Kur ka filluar tradita e pemes "se Vitit te Ri" ne Shqiperi?

Muhabet me gruan, terci verci, shqiptaret e vjeter ketu ne ShBA nuk bejne peme, kur nuk jane te krishtere!

Neve bejme, megjithese i themi "Pema e Vitit te Ri"!  Nga kjo pune doli muhabeti se kur ka filluar kjo tradite ne Shqiperi. Une e di qe te krishteret ne Shqiperi, kane pasur Kercurin e Krishtlindjeve si ne Jug (orthodokset) edhe ne Veri (katoliket).

Por do doja te dija se kur ka filluar kjo tradita e zbukurimit te nje bredhi, si edhe zhvendosja e domethenies se kesaj tradite nga Krishtlindja ne Vit te Ri?

Tekju!

47 Komente

po duhet te kete qene nje menyre e bute per t'i dhene kuptim te vetmes feste qe iu lejua shqiptareve te festonin gjate komunizmit. Pra, te themi, pas '45. Tani, ato vitet e para (nja 15), njerezit qene shume te varfer, keshtu qe nuk iu dilte te benin dhurata. Dhe ata qe kishin ndonje kacidhe, j'ua mblodhi shteti. Nga vitet 60, njerezit ishin te gjithe ne nje nivel dhe kishin filluar te kenaqeshin me nje qese me "nje portokalle dhe dy arra". Po problemi ishte qe nuk kishte bredha. Sapo kishim filluar pyllezimin. Keshtu qe kaluan dhe 15 vite te tjera sa u rriten bredhat (pervec Pishes Flamur qe e zbukuronin cdo vit smiley ). Futi nje plus minue tre, dhe une do thosha tradita filloi ne 1978 smiley

smiley

Jo, jo! Definitivisht me heret!

Po ndoshta dikush qe ka kujtese me te hershme, ose ka lexuar dicka per kete teme arboreale mund te na ndihe!

Rreth viteve '60, per familjet me gjendje te mire, qe ne kohe te mbretit Zog.

Po ajo per vitin e ri mbahet dhe aty. Semos ka ndonje fare lidhjeje me "krishtlindjet"? Eshte fakt i njohur boterisht qe atehere kur sot festohen krishtlindjet ka qene feste pagane, dhe ne fakt, ka qene ne te gjithe boten dhe ne te gjitha kulturerat. Eshte feste pagane, parakristiane, dhe nuk ka absolutisht asnje aresye qe te jete tradite e huazuar nga ne, apo qe te mundohemi t'i gjejme daten se "kur".

21-22 dhjetori jane ditet e solsticit te dimrit.  Ate dite, dita fillon te marre nga nata. Ne gjithe prehistorine dhe historine e njerezimit keto lloj ditesh kane qene festuar. Nuk ka asnje lloj aresyeje pse te mos jete festuar dhe te ne.

Pra zhvendosja eshte bere nga ana e kundert. Pavaresisht se nje gabim ne llogaritje kalendaresh e nxjerr vitin e ri ne 1 janar. Ne boten e vjeter, muajt fillonin ne date 21.

21 marsi dita=naten ekuinoks pranvere, festohet pastaj dite ringjalljeje e natyres;(20-21)

21 qershor solstic vere, dita maksimum gjatesie, -  nata minimum, nata fillon te marre nga dita.(20-21)

21 shtator ekuinox vjeshte, dita=naten.(22-23)

21 dhjetor, solstic dimri.(21-22)

qe te gjitha data te festuara nga gjithe njerezimi.

Krishtlindjet??? as feste nuk jane. Askush nuk e di kur ka lindur Krishti. Eshte thjesht nje huazim feste pagane perfshire sot ne krishterim; qe nder te tjera, sot eshte deng me festa dhe zakone pagane, per te mos folur per idhujt dhe kultet.

Fjala Kërcuri eshte e vetmja fjale shqipe qe ka hyre ne gjuhen hungareze. Dhe behet fjale te kete hyre shekuj me pare (sa ??...). 

 

Besoj rreth fundit te shekullit te 17 (1680-tat), ne kohen e Rrethimit te Vjenes!

