Dosja K, film belg mbi mafian shqiptare

Që nga sot, në kinematë e Belgjikës, nuk do të flitet për ndonjë film tjetër përveç atij që quhet Dossier K. Ky film vjen nga dora e regjisorit të njohur flaman Jan Verheyen. Në film flitet për shqiptarët dhe flamanët si protagonistë kryesorë.

Ekipi i filmit përbëhet nga aktorë nga Belgjika por edhe me një kastë të madhe të aktorëve të cilët vijnë nga territore të ndryshme ku flitet shqip. Njëri prej rroleve kryesore brenda filmit është ai i Nazim Tahir, që luhet nga aktori nga Maqedonia, Blerim Destani. Ndërsa luajnë edhe aktorët : Kushtrim Sheremeti, Fatos Kryeziu, Çun Lajqi, Safete Rugova, Afrim Kasapolli, Jehon Gorani, Eglantina Cumeri.

“Premierën e filmit e patëm me datën 6 të këtij muaji në Metropolis Cinema në Antwerpen të Belgjikës. Ka qenë një ndjenjë e veçantë ta shihesh një punë tënde e cila paralelisht lëshohet në 12 salla me 800 spektatorë në secilën sallë”, tregon Kushtrim Sheremeti, njëri ndër aktorët e këtij filmi.

Tema e këtij filmi flet për disa klane shqiptare të cilat jetojnë në Belgjikë, e që merren me punë të pista siç janë paratë fallco, armët por direkt të lidhur edhe me vetë shtetin e Belgjikës. Filmi nis me hakmarrjen e bandave shqiptare në Belgjikë por duke involvuar edhe hakmarrjen apo duke e prekur kështu edhe Kanunin e Lekë Dukagjinit.

“E bukura e filmit është që në esencë e trajton kapitullin e hakmarrjes në Kanunin e Lekë Dukagjinit. Tema kryesore e filmit është hakmarrja që trajtohet përmes Kanunit të Lekë Dukagjinit”, tregon Sheremeti.

Sipas Sheremetit, komentet të cilat kanë dalë pas premierës së filmit kanë qenë shumë pozitive.

“Mua më ka bërë përshtypje komentet dhe Jef Geeraerts të shkrimtarit që e ka shkruar librin, i cili tha se hakmarrja ekziston tek gjithë njerëzit, por e bukura e Kanunit dhe e bukura tek shqiptarët është se derisa ne kemi bërë hakmarrje pa rregulla, ka ekzistuar një komb i cili i ka pas disa rregulla të veta për hakmarrja dhe nuk ka ndodhur diçka e paplanifikuar”, thotë Sheremeti.

Përpos hakmarrjes, sipas aktorit tjetër që ka luajtur në këtë film Fatos Kryeziu, aty flitet edhe për hakmarrjen flamane. Filmi thuhet të jetë produksioni më i shtrenjtë flaman deri më sot ndërsa pritet e producentëve janë që filmi me arrit 1.5 milionë shikues vetëm brenda Belgjikës. Trailerin e filmit ‘Dossier K’ mund ta shikoni këtu.

“Prej janarit filmi do të shfaqet në 300 kinema në gjithë Evropë ndërsa po shpresojmë që filmi të vjen në Kosovë në janar”, tregon Kryeziu për Express. Aktori Kushtrim Sherementi, luan rrolin e Hakis, një prej atyre karaktereve shqiptare, i cili bashkëpunon me dy klane, dhe mundohet ta ketë mirë me dy palët por që në fund pëson prapë. Hakia është një biznesmen që merret me prodhimin dhe shitjen e suxhukut në Belgjikë. Ndërsa Fatos Kryeziu, luan rolin e Pjetër Gabës, djali Gabës - shef i klanit mafioz shqiptarë. Pjetri është një djalë temperament dhe vrasës i shumicës së hakmarrje në film. Por si përfundim çka ndodh me Gabën, ju mbete juve ta shikoni brenda filmit.

Faqja zyrtare e filmit | Traileri i filmit

77 Komente

Eshte harruar te permendet nje fakt i rendesishem: eshte pasardhesi i Ceshtja Alzheimer. Nje nga filmat e shumte qe na pikturon ne gjithe mrekulline e traditave tona me lulezuese mesjetare. Ehhh, dreq, dreq,... Sido qe te jete, une vazhdoj ta dua Jan-in, pavaresisht Dossier K(titulli origjinal). smiley

Yeap.

Pas "Taken" qe pashe para dy-tre ditesh, this is just what the doctor prescribed.

Nuk e dini sesi duhet ta klasifikoj kete film, si film ne te miren tone apo si film qe nxit njollosjen e imazhit te shqiptarve ne bote.

 

Por nje gje eshte e padebatueshme, shiqiptaret kane bere pune te jashtezakonshme per te arritur te marrin emertime qe i lidhin ato me mafjen dhe krimin. Te dhena si keto e deklraojne kete me ze te larte:

"Në burgjet britanike aktualisht janë 325 shtetas shqiptarë prej të cilëve 52 vuajnë 504 vite burg në total për shfrytëzim dhe kontroll prostitucioni." Top Channel, 7 Dhjetor 2009, The Sun-3 shqiptarë të fotografuar në shitblerjen e një skllaveje seksi

 

kur muhabeti ka ardhe qe kto trimat shkojne ene martohen me gocat e lagjes qe masanej ti nxjerrin prostituta neper semafore, ka i gjo qe shko shum keq m shqipni vallai... nga vin kto goca mer jau, a ka noi burre n familjet e ktyne apo ja ka pi dreqi testosteronin ktyne... mos folim per shtetin qe s bo as i gjo per ket pune se o bo muhabet bajat...

a ka ardh koha qe n shqipni t krijohet noi lloj OJQ-je qe t merret me heqjen qafe te ktyne qelbsinave t kqija??? kshu pa noi qellim politik, pertej se djathtes dhe se majtes me i llaf, pertej jugut dhe veriut, pa dallime seksi feje krahine profesjoni etj etj... hajt se ene drogen po ja bojm kabull, se kush e do e pi... po thjesht ket prostitucjonin mer jau... ene perdhunimet...

bohej llaf per abuzim  skematik kur kom qen una m shqipni... dmth nji goce e caktume, nga nji kategori familjesh, piketohej nga antaret e nje bande edhe perdhunohej ngaihere per vite me rradhe, derisa kthehej ne nje qenje baritore qe pranonte ti bohej cdo gjo... masanej nji pjestar i   bandes "bite m dashni" me ket gocen, shkote e merte per nuse m shpi t vet, dhe pastaj dilte muhabeti qe duhet te hikshin nga shqipnia qe ti shpetonin perdhunusve... bi fjala n itali. atje vite i forti kryesor masanej, qe gjasme i bonte presjon ciftit dhe po ky kishte ene per detyre me e rraf ket gocen me i doze te caktume ditore nderkohe qe "burri sillej mire" ene hiqej si viktime ne ket mes...

mu m duket se bohet fjale per nji "tradite" ne ket profesjon. nga i msune kto "t fortet" kto metodat... vras men'jen noihere... plus kto kalimet e kufijve pa noi problem shum t modh...

sa per the sun, gazete eshte komplet anti-shqiptare, kur nje algerian vrau nje polic me thike kjo gazete e mbushi faqet me shqiptaret dhe armet qe ishin ne UK u sjellkan nga shqiptaret. Kur ne shumicen e rasteve jane zezake dhe puro anglez. Kjo eshte si per trafikin e droges dhe te qenieve njerezore (femije dhe gra). Ajo lituanezja (shumica e prostitutave jane lituaneze ne Londer) qe the sun e ka marre foton nga Metropolitan Police eshte trafikuar nga lituanezet (qe jane ne EU) ose don qe te punoje me qejf te vetin!

