Cili eshte ndryshimi i vertete midis PD-se dhe PS-se?

A eshte ideologjik?

A eshte programor?

A eshte ceshtje personeli?

50 Komente

 pd udhehiqet nga nje komunist, tere tjeret jane ne ps

PS parti demokratike, demek, (shif dhe poshte pak)

PD bande rrugacesh qafleshe mitingashe dhe sigurisht, ku te gjithe plotesojne kriterin e te mos paturit ABSOLUTISHT ASNJE GRAM TRU.

Per te tjerat, e ka shpjegu Eltoni sa ja ka xi jeten. Me mire s'kish kush ta thoshte.

Dy dobicet e PPSHse, ose PPSH x2(sipas shumezimit me mitoze), me teknologji te re, pajisje te reja dhe sigurisht, edhe mashtrime te reja.

Pse athere preferohet njerin dobic mbi tjetrin?  Ndonje arsye konkrete? Apo thjesht per mos qene pjese e  bandes se rrugaceve qafleshe e mitingashe pa tru (kjo mund te zevendesohet me sharjet e pales tjeter per PS-ne)?

ne pd ka vetem nje dobic pra, e ne ps jane te gjithe dobica

minimizohet demi, zgjidhet e keqja me e vogel

me mire me grip apo me kolere?

tani varet sa respekt ke per veten o i pakapshem. Varet sa te intereson figura, pershtypja dhe ndikimi qe do te lesh ne njerezit qe te rrethojne. Une, po te flas nga ana personale, them qe kjo PS e sotme, e Rames, duhej provuar njehere nga populli. Shkuan qe shkuan ne votime. Duhej qe populli te votonte per ndryshim, jo per te njejtin mashtrim - ndryshe, apo vazhdimin e po atij mashtrimi.

Po te zhgenjeheshin dhe nga Rama, atehere do benin mire te rrinin urte, te prisnin te hiqeshin vizat, dhe oburra eksod! Per vete, zgjidhja me e mire gjithmone m'u duk (dhe e kam thene publikisht) ishte bojkoti total! Zgjidhja e dyte pas kesaj ishte Rama, zgjidhja e trete, ishte perseri bojkoti total.

Jashte aresyes time personale, nuk mund te flas per te tjeret; qejfe qejfe kjo dynja.

E para eshte mbreteri ndersa e dyta anarki.

Pra argumenti jot eshte qe meqe s'ka pasur pushtet qendror Rama, hajde ta provojme njehere (sado qe Rama ka pasur goxha pushtet tani per 10 vjet si kryetari i bashkise me te madhe te RSH-se, qe gati gati eshte nje qeveri me vete brenda qeverise si nga buxheti e si nga fuqia politike). 

Mua ky nuk me duket argument fort i mire.   Arsyet duhet te jene konkrete pervec "meqe s'e kemi provuar dhe kete hajde ta provojme"...

Elton a nuk mund te zgjidhet gjendja e te qenit te shendetshem, pra as grip e as kolere?

Ne jemi varfanjake qe ecim zbathur e hame keq, ndonje semundje do na kape gjithmone, e veshire te jemi te shendetshem.

Mendoj se ne vitet e para 90, nuk duhet te ishin studentet qe te benin e kerkonin ndryshimin (kelyshet komuniste) por populli i shtypr, duke eliminuar fizikisht 10 komunistet me te bundur, dhe ju do te kishit pare sesi tere tjeret (90% e shtreses politike shqiptare) do ishte larguar nga shqiperia.
Vetem pas eliminimit te atij kanceri shqiperia e lodhur do te mund te fillonte nga zero dnertimin e nje demokracie te vertete.

jo jo, eltono difekti nuk qendron tek ngrenia apo mos-ngrenia

por tek tretja  smiley
 

 

I pakapshmo... ty argumentet nuk te jane dukur asnjehere fort te mira.

 

te permendet fakti qe ka qene anetar i byrose dhe komunist qe ne 68, dhe ti hic,

Te permenden zgjedhjet e 96, dhe ti hic,

te permendet 97, dhe ti prape hic,

te permendet 98, ti prape hic,

te permenden premtimet elektorale te 2005, - asnje prej tyre i plotesuar, asnjeri i mbajtur, dhe ti prape po hic;

te permenden vjedhjet, mashtrimet me pasoja jashtezakonisht te renda ekonomike, dhe ti po hic,

te permendet Gerdeci, dhe ti prape hic,

te permendet shitja e territorit kombetar, dhe ti po prape hic...

te permenden 1001 te zeza te tjera, ti po prape hic mer cun...

tani, kur per ty asnje gje nuk ka rendesi, per cfare i hyn muhabetit ne rradhe te pare???? Cfare aresyesh kerkon ti njehere?

Se te gjitha aresyet qe mund te kerkoje nje njeri qe ka dhe prirjet me primitive qe te mos lere trurin pa perdorur, jane permendur ketu.

Ty nuk te pelqen asnje gje. Ti te kerkosh aresye, apo te "vleresosh" aresyet qe mund te paraqese kushdo ne kete blog, eshte nje gje krejt e panatyrshme.

po princ vidin kush e ka? aussstrohungaria ku hy ktu?