Ushtria Osmane ka pasur trupa nga e gjithe perandoria, kristiane dhe muhamedane!

Shqiptare, me siguri, te te dyja feve!

Ne Kosove (me siguri edhe ne Malsine tone) eshte pas kenduar nje kenge, qe fatkeqesisht nuk e kam me ne komputer!

I ka ra mjegulla Budimit (Budapestit)!

pupupu, ti je me keq se une per "germime" rrenjesh...

Tarkovskij thosh se njeriu eshte si pema: duke u plakur, dhe deget shkojne drejt tokes.
 

Bo boo... u plakëm

merde ! smiley

Shihni c'gjeta mbi fjalen "kercu":

Ne dialektin sardenjas (qe konsiderohet pothuaj gjuhe me vete) Kercu  = quercia, rovere < QUERCUS = lis, dushk 

(dhe kercuri qe hedhin ne oxhak per Krishtlindje eshte lisi ose ulliri)

Fjala gjendet ne:

"Il condaghe di San Michele di Salvennor" dokument i shek. XII ne gjuhen sardenjase, qe ka mberritur ne ditet tone i perkthyer ne kastiljançe.

 

Tani o Fini... si i thone kercurit ne sardo. Dmth, si shqiptohet, (pronuncia); se quercia ende sot e kesaj dite ne italisht i thone lisit.

Sa per ate tjetren, qe eshte gjuhe "pothuaj" me vete, jane dengla te injoranteve.

Edhe spanjishtja eshte gjuhe me vete, edhe frengjishtja gjuhe me vete... kur brenda nje GJUHE te vetme ka dialekte qe jane 100 here me te ndryshem nga gjuha (filan) letrare apo zyrtare sesa ndryshimi midis nje gjuhe dhe nje gjuhe tjeter.

Pra, ka dialekte te spanjishtes qe jane me te ndryshem nga spanjishtja sesa italishtja me e ndryshme se spanjishtja. Keto lindin si pasoje direkte e nacionalizmave te semure, patriotizmave krejt fallco, viktimizmave me baza historike dhe nje ndjenje krenarie te bazuar absolutisht asgjekundi.

Nese Sardo dhe italiano jane dy gjuhe te ndryshme, po shqipja? Gjuhe UFOsh? Po hungarishtja? Po finlandishtja?

Se nuk kam as shume kohe dhe durim tani te perdor thonjezat ne masen e duhur ne kete rast, se do kishe lexuar fjale te tilla si: """"""""""""""""""""gjuhe""""""""""""""""""""

Do nje shembull ti Zotrules se sa te ndryshme jane? Ja nje te vockel:

Zgjedhimi i foljes it. "temere" (E tashmja e Deftores) ne dialektin sardenjas:

deo timo

tue times

isse timet

nois timimus

bois timides

issos timent

Ja dhe ne italishten standart:

io temo
tu temi
egli teme
noi temiamo
voi temete
essi temono

Ne internet ke shembuj sa te duash (shih foljen "jam" psh). Une di qe kur flasin ne sardce, s'i marr vesh as une dhe as miqte e mi italiane josarde. Nese ne nje film psh ka dialoge ne sardce, vihen titrat poshte.

Zotrules, puna e gjuheve dhe e dialekteve brenda italishtes ka vecorite e veta dhe stratifikimet historike: e mira eshte qe keta i analizojne nje e nga nje, pa pasione.

Dhe e di pse? S'e cajne fare koken ngaqe kane kulture te shkruar sa te duash dhe ngaqe sot e gjithe jeten italishtja mbetet gjuha e Dantes. Me 60 milion banore dhe me shtrirjen qe ka Italia gjeografikisht kultura eshte menyra e vetme per t'i mbajtur tok gjerat.

zotrules,

po te kishe gugluar "lingua sarda" do i kishe kursyer vetes gjithe ate koment. smiley

Kam degjuar dhe kam degjuar mire per te. Ta kesh te sigurte kete.

lingua Sarda, po te ishte per te sjelle ndonje shembull, nuk duhej sjelle kurre ai qe solli fini... ai eshte shembull tipik i ITALISHTES sarde.

