Fraza te preferuara nga filmat qe pelqeni me shume.

Keni nje apo disa filma te preferuar? Cilat jane frazat qe ju kane mbetur ne mendje, ose edhe qe i perdorni sot e kesaj dite?

122 Komente

Here's looking at you, kid-Casablanca

teute,

se ku kam lexuar qe Hamfri Bogard ka qene i pari tek ky film qe ka futur  shprehjen "Kid" ne nje film dhe krejt ne menyre te improvizuar, sepse skena nuk i tingellonte mire. Po eshte film vertet i bukur, ama.

Cilat jane frazat qe ju kane mbetur ne mendje, ose edhe qe i perdorni sot e kesaj dite?

Po

Tushe, hape kutine!

Kete perdor keto dite nga frazat e filmave.

Si dhe

Germo germo se kutine e ngordhur do gjesh.

Po dhe kjo eshte e famshme

Te vrane Miti te vrane per nje cope kuti.

Gjithashtu dhe batuta qe e ka qef Ana H

Hiqma kutillekun!

smiley

 

hiqma kutillekun

shprehja e dites

Une "ngordh" per shprehjen " E Hapiiii!" smiley

kjo kutija kjo kutija

sec i mori mendte e mija

- kendon gjibi smiley

- shoqeron peshku smiley

Tjeter kenge po kendojme tani

Si do vene hallet e mia

Ne fillim ish vec Bedrija

Tani doli dhe kutia

 

Peshkut i pikon catia

Presin me ankth njerzia

Te fala ju ben Nexhmia

voton nje here ne nje kuti te prishur dhe e vjell tere jeten

 

ike plaku Mere ike, me gjithe kutite e Tosum Baç !

por edhe kengen

nen nje portokalle moj

te prisja une ty

kutite e Saliut moj

ti hapnim te dy!

 

 

 

Nje shprehje qe une e perdor shpesh... "Non posso pensarci adesso. Se ci penso adesso, impazzirei. Ci pensero' domani. Domani è un altro giorno..."

Via col vento - Rossella O'Hara

Ah, edhe "La vita è bella" e Benigni-t... nuk di c'te le menjane nga ai film...  po 2 gjera te vogla:

"buongiorno Principessa!"  ose dhe "Voltati, voltati, voltati Principessa!" ( skena ne opera, kur degjonin Turandot, dhe ai donte qe me ane te forces se mendimit donte ta bente te kthente koken. )

 

tani sdo thone me : t'shtifsha n'dhe smiley

por  :  t'shtifsha n'kuti smiley

se ma pare del nga vorri sesa nga kutite e birishes

Sa e frikshme qe jeni, Eleni Mihajllovna !

_____

Kete e perdor me shefen time. Eshte gjeja me e shemtuar ne bote. Ja te mundohem nje pershkrim te shkurter :

E shkurter, e dobet, e thate, pa prapanica, pa gjoks, skabardhshe, hunden si skenderbeg, buzet qe nuk i duken fare, syte e dale vendit, floket si presh, te shkurter dhe bjonde te shpelare, kembet e holla si fije shkrepse, zerin si kec i shtyre, te ecuren qe i tunden dy cullufe te mjera, krahet e holle si dege pemesh ne dimer, veshe te medhenj, vetulla te padukshme, lekuren te punuar mire dhe ngjyre gri. Ja, kjo eshte. 

Dhe une ia kepus ne shqip : sa e frikshme qe jeni, Madame Lucette.

Ajo me pyet : e ç'do te thote ne frengjisht ? 

E une ia perkthej : qe sot jeni bere shume e bukur.

O Zot, deri kur ma kshtu !  

hahahahhah hurbo hahahah

"ah popull o popull, kjo ehste pasuria jote o popull"

Nese mooti do te vlente,fukarai do te lindte pa bire bythe. Eddy Merphy

 qe ke qen e fejuar ke qen, ate mbaje!

a doni me i hap kutite juuuu?

u befsha GJERMAN po si hapa kutite (po i thash njeriu) smiley 

- E sheh c'benet o Sulo, bëjnë qejf qerratallaret, bëjnë qejf!

