Cfare eshte liria seksuale?

Pyetja mori shkas nga pohimi Finisterre se ne morine e gjerave qe po ndryshonin ne fund te viteve 80 ndjehej edhe "pak me shume liri seksuale" Une shpreha pak habi per kete pohim dhe ketu lindi nje keqkuptim.

Pyetja mund te formulohej edhe ndryshe si psh: Femrat shqiptare-midis tradites dhe trendeve te revolucionit seksual

ose Renia e tabuve, liria dhe anarkia seksuale

ose....

Pra nje variacion veshtrimesh rreth nje teme pertej se majtes dhe te djathtes.Duke qene e tille , pra pertej politikes se dites, mbetet nje teme per mendjet dembele dhe ata/ato qe kerkojne adrenalinen edhe ne zona ku s para shkel kemba  e militantit politik.

Te flasesh per kete teme , kerkon jo vetem referenca qe nuk mungojne por edhe njohje sociologjike te realitetit shqiptar. Dhe mbi te gjitha kjo teme prek jo vetem konceptet por edhe eksperiencat personale. Por ketu jemi ne PPU dhe jo para priftit per tu rrefyer smiley

 

280 Komente

Cfare tabuje mo?

Kur ke qene ne Tirane per here te fundit? Aty eshte pellembe e zarrba qe te fshijne xhamat e makines me cica mo. S'paska liri seksuale ne Shqiperi? uot dhe hell!

Aty ka nje shtrese shoqerore, paksa tradicionale, per te cilen morali ka mbetur perseri moral, dhe shtresa tjeter, ajo me e madhja, per te cilet morali eshte mungese "demokracie".

 Si kaluat njhere ...desha vetem te them se si qytetar i Tirones (cep me cep)

dua te them qe nuk eshte se nuk ka liri seksuale po ka nje kapsllek seksual te gjitha vajzat po vdesin per seks po ashtu te gjithe cunat ngelen duke kalbur suvate neper banjo ....ketu vihet re dhe fenomeni i polarizimit qe dmth qe te gjithe cunat rrine kope dhe te gjitha gocat rrine kope po ashtu ....(dhe nuk behet seks) prandaj duhen mare masat urgjentisht qe te hapet nje shpi publike dhe njerzit te shqyhen e te ngopen duke bere seks dhe me ne fund te qetesohen dhe jo te vriten me sebepe idjote ...( Pse me shef ashtu etj...)

Kaq kisha faleminderit

 

Un nga Tirana flas Zotrlus por tirana nuk eshte gjithe Shqiperia.Edhe vete Tirana nuk eshte blloku. Nese  ka nje pjesa  me te madhe  te shoqerise qe, sipas teje, moralin e shikon pengese te demokracise , pse nuk thua sekjo se aty ka mbritur anarkia seksuale .

Aty eshte pellembe e zarrbasmiley

Liria seksuale kam pershtypjen se ngaterrohet me "semundjet" e lirise.

Nuk mund te kete liri seksuale,pa ndonje kufizim sepse po te ishte se do te kishte liri seksuale,atehere nuk do te kishim shoqeri njerezore,por nje shoqeri qe udhehiqet nga instiktet!... shfryrja e hormoneve eshte instik i vazhdimit te llojit,dhe kjo lloje shoqerije, do te quhej bastarte,ne origjinen e saj, para se njeriu te krijonte familjen,liri seksuale eshte shkatrimi i familjes,per rjedhoje shkatrimi i shoqerise!

Pse nuk eshte bastarde kjo shoqeri (per shoqerine shqiptare e kam fjalen)???

kur ne krye te partise socialiste eshte nje njeri me prirje sexuale te deformuara dhe pa familje (i pa martuar), dhe qe s'ka asnje gje te perbashket me ate socialistin e thjesht (babain tim psh, qe voton per te).

Degjenerim masive, kjo eshte perfytyrimi qe krijon kur shkon ne shqiperi me pushime, degjenerim i kamufluar me nje ndershmeri te rrejshme, njelloj si e kryetarit te opozites qe s'mer guximin te deklaroj "Amstel, keshtu me pelqen"!!!

Spiritus .....nga rastet e veçanta që gjej një Paqartësi tek JU . Ndoshta nuk jam i qartë vetë .

E gjithë BOTA e quan Liri Seksuale ne nuk kemi përse ta quajmë ndryshe . Caqet ? Është tjetër gjë , brënda së cilës merr argument Liria Seksuale.

Për Shqipërinë ka vetëm ( hë për hë ) tregëti me seksin për përfitime parash . Këto quhen e trajtohen si para të pista që e nxisin këtë lloj Lirie Seksuale. Arqitekti i kësaj veprimtarie është Sali Berisha që së fundi po nxjerr në treg edhe sumën e Këshillit të Ministrave duke nxitur popllin sipas shembullit të KM ta nxjerrë edhe ai SUMËN në treg!

Dhe kësaj i thonë : O u 10 fsha mu në Kanun . Të  paktën përfaqsuesve të Uluritsit " Se Kanuni zotrije ...." ku mendoj se perjashtohet XHIBI !

Eshte me mire te na e perkufizoni termin liri seksuale qe te mos perziejme edhe politiken ne te.

Na mori frymen kjo politika e na ka lodhur shume. Aq shume sa s'leme teme pa e futur.

sorry, ishte e tepert.

mbase e kam filluar fundjaven shpejt sot.

Idris : Per Shqiperine ka vetem (he per he ) tregeti me seksin per perfitim parash

Si ilustrim i nderuar Idris nje haber qe vjen nga bota, pjese e se ciles jemi :

18-vjeçarja rumune, Alina Percea, ka ofruar një fundjavë me seks të pambrojtur, në këmbim të së cilës kërkon shumën prej 50. 000 paund, me të cilat mendon të financojë studimet. Ajo e ka postuar njoftimin e saj në internet ...

Vlonjat,  per respekt, mund ti mbajme pak larg edrat dhe sulat ne kete teme , sepse, a nuk do ishte veteshkaterruese sikur gjithcka ne jete t ja blatonim vetem nje letre bixhozi, me dy fytyra ,simetrike dhe komplementare ndaj njera tjetres?

Pyetja eshte naive zoti Idris per ata qe tashme i kane ne dore te gjitha pergjigjet dhe i kane zgjidhur te gjitha dilemat.

Mua me kane mebetur disa psh ne vijme nga nje shoqeri ku femra psheretinte sikur te isha djale dhe tash jemi ne nje shoqeri ku femra vjen dhe ta lyp/?

Ne vijme nga nje shoqeri ku dashuria quhej kurveri nese nuk perfundonte ne martese (kjo sipas moralit ne fuqi, realiteti ishte me i lirshem) dhe kemi mbritur ne nje shoqeri ku prostitucioni eshte kthyer ne mjete jetese."?

Ne vijme nga nje shoqeri ku  seksi ishte tabu ndersa  sot na kerkohet te legalizojme devijancat seksuale ne emer te lirise se orientimit seksual.

etj, etj.

Mua me kane mebetur disa psh ne vijme nga nje shoqeri ku femra psheretinte sikur te isha djale dhe tash jemi ne nje shoqeri ku femra vjen dhe ta lyp/?

S'i kuptova as temen, as pyetjet, po kjo me beri per te qeshur.

Nese me "liri seksuale" kemi ne mendje ate qe perdoret rendom ne perendim si "sexual liberation" apo revolucioni seksual qe u zhvillua ne koherat e bukura te viteve '60-'70 atehere nuk eshte e veshtire t'i jepet njefare sqarimi se cfare kuptohet me kete, nese eshte ne mendje dicka tjeter, atehere le te sqarohet.

Perendimi si momente te shenuara dhe te njohura ka keto dekadat qe permenda me siper, ne Shqiperi nuk behet fjale dicka e tille, megjithese mund te jete dicka e vertete ne ate qe eshte thene per vitet '80, jo per revolucion seksual ne termat qe perdoret ne perendim, por qe ka pasur levizje per interaksion ndermjet femrave e meshkujve me te madh dhe qe gjithsesi sfidonin mentalitetin e shoqerise.

Pas demokracise dhe hapjes se Shqiperise ndaj botes, e kur them bote kam parasysh perendimin, Shqiperia eshte vendi i kontrasteve te medha. Tirana, duke qene se eshte nje qytet i madh, me universitete etj. nuk ka ecur ne kete drejtim, ka kapercyer shume faza, mund te ja kaloje edhe perendimit ne momente te caktuara. Pjesa tjeter e Shqiperise nuk eshte keshtu.

Speaker....vitet '80, jo per revolucion seksual ne termat qe perdoret ne perendim, por qe ka pasur levizje per interaksion ndermjet femrave e meshkujve me te madh dhe qe gjithsesi sfidonin mentalitetin e shoqerise.

ku qenka kjo LEVIZJE mer? Ku ishte ky interaksion ? Dashuri pas mullarit dhe nga liqeni ka pat kudo, ene donzhuane e kazanova ka pat por  po te beje shume vickla , ti priste cecua  me bicak luletsmiley

Mbase ka ndiku ne ket emancipim dhe interaksion edhe NATA ME HENE  sepse ne kto vite eshte shkruar.  Fakte nuk na solle per ta vertetu ket pohim.

Tani une me te degjuar e kam dhe po e marr te mireqene ate qe thote Finester mer se ne vitet '80-te personalisht zvarritesha per te ecur, kupto ti, kam qene i vogel? Edhe studime me kete teme nuk ka, ose une nuk di. Gjithsesi e kisha fjalen per ate interaksionin pas shkurreve sigurisht. Kaq ka qene revolucioni liberator seksual ne ate kohe. Pa llogaritur ketu edhe seksi i fshehte, ne tavolina druri ne komitetet e partise.

Tani e kuptoj perse gjithcka e shikon me syze politike. Ke qen i vogel (pra te mungon pervoja) studime nuk ka dhe i vetmi shpjegim eshte ish komiteti partise.

Duhet pak me shume elasticitet. Thuaj psh ...e ku ti gjej faktet? Faktet kane ngelur brenda smiley jane zhdukur nga abortet e improvizuara ne fshehtesi/ ne llahtari   ( Vdekja e Kalit t kujtoon ndonje send ?)

Pse kush ka pasur pervoje? Ata qe dilnin ne rruge me shprehjen standarde "a ka mundesi nje minute dhe e kam seriozisht..."

Abort te paligjshem ne ate kohe benin edhe grate e martuara er daj, s'ka lidhje me "lirine seksuale" kjo. Edhe ajo tek vdekja e kalit e hoqi femijen se babai ishte armik i partise dhe jo per "liri seksuale".

Heres te fundit qe isha ne Shqiperi m'u dhimbsen nje pjese e femrave qe shetisnin ne ambiente te ndryshme, te qyteteve te ndryshme. M'u dhimbsen sepse nje seksualitet aq sheshit mund te jete vetem nje pasoje e nje mungese ndergjegjesimi, nje plotesim publik i preferencave mashkullore, gje qe me beri te mendoja qe çiftezimi tek ajo shoqeri eshte me i rendesishem se respekti per fizikun. Ciftezimi, plotesimi i deshirave vizuale mashkullore, qe pastaj te jete stimul i deshirave reale fizike.  Ciftezimi per hir te ideve filo-martesore.Thjeshte pre e nje mentaliteti maskilist. Pre e nje c'ekuilibri seksual qe i çon nga nje ekstrem ne tjetrin. Mungese e nje edukate seksuale ku seksi lidhet ngusht me nje ndjenje te thelle mes dy njerezish, me nje intimitet emocional, me nje respekt reciprok...

Ne boten perendimore adoleshenteve iu jepet si lende ne shkolle "etika seksuale" ku keto gjera iu spjegohen. Ne Shqiperi heshtet per seksin. Ne Shqiperi s'ka liri seksuale por seks ne sherbim te shume faktoreve sociale qe thekur-thekur nuk kane te bejne me lirine seksuale te nje çifti. Ne Shqiperi s'ka as nje tradite seksuale e rregulluar jashte institucionit te marteses perderisa shumica e prinderve te tyre kane qene mono-vaginale, gje qe natyrisht i jep nje allure margjinaliteti.

prinder mono-vaginale.... smiley

ps shqiperimi i ksaj shkaktoi nevojen akute per leng qitroje smiley

Nuk e di c'perendim e ke fjalen ti, por ja te them une qe shkollim e mesem e kam bere ne perendim dhe si lende ne shkolle ne kishim "edukate seksuale" kjo me shume e perqendruar rreth aspekteve fizike te seksit, dhe nuk kishim ndonje lende "etike seksuale".  Para nje jave po lexoja nje artikull ne nje reviste te titulluar "Details", dhe thuhej qe adoleshentet e shekullit te ri ne masa te gjera etiken seksuale te tyre po e mesojne nepermjet pornit (qe ka shperthyer me internetin) dhe shembujve te dhene nga media te njerezve te famshem.  Padyshim kjo nuk mund te parafrazohet si liri seksuale, apo nje etike seksuale ne kuptimin tradicional te fjales, qe buron nga nje levijze brenda perbrenda shoqerise.

Ato qe thua ti per Shqiperine pastaj jane te verteta.  Ne Shqiperi ke apati seksuale, sic ke apati te gjitheanshme ne cdo fushe.  Kjo eshte rezultat i perplasjes dhe perzierjes te boteve dhe mentaliteve te ndryshme ne shoqerine Shqiptare.  Nga nje ane ke gjeneraten e 40+ vjecareve qe ne pergjithesi eshte rritur me konceptin qe seksi jasht marteses eshte dicka qe denohet nga shoqeria po nuk te coj ne martese, nga ana tjeter ke femijte e tyre qe jane edukuar nga prinderit e tyre dhe jetojne ne kete shoqeri, por prap jane te ekspozuar nepermjet internetit e medias kundrejt realitetit seksual ne boten perendimore.  Si rezultat ke nje pseudo liri seksuale te rinia sa per shfaqe e kur eshte ne trajten e veprimit eshte e fshehur , nga arsyeja se gjykohet akoma rende nga shoqeria ne pergjithesi, por dhe nga shoqeria e moshes se tyre qe prej edukates se brezit te prinderve te tyre ruan nje fare gjykimi moral fallco ndaj sjelljeve seksuale qe quhen jasht normes prej asaj edukates se tyre.  Sigurisht ky fenomen siper ampflifikohet edhe nga permasat dhe nderthurja e shoqerise shqiptare, gje qe behet faktor madhor ne komunitete te vogla por nuk ndikon dhe aq ne Tiranen metropolitane.

