A ka te drejte nje anetar i KQZ-se te shikoje votat e arkivuara?

Duke marre spunto nga pyetja e Mondes ketu; [Cfare propozon ti o Mrrokell si rruge per te kaluar ngercin politik ne Shqiperi ? ] une, e frrujta Arren e Kokosit qe mbreme deri tani, dhe...drumroll.....smiley

Arrita tek ky marifet: Nqs ligja parashikon qe votat te arkivohen, atehere, it stands to logic, qe keto vota te mund te jene te, pardon, aksesueshme, ne mos per njeri tjeter, per Guardianet e Procesit, anetaret e KQZ-se!

Nese kjo gje nuk ndalohet me ligj (fjala vjen- votat e arkivuara nuk mund te shqyrtohen/kqyren pa kaluar 5 vjet), atehere, kjo mund te jete nje menyre se si te kalohet ngerci!

Ajo gruaja e PS-se ne KQZ i shqyrton votat (pa pasur fuqi rikthimi te rezultatit), dhe e ben publik frytin e ketij shqyrtimi! Populli merr vesh se c'beri vaki, vendimi i Kolegjit Zgjedhor nuk dhunohet, dhe ne e lejme kete muhabet se na u bo mallgom!

Qysh mendoni?

Vetem oferta serioze ju lutem, pa cartoons, pa photoshop, pa t'shame!

Thekjuverimach!

83 Komente

Mrroklle ska asnje ngerc ligjor ka vetem mungese vullneti politik.Parlamenti ka fuqi te ndryshoje kushtetuten e jo me mos te hapi ca kuti votimi vetem per transparence.Asnje nuk po u kerkon te ndryshojne rezultatin apo te kerkoje mandate te tjera

Edhe nje gje tjeter.Kush do ta besoje ate gruan qe thu ti ti marre e ti rishikoje votat As une skam per ta besuar.

A ka te drejte anetari i KQZ ti shikoje votat e arkivuara?

Po si e nuk paska te drejte,ti shikoje 24 ore rresht ne 365 dite te vitit,por pa te drejte prekje me dore.

Parlamenti ka fuqi sigurisht te kerkoje kqyrjen e ketyre votave, por deri tani, Parlamenti, qe ta vejme keshtu me delikatese, nuk ka shprehur deshiren dhe kuriozitetin per te kqyrur keto vota! smiley

Une po e vras mendjen se si te gjendet nje menyre legale per te kqyrur votat, duke u anash-kaluar parlamenti, qe ne vullnetin e tij nuk do te perzihet ne kete pune (pardon the redundancy), por...ne te njejten kohe te mos anashkalohet Kolegji Zgjedhor, duke i hequr keshtu ketyre argumentin qe votat nuk mund te kqyren sepse kjo i bije mohit Gjykatave!

Propozimi im eshte qe kjo gruaja, te marre iniciativen, dhe pastaj kur shumica e KQZ-se ta kundershtoje, me shume probabilitet, atehere gruaja e huaj te shkoje ne gjykate per ta marre te drejten e vet!

Me nje llaf, te levize rrota juridike, qe te detyrohet Gj.Kushtetuese (ne Instance te Fundit) te jape nje opinion "one way or another"!

Work with me people, here! smiley

Thomeni c'mendoni!

ok tani e kuptova thelbin

skemi ci bejme gomarit le ti biem samarit thua ti

Propozimi im eshte qe kjo gruaja, te marre iniciativen, dhe pastaj kur shumica e KQZ-se ta kundershtoje, me shume probabilitet, atehere gruaja e huaj te shkoje ne gjykate per ta marre te drejten e vet!Me nje llaf, te levize rrota juridike, qe te detyrohet Gj.Kushtetuese (ne Instance te Fundit) te jape nje opinion "one way or another"!

Shume gjate i ke rene.Jo gruaja e KQZ,jo kjo,jo ajo.

Ne se Edi do te donte edhe nje deputet i vetem mund ta dergoje ceshtjen ne Gjykaten Kushtetuse,por duke e ditur pergjigjen qe eshte jo nuk e ben nje gje te tille.

Pse jo.Ka vendime te meparshme te kesaj gjykate qe thone : Asnje nuk ka te drejte te kontrolloje,hetoje,shqyrtoje vendimet e gjykatave.

Ne se Edi do te donte edhe nje deputet i vetem mund ta dergoje ceshtjen ne Gjykaten Kushtetuse,por duke e ditur pergjigjen qe eshte jo nuk e ben nje gje te tille.

Pse jo.Ka vendime te meparshme te kesaj gjykate qe thone : Asnje nuk ka te drejte te kontrolloje,hetoje,shqyrtoje vendimet e gjykatave.

tirona, m'lej te t'vej ne dukje qe ne rastin e modelit tem, ceshtja qe (potencialisht) do shkonte ne Gj. Kushtetuese nuk do ishte "a ka te drejte njeri te kontrolloje...etj,,, vendimet e gjykatave" por " a ka te drejte nje anetar i KQZ-se te kqyri votat e arkivuara, pasi eshte marre vendimi final i KQZ-se"

A ka munci njerez (jo ti tirona, ti je ne rregull) , qe t'a majme kete diskutimin ketu civil, dhe teknik?

Falemnerit shume!

Mrrokllle, sipas kodit zgjedhor, letrat/votat qe jane mrena kutive duhet tashme te ishin djegur, pasi sipas llogjikes se kodit, nese do te kishte kontestime, kutite e kontestuara do te rinumuroheshin menjehere nese 2 nga anetaret e KQZ e kerkonin nje gje te tille. Pra ligjevenesit/deputetet qe e miratuan on block kete Kod, ishi te sigurte se meqenese i lihej dore e lire anetareve te KQZ te rinumuroni cdo kuti qe ju tekej apo dyshohej se kishte abuzime, nuk kishin pse ti rruanin votat per nje kohe te gjate, mbasi KQZ te kishte mbaruar pune. Mirpo, ja qe nuk ndodhi keshtu, pasi nuk ishte parashikuar pushtimi Berishist.  

kutite e kontestuara do te rinumuroheshin menjehere nese 2 nga anetaret e KQZ e kerkonin nje gje te tille.

Mire, me mire! Ajo pune kryu!

E di une qe u shkel ligji! Si nga KQZ-ja dhe nga Kolegji!

Une tani po mundohem te gjej nje vjege per te kalu kete impasin ku jemi juridikisht!

Une po propozoj qe pasi rezultati eshte shpallur, dhe nuk ka shanc qe te ndryshohet, kjo gruaja e PS-se ne KQZ te shkoje e te kqyre votat, e te na thote, qysh e tek!

Sic do shkonte nje historian pas 5 vjetesh, a mund te shkoje kjo tani?

Per kete te flasim, jo per c'ka ngjare deri tani!

Menyre per te kaluar ngerchin.

 

Brad thote qe lejohet me i pa, po pa i prek!

Une nuk e di a ka nga mendja e vet, apo e bazon diku, po po te jete e vertete, atehere eshte fillim i mire!

Sigurisht, nqs lejohet me i pa me sy, po nga te gjitha anet e fletes se votimit, jo vetem kshu nga penxherja e depos!

Po edhe po ta kete nga mendja e vet, me pelqen si shaka!

Une po folsha seriozisht me thone te drejten!

o milet po te hapen kutite, vetem me keq fundoset P$-ja, thjeshte nuk duane te bejne figure m-hi para nderkombtarve..

rama e di afre mire kete, por tani po lufton per karrike e per buke goje, e jo me per tu bere kryeminister

@admin-in: ca kane temat qe hapi une qe ste pelqejne?

O Elton, po deshe na le ta diskutojme kete proble me seriozitet dhe te lutem su bo qiameti se nuk fole ti njehere. Hajt beju cun i mire.

PS. Nuk du te me kthesh pergjigje. Ruji per me vone, ose mi dergo me mesazh privat sic ben kur ke konsumuar fisheket.

po se kane ngele keto probleme te zgjidhen tek peshku

aman o popull i mjere, sa shume e vleresoni veten

pastaj more berber une flas rralle e permalle (por edhe atehere censurohem)

E di more e di, po na e le neve pleqve ta pleqnojme kete pune. Ti, xhibi e te tjere kalamonj rini njehere rehat se nuk u bo qiameti.

hahaha keni vendos ta beni Hero keshtu?

O Elton, o shpirt i vllait! smiley

Po na lej er burre ta flasim kete muhabet seriozisht!

Pa t'shame, pa karikatura, pa t'qime n'byth!

A ka munci?

Ka tema t'tjera sa t'dushe, ti e di! smiley

Une po qesh, po e kam kete kerkesen seriozisht!

A t'u bofsha, na lej m'pune tone!

Ashtu, gabim, gabim! smiley

domethene Sales po i vje keq Ramen?

Dua aq shume ta besoj kete po me keqardhje them jo

O Mrrokle, a nuk jom une duke te kuptu ty, apo ti do me tall b........?

Ncuk, seriozisht po flas!

Ca s'kupto ti?

1. Votat jane neper depo.

2. Ligj qe e ndalon nje anetar te KQZ-se te shkoje e te kqyre votat, nuk ka. Apo ka? Une nuk e di, prandaj po pyes. E zejme se nuk ka!

3. Anetarja e KQZ-se te shkoje t'i kqyre. Me deshmitare, me polic, me ministrin ne krah, nuk ka rendesi.

4. Anetarja e KQZ-se t'i thote popullit cfare pa!

5. PS-ja (dhe ne te tjeret) mesojme te verteten.

6. Vendimi i Kolegjit nuk shkelet, sepse anetarja e KQZ-se eshte aktore e sistemit, nuk eshte pale si PS-ja

7. We take it from there!

P.S.

Mos harro qe gjithe ky muhabet ishte si perpjekje me ju pergjigj Mondes se cfare propozoj une per te kalu kete hall! Kaq. Propozimi im ky ishte!

Hajde e llafosim, me aq sa na ka dhone i Madhi Zot!

OK, po vazhdoj variantit tend. Mbas kesaj zonje qe i pa dhe i tha publikisht popullit se cfare pa, shkon me i pa ai palloshi,  kryetari i KQZ-se se nuk po me kujtohet emri, dhe ai thote publikisht se cfare pa! Ca u zgjidh? Nuk e dime, duhet me e provu njehere, mbase thone te dy te njejten gje: 100% e voatave ishin per PPSH-ne me fal desha me thone per PD-ne.

Anetarja e KQZ-se te shkoje t'i kqyre. Me deshmitare, me polic, me ministrin ne krah, nuk ka rendesi.

Kjo nuk ka kuptim fare sepse :

  1. Asaj antares se KQZ do ti duhen nja 5 vjet qe ti numuroje e rregjistroje keto vota (jane disa qindra mije flete votimi ,etj) edhe sikur te punoje 24 ore ne dite.Ja me ne fund e nxorri rezultatin jo per 5 vjet ,por per 5 dite sic desheron ti.Por ,ketu ka nje por te madh,.......
  2. Do te ngrihet krahu tjeter dhe do te deklaroje : "Ajo mashtron sepse eshte e PS.Nuk eshte ky rezultati,por ai i firmosur nga 40 mije komisionere te PS e PD.

Pastaj do tja japim kete te drejte te shohe votat atij burrit te PD ne komision.

