Ja na erdhi Viti i Ri sa jam i gezuar....

 Si behet bakllavaja???

Po kadaifi???

99 Komente

....shko ke turku, bleje...perziej uj me sheqer, edhe hidhja siper....edhe u be smiley

 

edhe une si cdo femije pres per ta festuar

bora zbardhi tej per tej

fusha edhe male

vitit i ri do te na gjej

me me shume HALLE smiley ( kutite , protesta etj)

 Var kuti te hapme ne peme....  smiley

 Qe te pelcasin nja ca ketu e aty e andej...

keto embelsira jane helme te verteta per trupin

une mbaj mend i vogel ballkavaja ishte gjeja me e shpifur per mua, pastaj kur shikoja ate qe i hidhej ne fund (tip lengu ku shkruheshin kile me sheqer nuk e di si quhet)

une haja vetem arrat..

ka ndonje doktor ketu qe te mbroje tezen time se kane teper sheqer e jane te demshme?

Une qysh i vogel nuk i kam pas qejf embelsirat, me perjashtim te bakllavase. Ajo ka qene dhe eshte e vetmja embelsire qe une ha dhe shijoj. E cuditshme se edhe per ushqimin kemi teresisht mendime te kunderta. Megjithate, une prap shpresoj se dicka te perbashket do te gjendet edhe per ne!

Ah mos haro se me ke premtuar foto montazhin me koken e saliu tek...........

Ki parasysh se foton e dua ta kem perpara mbasdites se date 8 Dhjetor, pra disa ore perpara se te filloj mitingu tek sheshi skenderbe. Du me ja bo surprize gruse gjate kohes qe do te jemi duke ndjekur mitingun (kuptohet nga TV-ja) dhe sigurisht fjalimin e Saliut.

hahaha

kam problem te gjej materialet per montazhin (pervec birishes)

por do mundohem qe ta bej ne kohe

ku te shtyn dialogu me opoziten..

Kot sa per te ndihmuar , megjithese ti je i zanatit. Futu tek youporn dhe aty i ke nga me te ndryshmit qofte ne madhesi, ashtu dhe ne ngjyre. Mundohu te zgjedhesh ndonje me ngjyre (from american-african) se jane me eksituese per racen e bardhe.

helm është të rrish para kompjuterit dhe të zihesh me njerëz të panjohur në internet për mustaqet e çelos, kur çeloja s'jeni as ti as ai.

..po kur je i detytuar te rrish para pc, e si andistres perdor ofendimin e çelos dhe dhjerjen e mustaqeve te tij (pikerisht per faktin qe se njeh)

smiley

take it easy akvll-ore

Aty te ka ngec shiriti ty, mo?! Nderro kasete, nderro e fatti una vita oltre la destra e la manca... smiley

hihihi

smiley po une kam hallin tend, jeten e kam e fare te mire, jo vetem pertej te mjates dhe te djathes, por edhe pertej detit

I kam siklet te madh festat. Me duket sikur me detyrojne te ha me zor, sikur jam gjeli i detit qe e ushqejne me shuka dhe e majmin per ta therur per Vit te Ri... Oh c'm'u trishtua vetja smiley

uaaaa cfar thu ti mi

po pse me detyrim ti japin shukat ty ë? smiley

si fillim, allall per kurajon. una vete nuk kam bere ndonjehere bakllava, por receten e di.

Bak - Llava

Per 1 kg miell:
4 te verdha veze
1 veze te plote
vaj 1 gote uji
5 pako gjalpe ose 2 filxhan caji gjalpe te tretur
1.5 kg ara
sheqer per shurupin 5 filxhane caji
niseshte 2 filxhane caji.

