PD TEJMBUSH SHESHIN SKENDERBEJ . Ku eshte fshehur Rama?! :)

Ku i kam socialistet e peshkut te ma komentojne pak pranine e qindra mijra njerezve ne shesh. A thua do ja kete mbath ne Peze sot Rama nga frika?! smiley

130 Komente

Me siguri Spartak Ngjales do i jene thy xhamat e syzeve sot kur ka pare kete "Mase Kompakte" njerezore smiley

Askush nuk e kishte vene ne dyshim qe do te mblidhte berisha njerez.  Tashme kjo eshte kuptuar qe te dy palet e realizojne fare lehte kete.  Por vetem se ...  nuk pashe askend  qw me gjysmen e mendjes te ngrinte gjysmat e gishtave nga gjysma e dritares se qeverise pergjysem.

Kompakte duken ne fakt. http://bw.balkanweb.com/videoAlbum/popup...

shpresa, shpreses, te shpreses, per shpresen ... shpresojme.
smiley

Duke pare kete videon po me vinte per te qeshur nga kendi i filmimit se mu kujtua mitingu i Rames dhe fakti qe keto mediat e tij asnjera s'e ngrinte kameren me shume se 20 cm nga koka e njerzve, kurse ne kete te Berishes asnjera s'e afron kameren tek njerzit. smiley

Gjithashtu po te shikosh faqen e Peshkut ose Top Qenit s'e kupton kurre qe sot kishte miting. smiley

P.S. O qeveria Peshkut, per ca arsye e fshini kete koment, mund ta di? Apo si ndeshkim qe s'hapa teme apostafat per mitingun e Berishes sic hapa per mitingun e kutihapesit?

vallai do i jene thy kur ka pa katunarine masive me ulerima kafshesh neper rruge, si dhe turmat kokeulura te te detyruarve qe do mbushin sot sheshin.

 

Provinciale. Provinciale. Provinciale.

Fol tashi....

Canart1975 normal qe ka koncert. Bedrije sado qe ti kene detyruar prape nuk mund te mbushej sheshi kaq shume sa eshte mbushur. Te kujton vitet 90. Mos harro qe edhe Edi i detyroi te vetet te vinin ne proteste por skane te krahasuar. Une kalova atje tani dhe jam habit me thene te drejten nga ai det njerezish.

ik e burre mos na hap barkun, pash perendine tani 

Tragjedia (the miracle) e sheshit sot eshte pamje e tij e madherishme dhe qellimi i tij i turpshem, dhuna dhe manipulimi me te cilen njerezit e shkrete, te varfrit, nxenesit, ata qe i detyrohen PARTISE, jane nxjerre ne sheshin e LIRISE. Me ka mbushur me nje trishtim te thelle ai shesh i bukur.

Duhet shtuar edhe fjalim pa pike kuptimi qe vec te cjerrave ska asnje vlere tjeter.Po te marresh fjalimin e Xhelil gjonit ne 90 e ti ndrrosh disa togfjalesha te del i njejti.

Sot kam pa  mbi 40 autobuze rrethesh te kalonin ne Lagjen time ( tirona re) te mbushur me fytyra te vuajtura, nxenes shkollash qe nuk kane bere mesim sepse Saliu i do ne shesh ,administraten  e rretheve e do ne miting,

Nje sanduich  nje 5-mije lek dhe te gjithe ne Tirane .

 

Do zoti bi naj shi se koha ashtu eshte te ngeli si m.. sala .

 Tropizma te pakten Rama nuk te mbushi me trishtim besoj, se megjithese i detyroi te vetet nuk e mbushi dot ate "shesh te bukur" smiley

 O LM e kuptoj qe ndjeheni keq sot. Hajt mos u merzit. Mbas 8 vjetesh do jeni ne pushtet prape nuk eshte ndonje kohe e gjate smiley

ONI,

po ti pse nuk del ne meeting dhe te na lesh te qajme rehat ?

smiley 

 Bedrije po pertoja. Thashe me mire te rri icik ketu te peshku, te shoh icik gallate me socialistet e peshkut e te shoh ca justifikimesh do gjejne per mbushjen e sheshit smiley

aha qenke me mission, per te spiunu opoziten

mire, rri pra smiley

 

Me e forta e politikes shqiptare eshte kjo :

Katunaria eshte e djathte, dhe borgjezia eshte e majte.

Kjo eshte çudia shqiptare. Nuk e di pse, por PS si majtoshe qe jane, nuk kane ndonje interes te madh te fyejne katunarine sepse ashtu iu bie ideologjia pertoke. Se nuk dine pastaj ç'te thone neper studio televizive.

Po nejse, nuk eshte ndonje çudi kushedi çfare : historikisht, majtoshet perbehen nga dy shtresa :

- borgjezet e larte qe bejne dashuri ne shtrat pa i hequr takat e larta, ngaqe kembezbathur eshte dukuri rreckamanesh fshatare,

- nje shtrese te leçiturish (jo te kenduarish o shoke, por te debuarish - dilni njehere neper Shqiperi t'i mesoni fjalet mire) dmth leckamanesh qe nuk e turbullojne trurin dhe qe llomotisin gjithmone te njejtin diskutim.

_______

Kurse djathtoshet, kane :

- nje shtrese te leçiturish si te majtet, por thjesht qe jane ekstremiste e raciste (ketu furnizohesh Hitleri dhe sot Le Peni)

- dhe nje shtrese tjeter, qe beson fuqimisht ne rremujen kapitaliste. Keta psh, besojne se sa me pak shtet, aq me mire eshte.

_______

Nganjehere eshte e bukur dhe kjo : se nje qurravec i majte, qe s'puth kurrkund tek dija, eshte dhe qurravec i djathte, dmth racist.

Dmth kemi dhe socialiste raciste. Ku ne djallin t'i rrasim keta tipa ? Po ku tjeter veç n'hale. Atje e kane vendin. 

________

Me nje fjale, punen e ideologjise politike shqiptare e ka marre lumi me kohe. U lodh nje sol nocturnusi i shkrete me ca traktate, per t'i ndare keto gjera, por nuku behet gje.

Apo jo, shokzoti Sol ?

hehe  Me e forta eshte se kjo "borgjezia" e majte shqiptare tani, i ka rrenjet nga nje shtrese te leçiturish, po qe s'kishin asnje ideologji.  Pra ne terminologjine e "borgjezise" te majte, i bie qe kjo "borgjezia" ta kete prejardhjen prej "katunareve" gjithashtu.

Për arsye krejtësisht shqiptare, shumica e katunarisë në Shqipëri, janë "të djathtë". Ky është fakt. Nga 10 bashkitë kryesore të vendit, e djathta drejton vetëm dy. Shkodrën dhe Kavajën. Gjithë të tjerat janë të majta.

Dhe shpjegimi im është që: Kjo masë e madhe të paqytetëruarish, afrohet te Berisha si profil. Se ai flet katnarçe, vepron katnarçe etj etj. Shkurt është vetë katnar, ose sillet si katnar.

***

Theoritë për ndarjen klasike të majtë vs të djathtë, në Shqipëri harroji! Nuk ka ndarje klasike interesash, ndarja është në faza shumë primitive - emocionale. Për këtë citoj Nolin që thoshte para rreth 100 vjetësh te "pesë anarkitë". Perifrazoj: "Anëtarët e partisë popullore, mburren se janë kundër bejlerllëqeve dhe përfaqësohen nga bejlerë!"

duke qene se poplli osht 70% katnar, sala e ka kap situaten tamom fare... rrini boni filozofi juve t majtet...

masanej duhet t kalojn t pakten 50 vjet qe kto katnaret e sotshem t hiqen serbes si qytetare apo jo... historia perseritet me i llaf. mitologji t reja do krijohen me ekuivalentet e 29 nontorit (noshta ky 8 dhjetori do jete nji prej tyne...)

cer t boj un i shkreti thuj, qe m ket mes do e maj frymen m strasburg... god works in mysterious ways valla'i

ajo dihet vllai...  po dardha e ka bishtin prapa, pranej ke ajo tema me grekët u shpreha pro "heqjes së vijës". smiley

Mu më lejohet me filozofu sa të du, ça t'i bosh Demirit që bëhet Dhimitraq për të ushqy çullakt e vet.

