Turp!

Ndonese fjalimi i para ca diteve ne parlament ishte skandal dhe fyes per gjithe shqiptaret, ajo qe me terhoqi vemendjen dhe me trishtoi me shume ishte reagimi i opinionit publik mbas kesaj maskarade. Ky reagim apo me mire mosreagim eshte nje turp per te gjithe ne qe e quajme veten, qytetare europian.

 

Mendova se shtypi ne rradhe te pare do t'i bente nje analize te thelle dhe teper profesionale dhunes verbale te perdorur nga kryeminstri, por jo. vetem nje apo dy reagime dhe kaq. Mendova se ndoshta grate, shoqatat e tyre, grate gazetare, grate biznesmene, grate pedagoge, grate mjeke etj, do te beheshin te gjalla dhe do te tregonin qe askush nuk mund te perkemb dinjitetin e tyre. Hic. Shpresova se ndoshta analiste-pompistet tane, gazetaret tane, intelektualet tane do te reagonin ndaj perbaltjes se nenave te tyre, motrave grave apo vajzave te tyre. Hic. Perkundrazi, GSH ne nje numer te meparshem faqen kryesore e hapte me titullin " BERISHA SHPERTHEN.Wow. A thua ishte dicka e admirueshme, sjellje prej burre shteti.

Prita qe dhe kete ne kete forum te ndodhte nje reagim apo nje denim i ketij turpi. Hic , asgje. Sikur nuk na prek fare, sikur s'kemi lidhje me Shqiperine apo me shqiptaret.

Personalisht e quaj nje turp dhe nje akt te pafalshem sjelljen e Kryeminstrit ne Kuvend. E denoj forte dhe dua ti them se ai nuk eshte i denje per mua, per kombin dhe per shtetin qe qe ai perfaqeson.

Turp z. Berisha turp.

ps. per ata qe imagjinojne se jam nje komunisto-ramisto-99-ramizto-envristo-antisalisto etj. Nuk jam i majte. Perkundrazi jam i krahut tjeter.

 

108 Komente

Qenke i Ngjeles atehere,nuk dua te merrem fare per sa me siper ke shkrojtur por me shume se 45% e miletit thone se Sala me ato qe tha ja ka lujt fene Rames.

 

me shume se 45% e miletit thone se Sala me ato qe tha ja ka lujt fene Rames.

Brad, e kupton pra se ku dhe sa i thelle eshte problemi qe ne kemi?

Emo,skemi ca ti bejme vella,eshte populli im dhe i joti.

Ke thon aq shum me at koment, Brad. Nuk osht aq llafi te Sala. Por qesha me vete se mu kujtun te revoltumit qe enveri nuk ka qen produkt i joni... Imagjino te kishe i popll qe t'iu turrte, ti thojte te kena king fare, te dum, po t'lutna shum mos na e bo pralamentin si "locker room" i themi ne knej, Brad. Qysh me at muhabetin e motres me motele shkerdhyese. Po e tha mer "arkitekti" qe m'vakt: jeni ju, pa jemi ne!

burri qe esht buur te sha nga gruja

mduket se duhet kanuni  i lekes smiley

o djali turp duhet ti vije rames per pisdhiqet qe ka bere

ok, berisha nuk ishte delikat (si nje elefant ne nje dyqan qeramike) por i falet, plak eshte ai

e verteta vret, fjala eshte me e rende se plumbi, por cte behs, kur jane te verteta jane te verteta

po ti vlonjat rrogen nga rama e merr merr anen e tij?

hahahahahaha rrofsh se ti ma bo diten me te gezuar. hahahahaha.... berisha nuk ishte delikat!!!!! Po pse or Kol ke pa ti ndonje malok delikat?????? ti thu fjala eshte me rende se plumbi hahahahahahaha po atehere pse do te te vrisnin pas shpine maloket njoni tjetrin? Ata fare mire vetem mund tu shanin!

aman nga je ti more berr berr, se kete kompleksin tend ndaj malokeve se marr vesh, rendesi ka qe komenti im te ben te qeshesh

e qeshura te zgjat jeten, e sic shikon maloket i bejne mire jetegjatesise tende

Vlonjat, titulli yt eshte paksa jo korrekt. Ajo qe beri Sali Berisha ne parlament eshte" Cmenduri histerike e nje orgazme te vonuar".

Vlonjat,mendoj se seshte nevoja te thuash je i majte a i djathte,se pastaj i bie te debatohet gjate puna e komplekseve qe spo na lene me ec para.

Ne fakt i eger ishte fjalimi i kryeministrit dhe teper personal,por ajo qe skuptoj ,eshte reagimi vetem per nje ane te medaljes,ate se cfare ai tha.

Duhen diskutuar edhe ato qe permbante fjala e tij.E them kete pas jam i impresionuar akoma nga fjala e analisteve tane qe thone se ska rendesi se ctip ishte e eshte gazetari qe u rrah,por rendesi kane ato qe thote...

Jam qe jam, zere se thashe edhe ate te atij qe donte platonin por me shume donte te verteten,sado relative qofte ajo...

 

vallahi pervecse te shame nga robt e shpise  nuk permabte shum,ahh permeni edhe shpejt e shpejt aldo baren

po me mir ti fliste gjate per lidhejet me aldo baren se sa ta shante nga robt e shpise hahahahah

Ne fakt i eger ishte fjalimi i kryeministrit dhe teper personal,por ajo qe skuptoj ,eshte reagimi vetem per nje ane te medaljes,ate se cfare ai tha.

Po ti thuash i eger eshte shume pak, sidomos per perfoljen e njerzve qe kane pasur ose kane lidhje me Ramen, po qe s'jane figura publike. C'pune ka ai te lakoje emrat e te emes, ish te shoqes, te emes te se shoqes, etj?

Megjithese kjo puna e akuzave qe medemek Rama e akuzoi te shoqen se e kishte cunin me te atin, ironikisht sipas te emes se Matildes e ka zanafillen tek "heroi i fjales se lire" Mister koke tulle Baze:

Është hera e parë që keni dëgjuar shpifje të këtij lloji?
Në fakt, përpara 4-5 vjetësh gazetari Mero Baze shkroi një sajesë të këtij lloji në gazetën e tij “Tema”. Ne u prekëm në atë kohë, dhe madje shkuam në redaksinë e kësaj gazete, u ankuam, por morëm si përgjigje se shkrimi ishte i ardhur në redaksi. Por, ajo histori u mbyll më pas. Tani, dy zotërinj politikanë, për interesa politike godasin kaq rëndë mbi vajzën tonë. Kjo është e pamoralshme dhe nuk mund të bëhen akuza të tilla të pavërteta.

Pra ky palaco me palaco se Berisha e Rama bashke, kur punonte per Berishen bente te njejtat avaze qe ben tani qe punon per Ramen duke futur 'antenen', dmth thashethemet per gjera personale. Po gjithsesi urdherat patjeter qe vijne nga keta te dy, dmth s'kam pike keqardhje per Ramen ne kete mes, apo per Berishen, se jane po keta palaco qe kane instaluar nje politikeberje te tille te felliqur nepermjet palogazetaruceve te vet nga njera ane, dhe deklarimeve direkte nga ana tjeter.

Puna eshte ca faj kane ata qe s'jane persona publike te lakohen ne kete fare feje, si ne kete rast komplet familja e Rames. Edhe sikur te ishte e vertet ajo akuza, c'lesh pune ka Berisha me Makocin, apo qofte me jeten private te Rames?

Shiko ca ka thene si shpjegim:

Unë gjykoj se qëndrimi tim, është një detyrim madhor moral dhe një mbrojtje e nënës, e vajzës, e motrës, e gruas shqiptare.