Ai do te kryeje te njejten procedure dhe do te nxjerre qe rezultat i pare fare eshte i sakte.

Kete nuk do ta besoje PS.

Pastaj do ti numuroje ai burri i PS ne komision...........

Pastaj ai burri tjeter i PD.......................

Dhe une mendoj qe kjo gje perfundon aty nga viti 2100

Votat te numerohen nje per nje qe te gjitha! Ne te gjithe republiken, jo aq sa kerkon Rama. Po arriten te bejne kete lloj transparence kesaj rradhe, atehere politika shqiptare fiton nje note ne dinjitet. Perndryshe, jane mashtruesa dhe mjere populli hajvan qe vete dhe ne votime qe te talle sumen nje shpure politikanesh.

BOJKOTONI CDO LLOJ ZGJEDHJESH, O POPULL IDJOT!

Nuk numerohen votat se ka frike Sala se ka fitu partia "shpresa demokrate"e Pellumb Pilincit,se flitet qe kjo parti ne zgjedhjet e qershorit ka marre mbi 666 mije vota.

Une jam i sigurte se po te hapen kutite partia e Pullumit ka fituar 5 milion e 325 mije e 274 vota.

Nuk e dime, duhet me e provu njehere,

Egzakt!  smiley

Ideja eshte te kalojme impassin.

Nqs ne e dime cfare ka aty brenda, atehere, e di edhe Prokuroria apo jo? smiley

Edhe vete Sala ka thene, qe nqs ka "indicije" per vjedhje, apo deformime, PS-ja te shkoje ne Prokurori! smiley

Gjithesesi, ne akoma nuk e dime nese lejohet nje anetar i KQZ-se te kqyre votat e arkivuara!

Noi jurist nga Shqipnia, zahmet me na u pergjigj!

Thekju!

Nqs ligja parashikon qe votat te arkivohen, atehere, it stands to logic

Nqs Rama vazhdon kutizmat dhe ca muaj juve do shkruani librin 1001 menyra per te hapur kutite. smiley

Or taj i mrokllum, ligjet ne cdo vend i interpreton dhe vendos (leshon vendim dmth per zbatim ne raste kontestimesh) gjyqesori, qofte ne sistem presidencial (Amerika) apo parlamentar (Evropa/ne), e me ankese te kujtdo pale deri tek instanca me e larte, e gjyqesorit, pas te ciles s'ka me terci-verci-merci per tjerrje leshi e interpretim te ligjit sipas lupes dhe interesave te kujtdo pale, qofshin keta eksperte ligjore jashte gjyqesorit apo eksperte midhjepeshkiste. Ketu perfundon ceshtja me ligjet, pike, full stop, kur thote fh. smiley

Nqs duam te ndryshojme ligjet, atehere dhe kjo dihet si behet.

Nqs duam te bejme revolucion kutish atehere behet kjo qe ben kryekutisti tani.

Nqs duam te fillojme te shkruajme ate librin, bejme keto qe beni juve ketu. smiley

Eshte e kote mor lal me ligje e me sterligje

Urdhri eshte i qarte "Sikur edhe qielli edhe toka te bashkohen ,kutite nuk hapen"

"Edhe Enver Hoxha te cohet nga barri kutite nuk hapen"

Ai gjykates qe do vendos hapje kutish do perballet me gjuhen e ndyre te Berishes dhe asnje nga ata nuk e perballon dot.

Ju ka qelluar te perballeni me ndonje xhepist ne autobus ?

I thua mi trego pak xhepat ti shof ,do te beje njeqind numra per te mos i treguar derisa tja futesh nje shpulle turinjve ,atehere po ti tregon

O Mroklle une mendoj se kerkesa per hapjen e kutive nuk duhet me te qendroje, pasi teknikisht qe nga koha kur PS-ja e kerkoj nje gje te tille e deri tani Sula e ka patur te gjithe kohen e duhur per te kryer aktin tjeter mizor, ate te nderimit te votave ne kutite dhe barazimin e tyre me shifrat e proces-verbaleve. Kush ma mbush mendjen mua qe ai nuk e ka kryer nje operacion te tille? Hekri rihet sa eshte i nxehte, thote poplli. Prandaj, e vetmja alternative osht rezimi me dhunen e se drejtes duke e cuar kete qeveri ne kolaps dhe ne mos funksionimin e kuvendit. Une per vehte nuk shof zgjidhje tjeter. Keq me vjen por intuita keshtu me thote.

Nuk besoj berbero!

Do e kishim degju kete pune!

Plus qe nqs do e kishe bo ate pune ai, do e kishte leshu, do kishte thone: urdhoni, hapini, shikojini!

 

E ku e di ti qe nuk ka per ta thone? Mbase tani i kane maru ato punet e nderimit, jane siguru qe cdo gjo eshte per se mbari, dhe fap e nxjerr si peshqesh per vitin e ri! Ky osht i papame na papergjegjshmeria! Po pse nuk bone te njejten pune me Kosta Trebicka? Mbasi e vrane si qen rrugesh, e futen prape ne makine, zgjodhen nje rruge fashati me pak pjeresine dhe leshune makinen tejposhte. Ene deren ja kishin lone pak hap. Kuptohet makine rokulliset, kufoma del nga makina, dhe makina rotullohet disa here ene masanej perfundon nja 50 metra larg venit ku u gjet Kosta i shkrete. Kur keta i bojne makinacionet me njerzit dhe aq bukur sa te mos kuptohen nga "prokuroret dhe hetuesit" nuk osht nonje zor i modh me i bo ene per letrat, aq me teper qe kon pat rreth 3 muaj kohe.

Ja nje zgjidhje sipas meje:

Partite te ulen e te pine nje kafe bashke.

te bejne nje marreveshje ne te cilen

1.opozita te kthehet ne parlament

2.Te krijohet nje komision parlamentar hetimor ku te perfshihet hapja e kutive

3.PD se ti njihet e drejta (meqenese eshte kaq e "brengosur" per ligjet) te kerkoje mendimin e GJK nese ky komision eshte i ligjshem

Deri tani Sala ka dhene kaq:

Mblidh komision parlamentar, merr edhe shumicen ne kete komision. Por ky komision nuk do kete te drejte (sipas Sales) te subpoena dokumenta nga KQZ-ja, dokumenta te tipit "flete votimi" ose "procesverbal!

Do kete te drejte vetem t'i pyesi robt, verbalisht, si, qysh e tek! Ne ardhshin keta te KQZ-se per nja dy vjetet e para te jetes se Komisionit, me vrafsh mua! smiley

Ky komision, subject to floor approval, do thote keshtu, apo ashtu! Por kur te hidhet ne seance te pergjithshme, rezoluta e komisionit do shkoje per lesh!

Prokuroria nuk mund te nise hetim vetem duke u nisur nga opinionet (tashme te rrezuara nga Salla e Pergjithshme) individuale te deputeteve te shkeputur socialiste, anetare te komisionit hetimor! smiley

Deri ate dite, gjithesesi kane kalu kater vjet keshtu qe hajt shnet!

Kesaj kenete, duhet me ju shmang me te gjitha kushtet!

Une mendoj se me ato tre pika i behet qejfi te dy paleve dhe asnjera pale sdle e humbur nga kjo lufte.

Se keta jane bere te gjithe juriste .Ngrihet Sala ,kardiolog, e thote se lejon ligji hapjen e kutive.Po kush je ti o bir njeriu.Po edhe jurist te jete se ka tagrin te thote eshte kushtetues ose jo.vetem GJK interpreton kushtetuten dhe qe te vihet ne levizje duhet bere njehere komisioni ku te jete shkruar e zeza ne te bardhe i gjithe objekti i hetimit dhe pastaj PD ta coje ne kushtetuese per te pare kushtetueshmerine.

Nese nuk duan ta bejne edhe kete atehere jane te zhytur deri ne fyt me vjedhje

amon vetem keta te pajtohen,se edhe pa viza e pa pune rrime hahahaha

Ore pse nuk boheni nje grup e te formoni nje parti e  me dhon kontributin gjithsecili(e kom me shum me ata qe thone poplli anej poplli knej e shajne popllin tone hallexhi)smiley)))

mrroklle, si vajti kjo pune?  Edhe peshqit ta vrasin mendjen mire per zgjidhjen e situates para se te behemi gazi i botes ne Afrike, se ne Latinostan jemi bere smiley

Presidenti i Kosta Rikës Oscar Arias gjatë një takimi me kandidatët kryesorë presidencialë të Hondurasit, ka përmendur edhe ... Shqipërinë, duke e marre ate si shembullin e keq te Republikave te Bananeve!

Disa agjensi lajmesh amerikane cituan z.Arias të ketë thënë që Hondurasi "mund të bëhet Shqipëria e Amerikës Qendrore, nëse nuk i rijep presidencën Manuel Zelajës", të cilit i mohohet pushteti pas dëbimit me puç ushtarak në qershor.

Komike dhe interesante në krahasimin e Arias, është që Zelaja u dëbua në të njëjtën ditë që janë bërë zgjedhjet në Shqipëri.

Pas dëbimit të Zelajas, SHBA dhe Perëndimi e kanë izoluar këtë vend të Amerikës me sanksione të forta ekonomike.

The irony, as I'm sure you know, thanks to Chiquta, etc, is that Honduras is the original Banana Republic! http://en.wikipedia.org/wiki/Banana_republic

Monde, se dje m'vune n'seder, si t'erdhi keq si une t'futa ne thes me keta shakllabanet! smiley

Per shenje respekti ndaj zotnise sate, e vrava mendjen per pyetjen si m'bone, dhe e hapa kete temen sot!

Me i dhane diskutimit i fare drejtimi pak ma ndryshe se deri tani!

Si p'e duket q'aj verzioni jem i sollucionit institucionall?

Per n'i me'!

Po he de, tallin te prapmen edhe bananet.  O Zot qe s'kam ca akullore t'i bej banana split smiley.

mrroklla, ide e mire, per ta zhvesh nga militantizmi kete ceshtje, e per ta diskutuar me qetesi.  Jo se fati i popullit dhe qeverise varet nga peshku, po si me thone, hec e lozim Model of UN for fun's sake.  E kam lujt njehere une, edhe ishte per n'i me, lot's of fun smiley.

Une po e vras mendjen se si te gjendet nje menyre legale per te kqyrur votat, duke u anash-kaluar parlamenti,

Duhet ta pranoj, qe me sa e shoh une, ne nje kohe ose ne tjetren, atje do veje ceshtja. 

Por qe te hedh dhe pak piper e kripe nga skepticizmi i berberit, kush garanton qe s'eshte bere ndonje mesele me kutite ne depo, just in case, ta zeme, nqs del ndonje gjykates i forte dhe thote te hapen kutite? 

smiley

Se mos ju trem, se po i kcej robve mas cdo pergjigje, po sa per ate qe mund te kete bere Saliu, une do ju referoja Yogi Berras se famshem qe nder te tjera ka thene edhe:

We only know what we know, and don't know what we don't know, if that! smiley

kush garanton qe s'eshte bere ndonje mesele me kutite ne depo, just in case, ta zeme, nqs del ndonje gjykates i forte dhe thote te hapen kutite?