Numri i te burgosurve shqiptar qenka rrit goxha shume se kam pas bere nje essay para nja 2 viteve dhe kishin qene rreth 242 pa numrin e burgjeve te policise. E di ti se Shqiptaret ndalohen shume nga policet per te kontrolluar se policet plotesojne te dhenat se kontrolluan te 'bardhe' per balancuar me kontrollet e shumta qe u bejne pakistaneseve dhe zezakeve, akuzohen me krime me te renda sec bejne, nuk u japin informal cautions, se nuk u japin bail, se cohen ne gjyqe me te renda se krimet si bejne (crown court) - prape nuk kane shance per bail, denohen ne maksimum, nuk u japin parolle, nuk u japin pune ne burg

Sipas llogarise time doli qe Shqiptaret vuanin 0.8 here me shume se zezaket nga criminal justice sytem ne angli dhe wells, qe vete keto vuajne reth 3-7 here me shume se te bardhet anglez. Shqiptaret nuk kane mbrojtje as nga shteti shqiptar dhe as nga ai anglez. Le qe disa shqiptare behen qorra se i marrin per baze cfaredo qe te thote gazeta

Disa ketu nuk ia kane idene se si eshte situata por prape kan qejf te bejne sikur dine dicka ..meqe shajne shqiptaret per cdo gje sic ben Muhamet Veliu me shoke

Nuk pajtohem aspak me perspektiven tuaj qe emertimi i lidhjeve te shqiptareve me krimin si ne rastin e siperpermendur jane anti-shqiptare nga Muhamed Veliu & Co. Besoj se emertime te tilla duhen studjuar dhe nxirrur ne shesh te vertetat e emertimeve te tyre ndryshe nga ajo qe mendoni ju qe keto te lihen menjane si propoganda anti-kombetare.

 

Shqiptaret kane marrur per prostituta motrat e tyre, kane nxjerrur ne rruge femra nga vende te ndryshme te botes, kane bere krimet me te felliqura brenda dhe jashte vendit. Dhe kjo asesi nuk duhet te lejoje asnjerin qe te nxjerre perfundime se shoqeria shqiptare eshte e ashper, por sikurse cdo shoqeri ka eksponent te tille qe jane te lidhur ngushte me krimin te cilitdo lloj qofte ai.

 

Prandaj keto te dhena duhen analizuar, sepse po te mos behet ashtu do te krijohen dogma dhe hipoteza qe asnjehere nuk do te tregojne te verteten por do ju japin arsye shume te tjereve sic jane fqinjet tane per te na portretizuar si komb ne baze te sjelljeve te disa prototipave te shoqerise.

ska pike arsye pse ti te pajtohesh me shkrimin tim, dhe do me vinte shume keq nqs ti do pajtoheshe ....arsyet jane se ti thua: 'emertime te tilla duhen studjuar dhe nxirrur ne shesh te vertetat e emertimeve te tyre' dhe kjo fare mire u jep municione ati-shqiptareve shqiptare, serbve, Grekve dhe rracisteve te ndryshem neper evrope apo bote, gati te gjithe pedofilat ne Angli (rreth 15000 te rregjistruar) dhe shumica ne Azi jane ANGLEZ po nuk qohen keto te thone se Anglezet jane pedofila, dhe mos te filloj me Italine, spanjen, polonine, lithuanine etc etc!

Dhe kjo tjetra - sic mund te thote ndonje rracist apo extremist grek/serb (jo thjesht grek/serb) 'Shqiptaret kane marrur per prostituta motrat e tyre, kane nxjerrur ne rruge femra nga vende te ndryshme te botes, kane bere krimet me te felliqura brenda dhe jashte vendit' ...pikerisht kete fjali i kishte thene nje grek nje shokut tim, por greku kishte mberrit ne spital per te qepur surratin. Mos e ke ngaterru gje nikun me 'greek proud' ose me 'albanian hater'?

nuk kam kohe te te tregoj ty per krimin, por cfare di ti per krimin ne Angli ...dhe per krimet e Shqiptareve ne Angli? Une i di krimet mbare e mbrapsht, kam nja 12 vjet ne Angli (Londer), kam nje BA (2:1) dhe nje MsC (Merit) per krimet, dhe nja 18 muaj me pare kam bere nje essay me 5800 fjale pikerisht per trafikun e femrave nga Balkani (BH, AL, MC, MT, KS, SR) dhe neper Balkan per ne Angli, keshtu qe ti nuk ke kapacitet te na tregosh krimet e Shqiptareve ne Angli.

Ne po mundohemi qe te mos u vene fajin gjithmone Shqiptareve, mos te trajtohen me keq se te tjeret, mos te na dali boja kot, mos ti japin energji makines urrejtese te shqiptareve, mos te trajtohemi si klas i peste i shoqerise Europiane,

 Dmth ti qenke nje nga ata te siper-permendurit qe na kane hap namin? 

"nuk kam kohe te te tregoj ty per krimin, por cfare di ti per krimin ne Angli ...dhe per krimet e Shqiptareve ne Angli? Une i di krimet mbare e mbrapsht, kam nja 12 vjet ne Angli (Londer), kam nje BA (2:1) dhe nje MsC (Merit) per krimet, dhe nja 18 muaj me pare kam bere nje essay me 5800 fjale pikerisht per trafikun e femrave nga Balkani (BH, AL, MC, MT, KS, SR) dhe neper Balkan per ne Angli, keshtu qe ti nuk ke kapacitet te na tregosh krimet e Shqiptareve ne Angli."

Dhe sa per ato fjalet e grekut, e di qe te djegin por ne i themi vete per shqiptaret, jo mo mos ta thojne ata. Nuk ka e ka kush fajin per namin qe kemi se ska tym pa zjarr...

Plus, cfare do te thote "mos tu veme fajin gjithmone Shqiptareve" ne rastin e lajmit te siperm? Se jane kap dy trapa duke shit, sdo te thote qe gjithe pimpsat jane shqipo. Apo e ke llafin qe nuk permendin pimps te tjere keta por vetem shqipot? Shpjegohu pak te lutem se jam shume kurioze....

nqs e ke kete e ke per mua - Dmth ti qenke nje nga ata te siper-permendurit qe na kane hap namin? ...mund te me thuash se nga e nxorre kete konkluszion? Une thashe kam nje 'essay' me 5800 fjale dhe jo trafik me 5800 femra (ora e shkrimit tend te ben te mendosh mos erdhe gje prej pub-it dhe e shkruajte  ate koment) lexoje mire komentin dhe pastaj shkruaj! Shpjegimi qe kerkon ti do nje shkrim te gjate, por mund ta kuptosh nga ky artikull dhe disa komente ne kete apo shkrime te njejta te peshku

“Mua më ka bërë përshtypje komentet dhe Jef Geeraerts të shkrimtarit që e ka shkruar librin, i cili tha se hakmarrja ekziston tek gjithë njerëzit, por e bukura e Kanunit dhe e bukura tek shqiptarët është se derisa ne kemi bërë hakmarrje pa rregulla, ka ekzistuar një komb i cili i ka pas disa rregulla të veta për hakmarrja dhe nuk ka ndodhur diçka e paplanifikuar”, thotë Sheremeti.

Sheremeti,e quan te bukur hakmarjen mbi bazen e Kanunit pra hakmarrje me rregulla,dhe pastaj duhet te mburremi?

Ky film do ti deskritoje me shume shqiptaret,do ti hap me shume namin e keq,atyre !

Ky film do ti deskritoje me shume shqiptaret,do ti hap me shume namin e keq,atyre !

Nje pjese e shqipetareve kane diskredituar veten duke u marre me lloj-lloj pislleqesh. Cfare pret nga bota? Te te ruaje reputacionin kur s'ja ruan vetes?

un kom pershtypjen qe jon nje pjese shum e vogel shqiptaresh qe njifen mire me njoni tjetrin dhe jon pjese e nje rrjeti jo vetem shqiptar... per t mos thone qe shqiptaret n ket mes bojn "the dirty job" si me thone...

 

nuk po flas per sherre me thika mas i neshje futbolli qe bohet ke parku mo i modh ktu m dublin psh, po flas per pune qe dune i far soj "ustalliku" me u bo...

