Dorezohet euro, zhvleresohet ndaj lekut

Dorezohet euro, zhvleresohet ndaj lekut
10/12/2009 20:35

Dorezohet euro, zhvleresohet ndaj lekut

Euro zbret disa pike, duke shenuar renien e pare ne kursin e kembimit prej te pakten dy muajsh.

Monedha europiane eshte zhvleresuar ndjeshem ndaj lekut, duke zbritur ne nivelin e 135.5 lekeve.

 

“Ka rene kerkesa per euro ne treg, pritet te kete prurje kete vit. Te gjithe presin te vije nje valute qe te hyje ne shtetin tone bashke me emigrantet dhe i rezervojne llogarite e tyre ne euro”, deklarojne perfaqesuesit e agjencive te kembimit valutor.

13 Komente

135.5 vetem disa dite larg festave te fund vitit? Kjo periudhe "duhet" te jete ardhja masive e emigranteve dhe euros! 135.5 quhet dorezim?

Sic po shkojne punet nga janari do kete nje terheqje ne mase te valutes se huaj nga bankat shqiptare, pasi imbecilet e qeverise kane filluar "kryqezaten" ndaj mafies dhe njerezit nuk duan te bejne eksperimente me imbecilet.

 

sa per te qeshur eshte me keto tituj bombastike: dorezohet euro, rrifet prej lekut, kapitullon dollari, rrethohet nga leku i ri bashke me lekun e vjeter. Vetem napoloni i floririt shpeton.

po i jap nje pese  me ngarkese emocionale me dicituren:bjeri qenit smiley

Ky Top Channel po me habit.

Euro sot ishte 136.3-136.8 me fixing tek 136.5/136.6, pra nga 138 ka rene gati 1% kur ne bursa euro ka rene nga 1.51 ne 1.465 pra mjaft me teper. Leku jone matet ne nje basket of currencies ku Euro dominon bashke me dollarin (mbi 90%) keshtu qe eshte normale qe kjo te reflektohet tek fixing.

Dorezohet euro se bie 1% ndaj lekut? Ajde ajde gazetari mor aman. Trapa komplet.  Leku leviz ne banden 136-138 me Euron por nje dobesim diku tek 140 mund te pritet nga muajt mars-prill 2010.

Sidoqofte qe nga tetori e me tej kemi nje kontraktim te forte te importeve ne krahasim me vitin e kaluar qe tregon nje ngadalesim te forte te ekonomise dhe nuk eshte cudi qe leku te forcohet nga kjo deri ne 134.8 qe eshte fibo res deri ne fundvit...

Kuptohet sidoqofte se eshte e rrezikshme te mbahen kursimet ne Leke sepse ka nje risk potencial te zhvleresimit te menjehershem...aq me teper me aq shume quantitative easing qe vazhdon me zell te madh te beje BSH...dhe sado qe ben kete ajo ekonomia eshte ne renie...stimuli nuk funksionon.

 

 

 

 

edhe une nuk isha dakort me titullin,

u nisa ta nderroja, po pertoja ta ri-shkruaja nje artikull te tille vete dhe kisha frike se adminet nuk do e publikonin me titull te ndryshuar.

megjithate, puna eshte se ky eshte lajm i mire. Mund te diskutojme deri "kur te hyjme ne Euro smiley " nese eshte mire apo keq qe leku te forcohet kundrejt Euros apo dollarit. Rendesia qendron ne faktin qe ndryshe nga parashikimet e "eksperteve" disa muaj me pare, leku pak a shume e ka ruajtir kuoten. Kuptohet qe ka nje risk potencial te vazhdueshem per zhvleresimin e lekut, po ky eshte perkufuzimi i "flexible exchange rate". Por eshte per tu theksuar qe Euro nuk ka vajtur 150 (sic ishin parashikimet) dhe nese ti ktheve depozitat ne tetor ne Euro per spekullim nuk ke dale i fituar.

