Cfare eshte liria seksuale?

Pyetja mori shkas nga pohimi Finisterre se ne morine e gjerave qe po ndryshonin ne fund te viteve 80 ndjehej edhe "pak me shume liri seksuale" Une shpreha pak habi per kete pohim dhe ketu lindi nje keqkuptim.

Pyetja mund te formulohej edhe ndryshe si psh: Femrat shqiptare-midis tradites dhe trendeve te revolucionit seksual

ose Renia e tabuve, liria dhe anarkia seksuale

ose....

Pra nje variacion veshtrimesh rreth nje teme pertej se majtes dhe te djathtes.Duke qene e tille , pra pertej politikes se dites, mbetet nje teme per mendjet dembele dhe ata/ato qe kerkojne adrenalinen edhe ne zona ku s para shkel kemba  e militantit politik.

Te flasesh per kete teme , kerkon jo vetem referenca qe nuk mungojne por edhe njohje sociologjike te realitetit shqiptar. Dhe mbi te gjitha kjo teme prek jo vetem konceptet poredhe eksperiencat personale. Por ketu jemi ne PPU dhe jo para priftit per tu rrefyer smiley

 

66 Komente

Vikipedia:  If non-restrictive sexual norms are regarded positively, they may be called sexual freedom, "sexual liberation" or "free love".

Si perkthehet shqip kjo, bjeri ti biem?

je i vonuar Dushku. Revolucionin seksual e kemi bere tashme. Tani na duhet revolucioni kulturor. smiley

s'kemi shume orizore dreqin! ku do t'i shpiem gjithe ata intelektuale!? Le qe harrova, s'kemi as intelektuale te shpiem ne orizore jo smiley .

  me gjith ket teknologji bashkekohore, jo orizore po as pune dore s ka ngel me. smiley

Ja nje pergjigje e shkurter per pyetjen: liria seksuale per shqipetaret eshte te berit seks jashte shtetit!      smiley

Berber, kjo eshte nje ceshtje shume interesante per t'u diskutuar se mua me duket qe ne Shqiperi liria seksuale eshte ku e ku me e madhe se jashte. S'eshte liri e hapur, por eshte liri e nenkuptuar.

Jam dakort me ty, por kur liria seksuale eshte e nenkuptuar eshte veshtire ta matesh. Dhe kur se mat dot, del qe nuk ka ose eshte e zbehte.

Liri seksuale sipas meje" aftesia per tu shprehur seksualisht ne menyre te pavarur, mundesia per te qene i lirshem dhe i pakushtezuar nga normat e konsoliduara shoqerore gjate ushtrimit te preferencave intime/seksuale'.

Une e thashe per pak humor, por tek ajo batute do te gjesh edhe disa te verteta. Ke shume meshkuj shqipetar (qe e mbajne vehten per bosa) qe mezi presin per te dale jashte shtetit (gjoja per biznes) dhe shfryhen neper bordellot ne Gjermani, Hollande, Greqi biles deri ne Tajlande. Nga ana tjeter (pamkja e zeze e ketij fenomeni) kemi cucat tona qe sapo dalin jashte te befasojne nga talenti seksual qe kane. E pra keto ishin dy shembuj per te treguar lirshmerine seksuale te shqipove kur dalin jashte shtetit. 

Po, sipas atyre bosave qe une ti solla si shembull, ata jane te lire te bejne seks tjeter, pasi kane qene te detyruar/burgosur te benin seks vetem me grate e tyre. 

Berber, me ka ndodhur disa here te habitem me numrin ne rritje te tradhtive bashkeshortore qe me bien ne vesh sa here kthehem ne Shqiperi. Te siguroj qe ne ketej jemi ku e ku me korrekte. S'kam statistika dhe s'mund te ta vertetoj me numra, por mahnitem ndonjehere, sinqerisht!

 Edhe une cuditem kur degjoj historite nga Shqiperia, Fin. Mendoj se eshte pasoje e ndrydhjes ne te kaluaren e brezit te dyzet vjecareve. Po me duket se ketu po ngaterroni "te dredhmen', me lirine. E dredhmja eshte e dredhme dhe nuk ka kurrfare lidhje me lirine. Liria seksuale fillon me rrezimin e  tabuve seksuale ne shoqeri, vazhdon me edukimin seksual dhe shkon me tutje me sinqeritetin ne marredheniet midis partnereve. 