Asnje nuk ta ruan reputacionin dakort jam me ty,sepse fshati qe duket nuk do kallauz!Si shqiptar nuk do te ndjehesha mire per jehonen qe ky film do kete,per kete e kisha fjalen!

Nuk ka se pse imazhi yt i brendshem ose konsiderata jote e prejardhjes te cenohet nga filma te tilla qe kerkojne te mbushin sallat e kinemave dhe xhepat e producenteve. Mua s'me prekin aspak. Shkoj, i shoh me miqet e mi belge, i komentoj, jap nje pikepamje me te thelluar duke qene vete shqiptare dhe...aq. Ngelet nje film. Ashtu siç ngelin vetem nje film Il Padrino, Gomorra,... smiley

ne te njejten vrime i bie fyellit ti gjithmone! pse di shqip nuk do te thote qe ti je Shqiptare.

Individe qe bejne krime ka ne cdo shtet, Uk, USA, France, Israel, Itali, Shqiperi etc. Serbt bene krime te tmerrshme dhe prape mbrijne serbt. Ti moj vajze merru me letersine e frances apo belgjikes dhe jo me krimet e shqiptareve ...se ne cdo koment te tille ti zdi gje tjeter vetem shane Shqiptaret

qe shqipnia ka bo biznes me mafjen ne rang shtetror qy nga funi i sistemit kumunist per ket ka fakte sa t dush...

nese ministri e thote ne konference shtypi dhe t'i nuk ankohesh, perse duhet te na vije keq kur e permendin te huajt

lale mu nuk m qethet shume se ca thone te hujet per pune kriminaliteti. kjo thjesht per faktin qe duhet me u rrjep fare po t moresh gjithe fjalet e t hujve lene masanej regjizorve qe me kto filma nxerrin buken e gojes... qe n shqipni mafja ka mor per kot kjo nuk mulohet dot, e thote apo se thote sullton berisha... problemi im jon disa raste konkrete ku familje shqiptare jon perball me krimin e organizum komplet vetem, pa ndihmen minimale te shtetit... bile shum here ato t fortet kon pas direkt lidhje me noi pushtetar dhe veprojshin pa ju dridh syni fare... kto pushtetaret kon qene nga te dyja krahet e politikes... nuk po them ed rama tos nano sala etj... mo teper punonjes administratash, polica gjykatsa e kshu gjonash xhuna xhaje goca tezje burra motre...

qe jon nje pjese shum e vogel shqiptaresh qe njifen mire me njoni tjetrin dhe jon pjese e nje rrjeti

Jaaa mer daj. As 15 vjet nuk ka qe kan nis me ardh prej Shqypnis ne Toronto, dhe policia lokale ka formu nji skuader dedektivash qe merret vetem me divat tane. Eshte ceshtje mentaliteti. Du lek ene i du n'minut. Risktaking behavior e katnarit ton eshte e nje kalibri stratosferik.

ktu as 15 vjet si kon... tre vete jon arrestu deri tashi per pune prostitucjoni... gjasht muj kishte njoni qe kishte ardhe nga anglia direkte kishte ardhe me "nuse" kishte mor i apartament me qera ene ju kishte pervesh punes...

ne kontrast ka i tufe me shqiptare qe punojne gjith diten e dites m ndertim kryesisht... nuk po them se t gjithe jon qytetare model as noi inklinim filozofik nuk kon n pergjithsi dhe pjesen derrmuse un nuk e coj neper men me kriju noi fare miqsie, m qello rasti i kom afer i them mirmjes mirmroma ene kaq... megjithate s mun ti klasifikoj si trafikante te noi lloji... krimi mo i modh qe bojne osht qe shkojne me noi disko i hudhin noi llaf nonjones dhe si pergjigje zakonisht morin noi solid fuck off dhe kjo nuk perbo noi krenari per grate ene kalamojte qe mun t kene ne shpi...

kaihere lujn futboll, zihen per gola te dyshimte hajne noi thike barkut... po un noi tifoz futbolli i modh nuk jom, as t gerthitmet n shqip me i ven ku s meresh vesh se car je tu thone si kom pas shum qef n pergjithsi... masanej kriminalitet ene gjakmorje ka vete irlanda, nuk ka pas shum nevoje per import... as anglia...

 Hear Hear! E di cfare eshte me e bukura? Qe krimet behen nga njerezit qe ti se pret fare, nga individe qe duken sikur pjesetare te ndershem te shoqerise. Kjo eshte me e bukura, qe ne smund te rrime pa i ndyt duret kudo qe te shkojme. Na myti psikologjia e te mos-pasurit e dashuria e te-pasurit.

Sundance Channel ne Comcast Cable (USA) para disa javesh dha nje film 3-pjesesh Danez, kur nje pjese e mire e ngjarjes zhvillohej me mafian Shqiptare te droges.  Personazhet qe luanin rolin e mafjozeve dukeshin qe ishin vertet shqiptare, nga shqipja e paster.

Gjithashtu, filmi Taken tashme ka filluar te jepet rregullisht ne HBO, dhe kam marr nja 2-3 SMSe nga miq Amerikan ku i referohen filmit ne nje menyre ose ne nje tjeter.   ...sic duket, edhe ne keto brigje po afrohet steriotipizimi i Shqiptareve.

Tema e këtij filmi flet për disa klane shqiptare të cilat jetojnë në Belgjikë, e që merren me punë të pista siç janë paratë fallco, armët por direkt të lidhur edhe me vetë shtetin e Belgjikës.

Pse s'e vija ne dyshim qe roli i shqiptareve ne film do te ishte ky, qe kur lexova titullin?
Dhe kenaqemi me perdorimin e Kanunit? Prapambetje 500 vjecare e shqiptareve? S'kam degjuar te kenaqet me ekzistencen e Kanunit, si vlere e rendesishme shqiptare e asaj kohe. Kanuni ka plot te mira ku te permendet, por e permendin vetem per rastet e gjakmarrjes.
 

Shqiptaret e kane namin e keq jo vetem se kane bere te keqija, por edhe se shkrihen nga kenaqesia sa here permenden gjekundi per keq. Akoma s'me hiqet nga mendja filmi L'America. Pa qene nevoja ta shoh filmin, ky eshte thjesht nje tjeter film njolloses per ne Shqiptaret qe verteton qe kurre s'reagojme per te mbrojtur emrin tone dhe te deklarojme hapur qe keto lloj filmash na fyejne, por perkundrazi, mburremi e kenaqemi.

kot se kemi pas si urim ne" TU NIGJOFTE ZONI"

Eshte e vertete ajo qe thote shkrimtari belg qe;hakmarrja ekziston tek te gjithe njerezit,etj etj.......,por e bukura e kanunit dhe e shqiptareve shton ai eshte se bejne hakmarreje me <<rregulla>>.

E pra pikerisht kete skam kuptuar dhe nuk arrij ta  kuptoj dot akoma, se c'paskerka rregulluar ky kanun i cili lejon palet te hakmerren pambarimisht,pra te vriten mes njeri tjetrit brez pas brezi, natyrisht sipas <<rradhes>> qe ka rregulluar <<kanuni>>.Cfare rregulli qenkerka ky qe thote;nese dikush vret dike nga familja jote,ju pra familja ka te drejte te vras vrasesin apo dike nga pala tjeter,pastaj pala tjeter ka radhen per tu hakmarre pastaj ju prape e keshtu me radhe? Cfare do te ndodhte nese ne nuk do te kishim kanun,por do te benim hakmarrje si gjithe te tjeret pa rregulla?

Kanuni ka vene rend ne nje kohe kur nuk ekzistonte shteti me polici, por fiset me bageti. Ne llojin e vet, eshte nga me te miret.

kanuni ne ate kohe eshte bere per ta bere procesin e vrasjes/vjedhjes sa me te veshtire dhe ti te mendoheshe shtateqind here perpara se ti hyje asaj pune. Pse nuk i kane rene shkurt dhe te thoshin thjesht "mos vrisni, mos vidhni", por i kane rene kaq gjate duke e legjitimuar nje proces te tille? Kuptohet qe masa te tjera nuk mund te merrnin ne ate kohe, keshtu qe kjo mund te kete qene menyra me efektive e te venit rregull ne shoqeri.

