A e kujton njeri Myslym Lelën??

Mu kujtua një vlerësim i Eda Zarit, anëtare e së njëjtës familje e cila i cilëson Lelat si përfaqësuesit më dinjitoze të folklorit Shqiptar.

Myslymi padyshim mbetet më virtuali i kësaj familje legjendare

47 Komente

Po si mer daj nuk e kujtojme ne Myslym Lelen perrlen e muzikes popullore Tironse,po pese gjashte veta jena ne lale ne kete forum qe e njofim,pranej mos prit shume per ket pune se anej matone ka plas muzika labe,prit nga ana tjeter kur t´plasi ciftelia.

Sa Labi i modh paska qene mer daj,,,, paska pas me shum lab, se sa kokrra orizi ne Cinimacin.

folku shqiptar nje "meltin pot"

Chene rrofsh për linkun.

Lymi ka pas qenë edhe qyfyrexhi i modh. U bone shumë vite dhe s'me kujtohet si e ka pas emrin ai këngëtari tjetër që ka pas një lokal tek Sahati. Shpesh të shtunave u bojshin bashkë dhe knojshin për qejf të shpirit. I çik' raki e i çik' mëlçi dhe hec dajee aheeng deri sa s'kishin fuqi.

Hajt pershnetje mer cuna, megjithese jena specie ne zhdukje!!!

Avokati thote -a keni pa na i romak me pallto... kurse une po  them -a keni pa na i Tirons pa nallone...na u bon gjithe tironsa, kur tironsa kan pas qene ene jon tu u numru me gishtat e dores...

Tironsa me Partizonin e Dinamon ....Levizje e modhe e kuadrit ...ma vone levizje tektonike nga poshte Alpeve, eh e mjera Tirone???

Pershnetje gjithe tifozave te tirones me kongen

http://www.youtube.com/watch?v=_VtwFxbypok&feature=related

tirona kampion, po Tirona e vertete amo...

 

Avokati thote -a keni pa na i romak me pallto... kurse une po  them -a keni pa na i Tirons pa nallone...na u bon gjithe tironsa, kur tironsa kan pas qene ene jon tu u numru me gishtat e dores...

Kape i çikë kët' tek 0:50 smiley

uh se harrova; kur t'hudhni na i lek bojini syte kater qi i merr orkestra...se nemelazem, tashi Tirona o bo e modhe ene kena krushqi ene ka ajo tema tjeter..." src="http://arkivi.peshkupauje.com/sites/all/modules/smileys/packs/Yahoo!/tongue.gif" />

U pika juve smiley.  Ta keni per nder.

Vallai zakon koti ai i orkestres.  Pagim fiks me mire, ene leket i merr i zoti i dasmes smiley

Keshtu e bejme ne ka tema tjeter smiley.

po i nderuari te nderon sot mi MondSmile

per sa i perket atij muhabetit te orkestres eshte me t'nime motra Smile

kuleta ndor te burrit osht e came, gjithmone... te ju, dasma do mish, kurse tek ne do aheng; qofte ene me pjate bosh, po qe ahengu i mire shko voj ene dasma ene jeta e ciftit

paren nuk e ha as qeni thojn tironsit,

qejfi nuk ka cmim

Shif tani, une me gjithe qejf e vazhdoj ket "ne vs ju" per humor, por jo me seriozitet steriotipesh tip "aheng vs mish" smiley.

Pastaj eshte edhe nje teme tjeter, ku peshqit po rreken te perkufizojne "lumturine".  Shije shije, lumturi lumturi kjo dynja, turi smiley.  Une nuk e di ne cfare dasme jugu ke qene ti, por ne ato qe kam qene une, mishin e kemi ngrene, edhe e kemi tretur duke kercy. 

"Kuleta ndor te burrit osht e came, gjithmone"; me behet qejfi qe me ne fund pranohet nga burrat kjo pune, se ne pergjithesi na akuzoni ne seksin dobesisht xhepshum qe konsumojme smiley.  j/k.  Ideja eshte kjo qe kuleta do cpohet se dasem eshte, por mund te kaloje ose nga nje ane e salles, ose nga ana e kundert. 

stereo- mono, ne me shpia me qerpic jena rrit, nguc e nguc keshtu qe ca folshim na nigjote komshiu ,skena pas ca me mcef...Tongue

sa per stereotip une jam anti-pellazg i deklarum, se vij nga kryqezime kulturash thojne ;sa per lumturine, kjo kaplloqja ime nuk e perkufizon dot,prape tironsit thojne vetem budalla eshte i lumturTongue

 

Nejse ndoshta neve na ze rakia shpejt edhe nuk e mbajme rakine si juve ...megjithese kur kam qene me nje dasem tuajen,iu pergjigja te gjitha dollive nje e nga nje, te dollibashit edhe u habita se si, ai mund te mbante sa mua, qe isha nje sportist i fuqishem ne ate kohe; se kush e thirri ate dhe une perfitova nga rasti duke dyshuar,  nderrova goten timen me te atijTongue kur car te shof; gota e atij ishte mbushur me uje...nuk i thashe gje ne sy te njerzve, por i bera te kuptoj qe ma kishte bere me hile...kur u largova me thane me shume respekt "Faleminderit, se ti kishe te drejte me na prish dasmen"Smilendoshta kjo eshte eksperience personale dhe nuk ka lidhje me dasmat e tjera, por qofte dhe per kete une nuk mbaj meri asnje Smile

 nallonet i kan sjell dibranet n'tiron.