Tani librin po e beni fantastiko-shkencor, ka premisa dhe per skenar filmi. smiley

Po si do behet dallaveret p.sh., do fshihet me gome ne flete kryqi i bere me pare me rezerve e do behet tek kryq i ri tek kutia e PD-se me shprese qe ne rast kontestimi kjo nuk do duket as me sy as nga ekspertet, apo do shtohen emra fallco duke pasur parasysh qe regjistrat ishin elektronike dhe jane lehtesisht te verifikueshme jo vetem nese kane votuar apo jo ato emra, po dhe ca nr pasaporte ose leter njoftimi kane votuar, ku banojne etj.

Oh pa permendur vulat qe kane kutite, vendi ku mbahen, dhe ndonje mase/pengese tjeter sigurie qe s'me vjen tani ne mendje.

Po rrezik kur te jete lodhur kutisti (ose kur ti thone nderkombetaret ose stop tani ose do dalim hapur te shprehemi kundra teje dhe pro qeverise dhe do te te deligjitimojme komplet) do perdore si justifikim kete fantazine tuaj te fundit, rrezik do thote nuk kerkojme me hapje kutish se i ka manipuluar Berisha pas numerimit, keshtu qe do futemi ne parlament te pranojme oferten per hetim parlamentar. smiley

And with all due the respect, inisiativa juaj per te shpikur ndonje menyre qe menjanon gjyqesorin ne interpretimin e ligjeve dhe ben cudira (pa permendur ketu qendrimin e nderkombetareve qe eshte shume here me i rendesishem, per nje arsye ose tjeter) eshte kaq naiv (ngase duket e besoni vertet) saqe me ngjan si dicka e stisur enkas per gallate, per skec Portokallie. smiley

Mroklla p.sh. me shkrin gazit kur thote "s'ka ndonje ligj konkret qe ndalon Sybashin per te pare votat", e cila eshte e barazvlefshme ne llogjike me "s'ka ndonje ligj te shkruar qe thote peshqit s'kane te drejte te shikojne votat", se vertet s'ka, dhe nga kjo "llogjikisht" i bie qe peshqit kane te drejte ti shikojne votat, mbase dhe ti perkedhelin e ti pastrojne nga pluhuri, meqe s'ka ligj te shkruar qe thote se kjo ndalohet per ta. smiley

xhibo, c'ke mer ti, s'te tha njeri hec e luj.  Apo po s'hape ti teme kutish, nuk duhet me hap njeri tjeter?  smiley.  With all due respect, ik tutje tani, nqs s'ke ndonje propozejshen.

mrroklle, berberi me lart tha "hekuri te rrihet sa eshte i nxehte."  E pra, per kte arsye, I can't get over the fact, qe hekurin nuk e rrahen dhe nuk e gedepen ne vere, por ben pushimet, dilnin ndonjehere thoshin "masakra zgjedhore" edhe s'u bene kerkesat/protestat qe atehere (qofsha e gabuar, por une keshtu e mbaj mend.)

Sorry mrroklle, por ndersa vertete mund te hedhim ide te ndryshme, nga ana tjeter them te jene te lidhura edhe me realitetin ne terren.  Te futet PS ne parlament, duke vendosur si kusht ceshtjen e komisionit, nqs kane ndermend te merren me ligje qe kerkojne 84 vota. 

Ti avash me ato banana split, se nganjehere na ther dhe vetem ideja... e kur mendon se vetem ajo dhe shpirti na ka mbetur, duhet te besh me shume kujdes me termat... he te keqen. smiley

Me respekt per Migjenin mer, se atij ia vodha skenarin smiley.

Atij i rente zalia... po ty do te te bej xgurdhjen fare. here tjater mundohu t'i kontrollosh kercenimet. smiley

Une s'ju perxej juve nga temat e mia kutiste, mgjths si te doni, nqs do ta beni mbledhje me dyer te mbyllura. smiley

Vec me vjen keq se jeni cuna e goca te qut dhe ja u erreson fare llogjiken partishmeria.

hekurin nuk e rrahen dhe nuk e gedepen ne vere, por ben pushimet

Ti sikur e ke memorjen vetem 1 mujorshe. Harrove ti qe jo vetem pas zgjedhjeve menjehere, po as deri ne kongresin e jashtezakonshem te PS-se (duhej bere para kohe se duhej riemeruar kryekutisti) Rama s'ka thene as per bojkot, bile Ruci ka thene shprehimisht qe s'ka bojkot dhe lajmi per bojkot nga PS eshte e pavertete, etj. As ne kogresin e jashtezakonshem s'eshte diskutuar bojkoti. Fill te nesermen eshte ndryshuar plani, do bejme bojkot, se ndryshe i zgjedhuri me shkelje statuti dhe konkurrence maqolakroriste s'e legjitimonte dot jo ardhjen prap ne pushtet, po as pergjegjsine e humbjes.

E me pas ka dale avazi kutist, dmth s'futemi ne parlament pa hapje kutish.

Apo do revizjononi dhe historine 5-6 mujorshe? smiley I hope its just selective amnesia dhe jo e qellimshme. smiley

 Mroklle, sic e kuptova une ti don te gjesh nje mundesi ligjore e cila:

  1. Lejon hapjen/rishikimin e votave.
  2. Nuk lejon permbusje rezultati.
  3. Detyron PS te futet ne kuvend.

Tani, mesa di une votat jane vjedhur. Githashtu numri i nevojshem i votave per te permbysur rezultatin ashte aty te 12000. Edhe sikur te mos jene vjedhur aq vota sa te mos lejojne permbysje rezultati, une e kam njicik te zorshme te imagjinoj Salen te lejoj hapjen/rishikimin e votave. Thjesht se kush i duron PSistet, qe do ja kujtojne per cdo dite ne kuvend pastaj, pa llogarite qe qeveria mund te dali fare ilegjitime.

Korrekt patrioto!

Sigurisht qeveria do thote jo, por puna eshte qe te mos pyetet qeveria, sic eshte bere deri tani! smiley

Propozimi im eshte qe te shmanget ne menyre legale, si Parlamenti edhe Qeverrija!

Re-packaging is a powerful tool! smiley

Puna eshte te detyrohet Gjykata Kushtetuese ti dale ne mbrojtje (ose jo) Anetarit te KQZ-se per te kontrolluar votat! 

Noi mennim?

 

Qeveria eshte antikombetare o mrroklle. Nuk ka asnje interes kombetar ajo qeveri. PIKE!

Merr qe te gjithe historine e kesaj qeverie, gjithe pislleqet dhe poshtersite qe jane bere ne emer te demek "integrimit", apo cfare fsheh qeveria sa here qe perdor jo "nato" e jo "pranim aplikimi" e jo ndonje eleminim te mundshem te ardhshem te vizave... Ajo ka qene qe ne fillim dhe vazhdon te mbetet nje qeveri shpuriste rrugacesh ordinere. Nuk e di nese e ke pare Opinion dhe kush perfaqeson qeverine aty, cfare rrugacesh, cfare te paaftesh, cfare militantesh idjote, qelbesira fare, njerez jo vetem pa karakter dhe pa moral, po me nje goje te ndyre, banale, goje shtazesh, goje qelbesirash; njerez qe dhunen nuk e kane per gje fare, qe 97 u duket asnje gje, qe eleminimi fizik per ta eshte zgjidhje ne cdo moment...

Une bile them kete gje, qe neqoftese eshte 97 ajo qe duan, apo qe e shohin si zgjidhje, atehere 97 u befte! Ne tavoline per bisedime apo marreveshje me keta qelbesira nuk duhet te kete kurre!

...................

Persa i perket asaj qe thote patrioti; jo vetem qe jane vjedhur vota, po eshte bere masaker me votat. Cdo gje eshte e filmuar; fletet e votimit jane ende aty (ndoshta), le t'i hapin dhe te vertetojne te kunderten! Kush fshihet pas nje vendimi gjykate sot? Mediu! Olldashi! Basha! Vrases dhe hajdute, qe cohen ne gjykata dhe kunder te cileve nuk merret kurre vendim, ose merret vendim qe le me goje hapur gjithe popullin. Vendim gjykate? Kush, cili shqiptar ka besim te gjykatat sot? Ka besim Mediu, ka besim Basha, ka besim Olldashi, ka besim Berishovici (ky qe nuk ka respektuar as edhe nje here te vetme asnje gjykate te atij shteti!!!).

Gjendja me ato vota, eshte katastrofike fare!

  Mrrok, përpara se të shkojmë te mënyra sesi mund të kontrollohen kutitë, pa marrë pjesë parlamenti, besoj se duhet legjitimuar kërkesa në fjalë.

  Dhe kërkesa për tu hapur kutitë vjen me dy gjëra: mbi nevojën që të hapen. Kjo duhet formuluar mirë dhe i duhet mëshuar drejt pa shmangie jashtë politikës, apo kauzës. Në nevojën që të hapen, përfshihet dhe konstatimi i shkeljeve. Se thuhet ok janë shkelur, po cilat janë shkeljet në fjalë? Renditje me pika 1, 2, 3 etj. Kjo çështje mbase është ritrajtuar më parë, por duhet risjellë përsëri. Ku janë konstatuar shkelje, si është shkelur?

   Për këtë madje mund të mbështetemi në dy pika më tej: Komisionerët evropianë kanë deklaruar se 1/3 e kutive është numëruar gabim. Ku është zanafilla e këtij pohimi, si i konstatuan ata, si e formuluan këtë dhe ku u bazuan?

    Në tjetër vend ku duhet përqëndruar kërkesa është te vonesa e numërimit. Unë mbaj mend që një javë pas votimeve rezultati nuk kishte dalë akoma. A ka ndonjë alibi për këtë vonesë? Pse u vonuan kaq shumë? Dhe sa ka ndikuar vonesa në shtrembërimin e zgjedhjeve. Protesta për këtë janë bërë dhe më parë. Kështu mbaj mend një konflikt në rrethin e Fierit ku zonalët kërkonin numërimi të bëhej në vend dhe qeveritarët kërkonin të çohej në KQZ. Kishte shku dhe Monda aty, nëse të kujtohet...

  Kërkesa gjithashtu duhet legjitimuar me fakte. Këto këto u bënë, në këtë dhe atë mënyrë etj. Fakte, fakte. Data, emra njerëzish, pjesëmarrës, nr votuesish nr fletash. Sa të vlefshme sa të pavlefshme etj. I takon palës kërkuese të risillen këto fakte dhe të mos kapet rob diskutimi mbi brekët e Aishes.

   Shmangia ndaj kësaj mënyre diskutimi gjithë këto kohë, i bëri njerëzit të merren me vjelljet e doktorit. Bëri një zhurmë, pati disa çerra që diskutuan mbi zhurmën dhe zhurmën e zhurmës e u bë helaq. (dhe po të shikosh edhe këtu, nuk munden këta xhibistët me fol për gjë serioze, duhet ta ngrejnë diskutimin me kom përpjetë se s'bën).

***

Ok, pasi të kenë kompletuar këtë kërkesë në gjithë pjesët e saj, pastaj i japin drejtim; kujt t'i drejtohet kërkesa? Për mua janë pesë destinacione: Ndërkombëtarëve, presidentit, qeverisë, gjykatës, dhe popullit. 