 - Ike ti plake, mu fishke, mu rrudhe... me je bërë si oshafke, me je bërë
bedranja- U pika burrit! smiley 

 u fishka u fishka, krejt si oshafka jote jam bere more burre...rrudha rrudha e mezi rri ne kembe smiley

 hahahahahah oh ckom qesh!!! kujton se jam piktor hihihihi

"a mor piziveng qe me kaloke nga vietnami te nderzimi artificial"

Une po shkoj e po i them Nikos, tet vellai, per keto allishverishe qe po beni.
-Uaaaaaaaaaaa Vani , do i thote Nikos!
-Degjo ketu ti, se po i the Nikos, te sjell jot'eme pas dore ketu pastaj... smiley

 Gjoleka(Djali Abazit) 

Abazi: Caktoje vet denimin
Gjoleka: Hmm me ler 1 dit pa buk 
Abazi: JO
Gjoleka: Me rrih me thuper por pa mi ulur pantallonat 
Abazi:JO

-Po me kutite c'paten xhanem?! C'te keqe u benin ato kuti?!

- Epo jevgjiti nuk u beka dot nishanlli!

- Shoku Kanan, t'ju bej nje kadro me nusen? - Kanani: Ik ore andej... - Nusja: Dalim Kanan, dalim. Ta kemi kujtim pas lufte!...Pas pak kohesh Kanani: te kam borxh gjysmen e lekut per fotografite!

- O Popull! Sa gjera behen ne emrin tend! Edhe Naltmadhnia flet ne emrin tend!

 Kastriot Caushi,me jepni nje kreher.

- Ore c'te shtyn ty ta mbrosh kete njeri

- Partiaaaaaaa !!


Dora e ngrohte

 

----------------------------------------------------------------------

 

- Ta mash men Shabono !

Shtigje Lufte

-----------------------------------------------

 

-Neve grave te fshatit na keni lene poas dore !

- hehehhehehehehehe

 

Njeriu me Top

 

--------------------------------------------------

 

- Pergjigjem per cunin , me koken teme ! ( shpend dragobia)

Nentori i dyte

Bond.   James Bond...   ''007''.

-pse e hoqe kapelen kur kaluan gjermanet..

-per respekt,

-po kur kalova une, pse e hoqe kapelen..

-per respekt.        ''mengjese lufte''

 

tieni il resto, lurido bastardo! smiley

 Ne anglisht tingellon shume me bukur: "Keep the change you filthy animal". Sdq tek filmi i dyte, skena e hotelit eshte F A N T A S T I K E. Ngordh nga qe te qeshurat cdo here qe e shoh, e kam antistres madje.

 

Fjalimi me i bukur qe kam degjuar ne nje film, eshte ai i pianistit tek "The Legend of '900", eshte absolut. 

Ndersa si shprehje, kam sipati per "At the heart, Ramon" nga "For a fistful of dollars".

Frankly my dear i dont give a damn- C.Gable ka nje fare lezeti, megjithse o be shume e perhapur. Per mua nje pike ref. ngelet kjo nga Jef Bridges, tip kulti me pas se ne fillim nuk ja varen shume ketij filmi. The Dude, is hilarious

I'm The Dude, so that's what you call me. You know, that or ah his Dudeness, or uh Duder or uh El Duderino if you're not into that whole brevity thing."

http://www.youtube.com/watch?v=Be7Og9Gc_KY 

Duket me mire po te shihet, e gjitha eshte te loja Jeff, pak si underrated por nje aktor i vecante...as close as it goes to be a natural. Falling Down -M.Douglass per mua eshte film plot me quota, eshte shume pikant per batuta smiley

Francamente, mia cara, me ne infischio... smiley

Na falni, po ne e kemi pare italisht dhe Rossella O'Hara ka qene personazh frymezues per adoleshencen time, si per koketerine, si per forcen e saj.

