27 Komente

Ashtu duhet te jete, por filozofia e kapitalizmit ku gjerat vleresohen vetem nga cmimi i jep pergjigje tjeter kesaj thenjeje.

 

Ne te vetem gjerat kane vlere, pasi vetem ato mund te shiten dhe blihen ne treg (ligjerisht).

The no free-will bus campaign

 

Ychi (paradoksi) te zhvillon mendjen! smiley

Gjonat e mira jane gjona.

Puro Havane, Cokollate e zeze, Brune me sy te medhenj, Libra te vjeter, Piktura ne vaj me korniza te derdhme, Skulpturat e koleksionit tim,,,, mund te vazhdoj deri ne mengjes.....

Ah se harrova Tonny Bennett ne radio... 

http://www.youtube.com/watch?v=pU-QExgydz0

Ha, ha, ha, Village, perveç bruneve smiley , per te tjerat jam me ty!

Puro Havane, Cokollate e zeze, Brune me sy te medhenj, Libra te vjeter, Piktura ne vaj me korniza te derdhme, Skulpturat e koleksionit tim,,,, mund te vazhdoj deri ne mengjes.....

Edhe ke edhe s'ke te drejte, varet si e interpreton.

Ti p.sh. do kenaqeshe nese do beje seks me cokollaten, do tymosje librat e vjeter, do lexoje puron dhe brunen dhe do haje pikturat me vaj duke i mbushur me qofte skulpturash? smiley

Dmth argumenti/kendveshtrimi i autorit te dicitures eshte qe eshte ndjesia qe keto gjera te shkaktojne ajo qe te kenaq/lumturon, jo qenia e tyre ne vetvete. Ne kete kendveshtrim, ndjesia arrihet me gjera te ndryshme, shpesh kjo eshte ceshtje zakoni/influence shoqerore.

Por dhe ne fakt, pergjithesisht, brunet jane falas, librat e vjeter s'jane shtrenjt, kurse pikturat dhe cokollatat e zeza jane opsionale nese brunja te preokupon sa dhe si duhet, se si thote shpehja popullore, buke e kripe e brune te bardhe. smiley

Gjynah qe ka mbetur pa shtjelluar nga peshqit kjo teme. Sot, po dhe mot, i ishte bere mendja kuti dhe seks, ne kuti. lol

I nderuar Xhibi,                                                 Për mua titulli ishte shume i ngjashëm një trick te vjetër fjalësh që Surrealisti Rene Margritte shpiku me pikturën e tij te famshme,“Kjo nuk është një llullë”.                                      

 

 

Jo shume kohe me pare kam pare një variacion te ri te kësaj vepre ku subjekti ishte një mashkull e një femër, e disi e papërshtatshme për ta diskutuar këtu.                                                                     Ca dua te them është se abstraksioni mund te vazhdoje deri ne pafundësi.
Interpretimi i Renes eshte pak me i thjeshte, ai thotë ne frëngjisht, “Kjo nuk është një llullë”, sepse ne te vërtete nuk është një llullë por një telajo me bojëra vaji.  Kështu edhe renditja ime e mësipërme.

 

Gjonat e mira mbeten gjona, pavarësisht se disa here te abstraktsume.

 

Jo mer yahoo, kjo qe ka thene ky, qe kujton ti se them une, eshte loje fjalesh. Une gjetke e kisha. Ja ca me teper meqe s'e kuptove.

Nqs ty, mua e kujtdo, ja hapin pakez kafken dhe i ngacmojne pak disa qeliza te trurit me sasi te lehta elektriciteti ne zona te caktuara, ndien te njejten kenaqsi qe ndien kur je me brunen, cokollaten, ndonje cigare ose brune kubaneze, etj.

Dhe jane bere keto eksperimente, qe mos kujtosh prap se eshte loje fjalesh.

Njesoj dhe droga e manipulon trurin ne menyra te ndryshme.

Pra kenaqsia ndihet se brendshmi, ne tru. Kenaqsia qe ndien kur je mbi ose nen brunen nuk eshte tek trupi i saj, nuk ndodh aty, aty ndodhin veprimet. Ndodh ne fakt ne tru. Mos me thuaj tani qe trurin s'e ke ne kafke po diku brenda tek brunja. lol

 

Pra kjo eshte ideja, jo qe mund te rojme pa gjera materiale, aspak, po qe ato marin vlere, rendesi (dhe behen burim kenaqsie) ne shkalle dhe hierarki te ndryshme ne njerez te ndryshem, sidomos ne shoqeri te ndryshme. Kjo eshte dhe arsyeja qe ke disa njerez me shume para, brune, puro, e cdo gje, dhe prap s'jane te lumtur, nderkohe qe ke ca jevgj/kineze/etj ne cepa te ndryshme te globit qe jane dhe zbathur dhe ndihen me te lumtur, me pak bosh.