 

Nuk ka dokument se kush e krijoi PD! Thuhet nga deshmitaret qe ishin student,se levizja e tyre u manipulua nga Sali Berisha,ai mori frenat ne duart e tij,pa as nje rregull,te caktuar,me nje fjale rrembeu situaten,sic dine te bejne komunistet!

E qe prej asaj dite,ai (Berisha) i vuri drune te gjitheve,bile edhe Eduart Selamit,qe ne fakt ishte me i votuari dhe me parashikuari per kryetare te PDs!

Qefi i Berishes ka qene dhe eshte te shpalli kundershtaret e vet,deshmore me nje fjale te bej lapidare heronjesh...ju mbahet mend u vra ne Shkoder Arben Broci,edhe sot e kesaj dite nuk dihet kush e vrau.

Berisha akuzoi Gramos Rucin...por fakte nuk kishte. U vra Azemi, u akuzua Nano! fakte nuk kishte.,sot e kesaj dite nuk dihen vrasesit e vertete.Cfare dihet eshte vetem akuza ne ajer,kunder opozites.

Si ka mundesi qe nje kryetar partie te qendroje per 20 vjet,i pa ndryshuar!!!Pergjigjen e merrni nga Shenasi Rama...dhe historiku i krijimit te PD,qe ne fakt ishin studentet dhe jo mjeket kumunist,ata qe cuan levizjen ne krijimin e nje partie,qe nuk arriti te kete nje kryetar te zgjedhur unanimisht nga studentet!

Everteta zhytet por nuk mbytet!

Or ti çun, se ty te kam qejf une, ua keput kopaçeve per shtate pale qejfe. Zhvishu pak nga komunisti puro, dhe pastaj nderrojme dy fjale.

Puna e Shinasi Rames : ka qene ato dite aty, madje perpiqesh shume, por levizja e tejkalonte Ramen dhe ky nuk kishte stof per ate pune. Nuk duhet t'i idealizoni njerezit kot me kot. Ashtu siç mund te idealizojne ca te tjere Hajdarin apo Selamin.

Kjo levizje ka qene unike sepse ishte krejt e paparashikueshme persa i perket permasave. As Berishe, as Pashko, as Shinasi, as ç'te duash ti, nuk dinin ç'vazhdim ka. E gjithe politika e asaj kohe ka qene dita-dites, ora-ores, madje dhe minuta-minutes.

Kete veti e gezojne vetem revolucionet. Keta te fundit jane rremuja te paorganizuara ku do te mund te shihet qarte vetem pas ngjarjeve te para, ku do te kete berryla dhe madje perleshje.

Sepse, tuhaf, edhe po te ishte Selami apo Rama apo Imami apo Rama yt qe do te dilte me pas, ti do te kishe folur te njejtat fjale siç flet per Berishen apo tjetrin. Ti ke probleme parimore dhe jo emrash. Ti ende s'e ke pranuar domosdoshmerine e levizjes, e vjen ketu e na perrallis per gjera qe as i ke pare, as degjuar, as hiç. Me lexove pak me lart ? Ka pase plot qe flinin nen batanije o gringo !

Shinasiu ka qene thjesht nje aktivist. Ashtu siç ka qene Arben Lika (qe perfundoi ne biruce me duket, nuk di ç'beri ky), ashtu siç ka qene Bardhyl Ukcama (mos gabofsha - nuk di nga behet ky, por s'e shoh ne Shqiperi), kane qene dhe ca te tjere, sigurisht dhe Azem Hajdari.

Dhe kur me permend Arben Brocin qe u vra ne 2 prill 1991, kur depot e armeve i kishin ne dore KAMUNISTET E RUCIT, mos me perrallis si per pasneser duke lene nenkuptime per Berishen apo tjeter. Ketij te fundit thuaji psh qe s'te pelqejne dhembet e tij, por jo t'i ngopesh budalliqe pa lidhje. A kupton ti, shoku kooperativist ? Ka qene nje Capajev ne ate kohe, qe shetiste nga rrethi ne rreth neper degat e brendshme, shoku Taçi (mos gabofsha - se 76 vjetet e mia e kane tashme punen e tyre).

C'te te them tjater ? Po hiç o, thjesht shko keputja gjumit e mos u merr me budalliqe qe s'i merr vesh as vete.

do ti persersi veterineri ato te 90-s. R.Alia, komandanti legjendar,  formacionet partizane, presidenti yne i nderuar..etj.Tongue

ps: u hap tuneli i thirres per kete rrast apo jo?Tongue

Ju lutem a mund te me hidhni ndonje link lajmesh direkt ?

finisterre, kane 3 minuta pa pushim fishekzjarret (t;i mase dikush sa do vazhdojne). e kane perndezur qiellin dhe ngjeshur ajrin me ere baruti!

... tjeter ere bie, por me mire e leme kete pune, tha... smiley

Po Ministria e Mjedisit do prese ndonje gjobe per ndotje te ajrit?

 

Hurbinek po pertoj te te lexoj deri ne fund, por ta kesh te sigurte qe as une, as Bedrija, dhe madje as Ardian Klosi (e di vete ai pse) nuk do te rrinim pa thene qe edhe ne mitingjet e PS-se ka nje katundari masive. Por varion nga mitingu ne miting, dhe s'po futem te ta shpjegoj.

 Hurbinek faktikisht ato qe kercenin aty dy dite tek kryeministria dhe hanin buke me qepe e me qofte dukeshin qe ishin INTELEKTUHALE. Hajt mos u merzisni. Sheshin Skenderbej e mbush vetem partia qe ka mbeshtetje REALE ne elektorat dhe jo ai i cmenmi juaj. smiley

Kush e ka me te madh, SALA apo EDI? (mitingun)

VOZDUH -on air - besoj duhet te kete ndonje ide me te qarte sepse pamjet i shikon nga lart.Ka bere matjet dhe mund te raportoje ketu.

Une isha ne miting . Isha pjese e nje liste por edhe nga deshira per te pare gjerat nga brenda, jo nga ajri sikurse flet Vozduh.Eshte nje lloj si te sodisesh barkun e lemuar te nje femre nga jashte. Sa ngazellyese dhe estetikisht e bukur qe duket. Por imagjino rropullite e atij barku poshte cipes/lekures se parfumuar dhe shkelqimtare.

E pra une e pashe nga brenda mit kingun. Po, ishte i madh. E  ka me te madh Sala kuptohet, mitingun. Ja ca impresione tangenciale:

Ne krah te majte nja dy meshkuj te majme, me fytyra te nginjura nga kenaqsia dhe gravata blu. Me tej nje grumbull grash me gjasa nga rrethet , me nje pikellim te stampuar ne fytyre, me friken se ndoshta ngaterronin autobusin per kthim. Gjate fjalimit te krieministerit nuk pashe entusiazem, as duartrokitje dhe as vemendje. Ca gra ja kishin kricur muhabetit per gatimin ( ndoshta keto kane lexuar dhe recetat e peshkut) Nje burre i thyer ne moshe, me nje veshje gabi, nja dhjete minuta sistemoi mir e mire sacmet dhe pastaj ja futi nje cigari duke kruajtur dicka me doren e futur ne xhepin e djathte.

Ca te rinj me flamuj pertypnin fara dhe benin gallate.

Shkurt ishte nje miting madheshtor ne pikellimin e tij.

E GJITHJA KJO  jo se kjo date eshte nje dite dosido o ideologe te se djathtes, por idealet e atij dhjetori jane perdhosur nga klika.

Sepse protagonistet e Dhjetorit nuk ishin ne ate tribune nderi.  ATA ose kane vdekur, ose jane sikterisur, ose kane marre rruget neper bote.