Që të shkojmë te si do rinumërohen, duhet më parë ditur sesi janë numëruar. Çfarë ka bërë KQZ në lidhje me KZAZ-të? U ka pa thjesht procesverbalet dhe i ka miratuar? I ka rinumëruar përsëri vetë? Besoj se kjo duhet parë njëlloj sesi bëhej çmontimi i armëve në zbor, pjesa që hiqet e fundit vihet e para deri sa të jetë monduar e gjitha. Është shumë e nevojshme të informohet populli mbi procesin, mënyrën e votimit, mënyrën e numërimit dhe të gjitha etapat e zgjedhjeve.

E di ça më bën përshtypje? Si skam parë njeri normal të interesohet mbi këto. Duket sikur është hedh një mjegull mbi të gjitha etapat sa e vetmja gjë që i ngelet të flasë një njeriu normal është ça i thonë gazetat. Gazetat skam dyshim ia futin si për pasnesër dhe çka ngelet këtu apo në çdo kafene, janë këta tipat që hanë gazeta mëngjes drekë darkë dhe i jashtëqisin më pas.

 

uh sa shumë shkrujta... smiley

Dakort me t'gjitha qe ke shkrujte!

Sa per pyetjen e fundit, nuk je i vetmi qe t'bo pershtypje!

 

Mrokell !

Më lejo të them një gjë dhe vetëm një gjë.

Zgjidhja e vetme për atë situatë është ULJA ne një tryezë... ku duhet të sqarohet populli votues , përfshi edhe ndërkombëtarët me BOSHIN ne krye . 

 - Përse duhet të hapen apo mos të hapen kutitë . Koha që gjykohet e arsyeshme për tu bërë ky veprim.

- Kur dhe përse do futet opozita në Parlament .

Pra ...Kushtet dhe kompromiset ( lëshimet ndaj njëra tjetrës për problenet e Shqipëris&eumlsmiley . Dalja në një Deklaratë ë Përbashkët me AFATE.

Përse me afate ? Të dzja palët kanë historik të mosmbajtjers së premtimeve ( më e theksuar pabesia e Berishës) por gjithnjë nuk kemi parë në të njëjtin podium ku lexohet Deklarata ,përfaqësues të përbashkët dhe më e rëndësishmja ....Afate konkrete

Përsa i përket atyre Ligjeve e të tjera argumenteve në Kushtetutë....

Në vende me Brishtësi si vendi ynë e me personalitete me armiqësi , hipokrizi e pabesi si niveli drejtimit aktual , Shqipëria , me anëtarësi partish si tufa Jeniçerësh , me inteligjencë që mburret me madhësinë e Mitingjeve në vitin 2009 , nuk  e la për gjë të rishkatërojë vetveten çdo 1997..etj etj .

Pra ...TRYEZA e PARTIVE

Viti 97 e kishte të domosdoshëm Tryezën se po të qe ndryshe te Saliu , Xhibi  me shokët e Tellallit  do shpinin tufa lulesh smiley .

Dëngëlave të Berishës nuk është për tu besuar. Ai është maja e Hipokrizisë aktualisht!

dhe që të mos zgjatem.....    i gjithë produkti i këtyre biçim zgjedhjeve është produkt i TRYEZËS .

Ja nje pyetje ty Idrizo si me i repsektuari  me llulle ne peshk:

Cfare i duhet opozita Shqiperise? (ne kontekstin e asaj qe ke shkruar me siper)

(nje frizbii qe me kalon ne mendje ka nje etikete: "qe t'i jape imunitet dhe alibi Berishovicit&quotsmiley

I nerum Zotrules!

Të kuptoj shumë mirë por po aq mirë duhet ta kuptosh KRYEHIPOKRITIN dhe KRYEMANIPULATORIN e faktit të KRYER .

Dhe këtë politikë të Faktit të Kryer  që vërtit Mixhizmi on air e preferon më shumë se çdo gjë Kom . Ndërkombëtar . Ama  duhet KUPTUAR  se asnjëherë nuk e ka dashur dhe ska për ta dashur KURRË por ai është Fakt i Kryer !

Ky njeri ,  krejtësisht i demshëm tashmë për Shqiperinë ( alias Berisha) duhet çarmatosur.

Ai dhe praktika e tij ka treguar se ai Nuk njeh Ligje e Kushtetutë . Ai njeh vetëm Ligjin e Forcës . Dhe këtë ja kanë treguar por si frikack që është ai mëshihet pas turmave . 

 Në se ke memorje ai harriti në kohen e mburravecit Nano , të krijonte Shtetin Paralel. Përmënd Berishën sepse AKTUALISHT ai është e GJITHË PD-ja dhe sot për sot , ata janë në emër të tij në Pushtet. Përfshi dhe Topen e Jozkën. Kujto vetëm tamburatë morale të paradokohëve për koqet e Edit si ulurinin Jeniçerët e tij politikë .

Prandaj ULJA në tryezë atë e shumzon me ZERO si shkumëzues e turfullues , por është dhe e vetmja mundësi që i heq atij prioritetin Spekulativ  Se gjykatat zotrije ...( atje ku ai dhjet ditë për ditë me çështjen Gërdeci , Basha e Mediu ) e mbi çdo gjë që quhet LIGJ!

do te bej nje rebuttal te vogel ketu, nje tip "medley" per kete qe ke thene me siper...

Thua qe duhet carmatosur. SI? (lexo me poshte)

Thua qe eshte frikacak qe fshihet pas turmave. - ne nje perthyerje te kesaj do te te thosha qe populli jone (cuditerisht ai qe voton per kete tip, ose qe nuk voton, po i vidhet vota dhe nuk ka sume te hape goje) thote: "trimi i mire me shoke shume". Ndoshta ketu mund te te vijne ne mendje turmat e tera te qaflesherise mitingashe ekstaziste me Inteligjence kolektive 0 absolute, qe i shkojne nga mbrapa atij.

Thua qe ai njeh vetem ligjin e forces...

thua ne fund, qe ulja ne tryeze e shumezoka me zero!

U ule ne tryeze me te ne 97, pasi deshtoi te masakronte gjithe kombin, pasi deshtoi ne luften civile dhe iu rrenua ne themele mixhokracia qe kish krijuar naltmadhnia e tij ende e pakurorezuar, dhe cfare fitove? Te erdhi 98, grushti i shtetit, ku te gjitha institucionet shteterore qendrore u rrembyen me kallash dhe me tanke, lajv ne tvsh.

Ka patur dhe ulje te tjera me kete cjap beogradi ne tavoline, dhe gjithmone ke korrur pasoja pas pasojash po aq te renda sa 98, korre Gerdecin pa fajtore, korre mashtrimin me te madh financiar pas renies se firmave dhe fondacioneve te pastrimit te parave ne 96... Dhe prit, se korre dhe shitjen e territoreve KOMBETARE shqiptare te greku, solle privatizimin me cmimet me qesharake te ndermarrjeve dhe kompanive shqiptare; dhe do korresh akoma edhe nje mashtrim tjeter te papare me Banjen, ku do rrjepin popullin edhe nga 1 miljarde euro te tjera; pikerisht nga po ky person qe ti thua frikacak, pikerisht ky qe cirret si zarbe non stop ne cdo vend, edhe ne gjume, qe do e beje Shqiperine superfuqi energjitike, ku te gjithe sektorin e energjise ne Shqiperi sot e kane te huajt!

Ti do te ulesh ne tavoline me te? Akoma?

Mendoj se frikacak nuk eshte ai, por ata qe ulen dhe e ndjejne veten te detyruar te ulen ne tavoline me te.

Ne kete rast te shtrimit te pyetjes se Mroklles , nje pene e nderuar te PPU , them se nuk duhej kaluar jashte kuadrit te kerkeses se shtruar prej tij.

Qe jemi ne nje mendje per personalitetin e Berishes , kjo nuk ka vend ketu besoj.

Me vjen pak si LIGESHT qe njeri i Ditur si JU te mos kutpojë qartë Politikën e FAKTIT te KRYER ose kur do te shesë pordhë me llafe te medhaja K/Uluritesi e quan Real-Politika smiley ... qe nuk e kupton KURRE se çfare do te thote per Shqiperine !

Respekte !

Po t'i permbahesh vetem pyetjes se mrroklles; nje pergjigje me vjen ne mendje.

Kush eshte Berisha, cfare eshte ligji, cfare eshte shteti, cfare eshte qeveria, cfare dhe si jane institucionet; pra me pak fjale, cila eshte situata apo mjedisi ku po zhvillohet nej dukuri e tille; kush jane protagonistet dhe katalizatoret.

....................

Kur njeri, ti, une apo mrroklla t'i jape pergjigje kesaj, qe te tregohet i sinqerte me veten e vet, ti me tenden e une me timen, ta kuptoje se per cfare po behet fjale; nuk ka per t'i lindur nje pyetje e tille si e mrroklles as per 1000 vjet!

Te kerkosh dispozita ligjore ne nje vend ku sundon kaosi dhe bandat e krimineleve, nga me i qelburi Berishovici e te plehrat qe i shkojne nga mbrapa; ku ligji eshte vetem justifikim apo vegel per te shtypur te thjeshtin, te pambrojturin, te vobektin, popullin e varfer; per hapjen e kutive te votimit, per te rinumeruar votat e nje zgjedhjeje qe e di gjithe bota qe eshte koke e kembe e manipuluar; ku hajduti eshte i pari qe thote !me mbron ligji!, mua me duket pak si rrjedhje.

Krejt pa vend. Shqiperia ka nevoje per nje 97, te armatosur, me gjakderdhje, ose pa gjakderdhje, pa lufte popull me popull, te organizuar mire, po Berishovici me bandat e tij, me rrugacet qe e ndjekin nga mbrapa, duke filluar nga ndyresirat e neveritshme te qeverise e deri te deputetet e vet te egzekutohen ne emer te popullit!

Referendumi.

Kushtetuta e Shqiperise neni 150,paragrafi 1)

.  Populli, nepermjet 50mije shtetasve me te drejte vote, ka te drejten e referendumit per shfuqizimin e nje ligji, si dhe ti kerkoje Presidentit te Republikes zhvillimin e referendumit per  ceshtje te nje rendesie te vecante.

Për një dyshim të vogël ...në se nuk do të ma merrnit për keqmirkuptim )

Referendum = ose dmth.... një komision për Referendumin , Komisione Votimi , Votime dhe mbi të GJITHA .......përsëri Kuti VOTIMI të numëruara nga Berisha smiley

Populli, nepermjet 50mije shtetasve me te drejte vote, ka te drejten e referendumit per shfuqizimin e nje ligji, si dhe ti kerkoje Presidentit te Republikes zhvillimin e referendumit per  ceshtje te nje rendesie te vecante.

Cili ligj do shfuqizohet ne kete rast, eleminimi i vetem i te cilit mundeson rinumerimin e votave? Dhe 'rendesi e vecante' nga kush interpretohet, se padyshim jo nga kutihapesi apo nga kutimbyllesi, se jane pale te njeanshme.

Plus, ma do mendja ka hallka te tjera ligjore, se s'ka llogjike te besh direkt tak-fak shfuqizimin e nje ligji qe vete e ke propozuar dhe miratuar, pas rezultatit, meqe humbe.

 

Nevermind, se nderkohe me bere te kerkoj kushtetuten, qenka ketu online per te interesuarit. (eshte e 1998-tes, firmosur nga none other than Gjinushi lol. Kjo eshte dhe tek faqja e presidentit, s'e di nese e reja ka ndryshime ne keto pika).