 

ps. @ Monda --- Rossella!! Rossella! s'ka Scarlet ketu! smiley

you're not your job...

you're not how much money you have in the bank...

you're not the car you drive...

you're not the contents of your wallet...

you're not your fucking khakis...

you're the all singing all dancing crap of the world

Bos, demo.  hidhuni ketej. ketu jemi brenda teme.smiley,   kepe cik kete:

mosss... dreqin.....      po ti cpate?   ...... nuk e di.  se si me duken keta te huajt......

Ja ta bejme Luftetari-Flamurtari 1-0    smiley

Ja tani nje te shpejte per te marre hakun me Belulin, mqs alidemsi foli pa leje ne konkurs Smile

Salla ju lutem qetesi! Smile

"-Ndonese davaja e etij dhe e  fashizmit mbaroj, ne nuk e harrojme! Partia nuk i jep urdhrat qe te zverdhen arkivave."

 Ne e 10 gjithe ate pune qe beme me siper...

 

erdha, demo erdha. mos bertit.   kape kete. e lehte eshte.

ne popull i kemi rrenjet o mali, me tha.

hemm,  burri mencem qenka.....

jo Bos, jo. dialog i xha Jahos me shokun mali. te ''ne fillim te veres''.  ishte dhe e lehte.smiley

Ke te drejte. E ngaterova nga Sander Prosi. Tek yjet e neteve te gjata daj Vrana. Tek Ne fillim te veres xha Jahua!

Barazon Flamurtari! smiley

Mos vdeksha pa e pi nje kafe me ate burre hahah.

Qazimo kur o puna me njerez te kaltrum ti ma mire mos fol fare.

Oshtu thu tina , te hongert mortja te hongrt,

te hongert e te mshifte me maloku i derrit .

 Beji shurren Bahçes, edhe kjo e lehte Bulo, Bosto...

 

Belul,

Kete e gjete dot?

"-Ndonese davaja e etij dhe e  fashizmit mbaroj, ne nuk e harrojme! Partia nuk i jep urdhrat qe te zverdhen arkivave."

e veshtire kjo Bos. me vin 2- 3 filma ne mendje.  po sjam i sigurt..

Partia nuk i jep urdhrat qe te zverdhen arkivave.

Eh mor Omar Khajam te marrsha te keqen! Zoga ra te fleje, por mua s'me ze gjumi...

Kjo me Omar Khajam eshte e veshtire...Nje film me marinare me duket...

Kisha nje ide per "Lundrimi i pare"...por nuk qenka ai..

 PO ate "Po ti na ke ne" s'ma gjetet????

edhe je ndihme

"...fluturo si gjethi...

 

e kom nji per belulin, edhe me hermetike se ajo e boss-it:

S'e kisha menduar kurre qe dhe ti...

emo, e veshtire kjo. po bej nje perpjekje... ''ne fillim te veres''.  shaqua ia thote me habi shokut mali.......

ket fraze me ze femre e mendon pal melyshi... smiley

 

o Bos,  jo Tefiku,   po Refiku ka thyer doren...smiley

ec aty Kim Filby... radioloja. eh c'iu kena punu "atyne jasht", ai tipi i gjate, i holle dhe me pak kurriz te dale, qe i thane nga fundi: "po foli mo partise, hapur, sic te tha dhe shoku shevqet pechi" smiley

 

"Ate duam te dime ne, ate te na thote shoku Kadri! Ke ka pasur krahe, te ngrohte Mehmet Shehu, qe ne fakt!,  ka lene te punojne te gjithe keta minj! qe ne rast se Mehmeti kryente atentatin, ta kish kupton, si nje njeri te dashur e te afert ne parti. Nje njeri i mire, i dashur, qe te hedh doren ne qafe, qe te ben keshtu, qe thote ashtu, se te ishte per Mehmet Shehun, Ketu! (ec brryli aty!)

smiley)

"Neve na i thote keto? Armiku Beqir Balluku do ja hidhte Kadri Hazbiut? E? Se njhnim ne kush ish Beqir Balluku? Nje mut muti, qe s'kish as koke as hiç. Po pse u vu minister? Po kë të vënim?..............