Zotrules, na e sqaro pra pozicionin tend! A s'te duket pak si shume komode te besh oponence thjesht duke bere pyetje jo-retorike ...

Per vete solla thjesht referencen time per nje fjale. Nuk thashe qe shpjegimi eshte medoemos ai, nuk thashe qe fjala ne shqip ka ardhur medoemos nga dialekti sard dhe thashe qe sardishtja, per vete zhvillimet historike ne gadishullin italik, eshte "pothuaj" gjuhe me vete.

Mua s'me rezulton qe nje shqiptar me nivel arsimimi te mesem nga Elbasani te mos mundet te merret vesh me nje nga Tropoja dhe anasjelltas. Nje nga Roma nuk merret vesh me nje nga Sardenja... Kaq! Tani thuame ti.

p.s. Je qe je, na i perkthe nje cike keto frazat. Pyet edhe miqte e tu italiane po deshe:

“De Casteddu bèninti innòi, filla mia, e tui bòlisi andai ingúni! Non c’esti prus núdda in sa cittàdi.

Màcca esti! Macca schetta! In sa cittadi a fai baldracca bòliri andai, chi scetti kussu pori fai, chi non sciri fai nudda cummenti si spettada, chi teniri sa conca prena de bentu, de kandu fiada pitíca! 

Nuk e di se ku e ke fjalen, po do perpiqem te brontoloj pak ketu, ngaqe nuk i marr vesh ato pyetjet "jo-retorike".

Dhe nuk kam bere fare oponence, nuk e di se pse t'u krijua nje pershtypje e tille.

Oponenca e vetme qe mund te bej eshte qe dialektet fillojne e konsiderohen si gjuhe me vehte.

Nga distanca qe ka Sardenja me Romen, i takon te krahasojme nje shqiptar te Tregut te ri me nje shqiptar te Artes. Po kjo perseri nuk eshte relevante. apo jo. Kemi te bejme me dy dialekte te se njejtes gjuhe, njesoj si sardja me toskanon.

Pastaj, ndoshta ti nisesh nga krahinizmat e italianeve qe kane qene shume me te theksuara se krahinizmat e shqiptareve; ndoshta gjate gjithe kohes. Pastaj, gjuhet nuk vleresohen ashtu. Ka shume gjera te tjera qe duhet te marresh parasysh. Shiko brumin e leksikut sard. Sa ka nga latinishtja dhe sa ka fjale autoktone. Te njejten gje mund ta besh edhe per daket e Rumanise, qe edhe pse qarte fare po behet fjale per nje shqipe arkaike te latinizuar/romanizuar; ku ke shumicen e brumit leksikor te gjuhes te ndertuar mbi baza te latinishtes. Struktura e fjalive, sintaksa, edhe gramatika, plus fondin e zgjeruar te fjaleve latine qe perbejne shumicen e leksikut rumun, kjo sjell qe gjuha ne fjale mund te konsiderohet pa asnje problem si gjuhe latine, pasardhese e latinishtes; edhe pse dikur, shqipja mund te kete qene baza e formimit te saj.

Pastaj, kemi dhe shembuj te tjere e dashur per ate qe po thua ti.

Une e kam mesuar italishten per 3 muaj, vetem duke pare televizor, pa patur fare perkthyes, dhe pa hapur absolutisht asnje liber te vetem. Vetem per tre muaj. Nuk po them qe me kalimin e kohes nuk kam zgjeruar fjalorin, patjeter qe po, madje shume; por kontrasti qendron, qe nje italiani i duhet me shume kohe se 3 muaj per te mesuar spanjisht apo frengjisht, edhe pse mbi 90%(rreth 95%?) te leksikut e kane te njejte, u rrjedh nga e njejta gjuhe dhe kane te njejtat rrenje. Nderkohe qe nje shqiptar keto gjera i fillon nga ZEROJA.

Pra krahasimi nuk qendron dhe aq.

Dhe te pyeta fillimisht per fjalen "kercu", nese ka nje fjale qe shqiptohet ashtu ne sardo.

PS: une nuk jam Cabejist qe mendon se shqipja nuk ka asnje fjale te veten dhe se cdo gje e paskemi marre o nga greqishtja, o nga latinishtja, o nga gjuhet balto-sllave apo turqishtja.