Ja ca 'pengesa' per referendum takfaksh kutist, qe jane dhe ne kushtetute, tek pjesa e referendumit:

Neni 150

3. Parimet dhe procedurat për zhvillimin e referendumit, si dhe vlefshmëria e tij parashikohen me ligj.

 

Neni 151

1. Ligji i miratuar me referendum shpallet nga Presidenti i Republikës.

Neni 152

1. Gjykata Kushtetuese shqyrton paraprakisht kushtetutsh-mërinë e çështjeve të shtruara për referendum sipas nenit 150 paragrafët 1 e 2, nenit 151 paragrafët 2 e 3 edhe sipas nenit 177 paragrafët 4 e 5 brenda 60 ditëve.

2. Rëndësia e çështjeve të veçanta, të parashikuara në nenin 150 paragrafët 1 e 2 nuk është objekt gjykimi në Gjykatën Kushtetuese.

3. Data e referendumit caktohet nga Presidenti i Republikës brenda 45 ditëve pas shpalljes së vendimit pozitiv të Gjykatës Kushtetuese ose pas kalimit të afatit brenda të cilit Gjykata Kushtetuese duhet të shprehej. Gjatë vitit referendumet zhvillohen vetëm në një ditë.

Pra sic e shikon s'eshte fushe sporti pa rrjeta dhe pa forme ku mund te vesh porta e vija imagjinare kur e ku te duash. smiley

 

Monda, meqe e ke marre seriozisht kete gje, qe dhe dicka pretej kritikave te nismes tuaj gjyqesor-anashkaluese me efekt kutihapiste. smiley 

Se pari duhet te ndash(ni) me mendjen tende ca kerkon ti, hapje kutish pa prova e kushte sic do Rama, qe dmth nuk kerkon hapje kutish po thjesht e ka sebep (pra ka zgjedhur dicka te pamundur si sebep ideal), apo hapje kutish per, ta zeme, efekt verifikimi votash e permiresimi ligjesh ne te ardhmen?

E para s'ndodh gjalle ne bote, edhe sikur gjithe 3.5 milion shqiptaret me plaka e femije dhe Berishen ne kryte ta kerkojne kete, kete dhe anarshine qe vjen pas kesaj, s'e le bota. Jemi ne Nato dhe s'ka me bota oreks per gjyrylldira Ballkaniste, sidomos per arsye kutiste. Ndaj ata jane kaq definitive dhe kundershtues ndaj kryekutistit, dhe jo se kane simpati te vecante per Berishen, qe ne fakt s'kane hic.

E dyta mbase, me vullnet dhe kompromis, por duhet te behet e tille qe s'i le asnje dritare kryekutistit te realizoje planet e tij djallezore, dhe per rrjedhoje popull-vend demtuese.

P.sh. nje variant, me i miri ne gjykimin tim me ca kam degjuar deri tani, eshte propozimi i Cilit, qe jo vetem mundeson verifikim/sample te gjithe zonave/kutive te Shqperise (jo vetem aty ku i do menderja Rames), po dhe nuk lejon atakime partiake dhe perdorje kutizmi per gjera te tjera. Apo qofte dhe rinumerim total, po ne ato vija sic thote Cili, ose te ngjashme.

Ose variante te tjera, por qe kane jo vetem qellim definitiv verifikimin e votave dhe kryesorja, permiresimin e standarteve (ligjeve, neneve, procedurave per zgjedhjet e ardhshme), por qe kane kushte e kaluzola te qarta, si dhe kohen kur behet, qe nuk lejojne as Ramen as Berishen te perdorin kete gje per interesa te tyre, sidomos kur keto jane rrumpalliste, antiligjore dhe anullim-lojiste. Keto kushte jane te domosdoshme pasi behet fjale per dicka te paprecedente, qofte ne hapje te pjeshme dhe me vone, jo tani, sic thote Cili.

Pa dicka te tille nderkombetaret s'do ta aprovonin kurre mendoj, dhe as gjyqesori jone, askush s'do ta miratonte pervec kryekutistit, pasi pervec qe krijon precedentin e anullimit te lojes dhe daljes mbi gjyqesorin, krijon precedentin tjeter me te rrezikshem te destabilizimit te vendit dhe ardhjes ne pushtet pa vota, dmth diktatorshe/revolucionarshe, ku mjafton te mos pranosh humbjen e te besh zhurme dhe rremuje dhe vjen ne pushtet, s'ke nevoje per shumice votash. 

Feel free to reply if you want, po me llogjike dhe ne kontekstin ligjor/nderkombetar/planetar qe jetojme, jo si variant ideal per libra utopiste me tendence kutiste. smiley

Me fal pak, po ku/kur te kam krijuar pershtypjen se jam pro manovrave kutihapese sidomos si kofili pas te vjelave?  

Vota ishte e korruptuar qe diten e votimit.  Nje nga arsyet qe s'e perkrah Ramen eshte se kjo puna e kutive hoqi vemendjen nga gjerat me thelbesore, sistemike.  Te pakten ne Vlore ne dy qendra votimi, vota s'ishte e fshehte!  Komisioni mund te shikonte nqs voton ne krye te faqes apo nga fundi (sipas numrave te partive.)  

Vota ishte e korruptuar sepse njerez qe nuk do votonin per shume arsye (dhe qe ne fund te fundit eshte e drejta e tyre) njeren ane, votuan ashtu sepse kishin hallin e punes se familjareve.  

Vota ishte e korruptuar se te dy partite e medha bene pazar me votat e partive te vogla.  Komisioneret PD-PS: Merr ca te ketyre, une po marr ca te atyre. 

Pale pastaj problemi i numerimit jo-brenda-dites.

Keshtu qe keto thirrjet kuti-hapese (une e mbaj mend xhanem, por thashe se mos del njeri dhe me gjen nje arsye te forte te ma jystifikoje pse-ne) sidomos muaj me vone, per mua s'kane vlere e s'pine uje. 

Ne duan te nakatosin ndonje gje te hajrit, te pakten per te ardhmen, a per te krijuar nje precedent, per mendimin tim, ashtu sic jam shprehur me lart, te futen ne parlament, dhe te krijojne komision hetimi.  Edhe kjo per hi syve xhanem, por te pakten te dalin nga ky qorrsokak qe jane tani.  KM me Ramen e kane m'rregull xhanem, por te filloje e te marre fryme populli. 

Ok, mbase te keqkuptova, mendova qe kishe qellim/arsyetim te gjendej menyra e hapjes se kutive, pak a shume si Mroklla. Nese jo, cili ishte thelbi jot dhe nje here ne kete 'luajtje nga peshqit' qe the me lart, dmth ti kerkon elaborime per menyra konkrete qe te behet ca specifikisht? smiley

Dakort se gafa jemi njerez bejme, ta fal qe me keqkuptove smiley.

Per te futur ne kontekst, pyetja ime i ishte drejtuar mrroklles ne teme tjeter (linkun e ka vene mrroklla me siper.)  Keshtu qe mos me bej t'i rishkruaj por hidhi nje sy asaj teme po deshe.

Une mendimin tim se si i vete filli kesaj pune e kam dhene.  Ndersa peshqit e tjere po japin mendimin e tyre.  Kaq.  Nuk e marr vesh pse e more me yxhym kete teme smiley.

E dashtun, linkun e pashe po ishte thjesht ne teme, pertova te lexoja gjithe ato komente per te gjetur ku qe fjala. Ok i lexova tani, s'pashe ndonje gje specifike ne lidhje me kete teme mroklliste. smiley

Dmth nqs nuk percaktojme per ca diskutojme normal do i biem njeri goxhdes tjetri Idrisit. Une e mora te mireqene qe tema e diskutimit eshte kjo qe nisi Mroklla, by definition, e cila elaboron per gjera konkrete e specifike, per mundesi hapje kutish. Dhe ngaqe me the 'po deshe mos luaj' e kuptova si 'kjo eshte tema ketu, ose komento kete ose mos komento jashte teme'. smiley

Nejse, prap s'e di ca deshe ti te diskutonim, po gjithsesi une per temen e Mroklles u shpreha, dhe mese seriozisht me komentin e fundit, bile shkova citova dhe Kushtetuten per tju pergjigjur atij 'te bejme referendum per hapje kutish' . smiley

 dmth ti kerkon elaborime per menyra konkrete qe te behet ca specifikisht?...

K uptohet qarte ku te shpie arsyeja e mosarsyes per te kuptuar arsyen se per cfare arsyeton Monda smileyPo behesh nganjehere me keq se Tellalli smiley

Idris, si kunj nga te gjitha anet e pate ket me duket mua?  Apo gaboj smiley

meqe u be mode sjellja e artikujve ne gjuhe te huaj pa i perkthyer ne shqip, ja ku e kini nje ne gjermanisht dhe vrisni veten. Ose mesoni gjermanisht ose gugloni vete:

 

Rumänisches Gericht ordnet Neuauszählung nach Präsidentenwahl an

 

Freitag, 11. Dezember 2009, 13:30 Uhr

 

Bukarest (Reuters) - Nach der umstrittenen Präsidentenwahl in Rumänien muss ein Teil der Stimmen neu ausgezählt werden.

 Der Herausforderer Geoana hatte Basescu massive Wahlfälschung vorgeworfen und Beschwerde beim Verfassungsgericht eingereicht. OSZE-Wahlbeobachter erklärten, die Wahl habe die Kriterien der Organisation für Sicherheit und Zusammenarbeit in Europa erfüllt. Die rumänischen Behörden sollten aber allen Berichten über Unregelmäßigkeiten nachgehen.

Das entschied das rumänische Verfassungsgericht am Freitag. Demnach sollen die rund 138.000 für ungültig erklärte Stimmen bei der Stichwahl am Sonntag nochmal gezählt werden. Da der bisherige Sieger, Amtsinhaber Traian Basescu, nur über eine Mehrheit von 70.000 Stimmen verfügt, könnte er nach einer Neuauszählung als Verlierer dastehen. Sein Rivale, der Sozialdemokrat Mircea Geoana, würde dann das Amt des Präsidenten übernehmen.

Fatkeqesisht pedro s'jena ne pax germanica, por ne pax amrikona smiley.  Ene detyrimisht s'na e vune litarin te fyti me e mesu gjermanishten.

Per kete behet llaf?

Romanian court calls partial election recount

BUCHAREST (Reuters) - Romania's Constitutional Court called for a recount of votes annulled in Sunday's presidential runoff vote, it said on Friday, a ruling that could possibly overturn incumbent Traian Basescu's narrow victory.

Analysts were doubtful whether the recount could alter the election's result, which handed anti-graft campaigning Basescu a slim victory over Social Democrat leader Mircea Geoana, who has contested the outcome and alleged fraud.

The roughly 138,000 votes to be recounted outnumber Basescu's 70,000 vote victory, but analysts said it was unlikely enough annulled votes could be declared valid to make a difference.

The process is expected to be completed by Monday at 1300 GMT, the Central Election Bureau said on Friday. However bureau officials would not comment on who is going to make an official announcement or whether it could happen sooner.

The court must also rule on another request by the Social Democrats to overturn the result as a whole due to what the party says was massive multiple voting and vote buying.

