Kupa e Botes Afrike e Jugut 2010

Neser ne Cape Town, ora 18:30 (ora ne Shqiperi), hidhet shorteu per Kupen e Botes. Cilat skuadra do te donit ne grup me skuadren tuaj te zemres? Preferoni skudra te lehta ne fazen e grupeve, apo "perballje titanesh"?

54 Komente

po c'perballje titanesh aman, apo c'jemi titane neve

ishalla ndonje mongoli apo zimbabve jarebi

nuk lu shqipnija oj flo smiley

 

Po neve s'jemi fare, Flo... si gjithmone. smiley Eshte shorti per skuadrat e kualifikuara qe do marrin pjesen ne boteror. smiley

me fal shume  smiley qenkerkam xurxull

kujtova se qe per eliminatoret

ska gjo jo.

eleminatoret zere se nuk ishin, ske faj ti, ca me pa, skishe ca me pa.

ato palacot e kombtares tone me pa ?

largqofte smiley

Keta tanet luajne akoma "topa luftash"! smiley

e de aq, se do ju keputet ndonje zorre smiley

Per Gjermanine, mendoj kete grup:

Uruguaj

Korea e Jugut

Serbi

Gjermani

 

 

Grupi 1 qeka beterr fare....
2 dhe 3 qekan si kopshti padreke,
4 ...ashtu keshtu mund tja dalin Fr por si gjithmon me breke neper kom (edhe pse komet i kan...uuuhhhh, me te ra te fiket smiley

 hehehehe, zhytja lale zhytja s'ka gjo. ato s'jane grupe mi, jane vazot, qy domethone qy frances nuk i bi asnji nga vazoja e vet smiley

Kjo eshte ndarja e skuadrave sipas vendeve dhe performances ne eliminatore, s'jane grupet qe do perballen me ndeshje. Ne baze te ketyre, behet dhe shorti dhe vendosen grupet e boterorit.

Frances mund t'i bjere ndonje "koloni" si Algjeria qe eshte nje nga skuadrat me te forta ne Afrike... smiley

do kisha pare mire nje France Irlande serisht....se na shurdhun deri ne berje çeshtje shteti....

 

sikur ke grupi mos ishin as DE, as ES, mbi te gjitha jo IT, as UK, as PT, asnje mnjf...do ishte mire nje grup pa grup, solo fare smiley

 

 Une per vete do desha qe Brazili kete vit te perballej me skuadra te lehta ne fillim pasi sme duken fort ne form. Skuadra te tipit:

Gjermani

Argjentine

Itali

France

Angli

Etc Etc

A taça do mundo e nossa!!!!!

 ene i pytje EH, po ra me i grup Franca me Algjerine, per ke bojne tifozllik francezet, me i llaf ka mo shume franceze te algjeria apo mo shume algjeriane te franca smiley

shif nese nje gje e tille do ndodhte....lum ai qe ka bunker, se ashtu keshtu do fillonte lufta e 3 boterore....
keta Arabistanet duke lujt ndeshje vari....edhe na çajne......imagjino mo me lujt ndeshje te medhenjsh smiley

zoti shpetoft mbretereshen, se do na i vejn flaken makinave arabet e lagjes smiley (nga qefi fitimit, ose hidherimi humbjes)

 e me e, problem do jete sado qe bojme gallate neve. mjere minoriteti francez n'paric c'ka me heq smileysmiley

qarte qarte, mjer ne qe skemi investuar ne bunkere... smiley
do perfundojme se kerkuari azil ke vendet qe sjan kualifiku smiley
 

Top 25 Rankings as of November 20, 2009[1]

 

 

Rank Team Points Confederation 1  Spain 1622

UEFA

 

2  Brazil 1592

CONMEBOL

 

3  Netherlands 1279

UEFA

 

4  Italy 1215

UEFA

 

5  Portugal 1181

UEFA

 

6  Germany 1170

UEFA

 

7  France 1122

UEFA

 

8  Argentina 1085

CONMEBOL

 

9  England 1063

UEFA

 

10  Croatia 1050

UEFA

 

11  Cameroon 1035

CAF

 

12  Greece 1028

UEFA

 

13  Russia 1019

UEFA

 

14  United States 980

CONCACAF

 

15  Mexico 931

CONCACAF

 

16  Côte d'Ivoire 927

CAF

 

17  Chile 926

CONMEBOL

 

18  Switzerland 924

UEFA

 

19  Uruguay 901

CONMEBOL

 

20  Serbia 900

UEFA

 

21  Australia 863

AFC

 

22  Nigeria 848

CAF

 

23  Czech Republic 843

UEFA

 

24  Ukraine 842

UEFA

 

25  Israel 837 UEFA

Unë parashikoj që dy tre skuadra prej Afrikës të ecin mirë këtë botëror. Zakonisht njëra gjithnjë ecën, po këtë herë pres dy-tre prej tyre. Për disa arsye.

