Sa është kapaciteti për tubime i sheshit Skënderbej?

I cuditur nga shifrat biblike qe partite shqiptare nuk ngurojne te deklarojne me rastin e tubimeve, se fundi nga shifrat e deklaruara per tubimin e PD-se per 8 dhjetorin, vendosa te beja nje llogaritje te shpejte rreth kapacitetit te sheshit Skenderbej ne Tirane.

 

Imazhin e mesiperm e mora nga Google Maps dhe pasi e solla ne shkalle, identifikova perimetrin duke u bazuar edhe ne fotot ajrore te marra nga tubimi me i fundit.

Siperfaqja qe rezulton, (e shenuar me te kuqe), eshte rreth 45.000 m2.

Duke konsideruar qe siperfaqja e nevojshme per nje person eshte 1m2, duke bere llogarine e thjeshte: 45000/1=45000, del se kapaciteti i sheshit Skenderbej, per siperfaqen per person te konsideruar, eshte 45.000 persona.

Por le te konsiderojme edhe mundesine se siperfaqja e nevojshme per nje person eshte 0,5 m2. Edhe ne kete rast kapaciteti total i Sheshit Skenderbej nuk i afrohet aspak shifrave gjigande te deklaruara. Ne fakt ai thjesht dyfishohet, duke arritur ne 90.000, por ne asnje rast nuk arrin shifrat jorealiste si 500.000 persona.

Edhe sikur zona e kuqe e theksuar, te perfshinte te gjithe siperfaqen qe paraqitet ne harten ajrore te mesiperme, ajo nuk do te ishte e mjaftueshme per te mbajtur rreth 500.000 njerez ashtu sic u deklarua.

Fale kesaj llogarie te shpejte, jo vetem qe konfirmova ate qe kisha dyshuar, por edhe arrita te kuptoj se kur vjen puna per shifra tubimesh partite politike jo vetem qe genjejne, por genjejne pa asnje fare mase e llogjike.

Ftoj te gjithe lexuesit qe te provojne te bejne edhe vete llogaritjet qe bera une dhe te me korrigjojne ne rast se egzistojne pasaktesira.

70 Komente

 Olsi sipas kesaj qe thua ti kur gjithe ai derr sheshi ka majt 45 mij vete po mitingu Rames sa kishte 500 vete? smiley

daje, rames i fillonte te sheshi Skenderbej dhe i mbaronte te Kryeministria smiley

 

Sido qe ta rotulloni muhabetin ju neo komunistat , realiteti qe mitingu i mos hapjes se kutive ishte 5 here me i madh se mitingu i kutihapjes , nuk ndryshon . Ngushellime kutihapesve dhe urime kutimos hapesve .

Duhet llogaritur edhe ai. Nqs. gjejme nje foto ajrore qe te percaktojme limitet, mund t'a themi.

Beteja per shifrat nga mediat militaniste pas cdo mitingu eshte qesharake. Po kur kjo behet nga mediat "e pavaruara" apo me keq akoma ne kete rast nga Peshku me kete "kryeartikull investigativ" 1metrokatrorist per person ne miting, pervec qesharake eshte dhe per te ardhur keq.

Nuk kane kaluar shume dite nga koha kur ishin berishistet qe benin keto argumenta olsi-peshkiste per bulevardin deshmoret e kombit, tani menjehere kete argument e ben Peshku i pari, i cili ne kete rast i paraprin mediave kutihapese qe do vijojne kete gje neser dhe ne vazhdim.

Nese ky "argument" peshkisto-mediatist do ishte vertet argument (dmth qe numri i turmes justifikon qellimin) atehere kjo do te thote qe kauza kutihapese deshtoi, se askush s'mund te vere ne dyshim qe Berisha mblodhi me shume njerez sesa Rama.

Po c'rendesi ka sa eshte kapaciteti i sheshit dhe sa njerez ishin me mitingje, a thua se numri i njerzve perligj kauzen e mitingjeve?! Pa vene ne dukje sjelljen e te vobektve dhe te administrates nga rrethet ne mes te dimrit, gje qe behet nga te dy palet.

 

P.S. Olsi, nqs ky nuk ishte thelbi i ketij artikulli, ma thuaj ti me fjalet e tua cili ishte, dhe pse eshte e rendesishme kjo shkence google-1metrokatror-per-person-peshkiste. smiley

Mjaft me tifozlliqe xhibi. Merr vizore e makine llogaritese. smiley

Naten!

 

 Ne fakt me vizore dhe makine llogarites, nje meter katror merr kater persona kur jane ne kembe, pra ne kushte mitingu...po problemi nuk eshte ketu, ai eshte, pse vazhdojne te dalin edhe kater vete gjithsej ne keto mitingje? Kur do veme mend valle?

Jo me u bo avokati i djallit,por kom idene se olsi e ka llogarit ate metrin kuadrat, per protestuesin e shtrire tek bukpeshku format,pra ate qe osht te kryeministria per hapjen e kutise se fundit...,por keta te sheshi ,te sheshi,duhet me i llogarit  se sa siperfaqe zejne jo shtrire por ne kembe,se osht tip tjeter proteste, a me kupto Brother Olsib-i se ku du me dal////////

po dhe atij në kom, nuk i llogaritet nr i komës vetëm. Duhet shtu gjerësi e shpatllave dhe vëllimi i bythës. + duhet shtu edhe i kofiçent që po e quj "qafleshësie". Dmth nëse ai para teje n'meting është shumë qaflesh, nuk ia hipën dot në kurriz se të shtron n'hu, sado zell të kesh ta shofësh Salën nga afër.

 Olsi e ke rritur sipërfaqen si Sala dhe Edi mitingashët.

Sip e sheshit është  20170 m². (perfshirë ish-vendodhjen e bustit)

 

 

Milingonat e Salës. 