"I don't think the proportion of votes that could get validated would be in such an amount to change the election result," said Mircea Marian, political commentator of daily Evenimentul Zilei. "This only heightens political uncertainty. We are one step closer to chaos."

The court challenge has prolonged a months-long crisis that began after the Social Democrats and other opposition parties brought down a Basescu-allied centre-right government in October.

The leu currency , which analysts say has been propped up by the central bank by covert intervention on the currency market, was little changed after the news, trading at 4.25 per euro. The Bucharest bourse was flat.

The next president must name a replacement for Prime Minister Emil Boc, whose government is still ruling with limited powers until it can be replaced, and jump start a stalled 20 billion euro ($29.45 billion) international aid deal.

The government must pass a cost-cutting budget for the International Monetary Fund to release a 1.5 billion euro tranche of the deal originally planned for December, which it put on hold last month due to the turmoil.

From Brussels, Basescu said in a briefing following the ruling that contesting the election result was part of democratic process.

His Democrat-Liberal allies have tried to start talks on a new cabinet, inviting Geoana's pre-election ally, the opposition Liberals, to form a centrist coalition.

However, the Liberals said the court ruling was the key requirement to kick off talks, while Geoana said his party have rejected any deal with Basescu.

po mire mi Monde, thuj shyqyr qe rojtersi i nep haberet edhe n´inglisht ene dushmance.

Kurse sa per ate qe jeton ne pax amrikona, po te mos ishin nja dy hilliebillis me nje lloj votimi, ene ti sot per te fol dushmance kishe per t´qene

heu bre, une po te qaj hallin mer pedro, ku ta gjeja te ishte dushmance, jo vetem per arsye tifozlleku futbolli, por edhe s'do hiqnim te zite e ullirit me kuptu, ta zom Heidegger smiley

Ok, brenda temes, rasti i Rumanise eshte ndryshe, per te mos thene qe jane zgjedhje presidenciale (ne run off, ku jane vetem dy veta) mgjth me c'lexova edhe c'dhane keto lajmet inglisht-folese, kishte akuza per lloj lloj pazaresh. 

Por me e rendesishmja, kerkesa dhe vendimi per rinumerim eshte dhene fill pas zgjedhjeve.  Nuk e di sa e kane afatin me ligj dmth kur mund te kontestohen, por aty u be pa nje pa dy. 

Po pse mi Monde, a thu se ne Shqiperi behet fjele per me teper se dy veta?

Kurse per Hajdegerin, jo vetem qe kishe per ta kuptu, por as nuk kishe per ti hy fare munimit me e perkthy ne shqip.

Po tjeter sistem i dashur.  Megjithate hec te heqim faktin qe ishin zgjedhje parlamentare me shume parti, e u vodhen ca vota nga partite e vogla. 

Ne Rumani zgjedhjet u kryen ne 22 Nentor, ne 6 Dhjetor u be runoff.  Ne 8 Dhjetor (apo aty verdalle) u be kerkesa te numerohen votat e anulluara. 

Ky skenar nuk mund te krahasohet me Shqiperine qe iu deshen dite e jave te numeronte votat, e para e punes.  E dyta, nuk kemi te bejme me vota te anulluara, si psh ne rastin e Florides ne vitin 2000.  Qe edhe ne ate rast, beteja ishte jo vetem se si/qysh cilesoheshin votat si te analluara, por edhe me afatin e kohes.  Per mua kjo e fundit eshte kyce ne rastin e Shqiperise, dhe s'po ma shpjegon njeri perse sa mbaroi numerimi, kur mbaroi, nuk u kerkua rinumerimi apo thene xhibshe, kutihapja?

A nuk je edhe ti po ne nje mendim me mua, qe me mire eshte ti hapin dhe ti mbyllin gojen kujt eshte per ti mbyll, sesa te vazhdojne kete loje kalamajsh, jo i hap e jo si hap. A e kupton qe i gjithe debati nuk zhvillohet nese jane manipuluar zgjedhjet apo jo, por nese duhet te hapen apo jo kutite. Ne dreq te shkojne kutite, kutihapjet ene xhibi bashke me to.

Megjithese mendoj qe xhibi sapo ka ardhur qe andej smiley

Nuk ka te drejte , se nuk eshte burre me i mire se komisioneri qe i ka kontrolluar para tij, dhe ka firmos proçesverbalin per rezultatin.

E dyta, te drejten( dhe besimin)  per te bere numerimin ja ka dhene ky, anetari i KQZ-se.

Ka edhe nje vendim gjykate, ku anetari i komisionit nuk mund ta interpretoj sipas deshires se kryetarit te PS-s.

Kot flisni per te drejten e nje antari per te hapur kutite.

Gjerat qe arkivohen nuk mund ti shohe me.

E dini qe ka ligj per arkivat i cili te lejon ti shohesh pasi te kalojne vite ,50 apo me shume vjet.

Kjo eshte ne te gjitha vendet edhe per dokumentat me te thjeshta qe arkivohen.

Ka edhe dokumenta qe nuk lejohet te hapen fare.P.sh. Ne Angli ka dokumenta qindra vjecare te cilat nuk jane hapur dhe nuk priten te hapen as kete shekull.

Ose ne SHBA.E dini te gjithe rastin Kenedi.Shume supozime jane bere,shume vjet kane kaluar,por ,me gjithe kerkesat kembengulese ,dosja e vrasjes se tij nuk eshte hapur dhe as pritet te hapet.

Edhe nje gje.Ne te gjitha shtetet perendimore askush nuk ka te drejte ti shikoje keto dosje perpara ardhjes se afatit te hapjes,as Presidenti i SHBA as i Frances e as kryeministrat e shteteve te tjera.

mire e ke ti tironso, biles - biles (dy here bile) me kto qi po thu tina m´duket se po i co n´menje nonji pedeisti me vra Salen e s´kane per tu hap mo kutite as per njiqind vjet

O tirona lexo me poshte :

Ristani: Djegien e fletëve e përcakton Kodi ZgjedhorPublikuar nga Gazeta Shqip me 10-10-2009

Fletët e votimit që ndodhen në magazinat shtetërore qeveritare në Lundër mund të digjen. Kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Arben Ristani, përsëriti dje deklaratat se Kodi Zgjedhor parashikon asgjësimin e materialeve zgjedhore pas certifikimit të rezultatit dhe në përfundim të fazës së ankimimeve në Kolegjin Zgjedhor. Duke cituar ligjin, kryetari Ristani shtoi se nuk ka një afat të përcaktuar për ruajtjen e këtyre kutive. Duke interpretuar qëndrimin e tij, Ristani u shpreh se "më 15 nëntor do të mbahen zgjedhje të pjesshme lokale dhe nevojiten kuti votimi, pasi ato që janë bosh nuk mjaftojnë".

Kreu i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve rikonfirmoi se më 15 nëntor do të përdoren kutitë e 28 qershorit për zgjedhjet e pjesshme në pesë komuna dhe bashki të vendit. Për rrjedhojë dhe pavarësisht kundërshtive të opozitës, fletët e votimit do të digjen. Ndërkohë, nga ana tjetër, Partia Socialiste insiston në kërkesën që të hapen kutitë e votimit të 28 qershorit, pasi, sipas tyre, në to fshihet e vërteta e zgjedhjeve. Zgjedhjet e pjesshme lokale të 15 nëntorit duket se do të detyrojnë KQZ-në të vendosë për djegien e fletëve të votimit, duke lënë në Arkivin Shtetëror vetëm procesverbalet me rezultatet e çdo qendre votimi. Kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Arben Ristani, bëri të qartë se "fletët do të shkatërrohen në limitet kohore të mundshme, por kutitë duhet të jenë bosh më 15 nëntor". Në ligjet zgjedhore të mëparshme, të 2006-s dhe të 2007-s ishte e përcaktuar se "fletët e votimit digjeshin pas një viti ose pas tre muajsh", tani kjo çështje i është lënë në dorë të lirë vetë KQZ-së. Ndërkohë, është shtyrë edhe mbledhja e djeshme e KQZ-së për KZAZ-të. Arsyeja ka qenë se Kuvendi duhet të çojë në KQZ mënyrën se si janë ndarë mandatet në bazë të të cilave KQZ-ja përcakton numrin e anëtarëve që do të ketë secila parti në KZAZ për zgjedhjet e pjesshme.

 

 

Kutite hapen vetem me vendim gjykate,PS-ja ti drejtohet gjykates,po ja dha gjykata ok per ti hap kutite hapen,ndryshe kutite sikur dhe enver hoxha nga varri te ngrihet nuk hapen.

Sali Berisha nuk i hap dot kutite edhe sikur te doje,e para se nuk ka vendim gjykate dhe e dyta nuk i pret ne bese gati 2000 komisionere te PS te cilet kane kaluar me PD.

Prandaj mos u hudhni kot perpjete se jane gjona te renda keto per nje peshk.

Prandaj mos u hudhni kot perpjete se jane gjona te renda keto per nje peshk.

Jo per salmonet. Ata e kane te natyrshme te hidhen perpjete dhe te notojne kundra rrymes. smiley

Pse diskutuan peshqit s'behet nami mer, qe thua mos u lodhni. Leri te diskutojne. Pse kur diskutojme ne per lindjen e mesme do te thote qe e kemi marre persiper ta zgjidhim konfliktin? smiley

Seksioni i pyetjeve nuk eshte i mirepritur kur shkruan gjera antikutihapese, se vjen qeveriu dhe thote ti po abuzon me pyetjet,  hap nje blog tendnin dhe qit dufin antirame. Kurse gjerat prokutiste, kutihapese, kutiajrosese, etj, jane gjithmone te mirekutisura, mirepritura dmth. smiley

 Kutitë: Ç’të keqe ka...?

Dialog mes një opozitari dhe një studiuesi

Opozitari: Opozita jonë kërkon hapjen e kutive. Mazhoranca nuk pranon. Ç’të keqe ka të hapen kutitë?

Studiuesi: Të rihapen kutitë e votave!?

Opozitari: E, të rihapen. Po, ç’të keqe ka?

Studiuesi: Edhe kutitë e materialeve të votimit!?

Opozitari: Edhe ato. Ç’të keqe ka?

Studiuesi: Kutitë janë hapur një herë. Votat e çdo kutie janë numëruar nga 4 numërues, dy për çdo palë në një tryezë numërimi. Secila tryezë është vëzhguar nga 4 e më shume vëzhgues nga të dyja palët. Drejtuesit lokalë të çdo partie kanë vëzhguar gjithashtu numërimin e votave të çdo kutie. Këta e dinin me shumë përafërsi se sa vota prisnin për partinë e tyre nga çdo kuti e çdo fshati a lagjeje. Për çdo kuti ka pasur një duzinë e më shumë palë sy. Do t’i kishte rënë në sy ndonjërit që në kutinë X numri i votave ishte tej rezultatit të pritshëm ose nuk përputhej me atë çka dilte në ekranin e vënë në sallë për atë tryezë numërimi. Kjo vlen për çdo tryezë numërimi e për çdo kuti, në çdo qendër numërimi. Ka pasur edhe plot vëzhgues shqiptarë e të huaj. Në raportin e tyre këta thanë se “... nuk pati asnjë provë të numërimit të parregullt ose të manipulimit të rezultateve...”