Nashi, sitim miellin ne nje vend te sheshte. I bejme gropen ne mes, hedhim pak kripe, vezet, ujin dhe e zeme brumin te forte. E punojme me duar (trazojme teta dele, trazojme) derisa brumi te shtrohet; e ndajme ne kulace te vogla, e leme te pushoje dhe pastaj me okllaine i hapim petet nje ose 2-3 bashke.(tashi tehollja e peteve eshte si tip loje "mos u nxeh". une te thashe per vete)

I hapem qe i hapem? (dmth ata qe dine t'i hapin) I leme te thahen pak dhe pastaj i shtrojme ne tepsi. (dmth na u dashkerka edhe nje tepsi!!!!). Blejme tepsine. E lyejme me gjalpe. Pasi kemi shtruar gjysmat e peteve i hedhim ne mes arrat e qeruara e te copetuara (ja na erdhi viti ri) dhe siper veme perseri gjysmat e tjera te petave (qe duhet t'i kemi bere me perpara, se te nisim kengen).

Pastaj mblidhen anet, bejme prerjen karakteristike ne forme rombi, i lagim verdalle me gjalpe te tretur te trazuar me vaj te djegur, ndezim nje cigare. Bakllavane zakonisht e pjekim ne furre derisa te krijohet nje kore e kuqe si brenda dhe jashte.

Pastaj pergatitim shurupin, i cili duhet te hidhet i nxehte, ndersa bakllavaja e ftohte. Shurupi: sheqer 3 gota uji, uje 1 gote. Shurupimi eshte pjesa e fundit e situates, po arrite deri ktu allall ta befte Zoti.

Nuk eshte e veshtire dhe mbi te gjitha, rendesi ka mendimi! Fat!

 Ejvallah Jerusalem, thashe ta provoj nje here, se e kam per te paren here.. Rrofsh...   smiley

Ca vite me pare kam pas bere shendetlie, por keto dy vitet e fundit, jo vetem qe s'me bie nder mend per te gatuar, po mundesisht t'ia kepus gjumit qe ne 7 te darkes me 31 e te zgjohem me 4 janar, mire do ishte. Babbo Natale non esiste.

Ana H, brenda mundesive, na e perpilo pakez ate receten e shendetlies, se e kam vendosur: sivjet, do performoj ndonje embelsire... smiley

 

Do shof neper shtepi, Jeru, diku duhet ta kem shenuar, dhe me gramature mjalti e me kokrra veze, e ta dergoj. smiley

U bo!

 

PS: ...vitiri...am i ...zuar... rsi.... emij... es per ....stuar...

 

..ora ...bardhi ... ej ... per....tej... fush.... e.... mal....

vitiri do ... ej.. ...nge e valleeeeeeeeee!

 

Rrofsh! smiley

Ti goce jam e sigurt se do kalosh shume bukur smiley po nese ke vendosur te merzitesh per vitin e ri qer e quajme ne njerezit te ri smiley mos fillo te merzitesh qe tani mir tii sepse humbet plot 17 dite ... smiley

gjer ke bakllavaja me peta te gatshme kam shku vjet.

shoqnia e pelqeu dhe se la te bjere ne toke, familja sigurisht qe rudhi buzet meqe pretendojne se jane aristokrate ne lidhje me garuzhden smiley

Po gjithesesi sa pa bakllava fare, mire ishte dhe ajo e imja, se e zhdepa ne gjalpe smiley 

se e zhdepa ne gjalpe smiley

e paske bo terbjet mo... kur e zhdep ne dru e bohet terbjet njeriu, jo ti qe e ke zhdep ne gjalp... smiley

gjalpi hengri qeleshen ej gru, e jo mo petat greke te bakllavase time smiley 

Hmmm, keto vitet e fundit kam zbuluar qe di te gatuaj mjaft mire. Vec bakllava s'di te bej (dmth s'di te hap pete). Ma ben mami dhe e marr me vete. Sherbetin ia bej ketu. Miqte e mi italiane vdesin per bakllava smiley Kohet e fundit kam vene re se u pelqen edhe konjaku shqiptar.

Nejse, meqe eshte fjala te embelsirat, per mengjeset e kam zakon te bej nje kek te thjeshte. Receta eshte e thjeshte fare dhe kush ka femije zgjidh edhe punen e silles:

tre gota uje miell

dy gota sheqer

dy veze te plota

pak gjalpe te shkrire

i perziejme bashke dhe i leme menjane...

Nderkohe marrim nje gote qumesht (te vaket) dhe i hedhim pak mjalte.