Me vjen ndermend nje film me Alberto Sordin ne Suedi, qe shkoi ne sauna me nje suedeze ku qendruan te dy lakuriq dhe kur Sordi i propozoi te flinin bashke, ajo i tha qe s'mund ta bente se ishte e martuar. Dhe vetem te shihje reagimin e Sordit...

Tashti jam pak si pergjumesh dhe s'ftillohem dot mire, por them qe ne Shqiperi e kane zgjidhur ne menyre te heshtur dhe hipokrite ate qe ne vende te tjera e zgjidhin ne menyre te hapur. Hipokrizia ndoshta i shton kripe muhabetit, ku e di une...

Jam dakort me ty qe eshte pasoje e ndrydhjes.

Ps. "Mosss..."?!

jo jo, as qe e kisha per naj menim n'lidhje me ceshtjen madhore. ishte nje "mos" ne prag te ikjes (sa e pashe kalimthi PPU-ne), c'na hap pune dmth, qe lidhej me ca filma italiane qe u ngatarrun neper tru kush te dilte i pari si dhe Sordin.

cheers. smiley

 

Tradhetite bashkeshortore kane shume shkaqe dhe veshtire se do te mund ti ezauronim ne kete teme. Por une jam dakort me ty, mbas viteve 90-te shume fenomene negative ne i kemi me shumice: rritja e prostitucionit, rritja e korupsionit, rritja e shperpjestimit te pasur te varfer, rritja e ndarjeve martesore, ...... dhe sigurisht ritja e tradhetive bashkeshortore. Kjo tregon per nje krize identiteti ( me teper ne sensin moral) qe po kalon ky popull.

Kam pershtypjen qe ekzistonte edhe perpara '90, vetem se tashti gati mburren dynjaja. Me ka rene rasti te degjoj histori te rrenqethshme, perveç atyre ne mbushin kronikat e zeza...

Maskilizem  dhe kur, sot ne 8 Marsin e barazise  gjinore smiley

eshte kur ne facebook stausin e ve : In an open relationship

smiley

 liria seksuale eshte kur femra e jep p.... pa interes, dmth thjesht per qejf.

per momentin nuk kam pare shqiptare te tilla.

sepse po te kishte, nuk do te kishim aq shume prostituta sa i beme frike botes nje moment. dmth atje ku ka liri seksuale nuk ka prostitucion.

kete pike shumica e njerezve e ngaterrojne. dmth mendojne se liria seksuale rrit prostitucionin, kur ne fakt ajo e zvogelon kete. gjithashtu liria seksuale lidhet ngushte me mireqenien materiale. ne popujt e varfer (si shqiperia) kjo nuk mund te ekzistoje. sepse femra duke qene dhe seks i dobet, e perdor seksualitetin per perfitim material ose social (qe eshte po e njejta gje ne fakt)

nuk e di,, varet se si e shikon dikush te gjithe temem e dhe nga ca ane e shikon, dhe po filloi nuk mbaron kur ky muabet, sepse hyn shume tema qe shoqeria shqiptare i ka tabu. dhe jo vetm.

Ne kete tem hyn Pederastia ( te besh sex me femi dhe foshnje )

homoseksualiteti dhe te drejtat e homoseksualeve qe ne shqiperi u ngrit i gjithe qyteti  i lezhes dhe protestoi se dikush nga lezha publikoi homoseksualitetin e vet...TURP TURP TURP...

Te besh seks me me shume se nje parner..

Por tek liria seksuale hyn dhe pornia..

Dmth qe po e hape kete muabet do filloj se cili te ve fantazin dhe diku do humbet loja.

Per mua e zem tradhetia nuk eshte liri seksuale.