Ketu gjendron ajo thenia, ose te pakten ky eshte nje interpretim, dhe eshte valid, nuk eshte loje fjalesh. Mjafton te kujtosh se me ca lumturoheshe ti kur ishe i vogel (ose kur jetoje ne komunizem, nese ke qene i madh sa te mbaje mend) dhe te krahasosh tani me veten, dhe e kupton qe te njejtat gjera nuk te japin gjithmone te njejten kenaqsi, pra qe kenaqsia dhe lumturia, pavaresisht shkaqeve/stimulanteve, jeton brenda teje, aty e ka shtepine, dmth kutine. smiley

Xhibo mer gjec belane,

Nashi t'kuptoi vllai jot ty...

Sugjestimi i jot eshte i thelle dhe e nderthurur ne estetike e moralitet.

Kometi im ishte kryesisht i peqendruar ne estetike. 

Nqs flasim per vlere estistike, natyrisht kjo eshte me teper shprehje e nje shijeje personale sesa analize e holle e arsyes.

Jam dakort qe vlera ne kete kontest nuk mund te zgjidhet pa pasur parashysh teorine e pergjithshme te natyres njerzore.

Purot e mira psh, eshte e pranuar gjeresisht nga qeflinjete e duhanit qe jane eksperienca e e fundit ne duhan-pirje.

Por nga perspektiva e nje njeriu qe se pi duhanin ato ska asnje vlere.

Nqs e pi rralle si puna ime, me mire shpenzon me shume ne 1 te mire, 1 here ne sene, se sa te pish duhon neper streha si leproz.

Se ku ndodh kenaqsia qysh e tek, spo e diskutojme sot se hyme shume felle, kur thojne kosovaret.

Ta them una ty, Nji nga ato Domenikanet e shkurtra, Kubanezet jane shume shtrenjt, (ene nuk po flas per brunettes), ne studion time, me drite abazhuri, 1 cike muzike per sfond, sidomos kur gruja ka hik per pazar,,,, hmmmm priceless.

Gjonat e mira jane gjona.

Puro Havane, Cokollate e zeze, Brune me sy te medhenj, Libra te vjeter, Piktura ne vaj me korniza te derdhme, Skulpturat e koleksionit tim,,,, mund te vazhdoj deri ne mengjes.....

Po kot s'te thone beu i fshatit ty!  smiley

TE gjitha gjerat e kane nje cmim, ato shpirteroret e kane ca me te larte, ndaj me mire te vuash per nje fustan "Prada", ( dhe s'eshte nje gje cfaredo smiley ) se sa per dike, qe tek e fundit as nuk te meriton.

nejse, une kete s'e besoj as vete, por ketu dalim tek shprehja popullore "me mire te kesh, apo te dish"? Ne kushtet e sotme, them se eshte me mire nje cokollate e zeze, nje gote vere, ca libra te vjeter, nje oxhak bubullak, nje gramafon me pllaka.... dhe nje brun.

Kur nuk do me pas njeri prane, pra je tu kerku pak vetmi me qiri ne dore ne mes te dites si ai boti qe thone, gjerat me te mira jane nje plazh ne N. England (mundesisht Maine), n'prag dimri, ecje shume te gjata anedetit, pastaj lexim romanesh te mire te shkruar te pakten 50 vjet me pare mundesisht zhanri epope, me cigare 100s Golden Smart, shoqeruar me fare pak konjak (kurre me shume se nje teke) dhe truffles me bajame te qeruara dhe te pjekura pa kripe. Beethoven 9 e luajtur nga gjermane te jugut ne sfond (continuous replay me ze aq te ulet sa 1/2 e kohes nuk e degjon dot)

Ky lloj pastrimi per disa dite heq te shumten e toksinave dore me nji.

Emo, po kur ajo vetmia te kthehet ne nje refleks te kushtezuar dhe prania e njerezve te bezdis, ose me mire te themi asgjekundi nuk ndjehesh rehat pervecse ne vetmine tende,  si i behet hallit? 

Maine forever? smiley S'di si t'them. Shiko/kujto nje here at filmin Message in a bottle me K. Kostner dhe P. Newman dhe mbase you get the idea...

Kojshiu me afert 1.5 hour me makine larg e? Ne evrope gjall ne bote jo. Ktu osht e munshme. Wyoming, N Dakota, Montana, (shkretetirat ala Nevada - Arizona s'po i fus n'ekuacion fare)

Ehu, e lire kripa ne Durres, po te ha qeraja rruges, tha. smiley

Sa te vij gjer atje une, o Emo, nje te vajtur ne Seman a ne Pishe-Poro kembe njeriu s'gjen... s'ka as celular, as internet, vetem det dhe pisha.