Bashkojme dy perzierjet dhe i punojme me pirun ose me rrahese. Ne fund i shtojme faren (kam gjetur nje qe s'ka nevoje ta lesh te pushoje, shitet edhe te Conad-i mesa pashe) dhe arra, rrush te thate ose kakao, sipas deshires.

Nderkohe kemi lyer me gjalpe fundin e nje tepsie. E hedhim perzierjen aty dhe e fusin ne furren e ngrohur me pare. 20-25 minuta dhe eshte gati.

I shton majane, do te thuash? qe te vije brumi? smiley

shoh qe paska edhe nje gabim tjeter:

tri gota miell (gota nga ato te ujit)

se ndoshta keqkuptohet....

ej kjo me perzierje dhe me lenie menjane me intrigoi shume smiley

Nuk kuptohet thua? Me falni po s'kam shkruar ndonjehere receta gatimi ne shqip... smiley

joooo, them me pelqeu shume qe ishte aq e thjeshte... thjesht perzjerje! mu duk tulle si procedure. mezi po pres ta ekzekutoj kete receten tende smiley

majane ("lievito&quotsmiley e shpejte, sic thashe, e blen te Conad-i, po ndoshta ka edhe gjekundi tjeter...

Sa e kenaqur jam qe ju pelqeu smiley

Ne fund i shtojme faren

Ca fare mi se na hutove ? smiley

uppps, tempismo perfetto! shiko me lart! smiley

smiley

sa te keqinj qe beheni, demek se kuptut se ca fare i shton finestreja smiley 

Bedrije me mbro nje cike, se sot e paskan me zene mua me duket smiley

mos u merzit, je gjah i ri, pranej je interesante smiley

ne te tjeret jena bo mish qe nuk zihet smiley

pastaj cke ti, pema plot gjuhet smiley 

Ku te kane lene mish ty mi smiley

71 kg peshoja sot motra smiley

 

pse mi te keqinj, ne jemi drejt e drejt, duam me i msu te sakta gjonat smiley

ore po nuk ehste e thene xhanem, ti provoje dhe ne kuptimin qe e more, se pale del me i mire keku.

 

Le qe varet, se ju adoleshentat pale per cer e perdorni kekun (..american pie i mean smiley)

mu per far kosi me shkoi menja Bidrije. Ca paskeqen mi.S guxon njeriu me pyet se aty e kan mendjen smiley

ec mer kput qafen,

do me bo si interesant mes grash neper tema guzhine smiley

smiley

mire ta bona ! smiley 

nje rast ishte dhe ti e tregove veten qe je seriozesmiley

fakti qe vitiriu ju/na trishton tregon se tash jemi te rritur dhe perralla me babo natalen s ben me fajde.

Nje test i mire ky. Pa dashje morem vesh kush ka mbet kalama smiley

Bedrije, mu kjo puna e fares me kujto gjyshen ( rahmet paste), qe kishte nje kaposh, kaposhin e fares, me nje lafshe te kuqe flakerime e me ca pende e pupla ngjyra-njgyra, e donte si ta kishte djale te vetem, po c'e do qe nje nate s'e kush ia kishte vjedhur dhe gjyshja ime tre dite rresht rrahu fshatin mbare e pare e nuk e gjeti qe s'e gjeti... Si perfundim, blene nje tjeter po s'kishte bukurine e atij te parit.

Ej, kam nja dy vete per darke sonte. Me jepni ndonje mendje cfare t'u gatuaj...

Tave kosi me mish qingji.

 

Ah, edhe speca te mbushura me oriz dhe mish te grire. Midis specave mos harro te futesh nja dy domate te medhaja, te cilat i mbush edhe ato.

 

Nuk besoj se do shume pune me i gatu, por miqt, po qene joshqiptare, do intrigohen nga te dyja keto.

trilece mi

meqe jeni treshe smiley 

Mish qingji eshte veshtire te gjej ketej... Te ka shkuar mendja per tave kosi Em?

Trilece, qe e mesova ne Tirane se ketu te une s'e njeh njeri, eshte embelsire. Me duhet nje ide gatimi i kripur...

Import Australije, natyrisht. Ti mos prit qingj Cajupi. Kohe lufte, tha, edhe adetet s'do i bejme te tera smiley

Ka mish qengjimi. Tava e kosit behet e mire dhe me mish viçi. S'ka te njejten shije si ne Shqiperi gjithsesi.