Dicka tjeter qe me ben pershtypje mua ne Shqiperi lidhur rreth kesaj teme (ajo puna e te mos pasurit tradite seksuale jashte marteses), eshte eksiztenca akoma e ca metodave te kotesise se madhe, per te patur lidhje jashte martesore.  Akoma digjon djem qe gjuajne vajza duke i ndjekur ato per kohra te gjata dhe duke u bere presion qe ato te pranojne qe te lidhen me te (nga eksperienca personale dhe nga vete goja e femrave, une di qe femra ta ben te ditur ne nje menyre ose tjeter qe te pelqen goxha shpejt, e nuk i duhen jave apo muaj per kete gje).  Akoma digjon vajza qe luajne rolin e te veshtires kot me kot, edhe pse e pelqejne djalin qe ju shkon nga mbrapa, vetem per hir te standarteve shoqerore.  S'e di pse por keto gjera me kujtojne mesin e viteve 90-te kur isha ende femi, dhe s'do mendoja qe do zgjasnin ende e kesaj dite kur po hyjme ne dekaden e dyte te shekullit.

Ne klase te 7-te kishim ne shkolle "etike seksuale" e cila alternohej me lenden"aktivitete sociale". Kapitulli i pare fillonte me, e inkuadruar me shkronja me te medha: "seksi eshte nje akt mes dy njerezish qe kane ndjenja te konsoliduara. Seksi nenkupton respekt per njeri-tjetrin, ne nivel fizik dhe emocional. Mungesa e pjekurise cerebrale tek adoleshentet e hershem e ben te pamundur perceptimin e kompleksitetit emocional qe shkon dore-per-dore me nje lidhje seksuale, ndaj dhe keshillohet te pritet deri ne moshe te rritur." E imagjinon dot nje fjalim te tille ne moshen 12-13 vjeçare? Sidoqofte, pertej zgerdhirjeve me shoke e shoqe, besoj qe ka qene nje moment i rendesishem ne jeten tone si adoleshente ku per here te pare spjegohej gjeresisht se pse diçka e tille s'ishte e pershtateshme.

Jo vetem qe ka apati seksuale por ka nje apati te pergjitheshme ndaj cdo akti qe misheron nje ndjenje, nje puritanizem hipokrit qe rezulton nje shkarravitje margjinale. Gati nje banalizim.

Kur njeriu kthehet fillimisht ne Shqiperi, ajo qe te bie ne sy tek disa meshkujt eshte  nje pamje hormonale e llahtarshme. Gje qe eshte mese normale per ato te shkretet qe seksualitetit ia kane shtypur koken baballaret por serish...te ben te qeshesh. smiley

"seksi eshte nje akt mes dy njerezish qe kane ndjenja te konsoliduara.

 

hehe, paska i ngurte dhe nje dimensional, por prap se prap dicka e pershtatshme per 13-vjecare. 

 

Tani sa per ata meshkujt qe thua ti, atyre do ju rekomandoja te lexoni dicka per Ladder Theory, si dhe gjithashtu "The Game" nga Neil Strauss, nqftse ishte i perkthyer ne Shqip.

Ne vijme nga nje shoqeri ku  seksi ishte tabu ndersa  sot na kerkohet te legalizojme devijancat seksuale ne emer te lirise se orientimit seksual..

 I nerum Spiritus !

Me fjalë të tjera , këtë doja të gjeja të trajtuar dhe pavarësisht se e ke prurë si paragraf i fundit , mendoj se është raporti më i drejtë për të analizuar këtë fenomen.

Ne e filluam me djegje ne zjar  kush merr nëpër këmbë të drejtat e vajzave , grave , nënave dhe motrave tona. Dhe piknisja që Juve, duhet tu kujtohet shumë mire ishte nga

- Atavizmi i shitjes si berr ( veri ) , i seksit FEMËR  per grua që në djep , paja dhe në të për pajë dhe një FISHEK .

- Vargjet e këngës labe ( Jug ).... në pajë dhe një tërkuzë / se kështu e kish lënë i pari / nusja e mirë për burrë / do ngarkohej si GOMARI...

Aludimi REAL është shumë i qartë në Fishekun dhe Tërkuzën për pajë.Le ti shtojmë kësaj dhe thënien e një treve mjaft të kulturuar si PËRMETI  Nuse ku kalle këmbët të rënçin dhëmbët .

Nuk flas për zona e krahina jashtë Kufijve Zyrtarë të Shqipërisë ,sepse me sa di janë po thuaj të njëjta principet për trajtimin e seksit FEMËR

Dhe të jemi të sinqertë , ne e filluam në 1967 kur vetë Europa me ndikim më pas në USA e filloi këtë REVOLUCION në vitin 1968 me strateg Sartrin dhe të shoqen smiley

Deri tani tek prirjet e çfrenuara seksuale që përbëjnë edhe karakteristikën e debatit në këtë prurje i VLERËSOJ si gjithshka tjetër në mendimin e njeriut të nderuar , të thellë e mjaft të DITUR Rexhep Qoses.

Ai ka veçuar një nga Karakteristikat më domethënëse për kohen me shtrirje në të gjitha fushat , por që prek më tepër Inteligjencën e Sotme në analizën e trajtimin e fenomeneve të tashme por sidomos të SHKUARËS .

A T I P I Z M I.

Nje Popull qe  nuk di nga vjen , cfare kulture trashegon dhe me e keqja manifeston nje surrogato peshtirosese kur bejne analiza te se shkuares .....Nuk mundet te jape nje Pasqyre Reale te devijacioneve apo edhe Ruajtjen e asaj qe mund dhe duhet te jete SHQIPTARE  ne Lirite Seksuale ! 

Me Xhibizma , një Inteligjencë mund të shkojë deri tek Kutitë e Votimit smiley  Ndërsa me pralla Mitingjesh e Revolucionarë Hunj kjo inteligjencë është nën kufijt[ e minimales për KOHËN . Dhe mendon se dikush mund të japë mendim racional për këtë fenomen ????????????? 

 

Ne shqiperi une mendoj dhe konstatoj qe femra e njeh mire dhe nuk i ka munguar liria seksuale! Atehere kur e ka dash e ka bere si ne qytet edhe ne fshat!   smiley

Problem jane meshkujt ! Se jo vetem qe nuk kane liri seksuale, por as nuk e dine se c'fare eshte!

Gjithmone qe mos te ngaterohemi ketu. Une shkruaj ne pergjithsi, sidomos jashte Tiranes dhe fshatrave!

La_rosee aty ku ndodhet veshtiresia dhe rreziku, kenaqsia eshte me e madhe!  smiley

Nuk po shkruaja per kushtet fizike/praktike, por per ato shpirterore!

Kushtet praktike influencojne perjetimin emocional. Eshte ndryshe prindi i cili ka 3x1 ne shtepi, bashke dhe me nje mentalitet aq te hapur sa te ftoje ne shtepi te dashuren e djalit, ne kete forme dhe duke mbajtur nen kontroll kushtet e asaj lirie seksuale dhe eshte ndryshe prindi qe injoron te birin si qenie seksuale, duke e detyruar te perleshet shkurreve ose moteleve te pista.

Tani meqe te kapa mat! Te lutem ma shpjego pse asnje brez  i lindjes komuniste, nuk jane njesoj si ne? Mos me thuaj qe ata nuk jane rritur ne apartamente 1 me 1!

Mentaliteti nuk per te ndryshuar kurre nese do vazhdojme te kemi ne krye te shtetit meshkuj me probleme te theksuara mendore dhe emocionale si Berisha i cili nuk ka la femer e mashkull pa "ndeshkuar" para kamerave.

 

Pasurite e patundeshme trashegohen. Bashke dhe me nje bagazh kompleksesh sociale. smiley

Berisha perfaqeson nje pjese te popllit tane. S'na e ka fajin Birisha, fajin e ka poplli. Po s'ndryshoi populli, Berisha do vazhdoje te na ndjeke per shekuj.

Po s'ndryshoi populli, Berisha do vazhdoje te na ndjeke per shekuj.

mgjthse ne teme m-v, fjalia eshte lapidar!

 

Mirë e ka ajo, po u fut Berisha dhe në krevat, nuk del mo. smiley

E ke lexu Piramidën? Mban mend krvt e Luksorit si e qethnin? smiley

 

 La_rosée cfare mendimi ke ti per lirine seksuale ne Belgjike?! A thua andej jane me te paster femijet ngaqe babi me mamin i lejne ne shtepi te bejne seks me te dashurin?! Sipas teje i gjithe problemi eshte qe prindi te kontrolloje seksin e femijes se si e ben dhe cfare stilesh perdor. Shume logjike te sakte paske smiley

 

P.S  Miqesore.Lere Saliun rehat ne kete teme se te bien vlerat si femer kur shan ne menyre te eger militanteske njesoj si disa te PS-se e PD-se kendej.

On Air,

e di si eshte puna? Ne nje shoqeri moderne ku adoleshentet dhe post-adoleshentet bombardohen me nje reklamim seksualiteti, perendimi ka zgjedhur te keqen me te vogel. Kontroll te seksualitetit nenkupton mbikqyrje te anes praktike si dhe mbrojtje seksualisht te trasmetueshme(qofte dhe duke vene ne tavolinen e nates nje kuti antikonceptiva). Perkrah kesaj, mundesia e ndryshimit te partnereve seksuale eshte me e vogel tek individet qe vulosin nje lidhje me njefare pranie familjare.

 

PS. Une kam respektin maksimal per Saliun; ai ka qene miku me i mire i nervave te mija gjate viteve te fundit.

 Pra sipas teje perendimi ka zgjedhur te keqen me te vogel, e cila vjen si pasoje e bormbardimit dhe reklamimit te seksualitetit i cili eshte produkt po i perendimit vete. 

Une mendoj qe prindi duhet te kujdeset per femijen dhe ti flasi per seksualitetin, per masat mbrojtese e per gjithcka tjeter. Por qe ta besh shtepine han ku te futen te dashurit e femijes me duket budallek. Prindi duhet te kete autoritet tek femija dhe mos mendo qe autoriteti eshte gjithmone dicka e keqe. Nese femija do beje jete te dyfishte le ta beje por jo ta legalizosh jeten e dyfishte. Gjithsesi kjo eshte teme shume e gjere qe nis qe nga intelekti personal i femres (po marim femren si shembull kete rast) qe nga formimi mendor dhe moral e deri tek personaliteti. Rrenjet e degjenerimit seksual jane shume te thella dhe jane te nderlikuara. Gjithsesi une jam i idese qe femra rrype nuk ka vetem ne Shqiperi por ne te gjithe boten. Nese nje femer ne Shqiperi vishet me taka te larta dhe super provokuese dhe kalon 2 ose 3 te dashur ne adoleshence, nje femer jashte shtetit qe vishet shume thjesht me tuta dhe atlete,fare kollaj mund te kete kaluar mbi 10 te dashur. Mendoj qe liria seksuale eshte "perdhunuar" ligjerisht qe kur e kane shpikur si term.

 

P.S  Mos me thuaj qe burri yt i ardhshem do te vuaje pasojat e Saliut. Te pakten do kesh te justifikuar tipin tend nevrik smiley

Por qe ta besh shtepine han ku te futen te dashurit e femijes me duket budallek.

S'ka pse te kalohet ne ekstreme. Anomali ka ne cdo vend dhe une s'mora si pikenisje familjet e c'thurura qe s'kane qene ne gjendje t'i mesojne femijes respektin per femren/mashkullin. Ti respekton djalin/vajzen tende, respekton zgjedhjet e tyre(qofshin momentale) dhe mundohesh t'i mbrosh si prind me aq aftesi sa ke. Une personalisht do preferoja qe femija te tregohej i sinqerte, te me prezantonte me zgjedhjet e tija dhe te me bente pjese e jetes te tije. Jo te fshihte te dashurat, te frekuentonte motele te pista, te genjente per te gjetur nje arsye per te justifikuar mungesat. E ben qe e ben, me mire ta beje nen çatine e shtepise, brenda mureve ku s'mund t'i ndodhe gje dhe i mbrojtur. S'do doja kurre te kthehesha ne nje individ qe s'ja ka idene c'behet ne jeten e pjelles te tije. E kupton dhe vete sesa vulnerabel do ishte adoleshenti, post-adoleshenti i braktisur mes deshires dhe tabuve mesjetare prinderore.

Nuk e di sa ke jetuar ne perendim dhe sa njeh mentalitetin perendimor por ajo c'thurje seksuale qe propagandohet kafeneve te Shqiperise nlm. perendimin s'eshte aspak reale. Biles, mund te te them pa asnje dyshim qe 70% e femrave qe njoh une ketu jane shume me "te pastra" sesa femra mesatare ne Shqiperi.

 E kupton dhe vete sesa vulnerabel do ishte adoleshenti, post-adoleshenti i  braktisur mes deshires dhe tabuve mesjetare prinderore.                                                                                                                                                  Kjo eshte e vetmja pjese ku nuk jam dakord me ty nga keto qe the. Ka disa gjera qe duhet te ngelen tabu perndryshe duke vazhduar thyrjen e tabuve nga viti ne vit, nga dekada ne dekade do perfundojme perseri ne stadin fillestar qe kemi qene sipas evolucionit. Dmth nje trume kafshesh instiktive pa rregulla...

Nje gje eshte e sigurt: ka ndrydhje seksuale? Ka mjaft, pamvarsisht shalejashtave te bllokut. Nje shenje e saj eshte agresiviteti ne te folur i "the last samurai" Salioto Berishima.

Po si nuk ju rrihet xhanem pa perdorur emra te pervecem politike edhe ne nje teme te tille? Do hap nje teme me titull 'thoni nje fjali ku te diskutohet per cfaredo teme, me kusht qe te mos perdoret emer politikani' po kam frike se do kete zero komente.

Mendimi im eshte qe ka patjeter ndrydhje, bile shume, ne shumicen e Shqiperise ku nga ana morale gjerat nuk kane ndryshuar shume ne krahasim me 20 apo edhe 50 vjet me pare. Ne qytetet e medha, ne disa shtresa te caktuara ka mungese emancipimi te nje tipi pak tjeter, do te thosha ka 'keqkuptim ne perkthim' nga brezi i ri i konceptit te emancipimit qe barazohet me 'shalejashte' dhe 'kam plot dashnor/dashnore'. Ky brez i ri qe rreket te tregoje me cdo menyre qe eshte liberalizuar provon ne fakt te kunderten, qe klishete dhe rolet tradicionale te femres dhe mashkullit jane gjalle e shendoshe e me te forta se kurre. 

Ky brez i ri qe rreket te tregoje me cdo menyre qe eshte liberalizuar provon ne fakt te kunderten

 

Une kesaj i them kopjim banal i shembujve qe marrin nga media dhe interneti...

Gjithmone me habit fakti qe ne jemi ne gjendje te diskutojme ne detaje dhe me kendveshtrike mjaft te larmishme pa e ditur ose pa rene dakort per ca diskutojme. Kjo eshte zotesi.

Dhe njekohesisht, pra pa rene dakort (per) ca diskutojme, e gjejme direkt lidhjen e cdo diskutimi me politiken aktu(h)ale, qofte shqiptare, amerikane, apo indiane.

