Zvicra miraton masën për ndalimin e ndërtimit të minareve në vend

Votuesit zviceranë kanë vendosur në favor të një amendamenti kushtetues për të ndaluar ndërtimin e minareve në vend. Korrespondentja e Zërit të Amerikës Lisa Brajant njofton nga Parisi mbi rezultatin.

Votimi në favor të amendamentit kushtetues për ndalimin e ndërtimit të minareve i habiti ekspertët që kishin parashikuar se kjo masë do të hidhej poshtë. Rezultati tronditi edhe komunitetin mysliman të vendit, i cili përbën rreth gjashtë përqind të popullsisë së Zvicrës.

Rreth 57,5 përqind e votuesve e mbështetën nismën e udhëhequr nga Partia nacionaliste zvicerane e Popullit. Partia jepte si arsye argumentin se minaret janë simbol i pushtetit politik islamik. Në Zvicër ka vetëm katër minare dhe ato nuk do të preken nga ndalimi.

Anketat e opinionit publik para zgjedhjeve parashikonin se masa do të hidhej poshtë, dhe qeveria zvicerane u bëri thirrje shtetasve të saj të votonin kundër saj.

Ministrja e Jashtme Mishelin Kalmi-Rei tha se ajo ishte habitur nga rezultati dhe shprehu keqardhje për këtë.

Por në rrugët e qytetit zviceran të Gshtatit, regimet ishin të ndryshme.

Anton Seil tha se myslimanët që jetojnë në Zvicër duhet t’i përshtaten traditave zvicerane. Nëse ai do të jetonte në një vend tjetër, tha zoti Seil, atij nuk do t’i lejohej të ndërtonte një kishë.

Por një tjetër zvicerane, An-Mari Birnstil shprehu zhgënjim ndaj rezultatit të votimit.

Zonja Birnstil tha se ishte shumë e zhgënjyer dhe e frikësuar për pasojat e këtij rezultati.

Grupet e të drejtave të njeriut thonë se ndalimi i ndërtimit të minareve është shkelje e lirisë së shprehjes. Shumë myslimanë kanë shprehur shqetësimin se një masë e tillë mund të përhapej në të gjithë Evropën, duke përfshirë Francën fqinje, e cila ka rreth pesë milion myslimanë, komunitetin më të madh islamik të Evropës perëndimore.

143 Komente

Shume interesant!!!

Nje ton me refleksione ktu per nderlikimet e zbatimit te demokracise, qe kshu ne leter eshte aq i lehte... sa e lehte je ti Beti, tha.

nqs nje zvicerian konvertohet ne musliman,ose vendasitkonvertohen ne nej fe tjeter si i behet?

 Zvicerianet jane te lire te shprehin vullnetin e tyre dhe ata kete kane bere duke perdorur formen demokratike te referendumit.

 

booh njecik e cuditshme te vendosesh  ne ket fare menyre  shumicaper pakicen ,njicik demokraci  me pikpytje

Demokracia garanton të drejtat e pakicës, jo pushtetin. Për të ec më tej, ti duhet të hedhësh poshtë argumentin e zviceranëve.

problemi do jete nqs do dali naji zvicerian te kerkoje te drejtat  e tija,ene si shtet do ja garantosh ,dmth lirine e besimit

kom edhe nje pyetje si menon pse sinagogat lejohen,ose  sdel njeri kunder sinagogave?

Nuk duhet te behemi qorra para problemit te islamizmit, qe ka kohe qe perdoret per shovinizem politik e kulturor, dhe jo si filozofi spirituale, apo e drejte besimi.

Ne kete aspekt Zvicres i jap shume te drejte dhe uroj qe e gjith europa ta ndjek kete shembull.

Partia jepte si arsye argumentin se minaret janë simbol i pushtetit politik islamik.

argumenti, është tepër i fortë.

Madje nuk është gjë e re. Në Rusinë e careshës Katerinë, të krishterët e një zone i ankoheshin kësaj të fundit se minaretë ishin më të larta se kishat. Ajo ishte përgjigj atëherë se përgjigjej për tokën, jo për qiellin.

te pakten knej ne itali  nigjon deklarata te tilla "ne duhet te kthehemi ne identitet , identiteti jone eshte krishterimi"

dmth ti i ve kufi ndergjegjes se tjetrit,i thu jo se kjo seshte identiteti jot,identiteti jot njihere eshte sdryshohet,nuk ndrysho dot menje eke te nalume me ligj

Nese ky eshte vullneti i lire i popullit Zviceran, ska asgje per tu habitur.....

Ah sikur te beheshin edhe ne Shqiperi referendume me teme me te rendesishme dhe jetike.....sa mire do te ishte...... aahhhh sikur....... Te ndodhi valle?????

nqs ca qe dine njecik e shume  e lejne popllin  te lire ,o popull ne te lejme te lire te zgjedhesh i thone

se ne emer te poppllit sic e dime jane bo shume gjona

per mu eshte frike se shofin qe shtohen muslimonet ,mu me boni pershtypje ne nje emision ne itali qe del njoni edhe thote ore une  nuk jam i huj,sjom arab jom extracomunitar jom italion brez mas brezi  edhe jom bo muslimon

po u shtyne keto  si i bohet

ne shyqyrzoti  kemi njoft fe te ndryshme edhe  rrojme me njoni tjetrin

 Djema, them se po ngaterroni disa gjera. Zvicra nuk ka ndaluar besimin musliman, as praktikimin e tij, por ndertimin e minareve. Mesa duket populli mendon se kjo nuk shkon me peisazhin dhe arkitekturen zviceriane. Nderkohe njerezit mund te vazhdojne te falen ne shtepite e tyre, zyra, korridore a ku ti vi per mbare, sic kam pare une shume muslimane te bejne ketu, qe zene nje vend kthehen nga lindja.

Ah per ato qe nuk bejne dot pa simboliken, ato kater minaret ekzistuese, nuk kane ndermend ti shembin.

Shpresoj qe pas kesaj levizjeje, ne aeroportet e vendeve muslimane mos jene me ato policet fetare qe mbulojne me zor cdo grua myslimane ose jo, qe shkel ne token e allahut. Njesoj si Enveri dikur qe mbante berber me rroge ne aeroport, per t'u prere favoritet turistave.

PF, per ti dallu nga qimet e zakonshme, kur favoritet perdoren ne kontext ideo-politik mbase me mir do qe ti quanim "faRforite".

Do te ishte mire qe referendume te tilla te beheshin ne France,Angli,Canada apo dhe SHBA.

Zvicra na dha nje mesim demokracie ku pakica nuk duhet te shtypet por nuk duhet te kete me shume pushtet se shumica.

Tani kemi nje precedent dhe nuk kemi perse te ndihemi fajtore nese populli vendos qe te mos ndertohen minare ne nje vend ku shumica nuk eshte muslimane.

Problemi eshte se me kete nuk preken shqiptaret pasi ata nuk cajne koke per xhami,por arabet.Arabet nese duan te respektohen me mire te fillojne dhe te respektojne shoqerite ku jetojne dhe pastaj te kerkojne te drejta speciale sic po kerkojne ne vendet qe permenda me siper.Ne Keln psh pati nje debet te madh pasi u ndertua xhamia me e madhe ne Europe.E imagjinoni ne Kelnte ndertohet xhamia me e madhe ne Europe,a thua se ne Keln jeton komuniteti me i madh musliman ne Europe?

Duhet te kemi frike nga minarete???

Nese imamet jane shqiptare,kineze apo edhe boshnjake, une nuk kam frike fare,por nese imamet jane arabe apo vijne nga medresete ekstremiste duhet te kemi frike pasi turmat qe ndjekin keta imame do te imitojne shkollen e ketyre imameve.

Duke e pare ne kete kendveshtrim them:Kudos Switzerland!

edhe ti  ke te drejten tate

Jo, s'ka edhe aq shume te drejte kur flet me ate flamur ne krah. Megjithate, eshte pjese e jetes.

Problemi eshte se me kete nuk preken shqiptaret pasi ata nuk cajne koke per xhami,por arabet.

Megjithese nuk hasa shifra te sakta, ne lajme u permend qe popullesia myslymane ne Zvicer eshte rreth 4-5%, shumica nga vende te ish-Jugosllavise.  Myslymanet nga ish-Jugosllavia jane ose boshnjake ose shqiptare. 