 

nigjoni mu... votoni dash shehin per diktator nja 20 vjet qe t mori sopata drejt prap

Zotrules mos i mesho rendshem termave abosolute te tipit "ty asnjehere nuk te jane dukur fort te mira argumentet" se kam 1 dite me shume se dy jave ketu dhe nuk besoj se me njef aq mire qe te besh deklarata te tilla.  Ne pergjithesi ketu une, ne keto dy jave qe kam qene antar, kam pare shume batuta, sharje e kunja se sa argumenta te forta llogjike te mbrojtura me fakte.

Tani, na rreshtove nje liste te te gjemave qe ka bere Saliu qe kur ka hyre ne politike, dhe une asnjehere nuk kam thene hic apo ndonje gje tjeter kur ti i ke permendur keto me perpara.  Cfare tregon kjo liste?  Kjo tregon qe Saliu nuk duhet zgjedhur ne asnje menyre.  A tregon kjo liste qe meqe Saliu s'duhet zgjedhur, duhet zgjedhur Rama?  Po ta pranosh falsitetin e argumentit, po ama po te perdoresh llogjiken e sakte, jo.  Kjo qe thua ti me siper, i bie qe Rama dhe aftesite e tija te karakterizohet nga gafat dhe deshtimet e Saliut, dhe qe meqe Rama s'i ka bere keto gafa me siguri qe ja vlen te zgjidhet.  Ky lloj te menduari nuk pin uje.  Une s'te kerkova deshtimet e gafat e Berishes, une te kerkova arsyet pozitive pse Rama dhe PS duhet te jene alternativa.

Po te drejtoj une ty nje pyetje direkte, pastaj bej cfare te duash; ne dac quaje batute, kunj apo barcalete:

Cfare duhet te beje nje njeri qe te konsiderohet si kandidature me e keqe se Rama?

Ndoshta tani do e thyesh akullin mes teje dhe trurit tend e do e besh "zemren gur" ta pyesesh. Mos u shqeteso, vere te borxhet e mia ate.

a t vje keq t pergigjem un???

 

duhet t q*het meethe publikisht dhe t boje w mcm hymn kombtar dhe ti thote hymnit bullgar ik e p*rdhu

i Pakapshem

Paragjykimi na qenka argumenti yt? Ke Berishen qe ja njeh 101 te zezat qe i ka sjell ketij kombi, ke dhe Ramen, qe nuk eshte provuar ne pushtet, ose te pakten ka bere dicka me aq pushtet sa ka pasur.  Kujt ja jep voten? Une voten time nuk e kam dhene kurre, sepse kurre nuk kam pare nje parti ne Shqiperi qe punon per interesat e Shqiperise dhe shqiptareve, por midis ketyre te dyve, nuk ka pike diskutimi qe voten do ja jepja Rames. Argumenti yt eshte shume bosh, por te ecesh me argumenta paragjykuese le te rij Berisha ne pushtet deri sa te vdes, dhe mbas tij e bija, dhe mbas saj e bija, dhe mbas saj i biri derisa sa idiotesia, injoranca, primitivizmi, e 101 te zezat e emrit Berishe ti marrin frymen ketij populli derisa te jape shpirt si qen.

ububuja filloi teoria e relativitetit prap...

Vete te qenit kunder Berishes, o i pakapshem, e perben Ramen dhe PS-ne alternative automatikisht. Nuk e marr vesh se si nuk e kap kete gje ti.

E di ti, qe per mua, psh, dergimi i Berishovicit ne litar, eshte nje lloj alternative, bile me duket shume e mire. Pra, si te vije nga PD-ja, si te vije nga PS-ja, per mua ndryshimi eshte i menjehershem.

Te shkulesh kancerin nga nje i semure terminal, nuk eshte thjesht nje fillim i mbare, eshte fillim jete. Cdo gje mund te behet gjate jetes, cdo gje behet me mire sesa kur dergjesh ne shtrat dhe te grin kanceri pak nga pak e te detyron te numerosh sekondat. Me vjen keq qe ti nuk arrin dot t'i shohesh keto gjera; ose ose, eshte ajo qe thua ti; qe te te konsideroj dhe une si batute e si kunj...

Nese do platforme dhe plan te vertete per rindertimin e Shqiperise, ka. Cdo plan eshte me i mire sesa Gerdeci pa fajtore; cdo plan eshte me i mire sesa kriminelet dhe mafiozet ne pushtet... Nuk me del peshku per t'u shprehur! po e mbyll me kaq me mire.

Per cfare paragjykimi e ke fjalen?  Une po kerkoj argumentat pozitive pse duhet zgjedhur Rama.  Mos valle Obama doli dhe ju tha njerezve qe une s'jam Bushi tere kohen, dhe per kete u zgjodh?  Permendja e gabimeve, sado qofte te medhaja te armikut tend nuk te ben automatikisht ty te mire.  Duhet te tregosh aftesite e tua dhe karakterin tend qe te bindesh te tjeret, dhe te thuash qe une s'jam Berisha (apo kushdoqofte kundershtari) nuk mjafton.