Somehow, sa me shume shtohen peshqit ketu ne akuarium me pak larmi ka gene pool-i, (si i themi shqip kesaj shprehjes?). Dmth ne i 10sim dhe ligjet e evolucionit ... bejme ligjet tona, me te mira. Darwin has got nothing on us.  smiley

 

P.S.

Fini, oj Fini,
Duku moj, ku je ti?

Revolucioni seks(k)ulak
Nga ty morri flak

Po digjet mileti
Nga seksualiteti

Prane kutise te pahapur
Llogje seksi kane kapur

E bekojne, e kerkojne
E mallkojne, e politizojne

Anes pellgut te palagur
Ca njomake e ca te plakur

E miklojne, e enderrojne
E shajne, e kryqezojne

Djemeria e vajzeria
Me epshe, por pa kutia

Kuvendojne me njeri-tjane
Si Ademi me Havane

Duan seks revolucionar
jo borgjez, po proletar

Pse ne Bibla e Kurane
Ligje per kutine s'shkruane?

Ta mbuloc shume apo pak?
Ta kec apo jo merak?

Seks ne kuti nga sikleti
Vaj peshku e mjer mileti

Anes pellgut u njomuan
U zune, u dashuruan

Xhibi, me vjen keq, por une s'kam aspak gisht ne c'eshte thene me siper!

ps: Flitej per fundin e viteve '80 dhe fjalia ime eshte kjo:

"Me kujtohen edhe disa "shfaqje te huaja" qe tashme toleroheshin e per te cilat mbyllej nje sy: pantallona kadife te ngushta, thonj te lyer, tualet ne shkolle, ore elektronike... pak me shume liri seksuale."

 

Po, ashtu e mendoj edhe une, domethene si nje gje qe mbetet ne hava nese s'e vendos ne nje kontekst historik ose social.

P. S. S'di ne jam ne teme, po per vete i kam urryer me gjithe shpirt ata qe me ndalonin rruges smiley . Tani qe e mendoj them qe ishte tregues i nje lloj represioni seksual dhe mungese respekti lidhur me femrat.

Ishte tregues e injorancen gjigande kundrejt menyrave se si joshet femra.

Nje shoqeri femrash injorante prodhon meshkuj injorante. Sikur te mos ishte i pranueshem nga shoqeria nje gjest i tille atehere nuk do praktikohej. Ne ca fise afrikane, meshkujt viheshin ne rresht neper festa dhe kercenin sipas ca ritualeve dhe e gjitha kjo behej per t'i rene ne sy kandidateve per çiftezim. Pra eshte element kulturor, kulture ne te cilen bejne pjese dhe femrat.

Po nuk ishte vetem dhe thjesht injorance o njeres. Ishte pjese e kultures se nje shoqerie te mbyllur, patriarkale, konservatore, te ideologjizuar dhe kontrolluar.

Pjese e asaj kulture eshte edhe ajo "xhveshje me sy" qe meshkujt shqiptare i bejne femres qe kalon rruges ne metropolin tone modern dhe postmodern.

Tani qe e mendoj them qe ishte tregues i nje lloj represioni seksual dhe mungese respekti lidhur me femrat.

Mbase, mbase jo. S'eshte e thene te jete cdo gje e felle. smiley

Me shume them eshte ceshtje etike/kulturore qe varet nga nje sere faktoresh. Po te kesh hasur njerez te vendeve te treta dhe/ose ish-komuniste do shikosh qe kemi shume gjera te perbashketa (sjellje, kulture, qendrime, etj) qe mendoj se vijne nga nje sere faktoresh te perbashket pergjate nje kohe te caktuar.

Se po ta fusim aq thelle cdo gje, i bie te themi pastaj dhe per femrat, fjale vjen, nuk depiloheshin aq shume atehere sa tani se kishin komplekse a ku di une, dmth pa lidhje. smiley

Jo cdo gjera jane si cdo gjera. Ca gjera jane me te ceketa se ca gjera, ca gjera me te thella se ca gjera, dhe ca gjera me te gjera se ca gjera. smiley

Per depilimin mund te te them qe estetistja ime (italiane) me pohoi para ca ditesh qe vite me pare as ne Itali s'tregohej kaq kujdes lidhur kete.

Pse e them ate punen e mungeses se respektit? E them sepse ajo lloj shprehjeje simpatie ishte aq e dhunshme dhe aq e sigurt per suksesin e sipermarrjes sa dukej sikur nenkuptonte: "Thuaj 'jo' sa te duash, une e di qe ty te pelqen!" Kjo me eshte dukur gjithmone e padurueshme.

shif taashti se ju brezi ri keni qejf me u tall me ne te shkretet, por te thomi qe pavaresisht rruges qe ndiqej atehere ( qe mund te jete shume e ndryshme nga e sotmja) perfundimi nuk ndryshonte shume smiley

cilesisht ta kam llafin smiley

une sun foli per gjona t'ktilla, me vje zor.  noshta ngaqe skemi pas liri.

ju qe kini pas, folni pa u sekelldis shume

Ju qe ankoheni per mungese lirie keni bere ndonje gje me pak se brezi i ri, ai i c'thuriri(sipas terminologjise tuaj)? Pertej ndjekjes te gjahut nga ana e moshkllit ne forme te pashpirt. smiley Keni pase ndonje forme tjeter dashnie me te ndershme?

une sjam anku asiher smiley

nuk di te them a kemi bo mo pak a mo shume, sepse nuk di ca keni bo ju brezi ri smiley

mi kallxoni me detaje dhe ju thomi neve a kemi bo mo shume a mo pak smiley

tashti naten e mire, se me liri a pa liri ne brezin e vjeter na merr gjumi smiley

O Xhibi boll bere gjykatesin. Po ke ndonje mendim jepe. Tema eshte e qarte dhe e vendosur ne kontekstin shqiptar, tranzincional, postkomunist, parapostmodernist dhe pertej shakave bajte te tipit popist.

kam dhene edhe disa hipoteza paraprake edhe pse tema eshte goxha e gjere dhe nderthuret me levizjen feministe, raportet gjinore, maskilizmin sypatrembur shqiptar, puritanizmin hipokrit, moralizimin e kalbur, rrokullisjen morale nga tabuja e virgjerise ne shalhapjen (mendjehapjen, kutihapjen) te keqkuptuar si liri per te bere c te duash me trupin tend, dhe kjo e propozuar si pjese integrale e lirise se njeriut ne nje shoqeri moderne.

Kjo teme provokon diskutimin per familjen, dashurine, tradhetine, orientimet seksuale, devijancat ,krizen morale te shoqerise , kulturen tradicionale mbi te cilen perplasen valet e kultures globale, kjo teme lidhet me pornografine qe sulmon mendjen e te riut dhe jo vetem non stop, nga te gjitha anet dhe masmediat etj. etj.

Tek kto qendrimet elitiste dhe te veshtruarit nga lart une shikoj vetem mendje te mbyllura, komplekse dhe drojtje nga rreziku i rreshqitjes ne nje terren pak te lagur smiley

 

Po une thashe mer spiritues qe tema eshte me vend, dhe normal qe ka vend per diskutim. Po ashtu dhe per ujin, si shembull qe solla. Uji dhe seksi jane jeta ne nje fare menyre, po dhe jane shume te papercaktuara. smiley

Duhet te kete dicka me specifike mer, ca te diskutojme p.sh., se prandaj ja fusin si kau peles (pun intended lol) ne teme. Ti si seksualtemehapes vere nje taban, ca orientime, ca perkufizime, ca opinione specifike te tuaj, qe te kete diskutimi nje vije, nje trajte, se keshto po behet si pema e vitit te ri.

Dmth miqeisht, jo gjykshmerisht, se vertet eshte teme interesante, me shume ngase eshte dhe disi tabu ne diskutime te hapura, sidomos tek ne, dhe kjo pak ironikisht po te kesh parasysh zhvillimet e fundit, sic the, qe gocat e reja te dites se sodit e kane me kollaj ta bejne sesa te diskutojne ose edukohen rreth seksit. smiley

Xhibi : Duhet te kete dicka me specifike mer, ca te diskutojme ...

Po mer , ke te drejte. Duhej specifiku sipas modelit te pyetjes: Cfare ngjyre ka kali i kuq? Ose : Kush na e solli lirine ? Sepse seksi aty ishte..

Ishte pyetje, jo teme me argumentat e mija. Megjithate, askush nuk ishte i ndaluar ta centronte  shenjestren e pyetjes. Psataj e verteta/perkufizimi/konkluzioni/ duhet te dali nga debati. Jo nga gjuajtjet.

Spiritus, meqe na vute ne seder smiley ja cfare mendoj une:

Trupi im eshte personal dhe me ate bej cfare dua. Kjo ne respekt te njerezve me te cilet jam e lidhur shpirterisht apo fizikisht. Jam kunder pedofilise dhe perdhunimit. Jam pro martesave homoseksuale dhe per informacion qe ne femijeri lidhur me anatomine dhe funksionet e trupit.

Praktikat sadomazo s'i kam kuptuar ndonjehere, por i mbahem thenies "kurre mos thuaj kurre", keshtu qe s'kam asgje kunder atyre qe i praktikojne.

Gjithçka tjeter qe s'lidhet me cfare thashe me siper, duhet pare dhe diskutuar rast me rast. smiley

epo partizani meke nuk kish si te sillte ndonje liri te madhe seksuale, se ai vete me te shoqen e kishin mberritur, bile edhe tejkaluar lirine seksuale.

kthehej mekja ne shtepi pas lufte dhe i thosh gruas: beeeee bbeeeee, eja ketu mos shyte te te fus nje QYTE ( pushkes kjo).

po pse do ta sillte partizani meke lirine seksuale?

qe te plase hasmi fin, te plasin gojet e liga qe flisnin per partizanet smiley

 i qafsh hallin Mekes ti. Lirine seksuale e kish me pash ai merr. terheqje po nuk njihte, se  ku terhiqen kamunistet. 12 kalamaj Mekja, si kreher fisheku per armikun e kllases smiley

ashtu te lumte meke, se trimi mire me shoke shume smiley pse ti qaj hallin mekes une, ku i njeh hallet mekja, ne stan atje, djathe, gjize, dele ... ajri paster, dridhte nje duhan mekja, kujtonte te shone...

Finisterre: Trupi im eshte personal dhe me ate bej cfare dua.

Kjo ne mos gaboj eshte sanksionuar diku, ne keto dokumentet/konventat per lirite dhe te drejtat e njeriut. Po ka ketej rrotull ndonje njohes te te drejtave , te na llafose.

Dhe ketu fillon paradoksi i promovimit te te drejtave dhe lirive te njeriut. Sepse, sipas tradicionalisteve/puritanisteve /religjioneve/moralisteve kjo i hap rrugen cthurjes morale, blasfemise, denatyrimit te njeriut dhe ketu mbahet parasysh homoseksualizmi dhe devijancat e tjera.

Kurse ne kendveshtrimin e te drejtave , homoseksualizmi konsiderohet si " trupi eshte personal dhe njeriu ben c te doje me te "

Ja ku jemi perballe paradoksit te qyteterimit: ky quhet diskriminim  i pakicave seksuale !! (sot ketu ne TR eshte mbajt nje konference bash per ket shqetsim!

Kurse perdhunimi, pedofilia pa diskutim qe kudo jane te papranueshme perderi sa jane relacione qe ndertohen jashte lirise se zgjedhjes dhe shkeljes se integritetit te individit.

Shiko, sipas meje, s'ka ndonje paradoks shume te madh, nese them edhe:

"...kjo ne respekt te njerezve me te cilet jam e lidhur shpirterisht apo fizikisht."

E kam shkruar edhe nje here ne kete sit qe parimi etik sipas te cilit une veproj duke respektuar pranine e tjetrit ne bote rregullon ne vija te trasha marredheniet ne shoqeri. Me nje fjale "Mos i bej tjetrit ate qe s'do te te pelqente te ta benin ty".

Pastaj komplikime ka sa te duash dhe lindin nga zakonet dhe doket e shoqerive te ndryshme ne epoka te ndryshme. Mutilacionet gjenitale te grave afrikane, mormonet qe martohen me me shume se nje grua (shpesh te mitura keto), acidi ne fytyren e nje ish-modeleje angleze... cila prej ketyre eshte patologji psh dhe cila tradite shoqerore?

I vetmi seks i lire eshte masturbimi. Te gjitha praktikat e tjera jane te shtrengume nga prezenca e tjetres.

Edhe ky i shtrenguar nga prezenca e tjetrit/tjetres eshte. Nje prezence ideale, por sidoqofte prezence!

prezenca ideale e tjetres/it nuk eshte asgje tjeter vecse nje zgjatim i egos te subjektit. Natyrisht qe ego mund te shtrengoje vetveten ne menyra te ndryshme. por kjo eshte pjese e te qenit liri. Liria kufirin e ka tek tjetri material, tjetri ideal eshte vetem nje fiksion i subjektit.

Per ta sterholluar pak me shume kete punen e lirise qe permend (asnje ironi!), ne kete logjike, seksi me kafshet eshte seks i lire apo jo?

Per kafshen s'eshte i lire njehere. smiley

Ky eshte ne fakt dhe nje argument pe ne qe jemi kundra marteses se homove, po qe ne fakt s'para kemi argumenta bindese per kete ne aspektin e te drejtave te njeriut (pasi nuk eshte se mundohemi ti ndalojme te bejne seks me njeri-tjetrin lol po nuk jemi dakort ne institucionalizmin e kesaj mardhenie dhe quajtjen familje ... se paku nuk eshte natyrale ne kuptimin e evolucionit, s'prodhon kalameqer).

Ky pra si argument vijon, nese sot na kerkojne te institucionalizojme martesen midis Qamilit dhe Xhevriut smiley dhe ne e pranojme si e drejte e individit te beje c'te doje me jeten/trupin e vet, ca te bejme sikur neser te na kerkojme te bekojme dhe institucionalizojme martesen midis Qamilit, dhise se Qamilit, Xhevriut, vajzes nen moshe te komshies, dhe shalqinave, dhe duan te vene tek dera e shtepise nje pllake qe shkruan "Familja Qamil-dhia-Xhevriu-femija-shalqini"? smiley

Po per t'u martuar duhet konsensusi i te dyja paleve. Po te te thote "po" pjepri martohu ti jo nje here po dhjete po munde.

Edhe kjo puna e seksit qe duhet te finalizohet me trashegimtare te races njerezore eshte pasoje e qyteterimit te krishtere.

Dhe meqe jam ketu, Sol po te kujtoj se per edukaten katolike masturbimi ishte/eshte mekat.

he,he, dreqja, po ku i meson keto gjera, cili eshte ai matuf qe t'i fut ne vesh?

Martesa eshte njohur dhe praktikuar dhe ekzistuar si institucion shume para se te dilte "edukata katolike". Ka qene qe ne Kodin e Hamurabit dhe kultura kineze nder te tjera, shume shekuj para Krishtit.

 foles, 

knej i thone meinstrim te gjonave. Ca gjera duhen pranuar thjesht sepsee, jane.