E ai kupton , demek Beqiri qenkesh finok e Kadriu leshko!"

prit se vajta e pashe; kape nje cike:

dmth beqiri qenkesh finok e kadriu qenkesh leshko

smiley

 

 

ej, po kete sma gjetet:

mosss... dreqin.....      po ti cpate?   ...... nuk e di.  se si me duken keta te huajt......

tek ky film rikard ljarja mban syze dielli dhe eshte "inxhinier... civil..."

shoke, spiunin e vrau Miloja?

jooo prit: e thote kadriu ket, jo hazbiu, roshi... smiley

fije qe priten?

aha,  gelltite nje luge corbe te prishur, e na ktheve shume prapa...smiley

drejt. e tha burri i holle i gjate e me pak kurrize te dale. fijet qe priten.

belulo, pak a shume:

me ngrive gjakun o i uruar?

po nga po te fluturonte mendja, o beqar plak.

po ja, po mendoja per ate shpikjen e re qe kemi ne uzine... smiley

 

.smiley

nje tjeter.    ''erdhi behari neno''.....

Belo, t'ka shku mendja per cifte? smiley.  

Ja dhe pak, Belo smiley 

e sakte Monda.  Velo-ja.  jo ai i Londres.smiley

Une po e mbyll per sot me te famshmen.

"Ore, beji temena atij italianit, se te ishte per xhandaret e Misirit, tek shtate penxheret e kishit mbajt frymen! Buonanotte!"

smiley

Ene prej meje natnemire, me vazhdimin e ksaj:

"goja llap, po druri dap"  (luftar pajo, po aty)

buonanotteeee... smiley

 

Emigrant ! ...pse s'te pelqeu ajo e Roshit me amanetin qe i la Sali Protopapes tek filmi "Keshilltaret e Hekalit " ? Cfare te preku qe e fshive smiley ..... Nga filma shqiptare eshte dhe ai "amanet " smiley

 

belul, ushtrim mjesi:

kesaj shtepie i mungon vetem nje gramafon i markes La voce del padrone.

si dhe (kjo me shume per veten se ora gati 1 knej): "Gjume qafira"!

 

emo. 1) ''gjeneral gramafoni''. ia thote italjani Reshat Arbanes...

       2) ''lulekuqet mbi mure''. kujdestari.    te lehta keto.smiley

per nxemje:   1)    llaç shoku Ropi,  llaç.....

                   2)  kur ishim ne në Dardanele........smiley

 

1) kapedani

2) horizonte te hapura.

my turn:

1) ah te kishim ca qereste

2) jo moj bije, X tha se ishte nji udhtar...

 

1) 'kur zbardhi nje dite'  (ura) e tha xha Lipja, i njohur gjithashtu per batuten e famshme: po me uren cpaten xhanem.smiley

2) nuk e gjej dot.

ok:

1) Pse c'me pandehni mua ju zonjeza bukuroshe...Korrierin e fshatit? -- Hajde shporruni!

2) filane te dua......do te te marr per nuse.

.smiley

Hasta la vista, baby!

Booooom

Arnold Schwarzenegger, Terminator

 

Reg: They've bled us white, the bastards. They've taken everything we had, not just from us, from our fathers and from our fathers' fathers.

Stan: And from our fathers' fathers' fathers.

Reg: Yes.

Stan: And from our fathers' fathers' fathers' fathers.

Reg: All right, Stan. Don't labour the point. And what have they ever given us in return?

Xerxes: The aqueduct.

Reg: Oh yeah, yeah they gave us that. Yeah. That's true.

Masked Activist: And the sanitation!

Stan: Oh yes... sanitation, Reg, you remember what the city used to be like.

Reg: All right, I'll grant you that the aqueduct and the sanitation are two things that the Romans have done...

Matthias: And the roads...

Reg: (sharply) Well yes obviously the roads... the roads go without saying. But apart from the aqueduct, the sanitation and the roads...

Another Masked Activist: Irrigation...

Other Masked Voices: Medicine... Education... Health...

Reg: Yes... all right, fair enough...

Activist Near Front: And the wine...

Omnes: Oh yes! True!

Francis: Yeah. That's something we'd really miss if the Romans left, Reg.

Masked Activist at Back: Public baths!

