Misteri i doganave shqiptare

A taksohet ne doganen shqiptare nje mall i blere ne Internet?

Me c'di une dhe me c'po shikoja para pak oresh tek http://www.dogana.gov.al (ketu ku jam nuk hapet me!), ekziston nje ze qe shprehet per mallrat personale te pataksueshme, te cilat, nese kalojne nje shume te caktuar (30.000 Leke me duket) i nenshtrohen takses doganore. Ndoshta s'kam gjetur informacionin e duhur, pasi ajo faqe nuk ka nje motor kerkimi.

Behet fjale per nje celular relativisht te ri, blere ne Internet, qe e kalon shumen e mesiperme.

Ndokush ne Shqiperi ka eksperienca te ngjashme? A ka te beje fakti qe korrieri mund te jete kompani private?

Bedrija mbaj mend qe blinte lodra per niperit e mbesat nga Interneti. Bedrije? smiley

23 Komente

Taksohen,kam blere nje laptop Medion 17 zoll per 390 euro dhe kam paguar 190 euro dogane.

 Po si e kuptoi dogana se ti kishe blere ne internet laptop. 

Kur i ka ardhur me poste ka qene dhe fatura brenda ne pako,

varet nga vlera  ose ne shqiperi nga syri qe ka pakoja smiley

ups-ne zakonisht perdorin graria dhe te kerdis ne takse po pate kalu pakon ne peshe a mase : )  Por dhe vlere natyrisht. Por syri ben me shume pune, se shqiptarit kur pakoja eshte e madhe athere i bon pershtypje.

po te erdhi me posten shqiptare besoj perdor agjent doganor privat, dhe i lan ai taksat per ty dhe ta kput faturen ne total. Me sakte duhet me pyet ke posta.

ka raste kur agjenti i shtyp syrin doganes dhe malli pale dhe kalon. Une e kam bo per vete e sme ka qellu te paguj gje kur kisha nje pako qe kalonte vleren limit. (ne ate kohe me duket ishte $200)

Problem per doganen do jete per te kap mallrat qe download-ohen, ato sbesoj se dogana shqiptare i kap dot smiley kshu qe i shpeton taksave. Anglia osht tuj ngrit ca Web Robots per te kap evazionin ne ket fushe smiley

Ama , tek gjerat qe kalojne traun fizikisht, sigurisht qe ka gjasa qe taksohesh, pranej pyetja e pjerit ska pike sensi, se malli kalon traun, pranej dogana e merr vesh ne sekonde.

Gjthesesi per sqarim duhet te pyesesh ate qe ta dorezon ne dore, poste apo agjensi ca eshte. Per nje te shkrete celular me vika keq qe te duhet te pagush takse. nuk ben sens, shpresoj ta shmangesh.

O peshq,

Pse na e digjni edhe ate fije shprese humane qe na kishte ngle te ca prej jush se paska njerez te nershem qe i dhimbka koka per icik nershmeri e perkushtim. Pse na e stiset kete shprese te pafajshme sa here qe lexojshim si e veni kujen sesi vjedhin e pasurohen pushtetaret e nepunesit e shtetit, doktoret e profesoret, ne menyra te paligjshme.

Po ju per 100 euro ose per i celular ta shkelkeni syrin e ta thykeni ligjin ne mes diten per dill, jo me tju lesh ne dore juve nai gjo mo t'modhe.

Quo Vadis??? Ku oo? Qy ooo???

elian,

Site/serveri i doganes funksionon vetem ne oret e punes. Pastaj gamoret mbyllin serverin. Ti ke te drejte, shuma maksimale pa paguar takse doganore dhe TVSH-ne eshte 30 mije leke ose rreth 250 Euro. Ty celulari do te te vije me poste dhe nuk ka rendesi cila (DHL, UPS, posta shqipetare etj.) Nese fatura qe shoqeron celularin eshte te themi mbi limitin pra mbi 250 Euro, pako mbahet ne doganen e aeroportit, dhe ti lajmerohesh nga kompania postare (DHL, UPS etj) qe duhet te shkosh tek dogana e aeroportit per te bere pagesen e zhdoganimit. Ke nje shans qe kompania postare ta kaloj pakon pa e deklaruar ne dogane, ose dhe doganieri mund ta beje nje sy qorr nese vlera eshte jo me shume se 10% me shume se limiti. Sidoqofte nese ke mundesi thuaji shitesit tend qe faturen qe do te shoqeroje mallin ta beje jo me shume se 230Euro pavaresisht vleres se vertete. Po qe se malli te vjen nga Kina, mos e caj koken se ata faturen e sjellin shume te ulet 30 - 50 USD. Kete e bejne per vehten e tyre pasi duan te paguajne sa me pak taksa eksporti. 