Po per t'u martuar duhet konsensusi i te dyja paleve. Po te te thote "po" pjepri martohu ti jo nje here po dhjete po munde.

Nqs sipas kesaj llogjke bazohemi tek ligjet aktuale, s'kemi pse i ndryshojme qe te pranojme dhe martesat e gayve, mire jane sic jane. smiley

Po apeli qe behet nga homot eshte pikerisht qe te ndryshohen ligjet aktuale, dhe bashke me to dhe tradita mijevjecare mbareboterore te konceptit te familjes. E nese arrijme deri ne kete permbysje kaq te madhe, do ishte shume kollaj qe te na mbushnin mendjen te ndryshonim dhe ate ligjin e po-se si domosdosmeri nga te dyja palet. Sic ne fakt po-ja s'quhet kur tjetri eshte i  mitur, po ja qe aktualisht ka martesa me femije si ne boten e trete dhe ne Amerike.

Plus qe ata mund te thoshin fjala vjen, kemi shpikur gjuhen e kafsheve, e pyeta dhine do thoshte Qamili dhe me tha po, ti je princi im, dua te bej keca me ty. Hajt mbushja mendjen ti, pse kush e njeh me mire dhine e tij sesa Qamili? lol

 

Edhe kjo puna e seksit qe duhet te finalizohet me trashegimtare te races njerezore eshte pasoje e qyteterimit te krishtere.

Nuk thashe se duhet, thashe eshte, eshte a-natyrale kjo e gejve. Natyre dmth ne konceptim primar shkencor, evolucionar. Funksioni/ellimi kryesor i natyres eshte vazhdimi i jetes, kalamoqerit, ne cdo specie, dhe familja eshte cerdhja njerezore, 'krijimi' njerezor si qeliza baze, njesia me e pershtatshme per kete (e vertetuar nga pervoja mijeravjecare), dmth qe jo vetem te linden kalamoqerit po dhe te rriten si njerez, me prinder natyrale dhe modele/arketipe (role models) natyrale. Dmth ata qe natyrshem e 'bejne' seksin, dhe femijen si rrjedhoje/funksion/qellim te natyres, ata jane dhe prinderit/modeli/kujdestaret e femijeve, trashegimtareve. Eshte cikel i mbyllur, natyral, qe ka funksionuar mjaft mire deri tani. Dhe ne speciet e tjera keshtu eshte, pasi kalamoqeri ujk fjala vjen nuk rritet nga gomari ne bashkepunim me mushkun, po nga ujku dhe ujkonja. Me ndonje perjashtim te rrale si ai ujku ne Burrel a ku ishte, qe rrinte me gomarin, po ai s'ishte kalamoq. smiley

Problemi i gejve eshte qe ata nuk eshte se kerkojne thjesht te drejten te bejne ca te duan me trupin dhe jeten e tyre, apo dhe perfitimet materiale te familjes (trashegimia etj, dmth bashkejetesen me te drejta e cdo cifti).

Ata insistojne ne permbysjen e konceptit te familjes, tradites  mijeravjecare, radite e cila eshte qe ne kohet kur ata (gejt) ishin shume me pak te paragjykuar nga shoqeria, e deri tani. Dhe kur ka pasur shoqeri matriarkale (goxha thyerje per boten e sotme pothuajse teresisht patriarkale) p.sh. nuk dime te kete pasur institucionalizime martesash gejsh. Pra kjo mesa dime ka qene gjithmone e papranueshme nga shoqerite dhe civilizimet e ndryshme, pavaresisht feve apo mungeses se to ne ta, s'kemi evidence te ndryshme. Nese do ishin, do kishim, sic kemi evidence per mbreteresha e femra ne funksione te larta te familjes e shtetit, fjala vjen.

Dhe kjo pra qe kerkojne gejt sot me force do te thote rrjedhimisht imponimi i vullnetit te pakices (gejve) ndaj shumices, dmth me permbysjen e konceptit te familjes dhe institucionalizimit te saj dhe midis Qamilit e Xhevriut, apo Marikes, Sofikes dhe Donikes, apo rrjedhimisht me pas pse jo dhe midis cdo njeriu, kafshe e cdo gje me nje ose disa vrima, ose kapacitet per hapje vrimash. smiley

Liria kufirin e ka tek tjetri material

Jo detyrimisht. Nëse e bëjnë me rradhë... sot i lirë unë u know, nesër e lirë ajo. smiley

Në fakt po ngatërrohen keq këtu liria, nevoja dhe dëshira.

Kjo ne mos gaboj eshte sanksionuar diku, ne keto dokumentet/konventat per lirite dhe te drejtat e njeriut. Po ka ketej rrotull ndonje njohes te te drejtave , te na llafose.

Dhe ketu fillon paradoksi i promovimit te te drejtave dhe lirive te njeriut. Sepse, sipas tradicionalisteve/puritanisteve /religjioneve/moralisteve kjo i hap rrugen cthurjes morale, blasfemise, denatyrimit te njeriut

Ja tani e bere diskutim te kanalizuar, jo thjesht muhabet per lesh dhe cleshje qe thone Tushja me Irisin. smiley

Ligjet supozohet te dalin nga morali dhe etika e shoqerise/shumica, po jane ne fakt mbi to, de facto e de jure kur vjen puna ne kontestime, se ndryshe do e interpretonte cdokush si do vete (ligjin/moralin). Dikush do i thoshte femres (ne shembullin e Finise) qe trupi jot ne fakt eshte imi si burri jot dhe bej c'te dua, e drejta ime morale/ligjore, ma jep zoti p.sh. (si tha Xhevdeti tek 14 vjec dhender, eshte fati im, me ra nga qielli lol) sic ne fakt ndodh ne shume vende te botes se trete (po dhe ne perendim), martesa me shume gra, martesa me femije, perdhunime po e po, etj. dhe shume here konkludohet qe fajin e ka femra ... e sanksionuar kjo dhe ne librat e shenjte, dhe ne anekdoda ... e dale nga brinja e burrit, fut djallin ne shishe, merr ne qafe Adamin, etj.

Tani ti mos u fshih pas tradites puritaniste/religjoze po thuaj vete dicka konkrete ca mendon, ne pergjithesi, po dhe si alternative te ketij realiteti ligjor/moral qe denoncon. smiley

Sol ,e kuptoj sensin e batutes por liria pikerisht kete nenkupton, kufizimin /te ndaluaren dhe, ne nje sens me te gjere, pergjegjsine.

Nese shoqeria jone eshte e semure (pavaresisht se drejtohet nga mjeket smiley dhe padyshim eshte e semure, nje nga shkaqet e neurozave eshte pikerisht se ...(ne vijen e arsyetimit tend po eci) nuk legalizohet prostitucioni.  S ka nevoj besoj te therresim ne ndihme Frojdin per perforcim argumenti.

Ana tjeter e deformimit te lirise ne jeten seksuale (raportet/marredheniet, jo ngushtesisht sex sic keqkuptohet) jane kto "semundjet e qyteterimit" qe po perhapen si murtaja. E mer tjetri per grua, e mballos, ben nje kalaman dhje ta plas te shpia e prinderve sepse...ku shtyhet jeta me nje femer, a jemi te lire te mos ngrysim gjithe kete jete me nje femer? Dhe shiko trendin e divorceve si po ecen/ ku eshte pergjejgesia ketu?

 Ana tjeter e keqkuptimeve te lirise eshte komercializimi sex. Sot vajza te reja shkojne me burra te martum, per pare, per pak konfort dhe nje parfum me te shtrnjte, per ca xhingla mingla me shume mbi trupin ...me te cilin jane te lira te bejne c te duan ! ndersa cunat, njezet vjecare rrine si kaqola ne internet sepse pa nje kulete bosi mbetesh bosh. Dikur ishin djemte e bordurave qe pertypnin fara luledielli dhe gjunin me sy kurse sot nuk i shofim sepse gjyajtjen e bejne lokaleve dhe ...ose.. perfundojne ne ate lirine absolute qe the ti SOL ne fillim dhe ...me nxiti te shkruaj kaq shume.

 Keqkuptime  te tjera te lirise: proostitucioni, predikimet e fundit te monogamise , presioni maskilist per kariere  ne shkembim te favoreve seksuale etj.etj.

 

 

une po iki tani te praktikoj, i shtrenguar nga prezenca e tjetres!

Poshte liria!

Rrofte shtrengimi!

 une menoj qe nese kjo skena do shkonte gjer ne fun sic e kish menu xhorxhi, do te ish perkufizimi i lirise seksuale..

Eshte i papercaktueshem ndryshimi ndermjet lirise seksual dhe shfrenimit seksual. Meqe eshte dicka tejet private dhe intime, atehere secili vendos vete. Por, a ka sjellje te gabuara seksuale? Posi jo! 1) Perdhunimi, 2) Pedofilia, 3) Mosinformimi i partnerit kur ke semundje seksuale te transmetueshme dhe je ne dijeni, 4) Te berit seks, lakuriqesia dhe pornografia ne ambjente publike, etj etj. Keto jane rregulla mjaft humane qe ekzistojne per te parandaluar perversitetet e panevojshme.

Me liri seksuale kuptohet pranimi shoqeror e shteteror i nje sjelljeje, por liria nuk duhet te jete asnjehere absolute dhe duhet GJITHMONE ti shkoje per shtat vlerave ekzistuese te kultures sone perndryshe shkojme drejt degjenerimit.

Spiritus i nerum !

Kaluam në një fushë tjetër më duket . Thjesht në atë SEKSUALe. E pranueshme

Kam një VËZHGIM personal dhe një përfundim ndoshta shoqëror të shpjegueshëm me Logjikën e sotme që mendjen Tuaj të Ditur mund  ta ngacmojë.

Nga Bota e natyrës që njohim e shohim si Akt Seksual ( sepse në një farë kuptimi Pllenimi) është i tillë edhe në botën Bimore apo të një pjese të botës ujore .

Akti seksual është AKT Dominimi i Njërit seks nga Tjetri . Më e dallueshme kjo ështeë në botën e kafshëvë , shpendëve por edhe paksa ujore ( zhabat) ku Mashkulli gjithnji qëndron sipër Femrës .

Nga më të bukurat por edhe me humor është akti i mardhënies së Gomarit me Pelën. Pela e shqep në shqelma por në fund dorëzohet dhe Gomari kalon i pari duke e ndjekur Pela prapa si manare drejt shtegut të Aktit &Eumlsmiley . Vur re se si zihen qentë etj për një BUÇE

Kështu që kam mendimin se kjo veti e Lindur dhe e Mbartur tek njeriu si DOMINIM çfaqet në menyrën më të pastër tek shoqëria njerëzore ne aktin seksual DERI me SOT midis palëve .

Në shoqërinë njerëzore Gjithshka EVOLON. Si i tillë edhe Akti Seksual ( jo Liria Seksuale) pëson ndryshime . Por gjithnjë në se do të na duhet të shpjegojmë drejtësinë ose Jo të një veprimi të tillë mendoj se në bazë duhet të jetë Zhvillimi i Teknologjisë .

Në se e lejon Teknologjia e Kohës një produkt artificial NJERËZOR në Laborator atëhere atributi i FEMRËS për mbarsje , pjellje ..... BIE. Të gjithë elementët përbërës të këtij atributi ( përfshi dhe Aktin Seksual )humbasin .

Akti seksual shndrohet në një nevojë jashtëqitëse njësoj si të dhjerët e të shuruarit . Kjo i heq edhe gëzhojën e fundit argumenteve të tipit blablabla-ist të bythorëve se njeriu lind biseksual P duke e kaluar atë në një nevojë fiziologjike si kategori e jashtëqitjes ose shfryrja e qurrave në një mënyrë , vend e lëndë tjetër .

Vetvetiu bien edhe përkushtimet tuaja tërë pathos e ndjenjë për Bedrijen smiley

Në se shoqëria e ardhëshme do të pranojë dhe aplikojë një lloj të ri lidhjeje pa ndonjë kuptim moral ose shoqëror të tillë , që ne nuk jemi në gjëndja ta përfytyrojmë , atëhere nuk kemi të drejtë ta përqasim në të Drejtat dhe Liritë e Njeriut që njohim ne Sot.

Pavarësisht e gjithë kjo them se sot gjithshka për Shqiperinë , kulturën dhe nivelin e saj të shumfushash , psikologjinë dhe traditën është ende shpejt të merren VENDIME të Ligjëruara.

Gjithshka e shpjegon Qosja i nderuar me A T I P I Z M I N .

Driso, nashti obzervimet e tua te natyres dhe nderzimit te kafsheve ne natyre, qofte si hobi apo rastesi, mesa duket nuk paralelizohet me ndonje koncept kushedi sesa shkencor ose te bazuar para se te dale nga gishtat e tu dhe te behet teori e bojatisur seksuale ne Peshk. smiley

Akti seksual është AKT Dominimi i Njërit seks nga Tjetri . Më e dallueshme kjo ështeë në botën e kafshëvë , shpendëve por edhe paksa ujore ( zhabat) ku Mashkulli gjithnji qëndron sipër Femrës .

Nuk te ka vajtur mendja se mashkulli qendron siper dhe dominon tek kafshet mbase ngaqe ai eshte qe e ka ate gjene qe duhet futur diku, dhe jo femra, dhe prandaj manovrohet me mire ne kete menyre, meqe zakonisht kafshet nuk bejne seks ne krevat dhe nuk jane aq te perkulshem sa njerzit? smiley

Njesoj dhe ketu kur thua

Në se e lejon Teknologjia e Kohës një produkt artificial NJERËZOR në Laborator atëhere atributi i FEMRËS për mbarsje , pjellje ..... BIE. Të gjithë elementët përbërës të këtij atributi ( përfshi dhe Aktin Seksual )humbasin .

Akti seksual shndrohet në një nevojë jashtëqitëse njësoj si të dhjerët e të shuruarit .

Akti seksual nuk eshte i pelqyeshem ngaqe njerzit, po sidomos kafshet, marrin vendime racionale qe duhet shtuar rraca e tyre qe mos dale huq teoria e Darvinit. Natyra (apo zoti per besimtaret) funksionon pothuajse teresisht ne saje te gjerave jo-racionale dhe tek nejrzit, se tek kafshet po e po teresisht.

Te berit seks eshte qef, dhe tek kafshet, ngaqe ka rezultat kalamoqerine, dmth vazhdimiin e jetes, species, dhe jo anasjelltas.