Nuk e di sa fetare jane shqiptaret ne Zvicer, dhe sa i frekuentojne xhamite, por sipas llogarive i bie qe ky referendum te ndikoje me shume myslymanet e Ballkanit sesa arabet.

Mendoj se nè shumicèn e vendeve evropiane po tè mbahej njè referendum i tillè rezultati do tè ishte i njèjtè me atè zvicerian...nè itali tè paktèn ju them me siguri se kèshtu do tè dilte...jam i bindur pèr kètè!! si shqiptar mè lejohet tè pohoj se jam mè evropian se evropianèt pèrsa i pèrket kètij argumenti!!

Kjo qe:

- Nje pyetje shume e nxehte

- E shtruar ne nje kohe shume te ftohte

- Ne nje kontekst international gjullurdues

- Nje populli te urte, punetor qe njihet per veprime te mencura kur jane gjakftohte.

Gjullurdi hesapi medemek, po duhet t'ia bejme hallall popllit mik Zviceran dhe Antonit nga Gshtadi. Zonja Birnstil duhet te beje nje pune me bindese heres tjeter.

Por një tjetër zvicerane, An-Mari Birnstil shprehu zhgënjim ndaj rezultatit të votimit.  Zonja Birnstil tha se ishte shumë e zhgënjyer dhe e frikësuar për pasojat e këtij rezultati.

po pse mi zonje. hajt se ngelet tuj u friksu mo shume se duhet dhe duke fshehur me zor ate qe mendoni e ndjeni.

Mo mire haptas dhe me vullnet shumice !

Atje ska kuti per te hapur apo jo ?

Nqs jo, jane ne rregull smiley

 

Mendoj se zviceranet duhet te bejne edhe nje referendum tjeter me teme:

" Me qene se prifterijte nuk martohen ,atehere duhen tredhur" se nuk kane pse i duhen.

Cjane keto budallalleqe qe bejne keta ????

Me pelqen ideja e referendumit. Ndoshta kjo do te sherbeje si nxitje per insijativa te ngjashme ne vende te tjera evorpiane. Te shohim...

Nuk pajtohem me rezultatin e referendumit ne Zvicer; jam 100% per te drejten e besimit pa interferim te shtetit apo te tjereve sepse e derjta e besimit ne Zot eshte e drejte individuale dhe private; mendoj se zviceranet nuk treguan tolerance; por shtroj edhe nje pyetje per refleksion- nese doni te ndertoni nje kishe katolike apo ortodokse ne Arabine Saudite apo ndonje vend tjeter islamik- a ua merr mendja se do te lejohej nje gje e tille?! Nuk e di a ju kujtohet para disa kohesh nje burre ne Afganistan u konvertua ne krishterim dhe u denua me vdekje nga Keshilli Fetar atje. Ne pergjithesi jam i shqetesuar sepse bota eshte duke shkuar drejt nje rruge qe Zoti e di se ku mund te na degdise...Toleranca dhe besimi jane ne teposhteze, kurse mosdurimi dhe klaustrofobia ne rritje.

Zvicra na solli nje first tjeter. Hajde demokraci, hajde. Ja te shikojme shuplaken qe do ti japi gjyqesori. Imagjino sikur nje shtet te nxirrte ligje qe nuk lejohet me ndertimi i kambanave, se nuk shkon mire me pisazhin dhe arkitekturen e qyteteve tona.

Zvicera beri ate qe duhej ta kishin bere prej kohesh Gjermania,Anglia,Franca,Hollanda apo SHBA!

Minarete kane vendin e tyre ne Lindjen e Mesme,pasi ne Europe ato duken si cibane.

Kudos Switzerland!

po ShBA eshte ne europe???

kishat e para anej nga eshte stambollit sot i ke,krishterimi nga palestina e ke,kshu qe thirri menjes

a thu te jete pune arkitekture

Mesa degjova lajmet vendet e BE po diskutohet qe te vendosin  kryq te vogel ne flamuret e vendeve antare ...gjithashtu dhe ne flamurin blu te perbashket ...

ps. Ide e bukur , si nuk i ka shkuar mendja me pare ....

Referendum pleshtash.

Sikur te vihej cdo gje ne referendum, gjithmone shumica mund ta zhduke fare pakicen; apo thjesht, te gjitha te drejtat e tyre.

Ja te behej referendum ne Shqiperi per debimin e atyre qe kujtojne veten greker... do dilte rezultati 97% me 3%.

Po s'mund te behet referendum ku populli te vendose mbi te drejten e nje pakice. Shumica duhet te mbroje pakicen se eshte ne pozicion te me te fortit dhe i ka ne dore. Eshte privilegj i shumices te mbroje pakicen. Dhe eshte detyre e pakices mos i behet barre shumices dhe ta respektoje ate deri ne fund.

 fajin e kane vete muslimanet zvicerane. nje xhami qe pash une ne TV (siduket njera nga ato te katerta) ishte aq e shemtuar sa te isha banor i atij qytetit do ti kisha vene bomben naten per ta prishur.

muslimanet vete jane aq te shemtuar, sa qe prandaj dhe nuk ka si ti doje njeri.

se te jene me brekushe prej mendafshi, si ne kohe te turkut, e çallma te kuqe me nga nje diamant (edhe pse prej xhami) do ti kishin dash horrat e gjithe bota.

e bile dhe vete do te kerkonin te ndertonin xhamira blu e jo xhami si kioska rrugesh (si ajo qe pash une ne TV).  

permerisohuni mulslimane, he xhan, se ju jeni e ardhmja e botes sipas parashikimeve te motit sot.

Nese ti kishe perdorur pak kohe per te lexuar do te kishe kuptuar se keta besimtar kane vite qe aplikojne per te ndertuar xhami por kerkesat e tyre refuzohen e perfundojne ne byrokracine zvicerane kur qendrojne me vite duke u derguar nga nje instance ne tjetren.  

 ta shpjegova pra se pse. ata bejne xhami kioska (nuk di a e kupton kete fjalen, se po me dukesh si kosovar).

duhet te paraqesin projekte DINJITOZE, te ndertojne xhami me te bukura e te medha se sa ato te orientit. dhe ke per te pare qe do ti miratojne direkt projektet e tyre.

megjithese dyshoj tek shija e muslimaneve te sotshem. keta nuk e synojne te BUKUREN, duke filluar tek grate qe prandaj i mbulojne. 

nejse nuk ma ha mendia se i kupton ti keto gjera. gjithashtu mos e çaj koken se zviceranet do ta perserisin ate referendumin, aq here, sa perfundimisht t'ja lejojne muslimaneve ndertimin e xhamive. 

sepse, e keqja dhe shemtuara deperton me shpejt sesa e mira dhe e bukura. smiley

Po zviceranet po thone se nuk duan xhami madheshtore pasi kjo i frikson...ata duan qe keta besimtar te perdorin bodrume dhe te jene larg syve te tyre...

Ne Kolonje apo Koln turqit kane paraqitur nje projekt per te ndertuar xhamine me te madhe ne Perendim por kjo eshte zvarritur per shume vite. Arktitekti eshte gjerman dhe qendron prapa shume kishave por kjo nuk po e ndihom projektin edhe aq shume. 

 

Une nuk jam as pro as kundet ndertimit te xhamive. Ajo qe une jam kunder eshte nje diskriminim i hapur ne baze te fese qe bie ndesh me bindjet liberale ne Perendim. 

Si nuk doli njeri të debatojë mbi këtë:

Partia jepte si arsye argumentin se minaret janë simbol i pushtetit politik islamik.

Ky citimi prej artikullit,  më duket pjesa më interesante e tij.

Ky argumentim nuk qendron aspak dhe mendoj se nuk ia vlen te diskutosh rretha agumenteve qe u perdoren nga nacionalistet zviceran. Minaret kane qene pjese e fese islame prej shekujsh...posacerisht e xhamive te stilit osman. 

minarja seshte simbol,ka nje funksion kuse tani eshte e shume si element dekorativ

po tashi sduan minaret apo sduan xhamite??

Po ti për të pyt tani u kujtove? Pasi ke shkru nja 10 postime. edhe po thosha me vete kur të përgjigjesha më parë... ore ky çoç ka që nuk kupton lol.

Nuk bëhet fjalë për lirinë e besimit shoku, as për xhamitë. Bëhet fjalë për minare vetëm, nga sa del prej artikullit.

faji im e pranoj,se kisha lexu mir

Ne tere Europen eshte e njejta bindje, ky referendum e nxorri ne shesh racizmin e entocentrizmin e popullit te "hapur e demokratik" zvicran.

