Vdekje në Tisa

Blogu A Fistful of Euros kishte sot një hyrje mbi tragjedinë në lumin Tisa, lum ndërmjet Hungarisë dhe Serbisë, ku humbën jetën 15 kosovarë, mes tyre të paktën dy fëmijë. Nga incidenti, autori i shkrimit nxjerr disa konkluzione interesante në lidhje me marrëdhëniet Kosovë-Serbi dhe Kosovë-BE.

 

2 Komente

"5) It’s easy to point out that current EU immigration policy is inhumane and stupid. Pointing out what should replace it is more difficult. But here’s a thought. The Kosovars seem to have paid several thousand euros each to be smuggled across the border. And they weren’t desperately poor or uneducated — apparently, most of the adults had high school degrees, some had college, and all spoke some languages (Serbian, German, English).

And they weren’t Senegalese or Kyrgyz. Kosovo is culturally European. Very poor European, but European. It’s not some alien land of veiled women, polygamy, hereditary autocrats and honor killings. Given the chance, Kosovars integrate into western or central European society just as well as Ukrainians or Poles. (Or — perhaps a better analogy — as Sicilians, Greeks or Portuguese did, a generation or two back.)

Again, it’s not clear what the answer is. But forcing these people onto an overloaded raft on a dark, cold river at night doesn’t seem the best possible outcome."

Pikerisht ajo qe thashe kur u hodh ideja ne Peshk se u dashka falenderuar EU  me gjithe EU-LEXin per ligjet mbi shqiptaret, ato ligje po qe na shtyjne ti hypim gomoneve per 20 vjet rresht si bageti.

Kush eshte ky Douglas Muir?Secilen fjale me vend e paska.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).