E dhjera s'krahasohet me seksin, sado te perversuar ta kesh ti konceptin e seksit dhe seks-berjes. lol Jashteqitja eshte pasoje e nje veprimi tjeter, ushqerjes. Seksi, dmth kenaqsia/deshira per seks ne gjithe speciet eshte funksion/shtyse me vete, si pak gjera ne jete. Dhe pikerisht ne saj te kesaj vecorie te seksit si veprim eshte e mundur vazhdimi i jetes tek kafshet, por dhe tek njerzit.

pa dashur te ofendoje hapesin e temes dhe komentet shume interesante, mendoj se tema eshte kapur per bishti:

megjithese shume fenomene po ndodhin njehereshi ne shoqerine shqiptare (si dhe ne shume vende te tjera) duhet te bejme dallimin midis kuptimeve te shumta te "lirise seksuale".

Sic duket dhe nga disa komente, shume vete mund te kuptojne revolucionin seksual qe po ndodh qe ka te beje me forcimin e rolit dhe te drejtave te grave ne shoqeri. Kjo ndoshta duhet te komentohej fillimisht (ndoshta ne nje teme me vete). Ketu mendoj se do te bashkoheshin mendimet se shpejti sepse eshte teme qe eshte diskutuar me pare. Gjithashtu kemi dhe eksperiencat e revolucioneve seksuale ne vendet perendimore qe nga vitet 60-70. Grate duke fituar me shume te drejta ne shoqeri dhe gjithashtu me shume mundesi ekonomike, fituan nje liri ekonomike, qe iu dha atyre ne fillim me shume te drejta ne shtepite e tyre fillimisht dhe me vone me shume liri seksuale, qofte brenda familjes dhe me vone jashte saj.

brezat ne vazhdim, e interpretuan pak si deshen kete fenomen dhe filluan eksperimentet e tyre seksuale. ketu mund te flasim ndoshta per etiken seksuale ne shoqeri dhe si ndikon ajo ne shendetin e njesise baze ne shoqeri, familjes.

ndoshta, nese kemi oreks me vone mund te flasim per orientimet e ndryshme seksuale.

thjesht kam idene se as Spiritus nuk e kishte shume te qarte cfare po pyeste kur e hapi temen

Komenti me i keq ai i Idrizit.

Sipas teje, plaku, kur njeriu shikon nje nevojtore te bukur e te re, me pllaka majolike, me mermer te kuq, thote " o sa po kam deshire te dhjes"?.

E bukur kjo e Gomarit me Pelen, me kujtoi bojkotin, si fillim Pela nuk ishte dakort, tani i shkon prapa Gomarit. Je i holle te paste partia.

Te ruaj Lumas se flet shkurt ...dhe shpeton nga budallalleqet smiley .

Po nje histori te mizave me duket se ta kam rrefyer .... Nga e gjejne ate dhunti pa i mesuar kush MIZAT ?

Duhet te shkeputesh nga origjina , duhet ta vrasesh mendjen dhe te mos te te pelqeje vetem Gomari . I ke lexuar shoket e shpurres me lart ???? Lloj llojesh kane ardhe por pa vlere praktike .  Si psh nga  Mixha mund te mesosh edhe per mardheniet e Sqeperve !

Idris, too much Discovery Channel?

E bukura e kesaj teme eshte se disa nxjerrin ne menyre frojdiane cfare fetishi kane.

Ky me lart e paska me nevojtoret me pllaka majolike dhe me mermer te kuq.

smiley

I nerum Pedro !

Mu be qejfi qe JU  personalisht kishit harxhuar pak kohe per te lexuar . flm. Por me thene te drejten as nuk e kuptoj por as e ndjek Diskoverin ...mo ma merr per murrje smileyDel  e tepron SUPERGJENIU Engels !

Po dalin e teprojne edhe shpuristet e kafe PD-se . " Per ke me flet mer jahu Frojdin e ? Se komunizmi zotrije etj etj smiley

Thjesht jane shume te dhena qe LIRIA SEKSUALE ka qene atribut i shoqerise njerezore ne fazen e femijerise se saj. Te tilla ( ku sic e dime nga studiuesit)   qe nuk kishte kufizim as ne gjeneratat e pjella njera pas tjetres!

Dihet shume mire qe kjo lloj familje me mardhenie seksuale MONOGAME e ka burimin rrenjen dhe fillesen ne mardhenie EKONOMIKE ... pra ne pronen Private.

Shume uje rrodhi pervetesuan teorine baze mbi Familjen e mardheniet seksuale te LIRA te propoganduar e argumentuar nga te majtet .

Aq e vertete eshte kjo sa nje nga akuzat kunder komunisteve qe kerkonte  mbeshtetje ne popull gjate LII , ishte se ata ( kom ) do na prishin familjen se jane per LIRINE SEKSUALE smiley

Me zhvillimin e kesaj shoqerie njerezore ( qe eshte sot ) edhe keto mardhenie evoluan , te nxitura e te ndeshkuara edhe nga besimi fetar por edhe si mardhenie te cilesuara si kategori ekonomike ; duke u shndruar

nga mardhenie te LIRA SEKSUALE ne mardhenie te kornizave brenda familjes .

Kurtizankat , Eterat ashtu si edhe Gejsha ishin TURPE !etj etj etj

Keshtu qe prisja dicka TJETER nga Spiritus , jo Deklarata me pika .

Por tema eshte e hapur , dhe kjo nuk e ndryshon kuptimin e problemit.

Sipas rradakes teme kto argumenta shkojne ne funksion te filozofise se jetes sot ne bote. Sot jetohet per llogari te trupit.Ky perben dhe moralin: Cdo gje qe eshte ne favor te kenaqesise se trupit eshte e moralshme.

    Me ka rastis ne nje studio te rai-t te nigjoj intervisten e nje pornostarje.Ishte shume krenare per punen qe bente.Sic mund ta imagjinoni performanca e saj para gjith dynjase, ka te beje me gjithe vrimat e saja  te okupume me penisa dhe ne fund rufitjen e nje sahani me sperme.Prostitutat gjithashtu e konsiderojne pune e tyre si gjithe te tjerat,madje termi prostitute na thuhet se eshte denigrus,prandaj duhet te perdorim termin puntore seksi.Meqense trupi ka veti te krijoje imunitet dhe kenaqesite e vjetra nuk jane me kenaqesi,njerzija jane ne kerkim te kenaqesive te reja. Homoseksualet qe nuk shtohen ne rruge natyrore po behen gjithmone e me te shumte per shkake se trupi nuk po reagon me ndaj kenaqesive te vjetra

Gjyshin tim une e mbaj men shume pak.Ka qene nje mirditor idhnak qe ta fishkullonte ne shkulloje ballit si Nrek Prela (me shoqet, me shoqet).Me thoshin se ai ngrihej i pari ndizte zjarrin ne oxhak dhe i piqte kafen zonjes se vet,gjyshes time.Mu me mjafton nje gjest i tille qe te kuptoj se e ka dasht fort zonjen e vet. Shume nga cucat e peshkut te edukume me filozofine e jetes per llogari te trupit i qajne hallin nanave te tyne qe kane njofte ne jete vetem nje mashkull.

Per mu,jeta asokohe jetohej ne menyre madheshtore,cdo centimeter e saj pershkruhej nga fryma

Pjeter, e ke thene shume bukur ate qe doja te thoja, sigurisht me shembuj te tjere. 5 yje per komentin.

Me thoshin se ai ngrihej i pari ndizte zjarrin ne oxhak dhe i piqte kafen zonjes se vet,gjyshes time.

Po, po. Ashtu siç e ka kap per flokesh, ia ka fut ne arken e nuserise, i ka mbyll kapakun dhe e ka rraf me litar ngaqe si ka pregatit darken. Larg qofte t'i nderhyje njeri mireditorit ndersa rraf gruan se burrerine e kane pase matur me dhunen fizike ndaj grave. Ndersa sot yt moter, yt bije,...iu jep nje shqelm per te prapme mireditoreve te Miredites apo Tiranes, duke pasur nje pavaresi financiare dhe sociale, pa ia bere syri çap per njeri. Leri ato perralla se ajo shoqeri maskiliste ekstreme ka qene e qelbur. Shoh njefare nostalgjie nga nje shtrese e meshkujve shqiptare per ato kohera, nje nostalgji per ate kohe ku kishin nje individ tjeter totalisht te nenshtruar dhe ndiheshin mashkulli alpha. Ne kohet e sotme mashkulli alpha matet me indikatore te tjere(arsimim, ambicie, miresjellje, kulture familjare,...) dhe jo c'do kush ka aftesite per te arritur diçka te tille, nderkohe qe dhuna fizike s'do shume tru.

 ti ke shume paragjykime cuc. si te gjitha femrat ne fakt. 

 E di kush eshte e bukura femrave te sotme? Qe perdhunohen shpirterisht dhe moralisht e fizikisht shume here me shume sesa dje por te pakten jane te lira tja bejne vetes kete gje smiley

 E di kush eshte e bukura femrave te sotme? Qe perdhunohen shpirterisht dhe moralisht e fizikisht shume here me shume sesa dje por te pakten jane te lira tja bejne vetes kete gje

me duket se tek kjo pike gabohesh. liria seksuale po e ben femren objekt seksual.

duke qene e vendosur forcerisht (pra prej faktoresh qe nuk varen nga ajo) ne kete rol,  ajo e ka te pamundur te zgjedhe tjeter gje. megjithese ne dukje ajo duket e lire.

 

Si perkthehet TUTTOLOGO ne shqip?

Dinshumi eshte kompliment smiley

Seksi është pjesë integrale e personalitetit të çdo qenie njerëzore. Zhvillimi i plotë i tij varet prej kënaqësive dhe nevojave themelore të njeriut siç është dëshira për kontakt seksual, intimitet, shprehje emocionale, kënaqësi, butësi dhe dashuri. Seksualiteti është i ndërtuar nga ndërthurja e strukturave individuale dhe sociale. Zhvillimi i plotë seksual është esencial për paqe individuale, ndërpersonale dhe sociale. Të drejtat seksuale janë të drejta universale njerëzore bazuar në lirinë e brendshme, krenarinë dhe barazinë e të gjitha qenieve njerëzore. Shëndeti është e drejtë themelore njerëzore, po ashtu edhe shëndeti seksual duhet të jetë e drejtë themelore njerëzore. Që t’u sigurohet qenieve njerëzore dhe shoqërisë mundësia të zhvillojnë seks të shëndetshëm, duhet që të drejtat njerëzore të jenë të njohura, të aprovuara, të respektuara dhe të mbrojtura nga të gjitha shoqëritë me të gjitha mjetet. Shëndeti seksual është rezultat i një procesi që përfshin njohjen, respektimin dhe përdorimin e këtyre të drejtave seksuale. Të drejtat seksuale janë të drejta themelore dhe universale. Një konventë e këtyre të drejtave seksuale është e njohur dhe e miratuar nga shumë vende të botës dhe është aprovuar në 26 gusht 1999 në Hon Kong ku u mbajt Kongresi Botëror i 14-të për Seksologjinë. Kjo datë njihet si Dita Botërore e të Drejtave Seksuale.
1- E drejta për liri seksuale. Liria seksuale përfshin mundësinë që çdo person të shprehë potencialin e plotë seksual. Por ajo përjashton të gjitha format negative seksuale: dhunën, eksponimin dhe keqpërdorimin në çdo kohë dhe në çdo situatë gjatë jetës.
2- E drejta për autonomi seksuale, integritet seksual dhe siguri seksuale të trupit. Kjo e drejtë përfshin mundësinë për të marrë vendime autonome në lidhje me jetën e vet seksuale, në kuadër të ndërtimit të vet moral dhe social. Kjo në të njëjtën kohë përfshin kontrollin dhe kënaqësinë e trupit në mënyrë të lirë, pa dëmtime, pa u invalidizuar dhe pa keqtrajtim, i çfarëdo lloji qoftë ai.
3- E drejta private seksuale. Kjo përfshin të drejtën për vendime individuale dhe mënyrën e të sjellurit në lidhje me intimitetin deri në atë mase sa nuk shkel të drejtat seksuale të të tjerëve.
4- E drejta për barazi seksuale. Kjo e drejtë parashikon mbrojtjen nga të gjitha format e diskriminimit pa përjashtuar gjininë, prejardhjen, orientimin seksual, moshën, racën, klasën sociale, fenë dhe pamundësitë fizike dhe emocionale.
5- E drejta për kënaqësi seksuale. Kënaqësia seksuale përfshirë autoerotikën është burim i qetësisë fizike, psikike, intelektuale dhe shpirtërore.
6- E drejta për shprehje emocionale seksuale. Shprehja seksuale është diçka më tepër nga kënaqësia erotike ose nga akti seksual. Çdo njeri ka të drejtën për t’u shprehur seksualisht përmes komunikimit, kontaktit, shprehje emocionale dhe dashuri.
7- E drejta për bashkim e liri seksuale. Që do të thotë të drejtën për martesë apo jo, të drejtën e ndarjes, si dhe te krijojmë lloje të tjera që u përkasin organizatave seksuale.
8- E drejta për liri dhe zgjedhje reproduktive të përgjegjshme. Këtu përfshihet e drejta për vendosje, të kesh ose jo fëmijë, numri i fëmijëve dhe distanca midis tyre
9- E drejta për informim seksual e bazuar në kërkime shkencore. Kjo e drejtë do të thotë që informacioni seksual duhet të rigjenerohet përmes procesit të jombingarkimit, sidoqoftë mbi baza shkencore dhe kërkime etike të trajtohen në të gjitha nivelet sociale.
10- E drejta për edukim të gjithanshëm seksual. Ky është proces që zgjat gjatë gjithë jetës, nga lindja, nëpër rrjedhën e plotë të ciklit të jetës dhe duhet të përfshijë të gjitha institucionet sociale.
11- E drejta për t’u kujdesur rreth shëndetit seksual. Preokupimi për shëndetin seksual duhet të jetë në çdo moment në dispozicion për parandalim dhe trajtim të sëmundjeve dhe rreth të gjitha problemeve seksuale, të cilat mund të rrezikojnë seriozisht shëndetin dhe jetën e njeriut.

 

 pu çfare posti, çfare nuk lexon neper blogje. 

liria e shprehjes po e merr ne qafe, fjalen e mençur.

 

Driso, se ta paska kap fshesakomentin. lol Mu thafshin gishtat kur te vije dita qe une te konkuroj me ty tek Peshku per nivel diturie e mend. smiley

Nuk ka rendesi, gafat ne aspektin shkencor kur thua prandaj mashklli dominon femret tek kafshet etj falen, kujtdo.

Ajo qe nuk te falet eshte krahasimi i seksit me te 10ren. Kete as e kisha degjuar ndonjehere as besoj se kam per ta degjuar/lexuar me nga ndonje tjeter. smiley

E di mer Xhib qe je me fshesaxhi mrapa ( jo me bisht fshese ) smiley.

Po keshtu me pelqen, qe sa te rrosh te mesosh. Lexo dhe me poshte se nuk besoj se do ma fshine . Je prezent , biles krahas Tellallit .

