Fjala e vitit 2009? Unfriend! As in "I unfriended you in Facebook"

Duke marre spunto nga blogu i Oksfordit (versioni kontinental), qe cdo vit nxjerr "Fjalen e Vitit", (2009-ta unfriend) si dhe duke pare artikullin per Dekaden e Papare, do te doja te dija se cilat fjale te reja te Shqipes, do mund t'i votonim si fjale te 2009-tes!

Une fatkeqesisht, e kam te kufizuar fjalorin e Shqipes se Re!

Keshtu, qe me modesti po e shtroj ketu te terin: smiley

A.

Apdejtoj (folje)

E. 

Establishmenti (emër)

L.

Lac (emer)

P.

I Papare (mbiemer)


 

Ndonje ide tjeter?

55 Komente

establishmenti !

Autori - Erjon Veliaj dhe te perngjashmit e tij smiley 

ankimim, ankimoj - ne format "jemi ankimuar", "kemi bere ankimim", "ankimimi yne prane..." Me zu e kruara kur e degjova tani qe isha ne Shqiperi...

sot ne mengjes sepse mu kujtua fjala "plebishitare" dhe nuk e kam idene se si e ka origjinen smiley

1. integrim

_______

shembulli me mizor i perdorimit: Të shtojmë kapacitetet integruese.

 

2. faktori

_______

Levizje nga armiqtë dhe miqtë.

Shembulli me mizor i perdorimit: Në trysninë e vazhdueshme të faktorit ndërkombëtar.

 

3. paketa

nga duhanishtja

shembuj: Paketa dixhitale, paketa e telefonisë, paketa me kushte lehtësuese, paketa ligjore.

 

yyyy sa ka..

te pakontestueshme, pakontestueshmeria dhe pakontestueshmerisht. Valle s'kishte ndonje fjale shqip per keto? Me vjen ne mendje vec 'kupa me kapak, kupa pa kapak'...

Mu kujtua edhe nje: smiley

E.

Elitar!

Turizem Elitar!

mrroklle, me duket se ket vit ka avancu togfjaleshi (fjala s'ka kipap dot e vetme me gjithë çudinat). 2009 ka pas shume margaritarë, po ajo qe me ka perpleks mo shume ket vit ka qene: populli opozitar.

Perpleks!

Perpelit? smiley

fh-je, a t'kujtohet llafi "sumpleks"? 

E hudhi tuc me sumpleks! smiley 

s'kishte prerogativë tjetër smiley

Jo vallaj nuk kishte!

Kjo eshte e pakontestueshme! smiley

Eshte e certifikuar!

e bome publike. me marrveshje si ajo per Asociim dhe stabilizim

1 - prevaloj. (folje) prevalim (emër)

shembull: gjuha shqipe duhet të prevalojë kudo. (Sali Berisha)

-------

2 - pangoj. (folje) pangim (emër)

shembull: Studentet kërkojnë punë, dhe jo ti pangojë Pangua (Erjon Veliaj)

------------------

3 - demontoj (folje) demontim (emër).

shembull: Fabrika e demontimit në Gërdec. (shtypi i ditës)

-------------------------------------

4 - dekomunistizim (emër)

Shembull: Shoqëria shqiptare duhet të dekomunistizohet (Tellalli i peshkut)

 

Hallall J!

E kisha harru kete "prevaloje"!

P.S.

Meqe permende "demontoj", m'u kujtu edhe fjala tjeter qe e shoqeroi shpesh kete fjale neper shkrime: Presumim!

P. Presumim!

O mrroklle po gjysma e ketyre fjaleve s'jane ne Shqip ore...

Intesifikoj u intesifikua jan intesifikuar do te intesifikohen me intesifikim smiley

jo, ket nuk mund t'a besoj! E ke seriozisht, apo kshu per gallate. Ka shqiptar qe e ka thene pernjemend kete?

Jo do si do por aktor profesor politikan.Arben Imami ne emisionin Top story pak minuta me pare smiley

No way... smiley

Pfffff... ala me sindromen e viteve 70-80, kur shqiptarizimi i fjaleve te huaja ishte nje forme kyltyre, dhe pse jo, me nder disidence...

Ajka ore ajka ca thua ti..Ore meqe je ketu e ti me keto llafet e vjetra merresh kjo fjala Ajka nga vjen??

Kshu ne pellazgce thua ti? smiley

Rri amon se u beme me llafe nje here.

Ne te vertete nuk e di origjinen e fjales...

Ah e kishe fjalen per albanezcen ti...