Pyetjet retorike jane pyetje qe s'kane nevoje per pergjigje.

Ti thua:

"... gjuhet nuk vleresohen ashtu. Ka shume gjera te tjera qe duhet te marresh parasysh. Shiko brumin e leksikut sard. Sa ka nga latinishtja dhe sa ka fjale autoktone."

Po, ne rregull, une s'thashe qe sardishtja s'u bazoka te latinishtja, por ky s'eshte argument sepse edhe frengjishtja dhe spanjishtja konsiderohen "lingue romanze".

Ti thua:

"Une e kam mesuar italishten per 3 muaj, vetem duke pare televizor, pa patur fare perkthyes, dhe pa hapur absolutisht asnje liber te vetem. Vetem per tre muaj. Nuk po them qe me kalimin e kohes nuk kam zgjeruar fjalorin, patjeter qe po, madje shume; por kontrasti qendron, qe nje italiani i duhet me shume kohe se 3 muaj per te mesuar spanjisht apo frengjisht, edhe pse mbi 90%(rreth 95%?) te leksikut e kane te njejte, u rrjedh nga e njejta gjuhe dhe kane te njejtat rrenje. Nderkohe qe nje shqiptar keto gjera i fillon nga ZEROJA."

Kete e lexoj si superioritet tendin mbi italianet. smiley Mendimi im shuuuuume modest eshte qe per t'i njohur gjuhet nevojiten vite.

Ti thua:

"Dhe te pyeta fillimisht per fjalen "kercu", nese ka nje fjale qe shqiptohet ashtu ne sardo"

Nderkohe qe me duket se shkrova qe fjala "kercu" eshte shkeputur nga nje tekst i shkruar i shek. XII. S'kam nga ta di si mund te lexohet dhe s'kam mundesi verifikimi.

Ti thua:

"une nuk jam Cabejist qe mendon se shqipja nuk ka asnje fjale te veten dhe se cdo gje e paskemi marre o nga greqishtja, o nga latinishtja, o nga gjuhet balto-sllave apo turqishtja."

Te siguroj qe po e thjeshtezon vertet shume ate qe thote Cabej.

Ne thelb: mua, Finisterre, tezat per gjuhen shqipe si origjine te te gjitha gjuheve te pellgut Mesdhetar me duken endrra ne beze.

Sipas meje gjithmone, gjuhet shquhen per tekstet qe shkruhen me to dhe derisa ne shqip s'eshte shkruar ende nje veper e nivelit te Don Kishotit, e Gargantuase dhe Pantagryelit, apo e Komedise Hyjnore ... mua s'me hyjne ne sy primatet e origjinave.

 

 

1. the "jo-retorike" dhe jo "retorike". Kjo me hutoi pak.

2. sigurisht qe duhen vite. Madje, sa te jesh gjalle, aq ke per te mesuar; duke filluar nga gjuha e memes. Nuk ka shance asnje njeri ne kete toke qe te dije 100% te shqipes. Kjo eshte guri i themelit. mbi te, nderto cfare te duash. E kur po flasim per shqipen, zbato te njejtin rregull edhe mbi gjuhet qe per shqiptaret jane te huaja. Nuk ka pse te mos veproje i njejti rregull. kush thote qe flet filan gjuhe "perfekt", ja fut kot.

3. konsiderohen apo jo romanze, kjo eshte tjeter gje. jane apo jo GJUHE me vehte, kjo do akoma pune per t'u sqaruar se PSE. Dhe mos harro, qe po ben fjale per gjuhe, si psh frengjishtja qe po permend ketu, qe ne shekullin 18-19, flitej (kjo frengjishte e sotme) nga nje pakice e vogel e kombit qe banon Francen e sotme. Me duket se behet fjale per 18% te popullsise se Frances napolonike qe fliste frengjisht. Cudi? Aspak. Ata qe nuk flisnin, dinin "gjuhe" te tjera. E ky eshte rregull qe historianet dhe linguistet kane ditur ta zbatojne mbi Francen e asaj kohe, po nuk dine ta zbatojne ne statistikat e sotme, fjalavjen, per Francen e sotme apo Italine e sotme. Gollakeri!

