perse nuk postohen shkrimet e antareve te peshkut? Pse ekziston kjo censure edhe kur behet fjale per letersi artistike?

28 Komente

Znj/Z ikarus,

Pa qene  nevoja te bejme insinuata per emrin tuaj, ne duam se pari te shprehim mirenjohjen tone per kontributet tuaja tek Peshku pa uje, dhe se treti tju sigurojme qe ceshtja ne fjale do shqyrtohet me hollesi, imtesi, dhe transparence te plote, dhe e drejta do vihet ne vend menjehere.

Se dyti, ju bejme me dije se kutia e ceshtjes tuaj do te hapet ne rastin me te pare te mundshem, dhe me pas do tju njoftojme per me teper ne kutine tuaj te mesazheve private.

Me respekt dhe konsiderate te vecante,

Pushteti

Ama, plase per çike pushtet xhibo! smiley

Speaking of censura, sa nga juve ju ka bere vaki ketu tek Peshku qe ndnjehere ju fusin komentet ne moderim, dmth qe nuk dalin automatikisht/direkt po dalin pak me von? smiley

Apo eshte vetem privilegj i imi? smiley

keto komentet tek pyetje dalin te gjitha me vonese, nuk besoj te jete veper e qeveriut do  e kete sistemi vete

hahahha xhib you do crack me up sometimes, qe sot e tutje do autocensurohem sa here te te drejtohem se nuk e meriton te te acaroj.

ne fakt, emri bardha kam pershtypjen se eshte perdorur jo pak ne tirane, por me korrigjo ne e kam gabim emigrant, gjithmone pasi te me kesh dhene edhe shtyrjen finale te afatit (kokverdhe qe skuqet me verte nga turpi).

tani ti teme-hapesi (per ty xhib), ta dish se seksioni i letersise eshte gjeja me e bukur dhe sigurisht me e lemerisshme e peshkut, dhe se qe te futesh aty duhet te kuptosh pse nuk mund te rifreskohet ai cdo dite. ose, perdor imagjinaten apo rekomandimin tim dhe maskoje krijimin si 'shtypi' apo '24 karat' apo edhe si 'aktivitet'.

Pse nuk postohen nuk e di Ikarus por per te hequr dyshimet mbi vleren e shkrimit ( kete mendojne te gjithe ne fund te fundit, do kesh shkrujt noj gje cope ndaj s'ta poshtojne ) nese deshiron mund ta postosh ketu si pergjigje ndaj pyetjes tende.

po letersia tek peshku cope eshte bere me kohe more desaparacidos, po te qe ashtu pjesa qeveriu do  e postonte menjehere smiley

tani ti teme-hapesi (per ty xhib)

Come again?

Flo, hajde dhe ti po deshe. smiley

 

ca ke mer qe e ke mburojen gati ne cdo rast. e kisha me fjalen hap, qe eshte bere tm i yti. ta kisha me te mire. ouu, s'po te flas me per nja 1 muaj sa te t'kaloje e keqja.

Mua s'me censurojne se s'jam llafazane si puna jote xhib smiley

Trope, jo s'ishte mburoje, ishte buke peshku, dmth thjesht s'e kuptova referencen e temehapesit dhe mua, ndaj pyeta, pa djallezira, insinuata, apo etj. E degjova kete fjalen "insinuate" tek video e takimit te Ramizit me studentet (i thoshte Azemit mos beni insinuata) dhe me eshte peselekshuar ne tru, do ta perdor per ca dite. smiley

Flo, jane bere keto metaforat dhe kuptimet e dyfishta, ose letrare, si kaperxim me pengesa tek peshku. Po vrisja mendjen ca deshe te thoshe ti dhe ca simbolizonte pese lekshi, sidomos gjeja ku kisha perplasur ballin (po balli kush ishte?). Vetem pas pak, kur me shkane syzet e metaforave nga hunda, e kuptova qe ishte reference e drejtpedrejte, dmth qemoti qe te vinin peselekshe kur vriteshe. Mgjths dhe ka kohe qe s'perdoret me si metode ndaj s'e kapa direkt, dmth po justifikohem. smiley

 

Speaking of peselekshave, ka ndonje peshk ne pronesi ndonje monedhe te vjeter, peseleksha e dhjeteleksha e dyleksha, etjleksha? Iris, po ti ke? Nga monedhat e vjetra e kam fjalen, ke ndonje apo hic, as llafe as monedha? smiley

Do ma japesh? smiley

Ose qite foto ta shikoj.

Ne fakt tani qe i kujtoi Flo monedhat mu kujtuan dhe me erdhi nje fare malli, mbase ngaqe me to blinim gurabie e gjera qe atehere na dukeshin kushedi sa te mira. smiley

 Po ti dhe kur kerkon nje monedhe skuqesh? smiley Foto gjen plot ne internet.

Pyetje: perse nuk postohen shkrimet e antareve te peshkut? Pse ekziston kjo censure edhe kur behet fjale per letersi artistike?

 

Ikarus pershendetje. Shoh se ke sjelle dy poezi ne gjuhen angleze. Si rregull tek peshku ne perdorim gjuhen shqipe, kjo per arsye se shume prej anetareve nuk flasin anglisht.

 

MaskatNga Ilir Kalemaj

The Masks

Tearing irony,
howling sarcasm,
coming out of dribbling mouths,
blood-staining hyenas,
exhausted vampires.