Po lexoj se edhe partite e djatheta ne shume shtete te Europes po e kundershtojne kete vendim duke ju referuar te drejtave te njeriut. 

Shume befsohem se si munden disa shqiptar ta perkrahin kete vendim kur ky vendim eshte drejtuar me se shumti kunder shqiptareve. Shqiptaret nga Kosova dhe Shqiperia perbejn grupin  me te madh ne myslimaneve ne Zvicer dhe ky referendum ishte sipas mendimit tim vetem nje test qe po i behej popullit dhe demokracise se hapur zvicerane. Tani racistet zvicerane e kane kuptuar se si munden ta keqperdorin kushtetuten e tyre.

Demokracia nuk eshte vetem "shumica vendos". Pjese e demokracise jane edhe te drejtat e minoriteve, atyre qe kane pikepamje devijuese dhe qe ndoshta nuk jane konform asaj qe konsiderohet normalja ne nje shoqeri.

Per fat te kqe keso sjellje vetem do ta bejne me te veshtire qe vendet perendimore te punojne per te drejtat e njeriut ne vendet me liri te kufizuara. 

Shume pak i impresinuar nga kta zviceranet, vetem kane prishur imazhin e shtetit te tyre, asgje me shume. 

Shume befsohem se si munden disa shqiptar ta perkrahin kete vendim kur ky vendim eshte drejtuar me se shumti kunder shqiptareve. Shqiptaret nga Kosova dhe Shqiperia perbejn grupin  me te madh ne myslimaneve ne Zvicer

Jo ne Zvicer mer! Ne burgjet e Zvicres

Koment nga orientalisti Daniel Pipes

On one level, the vote to ban minarets in Switzerland is a triviality. The constitutional amendment does not ban mosques, it does not pull down the country's four existing minarets, nor does touch the practice of Islam in Switzerland or bear on the many issues concerning Swiss Muslims. In all likelihood, the political establishment in Bern, which abominates the amendment, will find some way to overturn it.

But on another level, the 57.5 to 42.5 percent vote represents a possible turning point for European Islam, one comparable to the Rushdie affair of 1989. That a large majority of those Swiss who voted on Sunday explicitly expressed anti-Islamic sentiments potentially legitimates such sentiments across Europe and opens the way for others to follow suit. That it was the usually quiet, low-profile, un-newsworthy, politically boring, neutral Swiss who suddenly roared their fears about Islam only enhances their votes' impact.

E solle kete...Pipes eshte po aq fundamentalist sa disa mysliman ne kodrat e Afganistanit. Ky Pipes nuk ka aspak kredibilitet per ate qe shkruan. Ata qe e pelqejne jane ata urrejtesit qe e lancuan iniciativen per ndalimin e minareve. Edhe pse kjo qe po shkruan ketu nuk me duket shume unbalanced.

Ajo qe kerkohet nga muslimanet e Zvicres nuk eshte nje vend ku te falen, por nje minaret. Sic permendi edhe J. nje minaret eshte ceshtje simbolike e prezences se muslimaneve ne Evrope. Nderkohe qe Zvicra ka mjaftueshem xhami (rreth 50 ne mos gaboj) dhe 4 minarete..

E gjej mese te drejte qe nje shtet qe kur behet fjale per simbole apo ceshtje qe iu perkasin te gjitheve te bejne referendum.

Problemi nuk eshte tek mnarete.Problemi eshte se muslimanet qe vijne ne BE sidomos ata qe vijne nga Lindja e Mesme,nuk e marrin fare mundimin qe te jetojne dhe te pranojne menyren e jeteses se vendave,por duke shfrytezuar rendin demokratik po mundohen te imponohen pjeses tjeter te shoqerise.

Shikoni dhe mbani vesh.Ne nje sontazh te zhvilluar vjet 90% e 2 milion muslinameve britanike nuk e quanin veten angleze por muslimane.Po keshtu ndihen edhe shumica derrmuese e musliameve ne vende te tjera te BE dhe SHBA.Nuk ju duket alarmante kjo?Mua me duket per te vene duart ne koke.

Tani kjo pakice duke pasur edhe financime te dyshimta nga sauditet apo te tjere, kerkon ti imponohet shumices,dhe me zellin qe ka nuk eshte cudi qe te kerkojne te ndertoje minare tek Harku i Triumfit ,sepse ne mes te Kelnit e ngriten xhamine me te madhe te Europes.Apo sic po ben nje komunitet musliman ne Teksas qe pasi bleu toke dhe ngriti xhami ,tani po i thote fqinjeve amerikane qe kane 200 vjet atje qe te ikin dhe te shesin bagetite.Ku eshte pare kjo???

Tani me sa di une nese je mysafir ne shtepine e tjetrit mos u mundo te behesh komandant,duke shfrytezuar miresine dhe butesine e te zotit te shtepise.

Nese muslimanet do te donin te benin nje xhami ne lagjen e tyre,dhe nuk ka perse ta bejne me te madhen ne Europe,asnje nuk do te kusheshtonte,por ne mes te Kelnit???Prisni ore se ka edhe te tjere qe kane jetuar para jush ketu!!

Zvicra vetem sa ju vuri kufijte tek thana ketyre tendencave, dhe eshte per tu pergezuar dhe jo per tu kritikuar.

Pothuajse 5 milion e gjermaneve jane mysliman. Pse nuk duhet ata te kene xhami? A po pse nuk duhet siket te kene tempujt e vete nese kane nevoje per te tille? Madhesia vendoset sipas numrit te besimtareve qe e perdorin objektin, nese ke p.sh. 100 000 mysliman ne Kolonje dhe 10 000 prej tyre jane besimtar te devotshem athere e kuptoj se nevojitet nje xhami pak me e madhe se sa ato bodrumet

E shof se gjeneralizon shume per mysliman por myslimanet jane po aq te llojllojshem sa krishteret. Ke mysliman turq, ke mysliman shqiptar, ke mysliman indonezian, ke mysliman indian, pakistanez, veriafrikan etje. Ndoshta sjelljet e tyre nuk kane te bejne me fene e tyre por ndoshta me kulturen? 

Me duket shume e pavend qe te behen gjeneralizime shume te medha per rreth 1,4 milliarde mysliman ne baze te disa ndodhive  ketu aty. 

Une per vete nuk jam besimtar por jam i bindur se lirija e fjales, fese etje cdo njerit duhet mbrojtur. 

A, ekziston nje probabilitet i madh qe Myslimanet te pesojne fatin e Cifuteve ne Europen kontinentale per shkak te krizes globale ekonomike. Nqs nuk duan qe femijet t'u behen sapun le te pershtaten duke mos ndertuar minare, apo duke i mos ushtruar presion ndaj popujve teutonike qe te mos shfaqin operen Idumeneo te Mozartit.

 E keqja e myslimaneve, eshte qe ato nuk e kuptojne se ato nuk mund te mbijetojne dot pa te krishteret dhe cifutet. Harrojne qe sikur qyteterimi perendimor te venitet dhe ta humbe fuqine e tij, ate do te ngelen si cope mishi midis Perandorise se Qendres dhe Shivas me 1000 krahe, mu si midis Shilles dhe Karibdes.

Ketu ne Angli nuk kam pare myslyman qe te mos jete British! Edhe terroristet kamikaze te 7 qershorit, ishin qe te gjithe myslymane british. Dhe si e kane thene ca ketu, jo thjesht myslymane, po nacionaliste te kombit myslyman. Britisha me origjine pakistaneze qe vrane veten dhe dhjetera te tjere sepse Anglia na ishte duke luftuar vellezerit e tyre Irakene dhe Afgane!!!

Fatin e cifuteve nuk e pesojne, jo, se jane me miljarda keta... nuk ka qoshe te rruges, kjoske, trena apo vende publike mos kesh myslymane me shumice. Dallohen si parja e kuqe, ca dhe nga era "e lehte dhe delikate", e ca te tjere, edhe nga zhelet. Kane me te drejta ata, se shume te tjere. Dhe deri tani, as nuk kam pare ndonje myslyman ne Angli qe te mos mbahet me ndihma nga shteti.

Ne fakt nisesh per Angli dhe te duket se te ka cuar avjoni ne Pakistan...

