Departamenti i Puneve te Kota (vazhdim): Pse i themi kapeles republike...kapele republike?

T'u bo muhabet me grune dje, terv verc, fillume me lujte kete lojen mendore: Nqs do te na duhej qe ta koncetronim "komunizmin" e Shqiperise ne nje imazh te vetem, cili do ishte ky imazh?

I dhame karar qe komunizmit qe njohem ne ne Tironen tone te dashur, ishte: Burre i moshuar, me ...kapele republike! smiley

Kjo, sigurisht, nxorri pyetjen tjeter te kote: Pse i themi keshtu kesaj kapeleje?

 

P.S.

Sa per kuriozitet, the runner up ishte...Nje autokombanje e marre nga lart me muzike minutin e paret te Piano Concerto-s No. 1  nga Cajkovski (pamje nga TV-ja s'do mend) smiley

 

 

42 Komente

"Republike" do ket pas noifar brand-i i viteve te shkuara

 mrroklle, 

zakonisht ata qe i kane kenu gjonave e kan pas i fije ideje.

Parashqevia ka knu ket me posht :

Haxhire moj Haxhire, 
Lalen tate ku e le,
Lalen tate ku e le.

Haxhireja na ka ike e,
Me kapele republike,
Me kapele republike.

Nanananana naj naj naj naa
Nanananana naj naj naj naa
Nanananana naj naj naj naa

Haxhireja osht kacak eee,
Neper fusha neper male
Neper dete, oqeane.

Haxhire moj Haxhire,
Lalen tate ku e le,
Lalen tate ku e le

Haxhire moj Haxhire,
Lalen tate ku e le,
Lalen tate ku e le

Haxhireja na ka ike e,
Me kapele republike,
Me kapele republike.

Oj oj oj oj
Oj oj oj oj
Oj oj oj oj
Oj oj oj oj

Oj Oj oj oj lajle
Oj Oj oj oj lajle
Kujtova se binte shi,
Ato ishin lot't e mi.

Oj Oj oj oj lajle
Oj Oj oj oj lajle
Kujtova se binte shi,
Ato ishin lot't e mi.

Haxhireja, Haxhireja, Haxhireja, 

Nanananana naj naj naj naa (etc)

lind pytja, Haxhire?

I dhame karar qe komunizmit qe njohem ne ne Tironen tone te dashur, ishte: Burre i moshuar, me ...kapele republike

per emrin s'di te them, por me kujtove dicka qe e kam menduar shpesh... eshte i cuditshem fakti qe zakonisht keto kapelet republike ishin ne kokat e atyre qe duhej te urrenin shfaqjet borgjeze. smiley

po t'i vije re me vemendje, s'ishin te pakta rastet kur keto kapelet u vinin ca si te vogla. por ne nje ambient ku shpesh hasje kollare qe s'arrinin as te barku, keto ishin vogelsira.

kapelet republike ishin ne kokat e atyre qe duhej te urrenin shfaqjet borgjeze.

Shoku Enver nganjehere preferonte kapele 'Greek Fisherman"!

 

But let's not digress!

Puhlleez! smiley

ah, sorry, nuk ma morri mendja qe i moshuari identifikues ish Enveri. smiley

nejse.

Jo, jo nuk ishte! smiley

Ishte nje "random xhaje me kapele"!

Po Enveri, the standard bearer of fashion in the headware department, nganjehere leshonte "mixed signals" ne mode!

Ku republlika, ku shapka e Grekut! smiley

Enver Volatili, aspi karalloji! smiley

smiley

A nuk ka dhe nje varg

"Haxhireja ul m'karrige" kjo konga?

 

Haxhire, moj Haxhire

Besen tande ku e le...

M'vje men kshu turbellt! smiley

Mrroklle, nuk e di ket punen e kapeles, po mu gjithmone ma ka shqetesu nji pytje tjeter: A hyne delet n'uje kur I kap shiu, ashtu sic na hyn be trikja me lesh delje?

smiley

Mire delja, po deveja a hynte ne uje do thojsha une, sic hynte trikja me lesh deveje?