Kujt ja jap voten une?  Per momentin asnjerit, dhe as une s'jam kam dhene Berishes asnjehere.  Si ti dhe une nuk shoh asnje parti qe punon per interesat kombetare, dhe nuk shof alternative as njerin dhe as tjetrin.  Koncepti i te keqes me te vogel e me te madhe, per mua ne kete kontekst s'pi uje.  Po te ecesh me argumentin tim, keta te dy perjashtohen nga politika ne nje menyre ose tjeter dhe del ne krye dikush qe me vertet ka interesat kombetare si perparesi, dhe jo interesat e bandes se tij.

Po atehre per cfar po e gjykon Ramen si me te keq se Berisha se nuk te kuptoj? Kur te behesh i qarte me veten per kete gje eja ma shpjego edhe mua, deri tani vetem ke paragjykim, se ska c'te quhet tjeter, ku midis Berishes qe ka 20 vjet ne pushtet dhe Rames zgjedh Berishen. Shpirt primitiv demokratik. Megjithese edhe une nuk shoh asnje zgjidhje per vendin fatkeqesisht. Shqiperia eshte mbytur ne injorance dhe militantizem. Nga njera ane mendoj se ska si te jete ndryshe, PD-ja po te iki Berisha vaporizon si parti, dhe ngelet Shqiperia perseri mono-partiake. Ne Pd jan te gjith ose debila, me plot kuptimin e fjales, ose thjesht budallenj, ose injorant ose kriminele te djallezuar, une skam takuar nje njeri normal qe eshte militant i PD-s, asnje.

Zotrules pergjigjen asaj pyetjes qe ke bere, e cila duket qarte qe do te nxjerri nje pergjigje qe ti ke ne koke, ja ke dhene vete me poshte. "Vete te qenit kunder Berishes, o i pakapshem, e perben Ramen dhe PS-ne alternative automatikisht."  Keto jane fjale militanti te PS-se.  Une shoh pertej boshtit Berisha-Rama.  Nuk cilesoj asnjerin si te keqe me te vogel, sepse interesat e tyre jane diku tjeter e jo te kombi.  Ndryshimet e kushtetues prillin e kaluar i bene bashke, per ta forcuar postin e kryeministrit goxha dhe per te hequr qytetareve te drejten e tyre kushtetues te zgjedhin perfaqesuesit e tyre ne parlament.  Mua me vjen keq per te gjithe militantet qe mbrojne nje sllavokomunist mbi tjetrin.

Ttmsoia, nuk e  di nga e pe kete gje qe une cilesokam Ramen me te keq se Berishen.  Se di pse kam pershtypjen qe per ju po te shash Ramen mbron Berishen, po ti shash te dy mbron Berishen, po mos te shash asnjerin mbron Berishen e keshtu me rradhe.  I thashe dhe zotrules siper, qe keto jane fjali militanti.  Jam shume i qarte, por me duket se ti nuk po me lexon qarte mua.  Sa per qartesim, Berisha ka 20 vjet ne krye te partise se tij si diktator, por ne pushtet ka 8 vjet.  Edhe Rama, ne kontekstin e te dominuarit te partise se tij, asaj rruge po i shkon duke eliminuar gjithe kundershtaret e tij e duke vene ne poste kyce te gjithe nenpunesit e bashkise, e duke fituar zgjedhjet brenda partise me shifra enveriane 96% kunder nje kandidati qesharak.

Te lexova mire, por Ramen e paragjykon perballe Berishes. Dhe ja ta them perse, sepse Berishen e njeh, dhe je dakort qe eshte nje fatkeqesi per kete popull, pra cdo alternative eshte me e mire se Berisha. Por une jam me shume dakort se sa kundra asaj qe thua ti, sepse jam mese i sigurte qe kushdo qe te fitoj ne Shqiperi nuk fitojne shqipetaret. Edhe protesta qe ben Rama per hapjen e kutive nuk e ben per popullin shqipetar, dhe per demokratizimin e Shqiperise, por e shikon kete te  fundit si pretekst per te ardhur ne pushtet. Dhe kam nje arsye shume te forte per ta besuar kete gje, qe eshte  bashkepunimi qe pati Rama me Berishen para zgjedhjeve, biles edhe gjate zgjedhjeve, dhe kam shkruar per kete gje ne kete blog, per kodin zgjedhor qe miratuan dy liderat, dhe per menyren se si shtrenguan pushtetin ne partite e tyre, pra u ndermorr cdo hap qe mbas zgjedhjeve te kishte pushtet individual ne Shqiperi, dhe jo pushtet institucional dhe partiak. Pra ne njerin krah u perpoqen te shtine ne dore partite respektive dhe ne krahun tjeter te eleminojne forcat e jashtme (te vegjlit dhe opoziten e ardhshme) nepermjet kodit zgjedhor. Kam edhe nje arsye tjeter, qe eshte se Rama nuk ka fytyre te kerkoje rihapjen e kutive pa kerkuar falje per paaftesine per te ruajtur voten qe premtoi here pas here se ishte nje vote e garantuar.

Por Berisha ja kalon te gjithave, ai eshte fatkeqesia me e madhe kombetare e gjith historise te ketij populli, qe nga lashtesia.

Kam edhe nje arsye tjeter, qe eshte se Rama nuk ka fytyre te kerkoje rihapjen e kutive pa kerkuar falje per paaftesine per te ruajtur voten qe premtoi here pas here se ishte nje vote e garantuar.