4. nuk e thashe per t'u mburrur, as per superioritet punen e 3 mujorit. Por lexoje dhe njehere, dhe mbase e kupton alegorine ashtu si kam dashur ta shkruaj.

Nje shqiptar niset nga ZEROJA dhe meson nje nga keto "gjuhet" per tre muaj. Nje italian apo francez, niset nga 90% e leksikut te gatshem, dhe nuk i dalin 3 muaj te mesojne "gjuhet" respektive. ergo, la diversita delle lingue. prandaj na dalin dhe na thone sot qe jane GJUHE, pjese te nje familjeje; nderkohe qe me te njejtin rregull, ca gjuhe, qe nuk bejne pjese ne asnje lloj familjeje, duhet te percaktohen si ekstraplanetare. Gollakeri!

Ne thelb: mua, Finisterre, tezat per gjuhen shqipe si origjine te te gjitha gjuheve te pellgut Mesdhetar me duken endrra ne beze.

 

Po pse te duken aq endrra ne beze? Cila eshte arsyeja? Une ne gjuhe te huaja shpesh kam veshtruar fjale qe mund te kene origjinen e tyre vetem ne shqip, dhe ne asnje gjuhe tjeter, dhe mund te ta vertetoj kete kur te duash, biles me llogjike me te shendoshe se cdo llogjike nga me bindeset te perdorura ne linguistike per konsoliduar gjeresisht ndonje teori. Kur te duash, ne dac hap teme per kete, ne dac ne privat.

 

Sipas meje gjithmone, gjuhet shquhen per tekstet qe shkruhen me to dhe derisa ne shqip s'eshte shkruar ende nje veper e nivelit te Don Kishotit, e Gargantuase dhe Pantagryelit, apo e Komedise Hyjnore ... mua s'me hyjne ne sy primatet e origjinave.

Shiko tani, se kam edhe respekt per ty si anetare ne kete blog, qe nuk je futjakotist/e si shumica, por ketu po ja fut kot fare, ose te pakten sqaro cfar na qenka nje gjuhe e shquar per ty? Ketu po flasim per vjetersine e gjuhes, dhe jo per nivelin artistik te shkrimtareve qe u ka rene rasti te shkruajne ne gjuhen ne fjale. Biles gjuhe si italishtja duan edhe qindra vjet te meritojne emrin e plote GJUHE.

PS: baldracca!!! muhahahahahahaaaahaa. jam qe jam, edhe mund te ta kisha perkthyer(jo te gjithen, por pjesen me te mire, sa per te nxjerre kuptimin). Po nuk te bind dot ne ate qe ke ndermend. Duhet te ishim koke me koke.

Po ajo "baldracca" me pelqeu. smiley

Perkthema pra! Vere ne prove italishten tende 3-mujore smiley

Italishtja ime, te siguroj nuk eshte me 3 mujore. Eshte tashme 16-17 vjecare. keshtuqe, te rrime drejt, dhe te flasim drejt. Madje, eshte nje person ketu ne peshk qe mund te vertetoje ate qe thashe.

Plus, eshte e gabuar shume qe te vleresosh nje gjuhe per nga dokumentimi i saj dhe cfare veprash jane shkruar ne te. Ke vepra edhe me gjigande se Komedia Hyjnore dhe qe jane shkruar ne gjuhe te vdekura! Kjo nuk dmth se ajo gjuhe paska vlere, apo paska humbur vleren, apo tjeter gje... nuk lidhet assesi me vepren ne te cilen dokumentohet. Ke dhe greqishten e vjeter per ate, dhe eshte gjuhe e vdekur. Ke dhe latinishten e dashur, dhe eshte gjuhe e vdekur; eeeeeedhe pse ne Vatikan edhe cashpoint te flet latinisht.