Pershtatja dhe integrimi jane nje procese reciproke. Jetojme ne nje bote globale dhe perzierja e popujve eshte rezultat i kesaj. Myslimanet sikurse te krishteret, siket, hinduzet etje duhet te kene te drejte te shprehin pikepamjet e veta per sa kohe qe nuk rrezikojne jeten e te tjereve. Kjo eshte vlera baze e shoqerise perendimore. Nje shoqeri e hapur eshte e hapur per pikepamje te ndryshme. 

Ket punen e 'botes globale' myslimanet e bejne shume bajate. Ti mer daj atje ne Norvegji ku je ke nji Mullah Krekar qe eshte jo mullah po mullar me mut, dhe fajesohet per katrahuren qe u be per karikaturat daneze te Muhamedit (nja 6 muj pas botimit).  Si duhet ti pershtatet Norvegjia Krekarit?

Apo po thu qe u dashka me u kthy Evropi ne nje Perandori Mughal-e, nga e morin Inglizet politiken e pjerdhur qe kane kundrejt robve te kafte te Allahut. Jo per gjo por juridiksionet qe funksiojne sipas British common law i lejojne muslimaneve (dhe cifuteve) qe te kene gjyqet e tyre te vecanta per sa i perket sherreve familjare. Nderkohe trendi, po te shohim pershembull qeverine e Ontarios ne Kanada, eshte qe keto gjykata te zhduken (me gjithe ato cifute, katolike) per shkak se nuk i pershtaten me situates.

Myslimani t'rrij urt se nuk e kane sjell ne Evrop si njeri besimtar, po si krah pune te thjeshte. Madje, sipas Sheriatit nuk i lejohet nji muslimani te jetoje mes qafirash, pervecse rasteve kur shkojne per ti kthy ne myslimone. (Ne Shqiperi e kena pas nji 'jurist' myslimon qe ne vitet 30-te mori rraqet e u shperngul ne Siri nen arsyetimin "une s'mund te jem mysliman i mire te jetoj nen hyqem laik".)

 

 

pytja jote eshte site thush,nenje lufte USA-MEKSIKE emigrantet meksikan ne USA  cilen ane do mbajne

Qe te kete komb meksikan e kam ditur,nuk e dinja se ka komb musliman.

Dmth nese Anglia ben lufte ne afganistan e kuptoj qe anglezet me prejardhje nga Afganistani te behen me Afganistanin por nuk e kuptoj qe dikush nga Arabia Saudite te behet me afganistanezet.

Sipas llogjiokes tende nese SHBA do te jete ne lufte me Venezuelen apo Kuben,katoliket e SHBA si italianet ,polaket,irlandezet apo edhe shqiptaret te marrin anen e Kubes dhe Venezueles.Hajde llogjike hajde!

Komb myslyman? Qe te gjithe boshnjaket qe kam takuar, qe te gjithe malazeste qe kam takuar, kush ka qene myslyman, "myslyman" e deklaronte kombesine.

E pyste frengu: "t'as quel nationalite`?" maaazllem, i thoshte kercuri.

"mussulman? d'ou vient tu? Ton pays d'origine?",

"crna gora, - montenegro",  ia priste kercuri.

Te njejten gje benin dhe boshnjaket.

Fakt nga pervoja personale. Kam pare dhe takuar me mijera te tille, jo nje apo dy.

yeap.

E njejta gje me boshnjaket ketu:

-What nationality are you?

-Muslim

-No, I didn't ask about your religion, I asked what nationality?

-Muslim from Bosnia.

.

Po sikur kane filluar "te ndryshojne" ca gjerat.  Isha ne nje spital ne Bronx para ca kohesh, dhe kishin afishuar nje liste me perkthyes ne gjuhe te ndryshme qe kishte spitali: "Please feel free to ask, we have translators in x, y, z "serbian, bosnian" etc.  Po thosha me vete, bravo i qofte perkthyesit boshniak, merr leket qyl lol.

Nuk i merr kot, jo. Po te duash, ta shpjegoj "pse"-ne.

Te lutem shume, mos me fut ne ate qorrsokak lol.  S'mbaj mend me detaje tani, por ne nje lende na u desh t'i futemi me rrenje e me dhemballe gjuhesise se ish-Jugosllavise, ndryshimet midis kroacishtes, serbishtes, e me radhe.  M'u rokanis koka, se gjynah me thene, por sllavishten ne pergjithesi, s'e kam dhe aq per qejf si gjuhe. 

sepse ne bosnje puna e islamit osht pune identiteti mer pdorr. katoliket quhen kroate ortodokset quhen serbe kurse myslimonet u duhej qe te deklaroheshin o serbe o kroate me zorr dhe kshu te zhdukeshin nga lista fare dhe mundesisht bosnja te ndahej midis ktyne dy shteteve.

nqs ti je katolik,edhe shteti jot fillon te persekutoje katoliket,ti  do  ndoheshe shtatas i shtetit tat qe te persekuton apo do ndiheshe katolik ne rradh te pare,

pranej nqs kushtezon lirine e fese qe i bje ti ksuhtezosh tjetrit ndergjgjen ,sjell probleme nga me te ndryshmet

Nuk e di ku kushtezohet liria e fese, kur i zoti i shtepise te thote nderto xhami por pa minare,sepse me prishin pamjen e lagjes.

O solidarnocs, ata mir qe i shkojne tjetrit pa ftuar, por duan edhe ti diktojne rregullat e shtepise. Ik or vlla ne arabi nqs e ke aq te forte besimin sa nuk tu pershtatka me kulturen zviceriane, njeri me zor spo te mban ne ate vend, biles edhe aq europianet jan treguar jashtezakonisht civil ne qendrimin ndaj tyre. I kam pare vete ne londer, zonat me popullsi me te madhe myslimane jane per ibret, me phera, me femra te mbuluara, e me meshkuj arrogante eagresiv qe ngacmojne grate e atyre qe jan nga vende te ndryshme te cilat nuk mbulohen, edhe dyqanet e kateve te para jan mbushur me qendra islamike e me internet kafe.

tashi kto qe shkrun jane njecik paragjykime,ta them  se permen edhe qendrat e internetit

nuk bohet kto krahasime qe bon ti(eshte si te thush rusia eshte ven me plehra sepse jane ortodoks

masanej ti thu"mirqe i shkon tjetrit edhe pa ftuar"nuk e di sa ftesa kane mor shqiptaret apo  europiano lindoret per te shku neper europe

me ket gjuh flasin ketu ne itali per shqiptaret romunet etj

Si qenka e verteta paragjykim?? Kjo eshte e vertete, qe jane plot me plehra, me gra te mbuluara, me burra me fustan, te palare, ne pergjithesi me profesion shoferi, ku femrat europiane kan frike edhe te dalin te vetme rruges, sepse ngacmohen nga ata, dhe qe eshte e mbushur me qendra islamike dhe me internet kafe qe kunderbojne ere te keqe sepse nuk mbahen mire? Kurse dy minuta me larg ke lagje te banuara nga europiane qe jane si nata me diten? Kjo eshte e vertete, nuk eshte shpikja ime, as paragjykim, eshte ne fakt mbas-gjykim, pasi qe i kam pare dhe jetuar evte keto qe po them.

tashi  ti me njillaf po thu qe myslimonet jane te piset,mu kjo me duket paragjykim

Po mir si e shpjegon ti kete ndryshim midis dy zonave vetem dy minuta larg nga njera tjetra? Mungese fondesh?? I dont think so!!!

po ti si e shpjego,rraca e bardh  eshte e paster rraca e zez eshte e pises se edhe getot me shumice zezake ne amerin jane me te pista se lagjet e te bardheve

naji shpjegim do  kete  ,po sbesoj se ngaqe jon myslimon  jone te piset

 

nuk jom kondra per minaret,po kur thu i zoti i shtepise,me vje me te mor shembull nqs nje zvicerion bohet myslimon ose me shume zviceriona bohen myslimon dmth  te zotet e shpise ,ca mund te themi?? se ky posibilitet  qendron

ne ket sens  e kom muhabetin un

 Ato mund te emigrojne fare lirshem ne afganistan lol, nese e ndjejne veten te shtypur. Me pashaporte zvicerane nuk e kane problem udhetimin. smiley Edhe ne afganistan jam i sigurte se do ti mirepresin, shkollojne, stervisin dhe pastaj do ti plasin ne ndonje metro te Zvicres. Ky quhet shortcut per tek Allahu.

afganistanin e kane zone amerikonet,hahahah

Iniciative e mire per te ruajtur integritetin arkitektoro-kulturor te vendit nga ndotja arabo-semite.

nuk e di  a  mund te ndertojne muslimanet xhami po em motive gotike ose stil tjeter se meqe anj bi bore duhet me u ndryshu edhe arkitektura

Ore ti e kupton qe nuk ka te bej me te drejten e besimit, apo me lirite e individit apo jo? Fakt eshte qe sot ne bote islamizmi dhe ndertimi i minareve eshte shovinizem politik dhe kulturor. Ka shume te drejte populli zvicerian. Po te shohesh ndertimin e xhamive ne europe, tentohet te behet pikerisht ne vende kyce turistike, ose ne vende ku imazhi te jap efekt maksimal. Arsyet nuk jan fare per liri apo te drejte besimi. Cte drejte paskan myslimanet e londres te kerkojne xhamine me te madhe ne europe pikerisht tek zona qe eshte zgjedhur per ndertimin e kampit olimpik??  Perse aty ku lejohen tentojne gjithmone te bejne impakt maksimal fetar pa respektuar te drejtat e komuniteteve te tjera, dhe aty ku nuk lejohen harrojne te falen??