Nxitohesh,Rama ka te drejte te kerkoje hapjen e kutive,me sloganin:"Hapni kutite"jo per te marr pushtetin,por per te vertetuar,si eshte votuar; sepse ka shume dyshime,shume fakte per parregullsi votimi, skandaloze,te panjohura pershkak te mbylljes,pse jo te kompromentuar dhe te blere, te komisionereve te dyja paleve,te cilat duhet te denohet ashper nga ligji, thjeshte nje verifikim qe duhet te hetohen dhe pergjegjesit te denohen sipas nje ligjit,qofte blu,qofte i kuq qofte i cdo ngjyre,qe ne te ardhmen te mos perseriten me trafikime te votave.Sepse vete,te gjithe politikanet e pranojne se as edhe nje here zgjedhjet nuk kane qene te rregullta,ka patur manipulime te fletave te votimit,kompromentim te komisionerve(kush komisioner eshte futur ne burg)pazare me fletet e votimit.

Ruajtja e votes nuk behet me pushke,por me friken e ligjit,dhe ne Shqiperi njerzit nuk kane frike ligjin,thjeshte njeriun qe ben ligjin!Nuk mund te ruaj voten nje njeri,me urdher te peshkut,vetem ne shqiperi ndodh qe njerzit nuk kane frike ligjin!

Rama mund te jete i poshter,i pa denje por ne kete ceshtje,sepse votimi i rregullt,i lire,i pa kundershtueshem,dhe i qarte dhe ibesueshem, atje ku shon,eshte vertet nje ceshtje kryesore,per nje qeveri te legjitimuar,te pranueshme nga te gjithe,me pastertine me te mundeshme!

Te gjitha zgjedhjet ne Shqiperi kane qene te manipuluesheme si ai mitingu i 8 DHjetorit09,ku sheshi u mbush me urdher te administrates,dhe me vargun e trenit dhe te autobuzit,falas nga Partia ne pushtet!

 

Vota ruhet, kur ajo nuk numerohet nga komisionere partiake, nje nga cudirat qe ndodh vetem ne Shqiperi.  Asnje nga partite as ka rene e as bie dakort qe komisioneret qe nga KQZ-ja e deri te numuruesit ordiner, te mos zgjidhen nga partite qe hyne ne zgjedhje (te medha apo te vogla).

PD udhehiqet nga nje ish-komunist, PS udhehiqet nga nje ish-antikomunist.

haha sa e forte s m kishte shku noihere men'ja ke kjo... hallall qe e the

Zotrules fjalet e tua keto e jo te miat "Vete te qenit kunder Berishes, o i pakapshem, e perben Ramen dhe PS-ne alternative automatikisht."  Koincidentalisht edhe fjalet pak a shume te njejta te Erjon Veliajt kur e pyeti dikush ne nje emision televiz se pse po bente aleanance me Ramen, kur ne fillim te karrieres politike te tij ishte kunder te gjithe klases politike te Shqiperise.  Per mua alternative eshte vetem nje nacionalist i vertete.  Dega kryesore e PPSH-se dhe dega anesore e saj ngelen te lyera ne tradheti dhe antishqiptarizem.  E kane deshmuar kete gje nga 1941 e deri ne ditet e sotme.

Ore pergjigjju pyetjes ti, kaq bej. Harroje cfare kam thene une... Po te me shkruash per here te katert barcaleta te tilla, te me tregosh mua sa filozof i madh je, mos te te vije keq kur te quaj mitingash qaflesh! Ketu po flet me mua, jo me Ramen, as me Berishen, as me Enverin. Te bera dy pyetje te thjeshta fare, tre here ke bere zhurme kot!  Qe te kesh ti (TI) verejtje pastaj per epitetet qe ju ngjiten, kjo eshte mungese serioziteti ne rradhe te pare, dhe per mua, ne rradhe te dyte, me e rendesishmja - mungese truri.

Ne dac pergjigju pyetjes tani, ne dac mos.

A eshte ideologjik? - Jo

A eshte programor? - Jo

A eshte ceshtje personeli? - Disi

Cila qelbet ere me shume? - PD

Cila ka doza marrezie tragjikomike me te larta? - PD (Hands down)

Zotrules, une pyetjes i'u pergjigja po ti kerkon me ngulm pergjigje te tipit "Rama eshte me i mire se Berisha" ose "Berisha eshte me i mire se Rama".  E thashe me siper qe truri im nuk funksionon vetem brenda boshtit te plehrave.  Nuk jam mjeran i atille nga trute.  Nga ana tjeter ti kur nuk merr pergjigjen qe kerkon, te erresohen syte, te trubullohet mendja e te ze nje diarre e keqe e gojes dhe fillojne etiketimet e kundershtarit me "mitingash qaflesh, salist etj".  Kjo vjen si pasoj e mendjes tende mjerane qe nuk pertyp dot dicka qe del jasht boshtit te plehrave, dhe per te kompensuar per kete mangesi etiketon autorin e pergjigjes me epitete te te vetmit kundershtar qe ti njeh.  E gjithe kjo cfare do te thote?  Ti je ai i mitingashi pa tru per te cilin ti akuzon kedo qe te del perpara.  Kjo vjellje urrejte eshte urrejtja qe ke ndaj vetes.  Shiko ndonje psikiater qe te te ndihmoje me kete problem. 