Keta bejne dhe estrade me pas. :o

Akuzat per korrupsion ok, ato duhen, po duhen bere me rruge ligjore dhe jo per fushate sic bejne njeri tjetri.

Ok, edhe ate punen e mjekimit per skizofreni. smiley Eshte komplet thyerje e parimit te (ish)mjekut nga ana e Berishes, dhe gjithsesi s'i takon atij ta beje, po ama gjera qe kane te bejne me kompetencen mendore te njeriut qe pretendon te behet kryeminister jane fair game. Nqs keto ne Amerike p.sh. pala kundershtuese ti qit me njerez te trete, me Mero Baze, ketu keta i bejne direkt vete punet e pista. 

Te pakten njerzit e dine qe Rama nuk sillet si skizofren per garipllek, po e ka semundje. lol

te rrime shtremet e te flasim drejt

..ketu ska gjo per turp mre....mire tha Pzogaj ne top story....ky do te heqi vemendjen nga problemi kryesor...nga hapja e kutive dhe protestat.....sa per fjalimin e ndyre, per salen nuk eshte hera e pare...dhe pas disa kohesh kur i jep doren atij qe e ka sha para mbrapa, thote - hej, ato ishin per "fushate"....

 

"he may play dhe jack of diamond"

Berisha si ARTURO UI i ketij vendi me Meten si Xhivola.

Shkrimi ketu, si e kuptoj une, ka te bej pikerisht me ate 45% te popullates trushkulur dhe me disa edhe ketu qe e quajne normale dhe te pranueshme gjuhen vulgare dhe te qelbur te Birishes, arrogancen dhe kercenimet e tij mesketare. Nese kete e ka bere pa kufij kur ka qene ne opozite eshte totalisht e patolerueshme tani pas 4 vitesh ne pushtet dhe eshte e rezikshme per ate qe nenkupton kjo gjuhe per te gjithe ne.

Shumekush qe e ka harruar Berishen E PARE, do ti kujtoja se ky maskara e ka gjakosur ne menyre shtazarake Ramen ne vitin 1996 apo 1997 dhe jo vetem ate. Po kjo eshte shprehja me e mire e pabesise dhe paburrerise se tij.  Berisha nuk rri dot pa treguar burracakerine tij tamam kur mendon se eshte i forte e i pathyeshem dhe kushdo qe i shkon pas qerres se tij perfundon ne humnere - ja pse te gjitha ata qe ben punet e pista te tij ne 1996-7 ose u zhduken pa lene gjurme ose ne 2-3 raste si kriminelet Agi Shehu me shoke jetuan kurbeteve per tu rikthyer se fundi me te njejtin skenar e udhezime per te inskenuar raprezalje e dhune. Berisha eshte i humbur dhe keshtu do te jete edhe per fisin e faren e tij te qelbur dhe per kedo qe i rri prane sot apo i thur lavde e i mban ison. Eshte vetem ceshtje kohe.

E ka ngarkuar ndonjeri ne youtube fjalimin e SB? Te pakten ta degjojme para se ta shajme ate dhe 60% te pupullates qe e meriton.

Ja ku e ke. Vetem ndiz ndonje cigare nderkohe dhe mbaj ca aspirina dhe nje gote me raki afer.

Hehehehe!

Kur une haja gjelin, Sala paska qene duke hudh mut neper muret e Parlamentit! smiley

Leje Sale, se e paske dhi! smiley

E keni adet juve, ta hudhni mutin me spatul, neper zhica! smiley

Nejse, mu m'bohet qejfi, se eshte shume "gratifying" qe t'i shikoj duke mbrojt dicka kaq te felliqte sa fjalimi i Sales, ca rob ketu ne Peshkt qe na e kane ca brymen e sumes kaq muaj rrjesht me kete HALABAKUN!!

 

Thote Malcia: Luj maj, mos rrin si kompirat per zhice! smiley

Mos rri si thes me patate per muri! smiley

 

"Cdo vend ka udheheqesit qe meriton"...te pakten kjo me vjen ne mend kur lexoj komentet tuaja, ne pjesen me te madhe thjesht, banale.

Se luan topi. Mbi nje milion shqiptare votuan kete dhe ate tjetrin qe ky shan dhe i paguajne rrogen bashke me interesa te tjera muaj per muaj. Nqs nuk eshte ndertuar akoma une propozoj te ndertojme nje Dark City nen liqenin artificial qe te kuptojme motivet.

Sala hodhi tymsen tjeter te radhes dje ne koferencen per shtyp;

 

 

Zgjidhja ime ishte kjo; të bëj çdo gjë që zotëria të mos arrijë ta thyejë për së dyti vazon, siç e theu Gramoz Ruçi në vitin 1996. A e dini ju që Gramoz Ruçi, pasi bëri bojkotin, është larguar me rroba grash për në Greqi, apo jo? Ai është veshur me fustan grash, prandaj unë thashë atë ditë për të ”ky është një qen i rrahur”, sepse burri që ikën me rroba grash, nuk bëhet më kurrë burrë. Se ai nuk zgjodhi të vishte as fustanellën, por zgjodhi minifund. Është i fotografuar, por është pjesë intime dhe nuk e nxjerrin.

Ky e paska thene vertet kete. smiley

Shum e 10re dhe menyra si e thote. Ne fakt, do ishte gallate te shikoje kete foton e Rucit me minifund duke ikur nqs egziston. smiley Makeup kishte vene apo jo? lol

Ne video duket sikur thote eshte foto intime prandaj s'e nxjerrim. Apo thote nxjerrin? Se po qe m eshte akoma me intersante, dmth po pranon hapur qe ka nga nje dosje te tille me foto minifundesh ne vend te dosjeve te krimeve qe kercenonte atehere. smiley

 

Por ne fakt ky e di shume mire se ca po ben me keto (politikisht), dhe Ruci s'ishte rastesisht i dyti ne listen e Berishes.

Tragjikja eshte qe ky eshte realiteti i politikeberjes shqiptare, qe nje skizofren dhe mafioz si Rama mund te mbaje peng vendin me kauza kutish meqe humbi dhe s'do ta pranoje, dhe mund te nxise nje pjese te madhe te shqiptareve me thirrje per permbysje pushteti me force, etj, dhe nje kapo gjysem-diktator gjakprishur si Berisha mund te nxise akoma me shume njerez militante duke thene gjera te tilla per Ramen, Rucin, e kushedi ku do ndalet.

Ky eshte realiteti i politikes shqiptare, dhe po ta shikosh situaten me syrin cinik te Rames dhe Berishes, keto disa dite para protestes se Rames ishin jo vetem te parashikueshme, po dhe te pashmangshme, pasi i luajten guret ne ate menyre deri tani qe vetem pershkallezime kishte si opsione per ta.

Tragjikja eshte qe keto metoda funksjonojne akoma dhe sot. Jo sa ne '97, padyshim jo aq, po prap funksjonojne shume me shume se c'duhet, dhe efekti (qe funksjonojne) duket nga gjaknxehja e masave te dy paleve.

Kjo tregon edhe njehere qe Aldo Bare ka filluar te hapi gojen,"Ditet ne vazhdim" e ka emrin "filmi" ku Aldo Bare do te tregoje lidhjet me Edi Ramen dhe punisto-komunistet.Rroni Shqipetar qe te degjoni.

skam lexu asi koment. cer te lexosh e cer te nigjosh.

por meqe eshte ligjeruar sharja dhe pergojimi une i them birishes dhe kellirave te tij serish, te njejten fjale qe kam perdor dhe here te tjera :

SHKERDHATA !!!!!

Mendova se ndoshta grate, shoqatat e tyre, grate gazetare, grate biznesmene, grate pedagoge, grate mjeke etj, do te beheshin te gjalla dhe do te tregonin qe askush nuk mund te perkemb dinjitetin e tyre.