Dhe as nuk jam nisur e as nuk kam ndermend te thjeshtoj teorirat deshtake, servile dhe langaraqe te Cabejit ku shqipja nuk eshte gje tjeter pervecse gjuhe bastarde me dekorate heroizmi! Te siguroj me cdo gje te mundur, qe ka teorira per beze, ka teorira per fanellate, ka dhe teorira qe skandalizojne "mendjendriturit" qe nuk jane gje tjeter pervecse deshtake dhe dembele qe kane turp nga e verteta dhe nuk i ze gjumi i nates. Jane bere paturpesi ne emer te shume gjuheve dhe ne emer te linguistikes. Nuk eshte shqipja as e para dhe as e vetmja. Ngaqe popujt dhe kombet e Evropit jane kombe te "vegjel" dhe te deshperuar pas supremacise, kujtojne se po t'i jepet shqipes ajo qe i takon me merite, shqiptaret do e perdorin njesoj si po perdorin ata "veglat" qe kane ne dore, per shtypje apo hegjemoni. Gabim. Po ja qe ka paragjykime nga me te mbrapshtat edhe ne shkenca kaq te fisme si linguistika.

 

Zotrules, gjuhet e vdekura qe kane tekste jetojne brenda gjuhesh te tjera te ashtuquajtura te gjalla.

Problemi i madh i shqipes sot eshte keqperdorimi dhe mungesa e levrimit te mendimit brenda saj. Dhe nje problem tjeter i kultures dhe i mendimit tone eshte vampirizimi i saj nga politika dhe pseudo-historicizmi.

Kontributin tim per gjuhen time une e kam dhene dhe e jap konkretisht, ti mos u bej merak.

Po llafi Buzmi nga vjen?

Une vetem ne kontekst Krishtlindjesh e kam lexuar!

 

Stalker! smiley

Graviteti bo t'veten mo! smiley 

"Shnosh mend e krese" thojne malsuret!

Nuk di sa "kredi" mund t'i japim kesaj, por hidhi nje sy:

http://www.shqiperia.com/histori/viti_i_ri_traditen_shqiptare.shtml

Ndoshta dhe e ke pare, por m'u duk interesante kjo:

"Kjo datë në të cilën perkujtohej "Buzmi", buza e motit, fillimi i vitit perkon me ditën kur dita fillon të zgjatet. Data duhet të ketë patur lëvizje nëpër mijëravjeçare. Kjo tregon se të parët tanë kishin njohuri mbi kozmosin. Nga ana tjetër ata e kishin kuptuar se në këtë kohë fillonte ripërtëritja e drunjve frutore e jofrutore. Në këtë periudhë mbaronte edhe prerja e lëndëve drusore që perdoreshin për ndertim banese e për mjetet prej druri të perdorimit. Drurët e prerë gjatë një muaji para buzmit nuk i dëmtonte krimbi (tenja)."

Se c'kam thene nje gje te """""ngjashme""""" me lart??? Apo ajo nuk ishte """""interesante"""""?

Kjo datë në të cilën perkujtohej "Buzmi", buza e motit...

Aha!

Jo, nuk e kam lexu, po ja e pashe tani! smiley

Eeh! smiley

 

Kjo tregon se të parët tanë kishin njohuri mbi kozmosin.

smiley Epo une te dola borxhit! Te thashe merre me doreza! smiley

Na!

Mo mu' zemero! smiley

 

O i zoti i shtepise,

cilja deren jabanxhise,

Po vime me kambe te mbare,

me buzem, e me bujar!

 

p.s.

Veji menn asaj me germa te zeza! smiley

Jo, jo, nuk zemerohem, po ate me te zeza s'e mora vesh. Nje cike buzem edhe une sic duket, meqe eshte edhe buza e vitit, jo per gje smiley

Po cudi si s'te beri pershtypje kjo:

(Kjo tregon se të parët tanë kishin njohuri mbi kozmosin.) Nga ana tjetër ata e kishin kuptuar se në këtë kohë fillonte ripërtëritja e drunjve frutore e jofrutore.

Ha, ha, ha, nga njera ane kozmosi, nga ana tjeter riperteritja. E gjithe kjo njohuri ne dy fjali te vetme. smiley

Ta ngas llafin... qe ne popull eshte kenduar "buzem dhe bujar"!

Me vone, kur pelhura e tradites se krishtere u hollua, dhe dhjetra katunde shkonin jeten pa prift e pa kishe, fjalet u kondensuan dhe u bene buzmi bujar!