Jep komanden . Ne sup fshesa smiley

M'u thafte tastiera qe e bera ate komentin tek tema tjeter smiley Shif ku katandiset muhabeti serioz! smiley

i don't know what it is but i know i ain't got it smiley

ah, tani qe lexova trecerekun e postimit te spiritusit, me duket sikur 1) that's not what i'm talking about dhe 2) spiritus is interested in some smiley sigurisht ne menyren me teorikisht te mundshme.

Ej Trop smiley sa e cuditshme te te "shoh" ne kete ore!

Duhet te jesh pak e turbullt ne kete ore , megjithate praktika/eksperienca e shtyn perpara dijen me shume se sa dhjete universitete. Tema eshte e hapur per cdo eksperience.smiley

Eja na ndrico , eja edhe pse je Troppo tardi/ Xixellonjat ndricojne naten dhe sidomos kur nata arrin ne mesnate. ciaosmiley

Kam msu nga styly yt Tropizma ne komente, hedhe nga nje fjali me njeqind kuptime dhe iken.

shume e cuditshme edhe per mua; dhe kjo nuk ka te beje detyrimisht me temen e lire smiley

shpresoj te kene ndodhur gjera te bukura ketej dhe andej. nderkohe, bandini ma therret tmerresisht shume salin, sardelet shijojne shume me makarona te mbetura dhe filmat pseudo vitet 40 qenkat te tmerrshem smiley

Tropizma, paske ardhur ne Tirane? Sa me ka marre malli smiley

He c'na ngrite mendjen kot dhe ti!

Po ti c'ne? Apo te ka marre malli dhe ty per Tropin?

Do bejme ndonje konkurs, cilin ka marre malli me shume per Tropizmen? Megjithse, s'ke faj. Eshte e mire dreqi smiley

Edhe pse e shohim nga kendveshtrime te ndryshme. Besoj.

 

Po perpiqem te nxjerr konkluzionet e mia perse malli per mua ju paska zene ne temen e lirise seksuale smiley

 smiley

Ne fakt, kjo ishte shkarje me lezet nga tema e seksit, ne temen e romanticizimit dhe ne kuadrin e miqesise smiley

po qe na ka marre malli, secilin sipas menyres se vet, kjo s'diskutohet. smiley

Tani qe vras mendjen, Ana, nqs ti njeh Tropin atehere ka shanse te forta qe te me njohesh edhe mua, dhe anasjelltas. Me rregull treshi ta kam llafin smiley.

Me fal pak sa te pyes ne drejtori kush jeni yve?

Shef ti, s'me shkoi mendja... Gjera qe ngjasin, aq e vogel sa eshte Tirana... smiley

e ku ka romance ka dhe romuze, ku ka tym eshte shuar zjarri, ku ka uje ka peshk(hiq ketu detin ne durres), ku ka dashuri, s'ka nevoje per seks smiley

Spiritus, e paskeni bere vertet.

Ju pelqeu?

Eh, ka gjithe keto vite qe e levrojme kete teme ne Peshk dhe akoma s'qenkemi te lire... smiley

 

Booo! Flasin per seksin e Shqiperine nje tufe abstinentesh qe nga seksi njohin vetem kompjuterin dhe doren e nga Shqiperia njohin vetem kompjuterin dhe gjuhen.

Kur flisni dhe ju te Anglise per moral, nje here. Kam pare angleze ketu te behen tape neper pabe e te zhgerryhen si derra rrugeve deri te hoteli. Ca angleze kur qe nje ndeshje nxoren bythen ne mes te trafikut.

Dalin ca katunare qe s'kane njohur intimitet me te madh se dhija e lidhur pas gardhit ne fshatin e vet, shkojne ne Angli e punojne ne ndertim nga mjesi deri ne darke, e rrine po me katunare se anglezet s'ia varin, dhe vijne e na shkruajne per moral e degjenerim ketu. bobobobobo! Ta heqin trunin!

E keqja e forumeve eshte se shumica e atyre qe shkruajne jane tutkune qe s'ia var njeri ne realitet e me e bukura eshte bejne si kompetente per gjithcka.

Femrat dashkan me shume seks, kurse burrat me shume ledhatime, sipas nje studimi te Kinsey Institute :O

Despite traditional beliefs about what makes men and women happy in relationships, a new study found that kissing, cuddling and caressing are more important to men than they are to women.

The researchers, from The Kinsey Institute in Bloomington, Ind., were also surprised to find that more men reported being happy in their relationships while more women reported being sexually satisfied. 

Bo na turperuat gjinine bre burra, ne kishim hap namin qi jemi tigra, apo cqt?!

mbase e gjen pergjigjen te nje nga prurjet e qershorit smiley

S'e di pse mu kujtua ky film tani, as me kujtohet permbajtja apo detajet, pervec cka nenkupton dhe titulli; romance dhe tren, dy njerez qe takohen ne tren dhe romancifikohen.

 

http://www.peshkupauje.com/2011/06/pyetj...

 

 

qenkemi keqkafshuar e dashur molle. cuddling (perqafime, ledhatime) nuk njehesohet me romancen, per nga kuptimi, dmth ngjashme mejbi po njejta gje ncuq.

mgjth une me shaka e kisha sa me siperturperuar, se per vedit s'e kam problem ta pranoj qe me pelqejne te dyja, si puna e atij "O mbret, njeren apo te dyja?" smiley

lol, xhib, shaka po beja dhe une. iu referova me shume asaj fjalise se fundit se me kujtoi fjalen romancifikohen, qe eshte bere pjese e pandashme e fjalorit tim qe nga qershori. smiley nuk po vija ne dyshim tigrin qe fle brenda teje.

jo une e kisha mbrotjen jo per vete po per gjinine tone, dmth ne romantizem duket tregur dhe altruizem smiley

romancifikimi yes, bile disa njerez (jo ti e, s'po te akuzoj) e bejne me plan(ifikim), i.e. kete vit do romancerohem se s'ben, which begs several pyetje, such as, a behet romanca si kalaja, gur-gur? smiley

romancifkim, romancerim, romance, kala, gur-gur, po muri?

se morra vesh pyetjen smiley

 

qe e perbere nga disa tulla ceshtja pjetore ne fakt, such as, dy pika, kryeradhe, nje, romanca eshte krejt nje gje qe ndodh apo ndikohet nga qellimet/planifikimet. kryeradhe, dy, eshte nje e tere dmth o funksjonon o jo apo ndertohet 'tulla-tulla', tip gur gur behet kalaja kendon molla nga sevdaja.

ceshtja me delikate mbetet pastaj raporti i romancen me seksualitetin e cliruar, dmth gjene qe perftohet nga liria seksuale, hence dmth lidhet me kete teme si fotonet me neonet, as veshtruar nga ballkonet smiley

 :O

Uffff, me dolen djerse duke e lexu e s'mora vesh asnje fjale... 

kape gjene nga fundi...kjo funksjonon me juve femrat, me prove si shalqini smiley

e fundit dmth qe liria seksuale dhe marje-dhenia e saj me romancen...e pastaj ngrihu me lart dhe hiqi nje nga nje dhe petkat e gjerave te tjera ne koment smiley

 Mire, ia hoqem petkat nje nga nje komentit, po me ngeli ne dore nje thes me rraqe te bera shuk dhe hic koment... 

ketyre pyetjeve mund ti pergjigesh vetem andej nga mosha 95 vjeçare me duket. Apo me planifikime nenkupton muajin gusht ti psh.? 15-31 korrik? ne mes te nates ne qetesi / [...]? smiley

romanca ndodh ashtu siç te ka ndodhur edhe ty. Asnje presje s`do i hiqja une. Nje forme eklipsi i hemisferes se majte te trurit, qe te ben te harrosh ekzistencen e miliarda femrave/meshkujve te tjere. smiley Sa per planifikimet e tipit you and me, you and me/like the flower and the bee: I ke parasysh qelizat? Qelizat e trupit te njeriut kane nevoje per nje periudhe 7 vjeçare per tu rigjeneruar plotesisht. Mbas kesaj kohe rilindin dhe e shikojne boten me sy te tjere. E vetmja gje konstante dhe e qendrueshme qe ekziston eshte ndyshimi. Be happy me çdo ndryshim! Lere romancen te lire se ashtu funksionon me duket.  Planet gur-gur demtojne rende shendetin. smiley

mire, po s`te mjaftoi qe e murose romancifikimin neper kala me gure e ku di une, duhej te te fusje patjeter dhe neonet e ballkonet te kjo pyetja e trete? Kjo "seksualitet i çliruar" me vdiq fare. smileysmileysmiley. Kush e burgosi seksin s`na e the... smiley Se kuptova mire pyetjen e trete ne fakt smiley...jo se te parat i kuptova perfekt. smiley

Cfare eshte liria seksuale? - Big Grin Eshte qe t'ia valosh seksit, si te te vije, ku te te vije, me ke te te vije, para martese dhe pas martese, te besh qejf me nje fjale pa e lodhur trurin me tabu apo me paragjykime te ndryshme... smiley  Per qeflinjte ska si te ndodhe ndryshe.. Big Grin

Eh, kot s'thone, shkon gjuha, ku dhemb.... ..... dhembi, dhembi.... smiley

Ana une flas ne emer te dhimbjes se shoqeve .. smiley

Ja nje barcalete me plaken me dhembe meqe e kujtove me siper .. smiley

Ishin dy cuna e duke u mburur keto me njeri - tjetrin hidhet njeri e i thote - ore per seks une ste fal dhe smbahem..Do ta provosh femra e pare qe me del ne rruge e kap per seks? Ok i thote shoku dakort me bast! E vendosin bastin keta dhe femra e pare qe i del i qellon nje grua plake..E shikon ky cuni qe mburresh por donte te fitonte bastin e i thote kesaj nenes..O nene thote a do me ta bo qejfin nje here te kujtoj rinine se dhe une kam vu shume  lek bast se keshtu keshtu puna ja shpjegon.Dakort i thote plaka...E shikon plaken ky me nje dhemb e i thote aq dhemb sa ke ne goje aq here do e bejme...E mbarojne pune keta te dy..Plaka e lumturuar nga seksi iken ja 10 metra e i kthehet ketij cunit....Na more djalo se kam dhe nje dhemballe une smiley

po te jete keshtu sic thoni ju e nderuara zonje atehere: rrnofte liria seksuale!

Te vonuarit jane me te bekuar-Mateu 12-69 smiley Sipas studimeve me te fundit seksi eshte si patatja,dhe buke dhe gjelle, ka veti te cmuara kurative, cliron dhe ngushellon, shmang alienizimin (kete pike e shtjellon Rav me kompetence smiley ) dhe motivon kerieren.

smiley 

 

 

Te vonuarit jane me te bekuar-Mateu 12-69 Smile

Te vjetrit jane me te lumturuar - Zeus 11-11 smiley sepse u bie fuqia dhe takati shofin me sy dhe plasin me zemer.. smiley

te kesh nje thuper o Ketline. E te te hysh njehere, fsht fsht fsht. smiley

t'ia valosh seksit

Ca fjale qe paske zgjedhur dhe ti! T'ia valosh seksit!

spiritus e paska shtruar kete pyetje? smiley

Priftit do i rrefehesha me qejf per lirine seksuale! 

per fat, qe autocensura eshte e forte ne keto raste...

 mua me pyet? une edhe te desha, prift kurre s'do mund te jesha smiley

 

 

O papa Sotiri c'i bere vetes me kete pyetje e me kete teme smiley.  

 Po he de smiley E ka risjelle ne vemendje xhibi per te testuar refleksionet nga viti kaluar. Duket qe ka reflektime smiley Cdo hap drejt seksit eshte nje hap drejt lirise smiley

S'jam kondra smiley.

Per vete paskam zgjedhur amendamentin 5 te Kushtetues se memenjerkes smiley, memenjerkce "I plead the 5th" smiley.

 

I pret penisin të shoqit pasi e drogon

 

Një grua në SHBA e ka droguar të shoqin, e ka lidhur në krevat e më pas i ka prerë penisin, bëri të ditur policia e Kalifornisë.

Gruaja e hodhi më pas penisin në një kosh plehrash. Ajo i tha policisë se i shoqi e meritonte këtë gjë.

Catherine Kieu Becker, 48 vjeç, tani është nën akuzë për helmim dhe për sulm me armë vrasëse.

Viktima 51 vjeçare është në gjendje të rëndë pas operacionit. Sipas shefit të policisë së zonës, të dy po shkonin drejt divorcit.

jo shume origjinale - dava lorena bobbit wannabe...

Nqs do te ta beje ty gruaja kete, ti thjesht do i thuash "eh, jo shume origjinale moj lorena bobbit wannabe"? smiley

askush nuk habitet nga cilesia e gershereve. cudi. me siguri duhet te kene qene gershere made in usa... e tmerreshme te mendosh se edhe mund te kryhet krim me gershere made in china... imagjinoj viktimen e provave. se pret mooti gersheres, s'e pret. edhe prape provon e shoqja ta nxjerre inatin gjinekologjik si te jete stomatologe... smiley

apo nuk ishin me gereshere ata qe kryen prerjen, dmth, ata qe pesuan tragjedine?

 s'e di pse m'u faneps ajo skena e grave me gershere te medha qe i prisnin mustaqet xha Sulos! 

Edhe keto grate tona mburreshin se do te zhburreronin xha Sulon duke i prere mustaqet! pika grave, thuaj!

 ato kish xha Suloja moj Ane! smiley

 

Llaftar fare. E bejne te paudhat e bejne. Ne nje fare pike, ajo s'eshte me marrdhenie ne cift, por shantazh, pune e detyruar, pengmarrje. Jetojme ne nje matriarkat te kamufluar. Mjere burrat. Po s'ishe ne lartesine e duhur gjate performances, duhet te ruhesh nga lloj lloj formash hakmarrese me pas. Forma qe variojne nga bojkoti vitaminik ushqimor apo ai higjenik, e deri tek format drastike si kjo me bisturi ne dore....

Po pse u prish kjo dynja kshu re aman!!!

thuaj te kesh fatin te matesh me 123 me inc e jo me centimetra, ate me thuaj...smiley

 

kjo e inceve ka firo, se deri tek gjysma e incit zbritet, eshte turp me thene 8 e trecerek, bie fjala, keshtu qe mund ta humbisni nje cm pa dashje dhe fare pa gershere.

nejse, e rendesishme eshte te kete jete e shendet smiley

ketu qellon e dallimi mes prerjes me thike si loreta, edhe me gershere si te tjerat, ose te pakten si ne deshirat e gjithe grave perfigurohet heroina, ndeshkimi, me nje gershere te pamprehur ne dore, ku as inci nuk ben pune fare te ngushellimet. se nje cape e gersheres, aha, 5/8 si dire streats me kitara, mase marazi. edhe duhet patjeter te mendojme ate skermitjen e femres qe ka ne dore ne ato caste gjithe ndeshmimin, deri ne mal te olimpit te bere synet ashtu keq e keq nga nje vullkan i papritur qe nga me maje e beri sofer perendish.

