SHBA: Nigeriani nën akuzë për përpjekje te hedhjes në erë të avionit Boing

Zyrtarë amerikanë të rendit kanë ngritur akuza kundër 23-vjeçarit nigerian që u përpoq të hidhte në erë një avion të premten, gjatë uljes në Detroit.

Zyrtarët ia bënë të njohura akuzat dje në një spital të Michiganit, Umar Faruk Abdul Mutallabit ku po mjekohet për djegie.

Sekretarja për Sigurinë Kombëtare, Xhanet Napolitano thotë se nuk duket që përpjekja e fundit për hedhjen në erë të avionit amerikan të jetë pjesë e një komploti të gjerë terrorist.  

Zëdhënësi i Shtepisë së Bardhë tha se incidenti ka shtyrë zyrtarët që të rishikojnë procedurat e sisitemeve të sigurisë nëpër aeroporte si dhe listat me autorë të mundëshëm terroristë.

Njoftimet e fundit tregojnë se i dyshuari është i biri i një bankieri të pasur dhe se ishte arsimuar në Togo dhe në Britani. Kohët e fundit, veprimet e tij e alarmuan të atin i cili paralajmëroi ambasadën amerikane në Nigeri dhe organet e sigurisë të atij vendi rreth aktiviteteve të djalit të tij.

Autoritetet amerikane thonë se Abdulmutallab ishte futur në listat për mbikëqyerjen e terroristëve të mundshëm por se viza nuk i ishte anuluar dhe se ai nuk ishte futur asnjëherë në listën e përsonave të ndaluar për tëfluturuar me avion.

25 Komente

Abdulmutallab ishte futur në listat për mbikëqyerjen e terroristëve të mundshëm por se viza nuk i ishte anuluar dhe se ai nuk ishte futur asnjëherë në listën e përsonave të ndaluar për tëfluturuar me avion.

Po per te flutuar me gomar ishte i ndaluar?  Hajde pershtatje hajde. 

Nejse, ca efekte anesore:

Some experts say while the United States already has new technology to combat this issue, it's not available nationwide, and it's very expensive and considered by some to be intrusive.

"Fewer than five percent of the screening posts at airports have the technology necessary to find this sort of thing. The technology exists but it costs a lot of money and it's very intrusive and some people think that it invades their privacy," ABC News consultant and former counterterrorism official Richard Clarke said on "GMA." "If we had this expensive, intrusive equipment at all screening posts, we might have been able to stop this."

Aha, patjeter, eshte faji i popllit qe nuk pranon teknologji te tille.  Apo eshte pak si shtrenjte, gjynaf qe s'e blejne. 

Sepse ne fakt duhet nje teknologji e tille patjeter, edhe tip detektivi Sherlock Holmes (jo ky i fundit qe ben cudira, por ai me llulle) qe te kapesh dike qe blen 3000 dollare cash one-way ticket, pa valixhe per te udhetuar urgjentisht ne US.  Apo cudira te tjera si nen liste mbikqyrje, por jo ne liste mohimi udhetimi. 

te kapesh dike qe blen 3000 dollare cash one-way ticket

Korrigjim i vockel: bileta ishte vajtje-ardhje. "Harold Demuren, the head of the Nigerian Civil Aviation Authority, said Abdulmutallab paid cash on Dec. 16 for the $2,831 round-trip ticket from Lagos, Nigeria, to Detroit via Amsterdam. He said Abdulmutallab’s ticket came from a KLM office in Accra, Ghana."

Po per te flutuar me gomar ishte i ndaluar

Mire do ishte te ndalohej fluturimi me presh.  Do te parandaloheshin shume probleme.

Tekstualisht po, ne kete rast smiley.  Sepse materialin eksploziv e kishte qepur ne veshmbathje, keshtu qe shprehja "me presh" do ishte me e sakte. 

Para tre vjetesh udhetova me "one way ticket" sepse kthimin e kisha me ndalesa ne hava, jo do vete, jo s'do vete. 