 

 nuk eshte porno (fotot ose filmat e tille behen per LEK), liri seksuale mik. as pederastia (femijet nuk bejne seks me ndergjegje te lire) ose homoseksualizmi (i cili nuk eshte tjeter veçse prostitucion mashkullor, pra nuk behet per qejf). 

kur flas per pornin nuk plas pe pornografine

liri seksuale este kur shikon filma porno dhe i bie me dore...

nuk jam dakort me pederastin por dhe ketu shikohet nje liri seksuale atij keshtu i pelqen.

tani homoseksual eshte ai qe ben seks me te njejten gjini bure me bure dhe femer me femer. dhe jo prostitucioni mashkullor.

 

Liria seksuale do te kesh mendere te forte ta perballosh ..si Klodi psh smiley

menderja ne fakt te hyn me shume ne pune qe te perballosh shtrengimin... lirine e perballon dhe pa te

 ne fakt une mendoj se liria seksuale nuk mund te ekzistoje si fenomen i pavarur ose si gjendje e perhershme shoqerore. pra e tille sa te behet institucion social, regullator moral ose stimul ndjesor, siç ta zeme eshte martesa ose dashuria.

kjo lloj lirie nuk mund te ekzistoje veçse ne forme individuale, pra si dukuri rastesore. 

ngaqe mashkulli eshte predator (gjahtar). dmth atij i ngrehet dhe pikerisht kjo e shtyn te gjuaje. qe nga ky moment femres i hiqet automatikisht mundesia te jete e lire. 

eshte si te flasim per lirine e leprave kur keta jane ushqim per disa kafshe te tjera, qe me leprat jetojne, dmth fryjne barkun.

Ne kete rast liria seksuale e femres do ishte liria e lepurit per te zgjedhur vete cili do ta haje dhe sa here deshiron te hahet pa u ndikuar nga opinionin i xhungles smiley)

Mashkulli vertet eshte gjahtar o Hajdar por nuk mund te "haje" pa dashur femra "te hahet". Keshtu qe kjo analogjia me lepurin calon pak.

 

 

ca te te pelcasin ty eshte smiley

Mbase si forme , pyetje pa rezultatin nuk ka interes.

Me plotesimin e pyetjes cfare arritim pasi e thirrim Liri Seksuale na del nje pamje me e plote .

Nje hap gjigand prapa drejt shoqerise shtazore me perjashtim te pullumbave qe thone jane monogame .

Por si zbulim i te panjohurave ne kete fushe te shoqerise njerzore te pas kafsherise ( ose kohes se lashte) vihet re se caku i kesaj shoqerie per seksin perfundon me zbulimin e dy vrimave te reja   mdis sekseve , meshkuj - meshkuj , meshkuj femra .

 Lesbiket jane te perjashtuara nga kenaqesia REALE fizike  smiley

Pas kesaj , mbetet zbulimi i ndonje vrime qorre e trupit ose them nderhyrjet e Teknologjise per ti cvendosur nervat e qejfit psh ...Xhibit mund t'ja vere tek gishti mezit smiley

Si fenomen shoqeror eshte tregusi nr 1 i degjenerimit fizik dhe shpirteror ose nje prag katastrofe e madhe si psh ....Gomorra .

anAr- nuk jam dakort me pederastin por dhe ketu shikohet nje liri seksuale atij keshtu i pelqen.

 

Si mund te shikohet pederastia si nje liri seksuale, se keshtu i pelqen x-it?

Keto jane mendje te semura mor shok. Keta njerez(as kafshe nuk mund t'iu them) hyjne ne kategorine e paranoies dhe kurrsesi ate qe thua ti. Ti i ngaterron gjerat me duket. Si mund te thuash per nje pederast qe ka liri seksuale se keshtu i pelqen? Hera e pare qe e degjoj.

Liri seksuale eshte ceshtje tabuje.

ndoshta u keq kuptova!! nuk them se pederastia eshte liri seksuale.. por them se dhe nje person i tille mund te thot se per te, eshte liri seksuale te bej sex me femije..

 anAR -> Si mund te shikohet pederastia si nje liri seksuale, se keshtu i pelqen x-it?

melard -> Liri seksuale eshte ceshtje tabuje.

ti megjithese je kundra mendimit te tij, ne fund perfundon duke e mbeshtetur. 