Sepse nga ora 2-4 rrugeve shikoje kope te vogla te vena perpara me DETYRIM DEMOKRATIK  per te shkuar tek Sheshi i Historise.

KJO DITE duhej te ishte takimi i ngazellyer i te gjithve me simboliken e LiRISE. Por arsyet se perse nuk ndodh keshtu, jane te shumta.

Nga ajri iluzion duket madheshtore. Nga afer realiteti duket i trishtuar.

Pike.

 

 

Nuk ndihem keq une o ON AIR , me vjen keq se "kercenimi me buken e gojes, detyron mbushjen me dhune dhe te turpshme  te nje sheshi " per MATJE FORCE ndaj Rames.

Eshte nje fasade fallco ajo po shikojm aty, nuk jane aty vlerat e atij 8 dhjetori qe enderruan te gjithe ne 1990.

 

Ky miting eshte nje tregues force i ushtrise se Sali Berishes. Por kesaj radhe Sali-u nuk e ka me opoziten apo Edi Rama, por me EU-ne dhe SHBA-ne. Do ti tregoje atyre se nese nuk do ta perkrahin ate dhe qeverisjen e tij, ky qurash mund te behet rezik per destabilizimin e Ballkanit e me gjere. Le te shikojme se si do te reagoje perendimi mbas kesaj sfide te hapur te kryekriminelit me te papergjegjshem te ruzullit.

Thone kur ngjitesh shume lart rrjedh nga pak. Per mungese oksigjeni thone, po kush e di!?

gjej ndonje student te dhjetorit atje ne tribune

 

Revolucioni zakonisht i ha bijte e vet.

Uroj mos lendohet njeri nga ato fishekzjarre. I fear that place...

 Berber mos qaj mor i mjere se nuk eshte demostrim force. Sala e mbaroi te foluren dhe tani ka per te pasur muzike e do mbaroje mitingu. Mos u dridh si qen i rrafem se nuk meret njeri me ty smiley

Sapo kthehem nga varrezat e Kombinatit. Nje monument famkeq i mungeses se civilizmit, te kultures, te respektit dhe te degradimit mendor e shpirteror te ketij vendi ne keto 19 vjet.

A doni ta dini se c'kemi arritur ne keto 19 vjet?! Nqs. e keni pervetesuar absurditetin qe na rrethon, beni nje vizite ne varreza per te patur nje pamje me te permbledhur te katastrofes mendore, shpirterore dhe fizike qe ka pllakosur mbi shqiptaret.

Nuk e kuptoj se cfare ka per te festuar ketu?!

Anarkine dhe degjenerimin?!

Cdo shqiptar me dy gram tru ne koke, duhet t'i therrasi mendjes e te vetendergjegjesohet per shperdorimin qe i ka bere ketyre 19 vjeteve te ashtequatur lirije dhe demokracie.

Ouuu dhe CicJeta  ne miting  duke  bertit per PD.

me duket se eshte feste kombetare jo e PD , 8 dhjetori???

Po prandaj paska dal bathorja per te pa ca free boobs.lol

Ueeeee, nashi doli Çili "ne nje sheh te mbushur me demokrate", keshtu tha...

Me thene te drejten une e prisja qe te kishte pjesemarrje por se do tej mbushej sheshi deri  tek Flora dhe ish paticeri Rinia mendja nuk ma kishte marre.

Ka dhe nje ndryshim te madh midis entuziazmit qe kishte protesta socialiste me kete te sotmin.

I papare.

  Sa seksi qenka bo Ciljeta. Ka lezet or vlla populli demokrat smiley

Ka lek qeveria mer  BRAD nuk o problem me pagu njerzit me tregu qe ke mbeshtetje.

Ka pak maloke  tirona kujto ti ee

 Ika ne shesh une iher se u ndez situata andej. Ishalla po kap ndonje demokrate ta festoj tamam 8 dhjetorin ahahahhahahaha.

rri urte se te kemi cune persembari ,mos u ngatarro se do futesh ne gjak me ta per pune femrash

Ki berberi eshte i kendshem shume. Je l'adore. Kete dhe njefare artiani. I lexoj gjithmone. Me çojne mallin e ZP-se, te viteve 82-83.

____________

Tropizma, une e di fort mire qe katunari ka gjithandej (megjithese une jam KATERCIPERISHT kunder perdorimit te fjales katunari, por meqe ideologet peshkore mendojne ta mbajne me force, OK, po ua bej qejfin), por thashe kete :

Historikisht, majtoshet e rafinuar, ata te shkollave te mira dhe te shijeve te holla, e perbuzin vete bazen e partise se tyre e cila eshte i varferi, leckamani.

Kudo ndodh kjo : edhe ne France, ka nje kategori majtoshesh qe nuk e honepsin dot popullin e pagdhendur. Ai sherben vetem per vota, populli dmth. Nese i voton, atehere borgjezi mendon se ka qene me i miri, me i dituri, me i kulturuari, etj. Nese s'i voton, atehere borgjezi majtosh thote qe derrat katunare nuk dine si hahet me luge. Me kupton, nashti ?

Jane shume te koklavitura keto marredheniet e nendheshme ne Shqiperi dhe me gjere.

Kurse djathtoshet, edhe ketu ka hunj te pagdhendur, por keta e kane ne emer te rremujes pa kufi, xhungles. Me nje fjale, keta djathtoshet e terbuar luftojne per nje qeveri e cila te mos ndihet fare, shkurt, luftojne per qeverine qe do te dije te vetezhduket.

Kurse majtoshet e terbuar luftojne per nje qeveri qe shkon deri sa te mekoje me luge ne goje.

Nuk di me tutje, se kaq di.

Mos ke qene gjo kryeredaktori i ZP-se ne ato vite, apo mbuloje vetem sektorin e letersise?

"Kurse djathtoshet, edhe ketu ka hunj te pagdhendur, por keta e kane ne emer te rremujes pa kufi, xhungles. Me nje fjale, keta djathtoshet e terbuar luftojne per nje qeveri e cila te mos ndihet fare, shkurt, luftojne per qeverine qe do te dije te vetezhduket."

??????? Me gjithe mend e ke kete ti Hurbi se po me habit me keto teorite politike? Si luftokan te djathtet per qeveri qe te mos ndihet?

Po eshte e thjeshte, Finosh.

I djathti nuk beson ne barazine shoqerore. I djathti mendon gjithmone se qeveria ia ka me hile. Se ajo mundohet ta barazoje me nje "kungull" qe ska asgje. Psh, i djathti ia le fajin vetem individit nese ky s'arrin asgje. Iniciativa e lire, thote ky.

Sa here qe e sheh qeverine duke nderhyre, i djathti prishet ne fytyre. Per shpirt, ai nuk do te degjoje fare per qeveri. Sepse, e ç'eshte nje qeveri ? Eshte nje pushtet qe merr ca masa per nje vend, qe te funksionoje e qe njerezit te jene te kenaqur, te kene buke, strehe, arsim, shendetesi. Mirepo, qeveria, çdo lloj qeverie, sipas te djathtit, ben hile ne kurriz te tij. Sepse ia merr nje cope buke ketij te fundit, dhe ia jep nje te varferi i cili, ose s'punon fare, ose eshte i trashe, ose sakat, ose tjeter.

Por ama, i djathti thote : e çfare pastaj qe ky leckamani ska te haje ? Mos ia kam fajin une qe gdhihem ne pese te mengjesit dhe punoj ? Ketu e sheh i djathti padrejtesine.

Majtoshi ekstrem (komunisti) kerkon qeveri absolute - kjo vendos gjithçka.

Djathtoshi ekstrem (anarkisti) kerkon qeveri te vdekur - xhungla i ndreq punet.

Ju do thoni : po djathtoshi ekstrem eshte dhe fashisti, dhe ai do qeveri te forte. Po, te forte e do, por thjesht per te zhdukur te dobetit. Me t'u zhdukur te dobetit nga faqja e dheut, fashisti nuk do me shtet apo qeveri. Te gjithe, thote ai, jane te lire dhe te bejne ç'te duan.