S'ka te bej me boren arkitektura, mos fol gjepura.  Arkitektura ka te bej me kulturen e vendit ku u zhvillua.  Myslimanizmi eshte fe dhe ideologji arabo-lindore dhe si i tille ka arkitekturen e vet, dhe qe ne kete rast Zvicerianeve nuk ju pelqen t'iu ndoti estetiken e arkitektures te tyre vendase, plus dhe ndotjet e tjera qe mund t'iu sjellin keto monumente te tilla si akustike dhe ideologjike.

ene  me   jedisin them se ka te beje ,sepse kot nuk i bejen catite  e larta en venet e ftofta ene venet e ngrofta ndertojne me nje menyre tjeter

qe te mos i bi catia nga bora i ndertojne me nje far menyre,nga njefar fuksioni qe ka cdo gje nis ene shprehja artistike masanej

kshu me duket mu,noshta e kom gabim

Xhamia nuk eshte vendbanim, por monument fetar gjithesesi eshte monument fetar i nje ideologjie arabe.

Ca pastaj eshte fakti qe monumente te perhapjes se nje ideologjie degjeneruese e te huaj, nuk kane vend ne europe.  Ketu perfshihen dhe kishat e sinagoget.

ajo ideologjia degjeneruse dhe e huj i ka msu europjonve qe t lahen se rrishin nga kater muj pa u la para se t shkojshin ne indi edhe ne afrike te veriut... i ka msu ene demokracine... se ishin dijetaret arabe qe i perkthyne dijetaret greke ne arabisht per veten e vet... europjoneve ju desh ti perkthejne edhe i here nga arabishtja ne gjuhet e veta... ato pak libra qe mbijetune nga turrat e druve... me icik shprese do msojn ene me la meneren qe mos ja laje lavatricja ato t verdhat para ene t kaftat mrapa ose gruja me noi ven qe s ka drita...

 

 

kur fol nonjoni per zhul masanej osht gallate fare

Keto lidhjet e paqena qe ben ti jane me vertet te fandaksura...

ktu ku jom un pershemull xhamia osht ish kishe biles ka qene  sinagoge mrapa, tashi u ka bo xhami... do ken ardh turqit do e ken pushtu me siguri, ne bashkepunim me mafjen cifute ... dhe irlandezve ja mori pula buken per dore.

me fal plako une po diskutoja mbi ca shkrunte artikulli ,nuk e di  kto gjonat se ku dun ta ndertojne myslimonet xhamine ne londer apos ate modhe dun ta bejne,kto jon probleme te bashkise londersmiley

Na e sollet shpirtin ne maje te hundes me minare ketu e minare aty... rrotulloju kot te njejtes pike; e keni bere vorbull fare muhabetin.

Ne kete prizem, meqe ra muhabeti, po bej propozimin e rradhes, edhe ndajini mire sinoret pastaj...

Propozoj:

Krijimin e komunitetit islamik autoqefal shqiptar!

kush eshte dakord?

s ka nevoje per ket gjo sepse cdo organizate myslimonesh osht autoqefale m vetvete

ene un tek pull jom autoqefal. vecem zotin kom mbi kry.

o tmsoje nuk harron njeri me u fal. robi s do ene s falet. ose ka fryke ose i vjen turp ene s falet publikisht.

 

kurse per sa i perket minoreve, poplli zviceran n ven t vet bo car te doje. pik maroi muhabeti.

 

minorja nuk osht noi gjo e domosdoshme per myslimonet ne zvicer. minorja osht per t thir ezanin. n zvicer nuk thirret ezan dhe nuk osht as e keshillushme qe t bohet kjo gjo sepse shqetson pjesen mo t modhe te popullsise qe nuk e shofin me sy t mire islamin. gjonat qe t bohen duhet me pas i funksjon. n qoft se s kon funksjon koha i zhduk.

 

kurse osht per tu theksu fakti qe ne si myslimone kemi nevoje urgjente qe imomet e xhamive mos jene  katnare, qe t mos fluturojne me pras domethone, qe mos i shtyjne robt neper protesta koti apo ne ndertimin e objekteve qe s kone funksjon tjeter per vecse acarimit te maredhenieve me venalite. ktu s po bohet fjale per mylljen e xhamive apo per heqjen e shamive apo t mjekres ejt ne menyre arbitrare. ky do ishte problem. ene prap sikur t vendosin me bo ashtu shtetet e evropes s ke ca me bo hic se jon n ven t vet. historia e evropes osht e mushme plot me masakra fetare me robt e vet jo mo per t hujet.

qe ne si myslimone kemi nevoje urgjente qe imomet e xhamive mos jene  katnare,

i modh je i modh smiley

valla'i na myten mer jau... e ke ene m kuron punen e katnarve... beduin me i llaf... qe s morin vesh. osh problem. sikur i gje njeri kastile. hajde n evrope, t bohesh imom xhamie, se s mer vesh gjo njeri aty sidoqofte, ene futja katunit ene shti gjindjen m gjurulldi...

Te jap shume te drejte. Bashkohem me ty. Dhe qe te evitoj keqkuptime dua te them qe si shqiptar qe jemi nuk duhet te na interesojne aspak inatet e europes me vendet myslimane, ne jemi shqiptar, ne vendin tone nuk e njohim urrejtjen per fene e shqiptarit tjeter cilado qofte, prandaj sduhet te na interesoj inati qe kan vendet e tjera e racate  tjera me njoni-tjetrin e zgjedhin fene si fushe - beteje. Dhe mua nuk me intereson. Nuk influencohem aspak nga inati europian kunder islamit per te gjykuar ckam thene me lart. Megjithate me shqeteson fakti qe kam pare nje tendence ne rritje te disa shqiptareve per tu solidarizuar me vende e kultura obskurantiste te lindjes te mesme e arabve me te cilet nuk i lidh asgje pervec emerimit te njejte fetar.

ne vendin tone nuk e njohim urrejtjen per fene e shqiptarit tjeter cilado qofte, prandaj sduhet te na interesoj inati

S'e njohim dhe mire bejme.  Ja psh toleranca jone:  Se kush ishte qare qe per Kurban Bajram u shiten kaposha.  (Ma do mendja per mungese te qingjave a cfare behet tradicionalisht.  Edhe per arsye ekonomike, se kohe krize e mbase s'kane robte takat me therr nganje qingj per shpi.)  Nejse, njeri u anku, jo s'behet Kurbani me kaposh, plasi muhabeti, jo duhet te jete kater-kembesh kafsha qe behet Kurban sipas ligjit fetar etj.  Ene thote njoni: po te therresh dy kaposha, a jena m'rregull?

.

So Kudos to tolerance smiley

kudos tolerances posi...

vetem se peshku sikur po na tregon nje panorame tjeter te dashurise se madhe pakufinj te shqiptareve ndaj shqiptareve, klaneve, feve, krahinave etj, e-te-je.

z-z, po lere mer peshkun se englendiset gjindja lol.  Realiteti shqiptar eshte shume me politically correct smiley.

