Cfare do te thote "mos bindje civile"

Mos me thoni pse nuk pyet Edi Rama, se ai nuik e di pervehte.

9 Komente

 po te dish frengjisht, shko lexo ketu : http://fr.wikipedia.org/wiki/Désobéissance_civile

normalisht eshte rruge paqesore per te terhequr vemendjen e opinionit kombetar ose nderkombetar mbi nje padrejtesi qe te eshte bere dhe qe nuk e zgjidh dot nepemjet forces, ose si te thuash çdo perpjekje nepermjet saj mund te te kushtoje shume. pra nuk ja vlen bara qirane.

ne rastin e rames, asnje shtet perendimor nuk do te perkrahte, turbullira revolte. dhe te udheheqesh sot ne shqiperi pa perkrahje nderkombetare eshte pothuaj e paimagjinueshme.

etj, etj. 

Mosbindje civile eshte revolucion i heshtur. revolucion pa arme. Eshte baruti qe derdhet neper sheshe dhe rruge, dhe shkrepsen e ka vetem qeveria ne dore. Ka per te ecur ne barut gjithe jeten. Do t'i duhet te lere duhanin, te harroje te ngrohuren, te harroje makinat dhe gjithshka tjeter qe mund te ndeze barutin.

 vetem se kjo lloj levizjeje, jep rezultate me shume ne vendet e pushtuar, pra aty ku popullsia eshte grusht bashkuar ne nje front te vetem.

ne shqiperi nuk me duket se ndodh keshtu. ramen shume shpejt do ta lene dhe te tijet, qe te lodhur do te pranojne nje moment te dhene te futen ne parlament.

dmth ai po nuk i beri per vete nderkombetaret e ka davane e HUMBUR.

Mua me duket se kane lene Berishovicin te vetet o Hajdaro. Se te sjellesh gjithe administraten e Shqiperise ne Tirane, per 2-3 ore miting, demek per te festuar nje gje qe nuk u muar vesh fare se cfare ishte, dhe ta sjellesh me zor; te te vijne shuuuuume pak njerez me deshire dhe vullnet te lire; per mua duket qarte qe e ka humbur. Vetem te shohesh si e ka kthyer politiken tani. Ai ben fushate parazgjedhore dhe fushate pas-zgjedhore me mashtrime dhe akuza nga me te ndryshmet. Atij toka po i leviz poshte kembeve.

Eshte i vetmi, qe dhe duke qene ne pushtet kercenon shqiptaret me nje 97 tjeter.

Nuk ka me pushtet per te mbajtur ne popull ai, tashme cdo gje eshte e uzurpuar, edhe rrotull tij, vetem rrugace sheh.

"mosbindje  civile" eshte te kundershtosh hapur ligjin, ti biesh ndesh ligjit.

Shembulli i Edvin Rames eshte " mosbindje civile" ngase nuk njeh vendimin e gjyqsorit.

"mosbindja civile" eshte krim ( shkelje ligji) dhe denohet me ligj.

Eshte shume e 10me dhe per te qeshur qe tipa si leshpreresi mendojne se mund te nxisin pakenaqsira, kriza dhe kryengritje nga virtualiteti, sidomos me shah-mat levizje, arme te teknologjise se fundit, pyetje-diskutime tek Peshku. smiley

Sidomos kur kete e bejne me nje ndjenje kompensimi, kur e bejne pra ngaqe perceptojne qe Rama s'po ben sa duhet ne keto drejtime dhe ata marrin ne dore freret e levizjes kutiste dhe plotesojne gjerat e duhura. smiley

O leshpreres, mos bindje civile do te thote te besh ate qe shqiparet i bene sistemit tuaj komunist pasi Ramizi dhe partia komuniste fitoi zgjedhjet ne '91, gje te cilet juve kutihapesit s'do ta arrini dot jo e jo ne realitet, po as ne enderrat tuaja, se do zgjoheni nga gjumi nga ndjenja e forte klaustrofobike, dmth e te qenit ne kuti te mbyllu. smiley

 

P.S. Votoni ku te doni njerez, jeni te lire, ndac majtas, ndac djathtas, ndac ne qender. smiley

http://farm3.static.flickr.com/2761/4187689415_9aea07e060_o.jpg

Xhibi mos ki frike se une nuk kam ndermend te te konkuroj ty si moderator te PPU-se. Une leshoj pe gjithmone, aq me teper po te jesh edhe nga Vlorra.

so iz effishell... xhinxhile hez goun for wuull.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).