Ca behet me Doktor Arqilene??

Arqile Boti mbetet nje nga personazhet me te vecanta te Shqiperise. Midis pretendimeve te tij ka qene dhe zbulimi i kures per SIDA-en edhe kancerin. Hera e fundit degjova per te mesova se jetonte ne Petrele si bigamist.

I uroj doktorit jete te gjate e shumengjyreshe si eshte dhe karakteri i tij...

14 Komente

Arqileja eshte me te vertete nje personazh interesant, po nuk ka akses ne publik. Do te ishte mire te kishte nje faqe ne internet, apo ndonje program televiziv. Vetem Top-show e ka ftuar disa here, me minutazh te shkurter. Me te vertete nje karakter i vecante.

Doktor Arqileja ndjek nje tradite te vjeter e te mjeksise ku gersheton mjeksine popullore me ate moderne edhe me nje doze te forte metafizike.

Edhe fakti qe ka zgjedhur te qendroje i terhequr ne fshat duke mos i kushtuar rendesi perfitimit, por nje perkushtim teresor te pasionit te tij mbi efektin sherues te bimeve te ndryshme, eshte shume domethenes ne vetvete.  

Vetem fakti qe i mban floket si Cercizi meriton respekt te padiskutushem...

heq kapelen per Doktorin eshte 1sh.

qilja ka marre nje gjethe fiku dhe po i pi lengun akoma.

 

Dr. Arqileja ka nje kujtese fenomenale ne emra, fytyra, adresa, eksipiente, bime mjekesore, erera dhe orare. I pajisur me nje fytyre jashtezakonisht te bute (qe me e bute behet edhe nga renia e vitrines stomatologjike), Dr. Arqileja eshte nje nder entitetet me pekuliare qe me ka rene bixha te takoj gjate jetes sime. Parimet homeopatike zakonisht kerkojne qe "e ngjashmja te kuroje te ngjashmen" ie, lengu me leng, e ngurta me te ngurte etj. prandaj edhe suksesi legjendar i seancave shpirteroro-televizive, me nje figure tjeter po aq legjendare, dr. Flamur Topi, them se do na ndjeke shume gjate ne kujtesen tone kolektive.

Dr. Arqile Boti nje gjeni i mjekesise shqiptare.

 Arqileja eshte shum i pergatit dhe ja thy hundet doktorreve tone te leshit qe kemi, qe kane lexu ato 5 libra ne universitet edhe aq. Arqileja eshte edhe shume i lexuar edhe shume praktik ka kaluar me mijra raste neper duar.

Është ndarë nga jeta pasditen e së Hënës, në moshën 71 vjecare mjeku i njohur popullor, Dr. Arqile Boti.

U prehte ne paqe shpirti i tij!

Gjynaf..ca me thon tjeter. Po si nuk arriti te Zbulonte ndonje koktej me leng gjethe mellage qe te sheronte veten i ngrati..Do kujtohet gjithnje te daljet e tij ne emisionet Trupi dhe shendeti me Flamur Topin..Krijonin nje dyshe te paharrueshme.

Jallah se dhe i vdekur te ben ta vesh buzen ne gaz..

Oh sa keq po me vika.

Humbje e madhe e mendimit, origjinalitetit dhe eksentrizmit shqiptar.

Shpresoj ta varrosin ne Petrele, ne katundin qe e donte aq shume.

 

ne lajme une degjova qe do varrosej ne nje fshat te Gjirokastres, prej dhe nga eshte

ncncnc paska marre kater vote

po c'i votoni kesaj teme mor te uruar

Ndjese paste! Nje Njeri i jashetzakonshem dhe nje mjek me njohuri e kulture mjaft te pasur dhe qe shquhej per humanizmin e tij te theksuar!

Kishte nje kujtese vertete fenomenale,dhe nje pasion te papare per profesionin  e tij,kerkonte me nje zell te larte dhe lexonte me orare rraskapitese,exploronte ne cdo skute,maje mali e lendina per gjetjen e bimeve me vecori kuruese dhe experimentonte pafundesiht,shpesh here edhe duke abuzuar edhe me trupin e tij.

Une kam edhe nje ngjarje disi te vecante me te edhe per faktin se kam qene femija i pare i vizituar (sapolindur) nga ai ne kohen kur ai sapo ishte tranferuar nga Librazhdi per ne krahinen tone (qe kaloi thuajse me shume se 25 vite)

U prehte ne paqe!

 

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).