Ah, dhe mos u lodh kot te kthesh pergjigje se e di qe do perseritesh te njejtin refren "mitingash, qaflesh, saliste" e ku di une...

 

Dajosh,

Pse PD-ja qelbet me shume dhe ka doza marrezie tragjikomike me te larta?

"Dajosh,

Pse PD-ja qelbet me shume dhe ka doza marrezie tragjikomike me te larta?"

Ah mer zemra teme, do me duhej 1 nate dimri dhe nje furre me buke ta shtjelloja pyetjen tende. Nje rekomandim do ishte leximi i shkrimit i Shinasi Rames tek Gazeta Shqiptare para ca ditesh. Por shpejt e shpejt, SB ne syte e mi nuk eshte nje qenie normale njerezore, ka probleme mendore (skizofren??) dhe them se po ta merrnin ne studim psikologet do dilte shume i rrezikshem dhe ai e ka treguar kete me ato qe ben. Ed Rama ka edhe ai marrezite e veta, por ne syte e mi nuk shfaqet violent dhe ne ato qe thote eshte shume me i sakte dhe me i qete se berisha.

Ne rang partie, dalloj qe te dyja palet kane plot budallenj dhe qelbesira mes tyre, por shoh qe budallenjte e PD kane simptomat e cmendurise agresive te berishes, kurse ata te PS duken me teper si dele dhe nuk shfaqen aq agresive. Plus PS edhe pse komandohet nga Ed Rama, i lejon ca blegerima kunder aty ketu, kurse ne stanin e berishes degjohet vetem pallma e berishes.

Shpresoj ta kem qartesuar sadopak metodologjine qe me con ne konkluzionet e mia. smiley

E ke qartesuar.  Une them ama qe Rama eshte sozia e Berishes, po aq diktatorial dhe po aq agresive.  Se ku lexova diku nje debat brenda selise te PS, midis Rames, Blushit dhe Seserit, dhe kercenimet qe i leshoi Rama Blushit ishin tamam kercinime me  jete.  Edhe per kontrollin e partise Rama, eshte po aq diktatorial sa Berisha.  Kjo u pa qarte ne zgjedhjet per kryetar brenda partise qe Rama i fitoi me shifra Enveriane.

 

Cfare dua te them eshte qe, kemi PPSH-ne qe nderroi emer per here te dyte ne Qershor 1991, me ish funksionare komuniste si Ruci, Dokle, Islami, Dade etj. te drejtuar nga nje megaloman i semure psiqik.  Kemi PD-ne qe u krijua me udhezimet dhe nga njerzit e zgjedhur nga Alia, e mbushur dhe kjo me plote komunsite por jo te rankut te atyre qe gjenden ne PS, e drejtuar po nga nje megaloman tjeter.  Te dyja palet akuzojne njera tjetren vazhdimit ne te gjitha menyrat, dhe kunderpergjigjet per keto akuza jane akuza te tjera. Te dyja palet jane teresisht koke e kembe antikombetare.  Une ketu s'shof asnje ndryshim.

Cer s'bo vaki, edhe mund te jete sozi e berishes, por une gjykoj nga ato qe shoh. Nuk jam ne brendi te prapaskenave brenda PS. Nuk e paragjykoj dot tjetrin me "me kane thene". Rama ka fituar 3 here bashkine e TR dhe kjo per mua vlen shume sepse i besoj me teper nivelit te banoreve te TR sesa atyre te Bathores. Rama gjithashtu (duke qene qe jam banor i vjeter i TR dhe kam provuar epoken e shurrtoreve masive ne qytet ne kohen e SB) me tregon qe di te organizoje njerezit per pune dhe arrin rezultate, dhe mqs nuk kemi alternative tjeter perballe berishes, mbetet automatikisht ne skene. Plus kesaj nuk ka qene ndonjehere ne funksione qeverie pervec kohes kur ishte minister kulture ku beri nje pune shembullore per nivelin e Shqiperise. Por me pozitivja per ramen eshte qe nuk shoh tek ai te hedhe vrer dhe helm, nuk perpiqet te mbjelle ndasi tek populli.

Shkurt muhabeti, ne nje vend ideal, populli nuk do dilte te votonte asnje prej ketyre dy figurave, por nga halli une votoj ramen 1000 here sa kohe perballe tij qendron berisha. Berisha eshte teper i zi dhe i urryer (edhe sikur fare te mos dije njeriu rreth bemave te tij, boll gjuha plot helm ndaj kundershtarit do ishte mjaft) eshte vertet fatkeqesia e vendit.

Sipas mendimit tim strumbullari i gjithe sherrit ne Shqiperi eshte Sali Berisha.6-7 vjet me pare thoshim fajin e ka dyshja Berisha Nano si dy figura knfliktuale.Nano iku nga skena ,prape sherr e shamata .Tani sipas meje sduhet te themi me fajin e ka dyshja Berisha Rama por duhet te trgojme gishtin nga fajtori i vertete.Se smund te jene te gjithe mafioze e Berisha te jete burre i mire

I gjithe problemi eshte se Berisha e personalizon luften politike e ashperson artificialisht , provokon dhe ben kthese shume vone.Ska as turp ta lepije atje ku ka peshtyre.Problemi i PDse nuk eshte qe ka nje lider karizmatik apo te forte por qe ka nje lider si ky me lart.