Opozitari: Po, por opozita jonë kërkon të rihapen kutitë dhe të rivlerësohen e rinumërohen votat. Dyshojmë se ushtria jonë ose ka qenë syleshe ose është blerë. S’kemi prova për këtë, por ç’të keqe ka të rihapen kutitë e të rinumërohen votat?

Studiuesi: Cilat kuti të hapen? Sa kuti?

Opozitari: Të gjitha kutitë. Ç’të keqe ka?

Studiuesi: Janë mbi 4800 kuti të votave dhe po aq të materialeve të votimit. Të rihapen të gjitha!?

Opozitari: Të gjitha! Të gjitha! Të hapen aty, para një komisioni me deputetë, shumica tanët. Të shihet çdo votë. Ç’të keqe ka?

Studiuesi: Anëtarët e komisionit të shohin çdo votë!?

Opozitari: Po, një për një. Ç’të keqe ka?

Studiuesi: Për 8 kutitë e Fierit KQZ-së iu deshën 12 orë për t’i rihapur e rinumëruar. Me llogaritje të thjeshtë, hapja e të gjitha kutive dhe rinumërimi i të gjitha votave, një për një, në sytë e komisionit parlamentar, do të kërkonte të paktën 3 vite pune të përditshme. Pa lëvizur nga vendi. Se po të kenë nevoja personale a të sëmuret ndonjëri, procesi ndërpritet se lindin dyshime. Kaq vite nëse s’do ketë kundërshtime për ndonjë votë. E nëse do diskutojnë e kundërshtojnë mundet të mos mbarojnë asnjëherë. Kush e di se sa e si do zihen mes tyre! Është imja a është jotja!? Edhe tifozët e të dyja palëve pas tyre! Edhe i gjithë populli para ekraneve! Për disa vite rresht. Ditë për ditë. Natë për natë nëpër emisione debatesh po ashtu. Edhe Rama aty, pa lëvizur, se ka mundësi t’i rilindë dyshimi ke të vetët e kërkon nisjen nga e para te rinumërimit pastaj. Natyrisht edhe Berisha për pasojë. Atëherë, të hapen të tëra!?

Opozitari: Për hir të transparencës të hapen të tëra. Qoftë edhe nëse kjo kërkon një shekull. Vetëm e vërteta të dalë. Megjithatë, e vërteta e vonuar është e vërtetë e munguar. Ndaj rihapja dhe rinumërimi të bëhet me disa grupe numërimi. Kështu koha shkurtohet.

Studiuesi: Me një grup numërimi 3 vite sikur gjërat të shkojnë vaj. Me 3 grupe 1 vit. Me 6 grupe 6 muaj. Me 12 grupe 3 muaj. Me 36 grupe 1 muaj. Me 144 grupe numërimi 1 javë. Çilen metodë do zgjidhnit?

Opozitari: Të zgjedhin ç’të duan vetëm t’i hapin! E mira është sa më shpejt! Po kjo me 144 grupe bëhet njësoj si më 28 qershor në fakt. Ndaj, le të bëhet me 36 grupe për një muaj.

Studiuesi: Me 36 grupe njëherësh!? OK. Pra besimi për rinumërimin korrekt do t’u delegohet numëruesve të çdo grupi. Afërmendsh që anëtarët e komisionit parlamentar në një moment kohe mund të shohin vetëm një votë. S’mund të shohin 36 vota njëherësh që rivlerësohen në të njëjtin moment nga 36 kuti. Sytë në një pikë fiksohen. Edhe tifozët, edhe populli para TV-rave po kështu. A nuk mund të lindë dyshimi në korrektësinë e këtij numërimi të dytë? Ku ka delegim, ka dyshim. Pse këta numëruesit e dytë do të jenë më korrektë e më të besueshëm se të parët!? Pse liderët dhe popujt “opozitarë” dhe “pushtetarë” do besojnë këta të dytët!?

Opozitari: Të parët ishin syleshë dhe na i blenë. Të dytët janë të sigurt. S’i ke parë sa të vendosur janë në mitingjet tona. Kemi plot për të zgjedhur tani mes tyre. Trima dhe besnikë të vërtetë. Luftojnë për ideal e jo për pushtet si ata te 28 qershorit!

Studiuesi: Po edhe për të parët kështu thatë, që janë syçelë e të sigurt! Edhe këta në mitingje dilnin. Pastaj, a të kujtohet se mosmarrëveshjet filluan në momentin kur filloi të qartësohej rezultati? Gjithnjë sherret në numërim në këtë moment kanë filluar. Tani rezultati është i qartë. Edhe qëllimi i palëve është i qartë. Njëra kërkon të mbrojë rezultatin e 28 qershorit, tjetra kërkon të vërtetojë se ia kanë vjedhur votat. Me këto synime sherri do shtrohet këmbëkryq që në fillim e do vazhdojë në çdo moment. Të zezës do t’i thonë të bardhë dhe anasjelltas. Do duhet një skalion i dytë të ndajë sherret për çdo votë. Po edhe këta do hyjnë në sherr. Do duhet një skalion i tretë. Në sherr edhe këta. Në fund do duhet që sherret t’i ndajnë Rama dhe Berisha. Për çdo votë. Pra aty duke numëruar të dy, natë e ditë. Po këta për sherr e kanë mendjen vetë e po fusin të tjerët në sherr. Edhe populli para ekraneve sherr do bëjë. Si puna e ndeshjeve që shikohen nëpër bare e restorante. Tifozët zihen nëse ishte penallti apo jo. Asnjëherë s’bien në një mendje. Edhe përsëritja e ngadalësuar në ekran nuk i çon në një mendje, ishte a s’ishte penallti.

Opozitari: Sherr le të bëhet, dynjaja le të digjet. Vetëm e vërteta të dalë. Numëruesit dhe komisionerët tradhtarë e syleshë të 28 qershorit të ndëshkohen. Mos t’i vejë mëndja njeriu të luajë me votën!

Studiuesi: Po këta të 28 qershorit do ngulmojnë se kanë numëruar saktë. Në procesin hetimor gëzojnë të drejtën e prezumimit të pafajësisë. Kanë të drejtë edhe të mbrohen nga akuza për neglizhencë apo korruptim para komisionit hetimor parlamentar. Pra, do kërkojnë të jenë prezent në numërim si palë e tretë e interesuar. Secili prej tyre që do ndjehet i kërcënuar nga numërimi i dytë, praktikisht gjithë, do kërkojë të drejtën e tij, vetë apo edhe me avokatë. Do kundërshtojnë rezultatet e numërimit të dytë se u duhet të mbrojnë rezultatin e numërimit të parë. Do mbrojnë veten. S’mund të pranojnë se janë shitur. Se mos na plas sherri mes numëruesve të parë opozitarë dhe atyre të dytë opozitare. Sherr brenda opozitës, mes mijëra numëruesve të secilit raund. Këta të mazhorancës do fërkojnë duart. Mes tyre s’do ketë sherr. Përkundrazi, unitet në mbrojtjen e rezultatit të 28 qershorit. Kanë edhe këta të LSI-së aleatë tani. Aq më shumë që këta të LSI-së do t’i bëjnë sytë katër të gjejnë se si ia ka marrë votat opozita socialiste e Ramës.

Opozitari: Tymi le t’i dalë, vetëm transparenca të bëhet. Të rihapen kutitë e të rinumërohen votat. Ç’të keqe ka?

Studiuesi: Po sikur të mos bien dakord as me numërimin e dytë? Me gjithë këtë sherr që mund të plasë! Të bëjmë një të tretë!?

Opozitari: Do bien dakord. Do bien dakord. Do e formalizojmë në marrëveshje politike.

Studiuesi: Po kështu kishin premtuar edhe para 28 qershorit. Kishit marrëveshje. Edhe kod elektoral konsensual. Edhe komisione zgjedhore, edhe kolegj gjyqtarësh konsensual. Po s’e mbajtët fjalën ama! E plasët sherrin. Me ca vonesë e niset sherrin, po ja ku jemi tani! Le që, nëse jua blenë numëruesit, vëzhguesit dhe komisionerët e parë, pse të mos jua blejnë edhe të dytët?

Opozitari: Ka mundësi t’i blejnë edhe këta të dytët në fakt. Berisha s’të fal për pushtet. Atëherë të bëhet rinumërimi i tretë, i katërt derisa të bëhet transparencë dhe shkelësit e shenjtërisë së votave të shkojnë në burg. Edhe të parët, edhe të dytët e kështu me radhë. Ç’të keqe ka?

Studiuesi: Ti sapo the “transparencë e vonuar, transparencë e munguar”!

Opozitari: E vërtetë. E lëmë mënjanë këtë variant për momentin. Kemi edhe variant tjetër, më të thjeshtë. Për shembull, le të hapen vetëm 100 kuti. Të biem dakord se cilat do të zgjedhim. Kampion me 100 kuti nga të gjitha qarqet. S’ka më mirë. Apo s’ka mësuar populli statistikë këto kohët e fundit. Rezultati i 100 kutive menjëherë përgjithësohet për gjithë Shqipërinë. Merret vesh se kush ka manipuluar dhe kush ka fituar. Kuptohet, mazhoranca ka manipuluar dhe ne kemi fituar. Ja kështu. Kjo dihet! Ç’të keqe ka?

Studiuesi: Por njësoj sherr do ketë edhe për këto kuti e për votat e tyre. Deri te Rama e Berisha. S’do bien dakord. Secila palë do kërkojë të nxjerrë palën tjetër manipuluese. Kush do ta ndajë sherrin!? I gjithë populli po ashtu, në sherr. Në një qafë do përfundojmë edhe me këtë variant.

Opozitari: Punë e madhe! Sherr të bëhet! Vetëm e vërteta të dalë! Ç’të keqe ka?

Studiuesi: Po mirë, le ta zëmë se nga këto 100, që kanë afërsisht 50 mijë vota, del se 2000 vota janë “manipuluar”. Nga të cilat 1200 opozita dhe 800 mazhoranca. Ç’do thoni?

Opozitari: E kemi vetë në dorë. Po të duam, themi se kanë bërë manipulime edhe tanët. Punë e madhe. Rëndësi ka të vërtetohet manipulimi. Tek e fundit ne në opozitë jemi. Barazimin në xhep e kemi. S’kemi ç’të humbasim. Ne e dimë që tanët i kanë bërë përpjekjet që të përlajnë ca vota. Nga votat e LSI-së se më shumë se andej nga demokratët s’na dilte gjë. Vetëm ndonjë fort i shkathet yni çoku bënte diçka ke shporta e demokratëve. Por, po të duam, themi edhe që këto 100 kuti nuk përfaqësojnë të vërtetën e gjithë Shqipërisë. Kanë manipuluar këta të mazhorancës më pak në këto kuti, por po të hapnim kuti të tjera në bastionet e tyre do dalë që kanë bërë ata më shumë. Le që, në dorë e kemi të kërkojmë më shumë se 100 kuti ose ndërrojmë numrat e kutive. Në fakt, do bëjmë sherr të madh në komisionin parlamentar që të hapen kuti nga zonat ku e marrim me mend se ata të mazhorancës mund të kenë bërë më shumë zullum se këta tanët.