pederasti ose pedofili, ne vetvete mund te themi se aplikon liri seksuale, ngaqe ai nuk ka tabu seksuale dhe ben dashuri edhe me femije. problemi eshte se shoqeria me ligjet e saj e denon (pothuaj ne te gjithe boten sot), dmth qe liria e tij nuk pi uje sepse konsiderohet kundravajtje. 

eshte si te thuash qe ti ke liri t'i japesh makines si te duash ne rruge, kur ne fakt tabelat e ndryshme te rruges ta kufizojne kete liri. pra edhe ne rastin kur me ndergjegje te plote duke i dhene vetes liri ti nuk i respekton tabelat, liria jote zgjat deri sa te te kape policia rrugore.

pra kjo eshte liri e perkoheshme, e veçuar ose liri e cunguar. po keshtu eshte edhe tek marredheniet seksuale midis mashkullit me femren. 

siç thashe mashkulli gjuan (prej vete natyres se tij), duke ja kufizuar (nga te perhershme ne te perkoshme ose hiç fare) lirine seksuale femres.

interesante eshte se edhe po te studiojme boten e kafsheve dhe sjelljet e tyre, do te verrejme qe nuk ka liri seksuale. (tek luanet psh) mashkulli dominant i zoteron te tera femrat, ndersa te tjeret "i bijne me dore" duke pritur deri sa ketij ti humbase fuqia per t'i zene vendin.

gjithashtu martesa (tek njerezit) u krijua pikerisht qe te mos kete liri seksuale. dmth ti krijoje mundesine secilit ta kete nga nje femer te tijen. 

ndryshe do ti kishin edi rama me berishen te gjitha femrat e tiranes lol, e te tjeret tek kinema tirona, me rradhe, tu pa filma x. lol

Liria seksuale eshte e drejta e personit te bej zgjedhjen qe i pelqen.

Po nuk ka pse te behet publike, te dalim ne tv, gazeta, kujt i plasi, se çfare shijesh ka X apo Y.

Imagjino sikur Eva i thote  Adamit " Adam eja te lutem, se po digjem , po pervolohem ketu para, e Adami- lere moj Eva, se edhe une kam hallin tim, po pervolohem ketu prapa" .

Njerzimi do kishte qene i ikur per lesh, se Perendia sdo merrej me njerzimin, duke sjelle nje çift tjeter. Eh,eh, kishte thene, me mire ta le kete pune.

Fal Adamit jemi sot, e nuk duhet mbrojtur e respektuar.????

 ça thu mer jahoo. ik o lumo se nuk je per keto lloj temash ti. bile asnje nga diskutantet ketu. nuk keni kapacitet. lal. 

deri tek politika i shtrini "dijet" tuja. smiley

nejse mos ma merr per keq heeee.  

Pse po ta marr per keq.

Eshte e vertet se nuk kam kapacitet ne kete fushe, jam konservator, nuk mi bluan stomaku keto modernizma.

Plus kesaj jam edhe i trashe, nuk i jap gallup arsyes , çfare interesi ka njeriu te dije shijet seksuale te tjetrit. Nuk e pranoj se jemi shoqeri me komplekse kunder homove, kane ekzistuar edhe me perpara, i vetmi gabim mund te kete qene se shoqeria i shikonte me nje fare dhimbje " sa gjynah", kaq pa ofendime.

Hajdar, sado i ditur te jesh per keto lloj temash, mos u lodh kot te prezantosh dijet tuaja, se nuk me hyjne ne pune, jam mire keshtu, injorant.

 tek temat per te cilat jemi njorante, nuk diskutojme ne fakt fare. kete desha me te thone.

ky poshte po fillon e flet per dashurine. kur seksi dhe dashuria jane krejt gjera te ndryshme. dashuria eshte shpirterore (per vete e konsideroj si nje lloj ndergjegje intelektuale) ndersa seksi trupor dmth fizik.

liri seksuale eshte pikerisht kur nuk dashurojme, por kryejme vetem nevojat tona seksuale. kur me ngrehet psh i them ndonje shoqes perballe qe te me ndihmoje ta shkref. e ajo pa e vra mendjen me thote pa problem e shkojme ta bejme. kjo pra eshte liri seksuale. 

fakti qe seksi eshte (e ka qene pothuaj gjithmone) tabu, tregon qe liria seksuale nuk ekziston si fenomen shoqeror. por vetem si fenomen individual. psh disa te rinj si ata te facebook-ut (ose ca sekte) qe shkerdhehen me rradhe te gjithe pa rene ne dashuri e pa menduar per martese.

problemi eshte se keta nuk kane nga ikin, dhe nje dite do te futen ne vathe me te tjeret, pra do te fillojne te dashurojne ose do te duan te martohen. 