Kashmiri! Ca kashmiri! Lesh deve er dreq thuji, sic i ka thone plaka joe!

Admittedly, deveja s'ka ku t'laget aqe shume, po bi llafi! smiley

I dhame karar qe komunizmit qe njohem ne ne Tironen tone te dashur, ishte: Burre i moshuar, me ...kapele republike

ueeeeeeeeeeeeeee!!! 1000 vjet do rrosh! Ne doganen e Kapshtices vjet, gjeta nje burre te tille ne rradhe, me kapele republike dhe fraza e pare me te cilen iu drejtova ishte: ti ke qene komunist. smiley

pershendetje mrrok, nga tirona e ftohte demokratike.

p.s po demokracija si do perkufizohej?

 

Po e kena thone ate punen e "demokracise" J!

Dy versione, zgjidh e merr:

1. Harushe me gjup lekure t'zi me theka, floke pa la, qe shef me dyshim dhe me inat cdo rob te i kalon mo pak se 50 metra afer/larg

 

2. Kalamoj anash rruges nacionale, qe i tundin dy gishta (V, Liri Demokraci) cdo automjeti qe kalon andej pari! 

 

Une preferoj te dyten si imazh, po do thush ti, kush do preferonte bishen e malit perballe femijes? smiley

You'd be surprised! smiley  

. Kalamoj anash rruges nacionale, qe i tundin dy gishta (V, Liri Demokraci) cdo automjeti qe kalon andej pari!

Mrroklle, ke harru edhe nje gur ne doren tjeter, gati per te ti thyer xhamat e makines po mos i ngreje edhe ti dy gishtat. Sidomos zona Torovice e siper.

 

Ah po. Pashe edhe per kapelen republike, por ajo njhet si Fedora ne gjithe boten. Nje zot e di se pse i ka ngel republike.

Po sdo ja veshin dot kapele Fedora se do ja veshin edhe kinema Fedora pastaj.

Tashti ate punen e komunizmit varet ne ca viti e ka kap secili, me grupmosha, perkufizimi i momentit qe me vjen tashti mua do ishte:

tre veta per ta lajmet e italjonit, njoni qe levizte vibratorin m'cdo cep te dhomes, tjetri qe masturbote me varakun e kabllit, dhe i treti me pince te dora duke leviz sintonine, me fal se u bone kater se tjetri runte nga penxherja.

 Ha ha ha VIBRATORIN e kisha harru fare. Ne ke lagja jone kishim shpik nje menyre shume me efikase per zevendesimin e mullirit te stacioneve te TV, qe thyhej nga perdorimi dhe levizej me pinca. Saracineske nga ato te sahatit te ujit. Ishte fiks fare, vetem qe televizori dukej sikur ta kishte pru Skenderbeu per peshqesh dasme.

Rrofsh per kujtimet smiley Po bie nga karrikja duke qeshur, sinqerisht! smiley

ke te drejte Millosh, pune grupmoshash ky imazhi i kohës.

Psh, per mua, paraqitja me e sakte e asaj kohe, do te ishte imazhi i gureve, shisheve apo strajcave qe zevendesonin njeriun ne rradhe.

Aq ishte reduktuar prania e njeriut; nën nje dekor qe gjithsesi duhet thene se ishte festiv me banderola te kuqe me kalitje e PPSH, me vitRI e 1Maj, me te diela te panevojshme, me eskursione e qendra pune, me vije partije e shurup kolle, me kryefjalën Lavdi, etj, etj 

 duhet te vije prej frances dhe enver hoxhes kjo shprehja kapele republike :

ps: editor teksti me te shpif sesa ky i ketij blogu te qelbt nuk kam pare, duhet bere lufte me von nje imazh. vari lesht se nuk po lodhem me. 

faqen e gjeni ketu : http://www.lachapelleriejulias.com/repub...

Pse perdorim kete fjale pothuajse te piset per te pershkruar nje stil te qethuri, karé?