Me kupton nashti, ku i kam idetkat ?

Hurbo sot qenka dita e "traplleqeve te tuaja" .

Hurbi, djathtoshi ekstrem vetem fashist eshte, te pakten kete ka treguar praktika deri me sot. E djathta ekstreme me te majten ekstreme jane shpine me shpine Hurbi: e ke parasysh rrethin. Politika s'eshte segment, eshte rreth. Dhe sa me shume i largohemi asaj qe e kemi zgjedhur si qender (por qe ne fakt eshte thjesht nje pike e rrethit), ne te dy kahjet, dmth si nga i majti ashtu edhe nga i djathti, aq me shume rrezikojme ta piqemi shpine ne shpine.

Me nje fjale regjimet jane te gjitha njelloj Hurbi. Si regjimet e majta ashtu edhe te djathtat kerkojne te te mbushin mendjen se nje dite do te te lene rehat dhe do te pushojne se ekzistuari. Rrena me bish! Mashtrime 24 karatshe! I ke pare ti ata qe vijne ne krye sa veshtire e kane te shkulen nga karriget? E ti me thua, "do t'i lene me deshire"....

Tani vijme te anarkistet. Keta teorikisht jane jashte rrethit sepse s'duan asnje lloj qeverisjeje. Dhe teorikisht une jam me keta Hurbi. Sepse shteti dhe pushteti jane organizime represive te individit dhe qe te dyja mbeshteten ne miratimin e turmes. Kaqe Hurbi! smiley

Vizion paksa i mjegullt mbi teori te shtetit...

Pse qenka si rreth politika? E sikur ta analizonim si rrjet kartezian koordinatash ku abshisa eshte sjellja ndaj prones (publike majtas - private djathtas) ndersa ordinata te ishte prania e shtetit (shume lart, pak poshte). Po te kishim hapesire karteziane dhe te shtonim edhe nje bosht tjeter (pjesemarrese thelle - perfaqesuese persipri) do ishte sistem edhe me i lezetshem per te pozicionuar bindjet politike (edhe pse prapeseprape semplist si sistem.

Por, te analizohet politika si njedimensionale, me nje bosht te vetem, qe mund ta lakojme e t'ia ngjisim skajet...

I thjeshtezuar ndoshta, por per vete e kam fare te qarte punen. Ate simboliken e rrethit merre si perpjekje per ta thjeshtezuar gjene: thjesht paraqitje skematike. S'dua ta sterholloj muhabetin edhe sepse lidhjen mes organizimit shteteror dhe prones ma kane mekuar qe ne shkolle.

Per vete jam foucaultiane me bindje: qellimi i organizimit shtetor eshte mbikqyrja. Dhe nga pas e ndjek ndeshkimi... 

besoj se e di se ku pozicionohej me bindjet e tij Foucault, dhe besoj se e di qe analiza jote per "qellimin kryesor" (qe ne fakt eshte mjet) eshte analize qe e kane bere para Foucault shume njerez te zgjuar, duke filluar nga Marx.

Rrethi nuk eshte thjeshtezues, eshte thjesht gabim.

Politika dallohet mes vedi nga principi etik, qasja filozofike, teoria e shtetit dhe e pushtetit, dhe qasja ekonomike (po permend vetem kaq dimensione qe te ruaj thjeshtesine pa humbur kuptimin). Nuk ka dale ende filozofi qe te shpjegoje se si e majta dhe e djathta qenka e njejta gje sa me shume t'i largohet qendres, po te marresh parasysh keto qe te thashe une. E majta dhe e djathta nuk afrohen e nuk mbivendosen kerkund, me perjashtim te qendres sinkretike, qe eshte dhe pellgu me oportunist dhe i pabosht i politikes.

Mund te jesh i majte anarkist, mund te jesh dhe kapitalist anarkist. Mund te jesh i majte autoritarist sic mund te jesh i djathte autoritarist. Por ndryshojne shume prej njeri-tjetrit keto pozicione.

Psh. te vetmet sisteme qe kane zhdukur lypsarine kane qene ato fashiste dhe ato komuniste. Po kjo nuk i ben aspak te njejta, as sa i perket ketij rezultati te vecuar. Pasi fashistet i zhduken lypsaret duke i vrare, ne emer te nje shoqerie pa njerez te dobet, ne emer te nje shoqerie superiore, me moralin mbizoterues te senjorit. Ndersa ne vendet komuniste te gjithe lypesit u futen ne pune dhe u kualifikuan (madje dhe me zor). Kjo ne emer te nje shoqerie qe ka per princip barazine, e jo superioritetin.

Edhe kritikat kur u behen ketyre sistemeve, u behen pikerisht duke patur parasysh dallimet e medha mes tyre (qe nuk lene shans per perputhje). Sistemet e ekstremit te djathte (pervec armiqve politike) vrane sistematikisht bazuar ne parimin e superioritetit te races, apo kombit. Ndersa sistemet staliniste (se e majta ka teorikisht dhe nja dy tre ekstreme krejt te ndryshme), vrane ne emer te luftes ndaj klasave, pra ne emer te zhdukjes te diferencave mes klasave. Nuk di sa qarte e jap ndryshimin, e megjithate ka nje ndryshim abisal sa i perket principit, etikes, mjetit, qellimit dhe filozofise politike, sociale dhe ekonomike.

Pika e takimit mes te djathtes dhe te majtes ne pushtet jane regjimet totalitare me viktimat e tyre dhe idete mbi praktikat politike s'jane shpikjet e mia.

 

Tani: Foucault merret me ceshtjet me te cilat eshte marre Marx, por i sheh ndryshe dhe tjetersoj s'mund te ndodhte...

Shih psh debatin e tij epistemologjik (rreth viteve gjashtedhjete) rreth Canguilhem-it, Cavaillès-se ose Bachelard-it ...

Arkeologjia e dijes se F. rend ne nje tjeter kah.

Ose: F. s'flet pothuaj asnjehere per shfrytezim, teme kjo qendrore ne vepren e Marx-it, kjo sepse ka parasysh kuadrin e ri fenomenologjik social etj. etj.

 

Anarkizmi eshte ceshtje me vete, e koklavitur si zakonisht nga shembujt qe sjell edhe ti.

Dhe me ne fund ky eshte nje debat qe teorikisht s'eshte mbyllur asgjekundi dhe puna vete qe ti me citon emra dhe une te citoj emra. U mjaftova me F.-ne. Besoj eshte mjaftueshem kompleks.

Faleminderit sidoqofte per kohen dhe perqendrimin ne debat.

Ta kam shpjeguar me siper, dhe pa te cituar ndonje emer se si legjendat me rrathe nuk vlejne analitikisht. Logjika formale nuk te lejon te kapercesh argumenta ne emer te fantazise: minus infiniti me plus infinitin nuk jane te barabarte, dhe nuk ndodhen ne te njejtin vend!

Qe Foucault i shihte ndryshe, kjo dihet, se perndryshe s'kishte pse te shkruante po t'i shihte njesoj...

Gjithsesi Foucault s'ka qene aspak "liberal", sa per muhabet.

Dhe te qenit liberal nuk ka asnje kuptim nese nuk e cileson kete fjale me dicka tjeter. Liberalizmi ekonomik (te cilit sot i referohen ne menyre arrogante si Liberalizem) eshte dicka teper e ndryshme nga liberalizmi kulturor psh. dhe eshte mire qe keto terma te mos behen pershesh, nese duam te ndertojme mendim politik. Pastaj nese duam ti shpallim te gjithe njelloj, ata (politikanet e filozofet e politikes) te keqinj te gjithe, ndersa ne (populli) te mire, naive po te pafuqishem te gjithe, e kryesisht te sabotuar nga injoranca qe ben kerdine ne radhet tona, ok, nuk ka asgje te keqe ne kete lloj morali viktimizues.