PS: Prape z-z ti?  uot did ju du dhis tajm? smiley

 Po e perfundoj kete debat me kaq

French Foreign Minister Bernard Kouchner: "show of intolerance",  "oppressing a religion"

BE dhe Suedia: "an abuse of the Swiss voting system"

Italia: "greatly concerned"

Vatikani: endorsed a statement by the conference of Swiss Bishops criticising the vote

Indonezia: "manifestation of religious hatred"

OKB: "clear discrimination towards the members of the Swiss Muslim community"

Keshilli i Europes: "promoting feelings of exclusion and deepening divisions", testimony to the fears at the heart of the Swiss population – and Europe in general – towards Islamic integration"

Zvicra: "The ban on the construction of new minarets does have the effect of restricting the freedom to display the Muslim faith"

a ka njai myslimon kety praktikant qe mun me na thone  a ndertohet xhamija pa minare,a ka naji stil te detyrum me u nertu apo  e nerto si te dush ,psh xhami me stil gotik

kushedi ca del

po mer. n kohe te profetit xhamia s ka pas minore. thjesht i robi qe kishte zo t nolte ene t bukur i duhej t hypte me i pike te larte ene t thrriste fort qe t kujtoheshin robt qe ishte ora per falje.

tashi n vene jo myslimone kjo gjo nuk osht e keshillume sepse i shqetso robt qe s jon myslimone dhe kjo mun t perdoret nga noi inotci qe t krijoje incidente si puna kti m zvicer.

kurse per sa i perket fese feja osht e kollajte fare. mos i le mrapa detyrat e fese as t dynjollikut. mos ja caj meneren tjetrit per pun feje, mos i fut hunet ke gjonat private te tjetrit, mos u mer me i pune qe s ke haber ene mos boj si gangsterr kur ske takat.

m shkrite i shoku im m tirone. bite llafi ke shiksat qe kishte fut shteti m xhami. pun e modhe fort mer se ka fut shteti shiksa, ja bote. ne s kena noi gjo per t mcef. aaa kush e ka mizen n ksule e ka problem punen e shikut. bilas shum mir qe ka fut shteti shiksa ja bote se kushedi nigjojn noi llaf t mire ene udhzohen ene ato.

Mund te ndertohet edhe pa minare, nuk eshte dicka e detyrueshme per faljen e besimtareve, bile minaret jane shtuar pas Profetit, por qe nga ajo kohe minareti perben simbol islam. Ne kete kontekst duhej respektuar ky simbol i atyre njerezve, shumica me shtetesi zviceriane. Nderkohe qe ky vendim fesheh dicka tjeter dhe te gjithe e shohin me shqetesim; pas ketij vendimi ka nje lloj fobie, per te mos thene ndonje fjale tjeter ndaj islamit dhe muslimaneve, ky eshte problemi.

o spiqer, jan ne shtepine e tyre europianet or mik, dhe keta kan ardhur ne europe ne menyre te jashteligjshme, as te ftuar as te dashur, edhe nuk jan mysliman europianet, por te krishtere. Dhe sjellja e tyre civile nuk duhet marre per detyre or mik, sidomos kur ne vendet e ketyre nuk respektohen fare fare te drejtat e njeriut dhe te besimit. Kupto ti apo jo? Sot kishte ne gazete ketu ne angli per nje familje somaleze qe ka ardhur ketu e ka kerkuar azil, dhe shteti i jepte nje shtepi ne qender te londres qe paguhej me mijera paund ne muaj nga xhepi i taksapaguesve per ate dhe tete femijet e tij dhe gruas te tij komplet te mbuluar nga koka tek kembet.

o lal po jepte nje dit emision italiani per muhabetin e kryqeve ne shkolla edhe dilte njoni edhe thoshte ore une jom italian brez pa brezi ktu jam ne shpine time sjom as i ardhur as ekstrakomunitar  edh ejom myslimon

ca do ti thush atit

Eshte model. Eshte megjithmend. Ka dhe shkelje, dhe jane teper serioze.

Amma, nese ankohesh diku, qe po te mohojne punen, apo ndonje gje tjeter, per aresye fetare apo kombesie... behet nami. seriozisht.

Vetem ka nje gje; e kam thene dhe me siper: Nisesh per Angli dhe te duket vetja sikur ke perfunduar ne Pakistan. Dhe eshte nje dore e mire, ish azilantesh, tanime, british, qe zene pune neper pozicionet kyce ne marredheniet me publikun ne administraten shteterore, qe shkaterrojne dhe rrenojne gjithshka; kjo, persiper faktit qe e perdhunojne anglishten fare, e masakrojne fare; pervec kryesores, paaftesise totale, si per komunikim njerezor, si per paaftesi profesionale.

Eja ne angli njehere vete, dhe e sheh si funksionojne gjerat ketu.

Ne dukje, cdo gje perfekt... ne te vertete, shpirti nga suma mund te te dale per gjene me te vogel! Paaftesia ketu e sheh shtresen e ozonit nga siper.

Qenke kopuk megjithmend ti! Ai qe i drejtohesh ti eshte shqiptar qe ose eshte mysliman shqiptar, ose eshte i krishter ose sesht fare fetar, dhe vjen nga nje vend ku respektohen te drejtat e besimeve fetare. Ketu po flasim per muslimanet azilante nga vende te tjera qe krijojne komunitetet e tyre, nuk integrohen, prishin imazhin e zonave ku jetojne etj.

Tani a mund te me thuash ku e pe urrejtjen per azilantin aty me siper? Dhe c'rendesi ka e kujt eshte gazeta? E rendesishme eshte fakti qe ata as nuk i ka ftuar njeri, as nuk i do njeri ne vend te vet, dhe megjithate i mbajn me buk, dhe i lejojne edhe tu cajne bythen me lloj lloj pocaqilleqe qe bejne. Nuk te mora vesh pse te dogji aq keq per somalezin me ate grun te mbuluar nga koka ke kombt.

po ty pse po t djeg kaq shume per somalezin qe e kishte grune t mulume nga koka ke komet???

po qe kanje lloj fobie kte e kupto ene lopa mer daje tjeter pune qe ca bojne sikur se kuptojne. po nga krahu tjeter un s po pres qe t bin m dashni me mu meqense jom myslimon... duhet me u perpjek fort qe robt t pakten mos kene sebep ku t kapen, si thu ti ???

mileti verdalle po ndalo me referendume ndertimin e centraleve te eres se i prishin landscape-in, jo mo t'lejn minaret smiley

vallahi me shum se simbol paska pas vlere funksionale qe tashi se ka mo

sme duket se simbol i fese muslimone,as gjysmehena qe  e vejen shpesh

Nuk po ndalohet ndertimi i xhamive, por ndertimi i minareve (ose me sakte ndertimi i xhamive me minare). Personalisht mendoj qe zvicerianet jane zvaranike pa bosht, gjithsesi vendimin e tyre arrij ta kuptoj disi, bile mendoj se edhe kaq shume kane toleru.

A do lejonte fjalavjen A. Saudite ndertimin e kishave ne vend te vet? Po vende te tjera te rajonit? JO. Bile para udhetimit per atje, paralajmerohesh per te mos marre me vete ndonje "material te papershtatshem fetar".

Ja edhe nje deklarate e Erdoganit nga nje fjalim ne nje konference ne Siirt. "Demokracia eshte nje tren me te cilin ne do udhetojme deri sa te arrime objektivin. Xhamite jane kazermat tona, minaret jane bajonetat tona, kupolat e xhamive jane helmetat tona dhe besimtaret ushtaret tane. (Die Welt, 22. September 2004). Ja po i leme menjane ato qe thone partite e djathta, po a nuk ndjellin frike te tilla deklarata te njerezit e thjeshte? Edhe ne Shqiperi une e shoh me shqetesim numerin e shtuar te ca tipave me mjekra dhe pantallona te gjera trecerekshe.

Para ca ditesh ketu ishte nje interviste e ambasadorit gjerman per vizat. Arsyet qe ai paraqiste per mosliberalizimin e vizave nuk qendronin, fare.  Mua me duket se  tjeterkund fle lepuri.

n vene t tjera t rajonit ka kisha sa t dush per at pune... vetem neper vene qe ka mor sopata i cik per shtremet s ka. masanej pse ka mor sopata per shtremet osh histori shum e gjate, nuk o histori peshku...

A. Saudite qeveriset nga ligje te tjera Europa nga ligje te tjera. Cfare ka ketu per t'u mos kuptuar? Nese neser Europa hedh tutje liberalizmin, laicitetin dhe vendos te qeveriset nga ligjet dhe rregullat e Kishes, atehere edhe muslimanet duhet te vleresojne gjendjen e tyre.