sigurisht,po nigjoi shitesi te shkruje tjeter vlere ne fature behet per bukuri,  po me duket se cuni e ka ble tashme, por dhe nuk eshte aq kollaj qofte dhe me ebay se transaksioni eshte perhere i monitorueshem ne te dy krahet, dhe nuk para i leverdis njeriu me modifiku faturen, sepse mund te kesh rastin qe te duhet ta kthesh po nuk punoi etj etj. sigurisht me kinezet mo kollaj smiley

smiley

Por sic e ritheksoi berberi, nje sy qorr per nje mrrokell te vogel si celulari mund te behet smiley

Cer blen 'graria' qe i vjen me OOPS kshu?

ups-ne zakonisht perdorin graria

pantolle, pallto, kmisha, ene do sende te tjera qe ty skane cte duhen smiley

nejse, ka ra i cik fluksi tani qy jane hap kto mall-et e medhoja smiley

per tu vesh e per tu math, e per celulare shoqeri konsumi kemi qene. fale ktij konsumi, surrati jot vjen e zgurdullo syte neper femrat e majtme e te gjyme te tajrones smiley

 

fale ktij konsumi, surrati jot vjen e zgurdullo syte neper femrat e majtme e te gjyme te tajrones

Nuku jom kondra...smiley po kush dreqin po ka 300 euro (sa e bleni ju 1 kemishe) ne at popull?

shuma maksimale pa paguar takse doganore dhe TVSH-ne eshte 30 mije leke ose rreth 250 Euro

 

Ne fakt eshte akoma me i ulet, para pak javesh mu desh te paguaja TVSh per nje laptop qe fatkeqsisht i kishin shenuar vleren $180 kur e kishin nisur me DHL smiley

Faleminderit peshq per pergjigjet. Malli vjen nga US, Ebay me sakte, pagesa nuk eshte kryer ende, dhe me c'duken bathet s'ka per t'u kryer se nuk ja vlen.

Pra, nje celular, konsiderohet si import me natyre tregtare, keshtu qe taksohet, me TVSH apo me takse doganore. Kjo eshte mese normale ma do mendja, si per cdo mall tjeter konsumi qe hyn ne vend, apo jo? Pra pyetja eshte: a eshte e drejte qe te taksohet celulari im? (ketu nuk po flas per ndonje shume fikse minimale, por per TVSH/takse doganale). A nuk i bie qe te taksohet dy here nje produkt i blere ne Internet per konsum privat? Njehere ne vendin ku eshte shitur, heren e dyte ne doganen e vendit ku kalon?

Ekziston nje "hile" tjeter qe bejne disa per te zbritur TVSH-ne ne vendin e blerjes (brenda EU), kur e presin faturen (pa VAT/IVA) per shitje ne vend jashte EU-se, por s'e di sa eshte e mundur ne rastin e klientit ne Ebay.

Nejse, ktu ca s'po hyn, sot mora vesh qe ky N900 qenka i shitshem ktu, dhe e prenotova pas javes se pare te Janarit. Ja kshu.

Berber, e forte ajo puna e serverit me orar zyrtar! smiley

ps. Po citoj ketu nje pjese te ligjit qe gjeta tek faqja web e doganave shqiptare:

Kufiri i pataksueshem per udhetaret        
Neni 504
1. Pa rene ndesh me nenin 505, cdo dergese e perbere nga mallra me vlere te paperfillshme, te derguara drejpersedrejti nga nje vend tjeter tek nje marres ne Republiken e Shqiperise, perjashtohen nga detyrimet e importit.
2. ‘Mallra me vlere te paperfillshme’ do te thote: mallra, vlera permbledhese e te cileve nuk e kalon 10 mije Leke per cdo dergese.
Neni 505
Perjashtimi nuk zbatohet per mallrat e meposhtme:
a) produktet alkoolike;
b) parfumet dhe kolonjat;
c) duhanet dhe produktet e duhanit;
Seksioni 6
Mallra te ndodhura ne bagazhin personal te udhetareve
Neni 506
1. Pa rene ndesh me nenet nga 507 deri 510, mallrat e ndodhura ne bagazhin personal te udhetareve qe vijne nga nje vend tjeter, lejohen duke perfituar perjashtim nga detyrimet e importit, me kusht qe keto importe te mos kene natyre tregtare.
2. Per qellim te paragrafit 1:
a) ‘Bagazh personal’ do te thote teresia e bagazhit qe udhetari i paraqet autoriteteve doganore me mberritjen e tij ne territorin doganor te Republikes se Shqiperise, si dhe cdo bagazh qe i paraqitet ketyre autoriteteve ne nje date te mevonshme, me kusht qe te paraqiten prova qe ishte regjistruar, diten e largimit te udhetarit, si bagazhe te shoqeruara, ne momentin e nisjes, prane shoqerise qe ka siguruar transportin per ne territorin doganor te Republikes se Shqiperise nga vendi i nisjes. Pa rene ndesh me nenin 549(1) (b), mbajtes portative te mbushur me karburant nuk perbejne bagazh personal;
    b) ‘Importe me natyre jo tregtare’ do te thote importe, te cilat:
i) kane natyre rastesore, dhe
ii) perbehen ekskluzivisht prej mallrash per perdorim vetiak te udhetareve ose familjeve te tyre ose mallrat e destinuara per dhurata, me kusht qe lloji dhe sasia e ketyre mallrave te mos jete e tille qe te tregoje synim perdorimi tregtar.