Por morali, (qofte dhe moral i paster e i ndricuar humanist) sic dihet tashme, nuk ndihmon shume per te shpjeguar, apo per te kuptuar, perkundrazi.

Nejse, faleminderit ty per kohen qe shpenzove duke me lexuar, e duke mu pergjigjur.

Shiko se puna eshte tamam tek kjo fjalia:

" Ta kam shpjeguar me siper, dhe pa te cituar ndonje emer se si legjendat me rrathe nuk vlejne analitikisht. Logjika formale nuk te lejon te kapercesh argumenta ne emer te fantazise: minus infiniti me plus infinitin nuk jane te barabarte, dhe nuk ndodhen ne te njejtin vend! "

 

Ti thua skaje me plus dhe minus, une them rrathe. Ai qe me ke dhene eshte shpjegimi yt, cka s'do te thote qe e drejta qendron ne anen tende dhe e gabuara ne timen, apo anasjelltas. Jane thjesht reflektime mbi boten qe ia ofrojme njeri-tjetrit.

Per fat une s'merrem me politike, shume-shume me shoqeri civile, fjale e shpifur fare kjo, po hajt!

Vizioni im etik per boten eshte marrja parasysh e Tjetrit ne veprimet dhe sjelljet e mia. Te gjitha cka mendoj ne nivel shoqeror rrjedhin prej ketej.

E lashe muhabetin e te majtes dhe e te djathtes dhe e liberalizmit etj etj, dhe po i futem logjikes.

Ceshtja eshte se kendveshtrimi rrethor shpie tek ajo cka quhet tautologji logjike (qe eshte ndryshe nga tautologjia retorike).

Nese supozojme se politika eshte nje rreth (me skaje te ngjitura medemek, dhe pse une besoj qe rrethi s'ka skaje), atehere i bie qe pohimet qe bejme mbi kete rreth te jene te gjitha absolutisht te verteta ( ka fol vitgenshtajni per pune te kesaj sa i eshte trash llapa). Dmth ketij rrethit ne mund ti ngjisim cdo etikete, dhe ne fund fare ajo etikete t'i shkoje gjithe rrethit. S'ka me te majte e te djathte ne rreth, s ka me autoritare e libertare, anarkiste e statiste, kapitaliste e socialiste. Zhduken keto terma, sepse rrethi, pervecse eshte gjithnje i barazlarguar nga qendra ka dhe vetine qe rrotullohet, dhe eshte i vazhdueshem ne cilesite e tij ne menyre te pandryshueshme (ky rrethi ideal i politikes flasim, jo rrathet e vizatuar nga femijet neper fletore).

Ai greku klasik qe fliste per dikotomira e bente jo se nuk e dinte qe asnjehere dikotomia nuk eshte aq e qarte ne realitet, por ne diskutim logjik duhet te qartesohet ne emer te kuptueshmerise. Po ashtu dhe ai gjermani qe vendosi te shtonte dhe nje sinteze siper dikotomise per te parashikuar progresin. Dmth per sa kohe ka vlera dhe sisteme vlerash, ka dhe menyre per te dalluar politiken. Nese nje politike eshte e mire, ekstremi i saj eshte shume i mire, nese nje politike eshte e keqe ekstremi i saj eshte shume i keq. Logjikisht, nese ti me thua qe dy politika te ndryshme ne ekstrem jane njelloj te keqija, i bie qe dhe te moderuara te jene njelloj te keqija.

duhet me shku per pak, por ndoshta e vazhdojme kete bisede te kendshme

@ Sol, po te pergjigjem shkurt vetem per dy pika, jo per te te bindur por per te te sqaruar idene time.

E Para. Thua ti:

"Nese supozojme se politika eshte nje rreth (me skaje te ngjitura medemek, dhe pse une besoj qe rrethi s'ka skaje), atehere i bie qe pohimet qe bejme mbi kete rreth te jene te gjitha absolutisht te verteta ( ka fol vitgenshtajni per pune te kesaj sa i eshte trash llapa)."

Kur une them qe disa shfaqje te politikes me kujtojne disa cilesi te rrethit nuk flas per model perfaqesues. Nuk kam nxjerre formule fizike, megjithese po ta vesh re edhe keto nxirren duke patur parasysh ca kushte fizike ideale (mungese ferkimi psh).

Kur them "fytyra jote per nga shkelqimi me kujton henen" kjo s'do te thote qe bashke me kete une nenkuptoj edhe qe "fytyra jote eshte nje trup qiellor qe rrotullohet rreth Tokes".

E Dyta. Thua ti:

"Dmth per sa kohe ka vlera dhe sisteme vlerash, ka dhe menyre per te dalluar politiken. Nese nje politike eshte e mire, ekstremi i saj eshte shume i mire, nese nje politike eshte e keqe ekstremi i saj eshte shume i keq. Logjikisht, nese ti me thua qe dy politika te ndryshme ne ekstrem jane njelloj te keqija, i bie qe dhe te moderuara te jene njelloj te keqija."

Nuk them "jane njelloj te keqija" them "bashkohen ne disa cilesi, ne disa shfaqje" dhe me duket se te moderuarit e majte dhe te moderuarit e djathte ca te perbashketa i kane.

P.s. Sa per Witgenstein ke te drejte: i eshte trashur llapa, por faji eshte i tiji fundja sepse shpesh ka folur pak si shume (Te kujtohet "Libri blu"? smiley )

P.s. 2 Kur te thashe faleminderit nuk ishte ironike.

Me gjithe qejf e rimarrim argumentin tjeterkund.

Po ti qenke anti-majtoshe e flakte, Finosh, e une s'e paskam ditur ! smiley

Ti je kunder qeverisjes, kunder shtetit. Por kjo eshte katerciperisht kunder me ideologjine e majte, e cila sheh shtet gjithkund, deri dhe poshte shtratit tone, siç e kemi provuar vete, me hafije. Shteti i majte, ai ekstremi fare, komunisti pra, eshte nje shtet qe s'te le as te shfryhesh nga poshte, se nga lart, jo e jo, dhe harroje kete.

Une e di mire se ekstremet takohen, prandaj ta ilustrova me socialistin racist, qe llomotit kunder katunareve qe na paskan dale sot. Ja ky eshte nje shembull i socialistit te djathte ekstrem qe duhet flakur ne hale. Me kupton, nashti ?

Sepse, eshte i njejti katunar qe para ca vitesh e ka sjelle ne pushtet, dhe pas ca vitesh mund ta sjelle perseri. Nuk kemi ku t'i gjejme tjeter votuesit, ata jane : si majtas, si djathtas, ata njerez kemi.

Ku desha te dal ? Ketu :

Qe nje sorollop socialistesh qe verdallisen neper blogje dhe forume, dmth sorollopi i borgjezise e cila ka ndot nga poturet e katundarit, eshte thjesht nje mizerje.

Kaqe Finosh ! smiley

Jo o Hurbi, s'jam anti e majte une, sepse jam per shendetin dhe shkollen falas per te gjithe. Jam edhe per lirine e fjales dhe minimumin jetik te siguruar edhe per me te fundmin e qytetareve.... Dhe jam kunder denimit me vdekje dhe kunder dominimit te ndjenjave te barkut mbi ato te mendjes...

Nese do patjeter te me perkufizosh ja ta themi qe qendrimi formal qe kam ndaj organizimeve eshte ai i nje liberali ...

Po pse thua pastaj je kunder shtetit dhe qeverisjes ? Kush do te t'i beje ty arsimin dhe shendetin falas ? Me urdher te peshkut keshtu ? Duhet nje qeveri per kete pune, dhe madje qeveri e forte sepse ajo duhet t'i marre atij qe ka dhe t'ia jape atij qe ska, apo jo ?

Liberale ?

