Sa greke jetojne ne shqiperi?

Albanian 95%, Greek 3%, other 2% (Vlach, Roma (Gypsy), Serb, Macedonian, Bulgarian) (1989 est.)
note: in 1989, other estimates of the Greek population ranged from 1% (official Albanian statistics) to 12% (from a Greek organization)

Kjo e dhene eshte marre nga https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/fields/2075.html?countryName=Albania&countryCode=al&regionCode=eu&#al faqja zyrtare e CIA.

Nga informacionet qe kam numri i minoritetit grek ne shqiperi u ndryshua nga nje zyrtar i larte i SHIK gjate nje vizite ne vitin 1993 nga 12% ne tre %.

9 Komente

Greke1.5% . Greke,"voriopiluriot"(pensionaxhinj+letraxhinj),cobane,arixhinj,evgjite,mongole,kineze,zulu ect- 5%.

12% ne 89-n nuk ka qene popullsia e rretheve te Sarandes,Gjirokastres,Permetit dhe Korces e gjitha bashke.  Thuaj Gaxhopulos ti fusi ne thyb te dhenat e tij.

Vlach, roma, arixhnj, bullgare, meqedonas etj jane po aq sa jane edhe shqipetar. Per greket nuk do gjo, pysni Bollanon! 

ku ka greke ne shqiperi more aman, edhe po te kishte pasur sdo te kishin qendruar ketu edhe 20 vjet per te vuajtur, por do kishin ikur me vrap ne greqi

ne shqiperi mund te kete gabele (qe tashme kane humbur vetine e endacakeve meqe nuk luajne me vendit)

nese ka pakica rumune e bullgare tashme ato jane asimiluar, e sma merr mendja qe ta quajne me veten te tille

pastaj ne nje bythe vend jemi, normal e njerezit kane levizur lirshem dikur, e ka kane ikur ku ju ka pelqyer klima me shume smiley

10-15000 minoritari greku.dhe rest iz malox griik-uonna-bi.

Duhet te dime qe shumica e atyre qe nuk jan greke por hiqen si te tille jan te popullsise vllahe. Shqiperia ka minoritete, e po pastaj? Minorietet ne shqiperi kurre skan pas probleme, dhe shqiptaret kurre skan pas probleme me ta, kjo duhet te jete me e rendesishmja. Popullsia greke ne jug per mendimin tim eshte diku tek 3/4 % maksimumi 5 %, ne nivel kombetar eshte diku tek 3%.

Po le te behet censusi se fundja do e marrim vesh, dhe ata qe sduan te jene shqiptar nuk kemi pse ti quajme te tille, nuk na hyne ne pune gjakprishurit.

Mnoritetet ne Shqiperi per mendimin tim arrine deri ne 10% po ti marrim sebashku. Ne mos me shume. E di qe shume vetave ju duket shume, por vetem mendoni sa evgjit ka ne Shqiperi, sa arixhinj, sa sllav (boshnjak, goran,maqedonas), sa grek, sa vllah etj. Evgjitet rrezik jane minoriteti me i madh, edhe me i madh se greket, por shume prej tyre e quajne veten shqipetar, sepse skane gjuhe, kultur e zakone te tyret.

Nese nuk ka ndonje metode shkencore per te percaktuar (nepermjet gjakut, genit, kafkes, organit seksual, a ku di une) kombesine eshte e kote te kerkohet te arrihet ne nje perfundim te sakte per pyetjen ne fjale. Nese kjo do ti lihej (pra percaktimi i kombesise) individit ju siguroj se rreth 30% e popullsise do te na dilnin me kombesi Greke. Une per vehte e deklaroj se jom nga Afrika Jugut.

Ne fakt po te behet censusi sot ke te drejte ti, se shumica e atyre qe jan ne greqi kan per tu deklaruar si grek qe te fitojne dokumentatat, edhe sjan pak ata qe jetojne ne greqi jan 1/5 e Shqiperise ne mos me shume. S'eshte cudi fare qe 30% te deklarohen grek, dhe te na dale edhe Kukesi e Tropoja me minoritete greke ne to.

Ne fakt, llogarine kur e bera nuk i mora parasysh emigrantet qe jane ne greqi dhe qe synojne te qendrojne atje. E bera vetem me popullsine qe aktualisht jeton dhe banon ne shqiperi.

Sipas ca shoqatave greke, te gjithe ortodokset e shqiperise jane greke.

me te njejten llogjike, une jam amerikan, dhe ashtu do deklarohem.

Poshte Agron Llakaj!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).