Mund edhe te themi qe e gjithe kjo behej me nje qellim te caktuar per te rrjepur popullin. Per cdo vrasje qe behej, ishte nje dikush ne krahine qe mblidhte takse (nga Kadare, Prilli i Thyer). Ndoshta kanuni inkurajohej te vazhdonte ne menyre qe kjo takse te mos shteronte.

Ia keputa kot me duket, kam lexuar "shqiperi" per "shoqeri". Me fal, ika te ble syzet, qe neser. Vate dhe kjo pune.

no, no, that was a good point, se mund ta krahasosh se perse nuk vazhdoi edhe ne zona te tjera me ate intensitet qe vazdhoin ne malesine e veriut.

shiko me poshte

Ekziston nje injorance totale ndaj tradites dhe kultures shqiptare midis te huajve.

Kanuni si zakon dhe tradite nuk ka asgje te perbashket me "kanunet" e sotme qe aplikohen. Bile eshte edhe turp ta krahasosh.Per kohen e vet para 100 vjeteve kishte te mirat dhe te keqijat e veta, por ne kohet moderne eshte nje njolle ne kulturen Shqiptare.

Te kthem tek te huajt. Fantazia e tyre del jashte kontrrollit kur degjojne dhe lexojne nga pseudo intelektualet dhe imbecilet per "vlerat" e kanunit ne vitin 2009. E verteta eshte se asnje bande kriminale shqiptare nuk aplikon kanun apo i shkon ne mendje.

Bile nje e vertet tjeter eshte se shumica e bandave kriminale nuk jane as nga Veriu, por nga jugu apo shqiperia e mesme. Vertet me deshperon tentativa e te huajve te shfaqsojne krimin shqiptare apo te bejne lidhje me kanunin apo zakonet e para 100 vjeteve.

Shqiptaret jane kriminele,hajduter, pimp dhe drogaxhinj per te njejtat arsye si jane Italianet, Greket apo edhe vete Belget.

Varferia dhe niveli mjaft i ulet edukativ / arsimor.

 

 

 pse dine belget me bo filma ?

jakoman,

good point. megjithate, nese problemi eshte tek mafja le te pranojme qe ne kete shoqeri mafioze nuk jetohet dhe te perqendrohemi ne menyra se si ta zhdukim mafien.

nese problemi eshte se na vjen keq qe te huajt fiksohen tek mafia shqiptare, atehere le te pyesim me pare veten se si e prezantojme kombin tone, duke filluar nga ministri i pare.

si fillim i here le t evitojme debatet filon politikon ka vjedh po ene ka punu icike kurse ky tjetri vetem ka vjedh... n qoft se kon vjedh ose kemi dyshimin se kon vjedh le t mos i perligjim me teori relativiteti dmth... n qoft se njef noi hajdut thjesh mos i fol me goje ene trajtoje sikur ka ardhe nga noi planet tjeter... sa per krime tip perdhunimesh masanej un se kom problem sikur ti eliminojsha vete... pa leke... vetem burgut s kom ca i boj valla'i se kom pune dynjolliku per t maru... per pedofila, shitje kalamojsh anej knej t gjitha t gjitha i perfshij ke perdhunimi. per pune droge e armesh masanej le t meret policia me at pune, osht icik si grey area dmth supply and demand...promovim shpromovim.  

maj men rastin e atij cunit bekim cenges. ai psikopati qe e vrau kishte qene ene n krete ca kohe ene kishte bo i perdhunim kalamoni ene atje... i kishte dale gjithe katuni me shata me lopata ene i kishte perzone si familje... s pati ca me i bo shteti hic katunarve se ishin t gjithe bashke... ene shteti nuk ishte se po vdiste per kto lloj perbindshash ti kishte aty... po ideja per veprim kolektiv me i llaf... s ka nevoje as per politike as per lesh me qime... n shqipni familjaret e kriminelit i shkojne ke shpia viktimes ene i thone sic ja bome vllait tuj bo jua bojme ene juve. detyrohet baba me i dale me kubure, baben e fusin n burg... mirupafshim. m thuj ti mu ku osht burrnia e shqiptarve qe e shofim ket gjo ene rrine ul m'eethe bojne sehir... qe ja q*fsha ato motrat un isha n irlande ene m vite ti hypsha avjonit ene t shkojsha atje ke shpia viktimes kshu sa per roje ke dera se mos vite prape ai trimi ene t thote noi llaf... ene t vite t hapte gjakmarrje masanej se po mos i cojsha t gjithe ke drute vetem fare, po ptu t ma bojshin... gjakmarrje hajdutash ene skerbythsash qe t vrasin mas shpine... hej zot i modh trimat e nanes

Cfare Kanuni? Sot ne Shqiperi ekzistojne mbeturina te kanunit,dmth disa pjese te tij,dhe nuk besoj se vrasjet ose krimet ne shqiperi ose jashte,kane baze kanunin!Krimet dhe vrasjet ne Shqiperi sot,jane  pa rregull,ato jane thejesht akte kriminale,te tipit te majfes se organizuar!

 

Une kam pershtypjen se ne Shqiperi edhe krimi i organizuar eshte i corganizuar. Ngaqe s'ishim te afte te organizoheshim me ligje si gjithe bota, i vetmi ilac ka qene kanuni. E ngaqe prape nuk i organizon dot shteti, ato zonat e largeta qe as turku s'i beri dot myslimane, as Enveri s'i beri dot komuniste, ata e kane dhe sot kanunin.

Ata,kush?...ee..kanuni ne kohen e enverit,nuk puthte,se ne cdo shtepi kishte nga nje foto me Enverin,ja dite telat mire ai..hyte ne cdo oxhak ,dhe e dite ku flite lepri te kepuste koken!

Ata qe perdorin Kanunin.

Se kishin foton e Enverit, s'do te thote se shteti kishte dore tek ata njesoj sic kishte ne vendet e tjera. Vrasjet per gjakmarrje Enveri i denonte po me vrasje, por s'do te thote qe s'ndodhnin. Dhe ne s'dinim gje, normalisht, se TV jepte vetem realizimet e planeve te kooperativave.

Po te mos ishte zbatuar, fshehurazi, sic luteshin fshehurazi ne darke gjyshet tona qe ende besonin, e sic pagezoheshin femijet fshehurazi, kanuni s'do te kishte mbijetuar ne vitin 1990 me permasa aq te medha dhe pushtet aq te forte.

une maj men kujtimet e DE ANDRE nje kengatar i famshem italion qe ishte mor penga nga nej bande NGA SARDENJA,ne itali sardenjasit jane pengmarresit

edhe De Andre fliste per mentalitetin e rrembyesve edhe thoshte qe bariu sard shifte turistet qe vinin per pushime ne sardenje me makina luksose apo me jahte edhe  thoshte pse keta ti kene keto edhe une jo,edhe keshtu perpiqej me bo sa me shume lek ne te gjitha menyrat

edhe me shqiptare ndodh e njejta gje per mendimin tim

Hurbi,

me duket se nuk te pelqeu qe futa Kadarene ne mes.

Te tere jemi dakort te c'rrenjoset kanuni. Argumenti kryesor eshte qe tani eshte i prapambetur (plus edhe ata qe betohen ne kanun, nuk e kane idene se cfare eshte kanuni). Por, shume vete justifikohen me mosbesimin ndaj ligjit dhe shtetit ne disa zona te Shqiperise.

Argumenti tjeter mund te jete qe Kanuni ka shekuj qe eshte keqperdorur dhe vetem ndoshta per nje kohe fare te shkurter ka patur ate vlere per te cilen eshte idealizuar kaq shume.

