Kush jane toponimet me qesharake ne Shqiperi!!!

Une po jap 2 shembuj per vete;

  1. Lufi i Pukes
  2. Baldushku

102 Komente

Po ka, eshte ngjitur me Pojanin, me pare ka qene lagje e tij.

A t'ju flas per ca franceze ? Kot sa per te qeshur, s'besoj se nxehet qeveria :

Ne France ka gallata fare, shikoni ketu tani :

Chilleurs-aux-bois (shqiptimi del : Dhifshit ne zabel)

Montcuq (shqiptimi del : Prapanica ime)

Puteville (shqiptimi : qyteti i kurvave)

Monteton (shqiptimi : thithka ime)

Kaq ju dalin boll.

 

jo mer jo, po se thua pastaj qe flet me kemb ne toke... e kur te them une qe je lunatik e kaluar lunatikut, nuk te vjen mire pastaj! Cfare titulli ka tema, e cfare pergjigje jep ti, kodra pas bregut fare; para se gjithash, si gjithmone, qe ta SEKSoj mire kete.

Po nuk po them se jo o Hurbo... po keputja shqip njehere, me kembe ne toke, si nga anet tona; se ka plot per te tallur sumen me toponimi "shqiptare" sa te duash. ja i sigurte qe nga cilado verre e asaj haleje te vish ti, edhe ti si une dhe ne te tjeret do kesh cfare te thuash. Vetem per shembuj nuk do mbesesh mbrapa. Pastaj Francen le ta kemi per humor me vete.

Hahahaha, Tonteton-in e kisha degjuar(Marmande).

E pashe dhe kete, por m'u duk jashte aftesive te mia shpjeguese. Nganjehere fjalet jane te varfera per te shpjeguar brendine e gjerave.

Rosak, t'as raison, je me souviens qu'il a y aussi Tonteton, une très belle colline.

Bucimas - Pogradec. Zhapokike - Tepelene. Topojan, Ali-Postivan, Borocke, Ogren - Permet.

 Bucimas ishte emri qe i vuri diktatura Staroves se bejlereve ne Pogradec. Quhet sot perseri Starove...drejt Korces ke Lumalas-in...

 

Ja dhe ca emra sa per ta corientuar armikun...

Kurvelesh...

Qinam...

Lapardha...

Rrushbull...,Piskupat,Karavasta...,Peladhi...,Bubullime etj sa te duash.

Por ka ca emra andej nga Kosova ,qe jane per gines...por mbas ores 12,kur te flejne kalamaqet...

 

 Ne kosove me duket ka nje vend qe quhet Muçibaba, por anej nuk e shqiptojne ç-në...

Gozhdarazhdë... kjo me ka bere gjithmone pershtypje.

Mësiçkë... ne Kolonjë keto, bashke me Qinamin e famshem qe ja ngaterronin m-ne me n-ne asokohe dhe plaste te qeshurit sikur ca kish ndodhur.

Gostivisht.

Psar, Starje, Prodan...

Qe te gjitha kane kuptime te cuditshme, kryesisht nga gjuhet sllave, po ja ku eshte dhe "Psari"(peshk, nga gerqishtja), po aty ku vetem nje perrua i telendisur kalon.

Po Vrëpckë???

Hec e merri vesh ca toponime te Kolonjës...

Lost-o!

Ai quhet Muqibaba  dhe ndodhet ne gjilan me duket,

Por me i papam eshte fshati Gjylekari  andej nga komuna Vitise ,qe me duket se e ka ndruar tani emrin e quhet Skifter....

Por ka edhe te tjere sa te duash

Hahah, ashtu eshte, i eshte nderruar edhe pse ende zyrtarisht i figuron emri i vjeter. Por, vendasit assesi ta "tradhtojne" kete "pasuri" turke.

 

Haha, eh popull qyfyresh smiley me ket Mucibaben ka dhe nje barcalete, por s'po me kujtohet tani.

- Nga Muçibaba, u përgjigj djali.

- Epo m'u q*ft nona mua qe te pyeta, ia kthen plaku :grin:

hahahaha, ja fute kot me duket?.

Gjylikari i shkrete ka emrin romantik pers "Trendafili i Bores" por nejse.

Ndersa kosovaret nuk shqiptojne dot lehte "q-ne" pra thuajse gjithnje e shqiptojne "c" me bisht (jo e anasjellta sic kujtojne shumica). Po ashtu nuk shqiptojne dot "gj-ne" dhe e bejne gjithnje "xh". Kjo sjell konfuzion, dhe ngaterrojne germat, pasi nuk e njohin dallimin...

kardhiq,kryevith,vithkuq,lofkend,vergop,muriqan,kuqali,kutadhi,..

 lol te gjitha jane sharje qe ja u kane pas bo te tjeret ose ata vetvetes. 