Ne pergjithesi ne islam, pergjate gjithe historise jane respektuar minoritet fetare, qe nga koha e Profetit dhe deri tek me e fundit, Perandoria Osmane. I prek kush kishat qe jane ne Jeruzalem p.sh.?

Fobia ndaj muslimaneve ne Europe ushqehet nga qarqe te caktuara, ne te shumten me gjera fantapolitikes.

Sa zhurme bohet knej mer amon.

Qamet i modh se nuk dun zvicerjonet me leju minoret. Nderi me i madh qe ju ka bo Muslimanit nga Krijusi i vet eshte qe mund te falet ku ti doje qejfi! Ska nevoje per minore.

E keqja  e ktyre zvicerjonve (ene perendimoreve) osht se kto lujn me karten  e 'laicitetit' - ene po ashtu me karten e te drejtave universale te njeriut.  Masanej kthehen e thone: ...aaaa prit i cik se nuk e gelltisim kte mesele kollaj.

Sa mire do ishte mer per kta hipokrite te vinin ne Shqipri ene t'mernin shembull nga ne mer!

He...pra ...he ...Gazmend , edhe ne Shqiperi nuk do bejme ndonje gje te madhe.... Festen e Flamurit ne Lezhe dhe kryqin te varri i Gjergjit perkatsisht ne kishen  ku eshte varros qe i takon dhe me te drejtat e njeriut ..... dhe kemi nivelin me te larte te harmonise fetare----  te vijne keto europianet te marrin shembull te ne ....!!!!

Unë  do të dëshëroja të mos ngrihen më objekte kulti të asnjë lloj feje sepse nuk kanë më asnjë vlerë Historike .

Por gjithsesi jam kundër vetë Referendumeve të tilla të frymëzuara nga situata kalimtare politike . Gjërat për momentin duhen lënë të rrjedhin pa kundërshtime flagarante duke nxitur turmat. Nuk janë larg vitet 44 .

Po të lexosh me urtësi hoxhallarët modernë që nxisin fanatikt jeniçerë si produkte te Mixhizmit injorant xhihadist kupton shumë mirë reagimin e turmave në të kundërt në Zvicër .

Mbështes atë mendimin e ndërhyrjes së gjykatave .

Mazllëmët do bënin mirë të këmbëngulin për një kulturë të tipit Cheb Mami me Sting ose Zucchero . Kanë plot rrugë për tu afruar me botën jo fanatike që e sheh me shqetësim fanatizmin en bloc të tyre

http://www.youtube.com/watch?v=-bxRewGi77k

http://www.youtube.com/watch?v=GIXHFBX6TZw

Shoku Idris, fanaticizmi i tyre eshte si kriminalizmi i shqiptareve.

Po aq te njohur per terrorizim jane ata, sa jemi ne per kafsheri dhe trafiqe.

Po aq shume vuajne ata nga kjo ide, sa vuajme ne nga idete qe Evropa ka per ne.

Perqindjet e kriminaleve per popullsi jane pakez me te larta midis shqiptareve nga midis terroristeve per popullsi midis muslimaneve, por terrorizmi bene me shume buje.

Po aq moot hame ne nga nami qe kemi, aq hane dhe ata.

Po aq e perdorin te huajte me vende e pa vend keto ide rreth kafhserise sone (hidhi nje sy vizave) po aq e perdorin dhe te huajte per ata. Keshtu eshte kjo bote me situata paralele, po ne ne shqiperi se kuptojme, se ne jemi si redneck-u i amerikes, na behet qejfi te kemi dy te zinje ne fshat, te kemi dhe ne nje te shajme/.

 

 

Po pse more nuk ben xhamia pa minare? Kujt t'ja kendoni lutjet njehere? Jurgen-it, Jean Pierre-it, apo Cristiano-s?

Nè fakt mendoj se i vetmi shtet ku duhet tè ndalohet tashmè ndèrtimi i xhamive e kishave èshtè pikèrisht shqipèria...ndoshta èshtè njè kundèr sens se ne jemi tolerant dmth,por mè ka habitur gjithmon fakti se nè shqipèri ka kisha e xhami madhèshtore qè me shkèlqimin e tyre janè nè kontrast tè tmershèm me baltèn e mjerimin qè i rrethon...e habitshme me vèrte,shyqyr qè koha tregoi se shqiptarèt nuk ishin keq pèr kisha e xhami!!

per xhami o keq fare i her n shqipni, falen robt m shi se s ka ven mrena ku me u fal... mo mire osht n irlande qe jon katolike t forte sesa m shqipni...per kisha s di me t thone se nuk i kom frekuentu aq shume... si tip turisti me i llaf. kuse ti nuk m duket se ke goje me fol per tolerance fetare m shqipni se s po m dukesh noi tolerant kushedi se c'ar. tashi rob s vret ti, ene xhamiat si myll dot se s ke gjo m dore, lene masanej kishat qe vje i bo axhe semi, po kshu nga llafet po them, te dhjefsha enverin para teje...

èshtè pak si vèshtirè pèr tè lexuar ty plako...mendimi im èshtè mendimi im dhe unè nuk dua ti mbush mendjen njeriu dhe as kam pèr ti aritur ndonjèher asaj dite.. mos ki merak se nuk jam ndonjè enver i ri, dhe nè jetèm time kam shkuar si nè xhami edhe nè kishè dhe nuk kam ndonjè problem as me babanè tim myslyman e as me nènèn time katolike...dhe tè ndèrtuarit pèllèmbè e kishè-xhami  nè shqipèri nuk ka pèr tè bèrè njerzit mè besimtar se sa janè sot,jo pèr gjè por kètè ka treguar koha qè nga 90 e kètej,unè thjesht shkruajta kontrastin qè shoh,dhe èshtè e vèrtet se nè qendèr tè tiranès njerzit kur èshtè festè falen jashtè xhamisè,por nuk shoh radhè ditèt e tjera as aty e as nèpèr xhamitè e kishat e tjera,unè mendoj se toleranca e shqipove ndaj njeri tjetrit kur flasim pèr fenè vjen sepse nè thellèsi vetè shqipot nuk janè besimtar,se po tè jetè pèr toleranc tè vrasim pèr njè pulè...nejse mendje mendje kjo dynja,nuk pretendoj tè kem tè drejtè ndoshta duhet tè ndèrtohen akoma mè shumè.....

kur t kem per t m'rojt noi teze per master ktu m peshk do shkruj pa gabime ene simas udhnave t qeremit.

me qe ke thone qe ka hap e xhamija, duhet i xhami n borsh bi fjala qe me pas ku me u fal per xhumo, jo me shku deri m sarande me gjet xhami... hajde se po falena ene perjashta n tirone... duhet me rregullu xhamine e plumit pershemull n shkoder se po e mer lumi me gjith rob mrena noi dite. duhet qe mos me u konvertu xhamia n kishe,  n shkoder ene kjo, dhe as t nisen fare kshu muhabetesh neper vene me tensjon, se nonjoni mun ta kuptoje ene si plan per t kriju probleme ket gjo...

kurse kte e ke thone tamom... menje menje kjo dynjo... simas menjes duhet ene veni ku do me shku apo jo...

kurse t vramet bohen per pun n'eri zakonisht, jo per pula... po qe se pula nuk perbo ofendim per nonjonin...

ket muhabet po e boj meqe jena ke tema e minores n zvicer, qe shum veta e qujne si shkelje te te drejtave te njeriut... kurse ti po na del me tezen qe mos te ndertojm as nji se nuk na duhen... per n'ryshe e kom shum t qarte qe ty menimin s ka burr none qe ta ndrysho...

edhe unè se po flitet pèr minaretè nè zvicèr po shkruaj...po shoh se aty po ndalohet nè mènyrè absurde tè ndèrtohen ato 4 minaretè...kurse nè shqipèri èshtè vrapuar se kush ndèrton mè shumè kisha-xhami,nuk shkruajta pse janè ndèrtuar ato qè janè por mè duket se kjo "tashmè" èshtè kthyer nè njè garè dhe se èshtè nè kontrast me vendin dhe njerzit qè i rrethojnè....tani çfarè tè keqe ka ?? asgjè tè keqe nuk ka...thjesht jam unè i pa fe unè ndoshta...edhe se duhen ndèrtuar mè shumè ndoshta...dhe se kjo ndihmon mè shumè tolerancèn ndoshta...

feja eshte opiumi i popujve, pak a shume si prona private hahahahah

"insh-Allah" e lexojne zviceranet peshkun pa uje, te nxene mend!

s'u mori vesh nje here koka, s'u mori. lodhu ne, po aha, kujt i thu, zviceranit? smiley

 

cer me i bo katnarve lale anej nga ato kantonet ku zbarth debora malete... se zvicerjonet qe kom taku una kon qen zotni burra valla'i

 

Kjo është iniciativë nga më të turpshmet e më të panevojshmet që ka votuar populli zviceran.

