". Nese s'te bind per kete toni i artikullit, shih komentet poshte ...

Nejse, c'te te them?! Habitem qe nuk e sheh ku eshte problemi me kete shkuesine tone smiley

po nuk jam duke mbeshtetur shkuesine o Finisterre... jam duke thene se 3 vjet secilit, me duket se eshte e tepruar. mendoje nje here, kujt i sherben ky denim 6 vjete heqje lirie per dy vellezer qe kane edhe familjet e veta nga mbrapa. pyete veten, a eshte denimi ne sherbim te vajzes? me thuaj, sinqerisht, a i ke dhene konsiderim pozites ne te cilen eshte ajo tani? po gjyqtari, a mendon se e ka konsideruar ai per nje moment poziten e vajzes kur babai dhe vellai i babait te saj do te ishin ne burg, per shkaqe qe nuk do mend se si do te interpretohen??? une e dyshoj.. une mendoj se denimi eshte produkt i nje histerizmi qe vjen prej paragjykimeve qe kane perendimoret ndaj nje sistemi vlerash qe s'u perket atyre. a nuk do ishte me mire t'i linte te dy te shkonin duke ua bere te qarte se po i le vetem per hir te 12-vjecares? une kshtu mendoj.

Twin, e merr dot me mend se c'do kete hequr kjo 12-vjecarja kur vjerra e ardhshme (nusja e xhaxhait) e ka kthyer tek babai sepse s'ishte e virgjer? Une s'guxoj per vete! Te pakten i mbetet e ema dhe mbresa qe dikush e tutelon.

Imagjino sikur pas procesit babai dhe xhaxhai te ktheheshin ne shtepi sikur s'kish ndodhur gje fare! E pakta valonte druri dhe pas nje jave do provonin ta martonin me ndonje kusheri pak me te larget.

Twin, te thashe, dakort jam une qe me ne shpesh jane me te rrepte se me te vetet, po kjo s'na justifikon per te gjitha ama! 

po normal se eshte rreptesi, por kjo rreptesi vjen prej nje kompleksi superioriteti, ose sic e thon vete kta, "self-Righteousness".. nuk e di nese ka koncept korrespondues per kete ne shqip.

eshte nje film i nje regjisori japonez, kobayashi.. filmi e ka titullin Harakiri. nqs te bie rasti shihe se eshte interpretimi me i mire ne film qe me ka rene rasti te shoh per kete idene e "self-righteousness"... edhe shpjegon se self-righteousness eshte nje hipokrizi.. se perhere ka nje te vertete te turpshme qe kerkohet te maskohet nepermjet saj.. ne kete rast, kam pershtypjen se e verteta e sikletshme qe kerkohet te maskohet, eshte se perendimi ka humbur sensin e cfare mund te quhet aktivitet normal seksual. ne perendim seksi ka mar dimensione shtazore... ne perendim shohim kamzhiqe e kafaze e robe duke u terhequr sipas deshires me zinxhira... elektroda.. dildo... kembime bashkeshortesh.. party orgji... shkerdhime ne publik para spektatoresh qe brohorasin YEAAAAAAAAHHHHH.... FUCK THAT BITCH... YEAAAAAHHHHHHH..... RIP HER ARSE.... etj etj... por kto na duken normale... eshte vetem kur ata.. te tjeret... degjojme se kane kryer martese me shkuesi.. qe vertete terbohemi e shkumojme.. BARBARET... KAFSHET... EGERSIRAT... NEANDERTALET....

nuk po ti kumbis ty kto Finisterre, por ne lidhje te pergjithshme me temen.

smiley

 1) cili mendoni se duhet te ishte denimi ndaj kesaj tentative (sic po sigurohen ta permendin disa) ?

2) Cilat jane masat e nevojshme preventive qe duhet te merren qe kjo ngjarje mos te fotokopjohet, ne rang kombetar pshemell?

dhe meqe eshte permend me lart, kanuni i Lekes thote:

NYE I GJASHTËMBDHETËT.
Fejesa
 
§. 39. Të ndaluemt e martesës në Kanun.
 