Stan: And it's safe to walk in the streets at night now.

Francis: Yes, they certainly know how to keep order...(general nodding)... let's face it, they're the only ones who could in a place like this.

(more general murmurs of agreement)

Reg: All right... all right... but apart from better sanitation and medicine and education and irrigation and public health and roads and a freshwater system and baths and public order... what have the Romans done for us?

Xerxes: Brought peace!

Reg: (very angry, he's not having a good meeting at all) What!?Oh... (scornfully) Peace, yes... shut up!

 

 

 

 

Always look on the bright side of life.
Some things in life are bad
They can really make you mad
Other things just make you swear and curse.
When you're chewing on life's gristle
Don't grumble, give a whistle And this'll help things turn out for the best...

And...always look on the bright side of life...
Always look on the light side of life...

If life seems jolly rotten There's something you've forgotten
And that's to laugh and smile and dance and sing.
When you're feeling in the dumps Don't be silly chumps
Just purse your lips and whistle - that's the thing.

And...always look on the bright side of life...
Always look on the light side of life...

For life is quite absurd And death's the final word
You must always face the curtain with a bow.
Forget about your sin - give the audience a grin
Enjoy it - it's your last chance anyhow.

So always look on the bright side of death
Just before you draw your terminal breath Life's a piece of shit
When you look at it Life's a laugh and death's a joke, it's true.
You'll see it's all a show Keep 'em laughing as you go
Just remember that the last laugh is on you.

And always look on the bright side of life...
Always look on the right side of life...
(Come on guys, cheer up!) Always look on the bright side of life...
Always look on the bright side of life...
(Worse things happen at sea, you know.)
Always look on the bright side of life...
(I mean - what have you got to lose?)
(You know, you come from nothing - you're going back to nothing.

Eshte i film, se maj mend titullin, Linda Fiorentina futet ne nje bar e askush s'e serben. Atehere bertet : Kujt duhet me ja marre ne goje ketu per te pire nje Martini?

Skene fantastike!

ndoshta dhe Last Seduction [me bill pullman/ peter berg] eshte film i lezetshem. ve te dashurin ti vrase burrin, Linda luan bukur ne ate film.

Nje batute e bukur eshte dhe kjo, Linda pyet detektiving privat, i zi ai.

-eshte e vertete c'fare thone per ju...[black men]

-c'fare?

- you know...hmm you know

[qellimi ish ta bote me heq rrypin e sigurise]

i jep gaz makines frenon dhe ai del nga dritarja

Mire, e bejme keshtu; them titullin, gjeni batuten...

"rrethimi i vogel"

Ps. dhe e mbyll ketu kete loje obsesionuese per te plotesuar ndonje fjalekryq...

o albano,  nuk me the, ta gjeta bauten e filmit...?

po jo mer dak...Rrethimi i vogel eshte filmi me Timo Fllokon, ne rolin e kryetarit...Andon Ledhi eshte te tela per violine...

daku, ke te drejte. kam rene komplet jashte kesaj rradhe...

nejse, nga ky filmi me kujtohet dicka nga shoku Kopi. (Albert Verria):   se kur ndiqja une neteve kriminelet maleve, ti flije me tet shoqe ne krevat....

bravo, ka shume batuta si film...

Ne vlore djema ne vlore .... u thoshte Beluli atyre cunave me aktor Arben Imamin .

Belul Gjenomadhi te ''balle per balle''...

The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist. And like that, poof. He's gone.

 "Usual suspects" me Kevin Spacey...por nuk me ka lene mbresa si film edhe pse eshte mjaft i famshem...

"Oh yes, the past can hurt. But, you can either run from it or, learn from it."

 

o emo,  po filmat vizatimor quhen?

Rrobaqepsi, i cili nuk e dinte kush ishte  klienti nga qe ky ishte ne dhomen e zhveshjes, thote:  Po ku i ke grisur pantallonat keshtu more gomar?
klienti, rastisi qe ishte gomar prej verteti,:  ne ferra usta, ne ferra..smiley

mund ti perfshijme edhe ata (vizatimoret), por kam frike se biem ne diletantizem pastaj smiley

"Babi, nuk flejn keta"?