Problemi nuk eshte vetem PD dhe PS; problemi eshte mungesa e alternativave te tjera brenda vendit. G99 u pa ne keto zgjedhje qe nuk eshte alternative; ishte praktikisht thjesht nje djalosh dhe ca vajzoshe qe skane punuar asnje dite (me sakte nuk i ka thene kush puna e mbare) po kane bere vec protesta me legena para Kryeministrise (dhe i kane thene vetem protesta e mbare).

Per me shume, ne ndryshim psh nga vendet baltike qe pas tranzicionit kishin nje emigracion shume te edukuar, te cilit i hapen rrugen per te marre pushtetin, ne as e kemi pasur nje emigracion te tille e as i kemi hapur rrugen per te bere dicka.

Valdas Adamkus, ish president i Lituanise, ka qene zyrtar i administrates amerikane e me pas u be president. Ligjet shqiptare nuk do ta lejonin nje gje te tille. E ngjashme eshte dhe historia e presidentit te Estonise dhe e ish presidentes te Letonise Freiberga.

Canart para se te akuzosh arbitrarisht ndiq rrjedhen e debatit.  Nuk e kam zakon te personalizoj gjerat ne debat, dhe sic mund te shikosh me dike tjeter siper edhe pse nuk jemi dakort nuk jemi share apo i kemi personalizuar gjerat.  Njerez si zotrules ama vetem nje lloj gjuhe dine, dhe si rrjedhimisht te detyrojne t'iu pergjigjesh ne te njejtin ton.

Kot per te stervitur pak gishtat po as une nuk arrij ta kuptoj se pse duhet votuar PS kur nuk votohet PD-ja? PS-ja ishte 8 vjet ne pushtet dhe me korrupsionin qe arriti deri ne gju (jo se tani ka zbritur poshte gjurit) mund te kete vrare me teper njerez se shperthimi i tunelit ne Gerdec. Puna e Rames ne Tirane eshte mizerje. Nuk e di se me cfare mund te krahasohet puna e Rames por ne 9 vjet pushtet, me kete transport urban, nivel papastertie, nivel sherbimesh qytetare, ndertesash, zona parkimi e hapesira te gjelbra (0m2) mund te krahasohet vetem me vendet me te varfra ne Afrike qe jane duke hequr pasojat e luftes civile. E kam shkruar njehere po Tirana per mendimin tim eshte nje qytet qe vetem nje bombardim i rende e shpeton nga vetmbytja. Kjo nuk eshte se justifikon drejtimin e PD-se. Thjeshte jane ekuivalente (mbushur plot me shqiptare qe nuk kane ndergjegje dhe jane te gatshme te bejne gjithcka per pushtet) dhe te gjithe duhet te votonin per nje parti tjeter.  Nuk jam dakort me bojkotin sepse bojkoti nenkupton pranimin e heshtur, por ne kete rast pavaresisht se ke voton PD, PS, LSI apo ndonje parti tjeter shqiptare, prape hajdute do vinin ne pushtet. Edhe sikur vellai im te ishte minister do e dyshoja per korrupsion. Sepse kjo eshte shoqeria qe kemi krijuar te gjithe, dikush me deshire, dikush duke braktisur vendin, dikush duke pertuar per tu organizuar e ndaluar korrupsionin, te gjithe jemi pergjegjes per gjendjen e sotme nuk eshte pergjegjes vetem Berisha apo Rama.

 Ore i pytje kam une. Si nuk lodhen keto socialistet e peshkut duke share Salen?! Se kuptoj pse mereni me nje njeri qe ka 20 vjet qe eshte ne pushtet, qe eshte nje nga politikanet me te zote te Europes, qe i hodhi tuc te gjithe kundershtaret politike e ca te tjere i futi ne sqetull, qe fitoi mandatin e dyte dhe me shume gjasa dhe te tretin, qe po e cmend Ramen dhe po e con ne pavjonin numer 69 bashke me Veliajn. Pra ideja eshte qe dukeni te gjithe si nje tufe mizash qe rrotulloheni mbas bythes se kalit dhe qe ankoheni si grate e keqia sa here qe kali ju pjerdh ne surrat. Po hiqeni koken nga bytha kalit pra majaft e mbajtet neper goje. Miqesisht Demokrati Lekist smiley

ore nqs ai eshte njesh i papame figur etj  qeka per veten e vet se per ne spo qeka

Ore si nuk u lodhet 'demokratet' bashke me Salen duke share Enverin?

Pse merren me nje njeri qe ndejti 50 vjet ne pushtet, e qe ishte nga politikanet me te zot komunist, qe i hodhi tuc e i varrosi gjith kundershtaret politike, e ca te tjere i futi ne sqetull, qe i fitoi te gjithka mandatet ku konkurroi me 99% te votave, e qe sa ishte gjalle e ca kohe pasi vdiq Saliu e kishte idhull?

Per me teper ka 30 vjet qe ka vdek e akoma zgjoheni ne mengjes e flini ne darke me emrin e Enverit e komunistave ne goje?