Nuk i pe sot shoqatat e grave qe dolen para Bashkise Tiranes duke i kerkuar Rames te ndaloje dhunen ndaj grave .

Mund te thuash cfare te duash per Berishen,por nje gje duhet te jete e qarte.Ndoshta ai ka folur me shume se cduhet apo me ton me te larte dhe te papershtatshem per nje KM.

Por me e rendesishme eshte: A jane te verteta ato qe tha ai?

Sepse po te jene edhe 10% te vertata akuzat e tij,atehere mjere juve qe keni nje lider te tille ne PS dhe mjere ne nse do te jete KM i Shqiperise nje njeri i tille,pa moral dhe pa familje.

Pastaj perse Rama nuk e hedh ne gjyq Berishen nese ky e fundit ka shpifur kunder Rames?Nese je i lare dhe Berisha shpif,hidhe ne gjyq dhe Berisha le te demshperbleje nese ka shpifur.Shume e thjeshte kjo gje!

Por sic duket Berisha nuk ka folur kot,prandaj Rama nuk e ben kete hap.

 

http://www.youtube.com/watch?v=Wd2m8tS1poI.

Kjo historia e pergjigjes se Sales kundrejt Rames, me kujton ate skecin e goditur te estrades se Fierit ne vitet 80.''Canja ka rrahur djalin e beut''. Me pak fjale,vjen nje moment dhe durimit i vjen fundi.Jam dakort me dike ketu me siper,Saliu nuk ishte aspak delikat dhe taktik,por ama Rama me te tijet kishin muaj te tere qe i binin me qafe me shpifje e thashetheme per familjen dhe familjaret e tij.Gjera keto qe skane te bejne aspak me te berit opozite.E pra erdhi nje moment dhe Saliut ju sos durimi,(njelloj si Canes),dhe shpertheu,ska faj nuk eshte prej guri.Kete e spjegon dhe ligji i fizikes (per cdo veprim ka dhe kunderveprim dhe e kunderta).Me duhet te them se te njejten taktike,si Rama,pra duke share pa arsye e kot me kot familjaret e Berishes,kete e quajne keta ''opozite'',e bente pothuajse cdo dite pa piken e turpit dhe deputeti i PS,ai qafesallami,Taulant Balla.Por kur ju kthye Saliu ashtu harbutce,sic e meritonte,se harbuti nuk te kupton ndryshe,e qepi gojen Taulant qoftja dhe nuk ndihet me.Pra menyra e Saliut megjithese jo delikate, it works,funksionon.Keshtu i do mushka drute.

O belulllllllllllllllllllllll mavria me daten 5 do ti japim edhe ne drute mushkes qe ka 20 vjet me nder na ka care....  E kemi bere prove me 97-n funksionon qe c'ke me te!!! 

 

Po mire more idjot ca kujton ti se vetem ju lapanjoset majtiste dini? Po ata qe jane prapa PD, qe jane po aq sa te PS nuk dine ashtu? Po pastaj ku shkojne punet? Idjot injorant!

Me vjen turp per popullin tim. Me vjen turp per ate popull qe po i mbyllet goja me nje çap buke, po luhet me identitetin e tije nga nje dore meshkujsh qe s'kane as aftesi, as moral, as edukate, as etike politike apo mediatike. Me vjen turp per ato njerez qe profetizojne moralin Mesjetar, qe po luajne me fytyren e tjetrit, qe po cenojne lirite personale, qe po ozurpojne mediat.

Turp per ate popull qe s'rrezon nga pushteti per testikujsh cdo parazit te korruptuar, qe tenton te terheqe ne balte nje popull te tere. Por e verteta eshte qe cdo popull meriton politikanet qe ka ne pushtet; jane pasqyrim i maxhorances demokratike, jane reflektimi i virtyteve hyjnore popullore. Blahhhhhh!!!

Edhe nje here Lubonja ka te drejt. Kryeministri ne mes te vertetave tha dhe nje tufe genjeshtrash. E coi ne nul objektin godites ndaj amoralitetit.

Hapur fare. Pa turp. Kush e shkyen bythen nje here nuk i vjen turp ta beje perhere. Kerkoi te thoshte gjera qe diheshin, i beri vetem rezymene. Ai na kujtoi se" I Gjonin e pame qe thithte pluhur ne maje te palles por ajo eshte e bukur dhe e afte te drejtoje perseri nje emision me njerez serioze"

Kerkon ta nenshtroje tjetrin politikisht duke e diskretituar. Aspak per ta eliminuar. Ndryshe, ai ka ne dore njemije forma, dhe eliminimi do te kishte kohe qe do te kishte perfunduar.

Ai tregoi se morali nuk ka me skrupull. Degjenerimin qe kerkon tia beje Rames te jep pershtypjen e nje njeriu qe ka rene ne ekstaze prej frikes. Aspak, ai vetem eshte sanguini i nxehur qe fiton pike me hakerrime dhe kerkon te konsolidoje pozicionin edhe per 3 vjet.

Une vete nuk e pashe videon epifanike, por me thane qe kur ky HALABAKU mbaroi se hedhuri mut neper salle, deputetet e pranishem duartrokiten! smiley

Uroj qe media ti kete mbajtur shenim keta qe duartrokiten! Uroj gjithashtu qe here pas here t'jua kujtoje Monda Bulkut et. al. pikerisht kete:

Namely, qe diten kur ai i Pjerrsines shau robt me prag shpije sic e ka adetin PD-ja, keta te civilizumit e Sheshines, ndenjen aty pa bzajt! smiley

Dhe ne fund duartrokiten! smiley

Ketyre, nuk jua fal une kete akt! smiley

Jo Sales!

Sala i ha te gjitha mbrapsht dhe i fut edhe nje t'qeshme me Kol Ballen!

 

O me mire!

Te pakten s'paska qene duartrokitje e nxehte!

Monda Bulku is for the time being, out of my shit list! smiley

 

Mrroklle, 

edhe une du ta lyj me varak Monden, por.. Do perpiqem te gje nje video ne uj tub ku flet vet Monda, qe mos te flas une..

Ka qene nje kohe, qe me tjeter gjo do dojsha ta lyjsha kete Monden une, po hajt mo! smiley

Ca video?

Ate qe bo si ashtu i bukur kur po announce ate rrushin qe do hypi t'tribune?

Apo ka noi video me maskaralliqe, se vallaj qejf do kisha me e pa!

Mo mire Monden se sa ate qe bo nonen e atij ke Ne Shtepine Tone! smiley

o popull njerezit sshihen e priten neper parlamente, e ju na benin namin per ca te verteta te thena me nje ton agresiv

mileti vritet per nje gardh apo per nje zorre uji, e ju ngushelloni virtualisht edi ramen (qe tek fjalimi i sales nuk shikon asgje negative, biles ai jo vetem qe ka bere cfare tha sala, por nuk kupton as se cfare ka negative ne ato qe ka bere)

mos na beni te gjithe si burra te mire, se tu kishte permendur njeri familjen per gjashte muaj rresht, edhe ju si birisha do ja kishit futur

smiley

 Osh shume shume interesante se si hordhite e jajave dhe mysellemve perpiqen aq fort qe te bohen jenicer por ne rastin me te mire mbesin thjesht kapikul ordiner.

Jazek! O qelbashe te qelbur me qelb!!!!

Nuk mundem dot te pranoj qe ka ca qenie qe akoma e mbeshtesin kelliren per ato qe tha. E pabesueshme. Duhet te kesh shpirtin te krimbur ose tallash ne vend te trurit nese nuk te vjen per te vjelle nga ajo qe nxorri dallkaukuate dite. Merreni dhe hidheni ne grope te gelqeres, jam i sigurte qe edhe gelqeres do ti vije ndoht.

