Spektrat dhe Realja

Ne nje qytet pa kohe me nje stine te caktuar, te gjallet presin normalisht rradhen per te vdekur, sipas menyres qe ata kane zgjedhur. Diku, ne nje dimension te nje qytetit, ne nje hapesire ku vdekjes nuk i behet vend, shfaqet ne rrethana te mistershme nje substance e pajete: Nje mi i ngordhur.

1.jpg

 

Aparenca e flakur perpara syve te te gjitheve, tensionon situaten, tremb te gjallet. Edhe kur ajo paraqitet ne doza krej te paperfillshme, nderhyrja e pazakonte e vdekjes ne nje pakohe te sajen, s’mbjell tjeter gje veç horrorit. Spektri, jofrymori i ardhur nga nje tjeter bote, reale, e dhunshme, e nendheshme, se shfaquri ne nje bote te re, ridimensionohet ne te tashmen-e gjalle, te mbidheshmen, porsi nje humbje fatale, nderkohe qe ai eshte thjesht lajmetar i nje te vertete: perpara se te ishin te gjallet, e kunderta ka qene gjithmone aty.

Frymoret kane shpronesuar mungesen e tyre, e kane shporrur larg (poshte, thelle) hapesires ku ata frymemarrin, e kane shtyre per me vone, ne nje pakohe. Ne mungese te Jetes, Reales, teknikat e botes se mbidheshme imitojne funksione te Jetes dhe prodhojne  spektra qe ti japin sens se tashmes-se gjalle. Prania e mosqenies e shfaqur ne trajtat e nje kafsheze tmerron. Miu, i ardhur nga nje tjeter bote, ne nje tjeter forme, behet lajmetari  qe sjell hakmarrjen e Mosqenies se shpronesuar prej territorit te saj. Nuk ka jete, ka vetem fabrikime, imitime dhe fallcifikime qe i ngjasojne asaj. Hakmarrja eshte apokaliptike! Qytet shnderrohet ne nje holokaust. Kufomat behen pirg rrugeve. Shfarosja, kaq arkaike, vazhdon ne menyre sistematike dhe shkencore deri atehere, kur frymoret e mbijetuar, pranojne ekzistencen e mosqenies. Vetem atehere!vjen zgjidhja, normaliteti.      

66 Komente

ou? mire pra, pas kesaj mua me lexohet libri (pata dhe nje moment kur m'u lexua, kur hasa 'qytetin pa pellumba'). leximi me interesant deri tani, megjithese ndoshta pak pretentiex smiley por mua me mjafton qe ma sjell librin si vegel misterioze.

ps: ne fillim pata pershtypjen e ngjashmerise me gjirizet e sol-noxit, por avash avash abstraktja ngriti krye mbi metaforen.

Shume harrojne qe Kamy ishte filozof. Une nuk i besoj historirave me gjerman dhe epidemira. Keta jane interpretime skolareske, nacionaliste, politike. Per mua i gjithe libri vertitet, ne rrafsh filozofik,  rreth Ekzistences dhe absurdit te saj!  

Shume harrojne qe Kamy ishte filozof.

as, ne fakt Camus do te te kundershtonte me fjalet e tij: "Why I am an artist and not a philospher? Because I think according to words and not according to ideas."   (Notebooks 1942-1951.)

Thjesht kuriozitet jashte teme smiley.

 e bukur kjo Monda. smiley

wittgenstein, then, added that all what a philosopher can do is dealing with language, and words... Lacan gjithashtu ka fol pak per kete punen ide-fjale

 (sol, se ma kujtove, eshte interesant filmi i derek jarman "wittgenstein". e ke ne google video)

sol, megjithese Camus ka mbajt qendrim kunder "etiketimit/perkufizimit" te fjaleve (lexo filozofise se tij) patjeter qe eshte (in my humble opinion.)