Në këtë miting ishin jo më shumë se 30.000 kokë, ashtu si në mitingun e Ramës nuk ishin më shumë se 10.000 kokë.

Persona të sjellë me forcë, si nga Sala edhe nga Edi.

Më bëhet qejfi që për mitingun e Salës, po matet sip. e sheshit, ndërsa ai i PsikoRamës u quajt "pa precedentë!"

Populli i Republickës së AlBananisë është kthyer në vegël të 2 psikopatëve.

Ah mor me qene te mos perdoreshin gjithe keta njerez per te afirmuar Ramen e Berishen, por nevojat, te drejtat dhe detyrat e veta...

Olsi ka te drejte me matjet e tij. Por dhe te mos behen ato matje, vetem duke pare keto fot e kupton qe numri i njerezve apo mitingasheve nuk i kalon te 100 mije-ve. Po te shikoni me vemendje, nuk ka nje dendesi te madhe dhe vende vende ka shume boshllek ne mes. Njerezit jane te perhapur me urdher nga lart qe te zene nje siperfaqe me te madhe sesa duhet. Keshtu propogandohet me mire numri i njerzve.

Por keta beresit e ketyre palo mitingjesh pa vjere deh shume te kushtueshme per taksapaguesit shqiptar(akoma vazhdohet te llidhet pare nga dritarja, me kot). PD-ja po vazhdon akoma ta boshatisi arken e shtetit per qellimet e veta politike. Kjo eshte nje shkelje e hapur e ligjit dhe nje vjedhje e hapur e buxhetit te shtetit.

 

Saktesoj se kur behet fjale per tubime publike numri i pergjithshem i personave llogaritet duke konsideruar 1 deri ne 2 persona per m2.

Naten, prape smiley

@Vlora:

Jam treguar bujar ne llogaritje duke konsideruar kapacitetin maksimal per tubime. Ne fakt sic edhe fotot e tregojne qarte ne realitet ishin shume me pak njerez.

 Ok, po 45.000 m2 ku e gjete??

Është shifër totalisht e gabuar.

Pjestoje me 2 ose ndoshta ke llogaritur sip. gabim.

Eshte siperfaqja e zones me te kuqe te identifikuar ne foton ajrore te mesiperme.

Sic te thashe edhe me siper e kam llogaritur me teprice duke konsideruar si siperfaqe tubimi edhe ate siperfaqe ku dendesia e pjesemarresve eshte shume e vogel. Pra jo vetem sheshin, por edhe hapesirat perreth sheshit, apo perreth ndertesave, si hapesirat e gjelberta, shkallet e muzeut etj...

Edhe nje here, konfirmoj se siperfaqja prej 45.000 m2 eshte e sakte per zonen e theksuar me te kuqe edhe pse realisht dendesia ishte e ndryshme sic duket edhe ne fotot qe solle ti.

Zona me te kuqe mund te pergjysmohet, rrjedhimisht edhe siperfaqja e se fundi edhe numri i pjesemarresve.

Ideja eshte kjo: edhe sikur "te mbajme ekstremisht me hater" organizatoret, prape shifrat jane tmerresisht te uleta ne krahasim me c'eshte deklaruar.

Natennn... smiley

PS: Nje gje te fundit: Partite politike ne pergjithesi e 10-fishojne numrin e pjesemarresve ne tubime. Kjo do te thote qe nese PD ka deklaruar 500.000 atje kane qene realisht 50.000.

Sic e dime, Sala eshte akoma me fantazioz. Rrjedhimisht nuk eshte cudi qe aty te kene qene edhe 25.000 veta. smiley

Problemi nuk qendron tek partite qe genjejne, por tek publiku naiv qe i ha genjeshtrat si te verteta.

Por tani, fale fotove ajrore, ju dalin te gjitha te palarat smiley

√45 000=212.132034356

Pra, nje kuadrat me brinje sa te pakten 2 fusha stadiumi. Nuk e pranoj kurre qe ne nje meter katror mund te rrine 1 ose 2 veta... fare kollaj mund te rrine dhe 6, edhe 8; varet nga mitingu dhe pjesemarrja. Nese do ta kuptosh ndryshe, shif pak autobuzat e unazes. nga nje fizarmonike te dalin nganjhere edhe 200 veta pa pike frike; veta shqiptare, jo veta kineze.

Gjithsesi, ne ate shesh nuk ka me shume se 30-35 000 veta. nuk besoj qe ka me shume. Sa me shume te kete ne fakt, aq me i madh eshte problemi; aq me shume veta ka detyruar Berishovici te vene aty me zor.

Nejse, nuk ka gje; do te dalin te palarat ne shesh, ka televizione, ka kamera, ka dhe efekte qe te fshehin fytyren dhe tjetersojne zerin... do te dalin ne televizor patjeter. Po nuk dolen, te qepin gojen.

Te "Faktori Plus" ka nje tendence per ta treguar fare mire. Zonat e sheshit kane qene te paracaktuara, dhe per drejtoret kane qene pergjegjes per efektivat e tyre; per prurjet nga rrethet, shkollat etj. Bujqroberit e administrates "shteterore" jane detyruar te fotografojne veten me celulare per te deshmuar qe kane marre pjese ne miting.

Keto jane te dhena nga Faktori Plus.

 

Pikërisht për atë zonë po të flas, sipërfaqja që ke sjellë është e gabuar, ashtu siç është i gabuar arsyetimi që bën.

Numrat e personave që marrin pjesë në një miting llogaritet në mënyrë dinamike, por këtu nuk dua tu futem integraleve, sepse së pari nisemi nga një sipërfaqe që është dyfishi i realitetit.

Njerëzit ndryshojnë në kohë dhe dendësia ndryshon në pika të ndryshme të aktivitetit.