 

edhe ja skermitja, ja dhe tehu i mpite, edhe he he he me e pika si gjaku, jo me e se me te qeshme smiley

aktin e trete te mbetjeve pas ndeshkimin, plotesimit te urretjes dhe mberjes pa objekt deshire te metejshme e shoh deri te fshesa me korrent, tip dust devil seria per ndertimtari ku ndeshkimi kercet mpup edhe shkon drejt ne qesen e letres... ku ben bump. gersheren fshesa nuk e thith krimin edhe gruaja edhe pse masat ishin me inc, mesiguri pendohet deri thelle ne zemer... se nuk besoj se ka grua qe me mendjen top te marre ne dore gersheret edhe te prese shiritin me dysh, a deri ne fund. ndryshon puna me thike, se tehu i thikes sikur duket me i sakte e terheq nje thele me te holle tip tuna roll... smiley

 po nxjerrin kryet sadomazohistat smiley Eshte "ana e erret" e lirise seksuale  smiley

sodomakistat sade do quheshin sikur ajo gruja tia kishte keput i te keputme atij burrit me swiss army .... gershone... po ne kete rast plaste lufta edhe zvicra nuk mbetej me shtet neutral. smiley

me kafshata te vogla hane vetem te dashuruarit, ben vaki edhe zviceranet. urrejtja e pasionit do kose. ndersa sadomazokistet nuk besojne tek neutralizimi.

urrejtja trop do zemer, migjenin, edhe nje draper te ndryshkur smiley

ftujak ky tipi smiley

Ja si e prish liria njerine.

Ja dhe Lady Makbeth e Fierit. A ka me kundershtime teza se jetojme ne nje epoke shantazhi seksist nga ana e grave?

 

Fier, i hedh vaj të nxehtë në vesh bashkëshortit
14/07/2011 09:55

Krim i rëndë në një familje në qytetin e Fierit. Një grua ka vrarë bashkëshortin e saj duke i hedhur vaj të nxehtë në vesh.
Sipas informacioneve të fundit Dallëndyshe Kasaj ka djegur më vaj të nxehtë bashkëshortin e saj 60-vjec Xheladin Kasaj.

Mësohet se 55-vjecarja ka pësuar edhe vetë djegie, ndërsa prej disa kohësh ajo vuante nga depresioni.

Policia po mban nën vëzhgim gruan, ndërsa pritet të zbardhen shkaqet e kësaj ngjarjeje të rëndë dhe të rrallë.

Shantazh gjinor apo shantazh seksist? 

se ka ndryshim: Por vertet, re te zeza kanosen mbi burrat...

Tri ditë “i burgosur”, ushqehej me viagra Kuriozitete e Enjte, Korrik 14th, 2011

Hajduti i një salloni bukurie në Rusi e ka parë veten keq kur mësoi se pronarja e vendit që ai zgjodhi për të grabitur kishte rrip të zi në karate. Dhe jo vetëm kaq, por ishte edhe një femër e etur për seks. “I forti” përfundoi si viktimë, kur pronarja 28-vjeçare e sallonit të bukurisë e mundi, e tërhoqi zvarrë në një dhomë pas sallonit dhe e përdhunoi atë për tri ditë rresht, duke i ofruar pak ushqim dhe shumë viagra. Sipas “Daily mail”, 32-vjeçari, Viktor Jasinski, e pohoi në polici se kishte hyrë për të grabitur në sallonin në Meskovsk të Rusisë. Më pas, ai rrëfeu historinë i turpëruar. Vajza e kishte hedhur në tokë me një goditje, e kishte marrë zvarrë në dhomën e pasme, e kishte lidhur me litarin e një tharëseje flokësh, e kishte dyndur me viagra herë pas here dhe e kishte shfrytëzuar seksualisht shumë herë. Grabitësi i përdhunuar ka denoncuar parukieren rebele në polici dhe rezultati ishte arrestim për të dy. “Çfarë bastardi! Unë i bleva edhe xhinse”, tha pronarja e inatosur pas arrestimit.

 Hahahahahahaha smiley

Fati ua jep buken, shpesh, atyre qe s'kane "dhembe".

Bobo qenkan me te keqija femrat ,kur perdhunokan .smiley

Ruaji Zot, meshkujt nga femrat .smiley

 "Ne hakmarrje dhe ne dashuri, femra eshte me barbare sesa mashkulli" - Nietzsche.

 

Se me ke me ngjasoka kjo leshverdha smiley

Me gajasi me teper pershkrimi: "E mori zvarre ne dhomen e pasme, e lidhi me litar te thareses se flokeve, e dendi me viagra dhe abuzoi me te shume here..." smiley

Ne fakt, ky ishte denimi qe ajo goxha zonje po i jepte hajdutit. ne fund, shkon i blen dhe xhinse, dhe ai tregohet mosmirenjohes! pffff! ca njerezish!

 

 Kurse une kur e lexova tek Panorama me duket,jom shkri duke qesh me ate:

'' Cfare legeni,i bleva dhe xhinse te reja''

smiley

 Albanoid

pse pakse njof dhe ti ,barbare te tilla ? .smiley

 Ajo qe kam njohur une eshte spurdhjake... ose e di qe eshte si kjo rusja dhe me "kursen" smiley

Ndoshta duhet te bej ndonje tentative vjedhjeje smiley

 

 

S'ka gje ,se nga nje pervoje e keqe ,ke nxjerre mesim te pakten .smiley

Para se te shkosh te vjedhesh ,sigurohu ,qe shitsja s'eshte spurdhjake ,por si kjo rusja .smiley

 S'eshte pervoje e keqe dhe s'kam mesuar asgje qe s'dija me pare... e kur te shkoj te "vjedh" do e bej pa me interesuar nese ajo eshte spurdhjake apo si kjo rusja. Kompensoj une ne te dyja rastet smiley

stalingrad m= cne kub = memedheu mema rusi ahahaha

e do me viagra... smiley se poshterim pa rezultat nuk hyn ne statistike... smiley

po ruset kane fantazi, nuk ia heqim dot haken... smiley

Re si ajo qe m'u hodh sot ne shtrat! smiley

Grabitësi i përdhunuar ka denoncuar parukieren rebele në polici.. smiley

Stjuart (nga ma ke zhbiruar kete nofke qe tjeter shkruhet e tjeter shkruhet?), ndoshta mund te shtjelloja ketu gjate e gjere rastet dhe ndryshimet mes tyre, duke u nisur nga faktori variabel kohe, nga faktori i vendndodhjes se çafkave e shtrigave rebele me apo pa bisturi etj., nga format gjeometrike te rasteve, nga dilemat e tyre me apo pa qender (centrike apo spirale) per vrimat apo daljet trupore e ku te di une se ç'mban me ketu, por kam frike se mos e teproj me zellin tim per te shkruar, zell ky qe kthehet shpejt ne ves dhe ne nje problem, nese bashkeshkruesi shfaq te njejtat simptoma e humbet edhe ai durimin, lidhur ky i fundit pazgjidhshmerisht me heshtjen qe perjashton gabimet gojore, nga te cilat, e dime, kemi bere boll. 

Une per vete po lexoja tani per majmunet "makkaki", te cilet jo vetem qe i lagerkan frutat me qellimin e mire per t'i pastruar ato, por edhe perdorkerkan vetem uje te kripur per kete veprimtari, pasi keshtu u shijojne me mire. Qenie me kulture majmunet. Po keta edhe te ceshtja e lirise seksuale jane pararoja e klases punetore smiley

 

 

 

 

Ajkuna Matata, c'e kishe gjithe ate fantazi tropikale me majmune? Ne po flasim per njerez, apo tani nuk i konsideroni me meshkujt e gjore si krijesa njerezore, por vetem si kafshe pune, qe i perdorni, i abuzoni e me pas i vrisni me metoda nga me makabret? smiley

 

PS. Gabimet gojore jane pare me nje respekt te posaqem ne shoqerine njerezore (e sidomos ne ate shqiptare) qyshkurse bananja hyri si asortiment ushqimor proteinik me te drejta te plota ne familjet me nota te mira ne biografi dhe biologji.

Ajkuna Matata? Mo e shruaj me kete, kur t'mos kem njeri! Do e shohin edhe syra te tjere dhe do na e shkruajne vend e pavend!

S'dime ç'te bejme! Te qeshim a te qajme! Me deshiren e mire per te qene sinkron me ty pas makabres, ketu nje fytyre pushverdhe, me nje organ te mishte e te levizshem diku ne goje, qe sherben per te shijuar, pertypur e gelltitur ushqimin, i cili, ne qofsh me nota t'mira ne biografi, qellokerka te jete edhe banane (per gra e burra e per burra e gra).

edhe kjo mban ca, edhe uje te perveluar edhe bisturi edhe ilaçe me parashtese viganesh smiley

 

Po le ta shohin dhe syrat e tjere, moj. Le ta marri vesh gjith fshati. A s'po flasim per lirine ketu? Ne dreq te veje, nje jete kemi smiley Oburra nje per te gjithe te gjithe per nje. Kur e dime qe do na e marrin erzin kot asi koti, kur te jemi duke fjetur me ndonje filxhan vaj kikirik te skuqur per merak, a kur te hyjme ne menyre te pafajshme per te grabitur ndonje floktore, a si puna e atij mavrise qe ia preu shtriga e ia hodhi macokut s'na hyn me ne sy asnje rrezik. Liri a vdekje tha.

Ana H, une s'e di ndryshimin. Ose s'kam kohe ta di. Ose fundja fundit, as dua ta di fare, sepse pavaresisht nga varieteti, viktimat jane te njejtit.

vallaj.. edhe une e gjeta 'funny' kete lajm.. edhe po mendoja 'ca leshin.. pse duhet te jete kjo funny?' dmth.. a do ishte me pak funny po te ishte perdhunuar nje femer per 3 dite qe kishte hyre te vidhte nje bar a dicka?

Grabitësi i përdhunuar ka denoncuar parukieren rebele në polici dhe rezultati ishte arrestim për të dy. “Çfarë bastardi! Unë i bleva edhe xhinse”, tha pronarja e inatosur pas arrestimit. 

Jazek, nivel te tille mosmirenjohje nuk kam pare.  Pas arrestit, burg me gardiste femra. 

per nje hinke qe ti se ke... vaji i nxehte s'bie perdhe

C'liri moj te keqen. C'liri moj xhan i Stjuartit... Ku e di ti se sa te dhemb smiley

Flisni mor burra.

Epo, edhe kshu menjehere me "xhan"! Ika une, meqe ardh artileria me kaliber te madh 

Ou? Po ti qe e fillove me "ftujak"? Apo s'quhet ajo?

Keto temat me liri te kesaj e asaj jane pak feminore. Nuk ka liri absolute ne asnje vend dhe per asnje gje, eshte thjesht mundesi teorike vetem, si puna e temperatures zero absolute. Per me teper nqs ne menyre hipotetike, liria absolute do ishte e mundur, shume pak do perfitonin prej saj dhe shumica do lebetitej dhe/ose mbetej me gisht ne goje. Big Grin

 Po pse moj Kristide e neglizhon menyren feminore (pafajesi, sinqeritet, pertej shterngimeve instiktuale dhe kushtezimeve materiale ) te veshtrimit te botes? Cliroje femijen brenda teje , jepi nje balone endrash dhe do ndihesh me mire smiley

smiley Une ndihem mjaft mire si e rritur, balona e endrrave format femijeror nuk me nxe me smiley

Por ama, mos i jep balone femijes brenda teje ne kete menyre. smiley

Kristida, i druhesh clir(t)esise feminore ne qasjen seksuale ngaqe te duket e paaritshme apo e rrezikshme? smiley

Apple, jes e ke qelluar ne koke me duket, mgjths me rezerva. Kurse puna e compatibility te lirise seksuale me romancen per ca njerez eshte si puna e qumshit; e pelqejne, por te skremuar, ose e shumta 2%. Ose si puna e leshit; edhe pse natyral i papreferuar. smiley

Per koinidence me keto komente ne lidhje me romancat e sforcarura, shiko ca thote fh sot:

Edhe dëshpërimi është i vakët

Mprihesh për një romancë

Të sajuar

Në kohën e princëve nëpunës

Me fjalë të gjetura rrugës;

Zemërplasur filanin e gjetën

Shijoje jetën

Filania ra në fazë

Prej gurit fallco në unazë

Shijoje jetën

Helmin e saj premtues

Të hidhur e shërues

Edhe sa ka mbetur

Pa na gjetur

Kështu të vdekur.

 

lol, qejfe qejfe kjo dynja. smiley

me siper e kisha fjalen per romancat qe nuk i mbijetojne kohes mbasi ia merr shpirtin me lloj lloj planesh. keto romancat e sajuara si quaj fare romanca une, po kontrata jete. smiley

S'ka si i druhem nje gjeje qe nuk ekziston. Iluzioni i lirise nuk eshte liri pavaresisht nga ngjyra e gelqeres se perdorur, kjo jo vetem per kete teme, por per cdo lloj lirie. Ose e thene ndryshe, liria is in the eye of the beholder smiley te tjerat jane justifikime per ego dhe orkester.

Te marrte e mira, nuk besoj se ka tjeter njeri qe arrin te formoje nje fjali ku gjenden perbri njeri-tjetrit togfjaleshat 'clir(t)esi feminore' dhe 'qasje seksuale' and still be legal. Zakonisht kur keto te dyja permenden bashke, dikush eshte duke shkuar ne burg.Big Grin

Per mua liri seksuale, eshte thjesht te besh dashuri me personin qe dashuron...

ajku nuk po kacavirrem dot aty siper tek pema juaj.

sa me te ndare te jene ne perditshmerine e tyre femrat dhe meshkujt aq me cudi iu vjen kur zhvishen perpara njeri-tjetrit. cudia per dhunen e ushtruar nga femrat eshte aq me e madhe sa me e forte te jete bindja qe femra eshte nje dele rude. 

ne historine e arteve, trop, duket se femra eshte me e fshehur se burri. kjo me skultpore ta zeme, te gjithe burra. kurse persa i takon dhunes: dashurine e nje djali qe nuk e provon femra kurre... smiley

ajo qe ne fakt i mungon botes, nuk eshte me keto kohe shfaqja e pamjes, dukja, por deshira per t'u shfaqur "hapur" ne menyre sa me te fshehte e sa me "intime", ta kam nje per nje derisa e gjitha kjo ka marre rrugen e naltmadhnimit te virgjerise.

lakmia ne ket bote e ne boten e vjeter aty te lekura e bardhe me ere ftoi shkonte gjer ne skaj (qiell). burrat e shkrete i mbyti viagra si pahu mullisin... smiley

e fshehur brenda mermerit thua ti? brenda mermerit eshte gjithe bota. 

gjithmone i rezistoj debatit mbi pranine & mungesen, teprine & mangesine. eshte shume e lehte qe per te mbrojtur nje teze te caktuar femra te shihet si mungese (penisi kryesisht), e per nje tjeter si bollek (mishi, qumeshti, gjalpi, djathi). prandaj keto gjera ua le vjershetareve, t'i perdorin sipas stines.

deshira per tu shfaqur hapur kerkon qe te jemi njehere, e pastaj te deshirojme, e te kete nje sy per te na pare, e pastaj te shfaqemi. naltmadhnimmi i virgjerise si prove e te pashfaqures eshte pikerisht kjo qe thua ti, nje palo rezistence ndaj shfaqjes pa qenie, per sa kohe qe s'ben asgje per te garantuar as qenien, as deshiren, e as syrin per shfaqjen primordiale.

lekura e bardhe me ere ftoi, pahu qe mbyti mullisin: ja per keto ju duam.

 femra te shihet si mungese (penisi kryesisht)

Jo moj? Mos u tall. Edhe keshtu doni te keni ju? na rrofte qe jemi meshkuj neve atehere. do ish shumuar njerezimi me ndarje qelizore - si tip mitoze... nuk e di.

pah! smiley

ne historine e arteve, trop, duket se femra eshte me e fshehur se burri. kjo me skultpore ta zeme, te gjithe burra.