Camus, Wittgenstein, Lacan ... dite e bukur ne peshk, pavaresisht sherreve smiley.

 meqe jemi tek wittgenstein, ne rastin e kenveshtrimit, do te vlente "Wovon man nicht sprechen kann, darüber muß man schweigen". (nga Tractatus)

 shkrimi me i dobet deri tani, nepermjet te cilit tregohet sesi me shkrujt kur nuk kemi gjo me thone mbi çeshtjen. 

perdorni googlen me mire (meqe keni dhene fjalen per te çuar kete tematike deri ne fund sipas planit), e perktheni ndonje shkrim te huaj mbi librin sesa shtrydhni trut pa ndrit aspak.

 korrigjo tendin. se timi e ka nje kuptim.

natyrisht qe e ka kuptimin pseudonimi jot, me fal qe te qortova. Qe sot e tutje mund te me mbushet mendja te mos te therras ne pseudonim, por te perdor kuptimin e vertete te pseudonimit tend...

 o sol mos u mçif si skuth, ti nuk me qortove per pseudonimin por per shkrimin. nuk te konvenon me duket , ngaqe je mesuar te shkruash dhe ti çatra patra, gjera pa kuptim ose te koduara si kjo pergjigja e pergjigjes, ne lidhje me pseudonimin tim, te cilit jam iu sigurte qe nuk ja ke gjet hala kuptimin as aresyen. se te tejkalon. 

 

perpiqu te shkruash frengjisht, o filozof i penisit, se shqipja te rrika ngushte me c'shoh.

do te ta tregoj penisin ty pleres. 

O Sol, ka marre pjese ne kete te Murtajes sa te gjithe, ne mos me shume, e kur vjen puna, nuk ka thene asnje llaf te vetin, pervecse ka vene nota, ky flet gjepura, e ai flet catra-patra.

O kendveshtrim, bej nje postim me interpretimin tat dhe dergoje mor vlla. Nuk eshte shkence kjo pune, e nuk gjykohet shkencerisht si do t'a gjykosh ti. Sa harxhon kohen duke mohuar kete dhe ate interpretim, bej nje postim ku afirmon interpretimin tend. Penari qe po merret me kete pune duhet te jete i hapur dhe nuk ka arsye pse t'a refuzoj postimin tend. Por mos u hidh e thuaj per cdo gje qe nuk kupton se eshte catra-patra, se kjo nuk ve ne dukje asgje vecse aftesine tende te te kuptuarit.

Lulian, aman mos e nxit te shkruaje gjate, se ky dhe shkurt bie ere. A s'dallohet qe ka probleme ortografike, e me pas sintaktike e logjike. Lere pash zotin, se dhe ky i duhej aradhes se intelektualeve te nderuar qe popullojne peshkun.

 ti do qe te rrej ? kur me duket diçka dobet te them qe eshte mire ?

kur ju merzit debati i hapur, pse nuk e mbyllni temen ? dhe une gjera nga vetja po i them ne çdo postim timin. 

Por ti nuk ke thene asgje nga vetja ne lidhje me Murtajen, por gjera nga vetja ne lidhje me interpretimin e te tjereve mbi Murtajen. Ne cdo interpretim te hedhur ketu ne peshk, ti ngre pyetje te cilave duhet t'iu pergjigjesh vete. Kur dikush nuk i pergjigjet ashtu si do ti pyetjeve te tua, ti fillon e ve nota. Tregoje ti pra standardin mbi Murtajen nese ekziston nje standard i tille, perndryshe jane pa vlere keto gjykimet qe filani e kollani nuk e kane arrit standardin. Ne vend qe t'i sugjerosh te tjereve te hapin kanonin dhe gugllin dhe kete kanon e gugell te sjellin ne peshk, beje ti kete pune. Pse vazhdon e pret nga te tjere dicka qe e shef se nuk jane ne gjendje t'a shprehin? Edhe sa kohe te duhet t'a kuptosh qe duke perseritur te njejten kritike negative ndaj interpretimeve te tjera, ti nuk ke dhene ende interpretimin tat?

 nuk kuptoj se ça te keqe te krijon menyra ime shprehese ? interpretimin tim ti kerkon qe ta bej si TY ?

a nuk duket se po me kerkon shume ?

Jo, nuk po te kerkoj qe interpretimin tend t'a besh si une, por qe te besh nje interpretim, pasi deri tani nuk ke bere interpretim te Murtajes, por interpretim te interpretimeve. A nuk te duket se kjo qe po te kerkoj nuk eshte shume?

 Hajdar, ku e sheh dobesine e shkrimit? Konkretisht. Cfare ke kuptuar nga shkrimi me lart dhe cfare nuk ke kuptuar? 