Në fejesë varzash do të shikjohet:
 a) Të mos jetë gjak e gjini;
 b) Të mos jetë të njij fisit;
 c) Të mos të jetë mesë fisit të djalit, qi do me e nxanë;

diku permenden edhe 400 breza sjane boll..

Ai i Skenderbeut me duket se thote 7-breza..

E drejta zakonore ka bere te veten dhe e ka krijuar si Norme (psh ne aspekte te ndryshme te ligjit nderkombetar, specifikisht ne ate maritim, tradita eshte kodifikuar ne ligje.)  Keshtu qe edhe kodifikimi ne ligj kushtetues s'do ishte cudi e madhe.

Kanuni i Lekes e ndalon bile dhe martesen midis kumbareve.  Megjithate duhet bere kujdes me referenca ndaj Kanunit (po flas ne kete rast te Lekes, ate te Laberise e kam ne shtepi, keshtu qe per momentin nuk i gjej dot nyjet specifike te marteses.)

Sepse psh Kanuni ia heq te drejten femres per te vendosur per martesen e saj.

Vajza, edhe në mos pasët prindt, ajo s’ka tager (te drejte) me mendue per Martes të vet, tagri asht në dorë të vllazenve a të kusherijve.
Vajza s‘ka tager:
a) me zgjedhë fatin e vet; do të shkojë per ate, per të cilin t’a fejojn;
b) m’u perzie në shkuesi as në fejesë;
c) as në këpucë as në petka.

_______

Either way, nuk besoj se kjo tradite (ndalimi i marteses midis kusherinjve) eshte ne rrezik ne Shqiperi.  

Hej Chene, pyetja e dyte me duket si pa kuptim. Masat e novejshme preventative qe duhet te merren qe kjo ngjarje te mos fotokopjohet?

Imagjino tani anje Anglez ne shqiperi, pedofil, qe ngacmon femijet (oh, sikur qe nje). Imagjino sikur ky te merrej si shembull dhe pyetja te behej c'fare duhet te bejme si shtet dhe si populle anglez qe ky fenomene i ketij njeriu te mos fotokopjohet per tej shqiperise.

Ose lajmi im favorit, Greku qe ngacmojti kecin e gjitonit (ne lajme kur isha ne GReqi), dhe gjitoni e cojti tek policia. Si t'ja bejne greket qe te mos fotokopjohet?

 ke shume te drejte muhametali, 

te shkretet anglez qe lane vendin e tyre dhe kaluan permes lloj lloj shokesh kulturor duke kalu neper vende te ndryshme te evropes lindore. smiley te pazot per tu adaptuar plotsisht, duke u perpjek te ruajne nje balanc midis trashgimis kulturore dhe shtyrjes se brezit tjeter drejt adaptimit dhe avancimit sa me te shpejt e sa me te shendosh ne kurbet. smiley kshu kshu..

 

 

Chene, Kanuni ka marr fund ne zonat veriore. Nuk ka me pleq qe e dine dhe jane ne gjendje te japin denime. Nga ky aspekt Pushtunet e HinduKush-it jane me te qyteteruar se Lleshajt tane. Te pakten loja per ta ka rregulla. Lleshajt detyrohen ti drejtohen Sheriatit...the universe abhorrs any vacuum.

Maj prabllem nau iz... uot dhe faking fak heppend tu maj demn diddlli deng faking komments!!!!

 Monda, 

asnje kundershtim ne lidhje me kujdesin per arsyen qe permend me siper.

