Pluhuri,Zoti dhe Njeriu!

 

 Vacancy dust sculpture
 
Eshte pluhuri ai qe une pelqej te bej Skulpture
 
Po ta kishit njohur Pol Hazelton dhe ta ftonit ate ne shtepine tuaj do te kishit patur rastin qe shtepia juaj te mos kishte as edhe nje pike pluheri kur ai te largohej prej jush.
Pse ? Poli nuk pelqen as gje tjeter pervec pluhurit te cilin ai e mbeledh dhe e con ne shtepine e tij per te bere me te,Skulpture!Eshte e pazakonshme,Poli, te cilit I kane vene nofken”Pluhraxhiu”,ka krijuar me anen e plurit nje art te vecante, sculpture,ku Brenda ka njeriun ne jeten e perditshme.
Punimi I koheve te fundit eshte nje dhome e kompletuar me te gjitha orendite shtepiake, TV, Krevat,Dollap,tavolina,karrike etj, disa nga krijimtaria e tij do te jene te expozuara ne Nju Jork me rastin e Krisht Lindjeve.
“Une mendoj se gjithshka ne punen time ka te bej me faktin qe une jam rritur ne nje ambient shume te pastert, dhe filloi atehere kur une pashe nje mase pluhuri ne nje maske qe ishte e pershtatshme per tu shkeputur. Atehere fillova te mendoj dhe te gjeja nje lloje menyre qe kete mase ta ktheja ne nje strukture 3 dimesionale.
Nga ky moment POLI filloi te mblidhte pluhur nga orendite shtepiake deri edhe nga dritaret, kete pune e filloi edhe ne shtepite e shokeve dhe miqeve te tij. Ai nuk perdorte makine fshirse me vakum sepse, sic thote ai, ajo ndikonte keq ne “pastertine” e pluherit!
“Qeniet njerezore jane bere nga pluheri - thote Poli - por eshte interesante qe ti me te, te krijosh dicka, te besh art me nje lloj lende qe ne thelb ka riciklimin.
Reagimi I popullit kur shikojne nje expoze arti eshte mosbesues! Por ky eshte realitet,ky eshte arti, i veshtire dhe krijues! 
"Metro"Nendor 09.

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).