Sidoqoftë nuk merret kurrë 1 njeri për m2,

por nga 2 në 5 njerëz për m2.

Për shembull policia në Itali përdor numrin 3, por dihet qe numrat e policisë në Itali janë shumë larg relitetit.

 

Me le pa gjuuu...me!

Shume e drejte (imagjinoj) persa i perket "menyres dinamike" megjithate 5 njerez/m2 apo edhe 4, me duket shume, sidomos per rastin ne fjale. 

Sdq. une nuk jam ekspert. Prandaj perdora nje arsyetim te thjeshte. Identifikova siperfaqen per aq sa me kapi syri se kishte njerez (nuk kisha fotot qe solle ti, por te tjera) dhe bera llogarite e thjeshta duke u bazuar ne te dhenat qe solla me siper. Bile u ndjeva edhe ne faj qe i nxorra vetem 45000 pjesemarres PD-se nga 500000 qe kishte deklaruar. Kjo eshte forca e genjeshtres fatkeqesisht (edhe pse i ka kembet e shkurtra) smiley

Te falenderoj per kontributin. Mund te provosh te besh nje identifikim me te sakte te siperfaqes se tubimit ne menyre qe llogaritjet te jene sa me afer realitetit. 

Lexo edhe kete artikull qe gjeta tek Corriere.it rreth temes:

http://archiviostorico.corriere.it/2006/dicembre/02/corteo_trucchi_sui_numeri_milione_co_9_061202023.shtml

 

PS: Megjithate teorikisht une bera llogaritjet (te thjeshta) per kapacitetin ne pergjithesi te sheshit Skenderbej (plus rrethinat) sic eshte edhe ne titull edhe pse me nje perqasje me tubimin e djeshem, por jo vecanerisht per tubimin e djeshem.

O Ols, dhe llogarite gabim i ke bere, por dhe sakt ti keshe bere nuk  e cane njeri koken per to.

 Olsi, unë e kuptoj që thelbi është gjetkë, por kur bëhet një shkrim duhet të informohesh dhe të jesh sa më i saktë, se pastaj ngjajnë si shkrimet e Mavri Bazes. smiley

Për të matur sipërfaqen mos përdor më Google Map, por Google Planimeter, përndryshe të dalin llogaritë si ato të pensionistit të Gazetës Shqiptare me kufirin Grek.

Sipërfaqja siç mund ta lexosh, (e pjesës që kam marrë në konsiderat&eumlsmiley, është 17.430 m2.

Pra, nëse supozojmë 3 vetë për m2 na dalin mbi 50.000 pjesëmarrës. 
Pra Sala mori vesin e PsikoRamës, i shtoi një 0 mitingashëve. 

.

 

Vlore,po ti heqesh ato katerkendeshat,shatervanin,dhe ate tjetrin(cudi si e ka lene ne ate sheshin e ish diktatorit ashtu,pa as nje ndryshim struktutre)del se 50 mijeshi,do te katandiset minus, gati teK 20 mijeshi.Po kjo ska rendesi,rendesi ka kush ishte,populli apo administrata! ..

varet...kur mbushet me bathorsa 25 kilsh me roba te lagme mban edhe 100 000. ose sa ti teket ne koke sale qypit.

Pergezime per inisjativen Olsi.

 

Per mendimin tim ajo qe llogaritja juaj dhe e kujto mund te jape rezultate te peraferta dhe kjo eshte e pranueshme duke ditur qe masa e personave eshte e ndryshme apo karakteristika te ngjashme sic eshte edhe afersia midis njerezve te pranishem.

 

Pra nese Olsi po argumenton se kapaciteti eshte diku rreth 45 000 per mendimin tim per te argumentuar shifrat jo korrekte te PS-se dhe PD-se per te pranishmit ne mitingjet e tyre nuk ka rendesi nese kapaciteti real eshte 40 000 apo 50 000. Rendesi ka qe shifrat e pretenduara nga partite e siperpermendura nuk rezultojne reale per nje hapesire te tille. Per mendimin tim ja keni arritur qellimit per ta argumentuar se shifrat e tyre ishin jo reale.

Pastaj imagjino per mitingje ku njerezit shkojne per te hedhur nje sy dhe per te degjuar muzike, zakonisht nga kengetaret qe ngjiten ne skene zona e nxene eshte edhe me e madhe ndersa disa kercejne, disa te tjere jane ne levizje te vazhdueshme midis turmes, disa te tjere valvisin flamujt etj...

 

Argumenti eshte i logjikshme dhe i pranueshem. Rezultati? PD dhe PS kane genjyer (jo hera e pare apo e fundit) per shifrat e pjesmarresve te tyre ne mitingjet e organizuara nga partite respektive.

Po pse o tani e kutpon ti qe organizatoret genjejne per pjesemarrjen ne tubimet qe organizojne? Prisje te ta mesonte Olsi. Mendoje me te vertete se kishte 500.000 tek ai sheshi, 1/6 shqiptar. E po dhe kjo perendi. Ketu ne Greqi kur kristoduli bente tubimet e teokracise, fliste per 2 milion ne athine dhe 700.000 ne Salonik.

Une nuk eshte se ju kam besuar atyre. Por eshte tjeter gje qe te kesh idene se kjo ndodh dhe tjeter gje qe kjo te injorohet nga nje publik i tere. Media kete merite ka, qe perciell lajmin gjithandej pavarsisht nese disa e dine te verteten e asaj qe ka ndodhur apo jo.

 

Une besoj pak ne moralin e politikaneve per te mos thene aspak, por genjeshtrat monstruoze dhe teper te egzagjeruar besoj se i bejne dem politikes ne te njejten kohe.