Persa i perket eitherway-it, kombi yne eshte me i rrezikum jashte kufijve te vet natyror.. Ti do thush qe ketej spo i mesojne femijeve gjuhen etj.. pikerisht kete desha te nxirrja ne siperfaqe gjithsesi. ( ka lezet, vet te pys, vet pergjigjem smiley )

Qafo, 

"Lleshajt detyrohen ti drejtohen Sheriatit"

te mendosh se nga gjysma e shekllit te 19-te kanuni i laberise e kreu edhe ate pak zbokth sheriatizem qe i kish rene mbi krye..

uee ca bohet ktu valla'i... ktu ka gjykatsa, xhelata edhe avokata per i ceshtje gjygjsore qe osht e paqarte... ne nuk e e dime per ca e ka denu gjygjtari... ne nuk e kemi lexu vendimin e gjykatsit... kemi lexu vetem lajmin e top channelit a noi gazete tjeter shqiptare qe un me instruksjonet e atyne nuk ma 'ba me shku as m hale se s ja ke besen...

funi i historise osht qe ligjet i shtetit ku je, dun respektu deri m nji se s kon dale kshu kot, per sport, qe me ardhe nonjoni nga xyz dhe me i sfidu,  pern'ryshe bohet anarki... strukturat paralele jon t papranushme qofte edhe sheriati islamik(?)(m thershin mu po nejse)... kjo mjafton me shpjegu ene denimin e larte qe kon more...

 

 

tashi vazhdoni krahasoni sheriatin islamik ose anglez me kanunin e... nonjonit

 

 

 

Meqe kam njohuri jo te pakta ne kete fushe po sqaroj qe kjo ka pak te beje me fene Islame. Me shume eshte nje perzierje zakonore me fene qe si produkt ka kete.

Islami se pari nuk ndalon martesat ndermjet kusherinjeve, por as nuk e keshillon dicka te tille, pra muslimanet kane mundesine e zgjedhjes duke ju pershtatur edhe vendit. Se dyti martesat ndermjet kusherinjeve kane ndodhur dhe ndodhin edhe ne Evrope tek vendet e krishtera.

Mosha e vajzes gjithashtu eshte e vogel, nderkohe qe babai nuk mund ta martoje vajzen pa pelqimin e saj. Eshte nje e drejte e femres e sanksionuar ne legjislacionin islam.

Nese prindi i eshte frikesuar nje rreshqitje ne imoralitet te vajzes, mund te kishte nderruar vend per te jetuar. Askush nuk e detyron kete person te jetoje ne Angli.

Ne kete ngjarje ka nje nderthurje te injorances fetare me mentalitetin e rende shqiptar.

Keshtu qe ca kokrra qe sigurisht jane hordhite e feve te tjera te kene kujdes kur flasin per fene islame. Mos te ofendojne dhe pergjithesojne te gjithe muslimanet.

Ore peshq jua thashe edhe me larte se 70 % e meshkujve shqipetar e shohin femren si mall per tu shitur, pra per te bere para. E meqenese babait te vajzes i kishte hyre frika se vajza mund te lidhej me vone me ndonje djal ne Angli, pra do te vendoste vete per fatin e saj, ky vendosi tia shese vellait te tij per djalin, pra te pakten te fitonte dicka nga hic fare. Eshte shume e thjeshte per ta kuptuar, mjafton ta shikoni ne kendveshtrimin qe po ju hap une.

Eshte e kote ti gjykojme keta qyqare katundare. Ky muhabet kushedi sa here ne dite perseritet brenda rep te SHqiperise po nuk e marrim vesh.

 Nese prindi i eshte frikesuar nje rreshqitje ne imoralitet te vajzes, mund te kishte nderruar vend per te jetuar. Askush nuk e detyron kete person te jetoje ne Angli.

seriozisht e ke ? nga francezet qe njoh asnje nuk e ka kete mundesi, e jo me nje familje me shume femije (7) emigrantesh shqiptare.

lexoni artikullin dhe mos fluturoni neper romanca.

lexoni dhe keto pikat qe rreshtoi muhametali-u 

Dicka e tille ralle ndodhe ne shqiperi se 1. nuk jane aq te mbyllur nga shoqeria si keta nga shoqeria angleze, 2. me e veshtire te te rrembehen trute ne fshat ku te terre njesoje dhe 3. nuk kane te njejten nevoje si jashte qe ti shikojne femijet si krahe pune qe duhen mbajtur mbrenda grupit.