Iris me mish vici s'e kisha provuar. Flm per idene...

me mish pule se e ke kollaj fare smiley

Ta thomi une qe vij nga vendi i origjines smiley

pula besoj se gjindet anej apo jo smiley 

Po edhe mish qingji s'eshte se s'ka, vetem sesi me vjen ta blej ketu. E di qe behem si ato shqiptare konservatore (jo po mish si yni s'ka etc), po mishi i qingjit eshte me siklet.

 

Thash se isha allasoj une qe perdorja pule! smiley

Per t'i rene shkurt e kaloj i cik ne tenxhere me presion (qe e kum ble per groshet, of course smiley) edhe i jap ca faqe ne furre. Sasia e vezeve ne s'gaboj eshte e rendesishme per mpiksje te susksesshme (duhet te hap qitape tani, ta shoh. po s'eshte specialitet i shtepise time, gjithesesi)

Ne fakt kjo tava e kosit ben goxha efekt qofte edhe kur e prezanton... "yogurt al forno"! Ua kthen dollapce italianeve konceptin qe kane per kosin.

Kot sa per muhabet tani, eshe supa e prere me veze e me limon ka patur goxha sukses me italianet.   Ah, sa qejf qe e kam! Ish gjeja e vetme qe arrija ta honepsja kur isha semure, pas cikullates "pioneri", natyrisht. smiley

***** 

c'jane ato? koqet e vezeve qe duhet me i hudh taves se kosit? smiley

jo koqet e italianeve qe do impresionohen smiley

ne fakt dy veta ishin ata dhe i takon 4 cope, por nji e vura bonus une smiley

Po pese yje per komentin moj te placin !

ika tani se po me therrasin per nji dore muhabet shoqeruar jufka dibre me mish zogu (zog qe fluturon e)

smiley 

smiley

po ti rrofsh e qofsh!

po hilene, s'na e the. sa veze thyeni yve andeja? ne kohera pa tallon, of course.

na thuaj edhe kete, edhe gjak e dhjame jarebi! smiley

ca te thomi,

plakes time i eshte rrudh dora qe nga kohet e tallonit dhe mezi ja lshon dy e kaihere tri. Por ama i ka veze katunari, me glase perciper smiley

Une do ti hudhja 4 pa problem per vete.

por nejse, duhet me pyt plaken se une sja thek fare smiley 

edhe une i treshe kisha neper mend, per 500 gr kos. 

p.s. ah, ky talloni! kur e mendoj, sa tradita mund te kete venitur...

 

@Nejse edhe mua me pelqen shume ajo supa qe thua ti. Pervecse qe per brodo e delikatesa keshtu te thaj fare... Me ushqimet me te renda i kam problemet... Flm per idete dhe lengun gastrik qe po ngjitet fytit... smiley

rrofsh ti finisterre, per ngacmimin.

gati, gati...supe sot per darke, pse, jo! ky i ftohti i vonuar me kish bere ta harroja fare.

kot prap per muahbet, edhe likoja e shalqinit tingellon ekzotike kendeja. kur eshte sezoni edhe e kam menduar, po ku ta gjsh gelqeren e shuar, kjo eshte ceshtja! rrezik duhet me shku tek ndonje dyqan materialesh ndertimi... obobobo, kur e mendoj! vertet qe s'ben dem ajo gelqerja e shuar, megjithese shpelahet. se si me vjen kur e mendoj.

mgjthse, pervec faktit qe s'na ka gjet gje deri me tash smiley, edhe ushqimet e ketyre kushedi c'konservante kane.

Ose porosit nje suite komplete me sushi dhe sashimi. Edhe kjo nuk eshte keq.

Birre Saporo.

Nuk besoj qe s'ka aty te ju mer... globalizmi kto ka.

Tava me speca te mbushur (dhe 2 domate smiley ) s'me duket keq... Flm

Em, me fal se me erdhi ne maje te gjuhes:

"Nuk besoj se do shume pune me i gatu, por miqt, po qene joshqiptare, do intrigohen nga te dyja keto."

qe s'kam ftuar Osip Brikun dhe Majakovskin per darke smiley

Bobo, me fal ...