Per arsyet e forcimit te lekut.

Para nja dy ditesh, perseri ne TCH theksohej se rritja vjen si pasoje e nje rritjeje te pritshme te interesave te bonove shqiptare. Me siper thuhet per rritje te valutes nga ardhjet e emigranteve me rastin e festave.

Per rritjen e interesave, teorikisht kjo mund te jete thike me dy presa. Rritja e interesave mund te terheqe me shume investime ne bonot shqiptare qe jane ne leke. Nga ana tjeter, mund te sinjalizoje veshtiresi per te marre borxh nga qeveria shqiptare. Perderisa leku po forcohet, tregon qe po ndodh e para dhe tregjet i besojne bonove qeveritare.

Per shtimin e valutes me rastin e festave, perseri ky nuk eshte efekti i vetem. Edhe ne vere u rrit valuta, por frika tek leku ishte e tille qe leku vazhdoi te zhvleresohej. Nese tani leku po ri-vleresohet, tregon se besimi tek leku eshte rritur. Edhe kjo pozitive.

 Muajt shkurt dhe mars, mendoj se do ta tregojne me saktesisht se nga do anoje kursi, sepse ne keto muaj vijne me pak emigrante, dhe shihet fillimi i punes se qeverise dhe biznesit te brendeshem dhe te huaj. 

O Pjer.

Mos u merr me kambista.GB

Kur ka qene euro 1.51 ?

Sot eshte 1.475, dje 1.473, pardje 1.477.

Siaps teje sot leku duhe te ishte 1 euro 200 lek.

Do Zoti nuk falimenton Greqia thuaj, pa ta shikoni ju edhe euron, edhe lekun, edhe emigrantet, edhe ekonomine shqiptare me rritje 8%, edhe bankat shqiptare me zoter greke.

Megjithese sic duken bathet, ere te keqe po i vjen Greqise. Fitch ja dha nje BBB+, kurse Standard & Poor´s akoma jane tek A-, por thone qe edhe ajo eshte shume e rrezikuar. Te shofim njehere cfare do te beje BE-u, do ti fuse ndonje euro tek breckat kurves greke, apo do ta beje hasha? Sido qe te jete, perseri humbese ne kete mes eshte euro.

Lumidrin: 1.51 ishte para nja jave euro me usd. 

Parashikimi im ishte per euro 138 me lekun deri ne fundvit dhe i qendroj ketij parashikimi. Te shohim ankandin e fundit per bono thesari ...dhe "aftermath"-in e tij.

Mars-prill 140 eshte niveli minimal. Leku eshte ne meshire te QE te BSH. Nqs BSH stopon QE atehere Leku mund te shkoje 1:120 me euron ose edhe me i forte. Shiko ankandet e ardhshme te 15.12, BSH praktikisht blen me shume se gjysmen e borxhit te qeverise. Gjendja eshte e keqe, shume e keqe.

 

41415.12.200917.12.200916.12.201012 (Muaj)7,802,000,000 ALL2,700,000,000 ALL141315.12.200917.12.200917.06.20106 (Muaj)8,953,000,000 ALL7,341,900,000 ALL

 

 

 Sic e sheh me lart, BSH po blen fati 10 miliarde leke te reja borxh qeveritar vetem ne 15.12.2009...free lunch per Salih Birishen por ky free lunch i QE shpejt do te kthehet ne boomerang per te gjithe ne....

 Nuk e kuptoj as sesi BSH mendon te dale nga kjo corbe qe gatuan me QE. Repot reverse nuk kane per te funksionuar ketu sepse ketu ska fonde apo investitore private me xhepat plote me cash dhe bankat jane keq me likujditet. Mirsevin inflacion dyshifror.

 

 Ok Berbero fundi i vitit erdhi dhe fiksingu i BSH eshte 138. Rritmi i QE eshte i frikshem...me kete ritem eshte e sigurt se do te kemi zhvleresimi nja 5% tjeter te lekut.

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).