E turpshme sepse i bie samarit ngaqë s'i bie dot gomarit, zviceran dhe gomari në shumë raste.  Vetë ligjërata politike pro kësaj iniciative kurrë s'ka folur për funksionin e minaresë apo të ligat që vijnë prej saj, por është bazuar në stereotipe si ferexheja, mosngrënia e mishit të derrit në mencë, keqtrajtimi i grave, fondamentalizmi, etj., etj..

E turpshme që krahu politik kundër iniciativës e mori me të lehtë këtë iniciativë debile dhe as u lodh ta kundërshtonte. Po si mund të kundërshtosh budallallëqet, në fund të fundit...

E turpshme sepse populli zviceran mban veten dhe mbahet nga të tjerët si tolerant dhe që i njeh rregullat e bashkëjetesës, prej vetë historisë së vet. Mbahet po ashtu si demokratik dhe demokracia nuk matet me gjendjen e shumicës, por me atë të pakicave.

E turpshme sepse e ardhur nga gërr-vërre politike mes Zvicrës dhe Libisë, dhe jo për shkak të mbipopullimit të vendit nga minaret (4 gjithësej).

Dhe krejt e panevojshme, sepse rregullat e ndërtimit janë aq strikte, sa robi as brënda në shtëpinë e vet nuk ndërton dot sipas qejfit, le më përjashtë.

 

 Ja edhe nje deklarate e Erdoganit nga nje fjalim ne nje konference ne Siirt. "Demokracia eshte nje tren me te cilin ne do udhetojme deri sa te arrime objektivin. Xhamite jane kazermat tona, minaret jane bajonetat tona, kupolat e xhamive jane helmetat tona dhe besimtaret ushtaret tane. (Die Welt, 22. September 2004)

Ju ktheva edhe njihere ksaj teme vetem per te thone qe ky tipi qe vite me pare deklarote kto me siper, tani del ne TV turk (Kanal 7) dhe thote qe vendimi i dale nga referendumi eshte "krim kunder njerezimit", "shenje e nje qendrimi racist dhe fashist te Europes" etj etj.

Perandoria Turke nuk prishi kishat ne mes te Stambollit ,por u ruajten per qindra vjet.

Keta zviceranet na u bone si diktatori yne ne vitet 60.

Hajde qyteterim midis Europes hajde.

E kam ditur se shumica ketu shkruajne vetem sa ta kalojne kohen, pa qene te informuar aspak per temen qe komentojne. Nuk eshte puna vetem se Zvicra i ndalon minaret, sepse nuk i ka lejuar ndonjehere. Vetem 4 jane te ndertuara edhe ata jane aq te vogla qe nuk i sheh njeri. Puna eshte se Zvicra, ne menyre demokratike (demokraci zvicerane kjo), i ndalon minaret me kushtetute. Me fjale tjera: deri tash ne kushtetute dy here ka qene fjala "ndalim", ndalohet censura, ndalohet tortura (me teper e ka fjalen per torturat policore per te detyruar me dhune te thone dicka) dhe tash do te jete edhe ndalesa e trete, ndalohen minaret!!!

Ky votim ka qene thjeshte per t'i thene komunitetit musliman thjesht dhe shkurt, ne nuk ju duam juve! Se kur ta ndalon komuna per pune arqitekture nuk duhet patjeter te shenoje ne kushtetute. Vendos rregulla se ku mund te ndertohet, cfar lartesie mund te kete, etj,etj.

Si shqiptar qe shiteni, me habisni shume kur u jepni te drejte popullit zviceran. Sa tolerante qe njihemi ne..

Une personalisht jam musliman, por per here te fundit kam qene ne xhami ndoshta para 10 viteve. Ketu ne zvicer ende nuk kam pare se si duket nje xhami, perpos ne tv ketyre diteve. Dhe tani keta me shikojne mua si ekstremist islamik. Cfaj kam une xhanem? Pergjigjuni pra, cfaj kam une?

 

Pergjigjuni pra, cfaj kam une?

qe jeton ne zvicer si shqiptar. guri i rende ne vend te vet, thote populli. 

prandaj bej ndonje lek atje sa me shpejt e kthehu ne shtepine tende, qe te jetosh i nderuar smiley

Ketyre diteve mendoj seriozisht. Jo se me lidh dicka me minaret, por se nuk jetohet ne nje vend me nivel racizmi 58%

 Zvicra e ka pas tradite kte pune Beno. Kur ato tregojne racizem karshi gjermonve, menoje vet se ca i kan bo italijonve iher qemotit e se ca mund te mendojne per ne. Njigjosen vec, kur ta kane nevojen apo kur i ke vartes, te bohen mu si mut kpuce.

Gjithsesi Zvicra nuk eshte e vetme. Lexo njicik se ca do me bo Geert Wilders ne Hollande (nja 100here me liberale se Zvicra)

sumtekeleke ekstremiste plako n hollande... hehe ca  bohet mer jau

Njigjosen vec, kur ta kane nevojen apo kur i ke vartes, te bohen mu si mut kpuce.

Plako, te falem per keto fjale. Je shume i sakt. Do i perdor keto fjale per t'u thene ketyre zviceraneve ne fytyre smiley Do te doja te ta ktheja edhe une ne tironce, po nuk mundem se jam nga maqedonia. Gjithsesi, ne kete blog do e msoj tironcen smiley

nuk jam kosovar plako, nuk e cajme airbagun ne te maqedonise. Bene edhe ti nje dallim te vogel plako.

jom tu bo thjesht hajgare, e di shum mire n'ryshimin midis maqedonise ene kosoov's.

Jakaman, e thash me hajgare edhe une. Se veres isha ne Vlore disa dite dhe ai çuni hotelit me tha: "kosovare jeni". Une thash jo, jam nga Tetova. Kosovare pra, ma ktheu ai. Pastaj mu deshen ca minuta per t'ia spjeguar.

Krejtesisht jashte teme, po pse nga ngaterojne andej nga Shqiperia neve. A nuk eshte mesuar historia dhe gjografia si duhet, apo ku eshte problemi?

Shqiptareve te ish-jugosllavise i kan thirrur te gjithe Kosovar!!!

 

P.S. pse c'jeni ju se se morem vesh ne , nese ndaheni me maqedonasit a nuk shkoni me pare me kosoven ju!?!

Edhe po te shkojme me kosoven nuk i bie te jemi kosovare perseri smiley Jemi thjesth, shqipetare. Per arsye preciziteti mund te thuhet psh nga Maqedonia. Per te qene edhe me preciz, mund te thuhet psh tetovar, shqiptar nga Shkupi, nga Kumanova, etj,etj. Vetem jo kosovare. Jo se kemi gje kunder me Kosoven, po thjesht nuk jemi kosovare nga qe jemi jashte kufijve te Kosoves.

 Shkupi ka qene qendra e Kosoves gjat perandorise otomane!!!

Domethene ti e kupton vet qe jeni kosovare ne percaktim krahinor, dhe shqiptar ne percaktim kombetar.

vlonjati, po te ndjekesh kete logjike, po. Ama histroria ka ndryshuar, bashke me te edhe emrat e krahinave. Kosovar nuk eshte tjeter, eshte thjeshte banor i Kosoves. Edhe pse disa andej mundohen qe te krijojne nje identitet te ri me kete emer. Ndersa ne, nuk bejme pjese ne kufijte e Kosoves, per kete shkak nuk kemi pse te quhemi te tille!

Ti ke te drejten tende te na therasesh si te duash, vetem se kur do drejtohesh me "kosovar", nje shqiptar i Maqedonise, Malit të Zi, Preshevës, Bujanovcit, Medvegjës, pas një kohe edhe i Mitrovicës (nëse nuk do të mund të bashkangjitet me Kosovën),etj; nuk do ta marrë mbi vete këtë. Nuk do te kuptoje se e ke fjalen per te.Do duhet patjeter ta precizosh krahinnen.

Fatkeqesia eshte kjo ...Kush e ndjen rezikun kerkon ndonje aksion por se shpejti do ta gjejne reaksionin...

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).