Per brezin tim te dashuroje do te thonte qe kete gje ta merrnin vesh sa me pak njerez, ndersa sot mjafton te hapesh facebook_un dhe gjen adoleshentet qe mburren se dashurojne , se i nderrojne te dashurit çdo dy muaj, qe tregojne se si e kane bere heren e fundit me nje fjalor qe me le me sy te zgurdulluar... dmth edhe kjo liri seksuale pa u bazuar ne nje edukate te shendoshe eshte thjesht dekadence.

liri seksuale eshte pikerisht kur nuk dashurojme, por kryejme vetem nevojat tona seksuale. kur me ngrehet psh i them ndonje shoqes perballe qe te me ndihmoje ta shkref. e ajo pa e vra mendjen me thote pa problem e shkojme ta bejme. kjo pra eshte liri seksuale.

 

O Hajdaro,çar thu mer,shpresoj qe shoqeria njerezore te mos reduktohet si ajo e qenve qe i shohim te çiftezohen rrugeve;

liria seksuale me lejon qe kur kam nje idiot perpara,ti them jo,dhe te zgjedh nje tjeter pa u gjykuar prej tij per ç'virgjerine time.

Liri seksuale eshte pikerisht kur nuk dashurojme, por kryejme vetem nevojat tona seksuale. kur me ngrehet psh i them ndonje shoqes perballe qe te me ndihmoje ta shkref. e ajo pa e vra mendjen me thote pa problem e shkojme ta bejme. kjo pra eshte liri seksuale. "

Hehe Hajdaro - po paske qene i eger fare ore! Liri seksuale nuk do te thore merr "shpaten" ne dore dhe shko ne hell kush te dale perpara do apo s'do! Mjere komshinjte e tu! smiley

Tani liria seksuale ka dy aspekte:

1. Raporti i lirise seksuale te individit me shtetin: Ne perendim:

- ne qofte se ti ke shume partnere seksuale shteti nuk te denon por ndalon poligamine ne martesa,

- ne qofte se ben tradheti bashkeshortore shteti nuk te denon

- ne qofte se ben dashuri dite e nate nuk te denon!

- ne qofte se ben sex me force (perdhunimi) te denon

Ligji i Sherias te denon duke te vrare me gure!!!

2. Raporti i lirise seksuale te individit me individin tjeter (M/F)

- ju mund te zgjidhni partnerin tuaj seksual pra ate qe doni ose pelqeni me kusht qe edhe seksi i kundert te pelqen.

- ju nuk jeni i ose e detyruar te shkoni me nje partner seksual qe nuk e pelqeni

- ju mund te keni shume partnere seksuale

- Ju mund te beni sex me individe te te njejtit sex

- Ju mund te beni sex me individe te te njejtit sex

Shyqyr smiley

Tashti, mund te themi pak a shume se liria seksuale eshte liria ime personale per te kryer marredhenie seksuale me individe te tjere duke respektuar lirite dhe kufizimet e ndersjellta ndermjet individeve, si edhe tendencialisht marreveshjet e shoqerise ne çastin kur diskutojme.

Ne fakt, brenda nje etike ideale do te mjaftonte qe une thjesht te respektoja integritetin e tjetrit brenda marredhenies ...

nje nga format me te perhapura te lirise seksuale eshte ajo qe zbatohet me muthaghen dhe shurrpifen.

"Një ditë do të na e pagoni"- i thanë gratë burrave kur filluan të ngrinin krye

Përfitoni akoma sa nuk është bërë e gjitha me pagesë smiley

Nje vit me pas dhe hic gje s'kemi qullosur ne sferen e lirise seksuale.  smiley

Valle te jemi akoma tek 5%shi? :O 

 O Xhibo! Po ti ne kohen e lire mes komenteve te PPU, shfleton komentet e vjetra!!! smiley

Vallaj s'morra vesh gje ca the PF, po nga menyra si e the dukesh qe je krejt i lire. smiley

Nqs ishte ankese per old thread bumping activities, have in mind that...