As me pelqen jashte mase kendshikimi YT. Eshte si te thuash nje paraqitje  e nje individi me "bote" qe nuk mjafohet me servirjet ne turme . Pra del "jashte" turme pa e perbuzur ate por duke e ndricuar dhe ftuar oper nje analize ne rruge me te guximeshme . FLM   

Kur lexon keto argumente te thjeshta tuajat kupton qarte se c'do me thene te vesh mendjen ne pune Thjeshtesisht por mbi te gjitha ne Funksionin e saj . Jane keto rruge qe te shpien tek autoriteti REAL i studiuesit si i vecorishem aspak jashte linje por Pasurues i Linjes !

Kjo e ben Kadarene super te madh tek "Autobiografia e Popullit Shqiptar ne Vergje"

Ta shikosh problemin e Kamy-s si filosof eshte e njejte me nderhyrjen e guximeshme qe i eshte bere veprave te Shekspirit , thjeshte por e pakundershtushme , qe inizzion e kane nga teoria e Bekon !!!!

Te pakten nuk eshte shmangje te marresh per te dalluar tek permbajtja e kamys...Murtaja , Minj ....qe vijen si rezultat i coroditjes se nje truri te vrare dhe qe mund te shpjegohet me shmangjet seksuale qe ka pesuar ne jete . """"Kush mer jahu Kamy-ja  ..e njof une mer jahu , ai ka qene Gay...lexoje me vemendje rreshtin e trete te paraghrafit te dyte smiley "

Edhe njehere flm . Si gjithnje vere bere nga RRUSHI !

Paska ardhe Cekja ....

Kur boni ate skecin me "mos ka nonje Polic afer - Jo - Traktori e er e " u xrfen Lushnjaret dhe i cune haber " A po te kapem ndonjehere ne Berat "

Cekja autobusit per ne Tirane i hypte ne Lushnje...smiley

Kenveshtrim.

Shkrimi mund te jete i dobet, po perkthimi nuk eshte i keq.

as, ka gjetur mire fjalet e pershtatshme ne shqip.

Komplimente.

 une e quaj te dobet se nuk thote ndonje gje me shume se te tjeret. eshte pra i tepert. mendoj se do te ishte mire qe shkruesit, te çkodonin vepren, dhe jo te kodonin shkrimet e tyre. 

ata pra, duhet te vihen ne rolin e profesorit qe shpjegon mesimin, pa qene nevoja te stilizojne Kamyne duke e bere dhe me te pakuptueshem per vizitoret e temes e qe ndoshta duan ta lexojne librin.

 

I tepert? Qe kur paska dale gjykimi subjektiv i tepert? Mund te thuash qe kjo e AS eshte shume abstrakte, por kjo pikerisht se eshte abstrakte e ben legjitime, rrjedhimisht jo te tepert.

Lere Lulian, sapo me dergoi nje private message ku kerkonte falje per gjithe budallallikun qe perfshin me ekzistencen e vet te kompleksuar. Duhet t'ia falim kaq gjera analfabetit.

 i tepert se nuk na meson gje te re (me duket se e thashe njehere). neqoftese mua me kane lene syte, atehere te ftoj te me mesosh, meqe i hyre debatit me mua, diçka nga ky shkrimi abstrakt hapes.

per minjte folem njehere, me duket.

ps: dhe kete teme e kam perzemer, prandaj ndoshta dhe duket sikur po e pervetesoj. por e ritheksoj, po te mos doni debat, po te doni vetem brohoritje dhe pesa me yll, mbyllini shkrimet, ose bejini te lexueshem vetem per anetaret e klubit letrar te peshkut.

 

O Kendveshtrim, ti nuk mund te marresh pozicionin e dikujt qe vetem mohon interpretimet e te tjereve, pasi nese kete teme e ke per zemer, atehere duhet te afirmosh nje interpretim tendin. Na e thuaj ti nje gje te re ne lidhje me Murtajen me pare, pastaj fillo e pretendo se c'eshte e reja dhe c'eshte e vjetra. E merr vesh qe nuk kerkon dot dicka te re nga tjetri pasi te rene duhet t'a sjellesh vete? Cila eshte e reja qe ke sjelle ti, kete po te kerkoj, jo qe te besh interpretime njesoj me te mua me AS, apo me kedo tjeter.