Kjo puna e shifrave me duket si ajo loja qe benim kur ishin femije: kush e hidhte shurren me larg.
Rezultati? askujt nuk i plas per popullin. Dine vetem ta perdorin ate per interesat personale. Njeri nxjerr me zor administraten e bashkive socialiste e tjetri te atyre demokrate. A mund te llogarisi ndonjeri nga ju sa ka qene humbja ekonomike duke i deturyar njerezit te lene punet e tyre dhe te dalin me zor ne shesh ne te dy rastet?

Ne gjithe boten shifrat qe japin organizatoret e nje ngjarjeje, jane relativisht 1/5 e atyre qe jep policia. Ne France, te pakten, kjo eshte automatike.
Keshtu qe, nese PD thote se ne koncert shkuan 200 mije spektatore, i bie qe realisht te kene qene, MAKSIMUMI 200 000/5 = 40 mije.

 

Nderkohe qe, kojshia  yne, anetar i NATO-s dhe i BE-se prej vitesh, ne vend qe te beje koncerte dhe te ftoje biles dhe Saliun tone te kendoje ndonje kenge, i be te mires me shkelm ! Jazëk i qofte   smiley 

 

Sërish përleshje në ditën e tretë të protestave në Greqi     image

 

 

 

 

Studentët sulmojnë një komisariat dhe forcat e rendit, ndërsa e majta kërkon ndërhyrjen e kryeministrit Papandreu. Lirohen italianët, procesi në 16 dhjetor

 

 

Tensione të reja përfshinë dje sërish Athinën, një ditë pas përleshjeve të dhunshme në përvjetorin e vdekjes së Alexandros Grigoropoulos, 15-vjeçarit të vrarë një vit më parë nga policia greke. Pak përpara fillimit të manifestimeve, një grup të rinjsh sulmoi një komisariat të policisë, pranë qendrës së kryeqytetit. Manifestuesit, rreth 30 vetë, lëshuan gurë kundër fasadës së ndërtesës. Policia përdori gazin lotsjellës për të shpërndarë turmën, dhe njëri nga manifestuesit përfundoi në pranga. Përleshje të tjera pati jashtë parlamentit të Athinës, mes grupe të rinjsh të maskuar dhe policisë. Dhuna shpërtheu, kur të rinjtë, të mbledhur në turma përpara ndërtesës së parlamentit, qëlluan me gurë kundër forcave të rendit, dhe këto të fundit iu përgjigjën me gaz lotsjellës. Ndërkohë, kryeqyteti grek është blinduar, duke mos lejuar grupet e mbledhura nga lëvizja studentore dhe partitë e së majtës. Sipas agjencive të lajmeve, rreth 6 mijë agjentë policie rrethuan dje rrugët e Athinës, ndërkohë që forcat e rendit, sipas një bilanci të fundit, numërojnë 26 policë dhe 4 manifestues të plagosur, ndërsa janë ndaluar 350 vetë pas tensioneve të së shtunës dhe të dielës në kryeqytet, por edhe në Selanik, Patra dhe Rodi. Partia e së majtës ekstreme ka akuzuar ministrin e Rendit Publik, Michalis Chrisochoidis, për “militarizim të konfliktit” dhe për përdorim të tepruar të forcave nga policia, duke kërkuar ndërhyrjen e menjëhershme të kryeministrit Jorgos Papandreu. Mes personave të arrestuar ndodhen edhe pesë italianë, të cilët u liruan dje pas disa orësh të mbajtur në qendrat e paraburgimit në Athinë dhe pasi seanca e tyre gjyqësore u caktua në 16 dhjetor. Ata (katër burra dhe një grua) u kapën me kapuça në kokë dhe shkopinj, bashkë me grupet e të rinjve grekë dhe rrezikojnë dy vjet e gjysmë burg. Ndërkohë, prokuroria greke ka hapur një hetim ndaj sulmit kundër rektorit të Universitetit të Athinës, Christos Kittas, por anarkistët flasin për një “montaturë”. Kittas, 64 vjeç, Docent i Embriologjisë, është shtruar në repartin e spitalit “Hipokrati” të Athinës, për një ishemi cerebrale jo fort të rëndë dhe një atak kardiak. Pas disa orësh shqetësime, kushtet e tij janë përmirësuar. Por anarkistët kanë sulmuar njoftimet në media. “Rektorit nuk i ka ndodhur asgjë”, - shkruajnë ata në uebsajtin “Indymedia”, duke treguar fotografi, ku shihet docenti ndërsa largohet nga universiteti me këmbët e veta, me telefonin në dorë, thjesht i mbajtur nga dy persona, por pa asnjë dëmtim të dukshëm në kokë. “Dhe kjo është ajo çka mediat e quajnë një tentativë vrasjeje ndaj rektorit”, - shkruajnë anarkistët, duke denoncuar manipulimet dhe sajesat kundër lëvizjes.

 

Po çke me këta mer lal, kta janë lule. Mblidhen vetë në protesta kur ua thotë palla e jo kur i mbledh me lista Sala. I du shumë që janë kshu tipash, shumë fare... smiley

 

Hej mengjerashe, ju mund te ngushelloni vetem me qind menyra, por kjo nuk ndryshon hic faktin se Rama i zemres tuaj as gjysmen e robtve te Berishes nuk mbledh dot. As zgjedhje te parakoheshne s'do te kete! Ok?

Vatjim te mbare tani.

Ore po pse merreni akoma me Sali-un njerez? Po  ai ne cdo gje qe thote vetem genjen, genjen dhe genjen. Edhe kur i ka thone per here te pare gruas te dua ka genjyer se ai nuk do as njeri pervec vehtes se tij. Sidoqofte Saliu pa ushtar nuk eshte. Se sa cilesor i ka ushtaret kjo eshte pune tjeter. Por per nje gje jam i sigurte se ushtaret qe i ka ne emigracion jane shume here me cilesore se keta qe ka ketu ne gazerma (Bathore, nepunesa shteteror etj). Prandaj i bej thirrje ushtareve ne mergim qe te vijne e ta ndihmojne ne keto dite te veshtira dimri. Pale eshte dhe gripi i derrit neper kembe dhe tek moshat e thyera e me probleme sidomos mendore ben kerdine!

