Vdiq Thatcher

http://newsimg.bbc.co.uk/media/images/46723000/jpg/_46723015_008262145-1.jpg

Ministri i Transportit ne Kanada John Baird dergoi nje sms: "Thatcher ka vdekur".  Kryeministri Harper u informua me vone qe ish-kryeministreja Thatcher vdiq ne moshen 84 vjecare.  Lajmi u perhap ne nje mbremje "black tie" ku merrnin pjese 1700 zyrtare.  U bene telefonata ngushellimi ne 10 Downing Street e ne Buckingham Palace.  Nga ana tjeter e Atlantikut zyrtaret angleze mbeten te shashtisur.  

Ne fakt, Margaret Thatcher eshte shendoshe si kokrra e molles, para disa ditesh kishte marre pjese ne nje aktivitet.  Ministrit te Transportit ne Kanada i  kishte vdekur macja 16-vjecare Thatcer (emrin ia kishte vene pikerisht per nder te heroines se vet.)   

http://newsimg.bbc.co.uk/media/images/46723000/jpg/_46723016_001547815-1.jpg

"Po te mos kishte vdekur, do e kisha vrare vete" tha Dimitri Soudas, nje ndihmes i qeverise qe i kishin lene per detyre te hartonte lajmin zyrtar te zize per Zonjen e Hekurt.

23 Komente

Qafiro a peshqit e tjere kanadeze, c'nakatosni nga ato ane juve smiley.

Keqkuptim apo "black humor" i ministrit!

Sdq. ngushellime per macen!

Beri si beri doli edhe ajo ne lajme.

Nje fund i lavdishem!

Past ymer me shume nga ky keqkuptimi. Zakonisht kur vdesin njerez ne moshe te katert ketej nga anet tona pas kafes se ngushellimit nsin qyfyret e muhabetet per me kalu lehte hidherimin me demek. Kjo eshte nje vdekje fiktive ne fakt dhe duhet shoqeruar me humor. Shtrydheni pak mendjen dhe sajoni nai barsalete me personazh Thecer, Moisiu dhe Polici smiley

Nga anet e mia kane nje shprehje "nuk ha mortja ..."

smiley ngjyrat i paskan te hirta macja poshte dhe ndrikulla (zonja siper).

megjithate po ngushellojme zonjen e temes, ky lajm na  preku jashte mase smiley

Speaking of Pussy cats...

Her Bush would make a better President! smiley

smiley

mrroklle, take it easy on her, will ya?

Eniuej, une qesha kur e hasa ket muhabet te BBC-ja.  Imagjinoja te sharat e te bertiturat e mallkimet qe hengri macja e shkrete nga qeveriu kanadez.

mrroklle, take it easy on her, will ya

I would if she were alive!

I'm not like Mr. Soudas! smiley

Not a cat person, truth be told smiley.

Me kujtoi nje muhabet vakish kjo meseleja.  Na kishte vdek nje kusheri ne fshat, djale i ri, ndjese paste ... nejse, nuk i thoshim dot gjyshes per kete se kishim merak.  Edhe keshilli i fisit vendosi t'i thoshin per kunaten e gjyshes, gruan e xhaxhait te babit. 

U pikellua Noja, edhe filloi ta qaje me ze (sipas zakonit ne Laberi) Durien e shkrete (qe ishte ne fakt si ne kete rast si kokrra e molles.)  S'i kishte bere mire llogarite keshilli i fisit, se duke degjuar ligjet e Nose per Durien, s'e mbanin dot dhe aq shume te qeshuren.  Ca shkonin ne ballkon, ca ne banjo, ca ne korridor a ne dhome tjeter, si ajo pune mo .... mozo mo keq, do thoshte gjyshja ime tjeter.

Ja keshtu qe thu ti mrroklle, kane humor vakite. 

Gjynaf me u shpreh kshu. Vec me pas nai kunj me thecerizmin (neoliberalizmi) pasojat e te cilit po i vujm sot nga kta kopjacet e keqinj qe kemi ne tribune smiley 

Oh, më vjen shumë keq për këtë lajm, ngushëllime gjithë anglezëve dhe konservatorëve për këtë humbje të madhe.

Zonja e hekurt a ka pas ndonje zone te florinjte smiley

Të florinjta se di, për zona të ftohta kam dëgjuar... smiley

Hekuri rrihet sa është i nxehtë thonë. Thjesht imagjino sa lata dru duheshin djeg që të "ngrofej" Thaçeri. Prandaj bënin protesta minatorët andej, se s'kishte qymyr mjaftueshëm që ta nxefnin. smiley

 

Kujt mer? Maces?  Po te kete shtate, sipas gojdhenave, do bej gosti dreqi smiley.

E mo mire, s'u be qameti, s'eshte se more 10 Downing Street ne telefon per t'i ngushellu smiley.

 hahahahaha...Vdeksha une per politikanet tane, sidomos Harperi ihere, qe ma do shume Tim Hortons-in smiley

Iu hongert lopa politikanet juve te gjethes se panjes. Me pare marrin minutazh mediatik nderkombetar macet e tyre se ata vete.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).