Ne fakt ,po qe se e kane ndruar me te vertete emrin do te thote se kane ndjekur linjen llogjike te gjerave.

Pra pasi fluturuan si GJ....ju duk vetja Skifter...

Hahahah, uhuhuh.

Kam shoke nga ky fshat dhe tregonin qe sa ishin ne studime ne prishtine, e kishin te veshtire ti bindnin koleget kur u tregonin se nga vinin.

 

Mund te fillohet me Leshak ne Kosove e te mbarohet me.... zgjidheni vet, ktu keni nga te gjitha, gati..

 

Po keto fshatra  e kane ndrruar gje emrin?...

Pallqisht-afer Tetoves.......Rogocice dhe Muqiverc-ne Gjilan

Pidiqi-Gjilan.....Gopesh-Gramsh....Verrtop-Berat

 

 

Ne Kosove ka pengesa per zyrtarizime te toponimeve te reja. Por, me habit fakti qe ne Shqiperi ende ka toponime sllave, p.sh. kendej kah veriu: Kamenice. Eshte edhe ne Kosove nje komune me kete emer, qe tani e quajme Dardanë.

Une kam degjuar dhe nje toponim shume qesharak por se di ku bije.

po e diti kush te na ndimoj???

  1. Qipidhez

 Thiret Qelepidhze dhe eshte fshat Tirane....si Momli ose edhe lagjja 'Gropa e Tezes " ne Elbason,Kusarth,Paolesh etj 

Ka qene nje artikull tek Shekulli, me duket, qe fliste per emertimet e shume vendeve ne Shqiperi-jo gjithmone vendbanime, qe jane nderruar ne kohe te Enverit:

Lista ishte me nam! smiley

A di gje njeri ku mund ta gjej?

T-m-j ?

Sa per emrat, emri me i nolte per mua eshte: Ura e Shtrenjte, Shkoder! 

Clean,  

kerkova = fshat, i.e.

1-nga je ti o?

2-une? (indikator me te mire te prapambetjes nuk ka, mendoj,se kur je me dike, vetem ti e ai, i gjalli tjeter mund te jete nja 20 klm larg.. dhe kur e pyet ate dicka si 'nga je?', ai thot 'une?').

1-jo une.

2-aa?

1-nga te quajn o vlla.

2-nga kerkova.

1-mire.

 

ose Kotë. i.e.

1-o xhaxhi ku shkon ku autobuzi?

xh-ne Kotë.

1-shi (2-shit)-po iki une nje here

2-ku do shkosh?

1-do iki ne Kotë

2-pse?

1-do iki kot ne Kot' (ë-ja nuk para shqiptohet..)

2-po ca do besh kot ne Kot'?

1-do iki se kam nje teze po dal nje xhiro ta shoh kshtu kot ne Kot'.

2-ueeee sa kot ky po shkon kot ne Kot' te takoj nje teze....

1-shi (e nderpret).. kujdes ee?

 ajo kakavija eshte famoze fare. 

gjunah qe ne kohen tone nuk e respektojm hiç por bejm çmos ta kalojm e te jetojm matane. smiley

ka nje te fort me Kakavijen!!!

Ziheshin 2 shoke se e kujt ishte kakavija, njeri thoshte jona tjetri e grekut.

Nje i 3-te qe i degjon u pret;

se KAKA eshte e jona, VIJA eshte e grekut.

 lol, kjo i pergjigjet realitetit sot, per te cilen une vura kete mimiken smiley

ndersa emertimit origjinal besoj se duhej ti shkonte nje tjeter realitet. greket edhe sot vdesin ta kapercejne ate vijen e vorio epirit (per ta). keshtuqe them se ne ate kohe, kaka qe e grekut ndersa vija ish e jona. smiley

ate po mendoja qe edhe ne gjuhen greke (kakia)ka kuptim negativ,e keqe,e lig ose e piset, dmth vija keqe.

Në hartën që vuri Chene, pashë një toponim që më pëlqeu shuuuuumë: Kanushë.

Kjo më çoi ndërmend një pyetje mbi profilin e çështjeve që sillen për diskutim te Peshku (zakonisht seksioni Pyetje ose Shkurt):

Pse të gjitha permbajnë një qasje etike ose estetike negative?

Sqaroj: Pyetet psh se cili është toponimi qesharak, por jo ai më serioz. Diskutohet termi "tiranas" dhe shihet në terma të përjashtimit të një subjekti dhe jo të perfshirjes...

Kjo teme u hap per te qesh pak plako se na eshte bere mendja KUTI!!!

Edhe kjo qe thu ti plako shembull ne te mire te tezes sime eshte.

