Partia Socialiste Shqiptare anetare e Partise Socialiste Europiane. Apo jo?

Ne fillim te dhjetorit ne Prage u zhvilluan punimet e Kongresit te Partise Socialiste Europiane. Ne ate takim moren pjese Partia Socialiste Shqiptare e perfaqesuar nga Edi Rama dhe Levizja Socialiste per Integrim e perfaqesuar nga Ilir Meta.

Partia Socialiste fillimisht perhapi lajmin se PSE kishte aprovuar nje rezolute ku citoj link:

Sipas zyrës së shtypit pranë PS, në dokumentin që mori pëlqimin e të gjitha partive në tryezë thuhej: Partia e Socialistëve Europianë shpreh shqetësim të thellë në raport me krizën e demokracisë dhe të shtetit të së drejtës me të cilën përballet Shqipëria.

Lajmi qe PSE kishte aprovuar nje rezolute ku shprehte shqetesimin e thelle ne raport me krizen e demokracise dhe te shtetit te se drejtes, u pergenjeshtrua si i paverte nga zedhenes te PSE link . Citoj

Zëdhënësja e Partisë Europiane Socialiste, Silke Tomson, tha sot se , " Kongresi i Partisë Socialiste Europiane (PES) nuk ka miratuar asnjë rezolutë për Shqipërinë". Kongresi vazhdon edhe sot punimet e tij ne Pragë.

Ne nje tjeter lajm mbi kete kongres nga PS shprehej qe PS ishte pranuar anetare e PSE link . Citoj

Kongresi i Partive Socialiste Europiane i cili po zhvillon punimet e tij në Pragë ka pranuar sot Partinë Socialiste të Shqipërisë si anëtare të Partive Europiane Socialiste si dhe Kryetarin e saj Edi Rama anëtar të Presidencës së PES.

Sot nje pjese shtypi dashakeqes (RD) hedh dyshime qe as ky lajm nuk eshte i vertete. Faktikisht ne faqen members te PSE, nga Shqiperia nuk rezulton asnje anetar http://www.pes.org/en/about-pes/pes-members/parties

Shtrohet pyetja. Vonese ne rinovimin e faqes te PSE apo genjeshtra e radhes te PS dhe kryetarit Edi Rama?

8 Komente

Jo nuk eshte pranuar antare me te drejta te plota,

se te jesh e till duhet qe vendi jot, pra ne kete rast shqiperia te jet antare  ne BE.

 

OK per punen e anetarit me drejta te plota, por PSSH nuk e ke as te Associate Parties ku ne EU eshte vetem ajo e Bullgarise kurse te tjeret jane extraEU (BSD-Bulgaria, SDP-Croatia, SDUM-FYR Macedonia, PS-Switzerland, CHP/DTP-Turkey).

Po ashtu si Observer Parties ke parti socialiste nga Andorra, Izraeli, Serbia etj. dhe PSSH nuk eshte as te keto.

Tani nese ekziston ndonje kategori tjeter e paparaqitur ne kete skeme eshte tjeter pune. Ose nuk ka rinovuar faqen PES.

 

Nuk e kuptoj cfare rendesi ka kjo? Nje hic.
Kuptohet qe RD eshte nje gazete pacavure por edhe sikur te ishte pranuar antare PS kjo eshte nje gje krejt koti.

Nuk e kuptojne keta pinoket,qe sa here qe genjejne aq here u ritet hunda,ja shikoni ate te Berishes sa nje patllixhon sere i eshte bere!

O Tani por edhe hunterat/gjahtaret nuk jane me pak genjeshtare se politikanet. Besoj se e di ate historine e atij gjahtarit qe po tregonte/genjente se si kishte vrare derin e eger, e kishte varur prej kembesh dhe po perpiqej ta priste, kur ne cast bie dera dhe dikush tjeter hyn brenda. Me pas gjahtari desh te vazhdonte te tregonte historine dhe i thote shokeve se ku e kishte lene pergjysem? Ata i thane tek kembet e hapura. Ah po - tha ai, u mendua pak dhe vazhdoj- kishte nje pale kofshe te bukure dhe i keputa nje te q.....sa edhe sot dridhem kur e kujtoj. Keshtu eshte edhe ky hunteri yne qe e pacim me jete e pacim.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).