Sipas meje ka dy lloj mitingjesh,mitingje kur njerzin dalin dhe mitingje kur njerzit i nxjerrin. Per mu vlejne me shume 100 vete, qe dalin per te protestuar, se 100 mije qe i nxjerrin per te manifestuar. Keta te fundit na sjellin eren e qelbur te mitingjeve te se shkuares, ku entuziazmi ishte nje ndjenje obligative

Nuk e kuptoj si nuk lodheni qe beni matje te tilla te tipit: "Kush e ka me te madh (mitingun) Rama apo Berisha"!? 

Mjaft o popull, shihni thelbin e ceshtjes, Berisha dhe Rama po (sh)perdorin pushtetin qe iu keni dhene ju per tíu hedhur hi syve. Po (sh)perdorin taksat qe ju paguani per tíu ndersyer kunder njeri-tjetrit. Po (sh)perdorin votat tuaja per te krijuar nje ndarje edhe me te madhe se ajo qe krijoi diktatura apo pushtimet e meparshme. Mjafton vetem gjuha e perdorur ne kete blog qe te kuptosh se helmi tashme e ka bere punen e tij. Te gjithe shajne njeri-tjetrin kelysh komunisti, bir qafleshi e maloku, i korruptuar, Berishist e Ramist, verior a jugor, a thua ti se nga keto epitete te menxyrshme do te na vije shpetimi.

Rama dhe Berisha kane perdorur nevojen e atyre njerezve qe (mos)punesimin dhe (mbi)jetesen e kane te lidhur me Bashkine apo Qeverine. Rama dhe Berisha kane perdorur jetet e ketyre hallexhinjve te rraskapitur qe ne te vime ketu dhe t'iu "masim" ketyre "burrave" te shtetit se kush e ka me te madh. Kush me shume e kush me pak te dy kane perdorur turmen dhe hallexhinjte, dhe kush me shume e kush me pak te dy kane faj ne kete katrahure qe po ndodh ne memedhembje.

Besoj, se nisur nga niveli i shume komentuesve ketu, eshte e udhes qe fokusi i diskutimeve te drejtohet mbi ate se si mund te dalim nga ky batak ku politika driteshkurter e ketyre driteshkurterve tane na ka futur...

Dakort me komentin tuaj. Po si mund te dalim nga ky batak? Jepe ti i pari mendimin tend meqe e nise!

Fatkeqesisht do te thosha qe dalja nga bataku fillon me kerkesen e llogarise ketyre dy driteshkurterve per rrugen politike qe kane zgjedhur. Idealisht kjo fillon nga partite e tyre, po meqe keta i kane bere zap me kohe, kjo mund te filloje dhe nga ne te gjithe, nga opinioni civil, nga njerezit e thjeshte, e me rradhe... deri sa te kthehet ne nje presion te padurueshem per keta dy "burra" shteti.

Fatkeqesisht, edhe njehere, une nuk i kam celesat e daljes nga kjo situate, por te gjithe nese sillemi me qytetarisht mund te kontribojme ne gjetjen e ketyre celsave.

Mtja e njerezve qe mund te sjelli njeri apo tjetri ne shesh (me hir dhe me pahir) kontribon pikerisht ne te kunderten e kesaj. Keta (lideret) ndjehen te lumtur se kane arritur ate qe deshen, pra te futin popullin ne nje debat pa krye (p.sh. matja e turmave) qe te humbur nxjerr po popullin...

 Ate celes qe kerkon ti e ka gelltitur Saliu dhe vetem po tia hapesh barkun mund ta marresh. Keshtu qe nuk ka me vend per metoda qytetare se njeriu i pyllit nuk degjon mire nga ai vesh. Metodat zgjidhen sipas tipit me te cilin ke te besh dhe duke iu pershtatur zvillimit te tij intelekual. Ne kete rastin tone nuk ka vend per ane intelektuale, por vetem me pushke zbret gomari nga kali.

Asterik, me gjithe deshiren e mire qe kam per te te ndegjuar se si mund te tilet nga kjo situate, ato qe ju thoni jane shume te pergjitheshme dhe nuk te cojne asgjekundi. Pekundrazi forcojne statuskuone e te dyve me shume. Lexoje edhe nje here se cfare ke shkruar dhe do te me japesh te drejte.

Ne te gjithe, opinioni, njerzit e thjeshte etj. jane shume evazive per te aritur ne nje presion shperthyes qe ti hedhe ne ere. Pra me mjete demokratike kjo nuk arrihet i  dashur, dhe e di pse? Sepse nuk jetojme ne nje shtet demokratik. Ne nje vend ku akoma nuk eshte vendosur de facto liria e votes nuk ka demokraci.

Prandaj duhen kekruar mjete te tjera qe eksperienca boterore i ka me shumice, por per kete duhen burra qe per hir te se ardhmes vehten e tyre e shumezojne me zero! Nuk e di nese me kupton!

Ose, nese e do ne menyre demokratike, hajt te lobojme per kokmodhin Meta, por nuk besoj se kjo eshte zgjidhja, pasi ai eshte nje pleher qe vetem qelb. 

Po t'i marrim te sakta permasat e sheshit, atehere ne 1 m2 qendrojne mire e bukur 4 persona, per te mos thene me shume pasi njerezit ishin te ngjeshur, i bie 45.000 shumezim per 4 = ? Beni vete aritmetiken.