To self-learn the art of hatred,
Just from mask-faces without dynamism,
This is the famous Shakespearean dilemma,
That comes, resuscitates like an atavism.

Tossing in the bed of hypocrisy,
amongst drinks that suffocate in frenzy,
this is the post-modern heroism,
simple, surviving of the humanity.

 

Blendo, duke marre shkas nga kjo pyetja e ketij peshkut te ri, po sikur te kishit ndonje cep te vockel, ose postime here pas here tek letersia, per disa nga poezite me te mira (me te vleresuara nga peshqit) e huaja ne anglisht? smiley

Pse s'tu kujtua "peshkacep " ? Do dilte rubrike shume e bukur ne kinezce.

"Se dyti, ju bejme me dije se kutia e ceshtjes tuaj do te hapet ne rastin me te pare te mundshem, dhe me pas do tju njoftojme per me teper ne kutine tuaj te mesazheve private."

Na lodhet me kete gjoja censure.

Ne qofte se e mban mend dikush nje skec te kohes se monizmit, thuhe:

"Tanku i pare qe do te vije ne lagje, do ta japim ty."

 

Flm qe ma kujtove
Aketa,

kjo eshte barcaleta nr. 4 ne klasifikimin e Barc te Tirana Calling.

P.S

Eshte histori e vertete, s'eshte thjesht barc.

Blendi, mqs une shkruaj shqip, sa kohe u dashka te postohet nje artikull(poezicka dmth) tek letersia? Se po rrumbullakosen nja dy muaj javash javash, qe i kam derguar. Mos keni gje me mua ore, ma thoni smiley 

Kjo eshte e vertete kam dy shkrime qe rine,njeri e dilita dhe tjeterin po e mbaj ca kohe,dhe edhe ate do ta dilit!Idi qeveria e peshkut ato pune dhe une nuk ankohem!Prandaj edhe lufta, per pushtet behet! smiley Mo u merzit,melard!Kur do qeveria ti rremben vet nga blogu!Automatikisht! smiley

Po histori e vertet duhet te jete, perderisa vazhdon edhe sot te gjeje vend edhe ketu tek peshku.

Kam derguar 2 krijime te miat dhe gjithmone, me thone se postimet e mia jane bosh. Nuk e di se si mund te funksionoje ndryshe posta e peshkut, pervec asaj rruge qe dihet nga te gjithe.

Mire e ka artian edhe une them t'i fut nje te fshire.

Te them te drejten, mezi po prisja qe t'i behej komenti nga ju "peshqit", sepse i kam lexuar komentet tuaja dhe disa me jane dukur profesionale.

Po si duket s'me ecen me pushtetin.

Me rradhe mi goc me rradhe,eshte shtuar lista e krijimtareve sa nuk ka ku shkon mo,mire qe jua nxjerrin krijimet falas por keni dhe pretendime,te gjitha do te botohen,apo jo admino.

Fjala jote, n'vesh te admineve, o Brad.

admina, mbase s'me takon me fol. Po mire do ishte tu jepnit nga nji shanc te gjitheve qe kane pasion letersine dhe deshiren per tu prezantu tek ai kënd.

S'ka pse me qen skeptikë, as largqofte paragjykues (nese arsyet nuk jane vetem teknike); te gjithe t'interesumit besoj kemi deshire me u njoft me krijime te reja. Ndoshta po te dropet pjeseza parashikuese e krijimit e te mbetet vetem titulli mbase i ze 4 kutiza.

vetem sugjerim, ju i dini keto pune smiley

fh, as une nuk kam pas probleme. Por po me bezdiska ky fakt kur shoh qe probleme ka. Xha Tani (ky eshte jo personazh, por personalitet qe kush e do poezine e ka te domosdoshme t'a njohe) reciton kete poezi mbi Holokaustin qe te keput shpirtin. Ah sa me ka marre malli per Xha Tanin.

 

Djegia e librave

 

Kur Regjimi dha urdher se librat me

    Dije te demshme

Duhej publikisht te digjeshin ne cdo ane

Buaj nen zgjedhe terhoqen qerre plot me libra

Per tek zjarri i madh, nje shkrimtar

I ndaluar, nder me te miret, kur pa listen e

Te djegurve, u tmerrua qe

Librat e tij ishin anashkaluar. Nxitoi tek tryeza e tij

Me krahe zemerimi, dhe iu shkroi nje leter atyre ne fuqi.

Digjmeni! shkroi me pene fluturuese, digjmeni. Mos

    Librat e mi

S'kane thene gjithmone te verteten? Dhe ja ku

Po me trajtoni si genjeshtar! Ju urdheroj:

Digjmeni!

 

Bertold Breht

Retorike e forte, Lulian.

Njeriu nuk mund te pretendoje te fute veten as tek shkrimtarucet, as tek shkrimtaret e medhenj, kur nuk e njeh askush.

Une jam thjesht nje njeri qe ka deshire te shkruaje ate qe perjeton , thjesht dhe pa zbatuar rregullat e shkrimit.

Mezi e mora kurajon ta botoja tregimin tim, sepse nuk e di sa vlen ai, prandaj kerkoj qe te me jepet mundesia per ta pare "peshqit", duke ju menduar si lexues neutrale.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).