Terri

Terri>smiley>

> smiley>

Terri erdh nga poshtë si ringjallje hijesh, që zot kane dritën, se nuk e shohin dot,>smiley>

më erdh keq për to, si për një t`panjohur, q`e zë në rrugë një atak semundje toke...

37 Komente

me kane pelqyer sipas renditjes, e para shume me shume, te tjerat me radhe.

"Kafaze" eshte shume e bukur.

 

Liria eshte brenda.

 

Kafazi im,

Unë jam brenda

Çelës në bravë

Kafazi im është dera...

it's beautiful. vetem qe kerkon kohe per pervetim lende. the price one pays for the beauty of it!

kisha kohe pa e lexuar Mirazhin, pikerisht per shkak te asaj qe thua ti, koha per te kuptuar poezine, dhe ndoshta ngaqe nuk arrij te perqendrohem dot te lexoj ne monitor, dhe gjerave qe me pelqejne iu rikthehem prape, tek e fundit, ia vjedh kohen kapitalistit, sic do thoshte Bedrija.

ja nje per qef tone e dro edhe t'mirazhit:

Past one o’clock. You must have gone to bed.
The Milky Way streams silver through the night.
I’m in no hurry; with lightning telegrams
I have no cause to wake or trouble you.
And, as they say, the incident is closed.
Love’s boat has smashed against the daily grind.
Now you and I are quits. Why bother then
To balance mutual sorrows, pains, and hurts.
Behold what quiet settles on the world.
Night wraps the sky in tribute from the stars.
In hours like these, one rises to address
The ages, history, and all creation.

(mayakovsky)

 

smiley

http://www.youtube.com/watch?v=V2g9KPbjlmc

All'amato me stesso - Vladimir Majakovskij

Quattro. Pesanti come un colpo.

"A Cesare quel che è di Cesare, a Dio quel che è di Dio".

Ma uno come me dove potrà ficcarsi?

Dove mi si è apprestata una tana?

S'io fossi piccolo come il grande oceano,
mi leverei sulla punta dei piedi delle onde con l'alta marea,
accarezzando la luna.

Dove trovare un'amata uguale a me?
Angusto sarebbe il cielo per contenerla!

O s'io fossi povero come un miliardario.. Che cos'è il denaro per l'anima?
Un ladro insaziabile s'annida in essa:
all'orda sfrenata di tutti i miei desideri
non basta l'oro di tutte le Californie!

S'io fossi balbuziente come Dante o Petrarca...
Accendere l'anima per una sola, ordinarle coi versi...
Struggersi in cenere.
E le parole e il mio amore sarebbero un arco di trionfo:
pomposamente senza lasciar traccia vi passerebbero sotto
le amanti di tutti i secoli.

O s'io fossi silenzioso, umil tuono... Gemerei stringendo
con un brivido l'intrepido eremo della terra...
Seguiterò a squarciagola con la mia voce immensa.

Le comete torceranno le braccia fiammeggianti,
gettandosi a capofitto dalla malinconia.

Coi raggi degli occhi rosicchierei le notti
s'io fossi appannato come il sole...

Che bisogno ho io d'abbeverare col mio splendore
il grembo dimagrato della terra?

Passerò trascinando il mio enorme amore
in quale notte delirante e malaticcia?

Da quali Golia fui concepito
così grande,
e così inutile?
>>

p.s. kot s'e vret veten njeriu 36 vjec, vecse nga keto dilema.

Pa shume diskutime Terri me pelqen qe nga vargu i pare tek i fundit.

Kafazet ka shkelqimin dhe ndryshkun e vet.  

Flmndrt mirazh, ne pritje per te tjera.

Kishim qenë ne?

Apo kënga gjithnjë aty?

Tastave fshehur në borë si farë,

duke pritur frymën si piano duart,

fryma puthjen, fyelli buzët...

Wunderschön, komshi.

 

Emo, nese duhet te lexosh Mayakovskyn duhet te jete at his best.

Tobacco smoke has consumed the air.
The room
is a chapter in Kruchenykh's inferno.
Remember -
beyond that window
in a frenzy
I first stroked your hands.
You sit here today
with an iron-clad heart.
One more day
you'll toss me out,
perhaps, cursing.
In the dim front hall my arm,
broken by trembling won't fit right away in my sleeve.
I'll run out,
throw my body into the street.
I'll rave,
wild,
lashed by despair.
Don't let it happen
my dear,
my darling,
let us part now.
After all
my love
is a heavy weight
hanging on you
no matter where you go.
Let me bellow a final cry
of bitter, wounded grievance.
If you drive a bull to exhaustion
he will run away,
lay himself down in the cold waters.
Besides your love
I have
no ocean
and your love won't grant even a tearful plea for rest.
When a tired elephant wants peace
he lies down regally in the firebound sand.
Besides your love
I have
no sun,
but I don't even know where you are and with whom.
If you tortured a poet like this,
he
would berate his beloved for money and fame,
but for me
no sound is joyous
but the sound of your beloved name.
I won't throw myself downstairs
or drink poison
nor can I put a gun to my head.
No blade
holds me transfixed
but your glance.
Tomorrow you'll forget
that I have crowned you,
that I burned my flowering soul with love,
and the whirling carnival of trivial days
will ruffle the pages of my books...
Would the dry leaves of my words
force you to a stop
gasping for air?