Kanuni ka qene nje forme shteti ne shoqerine primitive te asaj kohe, dhe si cdo shtet mbahej me taksa qe paguheshin nga "perdoruesit" e kanunit. Kjo kishte vleren e vete jo vetem ne veri te Shqiperise, por edhe ne jug ne kohen e vete dhe ishte nje sistem qe i siguronte te ardhura "parise" se zones. Me zhvillime te metejshme, ligji i kanunit nuk ishte me e vetmja menyra, por dolen menyra te tjera me perparimtare se si ta rregulloje shoqerine. Fatkeqesisht, ne disa krahina te Shqiperise, nje grup njerezish kishin interesa ekonomike te lidhura me kanunin dhe nuk paten shume mundesira te tjera per te zevendesuar ato te ardhura. Per kete arsye, ata inkurajuan vazhdimin e kanunit me shekuj ne vazhdim.

ne veri te shqipnise jo vetem e inkurajune kanunin... ngrejten krye me arme kunder qeverise ngaqe qeveria deshte  me e heq kanunin.

sot ke pajtues gjaku qe paguhen mire fare m shkoder, m qytet bohet llaf jo n malsi... nuk ka per tu heq noihere kanuni m shqipni per sa kohe te jete biznes fitimprures ose arsye per kryengritje... kurse per sa i perket gjakmarrjes ose hakmarrjes kush osht ai bir njeriu qe te m thote qe krimineli nuk duhet ndeshku ashtu sic e ka bo ene t flasi per demokraci ene funksjonim ligji??? kjo nuk po funksjonon as n europe jo mo n shqipni qe ligji osht me breke neper kome... njerzit ktu n irlande ndjehen te pasigurte kur dalin rruges nga niveli i kriminalitetit... un per vete kur dal rruges m tirone s ma ni hic... kjo per arsyen e thjeshte se i kom nja i tuf burra nga mrapa ene duhet me e pyt i here bethen para se te m dalesh perpara me m vjedh a me m hudh noi llaf pa ven a ku di un...

kanuni e ka ene i arsye fillestare qe ekziston qe osht shum e thjeshte... quhet anarki... n shqipni ne jena n gjendje anarkie ose n rastin mo t mire ne status quo... kshu qe kanuni nuk ka per tu heq per nja ca dekada po t dush me qen optimist... ka per t mor ene forma makabre fare po ta perzish me mafjozllikun e qeveritarve ene trafiqet e robve ose t droges... ose t grupimeve ekstremiste politike te cardolloj forme ene feje apo ideologjie qe kullot verdalle neper shqipni...

nese idealizohet kanuni eshte me veshtire per tu hequr

nuk e idealizo njeri kanunin mer rob zoti pervecse m librat e at frrak frruk shtjefen abdulla bej cingacguk skenderbeut t shekullit vvvcct para kompjutrit ene m the thash, ene mitet arjone ene ku di une... ene ato kon pas arsye politike qe e bojshin ket gjo... nuk e kon bo kot per sport... kurse vet gjygjsia do vazhdoje gjithmone per sa kohe s ke shtet... ene s ka per t pas as i rregull, ka shum mundsi.

 

 

un maj men ke libri i edit durhamit qe thojshin malsoret kostituci tashi ka per t vu rregull ene s do kena nevoje mo me majt arme se do meret shteti me ket pune pak a shume... se se maj men tamom... masanej kur i doli njonit i kalamo me pushke qe i boni si gangsterr filloi malsori tu gerthit se i vite inot qe s kishte mor pushke me vete ngaqe kishte ardh kostituci...

Une e kuptoj qe kanuni eshte njefare<< kushtetute>>dhe eshte bere pikerisht per te vene rregull.Megjithese ne te vertete nuk kam shume njohuri rreth tij,kam kuptuar se ne parim eshte nje lloj kopje e ungjillit,e ''testamentit te vjeter'',sy per sy,e dhemb per dhemb.Keshtu ka ndodhur ne mesjete kudo ne europe.Rregullat ishin barbare dhe te menjehershem,mbreter mizore,publikisht u prisnin duar e gjymtyre vjedhesve,vrasesve koken,perdhunuesit apo keqberes te tjere lidheshin ne mes te qytetit (keshtejelles),dhe goditeshin me gure nga qytetaret deri sa tu dilte shpirti.Keshtu pra vihej rregulli,dhe mendoheshe me te vertete 700 here perpara, para se te beje krim.Ajo qe une doja te thoja me siper  eshte se ne shqiptaret,gjithmone kemi  menyren tone origjinale dhe ndryshe nga te tjeret per te bere rregulla.Keshtu p.sh,dua te bej nje paralelizem ketu me sistemin komunist qe u vendeos ne shqiperi pas 45.Pothuajse ne gjysmen e europes u vendos sistemi komunist,me diktatura e diktatore.por ne asnje nga keto vende, nuk ndodhi ajo qe ndodhi ne Shqiperi.Pra kemi ne shekuj nje talent te vecante.Nga te gjitha te keqijat,zgjedhim ate me te madhen.

ka vetem i problem t vogel, ke ky kombinimi mbret mizor barbar mesjetar/prerje duresh vrasje me gure dhe si alternative president apo kryeminister kontemporan/ denime t moderume... nuk po them se ti po e shtjello pikerisht kshu, po  kjo gjo ndodh rendom...

e para e punes nuk po fol njeri per prerje duresh ene kokash. po flasim per korrupsjon kok e kome per vjedhje miljonash euro nga qeveritaret qe nuk i deno njeri, dhe per njerez qe jon fut n burg nga 1, 2, 5, ose mo shum vjet per krime shum mo t vogla se kaq... n qoft se qeveritaret vjedhin miljona ene si gje gjo at'here ate burgun mo mire mylle fare ene boje pushim se sa na hudh hi syve se ke shtet ene qeveri.

per sa kohe qe turmat dalin n shesh me mijra per nji qeveritar qe t gjithe e dine qe osht hajdut ene bojn llogari se kush ka vjedh mo shume, ne ven qe ti bojne me ner m*tin votimeve, ene t shofin punen e vet, perhere anarki do jete n dac vriti kriminelat n dac leni te lire... kjo gjo ndodh gjithanej n dynjo n dac n lindje n dac n perendim. n lindje thjesht ndodh me permasa mo t mdhoja se pushtetet nuk jon t percaktume mire ene vriten robt pershemull... kurse ktu n irlande bi fjala bohet recesjon, bankieret arratisen anej nga tundrat e kanadase se nuk ka ekstradim midis ktyne shteteve per kshu rastesh kurse kriminelat e rendomte vazhdojne futen n burg... kriminelat vazhdojne po me teorine qe meqe shteti po vjedh miljona ene un do ta haj gjithsesi un do vazhdoj me krimin... ene bohet rreth vicjoz... nuk osht aq keq sa n irak pershemull ose n afganistan ose noi republike ruse ku vriten ka 100 veta m dite po nuk domethone se osht mire...

shqipnia osht mu n mes... as mish as peshk... kjo e bon shqipnine buffer state me i llaf... n ket mes shqipnia nuk e ka luksin qe t jetoje me ondrra perendimore apo lindore apo karlliqe politikonesh... shqipnise, neve me i llaf t gjithve na duhet qe t heqim dore nga katunaria sa mo shpejt dhe si rrjedhim nga protestat dhe rrumujat politike te cardolloji... m krahun tjeter neve jena 70% katnare... mo t kqijte jon ato qe kujtojne se s'jon katnare nga qe kon lexu noi liber tek tuk. po ekstremizmi qe kena qy t gjithe tregon se jena thellsisht katnare... gjith librat e dynjose nuk te bojn dermon per ket gjo.

per sa kohe ne vazhdojme me k*rlliqe politike ekstreme, me protesta pa bereqet shqipnia do jete n anarki... ene kto shtetet e perendimit apo t lindjes do e perdorin shqipnine gjithmone si buffer state, dmth gjith luftrat do i bojne ktu, gjithe betejat politike do i bojne ktu, gjithe drogen ene armet do i kalojne neper shqipni, semaforet do i mushin me prostituta shqiptare qe ti q*jne po vete, ene ne do na shajne neper filma neper programe tv-je etj etj etj. ene neve do vazhdojme t vritna me kanune ose me car t vije sira...

kurse per sa i perket ktyne krimineleve seksuale perdhunusa pedofila prostitucjonsa m the t thashe vetem dajaku masiv na nxjerr nga belaja, asi gjo tjeter s bo dermon. nji ti shku aty ke kafja ku baret zakonisht nja 30 veta ene nji ti thy brinjet... as policia s ka ca bo as ka per tu more hic me ket pune... ene shife ti masanej a guxo njeri me prek kalamoj a gra me dore apo jo... kjo osht proteste me bereqet vallai ene mesazhi qe percjell osht shum i qarte NE SI POPELL NA U CA TRAPI ME KTO GJONA po u more vesh qe ke bo kshu punesh t thush ishalla' m kap policia para se t vije noi garrumull me nerva. as ka nevoje qeveria me vu as denim me vdekje as i gjo ene n europe hyjme serbes, si bosa...