Bere shume perpjekje per te na thene se sa e tuprshme ishte deklarata por deshtove te na thuash se c'fare nenkeuptoni me turp ne vetevete.

 

Gjithsesi kjo me duket jo e drejte qe te tregosh me gisht nga shqiptaret. Ne radhe te pare ky nuk eshte fenomen shqiptar. Gjera te tilla ndodhin ne shumicen e parlamenteve europiane, sidomos ate Italian. Se dyti shqiptaret e kane humbur interesin per te qene reagues ne cdo rast, pasi gjerat ne te shkuaren jane bere pa pyetur ato, por mbi te gjitha pa interes per opinionin e tyre. Te shkeputesh nga nje e shkuar e tille nuk mund te behet brenda nje nate. Se treti shoqeria shqipetare e ka koduar politiken si te pamoralshme me kohe gje e cila ne nje fare menyre i nenkupton gjera te tilla si te mundeshme.

 

Pervec faktit se ato nuk ishin me etike dhe kod te mirefillt verbal ne shoqeri megjithse deklaratat ishin jo te pershtatshme ne gjejme pak arsye per te bertitur. Ne fakt shqiptaret po te reagojne tek fjalore te tille tradicionalisht do te pritej qe te perdornin fjalor edhe me te ndyre se ai i perdorur nga politikanet diteve te fundit. Kjo po qe ka te beje disi me "kulturen" reaksionare te te shprehurit ne shoqerine tone.

Tani, me e paturpshme eshte qe i bejne "thirrje" te kthehet ne parlament!!! I bejne "thirrje" te njoh zgjedhjet, i bejne "thirrje" te bashkepunoje per te arrdhmen e shqiperise!!!

Por , dallimi eshte se kjo "thirrje" shoqerohet me te sharre nga nena, motra, gruaja dhe kalamaqte... A ka njeri normal te marre seriozisht sinqeritetin e "thirrjes"? 

Viheni veten ne pozicionin e Rames ne punen tuaj ku pasi hidhesh ne greve , bossi te kthehet e te thote " Hajde ne pune o te befsha gruan, motren e cfare ke ne shtepi" ?

" Hajde se do te shkule dhembe e dhemballe, do te marre zvarre"!!!!!

" Te bej thirrje te vish ne pune o kriminel, drogaxhi dhe dhunues grash"

por mbase aq edukate dhe nivel arsimor ka ai vende..

Rama nuk po hidhet ne greve i nderuar Liqen!

Rama po i thote bosit "bej si te them une ndryshe te futa drune dhe te mora fabriken!"Apo jo?!!

Hajde mendje hajde.  Me shprese te madhe qe nuk njerzit si puna jote qe kerkojne 97-tra te tjera te jene ne Angli si puna jote a diku tjeter...

 Por , dallimi eshte se kjo "thirrje" shoqerohet me te sharre nga nena, motra, gruaja dhe kalamaqte... A ka njeri normal te marre seriozisht sinqeritetin e "thirrjes"? 

e shpjegon pra sala se pse e ofendoi publikisht (lexo postet me siper). per te mos bere kryengritje si heren e pare (97), kur si duket u tregua me i qyteteruar. 

dhe fakti eshte se fyerja publike mesa duket e beri punen e vet, ja mbylli rames (ose socialisteve te tij) gojen. ne fakt jo vetem kaq, por me kryesorja sala ju dha shkopin, kundershtareve (te pafuqishem) te rames, ne gjirin e partise socialiste, qe ne rastin me te mire ta perzene ramen prej saj, ose ne rastin me te keq ta perçaje partine ne te moderuarit ne nje ane dhe bollsheviket e vjeter ne tjetren.

pra me nje gur ai qelloi shume zogj. 

nga kjo ane, po ta shohesh punen, ai ka vepruar me mend, mendoj.

 

 

Jo ore jo ti Hajdar, ketu s'na kishte vajt mendja kurre.. Nuk e menduam kurre qe Sala do percarje, konflikt dhe te pjelle dhune... ne fakt nuk kemi hic eksperience me te.

O Hajdar ndiq llogjiken leri pordhet me rigon...  Nese dikush thote qe ti Hajdar kalamqte e tu i ke me babane tend qe ka vdek, qe gruaja jote dhe motra jote bredh rrugeve cdo besh ti? Do jesh i prirur te dergosh andej nga e ka pjelle nena apo do ta injorosh mos te merresh me te marrin?

Keto dy rruge jane Hajdar se rruge te trete nuk ka...

 

 ti pa me njohur e nuk le gje pa me thene (megjithese, siç shihet, imagjinaten e ke te çale ndersa arsyen te ceket), imagjino te me njihje, do te mi numeroje te gjitha me defter shtepie, me keq se sala rames. smiley 

degjo buçko, eshte shume e rendesishme pastertia MORALE ne politike. argumentat qe "jeta private" e tjetrit nuk preket nuk i gelltit njeri. 

sikur per enverin te flisnin qe eshte pedofil, flen me goca te njoma te katundarise ne krevatin e tij 50 metrash katror (keshtu vepronte kryetari Mao sa per dijeni), nuk ma ha mendja se katundaria jone e mrekullushme kooperativiste do ta donte aq. 

apo ti mendon se po ?

peshperitet qe baca nuk ishte pedofil por pederast...

Kz vjen që të nxisë fshesaxhiun. Se në të vërtetë duhet ti ketë skopitur mirë këtë kategori që tani merret me pëshpëritje ose whisperizma . Në fakt edhe eunukët ose të tredhurit kështu si femra me pëshpërima flasin.

drizo, e ke kaluar ne lekure duket. Nxenes i profesorit duhet te jesh. ja u heq grupimi duket. Taksirat eshte, fukara.

njoni i thot familja jote po vjedh ,ky i pergjigjet ti e ke grun kurv

oro familja jote po vjedh,ti e ke grun kurv i thote ky tjetri si  kunderpergjigje kunder akozava qe i ka bo

ti me perman familjen edhe une te permen familjen

ajde menje ajde

po ka mundesi te kene te drejte se me te akuzu per vjedhje do jete  me e rende se per kurvellik

 problemi eshte se njeri ka prova, ndersa tjetri jo. njeri eshte ne parlament, ndersa tjetri ne rruge. njeri, ne te shkuaren, ka qene nga doktoret me te mire shqiptare, doktor personal i enver hoxhes, ndersa tjetri nje gjasme piktor. etj, etj.

perndryshe te dy jane te çmendur, por kush nga ne shqiptaret nuk eshte i tille ?

vallahi vetem prova spo nxjerr njeri ,masanej problemi   qe na intereson me shume nuk eshte a e ka grun kurv edi,po a po vjedh njeri  apo jo

 ti reflekton gabim. 

mentaliteti shqiptar, por po ashtu dhe ai boteror, nje burre hajdut e mban per te zot, ndersa nje burre me grune kurve, e mban per te ulet, qenie pa asnje vlere ne fakt.

ps: gabimi qe beni ju (ketu flas ne pergjithesi e jo per ty qe nuk t'i njoh bindjet politike) socialistat eshte, qe e mbani salen per budalla. kur sala eshte psikollog e kaluar psikollogut e ju jep uje ne bisht te luges.

por kur ta kuptoni juve do te kete dale ne pension ai. smiley

edhe qellimet edhte mjetet me realizu qellimet kane rendesi,se e kane thone burra qe kane ngel ne historine botrore

 qellimi justifikon mjetet, thote nje shprehje me e vjeter se dhe vete bota. 

naten lal.

hahaha doks,

tani mendo per pak, nese Rama del neser dhe thote qe do hyj ne parlament.. A do pranoje Sala te bej marreveshje me dike qe rreh gruan dhe eshte i shthurur ashtu sic tha vete?