Qe nga JFK dhe tutje, s'lane me pa me kontrolluar, megjithese kisha nje dynja me valixhe.  Personalisht s'e kisha problem.  Ne fund te fundit eshte procedure.  Por ne rastin e nigerianit, ka pas shkelje flagrante te procedurave, dhe ne vend qe te pranohet kjo, dhe te kihet parasysh per here tjeter, duan te shesin me shume "hekurishte."

Kur llapja ketu, dhe madje me ze te larte, se :

1. nuk ka kurrfare lidhje mes Bushit dhe imazhit te Amerikes ne bote.

2. nuk ka kurrfare lidhje mes atentateve dhe luftrave te Amerikes neper bote.

3. nuk ka kurrfare lidhje mes kamikaxeve dhe gjendjes ne territoret palestinase

4. nuk ka kurrfare lidhje mes kamikaxeve dhe ndonje libri fetar

5. nuk ka kurrfare lidhje mes kamikaxeve dhe varferise

... pak kush ma vinte veshin, madje duke me kaluar per ndonje qe deshiron te provokoje.

Jo. Provokimi ska lidhje ketu, por çeshtja eshte si me poshte :

Ne bote, duam apo s'duam ne, te pasur apo te varfer, te zinj apo te bardhe, te shkolluar apo te pagdhendur, ka pasur dhe do te kete gjithmone NJEREZ QE VEKTORIN E TYRE E KANE KTHYER NGA E KEQJA.

Teoria e manikeizmit nuk eshte aq per t'u hedhur poshte, edhe pse ajo eshte tejet thjeshtesuese. E di fort mire se nuk ka njeri te zi katran dhe njeri engjell te bardhe, e di se ka lloj-lloj hijesh tek njeri apo tjetri, por ama, kur te vije puna ne kandarin e fundit, njeri peshon minus, tjetri peshon plus.

Abdul Topuzi, zezak, me diplome ne xhep, universitet i shtrenjte, banor ne lagjen me te shtrenjte te Londres, milioner, i ati njeri i larte neper qeverira etj. etj., VENDOS, ME VULLNETIN E TIJ TE LIRE (edhe pse shpelarja ndikon shume, ajo nuk e ka asnjehere fjalen e fundit) qe te hidhet dhe te hedhe ne ere.

Pjesa me e madhe e kamikaxeve te 11 shtatorit ishin njerez te pasur, nga familje te mira, pa probleme, dhe qe shkonin pas femrave dhe alkoolit. Atehere, ku duhet kerkuar "filmi" ? Tek Kurani ? Tek Palestina ? Tek varferia ? As njera as tjetra, por duhet kerkuar ne nje lloj kahu negativ qe dikush i jep vetes. Ky kah pastaj, mund te perpunohet nga leximet, nga shoqeria, nga shtremberimet historike, nga gjera krejt kot. Mjafton qe koreani (ia harrova emrin) te ndihet i ndrydhur seksualisht dhe shkon e vret 32 studente ne Virginia Tech. Ec e merre vesh.

Shkurt, lum kush i ka bletet ende ne koshere.

Njerez te gatuar  nga e keqja, psikopate, te semure, njerez te frustuar, sadomazohiste  dhe me prirje agresive ka patur vazhdimisht ne kete bote. Kurse ketyre tipave kamikaze  koka u ka marre ere nga xhihadi, al-qaeda,fondamentalizmi islamik e frymezime te tjera me sfond kulturor antiperendimor. Keta shkojne drejt akteve terroriste te bindur se po i sherbejne nje kauze te shenjte dhe shpetimtare. Nuk mund te thjeshtohen aktet terroriste ne veprime individuale te njerzve te ndrydhur apo me ndonje derrase mangut. Sot kur kauzat e dikurshme jane diskredituar ose kane perenduar, nje kontigjent njerzish e gjejne cool dhe te modes frymezimin me motive islamike. Boshllek nuk krijohet.