 

Eliain,meqe e paske blere tek Ebay dhe pagesen nuk e ke bere akoma kij kujdes se po e pate blere me emerin e vertete leket ne mos sot nje dite do te ti marrin,prandaj eshte mire qe te flasesh ne telefon me personin qe ka mallin dhe ai te beje anullimin e shitjes,perpara se emri te te lakohet ne ambasaden e atij vendi qe i perket Ebay.Mos te te duket e cuditeshme se jane gjera qe kane ndodhur psh ne ambasaden gjermane.

Hera e pare qe po degjoj per kete taksim. Dhe po cuditem vertet.

Pse u dashka te paguajme 2 here per nje mall?

Po mallrat/ pakot qe blihen/ dergohen nga nje qytet ne nje tjeter a taksohen ne Shqiperi?

Po per taksen/doganen e makines ( blere ne Europe) c'thote shteti shqiptar, pas kritikave te njepasnjeshme te Brukselit per heqjen e saj?

???

 

Po mallrat/ pakot qe blihen/ dergohen nga nje qytet ne nje tjeter a taksohen ne Shqiperi?

Dikush mundesisht te me sqaroje per kete pune.  Ne poste para ca ditesh le te themi qe krijova nje situate jo shume te kendshme. (Po tregohem modeste, pa pershkruar fjale per fjale breakdown ... smiley )

Nje loder per mbesen (jo me shume se kater pounds) por me permasa pak si te medha, donin 500 dollare per ta derguar ne Shqiperi.  I am not kidding. 

Ndersa per nje pako me te vogel, po per mbesen (rroba, por me e rende, 13-14 pounds) 300 e ca dollare. 

Peshqit ne US, kane hasur eksperienca te tilla?  This whole thing ruined my X-Mass smiley

po ti o gru, topin e mic sokolit i paske nis mbeses smiley

No, just a toy smiley

Po t'u kisha blere one-way ticket (jo me pashaporte nigeriane lol) do ishin sosur. 

Seriozisht, pas skenes ne poste, me duket se me kane vene ne "Most Wanted List".  I'm yet to recover from the shock.

may be its xmass mail dear , i dont know what to say.

you tried with usps right ?

Its strange, two weeks ago, i received a delivery at work from the US , which i am sure was 10 times or 20 times heavier and bigger than your toy and with UPS (not USPS) it costed no more than 4 times more than your toy.

 

Ndoshta.  Por nuk isha te posta shteterore.  Isha tek PostNet, qe ka ups, fedex (me duket) DHL e te gjitha bashke.  Cuditerisht cmimet qe me dhane ishin te DHL se me demek ishin me te lira. 

I was thinking the same thing, dmth xmass mail.  Sepse ai i postes me thoshte qe do venin per x-mass.  S'e kisha aq shume merak xmass se sa per vitin e ri (paganizem/zakon shqiptar lol.)  Bile i thosha qe s'e kam problem nqs s'arrin per xmass, dhe prape i njejti cmim.  (Dhe me dukej pak BS kjo pune, se s'e besoj qe posta te jete e hapur per xmass ne Shqiperi.  Apo eshte?) 

Nejse, do e provoj pas vitit te ri, ndoshta jane ulur "cmimet".  I'm just upset because I had picked out a beautiful New Year's outfit for my niece smiley.

posta shqiptare zogu eshte ne pune, nate e dite, te shtune te diele smiley

seriozisht, posta punon namin ne shqiperi vitet e fundit smiley

Po cte duhet me DHL e me FEDEX o Monda se e njejta gje me ka ndodhur edhe mua, gjasma me mik ai pronari i fedex-it ishte turk une shqiptare maraba, marshalla me njeri tjetrin ne me tha do te ule cmimim. Kur e peshon pakon turku me thote 250 dollare. Ca thua ore bjeri pakon ketu se do iki vete ne Shqiperi i them me aq leke smiley, vete tek posta e qytetit me 50 dollar per 10 dite pakoja ne Shqiperi.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).