Me nje fjale, Sala nuk do qe PS te kthehet ne parlament, nuk do marreveshje dhe keta te LSI ju vjen plasja pse Rama nuk ben marreveshje me ta per te heq Salen..

 

S'ka si te hyj ne paralment Rama se nuk kandidoi si deputet.

Te jesh politikan dhe jo hajdut eshte paradoks. Kjo specia e kuqe i eshte turur Sales dhe familjes dhe e pergojon per vjedhje. Se keta te tjeret te trandafilit roze, jane te ndercem. vetem me te adhurat e roges jetojne.( Do te duhet te bejme ca donacione per mbeshtetje financiarem per kesulekuqen lol.) E kujt i rruhet se sala po vjedh  keneten. Keta surat qenat Alban e Dash nga Kullat e Pezes po grabisin pronat ne bregdet. Me gjithe ate sumcen ne krye. Ne te vertete ai Sala ka nje gabim. Nuk besoj qe ka thene qe e ka gruan kurve, mbase ka dashur te thote qe Edi eshte Kurve me K te shtypit... dhe ka te drejte 

Mua nuk me shqeteson fati i Rames personalisht. Mendoj qe ai duhet te jete i zoti ti zgjidh vete problemet  e tija. Mua me shqeteson fenomeni i sharjes, perbaltjes, akuzave (normalisht duheshin cuar ne prokurori) pa fre. Me shqeteson papergjegjshmeria dhe paprekshmeria qe gezon ky njeri (dhe shume te tjere kur jane ne pushtet) ne rolin e SHEFIT TE SHTETIT shqiptar. Kur ky plehere komunsiti (me tesere dhe me veprime e llogjike) shan mbare e prapsht kryetarin e opozites apo dhe nje deputet dhe qe nuk i hyn asnje gjemb ne kembe per ato qe thote, kush me garanton mua per lirite  dhe dinjitetin e nje qytetari te thjesht dhe anonim. Kush do ti garantoje shqiptaret  nga arbitrariteti i pushtetit. E pra nuk eshte ceshtja te nje emer i vecante. Une e kam me ate pjese te shoqerise (jo militante) qe hesht dhe ben indiferentin. Per ate pjese te shkolluar si ne Shqiperi por edhe jashte saj, me diploma e mastera, qe kane bredhur boten dhe qe dine te bejne dallimin midis politikes kafsherore shqiptare dhe asaj perendimore. Ajo pjese nuk duhet te hesht. Ajo duhet te jete kritikja me forte ndaj abuzimit me pushtetin.

p.s. ne lidhje me spikerat e sal sekretarit qe nuk lene  pa i thene kamunist cdo njeriu qe iu kritikon bacen, jeni prodhim identik i njeriut te ri te shokut enver me disa ndryshime shume te vogla pothuajse te paperfillshme. Shoku Sal ka njezet vjet qe po e tregon me vepra se eshte nxenesi me i zellshem i mesimeve te Yllit te pashuar, mendimtarit dhe gojartit, te paharruarit (jo per gje po dhe na e permendi) shokut Enver.

Si mer paska prova dhe si kan qit. Se vetem fjale grash kemi degju. Tashti, thone se rama paska deklaru ne gjyq se baba e vet i paska kap grun. Si s'qiten nje procesverbal me ti se gjyqet i kane te arkivuara keto deshmi. Thone qe ka qene i kuruar 10 vjet per skizofreni. Po publikoni nje kartele me qe ta quajme dhe ne te tjeret prove se ju e di qe e besoni qe ne fjale mesine. Thoni eshte sumçi, e bo me dashin, po nxirrni pishtarin e demokracise qe i ka majt pishen. lat nom per zotin.

Dhe ma lejoni t'i shaj dhe nje here te mençmit qe e shofin zgjidhjen neper institucionet ku kerkohet llogari se ku te shkerdhehet motra. Se valle e drejta per hapjen e kutive nuk u shkel neper institucione si kqz apo kolegji zgjedhor. Se ne institucionet tona nuk jane te njejtet e shpures qe ndodhen ketu qe s'hajne pyk or ti. Nje pershendetjen speciale per Frontin Horizontal te Rezistences dhe nje lutje mos e hani ate koker ullini ju.

Pse eshte thenia e dites?

Si nje thenie IDIOTE.

1- Me ligj, çdo proçesverbal gjyqesor ndalohet  te behet publik.

2- Raportet mjeksore jane "private" dhe askush nuk ka te drejte ti bej publike.

Populli yne i mencur ka nje fjale te urte, per sharjen:

"Ai qe shan eshte i share"

Berisha bertet per ligjin sa here qe ha buke ndoshta, tre kater here,ai nuk lejon te shkelet,por ai ketu nuk llogarit, qe po kaq here, ai vet e shkel ligjin!

Kete e dine te gjithe,dhe mund tia numurojne,por ai ose eshte budalla,ose luan rolin e budallait.Ne lidhje me kete,dy komisioneret e KQZ te opozites kerkuan rinumerim te zonave,mbeshtetur kjo ne ligj,kerkesa ligjore kushtetuese nuk u mor ne konsiderate!!

Berisha kete nuk e quan shkelje ligji!Rasti me i fundit.,me ligj kushtetues,festa e clirimit eshte data 29 Nentor,Berisha e shkeli dhe e festoi me 28 Nnetor,ne vendin ku festohet 29 Nnetori,tek te renet e luftes se dyte Boterore!Berisha shkel ligjin,shkel etiken intelektuale te nje standarti europian ku ai pretendon se eshte gati!,Kjo eshte paradoksale!

Berisha eshte aq idiot sa kur flet nuk di se cfare flet,ku ndodhet,cfare konteksi ka koha dhe vendi i ndodhjes.

Ne parlamet flet 50` per ceshtje qe nuk i nteresojne publikut,bile as edhe lagjes,Parlamenti eshte vend i berjes se ligjeve,dhe debateve per ceshtje te ligjeve,kerkeses se llogarise,investimeve,kur shkelen ligje,dhe jo llogje kavaje,....tek kodrat e saukut,statuja e deshmormeve,,te luftes dyte boterore,flet per 8 dhjetorin...shkurt Sali Berisha e trap i madh,dhe kloun cirku,nje palaco qe shqiptareve i ka mbetur ne dore,si dopjo gjashta!

Ekeqja nuk eshte kjo,e keqja eshte se intelektualet shqiptar heshtin,dhe rine indiferent,bile ata qe jane te angazhuar ne politike,ne PD e duartokrasin kur Berisha nuk eshte ne rregull nga trute e kokes!

Ky eshte nje turp i madh Berisha po tall bythen,me shqiptaret. Shqiperia dhe Bosnja akoma nuk kane marre standartet per levizje te lire ne Europ...shqiperia do te jete e fundit..dhe ne nje kohe kur vendet e punes jane shume te veshtira per ti gjetur....

Po pse qenka turp per Berishen, qe vetem po ju jep ze atyre gjerave qe te gjithe i dime? Pse nuk qenka turp per Ramen qe i ka bere ato veprime por qenka turp per personin qe thote se keto turpe kane ndodhur? Ne Evrope nje politikan me probleme si te Rames do te ishte gozhduar me kohe nga opinioni publik. Pastaj pse kur ju publikua skandali Ylli Pangos nuk thate turp per ata qe e publikuan? Pse kur nje zvminister tregoi barkun ne nje darke private dhe ju publikua ne media, nuk thate turp per ata qe e publikuan? Pse nuk thoni turp per publikimet qe po ju behen festave private te Berluskonit? Aaa, ju lutem shume, nuk na emociononi dot me keto perrallat me "qytetare europiane". E njohim edhe ne Europen, bile me shume se ju.

jo vetem kaq, po pse nuk protestojne per rastin kur nje kongresman apo senator republikan qe u kap ne banjot e nje aeroporti duke provokuar per homoseksulizem ( jo me shume se c'akuzohet Rama) u arestua, u fotgrafua, u cfaq publikisht dhe e detyruan te jepte doreheqjen, me duket. Se c'ben sejcili me bythen e vet eshte e drejta e tij, por si person publik duhet te jesht shembelltyre e virtytit ose le te veje te kruaje vrimen ku te doje, jashte politikes.