Pse i nisni gjithnje keto gjera gatimi kur jam duke mbaruar pune e  me duhet e nja dy ore te mira te vete ne shtepi? smiley

Kini meshire smiley

Bejini keto muhabete ne fundjave: eshte ne shtepi tjetri, shikon receten, ve perparesen, nxjerr perberesit nga dollapi/frigoriferi/canta e pazareve, gjen, taven/tepsine/tenxheren/tiganin e duhur dhe gatuan per qejf...

Apo s'me ka vajtur mendja keq per tave kosi.

E ka ndonje receten apo te marr mamane ne telefon une?

Dua recete tamam, jo ate qe kane filluar e perdorin kohet e fundit duke i hedhur oriz per te trashur lengun. Tava e vertete e kosit nuk ka oriz.

 Tava e vertete e kosit nuk ka oriz.

TRUE !  AMEN ! 

do dhe i cik mill misri n'fakt smiley 

mmmmmmmmmmmm, ika se s'jam drekosur akoma. ah c'ma shtjeve ne mendje kimin. Kur s'e kam mamin ketu e t'i thosha: "Ma, me ka shkuar mendja per kim!"

smiley

Nese e do receten e kimes:

Per 3-4 veta:

Grij 1 kg qepe dhe hidhi ne tigan, kaurdisi shpesh dhe leri te fergohen, duke i hedhur dhe pak uje. Shtoji kripe, dhe ereza si piper dhe rigon dhe leri per disa minuta. Nga fundi, shtoji mishin e grire, 250 gr, leri edhe pak, pastaj masen shtoje ne tepsi dhe fute ne furre. Furren lage pak me uje, para se te hedhesh masen. Lere rreth 30 minuta dhe disa minuta para se ta heqesh, shtoji 3 veze dhe leri te piqen bashke me gjellen.

Te befte mire! smiley 

 

Kjo kima e beri te plote raprezaljen!

Kemi lind me vujt!

Teuta, te puth duart e arta!

Em, po vuaj edhe une. dmth secili per hesap te vet, vuajtja e perbashket. Tani ika se lashe nam. Peshkun e marrte e mira se na la pa ngrene, pa pune e lexime... Surrogato jete na eshte bere... smiley

Kemi lind me vujt!

Eh, sa te drejte ke emo.

Edhe kur iken i vogel, te medhenjte gjelle shqiptare gatuajne, ndaj kemi mall per to. smiley

Kete kimen, s'e paskam provuar me duket.

 

 

Kime me veze per 3-4 veta, merr 1 kg qepe?

Me 1 kg qep keto 3-4 vete do rrahen kush te haje kimen.

 Si behet bakllavaja???Po kadaifi???

Hik mer, brumera me sherbet do hame keshtu per Vit te Ri? Larg qofte.

 Sa per te ngacmuar imagjinaten La_rosee,,,, Pshih se c`kane gatuar me siper??

Sidomos Teuta, por si thote edhe Lumidrin do zihen ata 3-4 veta apo jane kinez???

Mire do ishte te na hapni ndonje teme te tipit: cooking for dummies. Tere keto amvise/amvisa tek peshku po me bejne te ndjej nevojen te zhys veten pasionalisht ne artet kulinare.

Jerusalem, ja dhe receta e shendetlies. Po Enka si nuk na qenka dukur ketyre aneve? Isha e bindur qe ajo do te kishte sjelle ndonje recete per te lepire gishtat. smiley

 

6 veze

½ kg  gjalp

500 gr. Miell

1 gote uji sheqer

1       1  gote e gjysme mjalte

arra sipas qejfi, por pa e tepruar se nuk kullon brumi>>

1 luge kafeje sode ose maja

> >

Perzihen bashke  dhe shtohen nje pas nje 4  kokrra veze, sheqeri, mjalti, gjalpi dhe ne fund shtohen arrat. Shtohet mielli I perzier me soden. Punohet derisa te behet brumi I bute, por jo elastik. Brumi duhet te behet dicka mes brumit te kekut dhe brumit te byrekut.  Brumi hidhet  ne tave, shtrohet me dore dhe me te verdhat e 2 vezeve, pasi rrihen, lyhet gjithe siperfaqja e brumit. Futet ne furre dhe piqet per 30-35 minuta. Pasi ftohet, pritet ne rombe, dhe hidhet sherbeti I vaket.

