per sa i perket korrupsionit

cfare mund te themi, (ne vija teorike ose aktuale.. te pergjithshme ose konkrete..) ne lidhje me menyren se si sistemi presidencial, ndikon nivelet e korrupsionit ne nje demokraci!?

9 Komente

Krejt pa lidhje. Po deshe ndonje pergjigje tamam, kanalizoje pyetjen.

nqs nuk sheh lidhje atehere e diskualifikon veten automatikisht per 'pergjigje tamam'.

Shih blogun e Adri Nurellari, aty do te gjesh disa shkrime ne lidhje me menyren se si sistemet elektorale ndikojne nivelet e korrupsionit. Pyetja ktu eshte per ndikimin e sistemeve presidenciale (ne krahasim me ato parlamentare) mbi kto nivele.

Skualifikohem pra.

Kur te keni shtruar ato shembujt tuaj pastaj, vij une e ju torturoj ne dac me kundershembuj, ne dac me "PSE!!!" te. Atehere do e sillni dhe nurellarken ketu.

Abstract

This paper investigates how different electoral rules influence political corruption. We argue that closed-list proportional representation systems are most susceptible to corruption relative to open-list proportional representation and plurality systems. This effect is due to the use of closed party lists and geographically large districts. We also examine interaction effects between electoral rules and other institutional forms, namely presidentialism, federalism, and bi-cameralism. We test our main predictions, the proposed causal mechanism, and interaction effects empirically on a cross-section of 105 countries, controlling for economic, political, and social background factors. The empirical findings strongly support our theoretical hypothesis that closed-list PR systems, especially together with presidentialism, are associated with higher levels of corruption. This result is robust to different model specifications and deleting influential observations. To the best of our knowledge, only one other study so far has explored the relationship between electoral rules and corruption empirically (Persson, Tabellini, and Trebbi 2001). While we confirm their finding that proportional elections are associated with higher levels of corruption, we single out closed-list PR systems as the most conducive to corruption. In addition, we show that our causal mechanism performs better than the causal mechanism tested by Persson, Tabellini, and Trebbi, especially after adding more institutional structure.

 

http://www.yale.edu/leitner/resources/do...

Mos je duke mbrojtur ndonje disertacion per korupsionin dhe perton ta shkruash vete?

Hapni kutite, ja kjo eshte pergjigja ndaj korupsionit!   smiley 

je pjeserisht korrekt, po mendohem te bej nje prezentacion mbi kete subjekt, por me duhet nje fare, 'fryme', dmth konkretizim. nqs ka njeri ktu qe eshte i familiarizuar me subjektin atehere mund te kishte njohje me te gjere te literatures dhe/ose ndonje pikepamje te vecante te cilen une nuk e kam ose s'kam arritur ne t ende, kshtu qe hapja e temes mund te jete ide e mire per mua, (lumi sjell kucka e kuckat mbajne zjarrin). E gjithe kjo, i nderuar Prsinobreak, nuk eshte e njejta me 'perton ta shkruash vete', por ti s'mund ta njohesh dallimin sepse si nje qenie kryesisht cinike qe je, te vjen e dores te besh supozime vogelushesh.

flm.

Pashe te ai abstrakti qe kishte shume mbeshtetje statistikore te argumentit. Qasja statistikore eshte bere domosdoshmeri ne temat me natyre sociale. Vetem ne Shqiperi nuk eshte kuptuar kjo - besoj qe gjithe analistet tane nuk e kane fare haberin e asaj pune; plus qe edhe keta qe shkruajne artikuj te tille, formimin statistikor jo per faj te tyre e kane gjysmak ose cereks (nga pervoja kjo). Pse t'i thashe keto? Qe nqse do te duhet ndonje ndihme per punimin (ose disertacionin, whatever you're doing), me natyre strikt statistikore dhe qe per nje arsye ose nje tjeter nuk te volit me pyet atje ku je, me llogarit mua dhe mos hezito.

mesimi 1 :

....te gjithe jemi te korruptushem

Thanks Emigrant,

nqs perdor ndonje tabele ose statistike, jane shume bazike. dmth aq sa di. kshtu psh, nqs perdor kete artikullin, ka per me me thene ai profesori, '"pse s'ke kritikuar metodologjine e tyre?", po ku mundem une ta kritikoj ate? Shih nje here faqet 12-22 edhe do mendosh "WTF?" Mire kto, sepse kto tek e fundit jane ceshtje perkushtimi, (to a great extent), dmth nqs i perkushtohesh edhe i kupton... por shume prej ktyre perdorin ekonometri. Kjo pastaj eshte nje dicka tjeter qe kur e sheh nuk mundesh te mos pyesesh veten "c'lidhje kane kto me boten?"

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).