 

 po kerkon si shume me duket. po tregohesh prepotent. por edhe avokat mbrojtes i artikull-shkruesit. lere te pakten ate qe te sqarohet me mua, po ti duket komenti im si fyes e i pa drejte.

ti bej komentin tend po deshe ashtu si te duash apo te dish vete.

dhe sa per te rejat shko tek tema para kesaj, do te shohesh qe korrigjova perkthimin shqip te nje pjese te librit.

eshte pra nje e re KONKRETE dhe jo abstrakte.

ps: si dhe ti me ke inat ngaqe pikerisht bej interpretime te zgjuara. se me budallain merren vetem budallenjt e ma ha mendja qe veten nuk e mban per te tille.

hajt tung vlla shqiptar !

"si dhe ti me ke inat ngaqe pikerisht bej interpretime te zgjuara. se me budallain merren vetem budallenjt e ma ha mendja qe veten nuk e mban per te tille."

Hahahahaha! Qenke budalla i zgjuar. Do te te pyesje se ku e ke treguar te rene konkrete ne lidhje me interpretimin dhe jo perkthimin, por qe ketej e tutje do degjoj keshillen tende dhe nuk do merrem me me ty.

Hmm, nuk e di si ka mundesi, po jane shtuar shume keta qe kercenojne me mesazhe private e publike ketu te peshku... te jete si puna e shfaqjes se minjve te ngordhur kjo pune? Ndoshta duhet sjelle pak ne kontekst interpretimi i Murtajes, me gjithe aradhen e komentuesve injorante qe u shfaqen te PPU pak muaj para zgjedhjeve e qe nuk po ikin, perkundrazi po shtohen. Valle eshte interneti llogorja me e re e minjve te ngordhur?

 kenveshtrim, a ja vlen te merrem me ty? Rilexo komentet qe ke shkruar dhe vihu ne vendin tim. Si thua, ja vlen te merrem me ty? 

 me duket se po, se ndera te rritet. pastaj pyetje te tilla i behen veç vetes dhe jo tjetrit. vetem ti e di se a ja vlen apo jo.

une jam gati per bashkebisedim, vetem nise.

me bej nje pyetje apo te te bej nje pyetje, si greket e vjeter ne tempull. jam gati per dyluftim. smiley

o kushtrim, nqs me pyet mua, ti kshtu ne pergjithesi dukesh si antar me potencial te shkruash gjera interesante.. por je antar i ri ende.. a kupton? e ke parasysh ate filmin fight club? you are too old fatty... fuck off! kshtu edhe kjo pune.. do te behet nje here zbor sepse kshtu eshte ne pergjithesi.. mirepo edhe kjo puna e zborit nuk eshte se ti ske fare kontroll mbi te.. psh ktu ka pat antar qe lexonin nje here per shume kohe pastaj futeshin edhe prezantonin veten etj etj.. edhe behen antare te ppus ne menyre natyrale sepse tek e fundit eshte shume gje e mire qe te vijne antare te rinj.. kurse ti ke ardh si ai tipi qe fillon e u rrezon cantat robve nga duart per te bere prezantimin.

 

p.s. ky shkrimi eshte i AS apo i perkthyer?

p.s.s, mua shkrimi me pelqeu dhe solli ndermend ate guiden e kinemase se atij slavoj zizek.

 ti gabohesh se nuk jam anetar i ri, perveçse pseudonimit. 

po qe po kerkon te besh prezantimin e pseudonimit te ri duke u rrezuar cantat robve.. e kam gabim?

O twintip, eshte Hajdari, ka ndryshuar emrin po jo zakonin dhe cilesite...

 prezantimin e pseudonimit tim i cili eshte nje URL, e ben po ta ngjitesh tek naviguesi tend. 

ndersa nga pjesemarrja ketu marr kenaqsi, ndryshe nuk do mi shihnit thembrat. gjithashtu e di qe disa tipa merziten, sepse çarmatosen, pa arritur dot ta ngrejne debatin ne majat qe propozoj une.

pra i ngushelloj, ata qe nga njehere "shpulloj".

hahaha !