Seman? Cool... ne te dale te fierit, kaloje ca shina, vinin ca fusha me domate kryesisht... shtepi te ulta me cdo gjase punonjesish ferme... nje klub i vogel ku pihej fernet.. pastaj pyesje, ku te con kjo rruga. Ne Seman (plazh) t'u pergjigjshin.

You know what, sot u hap dita me nostalgjira knej. Per zonen qe flas, ka jetu nje nder familjet me te dashura per mu. Go figure.

Cheers, Ane!

Me vjen mire, Emo, qe te ngjalla kujtime e nostalgji te embla.

Fundjave te mbare se ika smiley

 

p.s. Me duket se padashje vertetuam thenien se cilat jane gjerat me te mira.

po, ah, sikur te kisha nje cokollate te zeze, xhanem, tani! smiley

 Emo, shprehja eshte e Art Buchvald. 

Ideja eshte qe lumturia nuk eshte emer po folje. Monedha eshte monedhe, te feel rich eshte lumturi, nje grua eshte nje grua, to make love with her eshte lumturi etj etj.... smiley

 

mire e ka, PF. Jo po shif i kokerr molle ne maje te pemes, qe s'ka zot qe e kap.

E tund, e shkund, e sjell down, ia njul dhembet... me i vargan foljesh dmth happily ever after... smiley

Elementet shpirterore jane fluide dhe alternohen sipas ndryshimeve hormonale, pjekurise mendore,... ndaj me mire nje zog ne dore se 100 ne qiell, ose nje kuti me Ferrero Rocher tani shoqeruar me nje shishe champagne te mire.

 Rosse, kjo qe thu ti nuk eshte lumturia, por kompromisi, pra me mire se. Lumturia eshte nje gje qe nuk ta merr dot njeri, sepse nuk merret dot. Capito? smiley

Nuk merret dot sepse eshte subjektive. Pastaj lumturia eshte efektivisht nje kompromis; mendon ti qe lumturia jote e para 20 vjeteve eshte ekuivalente me perkufizimin e lumturise qe ke sot? S'behet fjale! Thjeshte njeriu ben kompromise me kohen, njefare stagnimi. Kisha nje prof. ne fakultet qe thoshte:" kenaquni me ate qe keni sepse probably you can't get better." Sa me mungon sensi i sarkazmes i atij njeriu. 

 Rose, again! Lumturia nuk eshte kompromis. Neqoftese une jam i lumtur kur bej pushimet me Florida psh, kjo nuk ndryshon me moshe, as pelqimi i nje pjese te Moxart as bukuria e Mona Lizes dhe as kenaqesia e driving a Harley Davidson on Route 66 ne nje dite me diell. Sesa arrin ti qe ti realizosh keto eshte pune tjeter dhe pastaj ketu hyn kompromisi. Por prape lumturia eshte dicka metafizike. Pra lumturia eshte nje kombinim rrethanash te caktuara ne te cilin ti levrin i kenaqur dhe rrallehere nje qellim ne vetvete qe ti e arrin me pune djerse dhe vuajtje.

Ky qe sapo pershkrove ti quhet stagnim. Personalisht se gjej me veten ne preferencat e para 1 viti, pale te atyre para 5!!

HIPOTEZA:

Nese lumturia =X=me nje gjendje te plote dhe qe zgjat

Nese qenia njerezore=Y=qenie llogjike dhe e prekur nga buonsensi

 

Atehere DEDUKSIONI:

Lumturia eshte e pamundur.

Lumturia eshte ideali i imagjinates(sipas Kant)

 

 

Rose mu ky deduksioni yt me duket A + C = LL -1 smiley

Kant filozofi nuk ka pare as 1/100 e asaj qe ka pare cantina e veres

Week end edhe me te lumtur!

njeriu ben kompromise me kohen

well, koha eshte attribut i domosdoshem per te dalluar "setting" e dy kompromiseve (dhe qenieve ne nje kuptim me te pergjithshem). Muhabet jo per te shtune paradite ky. Ajo fjala e madhe Zeitgeist (nje tjeter makth perkthimi ky) e jep pak eren e ktij muhabeti.

PF and La_rossee, te shtune te bukur te dyve.

Ciao.

The Best thing in lifes are free.!

Success is not the key to happiness. Happiness is the key to success. If you love what you are doing, you will be successful in life.. 

Me gjithe keto analiza na e trembet fare lumturine smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).