Ideja eshte qe dukeni te gjithe si nje tufe mizash qe i rrotulloheni bythes se kalit te ngordhur, e kur ju vjen ndonje ere e keqe ikni se trembeni obobo u ngjall, bashke me mizen e madhe te m... qe keni ne krye te ciles mundoheni tja fusni koken ne b... se ju duket se i ngjan me shume b... te kalit.

Hiqjani pra koken kalit te ngordhur nga bytha, se sado enderroni, s'ka per tju pjerdh ndonjehere ne surrat, po do kenaqeni me pordhat e mizes s m... qe e ndiqni nga pas.

E mjaft e mbajtet ne goje.

Miqesisht. Pipthi

une personalisht i perceptoj te dyja si hajdute,po e keqja me e vogel apo  ajo qe vjedh me pak se di

asnjona ska program me politika ekonomike te mirefillta ,nuk shof ndonje vizion se si me e cuar vendin perpara pervecse VIZAT,demokratet i meshojne me shume kesaj.

vizat sdo na rregullojne jeten ,ndoshta per nje pjesese te madhe i jep illuzione punesime neper vendet europiane,po keto vitet e fundit  po nuk ishe profesionalisht shume i pergatitur mezi gjen pune edhe ne europe,papunesia ne europe eshte rritur

politika punesimi te shqipetareve ne shqiperi nuk ka,programe te mirefillta per te zgjithur hallet e vendit nuk ka nga asnje parti,te pakten  si c a shof une

papergjegjshmeri  e madhe nga te dyja palet,po sidoqofte peshorja anon  nga  nje ane

Ndryshimi me thelbesor qe ka rene ne sy deri tani eshte qe PS feston 29 Dhjetorin si date clirimi dhe PD jo. Te tjerat nese merret historia 20 vjecare i kane pak a shume te njejta.

Madje, nese shef me kujdes ndryshimi i 29 dhjetorit eshte ne thelb i gjithe ndryshimi midis te majtes (perfshi LSI) dhe te djathtes shqiptare ne pergjithesi.

Ndryshime te tjera jane shume veshtire per te gjetur.

Disa pergjigje.

Nje komunist :

Kur dhjeu PPSh  muti u nda ne dy pjese te medha dhe ne disa copra te vogla.Me me shume ere mba copa e PD-se .

Nje Ballist :

Kur ngordhi kali dhe i rane thonjt nuk kishte me kush ti hiqte patkonjt . Me shume miza rreth gjese se ngordhur mbledh PD-ja.

Nje zogist :

Nja dy flamure te NM te harruara ne hale kur iku ,  u ndane   nje blu per PD dhe nje te Portokallijte per PS. Me shume copra me ere ndan PD-JA .

Nje Pdnj-ist

Dihet qe qeni ose i ka topa te kuqi me maja blu ose topa te blujte me maja te kuqi . Kushdo maja te ben mire .

Populli

Dhe fshati qeshet e bota tallet ..... ku ish gjer dje kjo fare sokoli.

Kot per lezet ky me te kapme qeka si rrot mulliri , megjithse do te beje si mullixhi smiley   Si kandidat i ri per xhupkuq duket po ne e lente Tellali smiley

 

eeee??? si kshu? ene balli ene zogu ene kumunisti me pd e paskon inotin mo shume dmth??? mun ta kishe kamuflu i cik mo mire pergjigjen tate

jon ca rreglla qe kon t bojn me speed of propagation laplace boundaries etj... po ta aplikojshe ke partite politike i bi qe ajo era keqe qe permene vje mo teper nga ps-ja valla'i...

n q s ka i gjo t mire pd-ja osht qe po i jep pushtet i klase shoqerore qe deri tashi ka qene shum e izolume nga qytetrimi, veriut dmth... bo vaki po e bo padrejtsisht ket pune... po rezultati mas 50 vjetesh do jete qe kjo pjese e shoqerise shqiptare do hiqet serbes per qytetare sic hiqet sot ene jugu

pak a shume kte gjo boni esat pasha per tironen... per ironi kshu funksjono kjo puna qytetrimit... puna osht me i kapercy kto lloj fobish midis shqiptaresh, t tjerat rrjedhin vete masanej... ku i dihet, me icik shonc zhvendoset ene kryeqyteti se jena lodh valla'i ktu m tirone me klash of civilajzejshens... mun t bohet tropoja kryeqytet... anej ka krahu tjeter bohet gjakova ene bohet  si bicim vjene-bratisllave... juve anej poshte boheni hungari ene qe ku erdhi habsburgu prap... masanej fillojn ondrrat  do morim pragen (lugina e presheves deri m nish me i llaf) sllovenine(ulqini me i llaf) masanej pretendime territorjale per transilvanine(maqedonia perendimore) dhe pak ndryshim in the new world order shtrihena deri m selanik... jo keq si konspiracy theory si thu... mjeshtra jena ne shqiptaret per ondrra valla'i kampjon bote.

 

Pak ndryshime kane ne praktike

A eshte ideologjik?

A eshte programor?

A eshte ceshtje personeli?

Ideologjik e programor pothuajse asnje ndryshim, se keto jane dhe teori, ideologjia dhe programet, dhe ne teori te dy palet jane antikomunista te thekur, properendimore, propaqes dhe kunder dhunes, sides, dhe gripit, si intervistat e miseve ne konkurset e bukurise.