Dmth thuhet: Pse nuk hapen kutite? Formalisht ka gjithnje nje "nuk" ne çka diskutojme.

e thjeshte pergjigjia: jemi te ngarkuar (karikuar ) pozitivisht dhe na terheq negativja .  smiley Pune energjie ( e derdhur kot )

Mali i Robit

Bishti i Palles

Guri i Kuq

Bishtqem (n)

Bishtpalle

Mekat (e -mbase dikur shqiptohej me kacurela)

Leshnice

Karavasta

Gruemir

 

 

 

O vlonjat, pse eshte me qesh Lepenica dhe Baldushku?

Am I missing sumfing here apo ca? smiley

Lepe turqisht i thone urdhero, keshtuqe eshte pak si fshat ysmeqari domethene.

Balg-dushku s'ka nevoj per sqarim, apo jo.

skam kohe me i lexu komentetet, por hapesi i temes e paska bo kasten me ngacmu rubinetin smiley qe eshte nga qerreti pukes smiley

po ja ke fut kot me Lufin, se Puka dhe emra me te forte si KQIR dhe GOMSIQE smiley

kurse nga katundet e mija, psh bie ne sy emri Godolesh dhe Vidhas smiley

 Kush e mban mend kengen Kar-Kar-Karbunare qe u hoq nga festivali Folklorik si "pornografike"? smiley

E pse qenka i keq katundi im, Qerreti ? Banoret e qerretit quhen Qerratenj.

Ne France ka nje qytet qe quhet Montauban. Dhe banoret quhen : Montalbanais. Ose shqip : maloke shqiptare. Thuhet se e kane prejardhjen nga dy fise qerratenjsh te Qerretit. Qerratenjte e Frances jane nder fiset me te nderuara ketu. Gjithe Francezet duan te martohen me maloke shqiptare.

 Po grate si quhen, qerratushka apo qerrka? Kuvendi i Pleqve quhen qerratallare, gruaj e kryeplakut e ka emrin QefSere kurse budallai i fshatit Qerim. Mjeti kryesor i transportit: Qerrja. Semundja me e perhapur: Qerja ose Qeroska. Tipari karakterizues i fshatit: Qurranjose.... smiley

e lashe

e paskesh thone bleta smiley

duhet me i lexu komentet smiley

ai  zogu i zi (ose pubisi femeror) i eshte vene ngaqe atje ne kohe te zogut ishin bordellot. ne fakt ne to, kishte vetem femra sllave, kryesisht leshverdha, prandaj duhet t'i thonin zogverdhi. 

vetem se duhet ta kene me siguri shqiptarizuar, pranej dhe ja kane von i zi.

ndersa sot s'do qe keq t'ja venin emrin zogu i rruar, siç eshte moda. 

 

Eh, lum si ne qe te kemi mo Hajdar, se si do ia benim pa keto shpjegime. Shpesh them qe duhet te jeni shume qe bashkepunoni, se vetem, vallahi!, s'behet dot gjithe kjo mencuri. Me nje fjale: ti je shume per te qene nje i vetem!

smiley

Eshte nje perrua ne Vranishte ose me mire poshte te qyteti antik ne Hore.Emrin e ka perroi kaurrit po ka dhe nje emer tjeter qe thon se i ka ngel nga nje ngjarje qe ka ndodhe dhe njihet dhe me emrin perroi loqe-ve lol

Ne Gumenic eshte nje vend qe quhet bregu bileve ahahaaaaaaaaaaaa

hahaha hajdari rrin rrin ,studion dhe ne befasi prellen e leshon.

Sol-n...

Tamam fare ,ai emri fshatit gjylekar,rrjedh nga turqishtja ,dhe eshte ashtu si thua ti ,pra Lulebore...

Ata ja bene dermanin dhe e ndruan emrin se jau nxiu jeten,por jane ca emra te tjere qe te vene vertet ne mendime ,si psh kardhiqi,qinam,pallqisht,qe ec e gjeje se nga kush reviste playboy jane nxjerre?

kardhiqi eshte fshat grek,skemi cti bejme sja nderrojme dot.Eshte edhe nje fshat tjeter quhet Kardhikaq edhe ky grek

ore ca eshte nje lokejshen me arush, a arushes?
perdoret shpesh kur thuhet i bie nga rruge e gjate. tutje, larg he?
s'me vjen nder mend (ketu, ai tipi me trokitje gishti te tavolina)

Qinana.

Ja dhe i histori bile .

Shko prifti i ri ne fshatin e quajtur Qinana. Ene grate e fshatit qe kishin kohe pa u rrefy kanonin :

Qinana, moj Qinane

Erdhi prift` i ri ke ne !