Ja dhe propozimi im:

Luajal

 

Mbertheckat (kopsat e bluzes, e kemishes e sytjenit etj. per ata/ato qe nuk e dine) eshte risjellur ne 2009 nga Prof. Doktor Ylli Pango live ne formen e saj nga me sensualet. Kom nja 2-3 muaj qe e perdor me shume sukses ket fjale tek gruja ime, kur du me i zberthy sytjenin.

smiley

m'kujtove nje moment nga seriali friends, ku Joey e heq sytjenin e asaj tjeters mrena sekondit, sa edhe ajo habitet. Dhe Joey: "Beginner's luck"  smiley

Po kontemplim? Mua akoma me ben cudi edhe lustracioni ne fakt.

Si thuhet ne shqip "kontemplim"?

Ha, ha, ha, kontemplim!!!! smiley Kundrim, soditje ...

si folje eshte: bluaj me mendje; si emer nuk me vjen gjalle ne bote ne ket cast. Por ka me siguri!

PS Po, Fini eshte right. Ai eshte kuptimi i pare. Por nuk besoj qe ne shqip e perdorin per ate gje.

"Zhbirillim" thua te jete valle, po kontemploj akoma.

GREAT!!!! Sa qesh tu t'thon urime smiley

Shume e sakte me duket mu kjo "zhbirilim"

Mesa hapa tani shpejt e shpejt qitapet, etimologjine e afert e ka nga fjala templum- tempull. Ne liturgji fillimisht eshte perdorur ne kuptimin "shoh, vezhgoj me respekt te shenjte" ...

 

Ne Shqiperi me ndodhi te ndiqja edhe nje leksion biologjie (ne TvUfo ne mos gaboj). Profesoresha qe shpjegonte tha:

"Ameba dhe parameci jane organizma monocelulare" dhe mua me kujtohej si dje kur ne shkolle thoshim "njeqelizore".

Ajo i paska pas te tana mundesite me thane organizma unicele.

Jo vetem amebes e parmecit nuk i thuhet monocelulare mi te rafte pika, po as euglenes jo e jo.

Dikush ka vu dore n'pytjen teme! smiley

Dikush ka shtu "establishmentin" si llaf, ke pytja, por jo une!

Qeverrija, a keni nderhy juve gje, apo si eshte puna?

Po bohena me hije per Zotin! smiley

P.S.

Qellimi im nuk ishte te veme ne dukje fjalet e huaja ne shqipen e sotshme, por te mundoheshim e te gjenim nje fjale (jo domosdoshmerisht te re, apo te huaj) qe do ti shkonte 2009-tes me shume per shtat! Por jo fjale politike!

Propozimi im i ri eshte: Gripi i Derrit!

Ose sic i thone keto rikat e TV-e shqiptar, Gripi i Derit! smiley

oh, dhe establishmenti ishte komenti im.

ca bojne kta mer

poshte qeveria !

 

Per Zotin, po na lujne menq!

Apo e ke bo ti Bede? smiley

jo vallai jo,

u bo kohe qi s'boj gjo smiley 

Si u bo kohe?

Pse, ke qene ndonjehere ne qeverri ti?

Une kujtush qe ka qene Triumvirati qe pastaj u shtu edhe me nje qike!

Ca tjeter nuk di per ty une?

Peshk-uajz!

P.S.

Neue Propozim per 2009-ten!

Institucionalizim! smiley

jo re jo

folsha kshu n'pergjifsi smiley

dmth spo bojme asisend, me durt ke vendi gjif diten, e jo mo te bojme editime ne temat e ppu smiley

ka njec rrota e kapitalizmit mer lal ke kutite. Mbetem pa bo asigjo smiley 

"Sharroi fukaraja" i kane pas thone i here vaftit! smiley

 

njashtu njashtu smiley 

Vete establishmenti e shtoi establishmentin. Go figure!

Qeverrija i di me mire punet e veta, po une u tutsh, se thashe, what with the high levels of fraud, and the Facebook fiasco, jalla kush hy e del ke llogaria ime ne Peshkt! smiley

Plus qe u bosh konfuz, se nuk e mbaja mend ta kisha vene, por edhe nuk isha 100% i sigurte qe nuk e kisha vene!

Kokerr misri eshte ajo e shkreta!

Ta ha pula! smiley

se tani rashe ne te une.

si ore mendove aq kollaj se une jam pjese e establishmentit  ???

m'ka njel hatri me ty smiley

Jo mer xhaxh! smiley

Une e di qe ti je disidente! smiley

Po tuj pa qe establishmentin e kishe sjell ti, thashe mos e ke krekue systemin si ustalleshe kapjutrash qe je!

 

 nuk krekoj gjojna qe nuk kane pare lale, 

se kam sistemin e motivimit qe ushqehet me ambicje per arritje ne fushen sociale dhe virtuale smiley 

e ve ne pune vetem kur ushqehet me naplona smiley

lol

"rikat e tvsh-se" hahahhaahhahahaha

"Involvim" me duket shume bastarde,""rrofsh ne vend te "faleminderit",qe po perdoret gjersisht dhe e kam shume inat edhe "e/i papare" qe e urrej si fjale..

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).