Studiuesi: Po pse budallenj i kujtoni ju këta të mazhorancës? Edhe ata e dinë se kështu do silleni me 100 kutitë dhe s’do bien dakord. Edhe ata do kërkojnë ose më shumë kuti ose kuti në zonat ku ata mendojnë se ju keni futur më shumë duart. Sherr i madh për numrin e kutive. Do përfundojë që të kërkoni që t’i hapini të gjitha kutitë. Ose do mbetet ke 100 kuti po s’do bihet dakord se cilat kuti konkretisht, ju do kërkoni kuti në disa zona dhe ata në zona të tjera.

Opozitari: E thjeshtë. I hedhim me short numrat e kutive. Ç’të keqe ka?

Studiuesi: Po t’ju bien kuti që s’i keni qejf, se mos thoni se edhe shorti është bërë me hile? Do hetojmë edhe hedhjen e shortit pastaj?

Opozitari: Po, edhe këtë mund ta themi. Gjithsesi, shohim e bëjmë, pa vetëm kutitë të hapen. Votat të rinumërohen. Dihet që janë bërë gabime. Gabimi njerëzor është. Këto i shesim si manipulime. Kollaj fare është. Ne e kemi dhënë verdiktin tonë. Votat na janë vjedhur. Na duhen vetëm ca prova tani se për dreq s’bëmë asnjë kontestim më 28 qershor. Sikur edhe një votë të dalë e numëruar gabim, vërtetohet teza jonë.

Studiuesi: Meqë ra fjala, si do hidhet shorti për kutitë? Me zare, sfera apo me letër me vrimë?

Opozitari: Shohim e bëjmë për këto. Rëndësi ka të hapen kutitë. Ç’të keqe ka?

Studiuesi: Edhe nëse përfundojmë njësoj në sherr të pafund për numrin e kutive apo numrat e kutive dhe pastaj për çdo votë dhe projeksion rezultati? Në këtë variantin e dytë me 100 kuti ka më shumë lloje e burime sherresh se në rastin e hapjes së të gjitha kutive. Në variantin e parë të paktën s’do ketë sherr se sa dhe cilat kuti do hapen! Tek ky i dyti do ketë dy lloje sherresh, për numrin dhe/ose numrat e kutive dhe pastaj për çdo votë deri në pafundësi.

Opozitari: E lëmë mënjanë edhe këtë variant për momentin. Kemi edhe një variant tjetër. Për shembull, hapim vetëm kutitë e Beratit, Tiranës dhe Shkodrës. Këtu fle lepuri. Nuk janë shumë kuti. Rreth ¼ e të gjitha kutive, ndoshta pak më shumë. Në fakt, ky është qëllimi i vërtetë. Varianti i parë yni ky ka qenë dhe mbetet.

Studiuesi: Po edhe këtu sherr do të plasë si në variantin e parë e të dytë!

Opozitari: Punë e madhe. E vërteta të dalë. Ç’të keqe ka?

Studiuesi: Ka vendosur në themel gjykata për këto kuti.

Opozitari: Punë e madhe. Tek e fundit s’kërkojmë të ndryshojë rezultati. Vetëm të shohim se ç’ka në ato kuti dhe kaq. E dimë që na e kanë futur. I blenë këta tanët. Le që kishim inate brenda vetes. “Dy këndes në një qymez” shkoi puna në Berat.

Studiuesi: Gjykata Kushtetuese ka thënë që “pavarësia e gjykatave nuk vendos embargo ndaj vlerësimeve kritike që mund të vijnë nga qytetarët apo deputetët, por artikulimi i këtyre vlerësimeve nëpërmjet raporteve të komisioneve hetimore parlamentare nuk është në përputhje me parimet kushtetuese”. Pra, jo vetëm s’hetohet një vendim gjykate, por as kritikë s’mund të ketë për një vendim gjykate nga Parlamenti.

Opozitari: Këtu po akuzojnë e shajnë pa doganë! Punë e madhe se u kritikuaka gjykata nga Parlamenti! E çfarë pastaj?! Aq më shumë që e dimë se gjykatësit i bleu Berisha.

Studiuesi: Po pse nuk i kërkoni mendim Gjykatës Kushtetuese? Të vendosë ajo nëse rihapen kutitë apo jo. Qoftë për variantin e parë, qoftë për të dytin e qoftë për këtë të tretin! Aq më shumë që kjo gjykatë ka rrëzuar plot akte të qeverisë. Mjafton që opozita të shkojë në Kuvend, të bëjë betimin, të kërkojë me 28 firma deputetësh komision hetimor, të shkruaje 3-4 faqe dokument kërkesë për qëllimin e hetimit, lëndën për t’u hetuar, metodën hetimore, përfshirë variantin që dëshiron për rihapjen e kutive. S’do bjerë dakord mazhoranca për hapjen e kutive të kërkuara!? Punë e madhe! Opozita i kërkon mendim Gjykatës Kushtetuese për drejtësinë e kërkesës së saj. Gjykata Kushtetuese vendos. Kështu është vepruar për këto hetimet parlamentare edhe më parë. S’keni fare nevojë t’ia kërkoni Berishës rihapjen e kutive. Kërkojani Gjykatës Kushtetuese. Mjafton të shkoni në Kuvend.

Opozitari: Të shkojmë në Kuvend. Na i blen Berisha gjysmën e deputetëve, po u futem aty. Mezi po i mbajmë këtu jashtë. Le pastaj të shkojmë në Gjykatën Kushtetuese?

Studiuesi: Po ju në gjykata po akuzoni Berishën për shpifje. Në Gjykatën Kushtetuese do shkoni për të vërtetuar çmendurinë e Berishës. Pse nuk kërkoni edhe të rihapen apo s’rihapen kutitë nga kjo gjykatë? Ç’të keqe ka?

Opozitari: Për shpifjet i besojmë gjykatës. Berisha s’ia ka ngenë t’i blejë gjykatësit për shpifjet. E ka treguar që s’e prish terezinë për to. Ndërsa për votat dhe pushtetin s’të fal ai. I blen të gjithë ose i tremb. I frikshëm është. Edhe nëse i humbim gjyqet për shpifje, punë e madhe. Ka shpifur, kemi shpifur. S’ka rëndësi kush ka shpifur më shumë. Nëse ka shpifur ai më shumë, në dorë e kemi t’ia kalojmë. Rëndësi kanë votat. Pas tyre është pushteti. Pastaj kemi edhe Gjykatën e Strasburgut për shpifjet. Deri atje do shkojmë për to. Këtu s’i arrin dora Berishës. Do vërtetojmë se i ka të gjitha shpifje.

Studiuesi: Do shkoni deri në Strasburg për shpifjet dhe s’shkoni dot as te ana tjetër e godinës së zyrave të Kuvendit, ku ndodhet Gjykata Kushtetuese.

Opozitari: S’është puna aty. Po sikur Gjykata Kushtetuese të thotë se kutitë s’rihapen!? Kush duron Berishën pastaj! Ja do thotë, e dija unë! Ju thashë! Le që edhe këta të Gjykatës Kushtetuese në dorë i ka ai. I blen ose i tremb.

Studiuesi: Shkoni në Strasburg edhe për kutitë atëherë. Meqë kërkoni transparencë dhe drejtësi me çdo kusht dhe jo pushtet. Qëllimi i vetëm juaji apo jo? Ç’të keqe ka?

Opozitari: Zgjat shumë deri në Strasburg për kutitë. I bie për 2017-n. Kush pret deri atëherë! Shpifjet presin, votat s’presin! Le që ku i dihet. Berisha blen edhe ata të Strasburgut. Ndaj, s’ka zgjidhje tjetër. Të ikë Berisha. S’ka zgjidhje tjetër.

Studiuesi: Pra ju nuk doni të përdorni rrugën ligjore për kërkesën e kutive. Ore, mos nuk e keni seriozisht ju këtë punën e kutive. Kështu i bie që nuk ju duhet drejtësia, transparenca, votimi i lirë, po vetëm të ikë Berisha?! Pra, të merrni pushtetin!

Opozitari: Tani e kuptove ti këtë? Në fakt, po ta kishe kuptuar, s’ishe lodhur të arsyetoje kaq gjatë kotësinë e të gjitha varianteve të rihapjes së kutive. Ne e dimë që asnjë variant nuk ecën. Ti qenke budalla fare. Jeni ca leshko ju studiuesit në fakt. Berisha e dinte që në fillim se hapja e kutive s’shkon me Kushtetutën dhe tha ‘jo’. I interesonte ne fakt, jo se e ha meraku për Kushtetutën. Mirë që tha ‘jo’ se po të mos i kishte shkuar mëndja se ç’është kjo rihapja e kutive, do kishte pranuar t’i rihapte kutitë e kush ia hynte gjithë kësaj valleje pastaj! Nuk u nxitua ai këtë radhë se do ia kishim hyrë një valleje pa mbarim. Kot s’thotë populli fut një lek e hyr në valle, jep miliona e s’del dot pastaj. Më kollaj është të bësh mitingje për javë sesa të rinumërosh votat. Kutitë janë sa për motivimin e popullit “opozitar”. Po punë dreqi edhe këto mitingjet. Na prishi mendjen ai yni më 15 nëntor dhe sfiduam Berishën. Berisha eto mitingjet i ka zanat. Hajde mblidh prape njerëz tani! Këta tanët për mbledhje a punëra ndërtimore janë të vetmit, por për mitingje s’ia thonë.

Gazeta Standard

No koment per sa kohe qe nuk arrij ta lexpj romanin. Mesiguri edhe ky qe na e ka postuar as qe e ka lexuar. Thjesht meqe ka semundjen e kutizmit, ka pare aty fjalen kuti me shumice dhe na e ka derguar. Po pse ne budallenj jemi qe te lexojme gjithe ate roman? Kur te kesh kohe beji nje konspek dhe na e dergo. Megjithse harova, ti vetem kohe qe ke gjithmone! 

Eshte me mire kur s'lexon dhe s'degjon se c'thote bota. Vere nje kuti ne koke dhe je rrehat.

P.S. Me eshte rritur prap leshi. Do vish te ma rruash pak? smiley

Hahahahha e kom lon zanatin e bereberit se me erdhen tek dyqoni ata taksidaret e Sali-ut dhe me thane se ti (pra une) ke per tu fut te biznesi i modh! Une shtanga dhe i thashe qe si ka mundesi me me barazu muve me biznesin e Armos psh qe dihet se osht i modh. Hajde hajde leni keto gjona - mu pergjigjen - se ti bo xhiro me shume se 5 milion te reja ne vit por e mcef. 

- Ne kemi fut tek biznesi i modh firmen e Fazlliqit qe nuk ka bo as edhe nje leke xhiro e spo te futkemi ty- me thane dhe iken. Keshtu, qe bona ca llogari e pash se nuk me dilte hesapi dhe e kom leshu me qera qyqonin. Them te punoj ne ilegalitet apo ne te zeze si i thoni ju. Mirpo duhet me i shku klienteve tek shpia. Ca me bo duhet me punu. 

Tani ti xhibo do qe te te vij atje ku je ? Mire, po ma rezervo nje bilete avjoni vajtje-ardhje si dhe me sill nje garanci pasurore dhe nje ftese qe tiaparaqise ambasades ameriqene ketu. Gjithashtu, boj hajer me dero me cek ene nja 100 dollare se duhet me pagu intervisten kur te me therasin. Deri sa te te vije une do jesh bo si majmun e kon per te te cu ne kopesht zoollogjik. Uroj qe te kete internet access tek kolibja jote. 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).