OK. Ja te te them, si e kuptoj une nje liberal. Nje liberal eshte pozita me e mire ne nje spekter politik. Sepse nje liberal (perveç ne Britani ku kemi liberale dhe konservatore), eshte dikush qe mund te kerceje nga e majta ne djathte dhe anasjelltas. Nje liberal, per mua, eshte piperi i nje qeverie, ajo qe mban drejtpeshimin mes se djathtes dhe se majtes.

Liberali thote psh, qe jam progresist ne ca gjera (dmth i majte), psh liria e abortit, por nga ana tjeter, me kete ai ka pohuar dhe lirine themelore te individit, dmth te zgjedhe ç'te doje per trupin e vet. E sheh ?

Kurse nje i djathte, eshte pakez konservator (tradicional) dhe nuk do liri aborti, ama ai thote me te larte se liria (dhe jo barazia) eshte kushti numer nje.

E sheh si ngaterrohen punet ?

Nje liberal mund te beje pjese ne çfaredo lloj qeverie, madje dhe eshte tejet i dobishem per te mbajtur ekuilibrat, e per te mos u hallakatur neper ekstreme.

Apo jo, Coli ?  

"Po pse thua pastaj je kunder shtetit dhe qeverisjes ? Kush do te t'i beje ty arsimin dhe shendetin falas ? Me urdher te peshkut keshtu ? Duhet nje qeveri per kete pune, dhe madje qeveri e forte sepse ajo duhet t'i marre atij qe ka dhe t'ia jape atij qe ska, apo jo ?"

Prandaj te thashe qe jam formalisht liberale, ne kuptimin qe ne pamundesi per t'u veteqeverisur duke shmangur administraten, shtetin etc, zgjedh kete punen (gjithnje te dhje...re) te liberaleve...

Eshte gabim ta etiketosh fashistin si te djathte ekstrem, kur fashizmi ka elemente te forta socializmi, ku e sheh si kapitalizmin dhe socializmin te barbarta nga demshmeria qe kane per shoqerine njerzore.

Doli edhe nje filozof tjeter.Gjithe bota qe i thote fshizmit e djathte ekstreme jane budallenj.

Hubrinek, ku jo o Sheskpirri i pehskut

o figure po akoma s'ja ke gjetur pergjigjen asaj pyetjes dashamirese?!
vashdon miksimi bajge-kakerrdhi ta mposhte YSL-in e varfer he?!

te shkuara shoku, s'ke ci ben.

e nolte eshte qe ne 91 te rinjte protestonin kunder autoritetit shtypes qe i detyronte te bindeshin dhe te shtireshin si te gezuar... ndersa sot...

Qafo, mqse je aty, quick question: "akenxhinjte" a jane e njejta gje me "ashkenxhinjte"? Pytje me ter men, pa asnje kontekst kjo (nuk e shejv fare per nderkryrjet e anejshme, biles shqetesohem po kalun 6 muj pa naj rremuj, ca esht wrong them).

ma thuj po e dite.

A mban gjate kjo mesele, ore? Se ngelem ne pune...

Pyet komandantin (Sali Bishen) se ata mblidhen dhe shperndahen vetem me urdher!    smiley

Sidoqofte, bej kujdes, dil vetem kur te jesh siguruar qe ata kane mberitur ne Bathore!

maroi, tani ka koncert smiley

 

Mos bej gafe, kane filluar xhirot me shpejtesi sketerre dhe me bori neper unaze dhe bulevard...

po leje moj te dale,

gjithe ato meshkuj neper rruge, pale ka ndonje qe ja vle smiley 

Po po e ke te sigurte qe po doli ajo,e keputi no njonin.

Hahahahahahaha, kam hall se e shtypin, se sot s'e kane mendjen te gocat, por te liria e demokracia. smiley

E moj Anna Livia Plurabelle sa i personalizon gjerat edhe ti! smiley

Finis, se pse me japin nje gjendje shume te keqe gjithe keto grumbullimet keshtu, me tremb "turma", me ringjallin makthin e 97-es... anipse mundohem t'i marr me te qeshur... smiley

Qyqja, mi bedrije edhe ket ma the?! Jo, jo, nuk dal! nuk du te k'putet asnjoni...

Sapo te dergova nje gje ne kuti... smiley Pershendetje. finis

Te njejtin pyetje beri nje mikja ime qe pas orarit te punes...shkoi perseri "ne pune" te sheshi, perndryshe nuk ia hapin deren e zyres neser smiley

Te pakten ketu jemi qete e ngrohte, por ta mbyllesh diten ke sheshi... kjo eshte pune dreqi!

Sec po degjoj ca kembana tani, edhe  ata jane duke pershendetur 8 dhjetorin?...

 

Nje sanduich  nje 5-mije lek dhe te gjithe ne Tirane .

Po administrata qendrore (80,000+) nuk doli? Jo per gjo po nuk morin bonus-in vjetor po s'dolen.

A ka ndonje foto te kesaj superproteste?

Nuk ankohem nese fotot perqendrohen me shume tek Ciljeta apo kengetaret e tjera femra ne koncert. smiley

sipas spiuneve te mi, njerez ne fakt ka patur qamet. 

po qamet qamet fare....lume njerezish, jo ne shesh, po ne gjysmen e tiranes .

fotot me vone smiley

 

sipas spiuneve te mi...???

C'pune ben Bedrije? Drejtore e ndonje sherbimi per kapjen mat te njerezve ne pozicione flagrante: ne proteste, demonstrate, mbledhje partie? smiley

jo re jo,

punoj ne direct sales, ene i kisha njerezit tuj shpernda shampot neper shpijat e grave te botes, ene mezi i shperndane, ngaqe kish milet gjithanej smiley 

Pse nuk thu ti qe njerezit te paskan ik ne miting.

 jo mer daje.

sala nuk ka leke pa hesap si edi qe ju jep robve mish e raki dhe rrine 3 dite ne miting smiley

 

Terrori i fishekzjarreve mbaroi po tisi i denigrimit ne fytyrat e njerezve zor se mbaron sot. Per cudi te gjithe ata me te cilet kam folur sot i referoheshin mitingut o si demonstrate o si proteste... Degjova qe KM kishte thene prape 'Zoti e bekofte BE-ne e NATOn'... Uroj qe pas kesaj te mund te hyjme sado pak ne atmosferen e festave te fundvitit, e s'ka problem sivjet nuk duam fishekzjarre per vit te ri....

 

Nese thame per Ramen qe eshte delenxhi qe mashtron popullin dhe e nxjerr neper sheshe, ky zulkarnejni i PD-se eshte allahu na rujt

Shumica urdherohen/blehen/detyrohen te dalin si nga njeri e si nga tjetri...

Te sheshi te leshi e degjuat qelbesiren...... O ju Saliste te mjere (se demokrate nuk ju them dot) qe me heroizmin tuaj prej shpellari e "mbushet" sheshin me pellitjet tuaja "gazmore" per "fitoret" e arritura ne betejat per ndertimin e perandorise Berisha.... O ju punetore me meditje ne oborrin e Saliut qe edhe sklleverit ne mesjete do tju kishin zili per zellin qe kushtoni te pellisni ne mitingjet e babs tuj shpellar...... Sa meshire po ndjej per ju ne keto momente halucinacionesh shtazerie qe po kaloni..... Bota festojne per ardhjen e Krishtlindjeve kurse ju festoni festen e pellimes se gomareve me kryegomarin ne tribune....... Ju shtofte Zoti pellitjen dhe do zoti zgjoheni nga narkoza e helmatisur e nje pseudo doktorri.....

M'thane nga Shqipnia me e-mail qe Sala i ka shpall lufte Masonve ke kjo "demostrata" e socme! smiley

Di gjo njeri?

 

 

hihih

nje malok kunder masoneve smiley

aj lajk it smiley

 

Do i coje Zanat e Malit qe ta shitojne ate Yahuden qe udheheq Lloxhen e Tiranes! smiley

Seriozisht tani!