"Jo bir, ngahera rrine zgjuar"

(jo-vizamore kjo me siper)

 nuk me kujtohet...

te ''shtigje lufte'', dialogu i ''vecante'' midi babait tosk (Pandi Raidhi) dhe djalit  geg Bert Ndrenika, te kujtohet:

 Hape mer bab se jom Shaboni... ( djali geg&eumlsmiley
  Nuk kam më Shaban. Nje qe kisha e bera lanet... ( e baba tosk).smileysmiley

ky po qe o tërb! ky me pandin them. smiley

eh, ajo skena qe thash eshte socrealiste te filmi me adem reke (horizonte te hapura, sknari dritero agolli). Tu e cu ne kopesht cunin qe me mjes heroi, kur cuni i vogel shef muzeumin e qytetit, dera hap kanat me kanat, i shpeto nga duret ademit dhe merr shkallet me vrap e mren ne muzeum. Aty mbas xhamave nje nagant, nje pushke, nje xhakete (ndoshta e kuqe, por filmi eshte bardh e zi)... heroi qe ndjek djalin brenda kridhet ca caste ne kujtime lufte, pritjen nga populli gjithe entusiazem per clirimtaret, urraaa (m'pelqen ky entusiazmi yt)... dhe aty eshte edhe nje monument bronzi me luftetare te lirise... dhe i biri e pyet:

babi, nuk flejn kto?

Jo bir, ngahera rrine zgjuar.

....

ehhh...

 une jam shume rende me batutat e filmave, por 2 te bukura nga kapedani jane:

'ti ne trurin tend ke miqesi me borgjezet'

'se shoqeria e keqe te prish, te merr me qafe. shkurt, me prishi.'

'se shoqeria e keqe te prish, te merr me qafe. shkurt, me prishi. 

smiley

-Ku ishe moj trushkukur!!!

-Me shoqet

'ti ne trurin tend ke miqesi me borgjezet'

une kam miqesi vetem me ty

mua me merr te keqen ti.

kur erdha ne shpi kjo plasmja jeme me tha se lopa ishte e semure..

 Ku jane keto batuta?

1- Uuuu Arifi,po pse s'flet o derr prej derri

2- E kane pare sot ne fshat ate docin e derrit

3- Ej Mazllem c'kemi - he hic

4- Qellove si kalam o Mane 

 Se mu kujtuan ca te tjera

5 Ti me beson mu apo cimentos

6- Konjak, ponc apo leng molle

7- Freno Besnik

8- Thesin agaaaa

Tre te parat jane te lehta, I teti ne bronz

e pesta- zevendesi i grave, Maku

shtata, udhetim ne pranvere

te gjashtes nuk po i bi ne te..

perballimi, e funit

 6- Mirush Kabashi tek dora e ngrohte,kur sekretari i partise e takon tek klubi

mesa po rikujtoj eshte nje film me batuta pa fund

- bisht i qenit bisht qeni ngletet

- kontrollomeni

- i di Brahushi rregullat zoti hetues

 

Eh cna keni fut ne ne mendime duke rikujtu gjithe filmat,por qeka e lezetshme,tani po e kuptoj sesa shume na mungojne dhe sesa aktore dhe skenariste te medhenj paskan qene.Po mundohem te sjell ndonje batute nga filmat shqiptare post 90 por sme vikan ne mendje.

Mbylle more ti se nuk pi pllatoni nga parate e tua.mbajne era spekullim at.. lol

 Hasta la vista, baby

 

Terminator 1 dhe 2

 Me Tarponin e Bakes, e bojme per i ore...

demo,  kete e thote Mirush Kabashi (shofer aro-je.smiley) te filmi ''gezhoja e vjeter''....

kap kete, e lehte eshte:

ja te besuam.  por, poho se me vete kishe nje bombe...

...Sa me ze gjumi mua ti me kalon nga nderzimi artificial i lopeve tek lufta ne vietnam.prandaj dhe nuk jam i ngritur pulitikisht dhe nuk di te lidh dy llafe atje ne shesh te burrave..

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).