tek kjo me te zeza shpjegohet rasti konkret. per prinderit emigrante femijet jane jo vetem krahe pune, por edhe udherrefyes si dhe lidhja e vetme me boten. nje dokument zyrtar te thjeshte nuk do te kuptonin perndryshe. 

dhe kjo nuk eshte veçse fillimi:

me pronen private parashikoj gjithnje e me shume martesa te tilla edhe ne shqiperi. vetem po ta kuptosh qe nje vajze i takon pjese trashegimie (dmth toke dhe shtepi) nga ajo e prinderve (te saj ose te burrit kur ky vdes ta zeme), keta per ta ruajtur pasurine E PAKET do te detyrohen gjithnje e me shume per te tilla manovrime ndermjet vellezerish.

qe te mos ndodhte kjo (dmth martesa mbrenda familjes), prandaj qemoti vajzat SHITESHIN, familja e vajzes nuk perfitonte asgje tjeter veç parave. dmth ndodh kjo qe thote berberi (por qe ne kete rast, nuk ka mundesi te ndodhte sepse kemi martese ne gjirin e familjes). 

ligji demokratik (femra = mashkullin), do ti detyroje varfanjaket te tkurren ne vetvete prej instiktit te mbijeteses.

thelle i jeni futur.....eshte e veshtire per tu pranuar qe eshte thjeshte çeshtje injorance totale me ca grimca perversiteti brenda.....

Menjehere nena e vajzes e ka denocuar ngjarjen ne polici dhe me pas kjo martese ilegale eshte hetuar nga skuadra e krimeve seksuale.

I paskan ardhe mendte pak me vonese...

Nuk e di rastin konkret, porse dyshoj se behet fjale per nje situate ku tipikisht tradita islamike (e cila zakonisht perdor parimin e  Te mesmes) eshte infuzionuar ne ambiente kulturalisht filike me vende qe e praktikojne martesen intragjinore. Produkti ka dale, sic e shohim, nje produkt si puna e atyre kecave te Elbasanit qe dalin here me 3 kembe, dhe here pa koke. Sic tha edhe nje komentues me siper, kerkoj ndjese per perseritjen, Islami natyrisht nuk e inkurajon dhe as perqafon martesen e ketij lloji.  Nga ana tjeter, martesat intragjinore kane qene mjaft te praktikuara ne Spanjen katolike edhe pas L2B, ne France (shembullin po e zgjedh nga letersia: Evgjeni Grande dashuron kusheririn Karl) etj.

Personalisht, cka me ben pershtypje ama ne kete ngjarje, eshte pikerisht argumentimi i prinderve: "shmangia e imoralitetit".

Nga kjo, mund te veme re eshte ne te dyja krahet nje paaftesi per te marre pergjegjesite qe sjell rritja dhe edukimi i nje femije. Ne rastin e vajzes, eshte bere fjale per nje "rrasje" te barres nga njeri kulm shtepie ne kulmin tjeter. Jam e bindur qe edhe vellai tjeter, per te njejtin motiv ka rene dakord.

Padyshim, qe te gjithe keta jane nje familje fatkeqesh, ne kuptimin qe Migjeni perdor per kete fjale. Dy vellezerit Ll.,  te rritur ne komunizem, me nje sistem vlerash te caktuar, me modele te caktuara prinderimi, perftojne nje sistem tjeter vlerash, ato fetare, vlera pra te nje tradite te shkeputur ne Shqiperi prej dekadash; nje tradite, te cilen e importojne tashme nga nje kontekst mjaft i ndryshem nga konteksti ne te cilin keta rrezike kane jetuar, dhe esktremisht i ndryshem nga konteksti ne te cilin ata kane vendosur te jetojne.