P.S. Haj Trop, ku eshte ceta e cunave? lol

why xhib, is that what i promised you? smiley

jam ne kulmin monogam te jetes, nga kjo maje kudo ku hedh syte shoh liri seksuale.

 Sot po mendoja per nje teme qe ka disi lidhje me temen. Kam nja kater dasma kete vere dhe po mendoja pse njerzit vendosin te martohen ose te mos martohen. Thashe t'a postoja si pyetje ketu te peshku per kuriozitet...dmth kjo e lidhur me lirine seksuale, por edhe me shume liri/bashkepunime te tjera. T'a hedh nje shashke njehere thua? smiley

 

275* comments guaranteed.

* after moderation, of course, and after the closure of that entry. But you may try to prove me wrong. my comments there won't count.

Trop, e kisha llafin per juve grupin e femrave qe ju therret cuna Pjeri. Nga y presim te cmitizoni taburat. smiley

Dhe, kur thua

jam ne kulmin monogam te jetes

a nuk ke nenkuptuar qe dikur s'ke qene monogame, ose qe te pakten e ke shkuar neper mend? lol

 

Kris

pse njerzit vendosin te martohen ose te mos martohen

si eshte me e rendesishme se pse, pse-ja eshte pothuajse nonegzistente ne shumicen e rasteve, te pakten ne kohen e 'duhur'; mund te behet si tip ceshtje egzistencialiste vetem pas nje fare kohe lol

Si fillim xhibi mos u tremb ! E terheq propozimin per te te ndruar vendin e qejfit , biles propozoj te te shtohen daljet per rrjedhje seksuale . Meqenese e paske fshire dhe habitine qe eshte gjender qejfi dhe neser dikujt mund t'ja vendosin psh ...tek BALLI  smiley si Saliu qe e ka te shkruar Idiot Noterik ,vendet se nga e /i do rrjedhjet percaktoi vet !

Obama nuk e firmosi Ligjin per martesat e Sumsave sepse eshte "Antikushtetuese" .Me kete rast duke qene se bie teoria Xhibiste e qejfit me sumsat "hardallosje pa kufi " dhe nuk plotesohet kushti i Lirise Seksuale , lind nje pyetje :

Perse Bota e Nerume dhe e Respektume ( ku do te na coje Xhibi ) i naloka sekset me Kushtetute ? Ca na qeka kjo Kushtetuta ?! Thone qe eshte Leter e Shtypur si Liber !

Liria seksuale?  Eshte shetitje me atlete.  Adidas & Nike only smiley.

Ravi, ca kuptimi merr apokalipsi ne kontekstin seksual? Behet apoklimaks?  smiley

c'eshte kjo teme e hapur ne 11 DHJ 2009 dhe te gjitha pergjigjet i ka tani? nuk doja te merrja pjese hic te kjo, dhe e di qe do me vrase syrin ai perditesimi i famshem me numra te kuq te aktiviteti...

befshi qef o peshq, ose si i thone nga laberia me rregull fjaleformimi shqip: u qefshi fare. Large Animated Smileys | Big Animated Smileys.gif" />Large Animated Smileys | Big Animated Smileys.gif" />Large Animated Smileys | Big Animated Smileys.gif" />

 

Vala e 69 me lirine seksuale dhe Woodstock-u me duket se mberriti ca si vone  ne Shqiperi

 

Love, Peace, Sex...And pick a "flower" for your nickname smiley

 

 Liria seksuale???? Hemmm, mbase eshte kjo::::

 

 

Ndoshta kjo.....

 

Apo kjo.......

 

Hajde gjeje. Po mire e tha ne komentues di ku me lart, liria sexuale eshte per te bere seks, jo per te dashuruar, dhe kur thua liri, perfshihen te gjitha gjerat, qe te lejon liria, edhe ato qe thote Drizua, per te hapur shtigje te reja.....

 

 

 

 

 

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).