E njohim edhe ne Europen, bile me shume se ju.

smiley

T'vjen keq te na perkufizosh pak fjalen "turp"? Skico pak dhe shtresat moralistike qe po merr per baze.

Shiko moj cupe, une t'i rreshtoj turpet e Rames dhe qe jo vetem ne boten e qyteteruar por edhe ate te paqyteteruar perbejne turpe, shkelje te normave te shoqerise, por jam i bindur qe administratoret do te ma fshinin postimin prandaj nuk po bej rreshtime turpesh.

Une po te bej nje pyetje te thjeshte, shkeputur nga personi i Rames: ne cfare termash perkufizon ti "turpin"? Cfare ngjarjesh personale/bindjesh te kane influencuar ate perkufizim? Turpi eshte ne nivel shoqeror apo personal? Turpi eshte perhere pasoje e nje sjellje nocive ndaj individeve te tjere apo eshte etiketimi i nje grupi shoqeror, si pasoje e vlerave dhe normave diferencuese? Mendon qe turpi eshte nje koncept i njejte per gjithe shoqerine? Ku na humbi shtresezimi i popullsise me norma dhe vlera te ndryshme?

Nuk e di po La_rose por nese burri yt do te te thoshte qe djalin qe ke bere e ke me babane tim,vetem e vetem qe te mos paguante detyrimet ndaj te birit,mua me duket se eshte TURP.Ja kaq.

Ti flet 24/7 per te drejtat e grave.Si te duket kur Edi Rama rreh gruan me grushta ne sy te delegacionit nga Koaova?Mua me duket e TURPSHME kjo gje.Ty ndoshta te duket OK.

 

Prova egzaktesisht keni? Sepse mua keto me duken thashetheme grash te liga. S'behet politike ne kete nivel bushtrash.

une e paskem barren bre ?

turpi eshte i atij qe e ben, sic ka bo qivirrija jote dhe imja bashke, me hajdutlliqe, horrlliqe shume me te medha sesa turpet qe mund te kete bo rama me grate e femijet e tij.

por turpi shumefishohet, dhe certifikohet kur kryeministri dhe kellirat e tij, flasin horrlliqe te tilla ne publik qe mortja i hengert !

turpi megjithemend ne kete radhe, i ngelet sales tat or ti mik ! 

Ne fakt eshte gabimi im! Turpi jo vetem nga nje shoqeri ne tjetren, por edhe nga nje individ tek tjetri ndryshon si koncept. Tani une e di qe ne disa fise primitive ne Afrike ose diku tjeter, nuk perben thyerje te normave te shoqerise lakuriqesia (gjithmone me nje gjethe fiku perpara) dhe vepruesi i saj te ndjeje turp, por sic duket ketu ka njerez qe edhe goditjen e nje femre nga nje mashkull, nuk e konsiderojne veprim qe te ben te turperohesh. Me falni edhe njehere.

Tushe, ne fakt aty ka te drejte Spiqeri . Dmth s'ka se e ben me qellim politike saliste lol po argumenti qendron, dmth i njeanshmerise. Rama ka 6 muaj qe thote familja ne cdo akuze te Berishes, eshte ok per disa. Anasjelltas eshte sakriligj. Apo dhe rastet e tjera, dmth nuk shikohen njesoj, kuptohet dhe nga fakti qe Berisha i dha kaq shume gojes kete here sa ja kaloi te gjitheve, Mero Baze included.

Njekohesisht duhet vene ne dukje qe tek ne ka shume hipokrizi, dmth niveli aktual i popullit jo vetem qe s'ofendohet me ato qe thote Berisha, po degjon nje mije e nje llafe ku e ku me banale dit per dit, nat per nat, ne tv. Apo e kam gabim? Mua te pakten qe kam vite ketej me ben shume pershtypje kur kthehem, sidomos ne ato emisionet pornohumoristike, me limonj e mandarina.

Tani kjo s'e jusftikon aspak Berishen, se ai eshte kryeminister dhe si shkon te flase ashtu as kur ben seks me Lirien jo me ne parlament smiley

Por njekohesisht ka dhe shume hipkrizi tek ne, reverse koorvllek. Shekulli thoshte p.sh. Berisha e shau me liber shtepie Ramen, ca artikuj te tjere po ashtu, ky qe e ka bere shkrimin gjithashtu

Mendova se ndoshta grate, shoqatat e tyre, grate gazetare, grate biznesmene, grate pedagoge, grate mjeke etj, do te beheshin te gjalla dhe do te tregonin qe askush nuk mund te perkemb dinjitetin e tyre.

Po pse o tu mbyllte kur thoshte Comja, cilat fjale konkretisht nga ato qe tha Bisha ishin me ofenduese per grate sesa per burrat, dhe pse?

Dhe analize te thelle kujt ti beje shtypi, akuzave qe berisha thote se rama tha qe i ati e pikapika te shoqen dhe bene cun? Ca ti analizosh kesaj, aq me teper thelle?

Ne fakt mendoj mediat bene me mire qe s'i dhane shume reagime, se do bente efekt te kundert. Ne fillim e kapen pak bujshem, po me disa udhezime ramiste u terhoqen duket, se top qeni p.sh. hoqi videon e berishes nga faqja e pare, hoqi dhe artikullin (nderkohe une isha duke kerkuar ne faqe dhe i pashe keto live) e ca te tjera.

Pastaj tek ne korrupsioni deri ne gju, papunesia po ashtu, e shume gjera te tjera. Keto sju ofendojn hic juve? Po fakti qe ky psikopati ka bllokuar politiken me tryela kutish ka gjysem viti s'ju ofendon? Vetem fakti qe Bisha i tha Edit pederast ju ofendoka? smiley

 

P.S. Edista, vini re komentet me siper para se te versuleni si manjake kutish. smiley

gjib.

megjithe dashnine e madhe qi ti shpreh per mu,

une ndalova se lexuari komentin tend tek paragrafi i dyte.

WTF man ???

WTF r u talking about !

O xhib,

nuk po kerkoj analize a jane te verteta apo jo ato qe thote Kau i kuq.  Po kerkoj qe keta te penes dhe te mejtimit te lire dhe te pavarur te behen garant i lirive te cdo qytetari perball pusht. etit i kujdo ngjyre qofte ai. Qe kur nje idiot e nje plehre nxjerre plehra nga goja, t'ia vene ne dukje dite e nate e ti thone qe nuk je i denje per ate vend. Ashtu sikurse ky zdapi tjeter. Nqs ka bere gjera te cilat jane te denueshme ligjerisht apo dhe moralisht dhe qe jane ne konflikt me poziten qe mban, t'ia thone dite e nate qe je i papershtatshem per ate post. Nuk mu hap barku as per njerin as per tjetrin ne menyre personale. E kam me institucionin qe perfaqeson kau i kuq dhe shembullin qe duhet te jap te shtetasit e tij. E kam me ata ( ku futesh dhe ti) qe thone varja,  idiota jane te dy. Nqs jane te tille (dhe per mua jane te dy) atehere duhet tua themi, duhet ti largojme. Na iken 20-vjet dem me keto maskarenj.  Sa breza jane djegur  dhe sa duhet te digjen qe shqiptaret te marrin ne dore fatin e tyre?