 

 "nga majat qe propozoj une" hahahhahahahaah 

Ka mundesi qe ky me verte te flase nga maja, por qe te jemi me konkrete, si ka qejf te jete edhe vete, i bie te flase nga maja-selli.

 ti e ke lexuar librin ? meqe me kerkove interpretimin tim (megjithese une nuk jam komedian e as kengetar) me thuaj se çfare pjese kerkon te te interpretoj, sepse pranoj ta marr persiper barren.

per te gjithe librin do te me duhen dite. kjo do te thote qe duhet te presesh.

gjithashtu interpretimet (secili te veten) jo vetem qe behen pa lidhje, sepse secili kupton sigurisht ate qe mund, ose qe do, nga cilido liber, por me duken edhe te thata. ndersa dialogu eshte çelesi (nuk ishte budalla sokrati qe bente vetem dialog), sepse ai vetem i shpie aresyetimet e grupit deri ne fund. sepse shume mendje, me te vetmin synim, ja arrijne shume me kollaj se nje mendje.

ky bile ishte mesazhi qe jep/te edhe Bodleri tek ajo poema Vdekja e Artisteve qe solli Blendi tek peshku per diskutim, dhe po si te gjitha temat me nivel, u la rruges pa arritur perfundim.

 

ps: as, shif ku e shpura analizen, a ndjek dot ? smiley

"meqe me kerkove interpretimin tim (megjithese une nuk jam komedian e as kengetar) me thuaj se çfare pjese kerkon te te interpretoj, sepse pranoj ta marr persiper barren."

Ate pjese qe ke me shume per zemer.

 je shume "i zgjuar". nuk te ndjek dot. vazhdo i vetem. 

 temen po e ndjek ama smiley 

ej po mire si u regjistrove ti tek klubi i letrave te peshkut, si te ftuan per te shkruar per librin ? pse pranove ? çfare te pelqen tek kamyja ? a eshte ai filozof ? 

neqoftese jo, pse nuk eshte ?

jam shume kurrioz te dij mendimin tend dhe ta them seriozisht. 

kend, dialogjet e Sokratit mund te kishin shume gjera, vecse jo arrogance.  Te lutem shume, mos e mino procesin, apo dialogun ne kete menyre. 

vajze, ti nuk e paske lexuar sokratin. sokrati eshte me arrogant nga niçja.

ps: fakti qe nuk morri persiper asnjehere te shkruante edhe qofte dy rreshta, eshte kulmi i arrogances per mendimin tim. gjithashtu une nuk po e minoj temen, por po i jap jete. 

 

O shQyptar

ne shqip thuhet "me arrogant se" jo "me arrogant nga"

folja marr ne te kryeren e thjeshte, ne veten e trete njejes ben "mori". "Morri" eshte nje kafshez qe denoncon higjienen e njeriut qe e rrit.

Togfjaleshi idiomatik "qofte edhe" nuk perdoret kokeposhte pa e humbur kuptimin.

 falemnerit plak !

zoti ta shtoft ymrin per ndihmen qe u jep te vobekteve.

kend, s'me lexon mire ti, dhe s'ke pse ne fakt.  Por nuk thashe Sokrati, por dialogjet. 

Nejse, se me duket se po minoj dhe une kete teme duke u marr me ty.  Kerkesa me siper ishte me shume dashamiresi.  E le ketu. 

 sokrati ose dialogjet e tij (qe u shkruan nga platoni, se ne vete nuk e njohim sokratin personalisht) eshte e njejta gje, vajze.

jo ush po gomar, eshte shprehja.  

dhe tjeter here nuk ka nevoje te terheqesh vemendjen e te tjereve, aq me teper kur keta jane mbrenda temes, e kur u japin pergjigje te detyruara komenteve personale mbi TA. 

a kupton ti ? 

me fal, si mund ta lexonte dikush dike qe "qe nuk morri persiper asnjehere te shkruante edhe qofte dy rreshta"? smiley

 ne "e njohim" ate nepermjet veprave qe kane bere te tjeret mbi te, e kryesisht Platoni. se ai veç foli 

"vajze, ti nuk e paske lexuar sokratin. sokrati eshte me arrogant nga niçja."

Ik ere koktul. Ti po harxhon hapesiren qe duhet te merrte Murtaja me vantitetin tend te pjerdhur.