Nuk ja shpetoni dot erzin Rames jo. Ne zgjedhje humbi. Nderkombetaret ja hodhen poshte pretendimet e tij per zgjedhjet, ne cakerdisjen kutihapese me mitingje deshtoi, cfare i mbeti tjeter?

Koha per kundershtaret e tij ne PS te levizin. Nuk e di ku eshte zhdukur Ben Blushi, vetem Kac Islami po ngre zerin ne media per rrugen pa krye te PS.

Për të matur sipërfaqen mos përdor më Google Map, por Google Planimeter, përndryshe të dalin llogaritë si ato të pensionistit të Gazetës Shqiptare me kufirin Grek.

Sipërfaqja siç mund ta lexosh, (e pjesës që kam marrë në konsiderat&eumlsmiley, është 17.430 m2.

Pra, nëse supozojmë 3 vetë për m2 na dalin mbi 50.000 pjesëmarrës. 
Pra Sala mori vesin e PsikoRamës, i shtoi një 0 mitingashëve. 

@ Vlora,

Pra edhe ti ke arritur ne perfundimin se jane rreth 50000 veta.

 

Per matjen e siperfaqes kam perdorur nje program tjeter. Google Map me sherbeu vetem per foton ajrore.

Ta siguroj se llogarite jane shume te sakta.

Pjesa qe kam marre ne konsiderate eshte me e madhe se pjesa qe ke marre ti e rrjedhimisht ka nje siperfaqe me te madhe.

Duke u bazuar edhe ne parametrat e policise, une kam supozuar 1-2 persona per m2 qe kompleksivisht perbejne nje mesatare realiste duke konsideruar variacionin e dendesise nga pjesa qendrore ne rrethinat e tubimit.

 

@alproud,

Faleminderit.

Barbiere!

Je bo i cik dopio ngjyresh pa dashje ,apo pa dashje me qellim?Apo ske kuptu per momentin se cke shkrujt?

1-Prandaj i bej thirrje ushtareve ne mergim qe te vijne e ta ndihmojne ne keto dite te veshtira dimri.

Kjo ne kuader te internacionalizmit proletar te djatte...

2-Pale eshte dhe gripi i derrit neper kembe dhe tek moshat e thyera e me probleme sidomos mendore ben kerdine!

Ti e di se nga kush krah ju ha te moshuarve timoni i makines qe ka 60 vjet qe ska bo konvergjencen e gomave ...!!!

Ti e di se nga kush krah ju ha te moshuarve timoni i makines qe ka 60 vjet qe ska bo konvergjencen e gomave ...!!!

 Ke shume te drejte, por tamam tamam ky i moshuari ka 67 vjet qe nuk ka bo konvergjencen e gomave. Po te duash mund te vish dhe tia besh ti konvegjencen e gomave, por me duket se ka ra ne disk.

Hamilkar Barka dhe Zhupani i Rashës gjithmonë thoshin: Me jepni një pikë mbështetëse dhe unë do mund ta lëviz Gllobin.  Mua kurrën e kurrës nuk më çudit numuri i pjesëmarrësve ne mitingjë, ajo ç ka më trishton dhe me më bën të ndihem i dëshpëruar për Planetin e Majmunëve Berishianë, është se nuk e mësova dot kurrë arsyen pse nuk jepen edhe emrat e pjesëmarrësve në mitingje si dhe emrat e banorëve të Tokios.  I lutem Zotit Mëshirëmadh që tu japë mënd majmunëve të Afrikës për të mësuar rrugën drejt Shqipes sonë krenare dhe kështu mund të zvendësojnë me dinjitet stërgjyshrit e tyre të rrjedhur. Të gjithë flasin për suksese të mahnitshme, janë po ata sekretarë të pjerdhur te partisë së dikurshme që flisnin për realizime planesh 1000 e lart përqind që sot lavdërojnë marrëzinë, oou se ku e kam dëgjuar Lavdërimi i Marrëzisë, (i lutm ndonjërit që ka njohur për të le të thotë kush është autori i këtij libri). E, bëjnë mirë që nuk përmendin krimet monstruoze të kryera mbi dhjetra mijra shqiptarë nga Majmunbanditët berishmëdhenj. 

Në fund të fundit të gjithë ne duhet të jemi optimistë për të ardhmen e ndritur.

Lum kush do ta gëzojë Planetin blu thotë Skurxhi mitologjik i ricikluar!.....

 Olsi ka te drejte. Matjet jane te sakta.

Me gjithate Oslo mua mitingu i Edit me del jo me shume se 7,500 m2 nga Kryeministria deri tek Dajti ku ishin vendosur te fundit. Duke pare nga afer qe nga ura e tek dajti njerezit ishin kaq te rralle (kur kalova une Njesia bashkiake 8 dhe 6 po benin apelin) del se ne ate meting nuk kane qene me shume se 5.000 veta......

Sapo ndegjova renen e radhes: ishin mbi 500 mije vete ne miting tha ne konferencen e sotme per shtyp shija e fernetit.

Nga mitingjet më të mëdha Historike që përfshinte POPULLIN Shqiptar ishte pritja e HRUSHOVIT . Atehere përse e rezuat diktaturën që ishte e aftë të mblidhte më shumë njerëz se kushdo ?

Nga pjesmarrja e njerëzve , është mikpritja e dhënë Cu En Lait me fillim tek Rruga e Durrësit ( ne hyrje ) dhe perfundim tek Ura e Lanës ( H. Dajti) . Atëhere përse e rrezuat diktaturën që ishte e aftë të mblidhte më shumë njerëz se kushdo ?

Ngjarje te tjetër masive per tu shënuar është edhe  Pritja e Viktor Emanuelit me "bukë , kripë , zemër" . 

 Dhe më Madheshtorja e Madheshtoreve "Homazhet dhe përcjellja e sh. Enver ne banesën e fundit ".