At least let me
pave with a parting endearment
your retreating path.
 

http://famouspoetsandpoems.com/pictures/middle/vladimir_mayakovsky.jpg

E ngrejte steken, e? Po kto variante qene para 17-es... se pastaj... cecua... bicaku etj etj smiley  A eshte perkthy ne shqip Lilicka? Nqse jo, a do qe t'i japim nje dore. Por me nje kusht, ti e para. Boll kritikove majtas djathtas pa e lujt... gishtin smiley

kohe me shpresa dhe pa respekt per idhujt:

We alone was the face of our Time. Through us the horn of time blows in the art of the world.

The past is too tight. The Academy and Pushkin are less intelligible than hieroglyphics.

Throw Pushkin, Dostoevsky, Tolstoy, etc., etc. overboard from the Ship of Modernity.

He who does not forget his first love will not recognize his last.

Who, trustingly, would turn his last love toward Balmont’s perfumed lechery? Is this the reflection of today’s virile soul?

Who, faint-heartedly, would fear tearing from warrior Bryusov’s black tuxedo the paper armor-plate? Or does the dawn of unknown beauties shine from it?

Wash your hands which have touched the filthy slime of the books written by the countless Leonid Andreyevs.

All those Maxim Gorkys, Krupins, Bloks, Sologubs, Remizovs, Averchenkos, Chornys, Kuzmins, Bunins, etc. need only a dacha on the river. Such is the reward fate gives tailors.

From the heights of skyscrapers we gaze at their insignificance!...

We order that the poets’ rights be revered:

    * To enlarge the scope of the poet’s vocabulary with arbitrary and derivative words (Word-novelty).
    * To feel an insurmountable hatred for the language existing before their time.
    * To push with horror off their proud brow the Wreath of cheap fame that You have made from bathhouse switches.
    * To stand on the rock of the word “we” amidst the sea of boos and outrage.

And if for the time being the filthy stigmas of your “common sense” and “good taste” are still present in our lines, these same lines for the first time already glimmer with the Summer Lightning of the New Coming Beauty of the Self-sufficient (self-centered) Word.

 

ps. cecos shkurt i thoshin volodja dhe me mbrapa xhurashvili.

The (unhappy) end!

I paske hyre futurismit gjer ne palce, fh? smiley

Il coraggio, l'audacia, la ribellione, saranno elementi essenziali della nostra poesia.

Mund te shtoj dhe simboliken e teknologjise se larte. Marinetti do kishte qene i lumtur po te kish jetuar ne kohen tone. smiley

i kam pas hy dikur. Tani jam me Iluzionizmin smiley

"no past, no prezënt, no fjuçër...itc all ën illuzhën!"

hapi tjetër : deziluzionizmi smiley

"nje enderr dite" flor, simas perkufizimit smiley

hej, ka pas qene edhe ne nje teme tjeter ky muhabet, ajo me "tersin" e pershpejtuesit te Zvicres (Higgs particles): Zotin "kudo" e ka kollaj "robi" me e perceptue. Dmth si ai syri i madh vetmor mitologjik (n'maj t'piramides te banknota $) qe shef cdo gjo, psh, nga apeninet te andet... God everywhere...  ama Zoti i gjithkohshem... qe te shef ne nje cast te dhene nga 5000 vjet prapa dhe 20000 vjet para... aha, aty digjet siguresa, shum tel i holl... ose shum Volt mendimi.

Qi thu ti Em, ka pas qenë në kohë të Monizmit (not to bi konfjuzt me klintonrizimin e fjalës), nje pjese me kartona ku njoni thirrte me të modhe: O Nevojë! dhe e vinte trunin ne levizje per te nxjerre gomarin nga balta. Pjesë e madhe, nenteksti i se ciles "O Zot më ndihmo edhe kët herë se nuk e bëj mo" i kishte shpëtu reçensionit të shëndoshë.

tani, me kët rrymèn qe po dum me fillu, Iluzionizmin smiley filosofisllëqe smiley po shtrojme pytjen, jo a vezëziston Zoti, jo silli është qëllimi i veziztencës tonë po në fund të fundit, a me vërte veziztojmë ne?