Nuk e kuptoj kete pergjigjen tende,sepse komenti im nuk ka te beje fare me komentin tend.Eshte thjesht vijim i komentit tim te meparshem,se si e shikoj une kete punen e kanunit.Ceshtje kendveshtrimi.Une nuk shoh ndonje problem.

ene i imi kondveshtrim osh plako... vijim komenti... nuk t thash as qe e ke gabim... as i problem valla'i...

vetem paralelizmat mesjete barbar denim nuk m duken gjithmone sinonime... kaq. amerika ka denim me vdekje... n europe rendom shko muhabeti me denime kolektive ene sot per kshu muhabete seksuale... t pakten n irlande edhe n angli, megjithse si thone shume lajmet... n greqi nga lajmet e kom nigju ket gjo... megjithse n kto shtete s praktikohet as denimi me vdekje as prerja e gjymtyrve (me ligj)...

ene ty t thash, qe jo se e ke shtru ti kshu po ta them, as se du me t kundershtu... thjesht meqe ra llafi...

A ha,u morrem vesh me duket.  Njeri i bie gozhdes e tjetri patkoit.

sa kot kto..gjithe kjo reklame per nje film mythe..nderkohe qe ke nje film shqiptar qe flet per gjakmarrjen me nje kendveshtrim 100 here me interesant se sa filma sume te tille...po dhe audienca e peshkut, si nuk arrin te eksitohet nga dicka pozitive qe del nga shqiptaret...apo thuaj diaspordha ka dal me mbrojt shqiprine nga armiku i huaj lool

Filmi Gjalle - http://www.variety.com/review/VE11179407...

Per te njohur Kanunin duhet lexuar libri i At Shtjefen Gjegjovit.

Ne nje shtet ligjor "Kanuni" eshte jasht perdorimit, nuk mund te jetohet nen "zgjedhen" e dy kanuneve, kushtetuta e vjeter (Kanuni)  e kushtetuta e re.

Per filmin Belg, kanuni besoj se perdoret si figure e re regjie, krimi me kanunin nuk kane lidhje.

Eshte e njejta gje sikur te behej film per "mafien" Italiane e te futej kushtetuta e ketij vendi.

Ne Kanun nuk ka ligje qe mbrojne, hajnin, mashtrimin, vrasjen, perdhunimet.

Sa ka qene ( nuk mund te thuhet se eshte, sepse ky "kanuni" i sotem eshte gabim te quhet i tille) i drejte, mjafton te lexohet mire ligji per vrasjet. " Gjaku as nuk falet as nuk shitet", qe do thote se i pasuri nuk kishte "imunitet" karshi ligjit per vrasje.

 Mire aktor Italo Amerikan kan mar pjese ne filma qe njollosnin kte grup se fundja ishin inkuadruar ne institucionet e Amerikes por Shqiptaret ende vuajn nga stereotipet kundra tyre dhe s'jan te inkuadruar aspak ne ate mas qe duhet, sidomos ne Europe.  Si ka mundesi aktor Shqiptar pranojne te luajn ne nje film te tille?  Nje film, qe bashk me Taken, dhe TIMING hap vetem polemike negative per Shqiptaret?  Ne moment qe Shqiptaret kerkojne te futen ne BE, qe Kosova kerkon legjitimitet, si per cudi dalin njeri pas tjetrit, filma kaq negativ qe i bertasin Europes: Ja ne jemi Shqiptaret, mos beni gabim te na pranoni ne shtepine tuaj!

 

Artisti eshte artist do thoni por artisti Shqiptar ka nje pergjegjesi shume te madhe kur kombi i tij ndodhet ne udhekryq historik.  Nuk me pelqen aspak qe kan pranuar te jen pjesemarres ne film te tille!

Per keta perendimoret Shqiptaret jane bere si dicka ekzotike qe mund te perdoret per argetim e per perfitime ekonomike.  Duke i meshuar me ekzagjerim nocionit te elementit kriminel ne shoqerine Shqiptare e duke e perzier kete gje ne menyre absurde me kaunin, keta producentet ja u shesin lehte filmin turmave injorante  qe duan te shohin "shqiptarin ekzotik trafikant droge, qe vepron sipas nje kodi te vjeter mesjetar". 

 Right, tani si ka mundesi aktore Shqiptare pranojne te behen pjese e nje njollosje te tille (genjeshter apo jo ska rendesi) me dashje?

Do te ushqehet dhe aktori, plus qe e shohin si eksperience e fituar per te perparuar karriren e tyre.  Pastaj duhet te konsiderosh qe role te tilla e filma te tille shume aktore nuk mund ti shohin nga kendveshtrimi jot per mos te bere propagande antishqiptare.

Vallai, eshte e vertete qe keto filmat kane ca efekte te habitshme. Imponojne kendveshtrime dhe krijojne stereotipe te masat. Psh mbaj mend se qysh kur ka pat dal ai filmi "Slumdog Millionaire" te gjithe ne amerike pa perjashtim filluan dhe akoma mendojne se indianet jane rraca me e bukur dhe gezojne koeficientin me te larte te romanticitetit ne bote. Ka patur dhe sondazhe ne te dyja brigjet e kontinetit, rezultatet e te cilave e konfirmojne me se miri kete ere te re te menyres se si dhe me ke perceptohet dashuria perfekte ne amerike. E tepert te thuash se perpara premieres se filmit, "latin lover" ishte sinonimi i perfektes ne kete aspekt.

Jakamono

Ke shume te drejt mor mik i dashur per ato qe ke thene me lart. Edhe mua nuk me duket spontane kjo rugaceria shqipetare, ka mbehstetje ne shtet, e pale ku tjeter, me mir mos ti hyj ketij muhabeti. Rrugacet bejne ligjin ne Shqiperi, edhe ne shoqerine shqipetare. Ashtu si ty edhe mua me jep dhimbje situata e shume familjeve ne Shqiperi te cilat te ndodhura ne rrethana te vecanta jane bere pre e rrugaceve qe kan mbeshtetje pushtetaresh, derisa njerez me kulture, familje me tradita jan detyruar te pertypin poshterime nga me skandalozet. Te gjith kemi pare se si rrugace me mebshtetje kane kryer jo vetem krime makabre kunder njerezve qe perpiqen te evitojne dhunen, por kemi pare se si keto poshtersi skandaloze kan shkuar deri ne shkolla 8 vjecare, dhe askush nuk ka nderhyre ti jape fund kesaj shemtie te jashtezakonshme, ku njerezit me te ulet te shoqerise, me shpirt-shkerdhatat qe ka bere zoti gjejne e bejne ku te kene mundesi pa ju hyre gjemb ne kembe. Ketyre dhe bosave te tyre ne politike dhe inkurajuesve te tyre gjetke, u vjen permbare vetem ligji i Ali Pashes, helli mbas bythe.