U habit prifti, por nuk e beri te gjate :

Do ju q... moj do ju q...

Vihuni ne rrjesht per nji !

HAHAHAHAHAHAHA!!!!! smiley

Na edhe nji me spec!

Boletin!

Unë e di një çikë ndryshe, Koth.

ju q unë, ju q unë,

mbani rradhë se ini shumë.

***

p.s cili është ai fshati që i këndonin atë këngën tjetër:

Gjithë fëmijët e fshatit, nga prifti kanë ngjarë

ku ini o ... dru-varë?

Koth, une ate pjesen e dyte te kenges se priftit ne fshatin Qinam (qe ekziston vertet ne Kolonje, fshati dhe barcaleta bashke) e di qe eshte:

 

Nje sot, nje si sot, se jeni shume e nuk jua dal dot! smiley

Nje sot, nje si sot, se jeni shume e nuk jua dal dot!....

Kendohet ....ca sot e ca si sot , amani se nuk ua dal dot smileydhe nuk ka lidhje fare me Qinamin , megjithse nuk i kendohet priftit , por Hoxhes.

Bubuq , Kembetheker .....

Une fola per pjesen e pare jo per Radovicken qe e kam xhan smiley.

Po nuk lihet Bedrija te serfoje me fusha te panjohura prej saj por vetem me te rrefyer. Duhet te kesh reshqitur me te ndenjura ne ato vende ti njohesh e tu kendosh bemat smiley

Havaleas (jo Havalejas) smiley

Sqepur; Varibop; Ruzhdije; Siqec; Drize; Vadhize; Çorrush; Arapaj; Hoxharë; Vlosh; Mbyet; Portëz;

 

Boksi i Ri
Apripa-Apripa e Keqe
Bukemire
Bithuq
Valikardhe
Baberruje
Karrok
Buzemadh
Pleshtan

smiley

bithuq,

ploshtan,

fshat

brekije

orcikel

pakisht

bushtrice

kalis

Pse talleni me fshatrat e te tjereve?

Rruzhdije------ne Fier

Gallatë ----- ne Kurbin

Toç -----në Tepelenë

Havales---ne Fier

Lugaxhi--- në Elbasan

Pilaf ----ne Dibër

Karkanjoz ----në Berat

Salcë----në Berat

Vërtop---në Berat

Suma----në Shkoder

Sums----në Shkoder

Shumeplaku-ne Elbasan

Shperdhet-ne Kurbin

Qafëshkallë-ne Elbasan

Kokerdhok---ne Mat

BIÇ-ne Tirane

 Fushe-Vërri-ne Vlore

Bishqethem city ---ne Fier

Temeçine.
Fshat ne Kosove.
Zakonisht ngaterrohet me shprehjen Letmeçine,

Ndersa kur e pyeten plakun ku e fejove vajzen: Nuk dij, tha, Kutmaçine me doket se e pat emrin. smiley 

 Une me origjine te larget jam nga Toçi (nga i poshtmi se jane 2) i Tepelenes. Para nja 100 e ca vjetesh, toçat e mi u spostuan ne nje fshat te Vlores qe quhet MALLKEQ smiley. Kjo nga babai. Nga mamaja origjinen e kam nga Trashani i Lezhes. 

 

Po jam burre i mire, jam njeri normal smiley

me dy folje bashke behet nje emer PEQIN. shume mikpikrites duket ky vend. A eshte kane njeri valle nat vend? ku sapo shef edhe bo qef?

 Në istok më duket se ka nji fshat me emrin Gumnasell - fshati i mutit .

pelesh,  nemërçk, karavasta, stratoberdh, qishbardhë, qeparo: por ne dialektin vendas thuhet edhe qiparo.smiley,    si dhe keto fshatrat e mbarenjohura:

Ke harru :

Qinana

Qinane

Ne keto fshatra ka vajt prift i ri ne fshat .

Ky vjen nga fshati : Vihuninerresht  smiley i Komunes Përnji smiley

kryetari i komunes eshte zoti:  Aqif Karaj.smiley

Kaka-rriq ne Lezhe.

Kall-met ne Lezhe.

Haj -mel ne Lezhe.

Ball-dre ne Lezhe.

Zej-men ne Lezhe.

Ma-mu-rras ne Kurbin.(thone se Skenderbeu thirri ushtaret me u terheq dhe ju tha duhet ma me u rras me u ngushtu apo ngjesh me shume).

Karice ne Burrel.

Buk-mire ne Mirdite dhe Mir-dita vetesmiley.

Helm-as ne Erseke.

Kerth-pule ne Puke.

Shtoj ne Shkoder.

 

 

 

 

 

 

Shijon n'qelbason
Ma-bë ne shkoder
Ta-le ne lezhe

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).