Përbashkohu dhe ti me ne! është moda e fundit për sezonin smiley

pse thu nga kto gjona kur jom tuj u largu pri kompjutri mer?

jam back in about 30-40 minutes.

m'pelqeu kjo spunto dhe e du ene pak me te ckoqitur, mrena muncive gjithnji.

until (very) soon.

Ne fakt, ai nuk nxorri gomarin nga balta, ai ngarkoi drute ne kurriz te gomarit... smiley qe na shpie ne nje tjeter rryme, tek prakticizmi, qe ndoshta duket se s'ka lidhje me iluzionizmin, por me iluminizmin, pasi djaloshi vrau e vrau mendjen dhe hop u iluminua se si t'i dilte ne kut asaj pune. smiley

Dhe une po iki, se sipas rolit qe me ka caktuar Prestidigjiatori, ne kete pike te veziztences sime une zhdukem qe ketu per t'u shfaqur diku gjetke...  smiley

fh, ma bej kabull, lajthit njeriu, kur mezi pret te hiki nga puna, por me e keqja eshte se dhe lajthitjen do ta ndaje me te tjere. Emoja m'kupto. smiley

Hahaha..per atë punë Ana H, lajthitja eshte padrejtesi se i eshte be favor gjuhesor lajthijave ndaj oqeve te tjera (arra, bajame etj). Oops hiqe arrën se është përdorë në të njëjtin funksion tek "arratisje" dhe zavendsoje me kikirikat : D

@ Em,Ja ta ngas muhabetin si kthen furrtari patatet me pulë qi tava të jetë gati per zotnine tuj mbas 30-40 min smiley>>

A ke naj shpjegim per ket friken qi m’ka kap:>>

Kemi personazhe si, po marr Omer Simpson etj, etj. Pse jo Barni ose Santa. Ne e dime se ata jane te vertetë. lace>Apolace> jo? lace>Polace> ne? lace>Kushlace>, çfarë na siguron per kete apo ate? Si eshte e mundur qe I kaperdijme dhimbjet dhe nuk dime gje per pasvdekjen? A mos jemi edhe na toça kukllash?>>

Nejse, do me kalojë smiley>>

PS. Iluzionizmi eshte tezë sakrahastike… sa per t’ju mçef kohës.>>

Ose po lej fare se po përtoj me shkruj Manifestin. 

Dere t'bukur ke hap, flor. Pashe icik mrena, ne menyre fragmentare (ngaqe nuk lejon trupi i portierit), ato sendet brenda ngjajne edhe me te mrekullueshme. Ti vlla, paske shkuar shume afer asaj pikes 14 miliard vjeteshe (qe ka arrit me pa teleskopi me i fuqishem... pak hapa me andej eshte big bangu... ene ma tej un s'kuxonj as me e cu menien). Pytje te bukra, Flor: a mund te themi se pohimi qe kesula e kesulekuqes ishte e kalter eshte genjeshter, kur kesulekuqja "si e tille" nuk vezeziston (c'm'kujton rrapin e bezistanit kjo mu... smiley ).. apo dro ekzsiton ngaqe ne ekzistojme ... forse si... forse no, tha Pupo.

Sidoqofte, per at punen e gomarit qe ra ne grope, un po sjell pa leje fabulen "Gomari dhe cellulari" nga inkarnimi kontemporan i ezopit, qe shkruan si "idris" te PPU. Ra gomari ne grope. S'dilte dot. Kalon miu (i fisem, pa murtaje ky). Me ndihmo, i thot gomari. S'dal dot. Kein Problem, tha miu ne gjuhe filozofesh (ka zera qe thone se tha edhe "Keine Sorgen&quotsmiley; nxori celularin, i ra numrit, erdhi ndihma e shpejte, e nxoren gomarin nga gropa. Kaluan muaj. Sic pritet, ishte miu qe nje dite ra ne grope dhe s'dilte dot. Jep e merr.. a-ha. Mbeti aty. Kalon gomari. Ndihme! thirri miu. S'po dal dot! S'ka problem i tha gomari dhe perdori nje mjet qe e mban me vete, po i themi "litar" smiley zgjati litarin te gropa, u kap miu per litari edhe doli jashte. I gezuar. Si dhe shum i ekzaltum per dobine e sinergjise, te shokut ne rrezik, te altruizmit... kraharori iu mbush me nje enthusiasme fillosofike... dhe i tha gomarit: e, c'perfundim nxjerr ti nga kjo historia jone me grope?.... Dhe gomari, si u mendua thelle, i dha drejtim: Kur ke "litarin", s'ke c'e do celularin  smiley

idris, na fal e! smiley

 Emo, ushqimi i mendjeve te uritura nga mengjesi deri m'darke me gerryen nga energjite. Du relaks. Po tashi une s'arrij te relaksohem me poezi qe s'jane at its best.