 "Om mmmmm"

u paskesh pelqyer libri, meillaf.

Nga koktuli:

 "sateme. nuk te ofendoi njeri pse ofendon or injorant zgjebs ? 

nuk dua te me denojne ndaj po te shkruaj ne privat kesaj radhe. po heres tjeter do te shaj nga nena ! 

fare e keqe. "

 

Keshtu eshte kur nuk dallon ngushellimin nga "shpullimi". Hajd krris bythen tashti, koktul.

 he mor puçranjos, edhe ti student me buzet me qumesht je si ai tjetri, qe mesazhet personale i tregoni ne publik ?

po dinjitet ke moooooo ? 

hajt zgjebe (mikrobi i murtajes) se po te shaj me vertet dhe hapur tashti. koktul je vete mor debil. 

Ik ere mut. Bytha jote profesor smiley

hahah qenka vertete Hajdari!

une e kam shume qejf kur nxefet ky dreq... me kujton kta tasmanian devils.. se kane temperament te njejte.. so so cute

 sepse shume mendje, me te vetmin synim, ja arrijne shume me kollaj se nje mendje.... na sqaroi plagjiati i kenveshtrimit me qyltyre frenge smiley

Ate me te zeza e ke shtu ti pa pyet Cu en Lain...se Mao Ce Duni e ka thene : 

nje mendje hic mendje , shume mendje nje mendje....

Mos vidh dhe mos transformo theniet e te tjereve jashte kontekstit te thenies.

Me thene ate qe eshte racionale nga gjith kjo muarebe e shpalosjes se mencurise se kendveshtrimit , eshte shprehja e z.AS se Kamy "ka shtjelluar nje teori te bazuar ne njohurite e tij filosofike ", ne nje forme letrare qe e kane quajtur ROMANI " Murtaja" . Pra leshoi ose hodhi nje ide qe eshte shume me interesante se ideja e imponimit ne turme . Pra Ai ftoi duke GUXUAR kedo qe mund te kete nxjerre perfundime te tjera ti hedhe. Prandaj eshte klubi i Librit , per te shprehur mendime dhe ndoshta me shume vlere ( kjo per mua ) kane risite e njeri tjetrit ne kendSHIKIME te ndryshme

Ky kendi c'pati ? Ka ndonje leterkembim me Kamy qe i ka thene " perktheme dhe komentome sic kemi biseduar" smiley Qe ketu ka filluar me nje shmangje te theksuar nga komunikimi real duke u imponuar me ...s'po them budallalleqe sepse keto i bente dikur XYZ qe domte te afirmohej duke shtyre me bryla e duke bertitur maje krahit , por qe lene shije shume te keqe .

Dhe me e keqja mbuluan nje paaftesi te theksuar , (sado llafebuf qe paraqitet ) per ta nxitur AS te thelloje idene e tij petr LIBRIN . Dhe kaloi nga fjalet e "shkathta " ne ndotje te mendimit dhe komunikimit.

Nje ftese qe permban brenda kunderti artistike te kenveshtrimit NDRYSHE ( lere menjane paaftesine time per ta pare   aq guximshem sa z.As&nbspsmiley.... a ke zotrote o syvenger ?

Dhe po ta mbyll me nje vengerosh qe i binte ne qafe kujtedo qe dallohej per Guxim Artistik . ne kete rast ngacmonte Tano Banushin . Dhe ai i tha dy vargje

Po t 'them dhe ty  do reshta  

sa mos mer te xane veremi

njani kendsyri te sheh prej qiellit

tjetri sy te she b...temi .

Ti prura jo per ofeze por per ballafaqim meqe ke thene diku dikur qe nuk i truhesh ofezes se vetvetes smiley . Dhe eshte gje pozitive !

(@ADMIN) Ne fakt, me dy tri perjashtime, te gjithe komentet do te ishte mire te fshiheshin. Jane krejt pa lidhje me temen. 

 Bashkohem me arberin. Plus, sna ndricoi njeri mbi librin. Humbi fare polemika mbi cfare mendojme mbi librin. Une do kisha dashur shume qe secili te sillte copezat qe iu kane lene me shume pershtypje deri tani apo qe skane kuptuar apo qe duan ti analizojne. Kete e kisha me shume deshire...

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).