O njerez, pse ngaterroheni kot me Kanunin?  Kanuni nuk eshte rregull hakmarrjeje, por nje kushtetute, nje forem vetqeverisese e nje populli pa pushtet qendror, qe perfshin cdo marredhenie e cdo aspekt ne jeten e nje komuniteti, qe nga ndarja e tokes, trashegimnia, zija, gezimi, etj etj. Hakmarrja eshte vetem nje pjese e vogel e Kanunit, nuk e  kuptoj perse njerezit automatikisht mendojne per hakmarrjen sa here mendojne per kanunin. Une si shqiptar jam krenar per Kanunin, sepse eshte nje kushtetute e jashtezakonshme, qe tregon vlera te medha te ketij populli. Edhe mos flisni budalleqe qe kanuni na qenka e nje kohe te shkuar, sepse eshte nje kod shume i advancuar ligjor, qe ka egzistuar me qindra e mijera vjet, aq gjate sa nuk i dihet origjina. Nuk e kuptoj se ku qendroka primitivizmi i kanunit! Vetem nje injorant mund ta quaj kanunin primitiv.

 

ps. Edhe nje gje tjeter, me KANUN jan qeverisur shqipetaret nga Moreja ne Nish, nuk e kuptoj perse lidhet fjala kanun vecanerisht me Veriun e Shqiperise, ndoshta ngaqe aty eshte praktikuar deri vone, dhe qe ka qene me ligje te shkruara, por kanun ka pas edhe shqiperia e mesme, edhe e jugut edhe e veriut.

un t pakten nuk e lidh kanunin me veriun e shqipnise, nuk them as qe nuk ka vlera... po qe e lidh perhere me gjakmarjen e boj sepse cdo mosmarveshje per pune toke pasunie nderi etj zgjidhej/t me gjakmarje... sa per tu ngrejt n piedestal masanej nuk osht per faktin e thjeshte qe duhet me u vra nji njeri qe nuk e ka bo krimin meqense osht antar i te njejtes familje... kjo s ka b*azament ku t rrije... plus qe un nuk kom shum besim ke drejtsia e njerzve t thjeshte sidomos n raste kur t ka hyp gjaku n koke. duhet i pale asnjanese qe ta mori vendimin dhe duhet nji pale asnjanese qe ta ekzekutoje vendimin.

tjetra osht qe un kom jetu n hije t pushkes sic i thone per kto punet e tokave... mu ka dash mos me shku m shkolle ca here po me nejt ke toka me copa t ftofta hekri me turne plus ca gjona t tjera qe sjon per tu permen ktu m peshk... jo se ka noi gjo... what doesnt kill you makes you stronger thone... po mos na hap zorret e barkut qe kanuni osht superjor e kshu gjonash...

shkurt muhabeti vetgjygjsia osht i gjo qe duhet heq... vetem qe me llafe t bukra nuk hiqet ene me llafe t bukra nuk falen as gjaqet as nuk folet me copa muti me dy sy sic jon ca rob qe se kon per gjo me rremby pronen e tjetrit ose me bo noi gjo tjeter akoma mo t keqe... dhe copa m*tit nuk lahet as me sh*rre sic osht noi ligj kshu pabyths nga kto qe dun me heq kanunin n ditet e sotme...

nuk jom as i sigurte qe ky qomet qe i ka gjet shqiptaret sot quhet prap kanun... tashi per shemull hudhen vorret n ere ene masi e kon vra ate qe kon dash me vra ose ka pas raste qe kon masakru gocen e nonjonit per hakmarrje ndaj babes, i jon vu tritole gjith shkalles se pallatit per t mor hakun etj etj... plus qe vetem ti shofesh se car ftyrash kon pajtuesit e gjaqeve konfuzohesh noihere se kush e do plumin i pari gjaksori apo gjakpajtuesi... osht nji institucjon paralel katunaresk i frikshem me brek neper kome me i llaf...

per mo teper gjakmarrja sot osht shum e lidhme me vjedhje pronash rrembime perdhunime prostitucjon ene trafiqe te tjera... mos prit noi drejtsi te cardolloji... a e di sa histori kom me t tregu per kshu punesh??? nuk del gjith java me i thone...kom aq shume sa qe s m rrihet pa e thone noi llaf kur del nonjoni kshu si puna jote ene flet per trima malsore ose jugore a ca t dush ti pergjat shekujve... kto filmat belgo shqiptaro kineze jon shum larg se vertetes...

sa per tu ngrejt n piedestal masanej nuk osht per faktin e thjeshte qe duhet me u vra nji njeri qe nuk e ka bo krimin meqense osht antar i te njejtes familje... kjo s ka b*azament ku t rrije...

Kjo s'eshte e vertete plako, kanuni nuk thote qe robi duhet me u vra, por vrasja per hakmarrje eshte nje opsion, ashtu sic eshte edhe falja, tjeter pune se njerezit zgjedhin vrasjen.

plus qe un nuk kom shum besim ke drejtsia e njerzve t thjeshte sidomos n raste kur t ka hyp gjaku n koke. duhet i pale asnjanese qe ta mori vendimin dhe duhet nji pale asnjanese qe ta ekzekutoje vendimin.

Prandaj sic e kam shpjeguar, flasim per nje kohe kur ska pasur pushtet qendror. Nqs ne baze te nje ligji tjeter dikush qe vret, perfundon ne burg te perjetshem, diku tjeter pushkatohet a diku tjeter elektrifikohet, ne baze te ligjit te kanunit, duke pasur parasysh qe ska pas as burgje, as arbiter te asnjeanshem, drejtesia i jepej familjes te viktimes, por ama, shiko sa i drejte ka qene kanuni, gati hyjnor, kur megjithese ti si familje e demtuar zgjedh opsionin e hakmarrjes para atij te faljes, automatikisht ke te drejeten te hakmerresh, por ne momentin qe kryen krimin, konsiderohesh kriminel njesoj si ai qe ka kryer krimin kunder teje, dhe duhet te presesh denimin e merituar! Dhe mos harro, hakmarrja me kanun eshte vetem opsion, jo DETYRIM, ashtu sic eshte opsioni i faljes.

po mos na hap zorret e barkut qe kanuni osht superjor e kshu gjonash...

Kush tha qe kanuni eshte superior? Sot kemi nje shtet, nje kushtetute dhe voten e lire*, per mua keto jane me mire se kanuni, por absolutisht kanuni nuk eshte primitiv, eshte nje ligj i sofistikuar qe merret me marredheniet ne komunitet deri ne detaje.

nuk jom as i sigurte qe ky qomet qe i ka gjet shqiptaret sot quhet prap kanun... tashi per shemull hudhen vorret n ere ene masi e kon vra ate qe kon dash me vra ose ka pas raste qe kon masakru gocen e nonjonit per hakmarrje ndaj babes, i jon vu tritole gjith shkalles se pallatit per t mor hakun etj etj... plus qe vetem ti shofesh se car ftyrash kon pajtuesit e gjaqeve konfuzohesh noihere se kush e do plumin i pari gjaksori apo gjakpajtuesi... osht nji institucjon paralel katunaresk i frikshem me brek neper kome me i llaf..

Keto jan gjera te tjera pastaj qe skan te bejne me kanunin fare, keto jane ato hipokrizite njerezore per interesa te tjera pastaj qe skan si e thone hapur qellimin e tyre dhe kapen mbas frazash si kanuni per disa si keta morrat me kallash, demokracia per disa si Berisha, islami per disa te tjere si talebanet etj.

 

kom aq shume sa qe s m rrihet pa e thone noi llaf kur del nonjoni kshu si puna jote ene flet per trima malsore ose jugore a ca t dush ti pergjat shekujve... kto filmat belgo shqiptaro kineze jon shum larg se vertetes...