Per sherbetin duhet 1 kg e gjysme sheqer dhe 1 kg uje.  Per ta provuar qe sherbeti eshte gati, me nje luge merr nje sasi te vogel dhe e hedh tek thoi I gishtit te madh, nese qendron, do te thote se sherbeti eshte lidhur. Sherbetit mund t’I hidhet vanilje, ose xhenxhefil.

Ju bofte mire e gezu vitiriun.

Goca te mira, falemnderit per recetat tuaja.

Dhe u zgjua tropizma te dielen ne mengjes, qe ne 7:55. Nuk priste ze njeriu per te pakten 2 ore, prandaj u rehatua perpara kompjuterit me qellimin e arsyeshem te integrohej ne diten e re permes dallavereve te te tjereve. Por jeta eshte e shkurter dhe sheqeri eshte i embel dhe receta e kollajte dhe dashuria per te tjeret e madhe dhe kurioziteti tipari kryesor i mengjesit. Qe t'i bie shkurt, me hidherim zbuloi tropizma qe s'kishte miell ne dollap, e qe duhet te dilte ashtu e palare dhe e plevitosur per tek Tregu i Madh (Big Marketi i rruges se Elbasanit), ku pervec miellit bleu edhe nje derro shege, por te mos hallakatem.

E dini ju qe tropizma asnjehere nuk kishte gatuar me maja? Keshtu pra, nga ajo 'e menjehershmja' nuk kishte, dhe pritja e sugjeruar prej 2 oresh iu duk e ekzagjeruar pasticieres se re, keshtu qe keku doli nje deshtim i shkelqyer. Qendron tani i prere ne 5 copa te medha mbi tavolinen e bukes, dhe ia ben me sy tropizmes qe ta prese feta feta, e ta shtroje ne nje tave te madhe, e t'i hedhe nje krem a nje leng a nje cfare? persiper, e ta pjeke si tave zarzavatesh.

- ne fakt une jam kuzhiniere e mire me aq sa di, mgjs eksperimentoj shumicen e kohes dhe 1 nga 10 gjellet e mia jane per ne kosh. per embelsira jam pa pike eksperience dhe me c'duket pa pike pritshmerie pozitive (apo, it can only get better?).

lol,

jo me kot Finestrja tha 'fare' ne vend te majase smiley

nuk rritet keku pa fare oj goce smiley

keku dhe asigjo tjeter xhanem smiley 

Patriote mos u dorezo! Hahet si biskote, s'ka gje smiley

trop,

it can only get better.

Per "embelsiren" ka dy menyra perdorimi:

1. si biskote kur pi kafene

2. nese eshte bere dhume i forte per t'u ngrene, mbeshtille nje nga copat me leter, fute ne cante dhe perdore si mjet mbrojtjeje smiley

Trop e paske shkuar kot kete komentin siper se mund te ishte fare mire tregimi qe eshte propozuar andej nga tema tjeter smiley

Bedriiiije, fare i hodha une, po kjo ishte nje lloj fare qe duhet ta fusje nje here ne brume, ta lije 2 ore sa te vinte mire, e pastaj ta fusje ne furre - une i paskam nderprere procesin e ardhjes (o llukan, jam 100% brenda temes).

Iris, ne fakt, e poqa edhe pak, se kjo shoqja ku mbaron toka thoshte 20-25 minuta, 40 e lashe une dhe prape s'u poq! Po mire, pse patriote ne njehere? pm pls.

Ujkihumbur, keku im vuan nga qullaclleku, po pate ndonje sugjerim se c'mund te bej me nje qullac te tille te lutem me thuaj.

Finisterre, miredita dhe natenemire prej ketej, kohe e pakte kompjuterike sot, per te miren e syve te mi. Te lutem me jep ndonje recete me te komplikuar se me ato te komplikuarat sikur me ecen me mire smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).