- Se luhet në Afrikë (shto këtu motivimin, mbështetjen e tifozëve vendas, karakteristikat e kontinentit)

- Se dy tre skuadra kanë vërtet futbollistë cilësorë. Të paktën dy do jenë Kameruni dhe Bregu i Fildishtë. Nuk përjashtohet Ghana, Nigeria dhe vendi mikpritës Afrika e Jugut.

***

Parashikoj që dy tre skuadra të mëdha evropiane të mos luajnë mirë. Këto mund të jenë Gjermania, Italia, Anglia.

Pres të shkojnë të paktën deri në gjysëm finale Spanja dhe Brazili. Dhe nëse jam me fat dhe Hollanda. smiley.

 

 

Brazilin, edhe pse s'jam tifoze, e mendoj ne finale. Those guys are amazing! 

Anglia mendohet si favorite per titullin sivjet, por kjo s'eshte hera e pare qe prezantohen me shume buje dhe elozhe dhe zhgenjejne...

Skuadrat afrikane jane gjithmone per t'u pasur frike, sidomos nga ana fizike, vrapojne pa fund!

Shpresoj shume qe Gjermania te dale ne gjysmefinale...ne dashte Zoti dhe kembet e gjermaneve, te jete finale Gjermani-Brazil. 

Keç e kini ju jermenë mot. skuadra është mplakur, është edhe alienizuar disi. Sulmi e keni hallexhi... kaloni grupin edhe shumë e kini. smiley

Grupin do ta kalojme se s'ben! smiley

Me thone te drejten une kom qejf te me bie shorti me lujt me Teuten e Durresit! Kom edhe bindjen se do i boj 3 gola, pra 3-0 desha me thone!

Per nje gje jam i sigurte,Gjermania nuk del ne 16-she,kurse ne finale une mendoj Argjentine Brazil.

Uroj tè fitoj njè ekip qè se ka fituar kurrè mè parè kupèn e botès...SPANJA pèr shembull apo edhe ndonjè tjetèr...por si vèshtirè mè duket...çdo botror nxjerr ndonjè ekip simpatik afrikan,por aq e kanè...siç thoshte dikur njèri nè lagje...ku tè falin kasapèt e evropès smiley p.s. kam patur parasysh gjithmon ITALINè kur thoshte kèshtu,edhe se ekip nè botror qè i bie mè shumè kèmbève tè kundèrshtarve se sa topit mè èshtè dukur gjithmon URUGUAY...me aq sa kam parè deri tani mendoj si supriza SERBI,PARAGUAY dhe ZVICèR....janè nè formè...kam qejf di bie italisè nè grup me tè dyja koretè bashkè hahahahahhaha!!!

Paskeshit qene te paduruar fare.  Prisni mer njerez te mire deri neser edhe flasim konkretisht, e jo ne hava smiley.

Brad, po turp s'te vje nga shpirti teutonik te besh deklarata te tilla? :o Jazek flamuri perkrah smiley.

Anglia mendohet si favorite per titullin sivjet, por kjo s'eshte hera e pare qe prezantohen me shume buje dhe elozhe dhe zhgenjejne...

Teuta, kete mund ta thuash edhe per skuadra te tjera, psh si Hollanda smiley

chene, tuj si, tuj du smiley.

 

E drejte, Monda...po hollandezet jane dy here finaliste ne boteror, plus dhe nje evropian e kane ne xhep. Kurse, inglezi qe nga 66, te vetmen arritje ka gjysmefinalet ne 90... smiley

Breshkaxhit kane frike se mos bien ne nje grup me costa d'avorio apo serbine

finalja spain-brazil ose angli - 2-1.

Qe Spanja e perlan edhe boterorin,ka mor fund,persa  i perket vendit te dyte ska rendesi se ke rreh Spanja ne finale,kurse ne vend te trete diskutohet gjermania..