Si propozon ti largosh derman kur te dy komandojne forcat me te medhaja e me te forta politike ne Shqiperi, dhe kane lidhje te forta nepermjet posteve te tyre me median dhe biznesin?

 Tani une e di qe ne disa fise primitive ne Afrike ose diku tjeter, nuk perben thyerje te normave te shoqerise lakuriqesia

Ku qendron problemi ketu? Ke demtoi egzaktesisht? Mund te na japesh emra?

E vetmja gje qe shpresoj eshte te mos e perdorin popullin mish per top si ne '97. Ndoshta ata intelektuale te ndershem qe kane ngelur ne Shqiperi po mendojne te gjejne ndonje llotari per ne Kanada... sad but true.

drejt asaj rruge do ta cojne po vazhdoi keshtu me keta plehra.

Se di a ka fuqi poplli jone per kryengritje, vecse nqs po, shpresoj te jete ndonje '97 qe tju fusi nai koqe plumi vete atyre, jo si ne vaktit kur ja futem vetes .

 

 

Jo moj Bedri, nuk eshte Rama nga ata te '97. E ben lepur Berisha, ja ka dosjet gati, si nga harbimet dhe problemet me femrat, ashtu edhe per korupsionin. Ja prit se ky eshte vetem fillimi, do dalin gjera te tjera.

ju dalshin brinat spiqer.

rama eshte fatkeqsi me vete per ne.

gjithesesi nqs do duroje gjer ne Janar...

do  rrojme e do shofim spiqer.

i vjen dita gjithkujt

Cfare me ben pershtypje ketu eshte qe edhe ato pak gra qe shkruajne per kete teme mbrojne Ramen qe ka rrah gruan,i dashkan fort burrat,kot nuk thone qe druni ka dale nga xhehenemi.

 Eh mer Brad, je i vogel ti e nuk kupton. Ja shif Ben Imamin, Prec Zogajn e shoket e tyre. Cil dun ato me shume? Berishen qe i ka rraf si gamori n'dahont.. Dajaku ka dale nga xheneti, ka thone i vjetri. smiley

Po ate pra thashe dhe une shoku.

opo per at pune sala e ka zgerdhi n'drru ene edin smiley

por hic se do ai harram smiley

te pakten gjer tani, se never say never thone.

por poplli me duket i ha perhere kusuret e dajakut te ktyne smiley

Po prit mi bedrana se hala nuk ka maru rrahja e Edit,ka dhe nje dru te mire per te honger ne dhjetor dhe ne janar e ke te Sala duke bo planet si me ja fut Ilir Metes.

ncuqqq

se bon at pune, jo se kane hallin e ilirit, por se nuk lshojne pe asnjoni per karrigen e flliqme te krieministrit.

kshu qe me duket se ket radhe e ka drunin sala  per ta honger smiley pranej eshte lshu si langua duke share poshte e perpjete. Po e ben shurren nga frika smiley

 Nigjo ti bedrije. Sala e rrafi Edin se kishte morr vesh qe kishte rraf nrune, a m'kupto. E rrafi n'emer te organizates se grus. Mos i shif gjonat me gjoslluqe politike nashti. smiley

smiley

pranej pranej...

s'duron sala kur vihet dore n'femer smiley

hic mos me e vu doren duhet smiley

Mesa duket, Bidri, Sala ka kohe qe s'ka vene dore n'femer. smiley

per ca dore e ke llafin ti tronafile per figurativen e... sala shko me not m korfuz me ca je tu thone...

Une them te kolonizojme dy vende te vegjel ne Shqiperi, ne mes te maleve Puken me Tepelenen ose Malesine e Madhe me Lazaratin, psh, nqs ka ngelur njeri (me falni per injorancen), paguajme ca miliona juane, i mesojme shqipen korrekte, si te mbjellin peme frutore, notin ne liqen, skite dhe skatebordin e i bejme shembull per pjesen tjeter. Gjate kohes se kolonizimit kuptohet qe shqiptaret e tjere do kene nevoje per viza ne Puke ose ne Tepelene dhe kuptohet qe te kolonizuarit nuk do kene mundesi votimi. Keshtu te pakten Shqiperia e vitit 2109 do kete gjeneraten e edukatoreve.

Të gjitha gratë dhe burrat e ndëshkuar nga Berisha! *

Nga Mero Baze

M’u duk gabim deklarata e djeshme e Arta Dades, që i bën thirrje Sali Berishës të reflektojë për baltën që hedh mbi kryetarin e opozitës. Është gabim të ndalësh këtë dhunim publik të njerëzve të Sali Berishës prej Sali Berishës, pasi kjo është një histori që ka shumë pak shanse të përsëritet në mënyrë kaq diskredituese. Ky është mes të tjerash një moment, që prodhon një detaj të rëndësishëm të jetës së tyre politike dhe karrierës në parti. Kjo është një provë zjarri që duhet ta kalojnë, jo vetëm ata, por dhe aleati i tij, Ilir Meta, i cili në këtë rast jep 20 për qind të pushtetit të tij (në këtë rast një grua me mbiemrin Kodra), për t’u dhunuar bashkë me tufën. Raste të tilla nuk të jepen gjithmonë në atë parti, përveç rasteve kur Familja e Berishës ka rënë në hall dhe duhet shpëtuar. Kishte disa raste të tilla vitin e kaluar, kur sekseri i vajzës së tij, Fazlliç, ishte në hall dhe të gjithë ata që e mbrojtën, u bënë deputetë. Kishte disa momente vjet, kur djali i Sali Berishës u kap me duar në fishekë dhe barut në Gërdec dhe ata që e mbrojtën, u bënë udhëheqës në PD. Tashmë ka ardhur një moment tjetër i artë, kur vetë kreu i Familjes u kap në një moment çmendurie që turpëroi gjithë shoqërinë shqiptare dhe ky turp duhet mbuluar, duke thënë që është nder ta kesh atë për kryetar.

E gjitha kjo paradë treditore po ndodh, se ata njerëz që po ndëshkohen duke u nxjerrë në ekrane si mbrojtës të Berishës, ishin njerëzit që janë pikasur prej kryeministrit si njerëzit që nuk pranuan fjalimin e tij. Berisha konstatoi i tmerruar se shpërthimi i tij në Kuvend tejkaloi kufijtë e normales dhe ai u bë befas njeri qesharak. Ai konstatoi se gjithë burrat dhe gratë e PD e dënuan atë akt në tavolinat e tyre, në kafe dhe në shtëpi. Të gjithë e pamë Jozefinën e pikëlluar, ndërsa kryetari i saj fliste ato që fliste. Dhe të nesërmen nuk vonoi hakmarrja e tij. Ai ka tri ditë që nuk hakmerret më ndaj Edi Ramës, por ndaj të vetëve. Ka tri ditë që po nxjerr në ekrane gjithë ata që ai mendon se nuk ia miratuan fjalimin.

Çdo përpjekje për ta ndalur këtë ndëshkim të kryeministrit, është e dëmshme për të gjithë, për opozitën, për pozitën dhe për shoqërinë në përgjithësi, pasi minimumi u fshehim atyre kryeministrin e vërtetë. Këta njerëz, jo vetëm duhen lënë të flasin, por në dramën e tyre si njerëz të dhunuar dhe me mungesë të plotë lirie, ata kanë vetëm një shans të ndjehen paksa më mirë, të ndjehen sikur kanë të drejtë të flasin. Ndaj ka shumë rëndësi që ata duhen lënë të flasin.

Shikoni nga e nisi përdhunimin e tij publik!