Si dole ne kete perfundim smiley

ne historine e cilit art? smiley

dashurine e nje djali qe nuk e provon femra kurre... 

Amen to that bro! nuk na e dine fare. koken leme per to.

 

ka fjale qe na qenka semundje zoto. problem tensioni kriperash gelqerore ne enet e gjakut qe ushqejne zemren me rrahje por edhe me dashuri...

po kush do te dije nga keto gjera... sa per artet, varet se ku e nis ti ta ndash udhen e krijimit "artistik", venusi i milos, erkuli me "palle".. smiley

goxha mbyllje i ke bere me bemat e hekuranit. smiley

semundje eshte dhe aftesia jone per te menduar per te ardhmen. sepse biologjikisht jemi ndertuar me memorje/kujtese, dhe jo te mbajme ato qe nuk jane ende.

por ja qe keshtu qenkemi, dhe, semundje apo jo, mbetet fakt. Nuk na kapin dot në të dashur/dashuruar/dashuri. Edhe harbutet me te medhenj te njerezimit ta thone nje: "të dua moj qëne!". Dhe ne e themi gjithmone te paret, sepse na intereson me shume dashuria. E marrim ne rrezikun e refuzimit persiper; po, pa dyshim neve na intereson me shume.

Dhe lufterat qe nuk i nisem per pushtet, i nisem per gra.

kemi zemer.

maskareshat nuk na e dine fare. smiley

po cte dine more per nje kanace 99cent ku ne mbajme me internet merzine apo buzeqeshjen, mbeten te gjithe e Helenaqja, ajo biondeja, jaaaa cope u bene... naaaa hekurani po c'e do nuk kishte ngjyre te verdhe smiley

kurse harbutet, e kane zemren si byrekun more, ta kthejne llafin

edhe une o zagar! ahaha

kane ca ane te mira disa nga keto maskareshat... se nuk ma merr mendja qe leme koken pas maskarallekut te tyre. :X

ajku kete te miqesise me borgjezet une e perdor gjithmone, e kam si ne vend te kripes (mbi plage). tentativat komunizte per analize frojdiste.

 Nje grua ne ShBA eshte arrestuar pasi drogoi  burrin, e lidhi ne krevat me litar dhe pasi e zhveshi, ia preu me thike bilen ( smiley ) dhe ia beri copa copa per ne gazanin e plerave   smiley  ...ndersa   nje grua tjeter e quajtur  Lorena Bobbit po ne amerik  i preu organin mashkullor burrit vet  dhe ia hodhi nga dritarja. Arsyeja "liri seksuale" smiley  pastaj mbas nje operacioni,burrit ja ngjiten prap bilen  smiley dhe ky pasta zuri mend.     smiley

http://rt.com/usa/news/woman-husband-penis-bobbitt/

Epo si eshte kjo pune ca e ca mezi bejne derman per nje cike seks, (ose gjuan mashkulli i pari (si gjithmone smiley ose gjuan femra kur eshte e uritur per seks) ca te tjere/a u ka ardhur ne maje te hundes, zduan ti shofin surratin.. kjo bote nuk eshte e drejte edhe ne drejtim te seksit .. smiley o qejf i madh, qejf o qejf o qerrata si tek ajo kenga, ose ngrohu ne diell me veten tende.. smiley. Mos u lente zoti vetem pa seks! Kaq kisha une te tjeret te vazhdojne disktutimet se vetem tema per seksin paska tek PPU keto dite, si duket eshte bere ceshtje dite, seks apo jete a vdekje? smiley

 si gjithmone, shqipetaret te fundit ne cdo gje. u habiten! hapin tema qe s'ke c'thua me...

thene e ster thene jane keto gjera, ne kete boten tone te vogel.

Lira mos harro jemi popull i uritur per liri seksuale... smiley

ketlina mos harro : jemi popull i uritur per seks. po jo i uritur i spathuar fare...

jemi ne nivel urie me mishin ne 1994-2004-2040 smiley

smiley kujtova se kishe dhene numrin e telefonit! smiley ca ben truri o aman. smiley sorry.

smiley edhe une ashtu e mora, thuaj qe nuk jemi te djallezuar ne shqiptaret ... smiley

petlla une futa fjalen liri qe te isha brenda temes, se jam shqiptare me namus smiley

Lira thuaje troc Italianet jane kurvar.. smiley, uaaaaa uaaaaa sa kohe kisha pa e perdorur kete llaf... sorry guys.. smiley

 Jo jo ketlina jane ashtuja, si i thone kur nuk i punon televizori... harrova ,ah sumtekelek !  smiley

ej po mos, mooooooooooooossssssssssssssss, me thuaj qe i re cerre smiley

smiley mos me thuaj qe te shoi mendja te nxjerresh numrin e telefonit. smiley

Petlle, kam gjysem ore qe te telefonoj tek 0900-a jote. Pse s'pergjigjesh? Cfare ke? Si e ke hallin? E do lirine tende ti apo jo? smiley

 eh, mi Ketlina, a kane patur italianet liri seksuale dhe akoma si te uritur jane. varet nga geni dhe njeriu. degjoja nje italo-amerikan ne tv nje dite qe thoshte qe burrat italiane jane te uritur tere jeten. jane gjahtare deri ne vdekje. i shikojme edhe ketu, te lindur ne amerike dhe te pakorrigjueshem. eshte ne natyre ajo pune. shqiptaret kane 20 vjet liri seksuale. edhe sa vjet te tjera ju duhen per mos bere me te tilla pyetje?

i shikojme edhe ketu, te lindur ne amerike dhe te pakorrigjueshem.

italianet e amerikes duhet te bejne autokritike... smiley

e dine ndryshimin midis "hunter" dhe "scavenger" ata? se me duket....

Ata mbi 40 vjeç ndoshta (s'di te shprehem per ta), por pjesa tjeter me duken ne paqe te mire me seksin.

Mbase italiane qe jetojne ne Amerike, ben vaki! Kush e di çfare i hedhin ujit! smiley

e kane fajin hamburgerat me duket se ato kane nisur ti rrisin neper sera... sytjena sytjena qyqja mi none serat ne amerike, plot me hamburgera horizontale... smiley

Mos me mino planet e gatimit per darke, te lutem, se e kam stomakun delikat.

po, po hamburgerat. po te ishte ashtu sic thua ti, nuk do lokalizoheshin vetem italianet. edhe te filmi '' friends'', sevdalliu me i madh eshte Joey, nje italo-amerika i ri. he pra?

po pra, po ky xhovani sikur hante... ten ten ten... italian bread apo jo...

mire thote Lira, ça ka ketu per tu habitur?!    si u tha teto Ollga  atyre vajzave te reja qe po perpepiqeshin ta vinin ne loje:  ''kemi bere dashuri ne ne kohen tone sa uje te zi i kemi nxjerre..smiley

  seshte faji yn eshte faji i stomakut, bluan shpejt, kemi metabolizm te vecante ndoshta,  smiley

Ehhh mer papa Sotiri.  Se u nis e si u bitis.

Nga liria te oija smiley

 

 ca behet  kshu,  e shqyen temen si te ishte seks? smiley  Mir te uriturit  por dhe te nGopurit/at ktu e 20 vjet vijne verdalle te jargalisur smiley Ah po cfare kerkonte shqiptari ne shekuj? pak buke , rtm dhe nje cop hekur smiley  

 Aq eshte sa te cahet cipa smiley Me rritjen e temperaturave parashikoj orgji  smiley

ncncncn liri-peshkim me rrjete smiley.  Ehh mer grep, te kapi skadimi i planifikuar i Papa Sotirit smiley

ohoho-te u sosen andej nga mesi.  Tani after-shock te aftermath, me kuje e me ligje smiley

S'u mbakan fare smiley. Po qysh i dinim dhe te forte ju te sojit tuaj smiley.  

 po ti hapesh trurin peshqeve 90% vetem seks gjen aty menje fjale ohoho!   smiley

ti artian mos i fut te gjithe peshqit ne nje thes smiley

Me kujtohet gjyshi i shkrete se ka vdekur para se te vija une ne Amerike. Ngeli pa grua qe 55 vjec, jetoi edhe 10 vjet pas saj vdiq ne moshen 65 vjec.. Edhe meqe jemi tek liria seksuale tek kjo teme, nje mashkull ne moshen 55 vjec dihet qe ka nevoje per grua jo vetem nga anet e tjera sherbimet, kujdesi, shoqeria, etj, ka nevoje edhe per marredhenie intime.. Sa here e shifja kur ngacmonte komshijen tone qe i hidhte ndonje llaf por jo se ka bere seks se besoj... (ishalla ka bere them sot smiley  se kushedi sa e ka vuajtuar ate ndjenje per te patur fizikisht nje femer.. Sa here e degjoja komshijen qe i thoshte - je edhe burre plak, ste vjen turp?.. Mua me vinte ta mbysja ate qe i permendte moshen, dhe nuk i afrohesh pak gjyshit tim... smiley, kurse ime moter i thoshte - o te vdes une per ty kush nga grate e lagjes nuk ta ka varur sot se do i vras te gjitha? Ai qeshte i shkreti... ehhh. Pa permenduar ketu shume femra shqiptare qe ngeleshin pa burra ne moshe te re dhe nuk martoheshin me.. Eshte me ndryshe ketej kane para dhe i bejne derman lirise seksuale.. smiley 

je edhe burre plak, ste vjen turp?..

 

Kjo ka qene menyra per te luajtur rrolin e asaj qe s'do nga ana e komshijes.  Pra me nje fare menyre per te lozur ca me gjyshin e per ta yshtur me shume.

Po e di.. se sa here e kisha kapur une ate duke i ndrrysur kurrizin gjyshit.. smiley

 apple me fal po peshq te gjalle jemi ta haj dreqi, ska no i gjo smiley

 shikoni se ka edhe keshtu........prandaj kujdes, per ndonje te "semure"............

Bën seks me qenin, 43-vjeçarja vdes nga alergjia

Një grua 43-vjeçare në Irlandë ka gjetur vdekjen, pak pasi ka realizuar një dëshirë perverse: të bënte seks me një qen.

Sipas gazetës “Star”, gruaja ka gjetur vdekjen pas një shock-u anafilaktik që ka pësuar si pasojë e alergjisë ndaj spermës së qenit me të cilin sapo kishte kryer marrëdhënie seksuale.

43-vjeçarje ishte njohur online me 57 vjeçarin Sean McDonnell, të cilit i ka marrë qenin borxh për të realizuar dëshirat e saj seksuale.

Kjo gjë ka rezultuar fatale për 43-vjeçaren, ndërsa tashmë edhe McDonnell akuzohet si përgjegjës për vdekjen e gruas.

 

 qeni bir i qeeeenit smiley Po ajo ta kesh ber me te zotin e qenit , sevap do bente dhe nuk do ikte per qejf qeni smiley

spermës së qenit me të cilin sapo kishte kryer marrëdhënie seksuale.

Pse si vuri nje perzervative ajo ?! .smiley

Keshtu ndodh kur s'merr masa .Ky  eshte  nje rast ideale, per nje reklame perzervativi.

smiley

 

 

 

S'eshte per te qeshur. qeni i gjore eshte traumatizuar, tani do kete frike dhe do i fute indjetro ne momentin e fundit gjithmone smiley

tashti qe shkoi me qen puna, nuk e baj dot mo do ta them, po po do ta them. termi me i letyrshem peniskaptivus, e tejkalon edhe fantashkencen ne rastin kur ndodh...

Kjo tema u be per t'u censuruar .smiley

ar.smiley

pse mbaruan gomeret ne irlande?eshte kafshe e bindur dhe punetore,plus qe duron dhe grinjen

.....dhe me e rendesishmja,  shqipo...  nuk te shokon.smiley

Sipas gazetës “Star”, gruaja ka gjetur vdekjen pas një shock-u anafilaktik

Edhe zoofilia kish mbet pa u permend.

Nejse, thone qe ka me keq se vdekja:

Sudan man forced to 'marry' goat

A Sudanese man has been forced to take a goat as his "wife", after he was caught having sex with the animal. 

Kam degjuar qe tek kjo teme po abuzohet rende me kafshet. Ca problemi ka? Do nanjoni/a te sqarohet tek e tek?

Paskan abuzuar rende me temen tone. Mire qe s'jemi Parukeri (me theks tek i-ja).

 

Rëndësi ka teknika? Harrojeni, rëndësi ka vetëm gjatësia

Penisi mesatar shkon nga shtatë deri në dhjetë centimetra. Në gjendje ereksioni shkon nga 12 deri në 17 centimetër. Shpesh dëgjojmë femrat kur thonë se madhësia nuk ka rëndësi.

Por në të vërtetë nuk është kështu. Sipas një sondazhi të portalit Ashley Madison me më shumë se 2 mijë pjesëmarrëse, thuajse çdo një në pesë gra (19.6 përqind) dëshirojnë që penisi i burrit të tyre të jetë 25 centimetër.

Asnjë nga gratë e pyetura nuk i pëlqen që burri i saj ta ketë më të vogël se 11 centimetër në ereksion.

Në rast se gjatësia është nga 11 deri në 15 centimetër, 15.7 përqind e grave janë dakord.

Shumica e tyre, 62.7 përqind, thonë se gjatësia nga 16 deri në 20 centimetër është perfektja.

Vetëm 2 përqind e duan më shumë se 25 centimetër.

 Sa inat eshte te jesh abnormal... smiley

Kot s'thone femrat "Once you go black you never get back!".

Vetëm 2 përqind e duan më shumë se 25 centimetër.

Vetem 2 perqind? smiley

smiley

Kush ka frike nga liria seksuale e femrave te pushtetshme ne Shqiperi? smiley

Ne listimin e rankimit te indeksit seksual te tyre pritet te kete shume surpriza dhe pak surpluse. smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).