Mafia shpetoi bankat

 

Mafia shpetoi bankat

Ekonomia boterore i shpetoi kolapsit financiar edhe nga parate e pista te trafiqeve te droges dhe aktiviteve te tjera te jashteligjshme. Denoncimi vjen nga zyra e droges ne Kombet e Bashkuara. Antonio Maria Kosta, shefi i zyres se trafiqeve ne OKB, deklaroi ne vjene se shume banka i shpetuan falimentimit pikerisht ne saje te parave te pista.

Ne kulmin e krizes globale, pjesa derrmuese e bankave u vendosen ne veshtiresi finaciare, pasi nuk kishin likuiditete. Sistemi financiar boterore thuajse u paralizua sepse askush nuk kishte para kesh.

Kosta thote se ka pare prova te qarta se parate e krimit te organizuar ishin te vetmet kapitale likuidte qe mundesuan shpetimin e disa bankave, ndonese nuk ka permendur emrat e tyre.

Sipas OKB, gjate kohes se krizes krimi i organizuar ka injektuar ne sistemin bankar boteror shifren record prej 352 miliarde dollare, sa gjysma e planit te shpetimit te qeverise amerikane.

Kosta thote se tashme keto kapitale te pista u pastruan teresisht, ne ate qe mund te kete qene pastrami me i madh i parave ne te gjitha koherat. Nese denoncimet e OKB do te veretetohen atehere, kriza globale nuk i ka sjelle botes vetem te keqija ekonomike, si rritje te varferise dhe humbje te vendeve te punes, por ne faturen e saj ka dhe nje kosto jo me pak te vogel, qe eshte ligjerimi i kapitaleve financiare te mafias, para te prodhuara nga trafiqet e droges, prostitucionet dhe aktivitet e tjera ilegale.

Video

12 Komente

@ Zotrules, gjeje vetë smiley

....keto kapitale te pista u pastruan teresisht, ne ate qe mund te kete qene pastrami me i madh i parave ne te gjitha koherat.

 

smiley

Me mustard apo Russian dressing sipas deshires smiley.

 e ke bo dhe, e ule me i banke me ata te Topit smiley 

In your face Corned Beef Reuben!  Topi prefers Pastrami smiley.

Yves Smith, autorja e nakedcapitalism.com, mendon qe ky kapital eshte ne fakt perferik dhe se bankat qendrore ishin ato qe mbajten peshen me te rende ne reanimacionin e sistemit financiar. Sidoqofte, ajo mendon qe ne raste 'arresti kardiak' si ai qe kaluam, kapitali qe hyn ne loje (qofte edhe periferik), nuk eshte i parendesishem.

Urime Mafies globale!

s'ka pare të pastra smiley

One problem with paper currency has always been that it lasts less than a few years in circulation. But what's more, paper money is problematic as it provides a large surface area as a breeding ground for bacteria.

Microbe-infested money adds fuel to the argument to replace the US dollar with a coin. This would not only save millions of dollars annually but provide a less problematic dollar in the workplace.

A typical bill can have thousands of different types of bacteria and can be the source of disease and infection, according to medical experts. So, what can be done to improve the situation?

Recent steps have been taken to reduce currency contamination through money-handling machines. Some ATMs now can clean and sanitize the money before it comes spitting out of the machine. They can reduce microbes on currency by destroying the bacteria by heat or short exposure to antimicrobials.

In addition, we can improve our personal hygiene and wash our hands after we handle money, but the real solution lies in providing paper, inks, or coatings with antimicrobial properties that will keep our money “clean” without having to have it “laundered.”

Po mafia jone Punisto-mafioze ka pastruar ndonje qindarke, c'thote qeverriu!!!

 Ky njoftim, mos eshte ndoshta per te zbutur borxhin e brendeshem te shteteve dhe bankave kryesore. Mundet. Ne fakt pritej kjo gje. 

 I pyetje te thjeshte kam une. Si u pastruan keto 352 miliarde dollare? Si paskan pranuar bankat depozitat e parave te droges pa pyetur per burimin e te ardhurave? Sikur ja ka fut icik pordhes kot artikulli po hec mo.

Po nqs ti je tu nordh per buke e kalamojt po te merdhifin se ftohti, e te vij une e te nap ca leke e ca veshje per kalamojte, ti ke per te me pyt muve se nga i gjeta keto leke e keto placka? Hajd mo mos u boni me katolik se papa!

Thirrje qe i behet qeverise ose pregatitja e opinionit per te bere amnistine fiskale, qe po flitet prej kohesh dhe nuk ja mban askujt ta diskutoje konkretisht. Pra po i bien "onash e onash".

Fillon me propaganden e madhe te "luftes pa kompromis te Mafjes", dhe nderkohe fillojne te legalizojne asetet e pastra te pista, si nevoje per te shpetuar ekonomine dhe borxhin e madh. Kjo per mos ta kaluar ne kolaps si sistemin dhe per te shpetuar pushtetin.

Praktika e vetme ne historine moderne te finances ishte ai ku iu morr borxh mafjes, ka qene ne vitet 30. Ne krizen e madhe prej nga ku qeveria e SHBA kerkoi ndihme financiare per te shpetuar prej krizes ekonomike si dhe per pregatitjen dhe transformimin e industrise ne funksion te luftes e cila ishte ne prag. Gabimi i pafalshem, qe solli pasoja te veshtira rikuperimi dhe vendosje te shtetit ne binare ligjore, ishte ai stermundim deri ne vitet 60, mbase edhe me vrasje te presidentit Kenedi, gje qe Aizenhauer e ka shkruar ne kujtimet e tij si dem te madh per tu mos u perseritur me.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).