Hafsa Zyberi, big mama e kongës tironce. Merita Halili dhe Artojola Toska, 100% nga Hafsaja e kanë frymëzimin. Gjenerata e Hafsase, Fitnetes ose Lymit të papërshkrueshëm.

Mos harroni edhe Zon Zyberin.

"Atij plakut boni nere, mi shamiverdhe,

Lyja faqen me feltere, mi shamiverdhe..."

Myslim Lela ka qene nje instrumentist shume i mire,por disa here reshkiste ne kong te origjines se vet!

Nejse i mire ka qene,por per konget e tirones,puro shqiptare,jo turko-jevgjitshe  te degjenerume,kane qene keto: 

 

http://www.youtube.com/watch?v=6Ec6G74ygqI

Kush eshte ky Dashi? Ndonji kengetar i ri?

 

Molin e kam pare vetem nji here tek Vorri i Bomit. Me faqore ne xhep dhe nji cigare ne goje duke ecur atje ku ka qene ish-supermarkata. me tregun dhe me thane ky eshte Moli. Pa fjale!

Si i paguan abuzimet me trupin tat, deri ne qindarken e fundit. "Mother nature" vonon por nuk harron.  

Dash Peza osht cuni i Bab Myslymit. Atij qe ka pas thone se do t'hajme me lug florini.

Cuni vet osht kengtari i Edit.

plaku tregote i histori qe ja kishte thone lymi:

i vje gruja burrit ene i thote

- thone per filonen se ka njel me barre

- pune per te, i thote burri

- thone se e ka me ty

- pune per mu

- po un ca t boj un... ca jom un ktu... gur vorri e

- pun per ty

 

 

komenti i plakut tim ka mrapa.

- kshu per aheng e per rrespektin qe ta bote e per qefli s ka pas njeri si lymi. ene me thone te drejten ktu m tirone nuk i kena ra noihere m qafe jevgjve... per aheng jena bo perhere, shoqni kena pas sa t dush... po per tu martu jo vallai se e nigjo cer historish trego a jo... prishet struktura shoqnore vallai

Mono, qe konga tironse duhet pastru nga "evgjitlliku", ate mos m'a diskuto po deshe. Ene i filter te holl qe kap "turqizmin e trashe", po ashtu.

Ashtu si konget labe qe i kon bo me orkestrim - turp i Zotit!!!

Urdhno lale, Qomilen e M. Halilit (per mu mo e mir se varianti i Parashqevis).

Merita Halili ka le per ato konge mer.

ka tipin e zerit, grykes, gojes ... cdo gje fiks per te kenue njato konge.

gjyshja ime me shami te bardhe, rahmet paste, adhuronte Meriten kur kendonte kengen  e ushtarit

: m'ka marr malli per nanen time etj......

dakort jom deri diku jabonxhio, po jo me vu kritere t forta fare se masanej njel jo tirona pa muzike po gjith ballkani... biles duhet me i hy ene herr herbertit m sall t orkestres me ja heq ca vegla muzikore fare...

 

po ene me i heq kriteret fare mso si ajo barcaleta masanej

shkote njoni per vizite ke i tjeter qe se kishte fort qef. ene po cote i trajse me rrush. rruges ju kujtu sa inot e kishte ene i boni sh*rren ciper trajses. masanej rruga ishte e gjate ene e mori etja. kshu qe e hapi trajsen ene filloi kte kokrren se paska kap... as kte... as kte... si perfundim maroi gjith trajsen...

un per momentin i here, si zyle telefoni kom ke shkallet e tujonit...

mos... mos me thuj qe s'te puno jutubi, se te kom 10 mu n'kompiuter e n'kapitalist ... nuk po e shef muharrem ahmetin mer??? e qita pri vorri ket kong mer... kortezi e Lorit prej italijet.

lene se kom qen m golem para nja tre vjetesh... mjes drek dark e vejshin gjith albumin e kti ke lokali posht pallatit...

Ene i gjo: kjo tem u hap ne koh jangllish, se ishte tamom me i dit qe po u folte roncem per kong labe. Dul icik si karshillik, e kom llafin.

Po c'boni! Per mu konga me e modhe lirike e Shqipnis Mesme: Mun aty te shtat zym'ylat!!!!!

