A doni te qeshni me JCVD ?

E njihni JCVD mo ? E njihni, e njihni, e di une se e njihni. Ki tipi quhet per se gjeri : Jean-Claude Van Damme.

Ky eshte filozofi me i ri belg, nje nder yjet e filozofise europiane. Por le te njihemi disi me filozofine e tij.

1. C'mendon JCVD per ajrin ?

Pergjigje : "Jam i magjepsur nga ajri. Po ta hiqnim ajrin e qiellit, te gjithe zogjte do te binin pertoke... edhe avionet... Ne te njejten kohe, nuk mund ta prekesh... edhe ekziston edhe s'ekziston... E ushqen njeriun edhe pa pasur uri... It's magic... Ajri eshte i bukur e prape ti s'mund ta shohesh, eshte i bute dhe s'mund ta prekesh... Ajri eshte pak a shume si truri im..."

...

...

Do kete dhe te tjera por prit te vije njehere viti i ri.

12 Komente

Ik mer se ai eshte i amerikanizuar; nje perfaques i denje i kultures superiore amirikune. smiley

Mire qe s'tha qe po mos te kishte ajer, do hanim sorra ne vend te dinde.

Hurbinek, seç me tha ajo bashkeshortja jote qe te ka sjelle Plaku i Vitit te Ri mer...e vertete? smiley

C'do te thote te jesh "aware", sipas JCVD ?

Pergjigje : "Ka ca njerez qe nuk ia kane arritur sepse nuk jane aware, nuk jane "ne dijeni". Nuk jane ne dijeni qe ata ekzistojne. Te gjoret, nuk e dine kete. Duhet t'i rizgjosh njerezit. Domethene, ka njerez qe e bejne punen e tyre, qe studiojne, qe kane nje diplome, jane ne kontakt me tere kete. Ti je me rrufe dhe ia ben gjithmone "snif". Duhet t'i frysh hundet. Do nje shami ? Ka njerez keshtu qe nuk jane aware. Une jam aware, e sheh ? Ky eshte nje shembull, jam aware"

______

La philosophie belge cartonne. Allez, z'êtes les premiers ! smiley

O Hurbi lere mor rehat JCVD se eshte bob.  E terheq ndonjehere llullen me shume sec duhet, po i falet se eshte i vecante, edhe kur ishim femije te gjthe jemi kenaq me filmat e tij, ka qene aktori me i preferuar.  

Sa i shpejte  ky Admini mor ncncn  smiley

Po per lajthine, ç'mendon JCVD ?

Pergjigje : Nje lajthi, une e thyej mes tuleve te mia, e sheh ?

________

Po per kikiriket, JCVD, çmendon ti ?

Pergjigje : Vdes per kikirike. Je duke pire nje birre dhe befas te peshtiroset. Atehere tak ! ti ha nje kikirik. Kikiriket jane te embel dhe te kripur, te forte dhe te bute, si nje femer. Te hash kikirike, it's a really strong feeling. Dhe pastaj te hipen prape qejfi te pish nje birre. Kikiriket jane levizja e perhershme ne doren e njeriut."

________

OOps, po ngrihem te marr nje birre. Ta provoj nese ka te drejte, filozofi yne belzh.

Te tjera nga JCVD. 

 

Sipas statistikave ne cdo 5 persona njeri eshte i desekuilibruar. Nqs ka 4 persona rreth teje edhe ata te duken normale, ketu ka nje problem.
 

Nqs ti fle dhe enderon sikur fle, atehere te duhet te ngrihesh 2 here nga gjumi.
 

Nqs ke humb ne nje pyll edhe rri aty 2  vjet pa leviz, atehere do te mbije myshk ne njeren nga kembet. Atje eshte veriu.
 

Nqs ti i flet solucionit per te lare dyshemene, kur je duke pastruar shtepine, atehere ai do jete me pak i perqendruar. 