Kjo ngjarje me se pari rrezon te gjithe platformen Obama per perballjen me kete problem. I dyshuari per kete ngjarje eshte nje afrikan, nje person i arsimuar ne perendim, me gjendje financiare te mire etj. Akti ndoshta nuk ka lidhje te drejtperdrejte por fjalimi i Obames per luften dhe paqen kur mori Nobelin, ishte nje fjalim qe per shume njerez vetem per paqen nuk ishte. Ai ishte nje fjalim qe justifikonte dhe lavderonte luften, "luften e drejte", te justifikuar sipas Obames. Por ceshtja eshte se te gjithe ata qe kane bere dhe bejne lufte flasin per "lufte te drejte", lufte te justifikuar, te detyrueshme etj. Shpresat qe shume njerez kishin tek Obama kur u zgjodh president, thjesht nuk ekzistojne me. Eshte e njejta strategji amerikane por tani prezantohet para publikut me fytyre te re dhe nje lider karizmatik. Kjo pastaj ka edhe pasojat e veta.

Bien. A nuk mendon se ka nje problem ketu :

- Clinton njelloj (atentate ne Kenia, Tanzani...)

- Bush njelloj (s'eshte nevoja te permend gje...)

- Obama njelloj (eshte vetem fillimi...)

A nuk mendon pra se problemi eshte gjetke, dhe jo tek emri i presidentit ? A nuk mendon se problemi eshte tek ajo çka Amerika ka perfaqesuar qe prej te pakten 80 vjetesh ? Dmth, vete sistemi i Amerikes bie ndesh me ideologjine terroriste ?

Perse nuk e le menjane Obamen dhe pas-Obamat qe do vijne neser ? Sa kohe qe ka kesi diskutimesh, duke u kapur pas emrave te perveçem, s'kemi gje ne vije.

Eshte politika e jashtme amerikane dhe jo sistemi se ky sistemi eshte shume i diskutueshem. Deri ne vitet e 60-ta zezaket trajtoheshin si qenie nennjerezore, pa te drejta ne ate Ameriken e bukur. Jo qe 80 vite, e ke gabim por qe pas luftes se 2 botrore. Emri i presidentit te USA ka rendesi, pasi Obama filloi t'i normalizoje marredheniet me boten islame dhe kjo ka rendesi per imazhin e Amerikes, por sic duket nuk mjafton.

Cdo te thote "ideollogji terroriste"? Ka njerez te deshperuar, jo ata personalisht por gjerat dhe ceshtjet qe ata mbrojne qe i shtyjne keta njerez ne akte te tilla.

Feja islame e ndalon kete por ja qe ka njerez qe gjejne lloj-lloj justifikimesh.

J'emmerde les blacks de Harlem, ils passent jamais un ballon, ils veulent pas jouer défensif, ils font systématiquement 5 pas avant de tirer et quand ils ratent le panier, ils se retournent en hurlants que tous ça c'est la faute des blancs; L'esclavage a été aboli il y a exactement 137 ans, alors mettez vos putains de montres à l'heure nom de Dieu !
_____________

Shkeputur nga "25 hour", Edward Norton, aux chiottes.

Spike Lee nuk eshte aq budalla, EDC. Te pakten mua nuk me duket i tille. Eshte diskutim tejet i vjeteruar ky i kolonizimit, i skllaverise, etj. Nuk shkon me. Duhet kerkuar gjetke.

Nigeriani s'kishte kurrfare problemi me barkun bosh, as me racizmin, sepse profesoret e levdonin goxha. Me nje fjale, duhet germuar diku tjeter. Per mua, duhet germuar ne nje lloj verbimi politik, ose ne nje lloj shterpesie mendore, per te vrapuar menjehere pas me te lehtes (shfajesime te perjetshme, justifikime, qurravitje, ngritje gishti para hundes : ti, ti e ke fajin per mua qe jam... qe jam... Dhe nigeriani s'di ç'te thote, as nuk eshte i varfer, as nuk eshte pa shkolle, as nuk ka probleme pune, as fare.