A eshte e vertete qe e ka thene ne "demostrate" kete Sala? 

smiley

po ca di une mer lal

une jam ne zyre me grila te myllme...vec llafet qe sollen cunat qe ishin rrugeve per pune nigjova.

tjeter gjo nuk di 

Te ishte baba i Sales gjalle ndjese paste do thoshte:

"Ku me vajti e ngjau nga nga njerezit e grus ky cun mue"

Serish komente BARDH E ZI! Me lodh kjo menyre e te konstatuarit qe gjykohet ne kete menyre per te gjitha ngjarjet qe ndodhin, o me kte o me ate, mbeshtet njerin kundershton tjetrin  etj etj!! 28 apo 29, Rama apo Berisha,  malok apo fushor  dhe shume blabla bla bla te tjera.  Besojse kjo dite eshte shume e rendesishme ne historine e Shqiperise dhe njekohesisht denojkete te djathte qe megjihthese ka kaq shumekohe  ne pushtet NUK HAPI DOT DOSJET.. jetojme ne hipokrizi..dhe per shume kohe do jetojme ne kete drec hipokrizie kjo eshte shum e qarte..nderkohe vijoni dhe ju me bardh e zite tuaja .. nen hund po na kalojne shume detaje te rendesishme  te cilat po futen ne hijepikerisht sepse shohim kaq bardh e zi..

 

ja dhe cirku i rradhes  i sales, sa bukur , kete rradhe nuk mungonte as arusha , po kendonte al kaponen,  ....vargje migjeniane i shkojne per shtat kesaj farse dhe njerezve te shkrete, kushedi sa i ka lodh udhetimi, por hajt mo buken e femijeve e siguruan dhe per kete vit...

nuk quhet,

ky eshte televizion komunist smiley

na gjeni nai vidjo anej ka pëdëja smiley 

Nuk eshte cudi qe tejmbushet sheshi,Sali Berishen e votojne 1 milion Shqiptare,ah nqs se ju mendoni qe 1 milion Shqiptare punojne ne administraten shteterore atehere me falni,keni te drejte.

Nuk mesojme dot kurre nga historia dhe ajo perseritet. Berisha erdhi ne krye te PD si Enver Hoxha ne krye te PK, kur Qemal Stafa (nese nuk gabohem) e takoi ne rruge dhe i tha qe u duhej edhe nje njeri tjeter ne grupin e TR per takimin qe kishin ate dite me komunistet e tjere te Shqiperise (te pakten keshtu thote gojedhena). Ne 46, Hoxha filloi shkaterrimin sistematik te pasurise se njerezve dhe krijimin e njeriut te ri, ne 09 Berisha po shkaterron nje pallat (midis te tjerave) dhe ben nje miting per nje fitore qe nuk i takon atij me nje tufe bagetish ku nje pjese jane thjesht te detyruar, ca te tjere jane te indoktrinuar dhe shume jane aq gdhe sa eshte veshtire ti quash njerez dhe nuk i ben dot me faj se e kane rrafsh te mbrapmen e kokes.

Sala sot e pshurri Tiranen per te disa mijten here ne keto 19 vjet me tufat e dhenve. Zoti i shtofte inatin se te pakten po ja nxjerr mire bojen vehtes tek ata qe nuk e njohin.

 Fshati(Shqiperia) po digjet dhe k..urva(Sali Berisha) po krihet! 

O popull, kur do ta mesoni se ka ikur ajo kohe qe cfare donte Partia ben Populli dhe cfare do Populli nuk i rruhet fare Partise? Ne zgjedhje po me dhune u cuan njerezit ne mitingje dhe marrja e votes nga ana e PD-se dhe po me dhune po behen dhe disa palo demostrime. Saliut i lumte qe ka akoma qorra ne Shqiperi dhe e shesin veten per nje cope buke. Ku eshte krenaria e shqiptarit qe ta marre neper kembe nje pro-serb si Berisha? Apo eshte gelltitur me ate kafshaten e fundit qe i dha ai? 

Turp i madh sa nuk ka ku te veje. Ky miting e tregoi dhe nje here qe ky popull as per njeqind vjet nuk e meriton rrugen drejt demokracise, por te rrije aty i uritur dhe i paditur, i poshteruar dhe i masakruar.

O sa keq me qen shqiptar! Ose je si qen ose si gomar! Shkoni e mbytuni ne ndonje lum sepse jeni njerez qe jetoni kot. 

Eshte per te ardhur keq qe 8 dhjetori i ngjan 8 Nentorit te Enver Hoxhes.  Studentet e shkrete duken po aq naive dhe te zhgenjyer sa edhe 200 petritat e Enverit.  Bile eshe shoku Pila ka ekuvalentin e vet, Ilir Meten. I vetmi ndryshim eshte qe petritat u bene te gjithe armiq ndersa studentet u bene te gjithe emigrante.

po jo mi ani jo .I ngjan me shume 8 Nentorit te Xhelil Gjonit se Enver Hoxha skishte nevoje te bente antimiting lol

Po qe s'me lane mua keta te mitingut t'ju rrefenja ca kyjtime nga ato dite te llavdishme ? Se edhe çoku kemi pare ca, edhe kemi mberdhire ca, se fundja nuk ishim te gjithe bythepambuker qe fshiheshin pas mamit dhe babit qe i merrnin ne tellefon per t'iu thene qe babi do zemerohet keq po qe se shkoni me ata huligane, e mami te ka xhan ty, mbaro juridikun ti shpirti i mamit, per mesime te kemi derguar tyja dhe jo per ate idiotin, kafshen e malokut te dhjere, Azem apo Nazmi si djallin e kishte emrin se keta maloket kane dhe ca emra te pjerdhur, he shpirt i mamit, mos dil se eshte dhe ftohte, leri rrugaçet te hane kopaçka kokes. Ja keshtu flisnin ca mafishe neper zyrat e postes, ato dite ku kishte vajtur tre-minutshi i lajm-thirrjes nje pako kafe apo dy kile arra bakllave.

Me kuptoni mo çuna ? Po ju goca ?

Le ti leme grindjet per nje moment.

Personalisht ju uroj te gjithe shqiptareve:

Gezuar 8 Dhjetorin!

heu bre
nje Skenderbe ka pat shqypnia, edhe i tash bac berishen. tjeter nuk ba nana! na e rrofsh sa malet o sali berisha

ja nje hallall te rrethuar nga shtatqind e dyzet e tre thonjeza!

ps. pashe mos me zinte syri dhe nje shokun tim te vegjelise (njeri i thjeshte hallexhi, keshtu buxhetor. ka qene dhe eshte me teser  Ps-je, zemren e ka te madhe s'ja prish njeriu cun bejkeri) ne ndonje cep, bahh tere ajo turme "mize lisi"ose tamam MIZA lisi.

Sa genjen ky Edi more!

Edhe te huajt po i fut ne siklet.Lexoni pacavuren e radhes se Rames:

Përgenjështrimi, Kongresi i Partisë Socialiste Europiane nuk ka miratuar asnjë rezolutë për Shqipërinë

Përgenjështrimi, Kongresi i Partisë Socialiste Europiane nuk ka miratuar asnjë rezolutë për Shqipërinë

 

Zëdhënësja e Partisë Europiane Socialiste, Silke Tomson hedh poshtë spekullimet e Partisë Socialiste të Shqipërisë

Zëdhënësja e  Partisë Europiane Socialiste, Silke Tomson,  tha sot se “Kongresi i Partisë Socialiste Europiane nuk ka miratuar asnjë rezolutë për Shqipërinë”
Një ditë më parë Partia Socialiste e Shqipërisë shpërndau një deklaratë për mediat, sipas së cilës: “Në Kongresin ne Partive Socialiste Europiane që po zhvillohet në Pragë, u mbajt një takim i posaçëm  për çështjet e Ballkanit ku u  propozua një qëndrim i PES mbi zhvillimet politike në Shqipëri”.
Sipas zyrës së PS-së, në këtë dokument që mori pëlqimin e të gjithë të partive në tryezë thuhej se “Partia e Socialistëve Europianë shpreh shqetësim të thellë në raport me krizën e demokracisë dhe të shtetit të së drejtës me të cilën përballet Shqipëria. PES i jep mbështetje të plotë qëndrimit të mbajtur nga Internacionalja Socialiste mbi krizën me të cilën përballet Shqipëria dhe thekson se në Shqipëri demokracia  duhet të rivendoset dhe kërkesat e Partisë Socialiste të Shqipërisë në lidhje me të gjitha shkeljet dhe parregullsitë gjatë zgjedhjeve të 28 qershorit duhet të mbështeten”.
“Kongresi i PES i bën thirrje koalicionit qeverisës të respektojnë liritë dhe të drejtat kushtetuese, duke garantuar transparencë të plotë të zgjedhjeve parlamentare të 28 qershorit, përmes një hetimi parlamentar që plotëson të gjitha kërkesat legjitime të Partisë Socialiste të Shqipërisë”, bëri të ditur zyra e shtypit e PS-së.
PES mbështet angazhimin e Partisë Socialiste të Shqipërisë për të përshpejtuar procesin e liberalizimit të vizave dhe marrjen e statusit të vendit kandidat nga Shqipëria.