Së pari nga zonja Topalli, pamja e së cilës në ekran rrezatonte haptazi mosaprovimin e saj për ato që ai burrë po nxirrte nga goja. Pastaj për drejtuesit e tjerë të partisë Patozi dhe Bode, të cilët, dhe për shkak të jetës së tyre të re, nuk kanë arsye t’i pranojnë atë fjalor Sali Berishës. Pastaj hakmarrja e tij shkoi tek Edi Paloka, i njohur për jetën e tij liberale dhe natyrisht te më liberali ndër të rinjtë që ka afruar në parti, deputeti Fatbardh Kadilli. Edhe pak dyshime që ka pasur për një djalë të ri simpatik nga Elbasani, deputeti Luçiano Boçi, për ndonjë fjalë që mund t’i jetë hapur në fakultet si pedagog, dhe atë e nxori të dhunuar para ekranit ta shikonte me sytë e vet se si nuk mund të tallet me rrëshqitjen e kryetarit.

Nuk kurseu as Mesila Doden të fliste për vlerat familjare dhe as Albana Vokshin të fliste për rëndësinë e familjes. Për çdokënd që kishte dyshime në atë grup, që ishte kundër fjalimit të tij, ai nisi një fushatë të përdhunimit publik. Nuk dua ta zgjas më me emra, se ata i panë shqiptarët vetë në ekran, por dua të them se, ata që dolën publikisht, janë njerëzit që realisht nuk aprovuan në sallë rrëshqitjen psikike të Sali Berishës. Tashmë ndëshkimi i tyre publik është të dalin dhe të mbrojnë atë që nuk u pëlqeu. Genc Ruli apo Genc Pollo, që duartrokitën kur foli Berisha, duket se nuk janë të ndëshkuar, megjithëse jeta e tyre private është e mbushur me anekdota nga ato që nuk rrëfehen një natë dimri.

Kjo mungesë e madhe lirie, qoftë dhe për të menduar në heshtje kundër liderit të partisë apo për të bërë ndonjë grimasë instiktive, kur thotë diçka që të skuq, është jeta e vërtetë politike me Sali Berishën. Sot Shqipëria nuk ka asnjë hapësirë më të dhunuar se ajo copë toke, ajri dhe drite që është nën hijen e tij. Dhe s’ka njerëz më të dhunuar se sa ata që janë të dënuar të rrinë me të, të mendojnë si ai dhe të përpiqen të bëjnë sikur kanë kaluar në ekstazë nga fjalimet e tij, edhe pse shpesh u vjen për të vjellë. Ne duhet t’i lëmë ata në fatin e tyre, derisa të përpiqen ta ndryshojnë atë vetë.

 

Aman o Mero.Vetem ti ske te drejte te shkruash per kete teme.

A nuk qe ti qe botove ne gazete para 5 vjetesh te gjitha keto qe tha Berisha per Ramen ???

Apo atehere ishe mire me Berishen.

Cuditem si te mban Rama prane.

 

Flet Berisha eger, se  i ngjan dhelpres qe ia zene hyrjet e strofulles me tym. Me te rene nga karrikja ka shume te ngjare qe te beje burg bashke me ndonje te familjes si ai Andreoti i Italise.

Habitem shume me shkruesit qe mbajne flamuj te perendimit ne komente.

A i shohin ata, sesi flasin e komentojne politikanet ne ato vende ku keta jetojne ?

A i vini re nivelin e larte me te cilin perballojne debatin ?

E ta krahasosh pastaj me kete tonin qe na qeveris ! Po eshte per te vene kujen more njerez, eshte per te uleritur.

Une rroge, nuk marr nga askush, por kam nje parandjenje te forte qe vetem Rama ka per ta sjelle kete vend ne binare. 

Ne vitin 1991 pushoi zhurma mediatike e ngritur për te shoqen e Bush baba që e akuzoi nje gazetare për punë morali  ( per para siç pranoi më von&eumlsmiley.

Ky fakt nuk ka shumë rëndësi . Ne jemi mësuar tashmë me  Sqapin tonë ( tani k/ar shteti) që  nuk ka lënë grua në Parlament pa ofenduar. Biles jashtë parlamentit , ofendoi edhe burneshën kur i përmëndi k"et e Edvinit . Një popull baritor një Sqap meriton si të parë që përçitet sa herë i dalin dhi përpara si simpatizante.

Por problemi qëndron tek një e VËRTETË e Madhe e mardhënieve të Pushtetit me Publikun .

Barbara në kujtimet e saj përmend faktin se i shoqi nuk po e mbronte nga shpifjet e mediave etj etj etj dhe nënviyon që i shoqi ti ketë thënë ë

Unë të besoj ty e dashur. Por nuk mund ta bëj këtë sepse jam president ipopullit dhe jo i familjes.

Dhe të vjen të vësh duart në kokë kur mendon se komenti , mund të marrë edhe argumente nga Xhibizmi , që medemek mba qëndrim kritik po jo pa futur edhe Edvinin .

 Intelektual i pacipë dhe Turp Intelektual , se turp moral nuk ka më në Shqipëri.

Derri dhe Dosa janë e njëjta familje ne krye të vëndit . Që nga ky moment  e shoqja e të Marrit , nuk duhet të dal më në publik ! Turpi i mbuloftë !

Flm ec ta morsha .

E çfarë nuk behet me ate vend ore. Shqipëria trashëgoi një çkulje jo me dhëmbë e dhëmballë nga XHERAH Vuçidoli , ajo e kishte kaluar këtë fazë prej kohësh.

Shqipëria trashëgoi klinika dentare , pas nje djegje me zjarr të të gjith atyre që merrnin nëpër këmbë të drejtat dhe liritë e grave ,motrave dhe NËNAVE tona .

Në këtë të ashtuquajtur sistem Demoktatik , i pari vendit ( si i pari i fundërinave )se ka për gjë të shesë si berra e të nëpërkëmbë nderin e grave , motrave dhe NËNAVE  tona . Ai është arkitekti dhe kryetari i GRUPIT Mafioz në Shqipëri për shitjen e tyre si putana rrugëve të Botës për një grusht para sepse ato gra , motra e NËNA tonat  janë produkte të sistemit komunist yotrie

Dhe besoj duhet të jetë rasti , nga i cili dhe baba që i thotë për çdo gjae , nuk po i gjejnë rehat eshtrat në vorr , sepse qe një nga Luftëtarët e kohës për të lënë në trashëgimi  gra, motra e NËNA   të pastra qelibar.

Dhe këtë farë  Demokracie të cekilibruar psiqike  ,  kështu e si po përfaqësohet dhe ndyn cdo fushë të jetës , moralin dhe nderin e njerëzve të thjeshtë nuk ka mbetur gjë tjetër përveç dëshirës mbarë popullore.

O Jetë .

Zhduke nga faqja e dheut shqipëtar këtë farë të ndyrë morali që ka mbirë në këto troje e në këto kohë . 

 I lutem Peshkut, te mos heci shpejt (pardje e kritikova per te kunderten), sepse me ka mbaruar limiti i impulseve te internetit nga çuni dhe me duhet te pres deri pasneser ta shoh ate vidion e fjalimit te Buall Mavrise, per te gjykuar, megjithse dhe pa e pare ate , mendoj se ai e ka dhjere siç e dhjet gjithmone. 

Nuk di si të shprehet ndonjëher njeriu!?
Me pak fjalë të vjen turp të mendosh qe je shqiptarë kur në krye të shtetit tënd ndodhet një njeri i cili fletë si për pasnesër: http://www.youtube.com/watch?v=cHJNwv6XC80&feature=related
Megjithatë le të shpresojmë se një ditë do të fryjë era fuqishëm që ta pastrojë atë vend nga pislliqët që ndotin ambjentin.
Kurajo, u mësuam tashmë. smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).