Personeli ka me shume ndryshim, dukshem tek ish-funksionaret e larte te partise komuniste qe jane akoma pas dy dekadash ne rangjet e ish PKSH, dmth PS ne vecanti dhe te majtes ne pergjithesi.

Po ne praktike dhe PD ne pergjithesi e Berisha ne vecanti jane nga me pak antikomunistet (therefore me communism-friendly) te se djathtes ne Shqiperi, ndaj kemi akoma sot kaq shume (ca hapur ne parti e pushtet e ca prapa skenes) komuniste dhe ishsigurimsa qe bejne ligjin ne biznes dhe ne politike. Antikomunizmi i Berishes eshte pergjithesisht retorike fushate, dmth marrje dhe mbajtje pushteti. (Nje arsye me shume qe ai duhet te dale ne pension nga politika, idealisht ne fund te ketij mandati).

Si perfundim kane me shume te perbashketa, shume me shume, se te vecanta, sidomos Berisha e Rama ne etjen per pushtet dhe dominim absolut brenda partise se tyre, po dhe ne pergjithesi, megjithese Rama i ngjan me shume Berishes te viteve '90, dmth eshte akoma me diktatorial dhe me i etur per pushtet me cdo kusht sesa Berisha aktual, dhe dukshem me shume i korruptuar dhe me pak produktiv ne postin e vet, dmth funksionin publik.

Sidomos duke pasur parasysh keto te fundit, s'ka dyshim qe nga te dy Rama eshte ku e ku me keq. Dmth ketij krahasimi i pakashem se kuptoj pse i shmangesh, qofte per tu dukur si pertej te majtes dhe te djathtes smiley qofte si irritim nga te dy. E verteta eshte qe ne si popull (te pakten momentalisht) s'kemi hic ne dore se ke zgjedhin kastat politike ne krye te tyre, keshtu qe s'kemi opsione te tjera (per njerez te tjere) perpos ketyre te dyve. Ndaj dhe krahasimi eshte jo vetem i pashmangshem, por dhe i nevojshem. Se ja ta zeme dalim ne si peshk themi njezeri qe nuk duam asnjerin nga keta po duam Tushen te jete kryeministre. Bejme dhe proteste per kete ne shesh. Mirepo s'na pyet njeri. Therefore, Berisha dhe Rama jane te vetmit opsione qe kemi tani per tani.

Idealisht, po te adoptonin sado pak sistemin ameriqen (pavaresisht se jemi tjeter sistem politik) dhe te kishte njefare gare brenda partise, jo si Amerika po sado pak te ngjashme, te kishte konkurrence te mirfillte brenda partise per drejtuesin, jo konkurence Rama-Byrekiste, kjo do sillte dhe alternativa dhe demokraci brenda forcave politike. Po me njerez ne krye si Berisha dhe Rama kjo gje eshte me larg ne kohe sesa permbytja e Nju Jorkut nga oqeani si pasoje e ngrohjes globale.

Krahasimit une nuk i jam shmangur, por une nuk shoh te keqen me te vogel.  Ta quash njerin nga keta si te keqe me te vogel, eshte si ai termi ushtarak "friendly fire", dhe ushtaraket kane nje batute per kete ku thone "There is nothing friendly about friendly fire".  Pra as nuk e bej per tu dukur pertej te djathtes e te majtes, sepse si nacionalist i vertete qe jam si mbas mendimit konvecional politik une i bie te jem e djathta ekstreme.

E verteta eshte qe ne si popull kemi mundesine di degjenerojme dhe ti degradojme keta plehra antikombetare per ate cfare jane.  E verteta eshte ajo qe shihet qarte, e cila eshte degjenerimi gjeo-politik, ekonomik dhe kulturor i kombit tone dhe se keta zagare jane vecse mbeturina komuniste qe shohin vetem te mbushin xhepat e tyre me cdo kusht, dhe se nuk bejne asgje qe eshte ne interes te vertete te cdo qytetari apo te kombit qe keta gjoja pretendojne te perfaqesojne.

"E verteta eshte qe ne si popull kemi mundesine di degjenerojme dhe ti degradojme keta plehra antikombetare per ate cfare jane."

 

A ke ndonje ide me konkrete se si mund te behet kjo!!??

Mosbindje partiake, izolimi i politikaneve nga shoqeria, perjashto militanto-partiaket nga shoqeria dhe nga familja, informo publikun per degjenerimin kombetar qe keto dy "alternativa" po sjellin, zgjedhje ne mase e nje alternative te panjohur vetem per ta larguar keta plehra nga pushteti dhe per ti dhene nje mesim plehrave te tjere, kerko me ngulm alternativen nacionaliste.

 

E kam thene me perpara kete, qe vetem ne Shqiperi partite qe u krijuan direkt me ardhjen e pluralizmit dhe politikanet komuniste qe i drejtuan ato jane akoma ne krye ose kane ndonje fuqi politike te vertete.  Edhe solidarnoski i famshem ne Poloni nuk perfillet me ne politike dhe s'ka asnje lloj fuqie, qe gjoja ishte levizje e madhe antikomuniste.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).