Bujar, e dime te tere nga e kemi si llaf! Pellazget te na ndjejne! smiley

Buzmi-Buzem-Bozem- Boz! smiley 

Mendoj une, nuk kam asnje reference per kete!

Boz Boyar!

P.S.

Per ditelindjen e kujt digjej ky Buzmi edhe nje here? smiley

 P.S.

Une jam koshient qe keto perkimet fonetike qe une po sjell jane te natyres "buze e motit", por afersia midis Buzem dhe Bozh eshte shume intriguese! smiley

Rri se do te ta degjoje Moikomi i Zeqove dhe mori fund puna pastaj smiley !

@Ttmsoia, po e zbres ketu pergjigjen.

Pergjigjen e mesiperme ia thashe Zotrules-it ne nje kontekst te caktuar, por sinqerisht kete muhabet doja ta shmangia qe ne fillim.

E thashe diku tjeter qe s'jam historiane e gjuhes.

Po e riperseris, duke shtuar edhe qe, per te bere debate si ai qe propozon ti, duhet te dinim: greqishten dhe latinishten bashke me dokumentimin e tyre ne shekuj; historine e lindjes dhe zhvillimit te gjuheve (sa? 3-4-5-6?) te cilat sipas teje kane huazuar fjale nga shqipja; historinë e Ballkanit, Shqiperisë dhe Europes ne 20 shekujt e fundit (te pakten), si edhe te kishim ne dispozicion nje bibliografi referencash nga autore te caktuar.

Ky per mua eshte debati shkencor. Perndryshe shkruajme tregime si Borges-i.

Jo mendoj se je gabim. As une nuk jam gjuhetar, e as hitorian i gjuhes. Kjo nuk me pengon te perdor llogjiken. Kjo qe thua ti eshte njesoj si te thuash e kam te veshtire te gjykoj a eshte e drejte apo e gabuar per qeverine te kaloje nje ligj ku denohesh me prerje koke po te kesh qofte nje shije nga me te parendesishmet jo njesoj me kryeministrin, sepse qe te gjykoje drejte do te duhej te dije historine e zhvillimit te politikes, qeverive e ligjeve te europes te pakten ne 20 shekujt e fundit. Pra llogjika dhe gjykimi jan atribute te lindura tek njeriu, nuk ka perse te studiosh 20 shekujt e fundit sipas teorive konformiste te arrish ne nje konluzion llogjik shume te thjeshte, pra degjo te dyja anet e debatit dhe me nje llogjike shume te thjeshte gjyko kush ja fut pordhes kot, ai qe pretendon se njeh 20 shekujt e fundit te historis te europes, apo une qe skam haber fare nga linguistika?

Ka fjale si Afrodita, ligji, prijes (princ), dark (nate), tek ne, etj etj, te cilat kan shpjegim krejt te pakuptimte dhe jo-llogjik sipas teorive konformiste aktuale te linguistikes, por mohoet shpjegimi mese llogjik. Aaaa nqs me thua pastaj qe llogjika nuk eshte baza e gjykimit, atehere hajde hapim debat tjeter, por per sa kohe do perdorim komunikimin njerezor midis nesh, atehere duhet te pranojme llogjiken si baze te gjykimit.

@Ttmsoia, qe te perdoresh logjiken, nxjerrjen e elementeve te perbashketa, krahasimin, deduksionin e ku e di une, nevojiten ca te dhena, qe une dhe ti nuk besoj se i kemi.

Nese kam perpara dy specialiste te fushes qe me parashtrojne teorite e tyre, une i degjoj dhe aplikoj gjykimin dhe arsyen time mbi ate cka ata thone. 

Ketu ligjet dhe qeverisja s'hyjne fare. Krahasimin mund ta besh me shkenca te tjera po deshe: ja psh pse s'flasim nje cike per zhvillimet me te fundit ne fiziken e trupave te ngurte? Jo se dime ndonje gje te madhe, po ja edhe aty mund ta ushtrojme logjiken tone.