Jashte shi, brenda oshetin zeri i Berishes, si i behet halli, nuk arrita te mbaroj asnje pune neper zyra se nenpunesit do shkonin ne miting, bir selmani nenes.......................

po ti sot dite me shi i kishe lene punet jashte shtepise, nuk u qan hallin atyre qe po lagen po qan hallin tend smiley. Prandaj sme del plaku mua me plaken ne internet kane shkuar ne shesh patjeter smiley

i, e dashur, rama aktualisht gjendet ne prage

 

sigurisht qe tejmbushet. dhe me perkrahje te gjere? drejtore drejtorie neper ministrira, pastrues ministrish, mesuese, nxenes, femije nepunesin .... me perkrahje te gjere ska zot qe mund ta mbledhe! smiley

 

kjo e pse esht SKANDAL! ESHT E TURPSHME! BE NA DREJTON, SE KETA GENJEJN!

Ne fakt sa per tja mbeshtetur  AM_FM-se...

Me thon te drejten ,te mitingu rames,kishte shume akademike dhe njerez me DND .Kjo gje u vu re sidomos neteve te vona,kur buze drites se kandilit,shumica lexonte fishten,gi de mopassanin ,drajzerin,dhe gjithcka shoqerohej me bethowenin ne sfond si edhe me vere te kuqe e kavjar te zi ....aman se na cudite fare...te lutem...

Nje burre i thyer ne moshe, me nje veshje gabi, nja dhjete minuta sistemoi mir e mire sacmet dhe pastaj ja futi nje cigari duke kruajtur dicka me doren e futur ne xhepin e djathte.

smiley

smiley

Jalla spiritus.... flm per ket te qeshme.... shum i dhim ahahahaa... smiley

Nuk kuptoj pse RAMA duhet tè fshihet nè pezè apo nè ndonjè vend tjetèr kur festohet 8 dhjetori?kush tha se 8 dhjetori qenka festè esklusive vetèm e pd??apo kèshtu erdhèn kohèt??...Kam e do tè kem pèr studentèt e dhjetorit 90' respektin mè tè madh dhe sinqerisht mendoj se e meritojnè njè festè tè tillè çdo vit,mbaj mend se nè atè kohè ka patur njè moment kur shumica e njerzve nuk  kuptonin se pèrse kèta studenta bij-komunistèsh shumica dhe njè nga pjesèt mè tè privilegjuara tè shoqèrisè ngriheshin kundèr baballarve e gjyshèrve tè tyre e kèrkonin shèmbjen e sistemit komunist...rezistenca e studentève i ktheu ata nè heronj dhe nè mit tè demokracisè dhe ariti ti mbledh njerzit rreth tyre...dhe mè ngjalli mua respektin e madh pèr ta...mendoj se studentèt janè njè gjè dhe nuk duhen aspak ngatèruar me ata qè volèn frytet e rezistencès sè tyre,njerèz qè sollèn vetèm zhgènjim e mbytje tè asaj èndre..

Ty Em e pac hallall te qeshmen por une e shkruajta me pak mllef ket komentin sepse sapo u ktheva kur shof kto komntet . Isha nen efektin e asaj qe pashe (dhe nuk egzagjeroj qe ishte si nje pershpirtje ) dhe asaj qe thone ca rrocer ketu gjithe tersellime dhe nga llogore te qelbura me urrejtje dhe cinizem.

Kjo duhej te ishte dita qe bashkon dhe Festa e Natyrshme e Lirise !

po ca te bojm mer... t'ja fusim vetes. Ne menia atje na rri (te peshku nuk po vim per lamashlliqet, merret vesh). Atje per cdo muj nga nji thagem e re. Rri rri tjetri, dhe fillo i merr gjonat me te qeshme masanej. Se ca do boj. Ja edhe ti po t'ishe....

Harrova te vej ket verdhacukun mer. smiley Selanik e tatepjete..ec mo.

Foto nga mitingu.

Click to view full size image

 

 

Click to view full size image

 

Click to view full size image

 

Dikur tek peshku vinin nje kategori njerezish qe kishin evoluar nga njerezit qe jetonin te shkuaren, menyrat e saj te te vepruarit dhe vizionet e saj. Tani sic duket edhe peshku eshte bere gjithperfshires.

Ky eshte festim kot nese ne te nuk jane Eduart Islami & Co. PD-ja qe pretendon se perfaqeson levizjen studentore sot nuk ka patur ne gjirin e saj iniciuesit e vertete te kesaj levizje. Megjithate festimi nuk kishte asgje te keqe ne vetevete perjashto arsyen e organizimit te saj.

 

U bene pothuajse 20 vite dhe nuk eshte festuar per kete dite. Sot u kujtuam se kjo paska ndodhur dy dekada me perpara. Sot u festua, por pjesmarresit e vertete te kesaj dite 20 vite me pare serish jane te zhgenjyer. Endrrat e tyre per nje "Shqiperi si gjithe evropa" nuk jane realizuar dhe fatkeqesisht jane larg realizimit. Kontributi i tyre eshte i keqperdorur pasi sot u festua ne emera individesh dhe me qellime ngjyrash politike. 20 vite me perpara nuk ishin vetem ato qe identifikohen me PD-ne tani qe festuan. Kjo eshte dite e shenuar per vlerat e lirise, por qellimi i organizimit te saj vetem kete vit me nje plan te shfaqur vetem para dy javesh per ta perdorur kete si kunderpergjigje te protestave te opozites i ule vlerat kesaj dite, incijuesve dhe pjesmarresve te saj 20 vite me perpara.

 

Tani ku po shkojme? Vendi eshte ne ngerc politik. Reformat nuk po vazhdojne, bashke me to rrezikohet integrimi, liberalizimi i vizave dhe stabilizimi i institucioneve, rendit, ekonomise dhe shoqerise. Te gjithe jane fajtor sepse te gjithe po flasin shume dhe s'po bejne asgje. Te gjithe po shfajesohen duke fajesuar te tjeret. Te gjithe po tregojne "ndjenjat" e tyre ndaj manovres se kundershtarit si shenje e ndergjegjesimit te tyre me shoqerine, por te gjithe po veprojne kunder shoqerise ne pergjithesi. Me e keqja nga te gjitha 8 Dhjetori na u be edhe dite kombetare. Nje dite me pak ne shkolle per qytetaret e ardheshem te ketij vendi, sikur te mos mjaftonte numri i larte i diteve pushim qe kemi, me i larti ne te gjithe rajonin dhe evrope. Sikur eshte harruar se vendi behet me pune, dije dhe jo me dite pushimi dhe festime ne sheshe.

Do i coje Zanat e Malit qe ta shitojne ate Yahuden qe udheheq Lloxhen e Tiranes! Smile

Seriozisht tani!

A eshte e vertete qe e ka thene ne "demostrate" kete Sala? 

E ka pas per 'zhakobinet' mer!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).