Keto i prura si kujtese sepse dikush nga te djathtët me zell të madh në deje e me entuziasmin e Uluritësve i cileson këto grumbullime "Historike" ???

Cfarë tregon realisht ku grumbullim i PD.

 Asgjë impresionuese kush e njeh PD-në . Kopje  numrit REAL të votuesve të PD ,duke i shtuar kësaj dhe një shifër prej 100 mijë vetësh që nuk kanë patur mundësi të vijnë . Në cdo vit , në çdo fushatë zgjedhore në mitingjet PËRMBYLLËSE , Berishizmi përfaqsohet me këtë sasi njerzish që më pas shndrrohet ne VOTA REALE. Të tjerat janë VJEDHJE e PASTËR.

Çfarë tregon realisht grumbullimi i Ramës.

Asgjë ligështuese kush e njeh PS-në . Vetëm njëherë ne Historinë e saj kur PS ju desh të tregonte muskujt , ishte rasti i arrestimit të Nanos , ku Berishistët fluturonin si lexcka nga rrugët . Në të gjithë rastet e tjera nr REAL ka qenë në kutitë e Votimit . Gjithmonë i vjedhur dhe i grabitur nga falangistët e PD-së.

Por thelbësorja mendoj që të hiqet dorë nga këto marrëzi popujsh baritor me suksese në Mitingje smiley. Le ti lihet kjo fitore Sqapit të kopesë Berishës.

Si çështje teknike i nderuar Olsi , do të thoja që në mitingjet e BERISHËS ai shesh merr edhe 150 mijë vetë sepse ata janë mësuar të hypin njëri mbi tjetrin me motivin ............. Kush blegërin  më shumë !

 Dhe nuk e kam me shaka ,në se të ka rastisur ti shikosh si mblidhen dhitë e dhëntë kur mërzejnë .

 

 

Te gjithe te majtet ketu po mundohen te nxjerrin justifikime te ndryshme per tju shmangur faktit qe ishte nje miting madheshtor perpara te cilit ai i Rames duket nje liliput.

Meqe votat muk i njohin keta te PS-se, Nderkombetaret nuk i njohin, tani le te njohin sheshin.

Sa per force...le te pyesin njehere se si kane ardhur e gjithe administrata bashkiake e komunale ne cdo cep te Shqiperise qe qeverisej nga socialistet.

Peshku pse nuk e ben edhe ssiperfaqen e bulevardit kur u be PS-ja? E dini qe gjithe e gjithe eshte 35 000 m2??? por hapesirat kane qene gjigande, kushtu qe max kane qene 1:3, perafershisht 12 000 vete tek mitingu PS-se.

Me llogarine tuaj qe, prape me duket gjysmak, i bje qe ky miting ka qene te pakten 4 - fishi i mitingut te PS-se !

Peshku...nuk mbulohet Dielli me Shosh.

Hera e fundit qe postoje .

Mirembetçi !

 

 

Kjo gazeta Shekulli i ka hequr Sheshit Skenderbej nja 20 mije m2.Me siguri do ti kete marre Koco per pallate.

Le te beje edhe llogarine e bulevardit te Edit ,te mos i heqe asnje m2 dhe do te shohe se do te daline vetem 5 mije pjesmarres.

Po pse mer lal 26.000 paska nxjer vetem pjesen e zen nga Saliu. Per mu shum i ka dhen se pash sheshet me te medha ne Wiki dhe ky i yni sishte fare. Sa per krahasim shesi i kuq ne Mosk 23.000 m2 ka.

Forca ne demokraci nuk tregohet me pjesemarrjet ne mitigje dhe kete gje Idrizi me siper e qartesoj edhe me fakte. Demokracia bazohet tek liria e votes prandaj Hapni kutite !

Sa per kujtese, ka plot tema te tjera per mendimin tim me te denja per t'u komentuar ketu ne peshk - qe kane lidhje me punesimin, me shkencen, etj, etj.....po aha, xhan xhin andej, jane te gjithe ne miting ketu...keshtu qe thashe te bej nje sugjerim miqesor peshqve te te gjitha ngjyrave. Sikur t'a mbyllim mitingun e radhes? Mos u merzisni se do kete plot te tjere, jam e bindur...

Sipas organizatorve te atij mitngu kane qene te pranishem 500 mij vete, aq sa eshte pak a shume dhe nr i votave te marra "vjedhura" ne kutite e mykura ne zgjedhjet e pergjithshme.. qesharake.... dmth gjithe votuesit edhe nga vermoshi kane ardh ne ate miting. Per mendimin tim madheshtia e nje tubimi nuk matet nga nr i njerzve, por nga e drejta e nje kauze, perndryshe cdo tubim sado numeroz kthehet ne nje turme patetike bagetish. kohezgjatja e atij mitingu prej nje ore tregoi edhe boshllekun ideor te tij.

E c'rendesi ka sa vete kane qene!

E zeme se kane qene 100mije vete.Perseri shume me teper se mitingu i Edushkes, qe sipas matjeve te tua nuk i kalon 10mije vetet.

Thjesht dje Edushka, nese ka pak mend, e ka marre mesazhin nese do lufte civile sic eshte shprehur deri tani.

Nese ne 1997 njerezit nuk mund te mbronin qeverine e atehershme, pasi kishin humbur paret dhe kjo qeveri kishte humbur dhe mbeshtejtjen nderkombatare,sot kohet kane ndryshuar dhe nese Edushka do te rrezoje qeverine e ligjshme te Shqiperise me force, nuk do tja arrije.

Kjo qeveri ka me vete me shume se gjysmen e shqiptareve qe kane votuar per te,ka certifikimet e OSBE,KE apo Departamentit te shtetit dhe ka edhe vendimet e gjykatave shqiptare.Po keshtu cdo dite e me shume ambasadore apo politikane te huaj po i bejne thirrje Edushkes te lere rrugen, dhe te fute deputetet e tij ne Parlament pavaresisht, se vete nuk eshte deputet.