Duhet kerkuar, EDC.

Meqenese nuk e njoh mire politiken Franceze, te lutem me jep disa emra Francezesh jo te bardhe qe kane qene antare kabineti (se President harroje).

Mendoj se problemi nuk qendron as tek politika e jashtme amerikane as tek varferia apo shkollimi. Problemi qendron tek ideologjia

Ekstemizimi i fese muslimane eshte njesoj si ektremizmi i teorive te Marksit e Engelsit. Keto ekstreme krijojne "brain wash" tek disa njerez. Dhe keto brain wash-et nuk kane aspak lidhje me pozicionin social apo shkollimin te personit Kane te bejne me predispozicionin e tij

Psh EDC09 eshte me i predispozuar te "brain wash-et" si ekstremist  se dikush tjeter qe e shikon boten realisht sic eshte.

 

Bota keshtu ka qene prej mijra vjetesh. Ne mos Amerika ka qene kane qene fiset normade ,  Roma, Maqedonia e Alkesandrit, Greqia, Egjypti, Evropa etj. Ka qene ai qe ka pasur fuqine te jete dominues mbi te tjeret. Ky eshte realiteti. Peshku i madh e ha te voglin. Dhe cdo peshk shikon interesin e vendit te tij mbi ate te vendeve te tjera. Keshtu qe keta qe dalin per te vendousr drejtesi ne bote jane me te predispozuar se ata qe e pranojne boten sic eshte dhe perpiqen te luajne me ato rregulla qe qeniet e gjalla toksore i kane vendosur qe kur kane lindur si te tilla.

Keta qe kerkojne te vendosin gjoja drejtesi ne bote nga qe ju mungon forca te jene dominues ne bote luftojne gjoja ne emer te drejtesise. Jepu fuqine dhe te shikoni se ata do te behen me keq se Amerika.

Ndryshimi eshte se ndersa bota perendimore ( Amerika) jane zhvilluar ne kulture dhe demokraci, keta qeniet shatazore qe kerkojne drejtesi mbi toke kane mbetur ne epoken e gurit.

Ky shpellari (ne mentalitet jo ne rang social apo shkollim) ishte ne listen e te dyshimteve per terorizem, por demokracia amerikane nuk e ka lene ne doren e nje Berishe apo nje Gazidede te vendose kush do te fluturoje apo kush do te ndalohet te fluturoje. Demokracia amerikane ka krijuar disa shtresa burkoratike qe drejtesia te mos shkelet. Shpellari perfiton nga kjo burokraci dhe gjendet ne aeroplan pa asnje pengese. 

Ketu beteja behet e veshtire Pasi ndeshet nje shpellar qe nuk njeh asnje rregull njerezor me nje shtet qe ka vendosur rregulla per te respektuar regullat njeresore.  

 

Larg, shume larg çeshtjes.

Ketu s'eshte fjala per peshq te medhenj qe hane peshq te vegjel, eshte thjesht kjo :

Cfare e shtyn nje njeri te pasur, te shkolluar, te sigurte ne jeten e tij, pa kurrfare problemi, te shkoje dhe te vrase, veten dhe te tjeret ?

C'lidhje ka me peshkun e madh ? Mos ishte ndonje i rrahur ky ? Mos flinte urave ? Ne lagjen me te shtrenjte te Londres, miku.

Ketyre argumenteve tuaj ne lidhje me peshqit, hajt po them do kisha nje prirje ta kuptoj ne rastin e nje palestinezi qe ia kane vrare familjen, edhe thote me vete : OK, urrejtja me ka pushtuar shpirtin, s'mund te jetoj ndryshe perveçse te vdes duke vrare ca te tjere. Dhe shkon e vetepelcitet.

Le qe, me sa di une, kamikaxet jane ne pergjithesi trima qe askush nuk iu ka vrare nenat apo motrat. Atehere ?