Modelet jane shume te rendesishem gjate jetes se njeriut. Ne fakt ne nuk bejme tjeter vetem se transportojme modele gjate jetes sone si te rritur, modele te cilat dikur i kemi ndertuar me figurat e rendesishme per ne. Nuk jam kaq e zonja sa te pergjithesoj e te them se ne fakt kjo histori perben nje deshmi te nje hallakatjeje vlerash e kodesh. Megjithate po mjaftohem me ate se u shtua edhe kjo deshmi ne kolazhin grotesk dhe te dhimbshem te shqiperise.

Nga ana tjeter, nuk shoh pse prinderit nuk duhet te denohen sipas ligjit anglez. Nuk me rezulton se qendron argumenti " mendoje nje here, kujt i sherben ky denim 6 vjete heqje lirie per dy vellezer qe kane edhe familjet e veta nga mbrapa" pasi keta baballare jane treguar te paafte te mbajne barren dhe pergjegjesine e prinderimit, i cili, mec kam degjuar nuk ka te beje thjesht me ushqyerjen dhe mbathjen por edhe me kujdesin, edukimin dhe inkulkimin e vlerave te qendrueshme njerezore.

nuk kam gje kundra zbatimit te ligjit, por nuk mund te mos meret parasysh ne kete rast se nqs vajza eshte viktima e ktij krimi, atehere duhet patur parasysh qe cfare do masash te meren te mos kene efekte te metejshme negative per viktimen.

si rregull per minorenet, mbas largimit fizik te personit qe rrezikon integritetin e tyre fiziologjiko-psikiko-socialo-fut llafin e duhur ktu-etj, dhe gjykimit nese ky duhet te mbaje nje distance te respektueshme prej tyre, dikush tjeter merr kujdestarine per ta.

thats her father and uncle you're talking about. so she is is practically as good as dead for the whole fis.

 Edhe sikur ata te mos ndeshkohen dhe te mbeten me te, ata kane deshtuar ne rolin e tyre si prind i pari dhe axhe i dyti: ie. si njerez qe veprojne in the girl's best interest. Don't you think?

They have failed to protect her interests. A mendon ti se po te liheshin prane saj, ata do benin me te miren per te. Mundet. Por mundet qe jo. Thing is: Are we willing to take that risk?

ne mundemi vetem te spekulojme se cdo te ndodh me te Jerusalem, por nqs midis mireqenies se vajzes dhe zbatimit te ligjit, do ti jepnim prioritet te pares, atehere eshte mendimi im se ata nuk duheshin denuar. ne ndryshojme ose ne ate qe i japim prioritet, ose jemi dakord ne ate qe i japim prioritet por mendojme ndryshe se cfare ehste e mire per prioritetin qe zgjodhem. ti ndoshta mendon se mireqenia e vajzes edhe denimi i tyre jane ne perputhje, kurse une mendoj se nuk jane. askush ne moshen 12, ose 22 per ate pune, nuk do te kete ne ndergjegje idene se u be shkak qe babai edhe xhaxhai shkuan ne burg..... aq me teper qe ata nuk mendojne se kane kryer krim, pra per sa dine ata, kjo eshte nje padrejtesi, po ashtu, per sa dine ata... kjo eshte nje padrejtesi ndaj te ciles nuk kane kontroll... and that, my friend, is the perfect recipe for anger, and 3 years of anger becomes a strong brew.

keshtu pra krisma nuk ka patur. o twintip (ma boj hallall se nuk kam gjume) po mire ti thu qe, thjesht ta harrojm ket muabet, sikur ska nodh e? kot, i pytje, ca menimi ke, si ta zgjidhim ket shkelje  ligjore? a- me gjob, b- bickilet, c-apo me noj gjo tjeter, d-nuk esh shkelje, e-skam ko, do fle gjum smiley?

askush ne moshen 12, ose 22 per ate pune, nuk do te kete ne ndergjegje idene se u be shkak qe babai edhe xhaxhai shkuan ne burg.

