T'ia hedhesh fajin te tjereve eshte epidemi sociale

Studiues te sjelljeve te njerezimit kane botuar nje studim mbi impaktin e “Hedhjen e fajit ne menyre publike tek te tjeret” si sjellje tek pjesa tjeter e shoqerise. Studimi tregon qe kjo merr permasat e nje epidemie, shume te ngjashme me gripin e derrit. Ne menyre me specifike, kur ne shikojme dike qe mbron egon e tij neve ndryshojme sjelljen tone duke u bere me agresiv dhe “Difensiv” gjithashtu. Si rrjedhoje perpiqemi te mbrojme imazhin tone duke shpifur dhe hedhur fajin te tjereve per gabimet tona, gje qe per momentin mund te na beje te ndihemi mire dhe rehat, dmth na vjen per mbare.
 
Ne terma afatgjata nje sjellje e tille jo vetem eshte negative dhe shkaterron reputacionin e personit ne fjale por gjithashtu ndikon negativisht per imazhin dhe shendetin e shoqerise sone ne pergjithesi.
 
Studimi:
Sipas studimit ne fjale te dhenat bazohen ne resultate empirike dhe krahasime me studime paraprake. Studiuesit kane pasur nen vezhgim grupe qe ndodheshin ose ne  kushtet e nje presioni publik hedhje faji ose ne kushte kur promovoheshin alternative te tjera.
Te gjithat keto kushte impozoheshin duke perdorur mediat e shkruara dhe audio vizuale.
 
Experimentet tregojne qe kur dikush shikonte dike tjeter qe i hidhte fajin te tjereve per gabimet e tija, ky person kishe shume gjasa te bente te njejten gje. Autori i ketij kerkimi, shton qe gjate ketij studimi parametrat ekonomike nuk u morren parasysh, por mendimi i esperteve eshte qe duke marre parasysh studimet e meparshme keto parametra ndikojne negavisht dhe e bejne situaten akoma me problematike. Arsye eshte qe frika e imazhit I shtohet frika e humbjes se vendit te punes.
 
Duke analizuar te dhenat ne menyre me te detajuar, autoret zbuluan qe kur shpifja publike behet “common practice”, sidomos kur kemi te bejme me liderat, efektet ne organizmat perkatese perhapen ne menyre te demshme tek vartesit e tyre duke ulur produktivetin, ulur initiative per te ndermarre hapa innovative dhe te guximshme. Me pak fjale krijon nje kulture frike tek grupi.
 
Konkuzionet e studiuseve te perkthyera ne pak fjale:
Menaxheret dhe liderat kane ne dore frenat per te tilla fenomesh. Ata mund te ndikojne positivisht duke i motivuar moralisht individet qe mesojne nga gabimet e tyre dhe duke i bere publike ato. Gjithashtu, kur situate te kerkoje FAJTORE ata mund te trajtohen ne menyre private nga liderat dhe promovuar sjellje positive nga kolektivi.Te mesosh do te thote te vuash, dhe kur meson dicka nga gabimet e tua atehere festoje ate duke promovuar keto resultate.
 
Te gjithe mund te behen “Shpifes” por sipas studimit ne fjale, keta persona kane disa tipare te ngjashme. Sipas ketyre studiuseve, ne menyre tipike keta persona jane ego-defensive dhe kane gjasa te jene gjithashtu narcistike dhe ne menyre kronike te pasigurte tek vetvetja. Nje rast illustrues I ketij fenomeni eshte Presidenti Nixon i shteteve te bashkuara te Amerikes dhe administrata e tij. Nixo filloi ta bente rruge, hedhjen e fajit tek kundershtaret e tij per cdo gabim te tijin. Ndihmesit e tij filluan te zhvillojne po te njejten sjellje dhe shume shpejt e gjithe administrata filloi te ndiqte te njejten rruge. Kjo kulture e coi drejt rrenimit.
 
Nathanael J. Fast, University of Southern California and Standford University (2009, November 22). Shifting blame is socially contagious. (November issue of Journal of Experimental Social Psychology)

4 Komente

po dhe ti te njejten gje  po ben smiley

dmth po u hedh fajin atyre (te tjereve) qe u hedhin fajin atyre ( te tjereve)

 

 Ky artikulli qenka shkrujt per pacjentin Edvin Rama smiley

 Ehe, tani po e kuptoj une qe ky sindrom paska ardhur nga perendimi i larget. 

Tani pak rendesi ka nga ka ardhur apo jo? Kur te ze gripi nuk e vret mendjen kush ta futi krimbin? Nqs e ke te dera e shpise jepi drejtim.

Evropa lindore do ishte terren ideal experimentimi per keta sikur te ishte pak me e sigurte. Ne perendim i duhet te kerkojne e te kerkojne se cfare te kerkojne kurse andej eshte terreni shume pjellor u duhet thjesht te gjejne kohen per te kerkuar.  

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).