Për Hollandën nga pot 2 do preferoja Zelandën e re, ose Hondurasin. Nga pot 3 doja të shmangeshin skuadrat afrikane. Dmth do ngeleshin Kili, Paraguaji dhe Uruguaji. Nga pot 4 duhen shmangur Franca dhe Portugalia, kjo e fundit për shkak të historikut jo të mirë. Ndonjë Slloveni apo Sllovaki që kënaqen me pjesëmarrjen, do të ishin perfekte.

Grupi ideal për Hollandën do të ishte:

Hollandë

Honduras

Kili

Sllovaki.

 

po e shikon njeri ceremoninë mer?

kothiiiiiiiiiiiiiii hajt hudhim ndonjë bast si do dalë shorti.

 

nuk po e shoh, po ndjek updates tek site-i i nje gazete.

Hajde, do Zoti, nje short i mire per Brazilin ishalla.

Ta fitojme e nje boteror ne kontinent afrikan.

Kur të mundesh shiko videon e prezantimit të botërorit. Gjithë kafshët e Afrikës luajnë me top. Ai elefanti bënte ca triblime që të hiqte petllën. Pa le majmuni... smiley

 

hahaha

sapo te vete ne shtepi.

jam ne tren e kam nje internet connection terhiq e mos keput...

kur them update...do te thote me vrapin e breshkes me vijne ato ne monitor smiley

Si more qenka Charlize Theron e une s'po e shoh dot smileysmiley

A) South africa B) Argentina C) England D)Germany E) Holland F)Italy G)Brazil H)Spanja

Nisen anglezet nga komentet se kur ju bie te luajne me argjentinen.

Brazil

Kore e Veriut

 A2) Meksike , B3)Korea, C2)Usa, D2)Australia, E3)Japan, F3)New zealand, G2)Korea DPR, H3)Honduras.

 

Brazil

Kore e Veriut

 

Bregu i Fildishte (apo edhe ne e njohim si Ivory Coast)

jo keq deri tani

B2) Nigeria, G3)Cote d`ivoire,  C3)Algeria . A3)Uruguay, D4)Ghana, E4)Cameroon, F2)Paraguay, H4)Chile.

A4)France, B4) Greece C4)Slovenia, D3)Serbia, E2)Denmark, F4)Slovakia, G4)Portugal,  H2)Switzerland

Brazil

Kore e Veriut

Bregu i Fildishte

Portugali

tani sikur u dreqos ca

 

Gjermania me duket se paska grupin me te veshtire

Group c/England/USA/Algeria/Slovenia-jo keq per Angline!

 

                   South Africa                  Mexico                  Uruguay                  France

 

Group 2.

                   Argentina                  Nigeria                  Korea Republic                  Greece                

 

Group 3.

                   England                  United States                  Algeria                  Slovenia

 

Group 4.

                   Germany                  Australia                  Serbia                  Ghana                

 

Group 5.

                   Netherlands                  Denmark                  Japan                  Cameroon                  

 

Group 6.

                   Italy                  Paraguay                  New Zealand                  Slovakia                  

 

Group 7.

                   Brazil                  Korea DPR                  Côte d'Ivoire                  Portugal                  

 

Group 8.

                   Spain                  Switzerland                  Honduras                  Chile                

 Itali /Paraguaj /Zelanda e re /Sllovakia . jo keq..!

Po dolem nga grupi e morem dhe kete..smiley

Shumë, shumë me fat Franca. Relativisht lehtë e ka Argjentina. Interesant grupi i Anglisë, sidomos përballja Angli USA. Edhe Gjermania e ka relativisht të lehtë. Hollandës mund t'i binte ndonjë grup më i lehtë se ky, megjithatë shprehem i kënaqur me kaq. Besoj do kalojmë lehtë. Gjëja e mirë është se përballjen me Kamerunin e kemi në fund dhe deri atëherë do i kemi larë hesapet me Danimarkën dhe Japoninë...

Italia e ka grupin shumë, shumë të lehtë. Teorikisht të paktën. Edhe Spanja po ashtu. Brazil, Portugali, Bregu i Fildishtë, më duket se do zgjidhen grupi i vdekjes.

Botërori duket interesant në projektimet e veta.

Duele të mundshme titanësh, sipas kalendarit dhe presupozohet të kualifikohen....

Francë - Argjentinë

Angli - Gjermani

Hollandë - Itali

Brazil - Spanjë.

Sa keq më vjen për këta të dy të fundit... duhet të ndeshen mes tyre deri në çerekfinale....

 

 

Grupi me i lete i Anglise po me duket mua, apo me bejne syte nga qe jam tifoz i saj!!!

England o ta honksha zemren,

England me e mira.

England del Kampione.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).