Po mir me, ai qe vodhi lopen, s'ka faj(vrarje ndergjegje) fare e? smiley

di vetem se ata u denuan 3 vjet, por ajo eshte e denuar per jete te jete e persekutuar prej fisit te saj. you see how sad it is? menyra e mire do ishte qe gjyqtari tua bente te qarte se praktikisht ata jane te burgosur edhe po vjen ashensori ti coj poshte ne nenbarkun e qytetit te vjeter... sepse kane shkelur ligjet e vendit, e per kete arsye do jetojne ne erresire per 3 vjet, por.. te vazhdonte gjykatesi... nuk mundem tja ngarkoj kete barre 12-vjecares, dhe per kete dijani per nder gjithe jeten tuaj, se per te po ju le te shkoni. kjo do ishte menyra me e mire per ta te rrinin e te reflektonin. kshtu mendoj une Jero. tek e fundit shteti ka ligje per t'i sherbyer njerzve e jo per tua bere viktimave jeten malore.

p.s, po s'ka faj ai mi Jero se vjedhja behet me dijeni te plote se je duke i bere padrejtesi atij qe ja vjedh.. kurse kta kane qene te bindur se kane qene duke punuar per te miren e femive te vete. ne nuk mundemi te dyshojme dashurine e tyre per femite e vete. ti mund te marresh femine tend edhe ta rrahesh ta nxish.. por po s'ja bere te qarte se pse po e rreh edhe ai te kuptoj se e meriton drurin... what good is it? ai thjesht ka per te te urryer.

p.s.S.

http://www.youtube.com/watch?v=Fe6X9fLLp0Y

agreed. it makes sense to me. actually, i like this solution, nese eshte in the child's best interest.

Sidoqofte eshte e paqarte me mua, se ne rast se kjo do te ndodhte, vajza do te vazhdonte te jetonte nen nje kulm me babain, i cili mund te keshillohej qe nuk eshte e nevojshme ta martosh gocen qe 12 vjece qe mos te te behet e shthurrur, psh. mjafton thjesht ta edukosh, te nderrosh mjedis, qytet, shtet, ti japesh shembullin tend etj etj.

thene keto, nuk e shfif dot ate vidjonklipin.

kjo eshte thjesht zgjidhja me e mire sipas infove qe na paraqiten.

nuk e di nqs i ke ndjekur kta filmat e Cohen brothers.. po shihja burn after reading the otha day. edhe, kta ne pergjithesi kane nje teme qe e ndjekin ne c'do film te tyre qe kam pare. tema eshte se nje person, zakonisht i pakenaqur, ose me mire, nje personazh eshte i papermbushur e me inteligjence mesatare ose nen... feels insecure about smth... edhe kjo pasiguri i shtyn ne masa ekstreme per te arritur permbushjen... edhe masat qe merren leshojn ne levizje (set in motion) nje seri ngjarjesh te cilat dalin jashte kontrollit edhe perfshijne te tjere te njohur ose te panjohur.. edhe perhere viktimat jane te tjeret. Cohen arrijne ta transmetojne perhere pa e ulur (without condensending) personazhin, edhe arrijne ta nxjerrin pesonazhin ne nje drite humane.. te tipit "i just wanna be loved"... ose "i just want to have a baby", ose "I just want to have my looks back".. dmth smth pathetic, edhe kjo eshte idja thelb e filmave te ktyre... mirepo njekohesisht... kto deshira qe duken naive e te pafajshme, kryen me determinimin e nje njeriu qe thjesht nuk arrin te kuptoj kompleksitetin e botes.. per ta bota eshte shume e thjeshte... ata komunikoje me shprehje te tilla si "ky ehste shanc yne te behemi te pasur"... "eshte o sot o kurre".... "njerezit presin per gjithe jeten per nje shanc si ky... "kjo eshte dita jone".... edhe perhere ka te vdekur.... dmth eshte tragji-komedi ne pergjithesi.

e kam fjalen, e imagjinon sikur kjo vajza te jte shtyre prej te jemes per arsyet e veta te ksaj te fundit?

Ka ngelur akoma per te thene ketu? :o

Si tha ai:

- Qeke mo e mire se nona ( vllai - motres)

- E di edi ma ka thone baba , tha ajo .

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).