Pra enderrat e Edushkes,Rucit,Gjinushit apo ndonje tjetri per nje 97 te dyte,ku do te fillojne perseri trafikun e skafeve qe ju siguronte te ardhura perrallore, jane te kota.Edhe libaralizimi i pritshem i vizave me vendet e BE do ti heqin kesaj kupole mafioze nje biznes tjeter prandaj po bejne c'eshte e mundur te pengojne kete liberalizim.Vetem veten e tyre do te djegin ne zjarrin qe duan ti vene Shqiperise, tashme anatare te NATO-s.

Shko me kohen Edi Rama, lere protesten pa kuptim dhe futu ne parlament, qe te votosh ligjet per liberalizimin e vizave, perndryshe do te shkosh me Rucin dhe Gjinushin ne koshin e pleherave te historise.

50mije e pamundur te kene qene dje ne shesh, por ishin me shume se mitingu permbylles i fushates ne Qershor.

 

 

P.s.Perllogaritjet e metrave me pjesemarres shume elementare smiley

Dita e dytë e protestës PS  ora 18:00

u kujtoj s(h)alisteve qe jane dhe ketu gjysem milioni, se baca e kishte feste e jo miting, ne fasade, jo pergjigje rames...., po te shkruaj me tej, do perserisja Idrisin. epo, s'rri dot pa e thene; sa i mjere behet njeriu, kur imiton konen e zellehme te saliut.

O piptho!

Mos i miskeqinterpreto gjonat,se nuk ishte miting por feste.Une per vete jom i dyzuar e sdi ca me te thon,por  brother duskeye para teje u perpoq me na e dhone nje shpjegim modest...

Eh cme kishte morr malli me e pa pak bosh tironen ,si mvaktit...

Une thashe se ishin postime ironike, por keto duken serioze.
Vertet po masni me vizore e me makine llogaritese se kush nxori me shume popull ne shesh? :-o
 

sa i fortë ky Fiksi. shifni si u mush sheshi.

eh njerëzit e shkretë, me zor pranonin se çfarë lesh ishin e ku dreqin shkonin. Dhemokraci mer tha.

 Tani se marr vesh se pse jeni kundër Enverit. Enveri ju çote në zbor, Sala ju ço n'meting me zor.

  Enveri bënte kinezëri duke majt çdo mëngjes apelin, Sala me lista në autobuz për t'i shpëtu nderin.

Enveri i kishte myll kufijt nga armiqt  e jashtëm, tani lesh një mt, prapë pa vizë nuk dilni dot jashtë.

Në kohë të Enverit skishte me hëngër, as tani shumica s'kanë, më e keqja është se shofin tjerët si bëjnë qejf në tv.

Po më e keqja e të këqijave është se kjo bagëtia që shkon në meting me zor e me lista, pas nja dhjetë vjetësh do ankohet sesi ua paskësh fut Sala e do zgjedhin një tjetër zullap në vend të tij për të marrë hak.

Shqipëria është një çmendinë e madhe nga Vermoshi në Konispol.

 

E fortë ishte dhe ajo me autobuzët ku i kishin vënë targën çdo qyteti. Më kujtuan atë këngën:

autobuzi shkon kudoooooo

Unë në listë mbaj emrin tim,

Do të shkojmë në tiraaaaaaan'

Se Saliu do bëjë metiiiiiiing. smiley

 

Sa shume karë, on both sides.

Jam kurioz, kete fshirjen e komenteve me vone, dmth qe i lini ne teme per 2-3 dite pastaj kur tema s'eshte me 'e dites' shkoni me mbrapa dhe beni "editimet" dmth fshini komentet jofortkutiste etj, kush e ben nga juve qeveristat peshkiste kete marifet? :think:

Apo te gjithe, dhe e beni me turne, kete jave e ka turnin e post-fshirjes njeri pastaj tjetri? smiley

Xhibo, me sa shoh ti ke rendimentin me te larte ketu tek PPU-ja per cdo gje. Je de facto nje nga komentuesit me te shpesht dhe moderator, por jo zyrtar. Meqe ankohesh shume per menyren se si keta adminat de juro administrojne PPU-ne, pse nuk krijon vete nje blog dhe keshtu pushon njehere e mire se ankuari?

Blogun e bej une vete sic thua ti, po ku ta gjej aty leshpreresin qe te me rruaje leshte here pas here? smiley

dhe jo vetem kaq, por ku do te gjesh berber qe di dhe kuptimin e de facto e de juro smiley

 

eh na ka mesu jeta mi bedrije me i dit ca gjona me teper. Keshtu psh nga halli se mu kan rallu klientet (nje pjese e mire nga qe kon fillu ta mbajne koken zero, tulle, e bojne vet nje here ne 3-4 dite) kom fillu ene me debilu. Kom mor ca pajisje te mira qe debilojne thelle dhe pa dhimbje. Kur te kesh kohe, ose kur te te rriten qimet, hajde kenej nga une se do te ti boj free, offerta vlen deri ne fund te Dhjetor 2009.   smiley 

pse me e hjek leshin n'dimer mer, na man ngrohte smiley 

Po pra, pikerisht. Se leshprerlleku tashti ne kapitalizem eshte bere sherbim pertej leshprerjes, duhet te na mbajne me muhabet keta nderkohe qe na cleshnjosin. Dhe leshpreres me kete nivel dejuresk s'gjen dot gjekund. smiley

Ti me duket se nuk e ke hallin tek leshpreresi, se leshpreresa ka sa te duash, mjafton te vendosesh qe ti presh leshrat. Po pastaj ske se kujt ti ankohesh, ky eshte halli yt i vetem.   smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).