Tashti une terhiqem nga debati. Mendjem e kam top si Zhizheku kur thote qe s'ka dialog, por vetem monolog smiley

Po gjuha nuk eshte njesoj si fizika e trupave te ngurte apo jo? Psh une nuk i jap vetes te drejte te jap shpjegime mbi nje shkence per te cilen s'ja kam idene, por sa per gjuhen besoj se te dy flasim shqip, dhe te dy ja dime kuptimin atyre fjaleve qe kam thene une me siper e shume te tjerave. Nuk ka eksperte te me mbush mendjen mua qe fjala afrodita ne shqip ka ardhur nga fjala shkume e greqishtes te lashte dhe ska te beje fare me fjalet afer dhe dite ne shqip, megjithese per ate planet afro-dita eshte nje emer shume llogjik, dhe megjithese ne shqip nuk eshte studiuar greqishtja e vjeter ndonjehere (ndoshta qe nga shek 19 e me vone? ) dhe megjithese per ate planet nuk ka emer tjeter vecse aferdita ne shqip. Mnjf per hir te komformizmit thua ti hajde te hedhim llogjiken ne kosh para se te gjykojme? Apo nuk po thua kete?

Mrrok, temë e bukur. smiley

Në rrethinat e Përmetit që di të them, kohën e krishtlindjeve, nuk bënin pemë (për kërcurin nuk di gj&eumlsmiley, ama mblidhnin dru gjithë kalamajtë dhe ndiznin diku një zjarr të madh me to. Mbrëmjen e krishtlindjeve kështu. Madje këtë e bënin si në formë gare, me fshatrat e tjera të zonës, cili ndizte zjarrin më të madh.

Të nesërmen pastaj, kalamajtë, merrnin një shkop në dorë e shkonin shtëpi më shtëpi ku u jepnin kuleçë që i vendosnin tek shkopi (këto kuleçët më duket quheshin kolëndra). U këndonin dhe këngë nikoqireve për krishtlindjet, i falënderonin e iknin në punë të vet.

 

 

 

smiley

J, na!

Deme grua nje kolender

Kolendra kollzhek

Nem' moj bubo njeqind kulec

Edhe sot per shume mot

 

O kolendra melendra

Miredita moj kadene

Mire sot, mire mot

Ashtu dalc per shume mot!

 

Dil kadene e shtepise

Hapi deren Perendise

Nxirr kullakn e Zoterise

Dil moj dalc e bardhe

Gjer mot me nje djale

Dil moj dalc e kuqe

Gjer mot me nje nuse! smiley

 

P.S.

Ne veri i thone "Kullona"!

 

J, Finesterre dhe ju te tjeret!

Shikoni ca gjeta per "Kulendrat"! smiley

Koledarska Pesen -Christmas Lad's song! smiley

http://mog.com/music/Le_Myst%C4%8Dre_des_Voix_Bulgares/Ritual/Koledarska_Pesen_%5BA_Christmas_Lad's_Song%5D

 

...kjo me lart  ishte ne vazhdim te muhabetit per Buzmin Bujar, term per te cilin une spekuloja se mund te jete me origjine sllave, duke u nisur nga perkimi fonetik e Buzemit, dhe fjala Bujar (sllavisht per Fisnik).... smiley

 

P.S.

Do na ndihni ju Shqiptaret e Maqedonise qe dini sllavisht, apo jo? smiley

 

Mrroklle, nuk paske zene mend ti? smiley Shih nje cike me siper cfare debati u perpoqa te shmangia! smiley

Le qe ndoshta ti ke dashur te thuash qe sllavet e kane marre nga ne, apo gabohem? smiley  Po te jete keshtu s'ke pse frigohesh!

Nuk tutem une jo!

E kam probatinin anetar kryesie tek Partia Pellazge! smiley

 

Ne Shqiperi ka te pakten mbi 30 vjet tradite (me aq sa mbaj mend). Me deduksion, kush eshte me i vjetri ketu dhe e mban mend mund te shprehet.

Dyshoj se eshte zakon i importuar nga Franca.

P.S. A mbajne Kosovaret 'Peme te Vitit te Ri'?

Athere, Mrroklle, Pema e Vitit te Ri eshte rezultat i "Westoxification" i katunit ton.smiley Mos u hiq mo si perendimor me shoqnin. Kam vu re qe ne jena me afer me Pushtunet e Chechenet se me cdokend tjeter.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).