Po c'boni! Per mu konga me e modhe lirike e Shqipnis Mesme: Mun aty te shtat zym'ylat!!!!!

ku kënojshin o' shtat' bylbylat amon, amon, e amon e smiley

qe' ke baba

smiley

bylbyl bylbyl Fitnetja jarebi smiley

c'osht kjo goc o qe rrin mas dere... smiley

m'u mush dhoma me zonin e Fitnetes. S'punoj dot tashti.

shpiiirtooo syt e zez kryt o bash ezmeeere amoon aamooon eeee aamoon ee

syyyyyyyyyzeza o kur m pa muee uulii kryyt e uulii kryt o moj tuj meenuue eeee ej amon

neper fusha te bariit ooo bylbyyl o oh me luule t beehaariit ooo bylbyyl oo

hec mo ja q*fsha nonen statistikes hidraulikes ene mekanikes se ngurte kush i ka shpik qe ja q*fshin nonen n vorr qe kom provim per 3 dit e gjys...

Po te mos ishte n'origjinal kong me dylberllik, edhe ajo "amon kom nji babe, amon iftijar-e" do ishte e paarritshme!

ku ka konge pa dylberlluk mer yahoo smiley

"Po te pyes sa vjece je" ! 1000 euro i shkon litra rakise.

"Tironc nuk bohesh,lind".

tironc nuk esht origjine; tironc eshte religion!

Nuk bohet me bukur se e ke thon, Brad!

PS nuk do e harroj kurre ate vit kur Rapid i Vienes (i njejti raport si 17 nentori-partizani me Austria-n e Vjenes) ishte shume ne forme dhe ORF organizoi nje mbremje me tifozat e Rapidit. Midis tyre ishte nje tifoz i famshem i verber i Rapidit. Qe nuk lente neshje pa shku dhe gol pa te tregu se si ishte bo (shofin syt e zemres); e pyti moderatoja (ne mos gaboj ka qen Vera, Brad, nuk di sa e ndjek TV-ne austriake), i tha: Kur je bere tifoz i rapidit, kti te verbrit. Dhe ia kthe ky direkt: Tifoz i Rapidit lind, nuk bohesh.. smiley

 

ku ka konge pa dylberlluk mer yahoo

TongueBedrie ke thon i gjosen te reSmile

updeiti funit me LSI-ne, na kallxoi se dylberlliku nuk njef krahine Tongue

Tashi me u fut n'diskutim,familjet qytetare tironce kan qene nje gjo fort e rralle persa i perket urtesise dhe butesise...si me thone dhe rakine e kane pi te bute per mos me i ra n'qaf njeriu.Thojshin, rakia e forte te co n'lufte ,kurse kjo e jona nuk te co  me larg se jaronja.

po ene tironcit kan pas na i kokerr, se pyll pa derra nuk ka...po un flas gjithmone per familjet qytetare,qe se hupen miresine ene n'dit mire ene n'dit te keqe.

 

Tashi desha me iu tregu nje histori xhomlliku,t'jetume...

Kam pas qene nji miku im Tahipi, cun garip qejfli, po ene allcak i cike..

ene e kishte shume inot ate robin e klubit te xhomllikut, qe nuk po e permen emnin se ene ate e kom mik...

Ai e spiunote shpesh tek te plotfuqishmit...ene Tahipi shko i dite prej dite tek banaku i klubit ene mer i birre, pa e pa ne sy fare ate robin,ulet perballe akuariumit te peshqve qe ishte siper banakut tuj pa peshkun  mrena...

Kte robin e ze fryka ene afrohet te telefoni...ne ket kohe Tahipi ja fut me grusht akuariumit...ene fap cerrja.Vine kemishblute ene e arrestojne Tahipin.Kur e morin ne pytje per "vepren penale" qe kishte bo, ai i pergjigjet "E thyva akuariumin, se me pa peshku me inot"

E majten nja dy tre ore ene e lirun, se skishin ca ti bojshin.

Po ene ai robi klubit zuni men amo...

Heren tjeter do ju kaxoj na i histori alidemi ...rreth prroit te palpoces,a no i gjo sen tjeterTonguehika tashi, se jom tu perzi rakine me ujnat ta coj 18grade se mqeka rrit gradacioni mas lehonise...Big Grin ene nuk du me u flliq, se kom emen te mire, te gjithe me thojne te lumshin duret ,e ke qa. Formula osht moskat me thomson,nuk e kom sekret,po sekreti osht ke durimi ne perkushtimi me bo raki te mire...

ene i pershnetje tjeter

http://www.youtube.com/watch?v=c9zIIaYcj6g

 

 

Ja dhe cunat,

Dy te bardha nji te zeze.

Per qeleshet e kom fjalen....

 

ciri  bohet mer kshuna ene ktu qeka prish tastjera ....apo ene kyna o tu msu dymllet pik shtatshin ka perparja, mos mer daje se ke ma na bo na i qamet, mqajfsh mu, pajzot lene ate pun t do baba fort ruj vedin se qeke si hurm harabije e kom fjalen per emnin...

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).