Cfare e shtyn nje njeri te pasur, te shkolluar, te sigurte ne jeten e tij, pa kurrfare problemi, te shkoje dhe te vrase, veten dhe te tjeret ?

E njejta gje qe i shtyn jo pak ketu te peshku (s'po ja u them emrat) te hapin gazeta me draper e cekan e besojne ne utopite qe njerezimi eshte i denje per barazi. Pra me nje fjale: ideologjia.

Hurbinek

Tamam kjo eshte ajo qe them. Keta njerez pavarsiht nga shkollimi apo gjendja sociale, krijojnen ne koke idealisma si psh Politika e Jashteme Amerikane shfrytezon vendet muslimane ( eshte e keqe) kjo eshte fillesa. ( (mos qenia dakort me peshkun e madh qe ha te voglin) Dhe kjo fillese nuk ka nevoje te jesh i varfer apo i keqtrajtuar personalisht, kesaj fillese i shtohet ideologjizimi ekstremist i fese muslimane se eshte detyre e tij si musliman te luftoj ameriken, dhe vijme tek kamikazet.

Ata jane trima se jane brain wash-et nga ideologjia. Ska nevoje te te vrasin njeri qe te behesh trim

Ky Toko edhe pse duket qe eshte tip i sahanit plot me fasule, e meriton nje pergjigje. E meriton nje pergjigje pasi stereotipet qe te tjeret kane aplikuar mbi te, kane pasur aq efekt sa tani ketij kane filluar dhe i duken te verteta te gjitha ato qe fliten.

Une qenkam i predispozuar te "brain-wash"-em, po gjithe ata akademike amerikane dhe perendimore ne pergjithesi qe jane kritike per politiken e jashtme amerikane, qe megjithe nderrimet e drejtuesve ne Uashington, ajo nuk ndryshon shume, edhe ata jane te predispozuar te "brainwash"-en?

Ja t'i permendim disa:

John J. Mearsheimer&Stephen Walt
Edward Peck
Tony Judt
Noam Chomsky

Ketu po ndalem per te mos vazhduar me gjate me emra. Por kjo teme nuk eshte per ty, ma degjo kete keshille. Kjo teme nuk eshte per emigrantet barkthare te fryre me lloj-lloj propagande dhe qe as nuk e njohin fare cdo te thote mendim kritik.

e shikon sa mire eshte kur nuk flet por vetem ben isharete me sy? I kursen budallalleqet! Jo per gje po pastaj duhet te shkosh te rrefehesh po the shume te tilla.

 Ja dhe nje francez tjeter! @)

Po ata jane kritike po nuk thone shko hidh avionin me pasagjere qe shumica nuk jane as amerikane por jane emigrante si puna jote e ime.Po te isha une ne ate avion ( se e perdor shpesh ate mut aeroporti te Detroitit) ca do thoshe "Mire tu behet amerikaneve do thoshe"?

Po ti nuk je brainwashed nga arabet ,ti je brainwashed nga french propoganda.

 Kurse une isha ne Detroit ate dite per Christmas. Shyqyr zotit qe nuk i ndahem makines qe e kam si shpirt, e kam.

Paske kalu ne Windsor e sme ke dale nga shtepia? Me ka ngel hatri da dish.lol

 Ha, ha. Jo, une i bie siper nga Sarnia, se ka me pak trafik dhe town ku shkoj eshte north of Detroit. Po patjeter mund ta ndryshoj heren tjeter, po na vure ndonje gote raki te mire perpara. smiley

ED ik amaon futi i tas me kos se na hape barkun me keto budallalleqet qe thua edhe dil pastaj edhe ti ne nje manifestim per interacionalizmin proletar. Ca te bej sipas teje politika e jashtme amerikane..ti perulet shpellareve dhe injoranteve dhe ta bej ameriken han me dy porta? Mire ja ben qe i tregon vendin primitiveve dhe bile pak ben...me shum duhet ti zdrugoje.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).