Nqs i telefonon nje parashikuese te fatit, dhe ajo nuk e ngre telefonin pa rene akoma zilja atehere mbyll telefonin. 

Qenkan te forta dhe keto. Me e bukura eshte kjo, qe ka vene ne dyshim te gjitha mendjet shkencore te botes : mos valle JCVD eshte nje gjeni dhe askush nuk e kupton ? smiley

Ja çfare thote ai, lexojeni mire sepse eshte e thelle shume :

Nese je ne nje shtrat duke bere dashuri, dhe bie nje termet, atehere te duhet te veprosh ne kahun e kundert te lekundjeve te tokes, perndryshe je duke punuar kot.

E madhe.

Kjo eshte e forte se ka njerez qe kane vajt dhe kane bere llogaritjet dhe ju ka dale e vertete.

Nje lope shpenzon 3 hektare, une me 3 hektare bej 2mije Kg oriz ... me 3 hektare ushqej gjithe Avinjonin. 
 

  Il faut ½ hectare pour produire 10 tonnes de pommes de terre et la même surface pour produire 70 kilos de bœuf et de 7 à 16 kg de céréales, pour produire un kilo de viande.
Il faut 30 000 à 60 000 litres d’eau pour produire 1 kilo de viande de bœuf, et 800 litres seulement d’eau pour produire 1 kilo de blé.
Un boeuf fournit 200 kg de viande, soit 1 500 repas. Les céréales qu’il a mangé auraient pu servir 18 000 repas.

En effet, près de 50% de toutes les récoltes alimentaires dans le monde sont consommées par le bétail, et 64% des terres cultivables du monde servent à la production de viande (pâturage et fourrage).
Le bétail des pays riches consomme autant de céréales que les Indiens et les Chinois réunis.

Une logique s’impose, si nous voulons que toutes les richesses de notre planète puissent être partagées par tous, il faut commencer peut être à manger moins de viande

http://cestquandlebonheur.over-blog.org/...

Cfare mendon JCVD per kokainen ?

Pergjigje : Kokaina, nuk ka me muterishte se kjo, ok ? Kjo te ndal koken, te hedh gjithçka ne ere, hë, nuk dime çfare themi, nuk dime çfare bejme, ok ? [...] Kokainen s'duhet ta prekesh se eshte "de la merde". Ja me shiko mua, jam perpjekur ta luftoj. Por s'behet gje. Atehere ajo behet, kur e njohim mire, behet nje shok qe nuk e prek kush. Jam alergjik ndaj kokaines, ja, kaq e thjeshte eshte, dhe kjo eshte arsyeja qe tani di te flas, jam ne forme, s'kam frike nga askush, jam i forte ne sy, sepse nuk kam kokaine, me kupton ? Mire, hajt po themi se flas njeçike shpejt. Por s'eshte problem kjo qe flas shpejt. Jam nje çun qe eshte i shpejte, jam speed, e pse keshtu ? Sepse ha perime."

_____

I paperseritshem.

 

Ne kete kohe turqizmash, them se humori zhisevedian eshte i mirepritur.

JCVD per gruan :

"Per shembull, nje grua qe eshte shtatzane, eshte aware qe pret nje femije..."

______

JCVD per universin :

"Bota eshte e perbere nga shigjeta dhe molekula, dhe elektricitet, si Big-Bangu me kupton ? dhe e tere kjo se bashku, formon universin."

______

JCVD per Proust :

"Marcel Proust, po. Pak a shume si une. Per nje kohe te gjate eshte shtrire aware."

Ato me Chuck Norris-in jane me te forta. Te Van Dammit hajd me.

Hurbi qenka lodhur me filozofet prej refteti dhe i qenka qepur hollivudsave. smiley

Ju fute qe ju fute kesaj meseleje, sill dhe ndonje citat nga Tom Cruise dhe filozofia e tij shkencologjiste, se dhe ata kane shume te forta. lol

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).