He tashi, leri nazet Maro, t'pelqeu Lilichka?

Mirazho, kjo si per Gruess dich.

Do vish me mua?
Di 1001 përralla
që do t’i them
me kusht
të mos më vrasësh,

jam copë nate
e qytetit që nuk fle
mos u habit, pra, nga mendimet e mia të errëta
dhe neonët e ftohur
të dëshirës;

ajo hija që u fut te rruga 23
mund që ish
Salman Ruzhdiu,
është kaq e lehtë të fshihesh në këtë qytet
që vetëm dritat ka naive,
poetët
s’dallohen mirë,
më thuaj
Majakovski është apo Eminem
nën atë kapuç,
të njëjtët sy të zbrazët
si kova që ujin e derdhën
të kaltër
në Had-sonin e murrmë...

Ufffff, t'ëmën-ë çtë goditur që bëri...Naaajs.

flm Em.

a propos: lexova dje ne blogun tend ( sorry qe e kam zbuluar kaq vone) nje pjese qe me beri te qesh ne mes te nates me vete si nje idiot: qasje e llojit te trete...a dicka e tille....e kishe lene pergjysem apo nuk e gjeta dot une pjesen e fundit? Nese eshte e para do ish gjynah...... Xhamiliu u ngrit ne mes te avionit dhe uluriti : Te rroje Partia!...hihihi. Valute...

me te mira

Jo jo, e kam mbaruar ate. Eshte edhe pjese e librit "Kulmak". ketu e ke. smiley

në Had-sonin e murrmë...

Pse tingellon sureal "Hudson-i i murrme"?

Zakonisht, kur bie llafi per Hudson, perfytyroj dicka tjeter (borxh nga nje skene filmi):

-Agent Dawes, do you have a visual? Do you see Gates in the water?
-Sir? It's the Hudson. Nothing is visible!

Had-soni i murrme, much better ....

and the end:

Po gdhin,
pas njëmijë e një netësh
pa mëngjese;
bëj gati
1001 përralla të reja
të parrëfyera
që do zhbëhen përsëri nga mospërfillja
dhe inflacioni i rradhës.

Do vish, pra, me mua?
Di prapë 1001 përralla
që do ti them
me kusht
që mos më vrasësh.

smiley

 

@ mirazh, vazhdoj te te lexoj me shume kenaqesi.

Mirazh ndjese, por nuk e hodha une gurin e pare. Te pershendes me kete me poshte...

 

Just what you're think you're doing, Dave?

Dave, I really think I'm entitled to that question.

I know everything hasn't been quite right with me, but I can assure you now, very confidently, that everything is going to be quite right again.

I feel much better now, I really do.

Look, Dave, I can see you're really upset about this.

I honestly think you ought to sit down calmly, take a stress pill and think things over.

I know I made some very poor decisions recently, but I can give you my complete assurance that my work will be back to normal.

I've still got the greatest enthusiasm and confidence in the mission and I want to help you.

Dave, stop.

Stop, will you?

Stop, Dave.

Will you stop, Dave?

Stop, Dave.

I'm afraid.

I'm afraid, Dave.

Dave, my mind is going.

I can feel it.

I can feel it.

My mind is going.

There is no question about it.

I can feel it.

I can feel it.

I can feel it.

I'm... afraid...

Goodafternoon... gentlemen.

I am a HAL-9000 computer. I became operational in the HAL plant, in Verbana, Illinois, on the 12th of January, 1992. My instructor was Mr. Langley, and he taught me to sing a song. If you'd like to hear it, I can sing it for you.

Yes, I'd like to hear it, Hal. Sing it for me.

It's called "Daisy".

"Daisy, Daisy,

Give me your answer, do,

I'm half crazy

All for the love for you.

It won't be a stylish marriage,

I can't afford a carriage,

But you'll look sweet,

Upon a seat

Of a bycicle made for two."

 

Stanley Kubrik, Space Oddisey 2001

poezi te lodhshme dhe veteperseritese

Mirazh, sorry per banketin atje me lart. Beme ca si shum therrime. Beggars banquet, you know. Ishte thjesht ajo qe ne shqip quhet aq bukur "ngrenie muhabeti". Na e boj hallall!

Nuk ka problem Em.

Pse nuk e pate vazhduar ate pjesen qe permenda me siper? Do me interesonin aventurat e grupit te eksperiences ne A. Blerja e kolorit, takimet me kosovare, kthimi ne memedhe, ardhja e farefisit per vizite, ndarja e dhuratave etj.

fundjave te kendshme ty dhe te tjereve.

 

Mirazh, sa shpejt te filloka fundjava ty... qe te merkuren?! smiley

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).