 

P.S. Sikur s'ka shume prurje nga blogosfera keto dite ne Peshk. Eshte periudhe thatesire apo jane shpallur dhe disa blogje abuzive, si puna jone? lol

po kokë a pil? ç'ka asht pili?

 ç'ka asht pili?

the other koka maybe? :think:

smiley

 Pil eshte stema nga e mbrapmja e kokes. Edhe kur luanim me pullat e postes ishte njesoj: koke dhe pil. Pra pil ka kuptimin e mbrapmja. Ketej vjen edhe shprehja " ka rone pile mrena".

Joke of the day (before)

- Kam rone dje nga shkallet....

- Ca re, koke apo pile? smiley

po pra PF-jo.  "u lodh u bo pil", psh.

T'ja lomë Mrroklles me na spjegu turr-a-jaz-ën, se sun i jap kon hitch.

 

(e-Notën i here, te shkoj te shty boren... folna nesrit).

 Mos kok vjen nga anglishtja edhe pil e kan lon shqip? smiley

 Jo se i bite te ishte sum per te tregu te mrapshmen.

Nani dhe nje llaf tjeter nga Tirona slums!

Do t'rraf, do t'boj panuch!!! smiley

 

PF-o!

Po pulla me spil t'kujtohet?

Nga dreqin ka ardhe "spili", kush din me na thane?!

nji sekond: kjo ka qen perdor si mbiemer: "e spilume" ahahahahahaaa

Je definitivisht i MODH! Ket nuk besoj se do e kujtojsha najher "pa ndihma nga jasht"

smiley

E spilume, po edhe me spil!!

Pa fun eshte fjalori i kalamojve Emo, ee?

 

Mrrok, duhet ta pranosh qe "me spil" eshte tjeter klas.

C'ka me sjell te tjetra: a t'kujtohet qe replayt te ngadalsum i thoshin "me stil".

Psh, a ishte apsaq apo jo? ja ta shofim, kur ta japi "me stil" smiley

"Spil" kushedi ka qene marka e bojes per stampat kur Padishahu ka bo sevap dhe ka ndertu per here t'pare Posta moderne n'malet tona! smiley

Ose makina qe e stampon pullen siper (qe t'merr edhe kallaren po s'e pate menjen)

I cike si puna e vincit!

Stilin nuk e kisha ndi ma pare!

Ej vallah! smiley

Me stil ka qene? Tingellon si me Still (as in still frames). Qysh i the Off side-it ti me siper? smiley

Per brezin tim nje simbol i kohes se komunizmit ka qene fotografia mbi kalin me topa tek ajo studjo ngjit me Kinema Republiken. (kush e di c'ngjyre ishin se ne foto monokrom nuk dukeshin).

Kur shikoj cucat me ksi contash si ma poshte, ai kali (por edhe kuajt te tjere studiosh) me kujtohet!! M'duket se kshu ngjyrash ka pas! smiley

 

P.S.

Neve kena "issues" per zotin!!! smiley

Neve kena "issues" per zotin!!!

Nahh. We cool.

Ej, me kujtove cantat e grave. Hallat, tezet, komshiet, zyshat dhe nona ime i kishin cantat po i soj. Asnjona Louis Vuitton - t'kuptohemi. smiley

Ca kohe/viti kushtonin dy dele treqin pare?

Vitet 60-te besoj smiley , Ose Koha Zogut

Se mu kujtu loja me Kopaca ne kohen e Dulles.

Kur ja bonte tjetri  " Me te gjitha"

 

Duhet te pastoje komplet barin , gurat ca kishte tja boje fush  te dilte Sumkapuci  ne pah  smiley

"E vetmja rruge" paska qene roman satirik turk?  :O

E ka lexuar njeri kete Aziz Nesinin qe thote ky?

Pavaresisht, na rekomandoni ndonje novele/roman satirik ne anglisht. smiley

 

xhibo cardolloj vonneguti te t'zej dora.

(nesini ka nje te bukur per zgjedhjet/fjalimet/kandidatet por s'po e kujtoj dot mire.)

psh hocus pocus me duket mire si fillim.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).