 

Ndonjerin keshtu si puna ime s'besoj te kesh pas rastin te takosh ndonjehere ti shoku, sa per dijeni kjo, kurse keto te tjerat tek kjo fjalia me lart i ke ne adrese te gabuar.

ah ca t boj lala qe s kom kohe me nejt me bo muhabet...

bo vaki ty s t kom taku noihere. bo vaki as nonji t ngjashem me ty. bo vaki ti je yll bote fare s ka dy si puna jote. robt kon tendencen me qen unik n pergjithsi... megjithate llafet e tuja per i moment mu duken si llafet e nja 3517 bashkekombesave tone qe m ka qellu me i taku... nuk kisha per qellim me bo debat me ty... sidoqofte... do e vazhdojme ket muhabet mas nja dy javesh

Cfar debati do vazhdosh ti? Do vazhdosh debatin mbi temen? 

Nqs po spo debaton fare, sepse ato qe ke thene me lart skan lidhje fare me ato qe kam shkruajtur une , ose sme ke kuptuar fare, prandaj po vazhdove ne kete linje, s'ka cfar debatojme aty.

Nqs pastaj do te vazhdosh debat sa i forte je, apo sa i forte jam une, me mire gjej na nje tjeter, se skam kohe per budalleqe te tilla une, eshte i mbushur plot interneti me rrota te tilla. Me duket se po vazhdove keshtu atehere i bie qe vetem te monologosh , jo te debatosh. Shendet, edhe take it easy man!

 

i forte e??? po un jom heker mer heker komplet... ku ka debat per ket gjo mer jau???

lale pjesa mo e modhe qe shkruhen ktu jon monologje... cer debati je tu thon mer jau... per ca ishte kjo tema i here se harrova fare???

aaa po filmi belg... kanuni, hajdutlliku, mafja... mos e rruj fare mer daje... ti ke te drejte komplet mer jau, ti sikur me qene vizore...

Nuk e kuptoj se ku qendroka primitivizmi i kanunit! Vetem nje injorant mund ta quaj kanunin primitiv.

Kanuni nuk eshte primitiv (perkundrazi) ne sensin e kohes te ciles i perkiste.  Por eshte primitiv per shekullin 21. 

Ndersa Kanuni perflitet me shpesh kur bie fjala per "gjakmarrje/hakmarrje" aspekte te tjera jane lene nen hije dhe po lulezojne nen hije.  Nje nga to eshte ligji per trashegimnine.  Sot ne Malesi (sipas Kanunit te Lekes qe ishte teper i detajuar ne kete aspekt te prones) femrat ne kundershtim me ligjin kushtetues, nuk e kane mundesine e trashegimit.  HIC FARE.  Bile edhe te duash, me testament s'e ben dot.  Sepse testamenti nuk njihet me Kanun.  

Eshte lutur motra me lot ne sy, vetem te beje nje shtepi ne toke te vet, nje "kasolle" sepse te shoqit te semure i ben mire klima veriore.  Po, thote vellai, hajde dhe blije.  E shume raste te tjera.  

Dhe asnje moter s'guxon te jete e para te hedh ne gjyq vellane, se eshte "marre per Malesine." 

Turp e marre e faqja e zeze per ata vellezer. 

Film pleh. Pleh film. Ngaqe pleh.

Ky eshte imazh i bukur i shqiperise, sipas BBC, qe eshte edhe nje nga faqet me te vizituara te internetit. Shikoni edhe linqe te tjera mbi Shqiperine poshte videos ne fjale, se ka ca te forta.

http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/europe/...

tashi do ta them i histori kshu per malsine ma ka thon i malsor ket. kaihere (jo gjithmone) kur u plakte baba shume qe si hyte mo n pune njeriu, e merrte cuni m krahe ene u niste per nga gremina...

ene i dite nji cun e mori baben e vet ene u nis per n gremine baba s kishte fuqi as me kundershtu as i gjo. ene i thote u sa mire lum si un qe m ba cuni im n krahe. kshu t majtte ene ty cuni jot...

ene ju prene komet cunit aty per atu ene e ktheu baben n shpi...

kte ky malsori ma tregoi se rastisem me njonin ktu qe kishte shku m shpi t vet mas ca vjetesh n angli ene n irlande ene kishte fillu me shajt baben... cer jeni ju kshu mer...juve as televizor s paskeni ju qekeni t hupun krejt etj etj masanej kur erdhi knej e merte baba m telefon, ky trashte zonin ene i thote nuk osht ktu filoni ka dale... se me demek  sja njifte zonin baba...

per t mos i hy masanej dashnoreve angleze qe i lejshin me barre ene u zhdukshin per nja tre vjet... masanej vijshin pytshin po sikur t them qe kalamoni osht i imi a i mor dokumentat? pune neri ene respekti per gjakun tat etj etj shum here osht vetem n sy e faqe t botes...

 

 

njerzit mo t kqij qe kom taku kon qene shqiptare... gjithashtu ene njerzit mo t mire... sa mo t izolum t kishin qene aq mo shume shtohej ekstremi... asigjo n mes

megjithate me gjith kto pislliqe ene gjithe anet negative te shqiptarve ene mafjozlliqet e krizat e identitetit jom krenar qe jom shqiptar qe jom myslimon qe n shqipni ka tre fe, qe kena pas haxhi qamilin ene skenderbeun, per enver hoxhen ene sali berishen per princ vidin ene leka zogun per sulltonin ene per ali pashen per komshijte qe i kena pas t gjth kriminela ene ne prap ktu jena qe gjonat dahen me thike me shpate me tradhti ose me ndershmeri ekstreme qe kena luftu pa hesap per gjith dynjone ene as i her per veten tone qe na kan q* kocken t gjithe t hujet qe na kon ardhe verdalle dhe ne jena prap ktu ku jena, t prapambet sic jena, fukarej, rrota k*ri, katnare jugore veriore qe asigjo s osht e lehte ne ket ven... t gjitha mrena, kush te m dali perpara doja boj si t ma boje ene kush e prek familjen time nonen kom me ja q* kushdo me qene. i'm fucken proud se kjo osht historija jone...

there goes  ene puna kanunit t leshit.

Robert Deniro,nje aktor i famshem i filmave amerikane,me origjine italiane,eshte nje person i pa deshirueshem ne Itali,vetem per faktin se ai ka luajtur shume filma me mafien italiane,gje qe sipas italianeve,i ka ulur dinjitetin kombit italian! E kuptoni tani se eshte e njeta gje edhe me kete film,te pakten keta shqiptaret"kriminel" ne role,te mos dalin si heronje,te intervistuar ne Shqiperi!

cja ke fut pordhes ketu

robert de niro ngeli duke mare celsa qytetesh e duke u bere qytetar nderi i kushedi se sa qyteteve ne itali

ke plot filma  per mafie angleze irlandeze,plot filma me mafie franceze,psh nje i fundit quhet A PROFET nje nga filmat me te mire me crim-mafie  qe kam pare  flet per arabet edhe corsikianet

mbushur jane filmat me banda americane etj

Diku kam lexuar,por nuk jam i sigurte se kur, ku,po kritika ka patur shume brenda italise,per ceshtjen e hapjes se namit te keq te italise ,ndoshta mund te jem i gabuar!

po  i ka bere edhe goxha reklame italise

hmmm

"Lirine nuk ua solla une, por e gjeta mes jush"

 

Po para se te binte diktatura ne Shqiperi, ne Evrope, Amerike, Azi apo kudo  nuk ka pasur krim, prostitucion, trafik droge etc? Apo, erdhen shqiptaret dhe i sollen te gjitha?

Duke lexuar disa nga komente ketu mu kujtua nje koment i bere nga diksuh ( Sekretari i Mbrotjes Robert Gates me duket) ne nje interviste per ABC ( apo nje tjeter kanal televiz)

Ai tha: Fanatiket islamike protestuan per karikaturat e Gazetes Danese por asnje nuk protestoj qe te Premten , diten e falejeve , teroristet vendosen bomba ne nje xhami ne Paksiatan dhe vrane besimtare muslimane te pafajshem"

Njesoj edhe me ju.  Ju protesotni per filmin se fyen shqiptaret,  por asnje nuk proteston per krimet e mafias shqiptare ndaj popullit shqiptar, ndaj nenave e motrave tona.

Ja keta jemi smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).